Rodzaje systemów uziemienia

  Рет қаралды 322,048

Galan Shop electric boilers

Galan Shop electric boilers

Күн бұрын

W tym filmie przeprowadzę Cię przez pięć podstawowych rodzajów uziemienia. A także o ich zaletach i wadach.
00:00 O uziemieniu i dlaczego jest ono potrzebne
03:15 Układ TN-C
04:35 Układ TN-C-S
06:17 Układ TT
06:50 Układ TN-S
07:42 Układ IT
Nasza strona internetowa: pl.galanshop.eu/
Nasza strona na Facebooku: / galanshop
#uziemienie
#jajak zrobic uziemienie
#uziemienie człowieka
#uziemienie w gniazdku
#instalacja elektryczna

Пікірлер: 361
@olafhektor615
@olafhektor615 2 жыл бұрын
Jeżeli piszesz o starym 380V napięcia międzyfazowego, to w konsekwencji pisz o 220V napięcia fazowego, lub zastosuj konsekwentnie współczesną parę 230V/400V.
@mask4491
@mask4491 Жыл бұрын
Dokładnie albo jest 220/380 albo 230/400
@bursztyn10
@bursztyn10 5 ай бұрын
jeszcze by wypadało powiedzieć woltów a nie wolt...
@robertzbyszek3238
@robertzbyszek3238 4 ай бұрын
Yes
@waldemar5866
@waldemar5866 2 жыл бұрын
Graficznie super ale merytorycznie jest wiele niezgodności i proponuje scenariusze konsultować. Proponuję nawiązać współpracę z stowarzyszenie m elektryków polskich SEP, napewno pomogą. Bo naprawdę filmy są super ale błędów też jest sporo.
@AdamAdam-bp4qq
@AdamAdam-bp4qq 2 жыл бұрын
Powiadasz graficznie super? Mieszanie kolorów, zielony PE i L2?
@waldemar5866
@waldemar5866 2 жыл бұрын
@@AdamAdam-bp4qq Napisałem ogólnie, że graficznie jest ok, chodzi o formę, niestety lista błędów jest długa dlatego zaproponowałem żeby autor nawiązał współpracę z ludźmi posiadającymi odpowiednią wiedzę.
@kapslaczek
@kapslaczek Жыл бұрын
Ha ha ha, dobry żart. Konsultując się z dziadkami jak na forum SEP czy ISE, można wywołać niekończące się dyskusje, gdzie każdy będzie mówił "idź się doucz!" albo "to niezgodne z przepisami!", a nikt nie powie co jest nie tak. Jednocześnie ci sami dziadkowie, szczycący się 30-letnim doświadczeniem, podpisują odbiory robót wykonanych przez partaczy.
@sevek_swp2110
@sevek_swp2110 6 ай бұрын
@@kapslaczek SEP rządzą młodzi.
@kapslaczek
@kapslaczek 6 ай бұрын
@@sevek_swp2110 10 la temu, jak robiłem SEP E 10kV (nie przedłużałem później), to byli dziadkowie. Najważniejsze pytanie jakie dostałem na "egzaminie", to "czy mam coś wspólnego z elektryką?". Bo oni by woleli dawać uprawnienia tylko tym, którzy z prądem obcują - bo skoro żyją "niekopnięci", to raczej krzywdy sobie nie zrobią.
@Rafal_Grycmacher
@Rafal_Grycmacher 2 жыл бұрын
Film zawiera masę błędów nie radzę brać go na poważnie
@codziszespuje7780
@codziszespuje7780 Жыл бұрын
A konkretnie ? Proszę o rozwinięcie. Może się przydać.
@slao70
@slao70 Жыл бұрын
@@codziszespuje7780 na przykład nie ma w tych zastosowaniach prądu zmiennego.
@Agro_organic
@Agro_organic Жыл бұрын
​@@slao70 to rzeczywiście mnóstwo. Jak piszecie, że film ma masę błędów. To rozwincie temat internetowi mondrusie.
@tyf00s
@tyf00s 9 ай бұрын
Jeśli mowa o jednostkach to są one odmienialne. 1 volt - 230 voltów! Tu błąd goni błąd w liniach energetycznych mamy napiecie przemienne i nie zmienne. Reszty nie chce mi się pisać, bo tego za dużo.
@KKROTB
@KKROTB 8 ай бұрын
Według mnie duża część wygląda dobrze może po za kolorami izolacji, brąz, szary, czarny sa fazowymi z czego sam brazowy zazwyczaj jest oznaczany jako fazowy i niebieski wiadomo neutralny a także żółto-zielony jako uziemienie, z tego co pamiętam, wiem że to nie ma jakiegoś większego znaczenia ale jednak zapadło mi to w pamięć na lekcjach co do reszty to kto uważał na lekcjach ten wie a i jeszcze chciałbym zapytać co z WLZ? do domu wchodził przewód 5 żyłowy L1,L2,L3,N,PE
@macieksoft
@macieksoft Жыл бұрын
L1 ma być brązowy, L2 czarny i L3 szary (chociaż ja czasami spotykałem się z tym że L3 był czerwony). PEN lub PE ma być żółto-zielony, N ma być niebieski. Nie stosujemy RCD dla TN-C, należy zrobić rozdział PEN przed różnicówką tworząc TN-C-S. 380V/220V to było wtedy kiedy nikt jeszcze nie słyszał o KZbin ;-) Teraz mamy 400V/230V, chociaż w praktyce bywa nieco więcej kiedy pracują falowniki instalacji PV. Do gniazdek jednofazowych zwykle podpina się różne fazy (rozdzielając zasilanie tak aby różne gniazdka były zasilane z różnych faz). Dzięki temu zapobiega się znacznej różnicy prądów na poszczególnych fazach oraz w przypadku utraty jednej fazy (obecnie nie zdarza się to zbyt często) można mieć przynajmniej część zasilania w domu.
@selfesteem8692
@selfesteem8692 8 ай бұрын
Fazowe przewody możesz dać sobie we wszystkich kolorach tęczy oprócz niebieskiego i żółto/zielonego ;)
@Papier111
@Papier111 6 ай бұрын
@@selfesteem8692 a na filmie jest zolty i zielony xd
@sevek_swp2110
@sevek_swp2110 6 ай бұрын
@@Papier111 żółty i zielony to nie żółto-zielony, ale i tak boli w oczy.
@grzylen
@grzylen Ай бұрын
Nie mylcie kolorów izolacji z kolorami faz. To są dwie różne sprawy. Fazy oznaczamy żółtym, zielonym i fioletowy m kolorem! Natomiast kolory przewodów fazowych przyjmuje sie brązowy czarny i szary.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
Ten rysunek trochę odbiega od rzeczywistości. W praktyce domy zasilane są transformatorów, obniżających napięcie do 400V (nie 380 jak to było do niedawna), a one same zasilane są z sieci średniego napięcia (1-60 kV, w praktyce najczęściej 15 kV, ale może być też i 3, 6, 10, ale i 20, 30, 40, 60) a owe sieci średniego napięcia zasilane są z podstacji transformatorowych, przetwarzających wysokie napięcie (najczęściej 110 kV na żądane napięcie średnie - 15 kV, 3, 6, 10, 20, ... 60). Gdy trzeba energię przesłać na większe odległości, stosuje się jeszcze wyższe napięcia w sieci przesyłowej wysokich napięć, rzędu 220 kV, czy nawet 400 kV, choć jest w kraju, obecnie nieczynna, linia ze wschodu, pracująca na napięciu 750 kV. W miastach sieci średniego napięcia zazwyczaj prowadzone są kablem podziemnym, czasami w dużych miastach nawet linia wysokiego napięcia może być schowana w ziemi, choć spotyka się często linie średniego napięcia idące główną ulicą w miasteczku. W sieciach przesyłowych NW, WN i sn przewód neutralny nie występuje i pojawia się dopiero przy transformacji napięcia z lini sn do nn, a wynika to z rodzaju układu uzwojeń transformatora sn/nn, który po stronie wtórnej (obniżającej napięcie) połączony jest w układ gwiazdy (wspólne połączenie początków uzwojeń) i z tego punktu dopiero wyprowadzany jest przewód N, choć najczęściej jest on PEN, czyli ochronno-neutralny, gdyż jest porządnie uziemiony, a dalej, w sieci nn, jeśli jest prowadzona linią napowietrzną, jest na każdym słupie dodatkowo uziemiany. Stąd też po stronie niskiego napięcia z takiego transformatora wychodzą już cztery przewody - trzy fazy i neutralny, a dochodzą trzy przewody średniego napięcia, tylko same przewody fazowe. Czasami, choć rzadko, można spotkać linie przesyłowe wysokiego napięcia, pracujące na prądzie stałym (HVDC) ale są to najczęściej linie podwodne, a rodzaj napięcia pracy linii wynika z warunków fizycznych, w których znajduje się taka linia (bardzo małe odległości między przewodami) oraz właściwości prądu stałego (brak wibracji przewodów z racji braku przemienności napięć między nimi, które występują w sieciach prądu przemiennego).
@mariuszbronk9884
@mariuszbronk9884 2 жыл бұрын
Co za wiedza! Nic ,tylko założyć bloga i tłumaczyć i uczyć 👍 Myślę,że ten kto chce trochę ,,zajażyć" o co kaman,to po takim komentarzu ,zaraz wypadnie jemu śrubokręt 😀 także, bez,, wywodów naukowych"!👍
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 2 жыл бұрын
​@@mariuszbronk9884 taką wiedzę powinien mieć każdy człowiek, który tytułuje się chociażby technikiem, nie mówiąc już o inżynierze. A jak znam tych drugich niemałe grono, którzy z prostą matematyką mają problemy. Ale przez studia się przemycili.
@mariuszbronk9884
@mariuszbronk9884 2 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 Bardzo dobrze,zgadzam się,ale to ma być wiedza podstawowa ,a nie ,,praca magisterska" kumasz?I o tym mówi ta kreskówka ! Pozdrawiam
@AdamAdam-bp4qq
@AdamAdam-bp4qq 2 жыл бұрын
Sieć/linia NW? Sieć/linie to NN - 400kV i 220kV. WN - 110kV. SN - 20kV, 15kV i 6kV. nN (nn) - 400/230V. Najwyższe używane w Polsce napiecie to 440kV ( kabel prądu stałego do Szwecji). Napięcia 60kV, 30kV, 10kV, 3kV występują marginalne. Linii kablowych NN i WN w Polsce ciągle przybywa, głowice/mufy Pfisterer, Nexans, Tico. Kable TFK, Nexans.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 2 жыл бұрын
​@@AdamAdam-bp4qq Jest jeszcze linia, obecnie nie używana, z Ukrainy toto idzie, pracowało na napięcie 750 kV. poprowadzona z Chmielnickiej elektrowni jądrowej. Co prawda jest pod napięciem, ale tylko dla tego, żeby jej nie rozkradli.
@_Grzesiek
@_Grzesiek 3 жыл бұрын
Uważam że jest to najlepiej zrealizowany film dostępny na polskim KZbin, próbujący zilustrować układy sieci, myślę że będzie to bardzo dobry materiał dla każdego początkującego ;)
@marcin-_
@marcin-_ 2 жыл бұрын
Błędów tyle że szkoda gadać.
@wiktorpanek7800
@wiktorpanek7800 2 жыл бұрын
Yyyy nie jest to jeden z gorszych filmów jakie widziałem
@RaphaelFortis
@RaphaelFortis 2 жыл бұрын
Jeżeli ktoś nie posiada żadnej wiedzy z zakresu elektrotechniki to takie "kolorowe obrazki" fajnie się ogląda. Niestety za dużo błędów. Może wynikają one z tego, że prawdopodobnie oryginalny materiał nie został utworzony w języku polskim, a tłumacz, który nad tym pracował o prądzie wiedział tylko tyle, że kopie...
@PiotrPiowelWeltrowski
@PiotrPiowelWeltrowski 2 жыл бұрын
Szkoda, że nawet język nie jest poprawny. Wnioskuję, ze autor nie miał nigdy do czynienia ze szkołą gdzie naucza się o elektryce, elektronice.
@sawomirkudzia8753
@sawomirkudzia8753 11 ай бұрын
Super teraz wszystko zrozumiałem.pozdrawiam
@zygmuntkowalski3565
@zygmuntkowalski3565 2 жыл бұрын
Super polecam przydatny
@gugo696
@gugo696 2 жыл бұрын
Malowanie przew. fazowego na żółto i zielono, to kiepski pomysł!
@GoUrbex
@GoUrbex 2 жыл бұрын
Graficznie wygląda ładnie, ale w kwestii merytorycznej to leży. Już pomijam fakt kolorków przewodów gdzie zielony był fazą i uziemieniem jednocześnie...
@piterpiter22
@piterpiter22 2 жыл бұрын
no tak...zazwyczaj czarny ,brązowy i szary ale kto wie może zielonym zaczniemy oznaczać zieloną energię..
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Wg. norm, zarezerwowane są tylko niebieski oraz ż-ziel. De facto pod pewnymi warunkami cały zielony oraz cały żółty mogą zostać zastosowane jako fazowe - aczkolwiek nie jest to nic mądrego i nigdzie jeszcze nie widziałem - nawet po partaczach. Co do kolejności faz nie ma co prawda obowiązku, ale przyjęło się stosowanie kolorów w jednej tabeli z normy. Większość stosuje te kolory w tej kolejności (brązowy, czarny, szary), ale są tacy agenci co wręcz celowo robią innym na złość i robią inaczej.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
1:24 - Pozwoliłbym się nie zgodzić z twierdzeniem, że generator w elektrowni wytwarza prąd niskiego napięcia. Nic z tych rzeczy. Generatory w elektrowniach wytwarzają napięcie rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy woltów (napięcie średnie), a nie niskie (poniżej 1 kV), ale i tak jest ono transformowane już przy elektrowni do potrzebnego poziomu, ale będzie to napięcie wysokie, powyżej 60 kV, żeby minimalizować straty na przesyle. Na przykład generator, robiony w Polsce na licencji szwajcarskiej, ma moc w okolicach 500 MVA, napięcie w stojanie rzędu 22 kV, prąd w stojanie rzędu ponad 11 kA, a prąd wzbudzania rzędu około 3 kA a napięcie wzbudzania powyżej 500 V i tylko tam jest ono niskie. Napięcie generatora nie może być rzędu 60, czy tam 110 kV, bo po prostu nie ma takich materiałów izolacyjnych, które wytrzymałyby dłuższy czas pracę w takich warunkach, choć i tak taki generator, żeby się nie spalił, chłodzony jest nawet nie wodą, a wodorem, który pięknie ciepło odprowadza, a jest jego niemało, bo taki generator ma sprawność rzędu około 85% i produkuje kilkanaście czy więcej MW mocy cieplnej z samego jego chłodzenia.
@dawidkowalski5592
@dawidkowalski5592 2 жыл бұрын
Tak i sam generator pracuje w sieci IT autor nie ma pojęcia o wykorzystaniu sieci IT
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 2 жыл бұрын
@@dawidkowalski5592 Sam generator tak, ale sieci przesyłowe mogą być różne.
@dawidkowalski5592
@dawidkowalski5592 2 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 ja o tym doskonale wiem
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 2 жыл бұрын
@@dawidkowalski5592 I mało kto jeszcze.
@dawidkowalski5592
@dawidkowalski5592 2 жыл бұрын
@@MrOprawca1978 nieprawda
@piotrsch1976
@piotrsch1976 2 жыл бұрын
Graficznie super merytorycznie dużo błędów do poprawy. Choćby ważny ten w układzie TT ciągle w opisie transformatora punkt uziemienia jest opisany jako PEN który w tym typie sieci nie występuje a to wprowadza w błąd, kolory faz. Normy mówią też o tym że nie należy używać RCD w sieci typu TN-C, tutaj jest polecane.
@Obserwator1986
@Obserwator1986 Жыл бұрын
brawo Panie , miałem to samo napisać odnośnie rcd w układzie TN-C Dodam tylko że, jest użycie RCD w tym układzie jest ZAKAZANE. dodatkowo dopiszę że zabezpieczeń rcd nie używa się zamiennie z zabezpieczeniami przetężeniowymi
@PiotrSygutPL
@PiotrSygutPL 2 жыл бұрын
Świetnie wyjaśnione rozbieżności między systemami - dzięki za filmik !
@szymonb9862
@szymonb9862 Жыл бұрын
Ładne animacje, ale mam kilka fundamentalnych zastrzeżeń: 1. Skąd to 380V? 2. Dlaczego mylące kolory przewodów? Normy je harmonizują. 3. Przez RCD nie przepuściłeś N, a to istotne, bo nawet często komisje SEP pytają o to jakie przewody się przepuszcza przez przekładnik Ferrantiego w RCD. 4. Wg mnie (przynajmnie jako dla automatyka) wskazane byłoby dużo dokładnie omówić te sieci wraz ze stosowanymi zabezpieczeniami tak jak dla laika łopatologicznie, ścieżki przepływu prądu itd. Chętnie zobaczyłbym poprawioną wersję, bo jest mega potencjał.
@robertkuroszczyk7208
@robertkuroszczyk7208 3 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem, że jeszcze jest ktoś taki kto potrafi wytłumaczyć w prosty i jasny sposób skomplikowane rzeczy. Minimum słów maksimum wiedzy. Dzieki !!!👍👍
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Dolicz kilkadziesiąt błędów na tym filmie. Najpewniej ktoś zrobił błędne tłumaczenie (tłumacz bez jakiejkolwiek wiedzy technicznej), ktoś inny dorobił animację (również z błędami) i powstał "filmik" który bardziej wprowadza w błąd niż cokolwiek innego.
@foxone7776
@foxone7776 Жыл бұрын
@@norbert.kiszka wskaż kilka powaznycj bledow... pozatym ze jest 380v zamiast 400 i ze kolor jakiegos kabla sie komus nie spodobal...
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka Жыл бұрын
​@@foxone7776 w co drugim Twoim słowie jest błąd ortograficzny - nie wspominając o innych błędach. Po za tym, nie mam na plecach napisane "bezpłatne korepetycje". Nie zamierzam po roku czasu, specjalnie dla Ciebie to oglądać. Przejrzyj sobie inne komentarze.
@foxone7776
@foxone7776 Жыл бұрын
@@norbert.kiszka typowe zachowanie osób które nie maja za wiele do powiedzenia ale chcą sie wypowiedzieć... najpierw coś zarzucają ale jak ktoś zapyta o co chodzi to nie potrafią odpowiedzieć... a na sam koniec wytykają błedy ortograficzne... no bo nic już nie pozostało.. skoro nie chcesz powiedzieć to w ogóle sie nie zaczynaj wypowiadać.... bo zachowanie typu wiem ale nie powiem świadczy o ułomności umysłowej i potrzebie zwrócenia na siebie uwagi. Nikt od Ciebie nie chce jakiś "korepetycji" bo ze sposobu twoich wypowiedzi można zgadywać że masz 12-15 lat... o instalacjach elekteycznych nie masz wiekszego pojęcia, ani stycznosci z nimi nie mialeś.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka Жыл бұрын
​@@foxone7776 typowe zachowanie 12-letniego śmierdzącego lenia, któremu nie chciało się skorzystać, że ktoś w przeciwieństwie do Ciebie, nie ukrywa się jak dzieciak pod pseudonimem. Wyszukiwarki nadal istnieją. Po drugie, drogi leniu z problemami emocjonalnymi, nie tylko ja, ale inne osoby w innych komentarzach wymienili sporą część błędów, ale 12-letni królewicz, jest zbyt leniwy, aby sobie poczytać.
@plazgut
@plazgut 3 жыл бұрын
6:10 "... i zerowe zabezpieczenie przed awarią" - to ma być zaleta?
@BoogieBMWE34
@BoogieBMWE34 Жыл бұрын
autor nie wie co mówi, ktoś mu coś napisał, a ten upiększył
@stalkers6929
@stalkers6929 2 жыл бұрын
Krótko i na temat.🤩
@Sven745
@Sven745 2 жыл бұрын
Dokładnie! Właśnie tak nie należy tłumaczyć czegoś, o czym się nie ma pojęcia. Więcej takich przykładów na youtube!
@Nostradamus2169
@Nostradamus2169 2 жыл бұрын
Super wyjaśnione...
@piterstg
@piterstg 11 ай бұрын
Świetny materiał
@bogumibaszczyk8858
@bogumibaszczyk8858 2 жыл бұрын
2:00 nie używamy już opisu faz A,B,C. Należy stosować opis L1, L2, L3. 2.39 Wpisanie PEN przy transformatorze to błąd. W zależności od układu sieci jest to PEN lub N. Ciągnie się to przez cały filmik. 4.30 RCD nie stosuje się w układzie TN-C tylko w układach TN-C-S i TN-S. Można by przymknąć oko i uznać że mowa o układzie TN-C-S. Niestety zaraz mamy grafikę która wprowadza RCD na 3 fazy bez rozbicia PEN na PE i N i przeprowadzenia przewodu N przez RCD. To nie ma prawa działać. 6.38 w układzie sieci TT nie ma Przewodu PEN tylko N z sieci. PE tworzymy sami robiąc uziemienie. Kolorystyka faz PE i N zaleca się stosowanie czarny, brązowy, szary dla przewodów fazowych niebieski dla N i żółto-zielony dla PE. Aktualnie napięcia w sieci to 230V i 400V - 380V to historia.
@piotrm.8770
@piotrm.8770 2 жыл бұрын
W tym filmie jest tyle błędów ze ręce i nogi się uginają.
@warektv2624
@warektv2624 Жыл бұрын
Można dodać jeszcze że mamy prąd przemienny a nie zmienny.... Tragedia a nie film
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
Konieczność stosowania wyłączników różnicowo-prądowych (RCD) nie wynika z rodzaju sieci zasilającej, a jest wymagany dla zapewnienia większego bezpieczeństwa użytkowników urządzeń i zapewnienia wymuszenia odłączenia zasilania nie tylko w przypadku przekroczenia prądów pracy sieci (co zapewniają wyłączniki nadmiarowo-prądowe) ale przy wystąpieniu w niej upływności i wynikającej z tego asymetrii prądów w przewodach fazowych i neutralnych. RCD należy stosować zarówno w sieci T-T (w naszym kraju powoli są one już kasowane) ale i TN-C, dla tego właśnie wymyślono taką hybrydę, jak TN-C/S, gdzie przewód PE występuje dopiero w złączu kablowym nn albo już w samej rozdzielnicy po to, by móc taki aparat, jak różnicówka, zastosować. Bo fizycznie, przewód PE i N to ten sam, tylko rozwidlony na dwa, a sam PE pełni jedynie rolę profilaktyczną i w 99% przypadków nigdy nim prąd nie płynie i nawet nie popłynie nigdy.
@halinamartyniak
@halinamartyniak 3 жыл бұрын
No tak, jednak na wielu filmach propagowane sa te mity: - Nigdy nie stosowac RCD przy ukladzie sieci TN-C, - tu jest jakas kontrowersja, uzywac czy nie. - Nigdy nie podlaczac swojego PE do Uziemienia w rozdzielni zewnetrznej, czyli tej z licznikiem. Powiedziane jest ze ZE nigdy nie zapewnia PE, nawet jak bylo to podlaczone, to przy najblizszej okazji ZE odlacza nasz PE od ich uziemienia i traci sie to polaczenia. Trzeba uzywac PEN albo zapewnic swoj PE. Jedyne co mozna robic to uzyc PEN przychodzace od ZK i rozdzielic na PE i N u siebie, ale nigdy nie uzywac Uziemienia. Takie materialy slucha sie tu na YT.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
​@@halinamartyniak Mnie to już nic nie zdziwi. A ZE dla tego odłącza PE klienta od swojego uziomu, bo po prostu nie chcą na swoje uziemienie brać tego, co klient nawywija u siebie z instalacją. Dają PEN-a i baw się dalej kolego/koleżanko samemu. Coś źle ktoś zrobi, to ZE nie ponosi odpowiedzialności, o to tu tylko chodzi. RCD w TN-C można zastosować, kto broni, ale chroniony obwód/odbiornik powinien być uziemiony, mało kto wtedy wie, że robi sobie w ten sposób wyspę (podobwód) T-T w instalacji TN, jak się ma własne uziemienie, a jak zrobi się to do PEN-a, to ma się wyspę TN-C/S w instalacji TN-C. Zawsze warto mieć własne, dobre uziemienie i wszystkie metalowe instalacje i struktury domku do niego podłączyć, żeby polikwidować tańcowanie potencjałów między nimi. U mnie w mieszkaniu między pionem wodnym, gazowym, CO i kanalizacyjnym napięcie skacze jak na dyskotece, bo nie ma połączeń wyrównawczych i nawet pion wodny nie jest uziemiony, bo "szpecjaliści" nie zrobili mostka nad głównym licznikiem wody w piwnicy, jak był stary mosiężny licznik to nie było z tym problemu. Co robić.
@ArkadiuszLewicki-uh1tn
@ArkadiuszLewicki-uh1tn 9 ай бұрын
@@MrOprawca1978 użycie RCD w sieci TN-C jest surowo zabronione, przewód ochronny nie ma prawa być rozłączony i nie regulują tego widzimisię tylko przepisy.
@lobikk
@lobikk 2 жыл бұрын
4:25 RCD nie można stosować w sieci TN-C! Tutaj zrobiłem pauzę na komentarz, bo o ile poprzednie błędy były do przełknięcia, to tutaj już autor pogrąża się coraz bardziej. Dziękuję za kotły od Was
@lobikk
@lobikk 2 жыл бұрын
5:43 sami odpowiadacie na moją uwagę.
@marekdorobczynski1727
@marekdorobczynski1727 3 жыл бұрын
W materiale wkradło sie kilka błędów. Raz mowa o napięciu 380V międzyfazowym, a raz 230V miedzy faza a N. .Zatem jak 230V to 400V miedzyfazowe, lub jezeli 380V to 220V miedzyfazowe. Druga rzecz to RCD nie wolno stosowac w TNC. Kolejna rzecz, układ IT występuje w dwóch wariantach, z przewodem roboczym N, i bez. Został przywołany tylko jeden wariant.
@piterpiter22
@piterpiter22 2 жыл бұрын
"Druga rzecz to RCD nie wolno stosowac w TNC" - to takie stwierdzenie trochę na dezinformację. Jeśli operator nam dostarcza prąd w systemie TNC to i tak w rozdzielni robimy układ TNC_S i wtedy TRZEBA stosować RCD.
@route30wujojaro84
@route30wujojaro84 2 жыл бұрын
To jest tzw. napięcie fazowe i przewodowe jak dawniej mówiono, co masz w dom "siłę i światło, czy samo światło"
@filtrspamuhomera9180
@filtrspamuhomera9180 2 жыл бұрын
Panie Marku, Panu też wkradł się błąd, lecz tylko leksykalny, cytuje "...jeżeli 380V to 220V międzyfazowe" domniemam że chciał Pan napisać fazowe.
@marekdorobczynski1727
@marekdorobczynski1727 2 жыл бұрын
@@filtrspamuhomera9180 Tak, nie ta kolejność słów :)
@patryknazwisko3124
@patryknazwisko3124 2 жыл бұрын
Panie kolego IT to układ bez N. IT to skrót francuski ,,Isolé Terre" co oznacza ,,brak połączenia galwanicznego pomiędzy aktywnymi przewodami a uziemieniem.Czyli odizolowane uziemienie w skrocie. Bez tłumaczenia skrótów francuskich układów zawsze ludzie będą mieli chaos w głowie dotyczący układów TN, TT i IT.
2 жыл бұрын
Wyrażenia typu "zerowe zabezpieczenie" to jakieś nieszczęsne określenia. Nie wiem czy to profesjonalne określenie, ale jeśli tak to trudno. Jeśli nie, to unikałbym używania go, bo w mowie potocznej "zerowe zabezpieczenie" to żadne zabezpieczenie :p
@hublanek
@hublanek 2 жыл бұрын
idiotyzmy z google tłumacza ;)
@elektrykpogodzinachdo1kv938
@elektrykpogodzinachdo1kv938 3 жыл бұрын
Zajebiste od razu wiadomo uczę się na egzamin zawodowy dziękuję za prostote
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Na tym filmie jest sporo błędów (w innych komentarzach są liczne sprostowania). Polecam artykuł z Wikipedii (na Wikipedii często też są błędy w różnych artykułach, ale schematy układów sieci są 100% poprawne) oraz książki - nawet te sprzed czasów TN-C-S (sprzed 1993 roku), bo zawierają dużo cennych informacji i opisów wypadków, które zdarzają się do tej pory - z racji nie przestrzegania przepisów i norm.
@julianjaklik4117
@julianjaklik4117 2 жыл бұрын
Jedynie w sieci TNS nie potrzebuje dodatkowego uziemienia wszystkie inne powinno byc dodatkowo uziemione
@julianjaklik4117
@julianjaklik4117 2 жыл бұрын
TNS wysoki koszt ?o jedna zyle wiecej ? a co z zabezpieczeniem przed porazeniem prqdem ?
@skifyfoxes
@skifyfoxes 2 жыл бұрын
5:53 ja rozumiem ze animacja na szybko ale jesli chodzi o taki temat... Czemu odbiorca domku jedno/wielo rodzinnego jest podpiety do wysokiej strony transformatora xD Tak dla ciekowostki jak jest zejscie z lini 110kV to idzie na trafo 110/15kV potem dopiero wiele transformatorow 15/0.4kV i do odbiorcow. O trafie 110/0.4kV jeszcze nie slyszalam.
@luudi1
@luudi1 2 жыл бұрын
W układzie sieci TT nie ma przewodu "PEN", tylko przewód "N" od dostawcy energii. "PE" robi się samemu zakładając uziemienie. "Koperty urządzeń elektrycznych"?! Chyba chodzi o obudowy, czy ten filmik jest marną kalką tłumaczoną w google translatorze?!
@zino7945
@zino7945 Жыл бұрын
A skad wiesz ze niema ? Czesto na papierze jest TT a w praktyce czesto widac pouziemiane N na slupach, zlaczach =pen
@sawomirwszoek2813
@sawomirwszoek2813 2 жыл бұрын
Mam bardzo świetny pomysł jak zrobić uziemienie do Transformatora ze starego radia. Radio nie ma uziemienia bo nie potrzebuje Ale wyjęty z niego Transformator możemy go użyć np. do żarówki 12V on będzie nam obniżał napięcie z 230V na 12 V. Ale będzie miał na sobie małe resztki błądzącego prądu, co powinniśmy wtedy zrobić w takiej strydulacji musimy podłączyć do niego kabel trzy żyłowy fazę i zero podpiąć normalnie a do trzeciego przewodu żółto-zielonego trzeba założyć konwerter oczkowy, następnie wziąć dłuższe śruby i przykręcić go do jakiegoś swojego przedmiotu a by się trzymał potem wziąć ten żółto-zielony przewód z tym konwerterem oczkowym i podłączyć go do jednej z tych śrub na których się trzyma Transformator i wtedy mamy zapewnioną ochronę. Jeżeli mamy nową Instalację i mamy przy domu uziemienie powinno być co jakiś czas podlewane wodą. Ja u swojego sąsiada biorę konewkę i podlewam go żeby nie miało sucho. Uziemienie kiedy ma trochę wilgoci to wtedy lepiej ciągnie prąd i jest bardziej Aktywne. Ja nigdy nie uznaje gniazdek bez bolców. Uziemienie gdy jest czym dłuższe tym lepsze bo kiedy ono resztki prądu zbiera do siebie a przez jego długość te resztki prądu się rozładują. Czym lepsza oporność tym szybciej Ci się prąd rozładuje. Uziemienie musi mieć rezystancję mniejszą: niż 1 Oma.
@lukelektryczny
@lukelektryczny 2 жыл бұрын
przyczepiłbym się również do kolorów przewodów fazowych oraz N i PE
@lukaszklucha
@lukaszklucha 3 жыл бұрын
Jeden wolt, dwa wolty, piętnaście woltów, dwieście trzydzieści woltów, trzysta osiemdziesiąt woltów, czterysta woltów. Jeden amper, dwa ampery, 15 amperów. 1 wat, dwa waty, 15 watów, 3 kilowaty.
@GalanShop
@GalanShop 3 жыл бұрын
Co jest nie tak?
@Phaeton85
@Phaeton85 3 жыл бұрын
@@GalanShop że mówimy woltów, amperów, omów itd. A nie wolt, amper i om
@paskudniczemny3553
@paskudniczemny3553 3 жыл бұрын
Nie zesraj się
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
@@paskudniczemny3553 To ile tak wytrzyma? Trzy dni, cztery? I pęknie!
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
@@GalanShop w filmie jest bardzo dużo błędów. Produkcja ciekawa, ale wartość merytoryczna bardzo niska. Film nie robił nikt kto ma pojęcie o układach sieci, czy w ogóle o elektryce. Klasyczny głuchy telefon i film dla zarobku z wyświetleń.
@marcinkobus78
@marcinkobus78 3 жыл бұрын
Nie wiem czy mam troszeczkę racji ale w 5:55s , w przypadku przerwania przewodu PNE nic się nie stanie bo przewody PE i N w dalszym ciągu są uziemione . W razie przerwania PE za linią podziału może się pojawić napięcie na obudowie a w razie przerwy przewodu N pojawi napięcie wyższe lub niższe niż 230V , na odbiornikach jednofazowych ale nie w przypadku przedstawionym na filmie !
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Uziemienie ma ograniczoną rezystancję. Z prawa Ohma 3A * 30 Ohm = 90V, więc wtedy dotknięcie się np. lodówki i lepiej uziemionego kranu spowoduje porażenie. Na marginesie w TN-C-S uziemienie punktu podziału nie jest obowiązkowe. W normie jest użyte słowo "zalecane". W każdym razie, nawet jak nie ma obowiązku, to warto walczyć o jak najlepsze uziemienie (niska rezystancja, trwałość, niska odległość do punktu podziału, etc) bo raz że bezpieczniej, a dwa, że wiele urządzeń przez to lepiej pracuje (wskutek mniejszych zakłóceń z sieci).
@bartekgorniak5758
@bartekgorniak5758 2 жыл бұрын
@@norbert.kiszka W książce edwarda musiała instalacje i urządzenia elektro energetyczne tłumaczył że, słowo zalecane w elektrotechnice oznacza że trzeba:D
@MortimerKadaver
@MortimerKadaver 2 жыл бұрын
"w przypadku przerwania przewodu PNE nic się nie stanie bo przewody PE i N w dalszym ciągu są uziemione" - niby tak ALE wykonane przez Ciebie dodatkowe uziemienie może nie być odpowiednio "wydajne", ponieważ było pomyślane jako dodatkowe (uzupełniające). Zamiast układu TN-C-S lepszy byłby TT. Wtedy neutralny leci z transformatora a uziemienie (żółto zielony) dostarczasz Ty z uziomu pionowego wykonanego przy domu (albo kilku wbitych miedzianych szpilek połączonych bednarką).
@MortimerKadaver
@MortimerKadaver 2 жыл бұрын
@@bartekgorniak5758 Bartek, jaką książkę prócz Musiała polecasz do nauki o instalacjiach i urządzeniach?
@bartekgorniak5758
@bartekgorniak5758 2 жыл бұрын
@@MortimerKadaver Nie jestem ekspertem, napewno elektrotechnika bolkowskiego, o wszystkim ogólnie w niej jest, także i o stanach nieustalonych, przebiegach nieliniowych itd. W energetyce to są ważne rzeczy.
@kenthar499
@kenthar499 3 жыл бұрын
Nie wiedziałem, że na polskim KZbin można znaleźć takie skarby! Świetnie wytłumaczone!
@Sven745
@Sven745 2 жыл бұрын
Nie licząc błędów merytorycznych co 10s to tak, świetnie wytłumaczone.
@janszajwaj4787
@janszajwaj4787 2 жыл бұрын
😄👍
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 2 жыл бұрын
Jeśli miał bym się czegoś doczepić , to nie prąd zmienny , tylko przemienny i proszę odmieniajcie jednostki nie wolt , tylko woltów .
@ukaszbudzynski9113
@ukaszbudzynski9113 3 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się sposób wyjaśnienia zagadnienia różnych rodzajów sieci. Przejrzyste i proste. Dziękuję! Jedna uwaga - w języku polskim jednostki odmieniamy, więc powinno stosować się zwrot "woltów", szczególnie w materiałach dydaktycznych.
@aleksander1610
@aleksander1610 3 жыл бұрын
zajebiście wyjaśnione brawo
@blofeld1410
@blofeld1410 3 жыл бұрын
Witam. Zastanawiam się nad dwoma drobiazgami. Sieć TNS jest bezpieczna ponieważ w stacji transformatorowej mamy uziemiony i N i PE. Ale jeśli N się przerwie to i tak może uszkodzić urządzenia w domu. To czy jednak nie lepsza jest sieć TNCS nawet gdyby upaliło N to uziom szpilkowy lub fundamentowy powinien nadal utrzymać stabilność poprawnego działania urządzeń. Czy dobrze myślę czy żle? I drugie. Między rokiem 2000 a 2004 w centralnej Polsce podczas podłączenia energii do domów jednorodzinnych stosowano metodę gdzie ciągnięto L1 L2 L3 a także PEN oraz 5 przewód podłączano do uziemienia latarni ulicznej. I mostkowano go z PEN prawdopodobnie jako dodatkowe zabezpieczenie. Ale inwestorzy uznawali to jako sieć TNS i przewód 5 połączony z latarnią jako PE. Rozumiem że gdyby była to sieć TNS to przewód i N i PE były by ciągnięte od stacji transformatorowej a nie od latarni ulicznej?
@xsardas1999
@xsardas1999 2 жыл бұрын
Mówimy tu o zabezpieczeniu ludzi, nie urządzeń, za zabezpieczanie urządzeń odpowiadają ich własne zabezpieczenia, jeśli takowe w ogóle posiadają. Wyłączniku nadmiaroprądowe typu "S" lub topiki chronią naszą sieć, np tą domową ale nie urządzenia. W przypadku, gdy w sieci TN-S przerwie się przewie się przewód neutralny, przy prawidłowo wykonanej instalacji żadna z części przewodzących dostępnych nie znajduje się pod napięciem i na tym nam tylko zależy, aby użytkownik nie miał szans zostać porażonym. Tutaj nie jestem pewien, jak to dokładnie wygląda więc to zdanie proszę wziąć z dużą dozą niepewności. Gdy rozłączymy czystą sieć TN-S, teoretycznie jedyny sposób dla prądu w układzie jednofazowym aby popłynąć w dużych ilościach jest znalezienie sobie przebicia, lub przez rezystancję przewodów i pojemność szczątkowo izolacji przewodów więc to napięcie z pkt widzenia urządzeń powinno wynosić parę V, bo one "nie widzą" uziemienia wtedy. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. W przypadku TN-CS w najgorszym przypadku możemy upalić sobie i neutralny i fazowy i podać czyste 230V na wszelkie obudowy w domu... Możemy mieć też słabo wykonany uziom lub przez zaniedbania, brak konserwacji dużą jego rezystancję może pojawić się jakieś napięcie na obudowach, wtedy użytkownik może zostać porażony. Jeżeli obawiasz się skutków przepalenia N, zastosuj odpowiednie zabezpieczenie, chociaż w domkach się jeszcze z takowym nie spotkałem. W pewnym sensie zabezpieczeniem są tez regularne pomiary które wskażą czy na danym gnieździe w ciągu lat rośnie rezystancja połączeń i przewodów, mogąca wskazywać na problem z "N"
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Przerwa N to inna kwestia i to nie ma związku z ochroną przed porażeniem. Mało tego (samo) uziemienie zwykle przed tym nie chroni. Odpowiednio zaprojektowana i odpowiednio wykonana instalacja poradzi sobie z problemem przerwy PEN (lub N) - tylko że takich w Polsce można ze świecą szukać.
@ireneuszpyrak961
@ireneuszpyrak961 2 жыл бұрын
Film robi wrażenie fachowego ale są w nim takie błędy że po prostu wstyd
@ziolll
@ziolll 2 жыл бұрын
np. 230 WOLT zamiast WOLTÓW
@janp6646
@janp6646 2 жыл бұрын
Błędy są gorsze. Kolory żył fazowych są z ubiegłego wieku. Napięcie 380 V również. Więc jakim cudem napięcie jednofazowe ma 230 V?- Jeśli już opowiadamy o zamierzchłych czasach, to napięcie jednofazowe miało 220 V. A dla jednofazowego 230 V, napięcie 3-fazowe ma 400 V. Jeśli kolory żył są z ubiegłego wieku, to nie L1 L2 L3 tylko R S T. I to zabezpieczanie przewodu PE, to kpina. I herezja, że TN-S jest rzadko stosowany ze względu na koszty- tak było w latach 90-tych dwudziestego wieku. Teraz to już obowiązek stosowania.
@anonim9196
@anonim9196 2 жыл бұрын
@@janp6646 nie zapominajmy też O błędach takich jak nie rozróżnianie porady zmiennego I przemiennego
@janp6646
@janp6646 2 жыл бұрын
@@anonim9196 tego bym się nie czepiał. Domyślnie wiadomo, że jeśli prąd zmienny nie został określony, to chodzj o prąd sinusoidalnie zmienny. Prąd przemienny również nie jest określony. Tak samo stosuje się domysł. Spotykam się z zasilaniem prądem przemiennym i nie mam na myśli prądu sinusoidalnie zmiennego.
@AdamAdam-bp4qq
@AdamAdam-bp4qq 2 жыл бұрын
@@janp6646 Nawet użyte kolory nie są z ubiegłego wieku, tylko pomieszane AC z DC.
@skun6614
@skun6614 2 жыл бұрын
Jak już robisz takie fajne bądź co bądź filmy to zrób to dokładnie. Bo wprowadzasz w błąd z opisami kabli itd
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Błędów jest jeszcze więcej w tym filmie.
@grzegorzolszowka8007
@grzegorzolszowka8007 11 ай бұрын
W każdym omówionym systemie można się dopatrzeć nieścisłości (o warstwie graficznej już nie wspomnę gdzie np. kolory kabli są chyba czysto przypadkowe a tak nie powinno być). Omówienie zaś systemu IT wprowadza wręcz śmiertelnie niebezpieczny błąd !!! - urządzenie jednofazowe podłączone między przewód fazowy i uziemienie !!!! Gdzieś Ty to człowieku widział !!! (bo na pewno w żadnym podręczniku elektrotechniki) Najgorsze jest to że ludzie z branży spojrzą na to i się uśmieją ale nic takiego w praktyce nie zrobią, natomiast laik w tym temacie może takie połączenie wykonać fizycznie i wtedy robi się poważny problem (dobrze że chociaż sieci IT u nas występują sporadycznie, choć jak ktoś kto nie ma pojęcia co robi doszkoli się z filmiku który mówi że można podłączyć urządzenie między przewód fazowy a ochronny to kto wie do czego jest zdolny :-)
@elektryk5
@elektryk5 3 жыл бұрын
:)
@robertdabrowski3063
@robertdabrowski3063 Жыл бұрын
Jakim programem robi się taka animację?
@patrykbutryn1910
@patrykbutryn1910 2 жыл бұрын
W ukladzie tn-c-s brakuje przeprowadzenia przewodu n przez rcd.
@adamfolinio
@adamfolinio 3 жыл бұрын
Błąd w ostatnim IT a gdzie N do obwodu 1F ????? No chyba że są jakieś magiczne teraz że działają tylko na L1 i PE ;) I wypadało by wspomnieć przy IT że to najbezpieczniejszy układ który wymaga stałej kontroli izolacji instalacji ;P
@marcinopalka3213
@marcinopalka3213 3 жыл бұрын
W IT bez przewodu neutralnego dla zasilnia jednofazowego jest tylko L1 i L2. Zabezpieczenia musza wylczac oba tory naraz
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Pracowałem w jednym szpitalu. Połowa wskaźników stanu izolacji świeci na czerwono i ma wyłączony alarm głosowy. Praktycznie w każdym szpitalu, jedyne co liczą, to zarobione pieniądze które dostają z NFZ. Jak kogoś prąd zabije, to z łatwością zrzucają winę na elektryka.
@radzio132
@radzio132 2 жыл бұрын
Od kiedy mozna przerywac w tncs n jak na rysunku? Co z miedzyfazowym w gniazdkach? Skad wtedy faza w pe?
@AC400V
@AC400V 2 жыл бұрын
Mam pytanko, gdy chcemy zrobić pomiar uziomu to musimy rozpinać z tego uziomu wszystkie gsw, rozdzielnice i tak dalej....prawda czy się mylę? Pytam bo byli panowie od fotowoltaiki (nie widziałem ale słyszałem) robili pomiar w ten sposób że nie rozpinali nic z uziomu no i wyszedł im ponoć pomiar 6 Omów po moim pomiarze wyszło 12 Omów, z tym że ja mierzyłem sam uziom. Dużych rewelacji nie ma gdy jest podpięta instalacja bo różni się to jednym do dwóch Omów mniej, ale do przewodu PEN po drodze jest spiętych jeszcze 3 uziomy. Wracając do panów z fotowoltaiki to dla mnie pomiar był szopką, a wpisany wynik to co powinno być wpisane bo różnica jest za duża.
@PoSwojemu
@PoSwojemu 3 жыл бұрын
Nikt Ci nie broni w TNC uziemić obudowy urządzenia bezpośrednio tworząc wyspę TT. Dodatkowo jeżeli już mówisz o uziemieniach to wypadało by wspomnieć że istnieje sytuacja która wymaga odseparowania stanowiska od ziemi i wtedy nic nie jest uziemiane.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
Racja.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Wyspa TT tak samo jak TN, wymagają spełnienia warunku SWZ. Jak dojdzie do zwarcia L-PE, to rezystancja uziemienia (ściślej IPZ) ma być na tyle niska, że prąd zwarcia spowoduje zadziałanie zabezpieczenia w czasie nie dłuższym niż 0.2s (200ms - jedna piąta sekundy) - taki jest wymóg, powstały z badań dotyczących jaki maksymalny czas porażenia nie powinien spowodować utraty zdrowa czy życia.
@patryknazwisko3124
@patryknazwisko3124 2 жыл бұрын
Gdzie w praktyce to może wystąpić? Bo się jeszcze nie spotkałem.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
@@patryknazwisko3124 co masz na myśli? Układ TT oraz wyspy TT? W dużych miastach to rzadko. Na obrzeżach miast, na wsiach oraz w województwie świętokrzyskim bardzo często.
@patryknazwisko3124
@patryknazwisko3124 2 жыл бұрын
@@norbert.kiszka Mam na myśli układ który wcale nie jest uziemiony i nie jest to stan awarii. Czyli bez wszelkiego T.Kolega jeden u góry przecież napisał,, że istnieje sytuacja która wymaga odseparowania stanowiska od ziemi i wtedy nic nie jest uziemiane."No i co to jest ,,wyspa TT". Pracuję w Niemczech jako elektryk od lat, ale się nie spotkałem z takim określeniem.
@grzechu6380
@grzechu6380 2 жыл бұрын
W końcu ktoś to normalnie wyjaśnił. A nie jak na każdym forum na którym szukałem inf. To odpowiedź typu "jak się nie znasz to weź elektryka" to po kiwgo hu.. ja te forum?
@l-sj-t323
@l-sj-t323 2 жыл бұрын
230*√3 - napięcie międzyfazowe
@robertmikolajczak9825
@robertmikolajczak9825 2 жыл бұрын
Tyle błędów, że szkoda słów. Przed publikacją proponuje pokazać osobie która się na tym zna i pokarze błędy. Ten i podobne filmy mogą być groźne dla ludzi ich zdrowia i życia. Jestem przekonany, że ten film zrobiła osoba bez wykształcenia i praktyki w tej dziedzinie. Owszem jest atrakcyjny wizualnie ale to wszystko.
@TheOfficialVupeQ
@TheOfficialVupeQ 2 жыл бұрын
Pokaże* proponuje żeby ktoś kto umie pisać pokaże ci błędy
@pawe1698
@pawe1698 3 жыл бұрын
zaraz zaraz... jakie jest napięcie międzyfazowe??? 380Volt czy 400 Volt, ... czy coś się znowu zmieniło?
@szogunofficial7278
@szogunofficial7278 3 жыл бұрын
380v bylo za komuny teraz jest 400v
@pawe1698
@pawe1698 3 жыл бұрын
@@szogunofficial7278 wiem... ,ale liczyłem na odpowiedź z kanału ogłoszeniodawcy... :D
@KWASGRASS
@KWASGRASS 3 жыл бұрын
@@szogunofficial7278 niekiedy napięcie międzyfazowe dochodzi do 420
@donniasty
@donniasty 2 жыл бұрын
@@KWASGRASS Zgadza się. Bo napięcia znamionowe mają także "widełki" w jakich mogą być podane (+ / - 10%). Czyli od 360 do 440 V.
@xsardas1999
@xsardas1999 2 жыл бұрын
@@donniasty dokładniej to-15% , +10%, jednakże zawsze mówiąc potocznie o napięciu mamy na myśli znamionowe/nominalne napięcie skuteczne.
@batsk8
@batsk8 Жыл бұрын
"Zaletami tego systemu są (...) i zerowe zabezpieczenie przed awarią" - padłem :-D :-D :-D
@bydlakcom80
@bydlakcom80 Жыл бұрын
Sub
@xsardas1999
@xsardas1999 2 жыл бұрын
W sieci IT nie ma neutranego? Czy aby na pewno? Jak chcesz w takim razie wymusić przepływ prądu w odbiorniku jednofazowym? Jak chcesz wyrównać prądy niezrównoważenia w trójfazowym?
@gsottor
@gsottor 2 жыл бұрын
W sieci IT urządzenia jednofazowe zasilamy z dwóch faz.
@xsardas1999
@xsardas1999 2 жыл бұрын
@@gsottor też ma jakiś sens, jednak mnie uczyli, że tam N normalnie występuje.
@igorslim7980
@igorslim7980 Жыл бұрын
@@xsardas1999 Amerykanie tak zasilają odbiorniki większej mocy. Również część płyt indukcyjnych jest zasilana z międzyfazowo ( L1-L2 itd)
@xsardas1999
@xsardas1999 Жыл бұрын
@@igorslim7980 Tak, ale to działa na innej zasadzie. Da się zasilać międzyfazowo, odbiorniki do tego przystosowane, tak robi się też u nas, wtedy napięcie wynosi ok 400V, a więc z tego samego natężenia prądu uzyskamy więcej mocy czynnej.. Ale, jeśli odbiornik jest stricte jednofazowy, to podłączenie go pod 400V zwykle zniszczy urządzenie. Część sieci, ma natomiast 2 fazy o napięciu w stosunku do ziemi równą połowie napięcia fazowego, czyli jeśli mamy w PL 230V, to 2 fazy powinny mieć gdzieś 130V , wówczas rzeczywiście nie ma typowego N, tak jak wspomniał kolega powyżej. A odbiornik w rezultacie i tak otrzymuje potencjał 230V na swoich zaciskach.
@gugo696
@gugo696 2 жыл бұрын
Napięcie między przewodami nie "znajduje się", a volty, ampery, a nawet ohmy się deklinują!
@kronos_k8387
@kronos_k8387 2 жыл бұрын
No i domy zasilone są prądem przemiennym a nie zmiennym
@hublanek
@hublanek 2 жыл бұрын
prąd przemienny należy do kategorii prądów zmiennych
@harpun0983
@harpun0983 2 жыл бұрын
@@hublanek Co? Jakich kategorii? Co Ty d....sz?
@mysza0124
@mysza0124 2 жыл бұрын
Kurde nie jestem elektrykiem.Jeżeli przwód z trafo jesst 4 żyłowy do skrzynki a pózniej 5 żyłowy do domu to znaczy że to jest tn-c-s. Podział jest w skrzynce?
@grzechu6380
@grzechu6380 2 жыл бұрын
Jeszcze odnośnie układu TT kiedy jest on stosowany? I jak w nim połączyć rcd i czemu nie łączy się N z PE ?
@MortimerKadaver
@MortimerKadaver 2 жыл бұрын
W przypadku "wyspy TT" nie ma połączenia domowego przewodu ochronnego (żółto zielonego) z transformatorem zasilającym naszą domową rozdzielnię. Z trafa do domu idą 4 żyły a przewód niebieski (N) służy tylko zapewnieniu zera. Musisz sam stworzyć uziemienie na zewnątrz domu poprzez położenie bednarki w wykopie i wbijaniu co pewien dystans w grunt miedzianych prętów. Następnie podłączasz do tej bednarki odpowiednio gruby żółto zielony przewód i wprowadzasz go do domu (i rozdzielni). Musisz też zadbać o odpowiednio niską rezystancję takiego uziemienia. Jest to drogie rozwiązanie ale chyba najlepsze (całkowicie niezależne od trafa i jego przeciążeń, uszkodzeń kabla, uderzeń pioruna, itp).
@zino7945
@zino7945 Жыл бұрын
Polemizowal bym aby siec tt pracowala w tt no chyba na papierze tylko bo faktycznie w takich sieciach czesto widac pouziemiany N na slupach zlaczach itp.
@voltsverige
@voltsverige 2 жыл бұрын
To jak wykonać instalację offgird? Solary lądują akumulatory akumulatory podłączone do invertera jak wykonać bezpieczna instalację w tym wydaniu ? I nie chodzi mi o uziemienia solarów
@karolp76
@karolp76 2 жыл бұрын
Ach ta chęć zarobienia pieniędzy na YT........:)
@Piotr-fe4rj
@Piotr-fe4rj Жыл бұрын
SZACUNEK DLA ELEKTRYKÓW I INNYCH INSTALATORÓW ZA ZROZUMIENIEM TEGO RZEMIOSŁA.
@Wojtekeleser
@Wojtekeleser 3 жыл бұрын
Lepiej i łatwiej nie da się tego przekazać. Wspaniała robota. Zostawiam suba.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Z lepiej to bym polemizował. W filmie jest mnóstwo błędów.
@kiepskiferdynand9939
@kiepskiferdynand9939 2 жыл бұрын
Jak już to napięcie między fazowe wynosi 400V a nie 380V od momentu wejścia Polski do unijnego gułagu.
@UWAGAnieSPIE
@UWAGAnieSPIE 2 жыл бұрын
Nie wchodziliśmy do gułagu stał się nim po naszym wejsciu.
@daniel1ful
@daniel1ful 2 жыл бұрын
Dobre chęci, słaba realizacja, zła wartość napięcia międzyfazowego, zła kolorystyka przewodów, uziemienie typu szpilkowego? Whaaat?
@skorakora
@skorakora 3 жыл бұрын
Nie tłumacz zagranicznych filmów bo w Polsce używa się innych standardów i innych oznaczeń - przykładem są przewody. W Polsce używa się zupełnie innej kolorystyki do oznaczania kabli. Tylko nie potrzebnie się ludzi w błąd wprowadza.
@GalanShop
@GalanShop 3 жыл бұрын
Kolory nie mają znaczenia. Ten film nie jest o kolorach kabli.
@karolkaczmarek7215
@karolkaczmarek7215 3 жыл бұрын
@@GalanShop Oczywiście że mają. Te kolory przypominają kolory szyn zbiorczych SN, po stronie nN używa się innych. Zrób dobrze, albo nie rób w ogóle, bo ktoś pomyśli że można wykorzystać przewód żółto-zielony jako ochronny, bo narysowany jest żółty i zielony jako fazowy nN. A gdzie jest narysowane na przykład uziemienie punktu neutralnego na schemacie TN-C? Jakoś nie widzę uziemionego punktu neutralnego, nawet nie widzę żeby był jakiś punkt neutralny, trzy fazy wiszą w powietrzu i masz przerwę w obwodzie... A 230*1,73 to nie jest 380...
@kamilkski2475
@kamilkski2475 3 жыл бұрын
@@karolkaczmarek7215 Jest i on.. syn elektrody.. wiedza idealna..
@harpun0983
@harpun0983 2 жыл бұрын
@@GalanShop Chciałbym wiedzieć o czym ? Tu, w tym filmie jest masło maślane. Zupełnie nie tak jak powinno być! Kto to wymyślił? Wprowadza się tylko w błąd widza. Pewnie twórcą jest jakiś piekarz lub ciastkarz.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
@@GalanShop mają gigantyczne znaczenie.
@mrvirus1
@mrvirus1 2 жыл бұрын
Nie trzysta osiemdziesiąt wolt, a czterysta woltów;)
@Slawcoo
@Slawcoo 3 жыл бұрын
RCD w TN nie uchroni nas przed pojawieniem się napięcia na obudowach przy awarii PENa i nie ma wymogu uziemiania punktu rozdziału PENa. Jest to tylko dobra praktyka elektryka
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
W TN-C nie wolno stosować RCD, bo jeden z torów przerywa PEN, co jest niedopuszczalne. Wtedy trzeba zmodernizować instalację na TN-C-S i już można dawać RCD. Niektórzy z braku środków, zamiast wymieniać przewody, to puszczają jedną dodatkową żyłę - nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale taki półśrodek już mocno zmniejsza prawdopodobieństwo porażenia oraz jego ewentualny czas do bezpiecznego minimum.
@takponiekad3652
@takponiekad3652 2 жыл бұрын
Bardzo szkodliwa teza! RCD jednak chroni i zalicza się do środków ochrony uzupełniającej. Nie bez powodu obecne przepisy nakładają wymóg instalowania RCD np. w budownictwie mieszkaniowym, a współczesne budynki w Polsce to domena układów TN. Większość amatorów nawet nie spotka innych układów niż TN. Najczęściej do budynku dochodzi TN-C, które jest wewnątrz zamieniany na TN-C-S. Punkt rozdziału może nie być uziemiony lub uziemienie może się np. urwać, przerwaniu może też ulec PEN, jednak i tu stosowanie RCD odgrywa ważną rolę. Do tego dochodzi znaczenie połączeń wyrównawczych, w wielu przypadkach wymaganych prawem. W TN-C nie można stosować RCD, bo nie wolno rozłączać przewodu PEN, a inaczej by się nie dało. TN-C często można spotkać w licznych mieszkaniach oddawanych do użytku za Gierka. W TN-C-S (lub TN-S) RCD mają sens i są ważnym elementem ochrony przeciwporażeniowej. Cały problem nie sprowadza się jednak do haseł typu TN czy RCD, bo zagadnienia ochrony są liczne i rozbudowane. Nie zgodzę się z określeniem "tylko dobra praktyka elektryka", gdyż użycie słowa tylko wskazuje na jakąś dowolność lub wręcz na możliwość lekceważenia tematu. Normy i przepisy wynikają właśnie z dobrej praktyki inżynierskiej i są jej formalnym zapisem. Na koniec - RCD w układach TN zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo, co zauważono również w przepisach. W układach TT RCD często są jedynym ratunkiem, ale to już inny temat.
@Slawcoo
@Slawcoo 2 жыл бұрын
@@takponiekad3652 więc twierdzisz że RCD zapobiega pojawieniu się napiecia na obudowie przy uszkodzeniu PENa?? Słyszałeś o napięciu dotykowym? Zależy ono od wartości rezystancji uziemienia obudowy. A w przypadku braku uziomu będzie równe napięciu sieciowemu. A co uziemiania punktu rozdziału wskaż mi normę do tego obligującą...
@Slawcoo
@Slawcoo 2 жыл бұрын
@@norbert.kiszka a później elektryk płakał jak do rozdzielnicy zajrzał 😂😂😂
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
​@@Slawcoo zgadza się. RCD nie chroni przed porażeniem, tylko (ewentualnie - czyt.: nie zawsze) wyłącza w trakcie porażenia.
@rafaokulicz-kozaryn5881
@rafaokulicz-kozaryn5881 3 жыл бұрын
Zalecam poprawić parę błędów.
@GalanShop
@GalanShop 3 жыл бұрын
Dobra, ale nie ma sposobu, żeby naprawić ten film.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
​@@GalanShop usunąć i zrobić nowy bez błędów. Nie widzę problemu - sam mam obecnie dwa kanały na YT.
@bartixgames1
@bartixgames1 Жыл бұрын
siema galan
@marcin-_
@marcin-_ 2 жыл бұрын
Najpierw się nauczcie sami a potem róbcie filmiki
@TheLukasz032
@TheLukasz032 2 жыл бұрын
WOLTÓW, nie wolt. Woltę mamy w muzyce. Poza tym pomieszanie z poplątaniem. W układzie TN-C-S nie powstaje niebezpieczne napięcie na przewodzie PE, bo jest on, do jasnego piernika, uziemiony! Przy zejściu PEN z sieci napięcie może pływać (w zależności od jakości uziemienia), niemniej jako tako ochrona jest zachowana. Poza tym, by płynął prąd, musi istnieć zamknięta ścieżka, po której płynie. Układ TT jest opisany tak, że wyszła z niego wyspa TT w sieci TN - a to są jednak mimo wszystko różne rzeczy. W TN-S przewód PE można uziemiać w dowolnym punkcie układu - nie wolno tego tylko robić z przewodem N.
@mirosawpakulski5146
@mirosawpakulski5146 Жыл бұрын
Może ktoś poradzi problem z jedną fazą za niskie napięcie od 225v w dół na pozostałych dwóch fazach napięcie prawidłowe czyli 230-235v enea twierdzi że wszystko jest dobrze Ok ale jak włączę jakie kolwiek dwa urządzenia to spadki są nawet do 200v spadki sà przed licznikiem z góry dziękuję za informację I pozdrawiam
@ukaszjankowski8526
@ukaszjankowski8526 2 жыл бұрын
Chciałam sobie odświeżyć informacje ale co rusz mi coś nie pasuje. Zerowanie, koperty urządzeń, 380V albo w tym filmie jest masa błedow albo coś w elektrotechnice się mocno pozmieniało.
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 2 жыл бұрын
W systemie IT odbiorniki 1faz. dostają 1 fazę i mają uziemioną obudowę, a z kąd mają drugi biegun roboczy? Jest nim uziemienie podłączone do obudowy? Mam dom zasilany z przetwornicy off grid. Jej obudowa i wszystkie odsłonięte odbiorniki są uziemione. W gniazdkach jest L1 115VAC i L2 115VAC. Urządzenia więc otrzymują 230VAC oraz są uziemione. Jaki mam system IT? Tanie generatory jednofazowe benzynowe mają podobnie. Dwa końce uzwojenia biegną do gniazda zdawczego, obudowa jest uziemioną wraz z odbiornikami...
@piotrpiech3585
@piotrpiech3585 2 жыл бұрын
RCD w TN-C jak to możliwe że to będzie działało skoro prąd może upłynąć przez na przykład obudowe
@epolpier
@epolpier 2 жыл бұрын
A nie mozna bylo tych faz pokolorowac tak jak to sie przyjelo: czarny, szary i brazowy ?
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
W filmie jest sporo błędów. Na samym początku mowa o przewodzie neutralnym, co jest mylące. W TN-C mamy ochronno-neutralny (PEN innymi "słowy") a nie neutralny. Po drugie, nie neutralizacja a zerowanie. Po trzecie, TN-C w instalacji w przepisach (przepisach a nie normach) jest obecnie zakazane, gdyż było zbyt dużo śmiertelnych porażeń prądem. Po trzecie, w TN-C-S uziemienie punktu podziału nie jest wymagane i nie muszą być dwie osobne szyny - wystarczy jedna (dwie też mogą być). Błędów jest jeszcze więcej, aczkolwiek film jest bardzo idioto-odporny i nadaje się aby pokazać zwykłemu kowalskiemu co jest inwestorem i wybrzydza że jest jedna żyła więcej i że elektryk niby chce go okraść. Inwestorzy (zwłaszcza w polsce) nie interesują się bezpieczeństwem do momentu wypadku. Prąd nie tylko zabija, ale też może pozbawić zdrowia. W jednym z Szczecińskich hoteli, przerwany przewód PE i napięcie na obudowie lodówki spowodowało paraliż jednej ręki u sprzątaczki. Miała szczęście że straciła tylko jedną rękę.
@kamil13877
@kamil13877 2 жыл бұрын
a nie powinno być "przemienny" zamiast "zmienny"?
@MortimerKadaver
@MortimerKadaver 2 жыл бұрын
Powinien ale ten film posiada wiele innych niedociągnięć. Mimo wszystko jest sugestywny i przejrzysty.
@RaphaelFortis
@RaphaelFortis 2 жыл бұрын
Kto merytorycznie nadzorował ten film? Za dużo błędów merytorycznych jak na tak znakomicie zrealizowany od strony technicznej materiał 🤦
@krzysztofstefanski459
@krzysztofstefanski459 2 жыл бұрын
To nie jest najlepiej zrealizowany film, on jest najbardziej wyjątkowo-wyjaśniającym wszystko to co większość mężczyzna powinna wiedzieć o prądzie w domu.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Jak ktoś sugeruje się filmem z tyloma błędami, to lepiej niech wezwie elektryka. Inna sprawa że większość osób podających się za elektryka ma lewe uprawnienia kupione pod stołem - co w polsce nie stanowi najmniejszego problemu.
@Oktanowy
@Oktanowy 2 жыл бұрын
@@norbert.kiszka Większość tych uprawnień jest legalnie zdobyta i zatwierdzona. To poziom trudności egzaminu jest zerowy. Byłem na wielu takich szkoleniach oraz egzaminach i wiem co mówię. Przyznają te uprawnienia każdemu. Szkoda gadać. W tych czasach mieć uprawnienia SEP to tak na prawdę NIC NIE ZNACZY. NIC.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
​@@Oktanowy kiedyś istniał tylko SEP. Teraz jest x instytucji (firm) które mają uprawnienia do wydawania uprawnień (świadectw jak kto woli). Jako że tak zwane głomby nie chcą się uczyć, ale chcą mieć papier, to chętnie płacą kilka czy kilkanaście stówek za taką przyjemność... Ja byłem ten "mądry" i poszedłem do starego SEP-u. Podobno SIMP jest jeszcze trudniejszy.
@dariuszkubicki
@dariuszkubicki 2 жыл бұрын
Nie rozumiem tej teorii. Skąd bierze się napięcie na odbiornikach. (Napięcie to różnica potencjałów) Między cewkami źródła a obudową jego? Drugie pytanie to: Dlaczego cewki źródła nie są spięte w gwiazdę? I jeszcze jedno można pytanie sformułować. Jakim cudem płynie prąd, skoro obwody są otwarte?
@andreasjohansen1658
@andreasjohansen1658 2 жыл бұрын
ja tylko kojarze IT bo cos mi to mowi, a istnieje moze rodzaj uziemienia YT ?
@tdjpmfdbnkkkj5ng1po70hgxzaebm
@tdjpmfdbnkkkj5ng1po70hgxzaebm 2 жыл бұрын
Czy zawsze ciągniemy zasilanie z L3 do odbiornika jedno fazowego?
@MadovV
@MadovV Жыл бұрын
Chyba nigdy
@szymonb9862
@szymonb9862 Жыл бұрын
Nie. Równomiernie się rozkłada obiążenia między fazy. Mówię to jako były projektant schematów automatyki przemysłowej, więc proszę nie sugerować się dla instalacji domowych.
@tdjpmfdbnkkkj5ng1po70hgxzaebm
@tdjpmfdbnkkkj5ng1po70hgxzaebm Жыл бұрын
@@szymonb9862 Zapytam inaczej. Jeżeli mam instalacje 3fazową, to która faza jest wykorzystywana dla urządzeń jednofazowych?
@szymonb9862
@szymonb9862 Жыл бұрын
@@tdjpmfdbnkkkj5ng1po70hgxzaebm jeśli chodzi o przemysł to dobra praktyką jest równomierne obciążanie faz czyli np. Silnik trójfazowy z L1, L2, L3. Grzałka 500W z L1, Wentylator 300W z L2, oświetlenie 200W z L3. Nigdy to nie będzie rowno rozłożona moc na fazy, ale mniej więcej. Jeśli chodzi o instalacje domowe to trzeba spytać elektryka.
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 2 жыл бұрын
Być może wkradło się tam przy tłumaczeniu parę błędów albo rozbieżności wynikających z odmiennych przepisów ale jak dla mnie i tak najlepsze wyjaśnienie jakie w sieci widziałem. Może tylko parę słów więcej o działaniu różnicówki by się przydało.
@Surapox
@Surapox 2 жыл бұрын
myślałem że to south park ;D
@jacekalchimowicz1321
@jacekalchimowicz1321 2 жыл бұрын
380 V już dawno dawno temu było. Film zrobiony przez laika.
@gopixus
@gopixus 2 жыл бұрын
Nadal nie wiem jak działa uziemienie gdy mam w bloku plus i minus bez kabla trzeciego...
@oniak
@oniak 2 жыл бұрын
Sieć IT jest stosowana na salach operacyjnych i wszystkich pomieszczeniach grupy 2 wg. Normy 7-710. Systemu IT nie stosuje się do oświetlenia szpitali.
@harpun0983
@harpun0983 2 жыл бұрын
Nie tylko. Spotkałem również tą sieć w galerii handlowej. Dokładnie w Tychach
@oniak
@oniak 2 жыл бұрын
@@harpun0983 Ciekawe, po czym rozpoznałeś sieć separowaną ? W całej galerii jest IT ?
@harpun0983
@harpun0983 2 жыл бұрын
@@oniak napewno nie w całej, dokładnie już nie pamiętam co było separowane, lecz takie COŚ było.
@michamajkowski7770
@michamajkowski7770 Жыл бұрын
Są różne rodzaje uziemień nawet te po smierci
@lukash1248
@lukash1248 5 ай бұрын
W TN-C nie można instalować RCD
@adamgawronski9890
@adamgawronski9890 2 жыл бұрын
W filmie jest wiele błędów merytorycznych. Jednym z nich jest "napięcie zmienne". Prawidłowo jest "przemienne".
@arturkupka
@arturkupka Жыл бұрын
RCD w TN-C nie jest stosowane i zabronione;
@krzysztofgajewski8182
@krzysztofgajewski8182 2 жыл бұрын
Film powstał 7 miesięcy temu a nazewnictwo z lat 70 dramat tylko patrzeć na samozwańczych elektryków którzy w zaciszu swojego domu będą prowadzić nowe obwody
@marcinmodz.8142
@marcinmodz.8142 2 жыл бұрын
Jak poznac w jakim ukladzie jest dostarczany prąd w moim domu?
@Phaeton85
@Phaeton85 2 жыл бұрын
Nie poznasz, zadzwoń do swojego operatora sieci lub idź wzdłuż Linii zasilającej (jeśli jest napowietrzna) to najbliższego trafo i na nim będzie informacja.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
​@@Phaeton85 W ZE często sami nie wiedzą (kontakt z klientem, czy nawet pogotowie energetyczne to osoby z niezbyt wygórowanymi kwalifikacjami). Czasem mają burdel w papierach (raz mi się tak zdarzyło). Na pobliskim transformatorze są dwie pułapki (licząc niebezpieczne napięcie to trzy). Raz że to może być nie ten transformator, a dwa że trafo może pracować jako TN, ale linia jest "kiepska" i ZE wymaga aby instalacja pracowała jako tzw. wyspa TT - czyli instalacja musi mieć osobny uziom użyty jako PE i zarazem musi być spełniony warunek SWZ (SWZ to w każdym układzie sieci musi być spełniony - no chyba że robimy instalację dla teściowej).
@Helumis
@Helumis 2 жыл бұрын
8:05 Oraz w kopalniach =]
@michamicha1082
@michamicha1082 2 жыл бұрын
Może mi ktoś powiedzieć jak w układzie IT działają urządzenia jednofazowe ?
@PS1fonFB
@PS1fonFB 12 күн бұрын
@@michamicha1082 przyłączyłbym się do pytania, nawet jeżeli ma 2 lata
@michamicha1082
@michamicha1082 2 жыл бұрын
Może mi ktoś powiedzieć jak w układzie IT pracują urządzenia jednofazowe bez tradycyjnego przewodu neutralnego?
@tasmanua479
@tasmanua479 2 жыл бұрын
Układ IT nie jest stosowany w budownictwie mieszkaniowym. Po pierwsze jeśli będzie układ IT to musimy zainstalować tzw UKSI urządzenie kontrolujace stan izolacji. Układ IT stosujemy w obiektach gdzie wymaga się ciągłej eksploatacji czyli w kopalniach, hutach. Ponieważ awaria jednego urządzenia nie powoduje wyłączenia zasilania dzięki zastosowaniu bezpiecznika iskiernikowego w uziemniu roboczym. Bezpiecznik iskiernikowy lub rezystor ograniczający ma na celu zmniejszenie prądu zwarciowego. W układzie IT możemy zamontować przewód Neutralny zmieniają się jednak wtedy znacząco czasy wyłącznia zasilania oraz wymagana impedancja pętli zwarcia. Dlatego często wykonuje się instalacje IT bez przewodu Neutralnego. Pozdrawiam
@LukaszTNT
@LukaszTNT Жыл бұрын
@@tasmanua479 zaciekawił mnie Pan, dlaczego dodając N w układzie IT zaostrzają się wymagania bezpieczeństwa? To umożliwi podłączenie odbiorników 1f oraz napięcie względem N jest przecież mniejsze niż między pozostałymi przewodami.
@_Grzesiek
@_Grzesiek 3 жыл бұрын
Ps. Komentarze "synów elektrody" jak zwykle bawią najbardziej 😃
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 3 жыл бұрын
Synody!
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 жыл бұрын
Jak ktoś powie kilka zdań zamiast "jest plus i minus" to od razu zły człowiek z elektrody, który nie chce pomóc. Elektryka to nie 2+2, tylko nauka będąca odłamem fizyki i w pewnym stopniu chemii.
@mateuszpilarczyk1074
@mateuszpilarczyk1074 Жыл бұрын
Za co odpowiada przewód neutralny?
@saww9804
@saww9804 11 ай бұрын
Do sieci TN-C nie podłączysz RCD xD przeciez to jest surowo zabronione.
@rafku5126
@rafku5126 10 ай бұрын
bardzo fajny film z prostym objaśnieniem układów sieci - super, a do tych wszystkich "mądrych elektryków" którzy czepiają się kolorów kabli itd., jedno zdanie "nakręcić tak prosty i jasny film", ci "mądrzy elektrycy" umieją tylko krytykować w komentarzach a sami tak tłumaczą żeby ktoś czasem nie zrozumiał
Network systems: TN, TT. Markings, construction, protection. For beginners
11:48
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 4,5 М.
Uziemienie. Co się dzieje z prądem kiedy uziemisz instalację.
12:05
4nrgy technologie
Рет қаралды 256 М.
Always be more smart #shorts
00:32
Jin and Hattie
Рет қаралды 33 МЛН
Vivaan  Tanya once again pranked Papa 🤣😇🤣
00:10
seema lamba
Рет қаралды 21 МЛН
Po co jest bolec w gniazdku?
9:01
mgsmpl
Рет қаралды 8 М.
Uziom Pionowy
16:26
Bartek Elektryk
Рет қаралды 174 М.
Układy Sieci   Wprowadzenie
50:28
Bartek Elektryk
Рет қаралды 180 М.
Jak działa różnicówka? [RS Elektronika] #187
22:58
RS Elektronika
Рет қаралды 166 М.
Skąd się wzięła masa w elektronice?
16:43
Piotr Górecki
Рет қаралды 136 М.
Old installations - threats, protection, zeroing, differential, TNC.
9:01
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 13 М.
1$ vs 500$ ВИРТУАЛЬНАЯ РЕАЛЬНОСТЬ !
23:20
GoldenBurst
Рет қаралды 1,1 МЛН
Неразрушаемый смартфон
1:00
Status
Рет қаралды 1,8 МЛН
ПОКУПКА ТЕЛЕФОНА С АВИТО?🤭
1:00
Корнеич
Рет қаралды 3,2 МЛН
Lid hologram 3d
0:32
LEDG
Рет қаралды 8 МЛН