Díky,opět super, vždy se těším na tvá videa,je to velmi poučné. A kdy bude ten "MUST" o kterém jsi mluvil. Já ho mám a jsem zvědav na tvoji recenzi. Mě chodí dobře(zatím), taky čistím filtry a to preventivně, mám to celkem v čistém prostředí a nikdy jsem je neměl tak zadělané. Také jsem bádal,proč mi spadne výkon,ačkoli je sluníčko.Přesně tak,jak říkáš, baterka nabytá a spotřeba malá a on si sám sníží příkon.Zapnu tedy nějakou zátěž a on zvedne příkon např. ze 400W na 1800 W. Je to vše zajímavá hračka a takový "koníček" a vlastně velká zábava. Jsem v důchodu a velmi mě to baví a postupně vše zdokonaluji.Mám systém 24V, 3 kw. Kdybch to dělal dnes, šel bych do 48V a aspoň 5 kw. No ale zjistil jsem, že mi to vlastně stačí. Nyní v březnu to již slušně vyrábí, topím klimoškou vzduch-vzduch, ohřívám bojler 125L a někdy to cpu do el. podlahového topení, abych energii nevyhazoval.Samozřejmě příjdou dny, kdy musím topit kamny. Bojler jsem ale nikdy neohříval ze sítě, buďto solár, nebo z kamen s výměníkem. Letos v květnu to bude 1rok, co to provozuji a již teď vím, že se to velmi a velmi vyplatí. Tak,že díky moc a měj se fajn.
@sakulraider Жыл бұрын
Bude, mám ho na stole. Ale nejdřív musím dodělat nějaké věci, které mi trochu hoří, takže vytěžovač a řízení kurníku. Navíc mám teď v garáži bordel, že se tam nedá hnout, takže jak to trochu zpacifikuju, tak si ho otestujem.
@miroslavzet1200 Жыл бұрын
@@sakulraider OK,děkuji a budu se těšit.
@tiborchren Жыл бұрын
Ten náhlý úbytek výkonu MPPT by mohl někdo taky vyhodnotit jako zastínění mrakem například, ne? Budou videa o stavbě nové baterie? Jaká bude BMS na nové baterii?
@sakulraider Жыл бұрын
Takovíto úbytek vlivem zastínění je prakticky nemožný. Tohoto výkonu to dosahuje těsně před tím než se MPPT vypne protože už je noc. Za běžného zimního dne, kdy hustě chumelí a je zamračeno to nejde nikdy pod 120W. I proto máme statistiky, které nám právě napoví co se děje. Nehledě tedy na to, že se stačí podívat ven. Baterie bude z článků 280Ah + můj ohřev + JK BMS (nejspíš) a samozřejmě videa budou.
@tiborchren Жыл бұрын
@@sakulraider Tak to se hodně těším na ty videa o stavbě baterie a když to bude JK BMS, tak o to ještě více. Sleduji hodně DIY solár videí a nejlepší DIY baterii - Battery 2.0 má postavenou Andy z Off-Grid Garage a právě u jeho mnoha testů různých BMS JK BMS vychází nejlépe. Má aj výše 20 videí o Seplos BMS a trápením se s nimi, když ještě plánujete tu svoji Seplosku zapojit - má tam i dokument přímo od Seplosu, kde jsou vysvětleny ty jejich divné pojmenování funkcí. Nebo Ingos Tipps má taky hezkou postavenou baterii, ale Batrium BMS je dost drahá, ale architektura baterie je stejná jako má Andy. Náhodou jsem narazil na Taranis Energy a mají moc hezké čisté řešení spojení bateriových článků, BMS a aktivního balancéru použitím PCBs. Zatím 16s jen pro malé články 105Ah, ale brzy by měli vydat PCB i pro velké články.
@bokser011 Жыл бұрын
Divné, že to vypne MPPT při tak malé teplotě. Kdyby to vystoupalo třeba nad 60°C neřeknu. Chyba 04 hlásí nízké napětí na baterii? Je vidět ve videu
@sakulraider Жыл бұрын
Jak jsem říkal ve videu nejde ani tak o to jaká ta teplota je, ale nejspíš o rychlost jejího nárůstu. Protože ani při 45°% to se střídačem nic nedělá. Ano ta chyba (respektive varování) na střídači je nízké napětí. Nicméně je tam i vidět, že nízké není (51,4V). Jen mu asi chvilku trvá než tu chybu smaže. Ta vznikla právě kvůli tomu výpadku soláru, kdy se z baterie začalo cucat 2,5kW a napětí kleslo na 50,5V, což bylo způsobeno hlavně úbytkem na kabeláži od baterie.
@Maxik_Bartos Жыл бұрын
Škoda nevhodného umístění regulátoru v prostoru se slepicemi. Jediné prostor slepic oddělit dveřmi aby se neprašilo.
@sakulraider Жыл бұрын
To by sice maličko pomohlo, ale spása by to nebyla. On ten prach není problém, jen je potřeba ty filtry kontrolovat a čistit a pak to bude naprosto OK.
@kajakaja8986 Жыл бұрын
@@sakulraider Prostor dveřmi nebo něčím jiným nemusíš oddělovat, stačí domyslet připojení potrubí zvenčí mimo zaprášený prostor, já bych to udělal, protože si dovedu představit, jak to bude vypadat uvnitř střídače časem...
@sakulraider Жыл бұрын
@@kajakaja8986 To je sice také řešení, ale poměrně složité. To ten střídač až se vevnitř zanese klidně vyčistím. Ono ač se to nezdá tak i venku je bordel obzvláště na jaře. Takže i tak by tam musely být filtry.
@jirigabriel1647 Жыл бұрын
Když to dáš ke slipicim, tak se moc nelze divit a slepice nemají klid 😂
@sakulraider Жыл бұрын
Slepice jsou v klidu, přes den jsou ve výběhu a v noci je měnič zcela potichu neb tam žádný ventilátor neběží (to jen pro ochránce drůbeže na vysvětlení). Bohužel neexistuje jiná možnost kam to dát jinam neb elektrárna je v zahradním domku 40m od baráku. Samozřejmě jsem s tímto počítal, že se to bude zanášet a z praxe můžu říct, že toto je ještě naprosto v pohodě a relativně čisté prostředí. Dokud není filtr po měsíci zcela černý a netečou z něj sračky je to OK. A takto černé filtry jsme měnili v prostředí, kde pracovaly stovky lidí, to si pak člověk teprve uvědomí co dejchá za humus. Toto video nebylo primárně o tom, že je špinavý filtr (nebo že je měnič v prašném prostředí), ale o tom jak postupovat při diagnostice závady (problému), a jak nám při tom pomáhají telemetrická data a jak je správně vyhodnotit.