Köszi a videót, nagyon hasznos. Most tanulok elektronikát, de távoktatásban és a forrasztás is csak le van írva, de az anyagod nagyon sokat segít.
@candyflipful Жыл бұрын
Az ólom hiánya nem csak a kinézeten tetten érhető. Bár, ma már picit jobb a helyzet, alapvetően az a gond, hogy az ólom adta meg a forraszok rugalmasságát. Amióta ólommentes anyagokat használnak, a forrasz rideg és sem a mechanikai terheléseket nem bírja annyira, de ez a kisebbik gond. A nagyobbik probléma, hogy a hőterheléssel (felhevülés - kihülés) járó anyag zsugorodások és tágulások miatt repednek a forrasztások. Ezt hívjuk úgy például BGA chipeknél, hogy 'leszakad' az alkatrész. Valójában ugye nem szakad le, csak néhány pontnál megreped a forrasztás és megszűnik a kontakt. (rosszabbik esetben a chip is károsodhat) Ezért van az ugye, hogy ha újra 'sütöd' a chipet, általában életre kell. Ez a level 1-es szint. Level 2, ha újra golyózod és ólmossal visszateszed. A Level 3, ha a chipet is cseréled. Annál jelentősebb ez a jelenség, minél nagyobb a felület és minél sűrűbben érinti a folyamatos felmelegedés és kihülés. Nem véletlen, hogy a legtöbb gond ilyen jellegű áramköröknél a nagy méretű BGA chipekkel van. (meg a tápággal, de az egy másik sztori) Ezek ráadásul jó kis merev tokozást kapnak, ami megint csak nem segít. Lehet, hogy a gyártóknak a design tervezésekor be kellene építeniük valamiféle dilatációs megoldást? Bár, nyílván nem cél - sem valós vásárlói igény - 20 évig üzemelő eszközöket gyártani. :) Elnézést, hogy a végére kicsit elkanyarodtam a videó tematikájától!
@csabamolnar866 Жыл бұрын
Így van. Nagyon értékes, gyakorlatias hozzászólás. Köszönöm. (Kicsit olyan ez az ólommentes forrasztás, mint a dohányzásmentessé tett kocsmák: kevésbé károsítja a jelenlevőket, de pont az egésznek a lényege, az élvezeti értéke veszik el.)
@zoltankerenyi66244 жыл бұрын
Tetszett! De!: Sajnos a legtöbb videó ezzel a témával foglalkozik "csak". Bár ez is Ultra hasznos! Viszont ezeket a műveleteke (főleg ha nem új panel készítésről, hanem javításról van szó) akkor megelőzi a régi alkatrészek (lehetőség szerinti) ugyan ilyen szakszerű kiforrasztása. Csak ezek fortélyairól viszont nem láttam még ilyen frankó videót. Kérhetnénk ilyen jellegűeket is? Köszönettel- Zoltán.
@csabamolnar8663 жыл бұрын
A 13-as sorszámú erről szól és várható, hogy lesz alkatrész kiforrasztó videó is, amikor pont az alkatrészek megmentése a cél és a NYÁK feláldozható.
@belanaray617410 ай бұрын
Szeretném kérdezni, hogy 220 voltos páka zavarja-e az IC-ket?
@gabormihaly6673 күн бұрын
Szia! Drón alaplapot forrasztottam, de lejött az egyik forrasztási pontnál a kis fém rész, ahova forrasztanom kellene. Így nem tudom odaforrasztani az egyik vezetéket. Ezt hogy lehet javítani? Vagy esetleg kuka?
@csabamolnar8663 күн бұрын
Ehhez tudni kellene, mire való a kis fém rész. Vezeték csatlakozik rá vagy csak valami mechanikai tartóelem? Ha vezeték, akkor sípoló rövidzár keresővel meg kell keresni, van-e olyan alkatrész, ahová a fém rész csatlakozik NYÁK vonallal és annak az alkatrésznek a lábára forrasztani a vezetéket, mivel ugyanazon a potenciálon vannak.
@gabormihaly6673 күн бұрын
@@csabamolnar866 Igen a vevő egység csatlakozása. Vezeték csatlakozik oda. 1x1mm arany színű lapocska volt ott.
@balintarmos34332 жыл бұрын
Csak ne raccsolnál.
@Elektromaniakus9 ай бұрын
Te meg ne lennél ennyire analfabéta, nem mellesleg, mintha bárki tehetne egyes beszédhibákról. Nézz már magadba, aztán pofázz itt másnak! Tuti fideszes vagy.. azok ilyen nyomorult, magukat tökéletesnek, felsőbbrendűnek érző hazaáruló szarok... Hitler tatonc..