Пікірлер
@dontetlenszagu
@dontetlenszagu Ай бұрын
Köszi a videót, nagyon hasznos. Most tanulok elektronikát, de távoktatásban és a forrasztás is csak le van írva, de az anyagod nagyon sokat segít.
@davidszabo1263
@davidszabo1263 Ай бұрын
Szia! Jó a videó! Mi a különbség forrasztópaszta és forrasztókrém között? Köszi Dávid
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Ай бұрын
A két kifejezést sokan szinonimaként használják, de a forrasztópaszta inkább ipari és automatizált folyamatokhoz kapcsolódik, míg a forrasztókrém gyakran inkább kis méretű munkákhoz. Az eltérések inkább a gyártói specifikációkból és felhasználói szokásokból adódnak, mintsem a két anyag alapvető különbözőségéből.
@davidszabo1263
@davidszabo1263 Ай бұрын
@@csabamolnar866 köszi
@adorjan856
@adorjan856 2 ай бұрын
Hát ez hssznos Mostmár ezt is tudom". Kösz😊önöm
@adorjan856
@adorjan856 2 ай бұрын
Uh igen nagyon hasznos volt ez ezek a videók. Köszi😊
@csabadem9465
@csabadem9465 4 ай бұрын
Egyértelmű, lényegre törő, tiszta beszéd és kiváló kép minőség! Köszönöm! Feliratkozva! :)
@csabamolnar866
@csabamolnar866 4 ай бұрын
Köszönöm. Ahogy telt az idő, a mikrofont jobbra cseréltem és a legutolsó videóban a kamerát is. Reményeim szerint hamarosan belekezdek egy sorozatba, ami a mikroelektronikai ismereteket foglalja össze az alapoktól a komolyabb szintig, személyes tapasztalatokkal kiegészítve. Ezt csak azért írom ide, hogy még nem ért véget ez a csatorna, ezután következik az, amit érdemes lesz nézni, akit érdekel a téma.
@Mela_Pipi
@Mela_Pipi 6 ай бұрын
Érdekes és hasznos gondolatfuttatás és előadás!
@Mela_Pipi
@Mela_Pipi 6 ай бұрын
Like és +1 feliratkozó. Nagyon jó a csatorna, kedves kolléga!
@csabamolnar866
@csabamolnar866 6 ай бұрын
Köszönöm! Az önét már ismertem a Bakai Lajos csatorna alatti kommentek nyomán (és jobbnak, részletesebbnek tartom, mint az enyémet), csak azért nem voltam feliratkozva rá, mert nem tudok oroszul. Most viszont, hogy újra ránéztem egy-két videójára, észrevettem, hogy van magyar felirat. Úgyhogy a nyelvi akadály elhárult, én is feliratkoztam és sorban meg fogom nézni az összeset.
@Mela_Pipi
@Mela_Pipi 6 ай бұрын
@@csabamolnar866 Köszönöm szépen, Kedves Csaba! Az első szárnypróbálgatásaim megtekintésétől viszont én magam is óvva inteném, ugyanis rettenetesen unalmasak! 🙂
@Mela_Pipi
@Mela_Pipi 6 ай бұрын
Feketés- Barnára Pirított, Roston Sütött, Zöldséggel Körített Libacomb, Szívélyesen Felkínálva Ugye mindenki kitalálta, mire használható a versike?!
@ElektroSanya
@ElektroSanya 7 ай бұрын
A szivárvány színei kiadnak egy szín sorrendet és az első hetet tekintve ezt követi a színkód. Így a használata logikus lenne az egészség ügyben is. Nekünk meg kellett toldani még négy színnel, az egészségügyben ezek már feleslegesek. Így teljesen logikus lenne ott is a használata.
@turulcsaba68
@turulcsaba68 8 ай бұрын
Üdv neked.. A segitségedre lenne szügségem. egy pc egeret szeretnék átalakitani .Ugye adott 2x1.5v aaa elem. ezt szeretném kiváltani egy li-pol akkura . De az 3.7v ..xx ah. Az a terv hogy az aksi t épiteném be az egérbe a feltőltést külső tőltővel oldanám meg JST-PH 2.0 csatlakozókkal.Ugye.. a 3.7 v - és a 2x1.5 között külömbség van .De az adarlapon az szerepel hogy li pol 4.2 v ra tölt fel .mivel tudom ezt a külömséget le csökkenteni hogy egy normálisan müködő " rendszert tudjak meg csinálni. még valami..állitolag ha egy 56 ohmos ellenállás be van épitve akkor az tudja a li pol kimeneti feszültségét ugy le csökkenteni hogy ne nyirja ki magát vagy az egér elektronikáját. köszi a lehetőséget!!
@csabamolnar866
@csabamolnar866 8 ай бұрын
Bármilyen soros Si dióda kb. 0,6 volttal csökkenti a feszültséget. Mondjuk 1N4007 vagy 1N4148. (A soros ellenállás hülyeség, mert az nem fix feszültséget csökkent, hanem áramfüggő, hogy mennyit. U = R * I.) Én nem barkácsolnék, hanem 1. Tennék bele AAA méretű Sanyo akksit, azok jól bírják. 2. Vennék egy korszerű egeret, például a Logitch-nek van olyan egere, ami egyetlen AA elemmel évekig bírja és ehhez ki sem kell kapcsolni, sőt, állandóan üzemkész, nem kell hosszabb szünet után sem nyomkodni a gombjait, hogy megérezze az elmozdulást.
@turulcsaba68
@turulcsaba68 8 ай бұрын
@@csabamolnar866 köszönöm a segitséget😊 Kell neha egy kis kihivás ..még ha segitséggel is..
@gaborbolla6935
@gaborbolla6935 8 ай бұрын
Kedves Szerző! 9min 07 környékén amikor az elemeket teszi vissza, ott nem véletlenül fordítva kerülnek bele az elemek az órába? Mert szép emlékeim szerint az AA és AAA elemeknek a rugós vég a negatív pontot támasztja meg és a fix érintkező van a pozitív elem kivezetésénél! Itt a videón pedig mind két elemet a rugó felé az elem tartóba a POZITÍV végével van beillesztve, betéve! Maga a videó viszont nagyon jó! Annak idején nyugatról behozott rádiókba úgy javítottuk a pontosságot, hogy ha lehetőség volt az eredeti oszcillátort ki is iktattuk és a névleges frekinek a tízszeresén rezgő kvarcoszcillátor frekijét lőttük be (igaz Rhode Swarc freki mérővel és tízes osztó áramkörrel osztottuk, illesztettük az eredeti oszcillátor jel bemenetre az így kapott frekvencia ,,etalont" Így a mérési hibát is tizedére redukálva a működtető frekvencián! 😀 Maga a videó nagyon jó és informatív! (Ja igaz az rádióval egybeépített órákban volt, ahova a kis Pót frekvencia ,,etalont" és osztót is egy kis panelon be lehetett préselni, illeszteni. Jellemzően 5V táppal amit 5V stab. IC vel oldottunk meg! Így növelve a rádiós óra pontosságát! Üdvözletem, és jó egészséget kívánok, 😀 Gábor. 😀
@SlyChocolateAS
@SlyChocolateAS 9 ай бұрын
Tiszteletem. Asztali digitális órában kellene smd ledeket cserélnem. Kérdezném ha nincs hőlégfúvó allomás akkor egy ilyen pákával megoldható lenne-e a ledek beforrasztása? elektro-center.hu/wp-content/uploads/2023/04/28523-300x300.jpg
@iosifferencz5432
@iosifferencz5432 10 ай бұрын
Multumim pentru modul clar de prezentare❤
@karvak1492
@karvak1492 10 ай бұрын
Olyan felismerö apk kellene, ami egy marék, kiteritett, szines ellenállásról készült HiRes képen, megtalálja a beirt értéket (pl. bekarikázza piros körrel). Sok ellenállásom van és unalmas kikeresgetni mindne projekthez a megfelelöt.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 10 ай бұрын
Erre egy applikáció jelenleg nem képes. Az MI-t használva a videó elején látható, ömlesztett ellenállásokkal nem tudott mit kezdeni, a 6:57-nél látható 3 ellenállás esetén két próbát tett, az elsőnél összekeverte a színeket és rossz eredményeket adott, a másodiknál az értékeket jól állapította meg, de a tűrés barna csíkját aranynak érezte. Illetve látható, hogy kissé bele is zavarodott és lehet, hogy csak véletlenül jött rá a helyes eredményre, mert láthatóan 4 csíkosnak érezte az 5 csíkos ellenállásokat... Minden esetre ez is nagyon szép eredmény, de ilyen célra még nem használható. Íme a második, a végeredményt tekintve jó értéket adó próba kimeneti szövegfájla: Ellenállás (a kép tetején): Barna (1) Fekete (0) Piros (2, azaz 102102) Arany (±5% tolerancia) Ez 10×102=100010×102=1000 ohm vagy 1 kiloohm értékű ellenállást jelent ±5% toleranciával. Ellenállás (középen): Narancs (3) Narancs (3) Barna (1, azaz 101101) Arany (±5% tolerancia) Ez 33×101=33033×101=330 ohm értékű ellenállást jelent ±5% toleranciával. Ellenállás (az alján): Narancs (3) Narancs (3) Zöld (5, azaz 105105) Arany (±5% tolerancia) Ez 33×105=3,300,00033×105=3,300,000 ohm vagy 3.3 megaohm értékű ellenállást jelent ±5% toleranciával. Tehát a három ellenállás értékei rendre 1 kiloohm, 330 ohm és 3.3 megaohm.
10 ай бұрын
Akkoriban nem vettek fel a Trefort Ágostonba engem, hogy elektronikát tanulhassak, mert a színtévesztő vagyok a színes pöttyös szemészeti teszt alapján és pont arra hivatkoztak, hogy nem fogom tudni leolvasni a színeket az ellenállásokról. Így megnézve ezt a videót nem tudom megérteni, hogy ez miért lett volna bonyolult dolog akkoriban, ráadásul legrosszabb esetben még mindig elő tudok kapni egy multimétert, ha épp sikerül eltalálniuk az ellenállás színeinek azt a kritikus zöldes-pirosas árnyalatot.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 10 ай бұрын
Én sem értek egyet azzal, hogy színtévesztés miatt nem tanulhat az ember olyan dolgot, ami érdekli. Lehet, hogy a legjobb szakember lett volna, vagy programozó vagy bármi, hasonló. Ha elképzelem, hogy mondjuk teljesen színvak lennék és csak szürkeárnyalatokat látnék, akkor is meg tudtam volna oldani az eddig elvégzett munkáimnak a 99%-át. (Én elsősorban assembly nyelvű programozásban, C nyelvű programozásban és objektumorientált programozásban, áramkörtervezésben vagyok igazán jó, és ezekhez nem szükséges a színek látása. Bomba hatástalanítást és űrhajó vezetést pedig így sem vállalnék, hiába jó a színlátásom. Simán kihagyhatók azok a feladatok, mint mondjuk a villanyszerelésnél a vezetékek azonosítása szín alapján, még anélkül is marad bőven olyan terület, amit gond nélkül lehet végezni.)
@riodrape7748
@riodrape7748 10 ай бұрын
Ma ez már nem kellene, hogy előforduljon, hacsak nem a felvétel vezető mély tudatlanságban szenved. A YT tele van olyan videóval, amely bemutatja annak a szemüvegnek a hatását, amely jórészt kiküszöböli a színtévesztést. A szerencsés "áldozatok" szinte sokkot kapnak, amikor meglátják, mennyire színesebb a világ.
10 ай бұрын
@@riodrape7748 a MegaLag nevű youtube csatorna pont most leplezte le azokat a cégeket, amelyek azok mögött a szemüvegek mögött vannak. Sajnos azok a szemüvegek semmit sem érnek.
10 ай бұрын
@@csabamolnar866 Valami ilyesmi lett velem is, átmentem a Ganz-ba és most már több, mint 10 éve programozó vagyok. A digitális áramkörökhöz amiket alkalmanként tervezek meg egyáltalán nem kell semmilyen színlátás, mert számítógépen tervezem őket és a használt programokhoz számokkal kiírják az ellenállások értékét.
10 ай бұрын
4:33 - azt hittem elsőre, hogy az egy sport melltartó
@bsvdoom
@bsvdoom 10 ай бұрын
"egy adott feszültség hatására az ellenállás értékének megfelelő áramot folyatja át magán" micsoda definíció xddd
@csabamolnar866
@csabamolnar866 10 ай бұрын
Igaza van, mondhattam volna szebben is, máshogy is... Ha egyszer több időm lesz rá, leírom előre a szöveget és felolvasom. (De annyi szabadidőm valószínűleg soha sem lesz.) Addig marad a spontán szövegmondás, aminek elkerülhetetlen következménye, hogy nem optimálisak a megfogalmazások. (Utólag megnézve, még egyetlen videóm sem volt, amivel 100%-ig elégedett lennék, mindegyikben találtam én is részeket, amiket máshogy mondanék.)
@bsvdoom
@bsvdoom 10 ай бұрын
@@csabamolnar866 Ez érthető és jogos , de úgy gondolom, mint tartalomgyártó felelősséggel tartozik az információk és a definíciók pontos átadásáért, ha már oktató jellegű videók készítésre adja a fejét.
@lospadresapa6028
@lospadresapa6028 10 ай бұрын
Én meg éppenséggel dicsérni szeretném az előadót. Olyan tökéletes a szövegmondása, amilyet csak nagyon ritkán találni ezen a platformon. Élvezet hallgatni kimért egyenletes tempóját, értelemszerű hangsúlyozását, a fogalmak pontos megjelölését. Ha itt-ott mégis előfordul valami apróság - én semmit nem vettem észre, más talált - az betudható az élő beszéd sajátjának. Az ember nem gép, ennyi rugalmasság, az abszolút merev szabályostól való eltérés megengedhető. Én köszönöm a kedves igyekezetét, hogy ismereteinket bővíteni szeretné, és köszönöm kellemes és türelmes beszédstílusát! - @@bsvdoom
@riodrape7748
@riodrape7748 10 ай бұрын
Jómagam elégedett vagyok, még az előadóval is, és inkább dicsérném, hogy érzékletesen, érthetően fogalmaz, amelyet sokan megnéznek, miközben ha korrekt módon adná elő, sokan meg sem értenék, nem ismervén az egyes fogalmak pontos jelentését, illetve a mögötte álló tartalmat. Továbbá megjegyezném, hogy a civilizációnkat átitató elégedetlenkedések lassan a végletekbe csapnak át. S bár senki sem hibás benne, hanem csak az a jóléti rendszer, amelyet évtizedek óta elkényelmesít és élvezetek garmadát kínálja, mégis ennek - a lassan jól kiismert - hedonizmusnak ez a súlyosan mérgező mellékhatása, amelyben a növekvő jóléttel is elégedetlenek vagyunk. A véglet ilyenkor - a történelmi tapasztalatok alapján - egy háború kirobbanása, amelyet senki sem kíván, mégis bekövetkezik.
@bsvdoom
@bsvdoom 10 ай бұрын
@@riodrape7748 nem fogalmaz érthetően, pont ez a probléma, az indító kommentemben leírt "definíciónak" semmi értelme. De örülök, ha számodra ez érthető és erre tudsz építeni, gondolom a hullámgenetika is hasonlóan érthető és korrekt. És sajnos azok miatt tart itt a világ, akik úgy gondolkodnak, mint Te, és megelégszenek a szarral ami itt folyik.
@blackbb3098
@blackbb3098 10 ай бұрын
Azért ez nagyon informativ volt . Nem vagyok nagyon jártas az elektronikába de azért ez a video nagyon is kellene okatásba is. Kiváló bemutatás. Abszolut mértékben . Szuper.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 10 ай бұрын
Köszönöm.
@belanaray6174
@belanaray6174 10 ай бұрын
Szeretném kérdezni, hogy 220 voltos páka zavarja-e az IC-ket?
@laczouser2970
@laczouser2970 10 ай бұрын
Nekem hosszú évek után is probléma leolvasni az 5 színkódos ellenállást. A tűréshatárt általában barnával, vagy feketével jelölik, ami számérték is. Ez miatt bizonytalan hogy merről kezdjem el olvasni az értéket. Mivel biztosra akarok menni, a bogarászás helyett inkább előveszem a műszert. Ez zavaró. Tud javasolni egy módszert amivel biztos értéket tudok leolvasni ránézésre is az 5 színkódos ellenállásról? Köszönöm. 6:30 Nemrég javítottam egy ilyen rádiót. A 9 voltos akku töltő csatlakozója nagyon hasonlít a ma elfogadott 220-as kábel csatlakozóhoz. Ki is próbálták. 😮
@csabamolnar866
@csabamolnar866 10 ай бұрын
Jól teszi, ha jó az ellenállás, egyszerűbb megmérni. Néha viszont nincs rá mód: mert már elégett, mert nem lehet hozzáférni a lábaihoz, mert párhuzamosan kapcsolódik vele bármi más, ami meghiúsítja a mérést. Ilyenkor jól jön, ha az ember le tudja olvasni a ráírt értéket. A tűrés csíkja egy kicsit távolabb van a többitől, ebből lehet tudni, melyik a jó irány. Illetve, ha ez nem látszik, akkor olvassa le mindkét irányból és józan ésszel próbálja meg kitalálni, melyik a hihetőbb a két érték közül. (Ez nem mindig segít.) A csatlakozó rádugás jó példa arra, hogy nem dugunk ész nélkül, csak azért, mert belemegy, főleg nem idegen eszközöket.
@laczouser2970
@laczouser2970 10 ай бұрын
Köszönöm a válaszát. Van egy lapom ami tele van 6 színkódos ellenállással. Ott még a hőmérsékleti együtthatás értéke is fel van tüntetve. 😵‍💫
@csabamolnar866
@csabamolnar866 10 ай бұрын
@@laczouser2970 Azt adja meg, hogy 1 °C változás hatására mennyit változik az ellenállás értéke. Ennek akkor van nagyon nagy jelentősége, ha olyan eszközt kell készíteni, ami nagyon pontos, például mérőműszert, kalibrátort, amiknek a pontossága gyakran 0,05% és 0,001% körül van. Ebben az esetben sokkal fontosabb, hogy mennyire stabil az ellenállás értéke a hőmérséklet megváltozás ellenére, mint a névleges érték (mert ez nem baj, ha nem pont egy adott érték, ugyanis ezt figyelembe lehet venni a kalibráláskor és mindegy, hogy 220 ohm vagy 115 ohm, egyformán jó lesz) vagy mint a teljesítmény.
@GoToCoMedia
@GoToCoMedia 10 ай бұрын
na tessék lehet értelmesen is elmondani a dolgokat! ez nagyon oktatói volt! bárcsak anno ilyen oktatom lehetett volna akkor ma már más lett volna a szakmám. Elismerésem!
@csabamolnar866
@csabamolnar866 10 ай бұрын
Köszönöm. Ez volt a cél.
@belanaray6174
@belanaray6174 10 ай бұрын
220voltos páka használható-e ic ,tranzisztor forrasztásához?
@csabamolnar866
@csabamolnar866 10 ай бұрын
Használható, hiszen ugyanúgy melegít, az ónt ugyanúgy megolvasztja. Viszont nem célszerű. Egyrészt olyan típust kell választani, aminek a fém része (maga a forrasztó fej is) a védőföldre van kötve és természetesen csakis védőföldeléses konnektor aljzatba szabad dugni. Így az áramütés veszélyt és az érzékeny alkatrészek tönkretételét jó eséllyel el tudjuk kerülni. Másrészt a 230 voltos pákák általában nem olyan kifinomultan szabályozzák a hőt (egyes típusok sehogy sem, hanem annyira melegek, amennyire, nem állíthatók be), ezért a kis hőtűrésű alkatrészeket túlhevítve tönkretehetik azokat. Általában a 230 voltos pákák nagyobbak, ormótlanabbak. Röviden a válaszom: ha többször szükséges ilyen jellegű munkákat végezni, mindenképpen érdemes beszerezni egy 24 voltos, biztonsági transzformátorral elválasztott, jó minőségű pákát. Egyedi, alkalomszerű vagy SOS forrasztásra használható a 230 voltos páka is, de ha van ilyen is - olyan is, akkor nem javaslom. (Megjegyzés: a 220 volt az régebben volt, már régóta 230 volt a névleges, effektív feszültség. Egy korábbi, 220 voltos készülék továbbra is használható, mert általában bárminek működnie kell + 10% ... - 20% feszültségeltérés esetén is.
@potar21
@potar21 Жыл бұрын
Kedves Csaba! Nagyon hasznos videókat készített a múltban, nem tervezi folytatni?
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
Köszönöm. Ötleteim már vannak, felszerelésem is, már csak hozzá kell kezdenem. Mindig az első a legnehezebb, azután a többi már jön magától. (Ez nagyjából minden másra is igaz.)
@attilagere6186
@attilagere6186 Жыл бұрын
Az olcsó multiméter olyan mint az olcsó, értéktelen óra (nem kvarcóra): van de minek mert nem túl hihető amit mutat. Nincs kalibrálva és nem is lehetséges kalibrálni, nagy szórású olcsó alkatrészekből áll. Otthoni kábé van delej/nincs delej mérésre jó. A használható multiméter kalibrált, true rms mérésre alkalmas, már fogásra és látszatra és persze árkategóriában is bizalmat kelt. Pl.: FLUKE multiméterek, nem olcsók de profik.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
Ez így van, de minden más dolognál is, nem csak multimétereknél. Az igazán olcsó cipő, étel, játék, autó, szállás, stb. nyilvánvalóan azért olcsó, mert valami hiányzik belőle. A drága általában azért drága, mert prémium minőség. Illetve néha azért, mert átverik az embert vele. Viszont ami hosszú éveken, évtizedeken át drága és mégis sikeres termék, arra mondhatjuk, hogy garantáltan jó is. Multiméterekre szűkítve a dolgot: nyilvánvaló, hogy egy 2 eFt.-os multiméter nem tudja ugyanazt, amit egy 300 eFt.-os vagy egy 5 millió forintos kalibrátor. A kérdés az, ki mire akarja használni. Aki például 1,5 voltos elemek feszültségmérésére, annak elegendő a pár ezer forintos, mert 1% pontosságot azok is tudnak. Aki feszültségreferenciákat tartalmazó, percíz mérőeszközöket akar kalibrálni, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia és ismernie kell a mérések összes elméleti- és gyakorlati tudnivalóját.
@istvanhorvath3452
@istvanhorvath3452 Жыл бұрын
Kedves uram, meghalgattam az eloadast szamomra minden vilagos volt, azert alltam meg itt,hatha szo esik a digites muszer tulterheleserol , meglett emlitve de en ennel tobbet szeretnenk tudni, munkahelyemen tortent , egy nagyfeszultsegu celmuszert javitottam , itt a legnagyobb feszultseg 1500 V , 1000V allasban merve kb 1300 V kaphatott ami meghibasitotta vagy 25% kevessebbet mutatott nem is lehetett megjavitani leselejteztek es megkaotam, ithon anyit elertem ellenalas cserevel hogy jobb lett, de nem hasznalom, kerdesem miert nem raktak bele vedelmet, hiszen kozepkategorias muszer, kissebb mereshatarnal bisztos megtortent akar ketszeres tulterheles de csak tultulcsordult, kerdesem meg lehehet ezekutan javitani, mert szerintem felvezeto hibasodott meg, kerem hogy ha lehet adjon valaszt erre.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
A túláram védelem viszonylag egyszerű: egy olvadóbiztosítót kötnek sorba és maga a sönt ellenállás úgy van méretezve, hogy kibírja azt az időtartamot, amíg ki nem old a biztosító. Feszültségnél nehezebb a védelem, mert egy soros ellenállás és egy párhuzamos zener-dióda megvédené, de mindkettő rontana a pontosságon, főleg nagyobb feszültségek esetében. Ezért a digitális multimétert úgy készítik el, hogy a túlfeszültséget általában kibírja a megengedett, legnagyobb értékig. Pl. ha 600 volt a legnagyobb mérhető feszültség, akkor ezt jó esetben akár 20 voltos állásban is kibírja. Viszont a legnagyobb feszültségérték túllépésénél már nincs külön védelem, mert minden ilyen mérési hibát okozna és általában nincs is rá szükség. Tanács: ha olyat mér, aminek nem tudja a feszültségét előre (pl. elektromos rovarölő eszköz feszültségét, ami 2-3 ezer volt is lehet vagy villanypásztort vagy TV katódcső feszültséget), akkor készítsen a műszer elé védelmet vagy ami még jobb, ne mérjen ilyeneket, mert egy általános célú multiméter nem erre való, ha átüt a mérővezeték, meg is ölheti.
@adamkiss7756
@adamkiss7756 Жыл бұрын
Hello, van egy halom beépülő alkatrészem, minden féle fajta. Van valami tipped hogy hogy lehetne újra hasznosítani vagy hogy valahol fel vásárolják esetleg?
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
Nem tudom, mit jelent a beépülő alkatrész kifejezés. Azt kell tudni, hogy 35 éve még a kiforrasztott, kitermelt, használt, de működő alkatrész is értékes volt, mert nagyon gyenge volt a beszerezhetőség és sokba is kerültek. Ma már még a használatlan alkatrészek is inkább elektromos hulladéknak minősülnek, azaz negatív értékük van. Hiába van tele egy PC tápegység jobbnál jobb alkatrészekkel, senki sem szedi szét és nem rakja el típus szerint azokat, mert vagy nem is ért hozzá vagy nem adódik normális felhasználási lehetőség. Azt javaslom, hogy konkrétumokat kell írni, hogy milyen alkatrészek ezek (lehetőleg típusszámmal leírva, hogy mondjuk PIC12F683 mikrokontroller) és lefényképezve meghirdetni a Vaterán vagy hasonló oldalakon. Ez volt az eladás rész. Az újrahasznosítás attól függ, mennyire értesz hozzá. Ha semennyire, akkor számodra csak hulladék, ha nagyon, akkor úgyis tudni fogod, jó lehet-e valamire.
@Hunadamxd
@Hunadamxd Жыл бұрын
Hmm érdekes én somogy electric my64-es multit használok már 4 éve eddig remekül működik :D az analog multi helyett pedig ott a szkóp :)
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
A my64 egy egész jól használható típus, ismerem. Ha valaki vigyáz az eszközeire, akár évtizedekig is működhetnek. Az analóg multiméter és az oszcilloszkóp nem tudják egymást kiváltani és nem is egy árkategóriába esnek. Az analóg multiméternél kifelejtettem a videóból a lényeget: a másik előnye, hogy a feszültségméréshez és az áramméréshez nem igényel tápellátást, ezért napokig, hetekig, vagy bármeddig is használható folyamatos mérésre, mert nem kapcsol ki és nem meríti le az elemet. A dinamikus megjelenítési mód és az elem nélküli működés az a két ok, ami miatt létjogosultsága van még a jelen időkben is.
@Hunadamxd
@Hunadamxd Жыл бұрын
@@csabamolnar866 Igen de már egy szkóp is nagyon "olcsó" (persze olcsó húsnak...), de igazad van kell hozzá egy számítógép, vagy egy tápellátás.
@bleak0218
@bleak0218 Жыл бұрын
Szia! A forrasztó pasztának mi az olvadási hőfoka?
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
217 °C. A típusszámot beírva a Google keresőbe megtalálható és letölthető részletes adatlap.
@peterjrjr3335
@peterjrjr3335 Жыл бұрын
ESD VÉDETSÉG. !!!!!?????
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
Ez olyan hozzászólás, mintha egy autó vezetéstechnikai videóhoz, amiben a helyes sebességváltó-kezelést mutatják be, odaírnám, hogy "LÉGFRISSÍTŐ LEJÁRATI IDŐ. !!!!!?????". Ezek itt konkrétan SMD ellenállások, a szerkezetükből adódóan nem érzékenyek az elektrosztatikus feltöltődésekre, illetve itt fel sem merül ennek a lehetősége.
@roguesquadron909
@roguesquadron909 Жыл бұрын
Mi van? Ezek ellenálások. IC-knél tranzisztoroknál esetleg. Ott sem mindig szükséges. Amikor a cégnél forrasztasz akkor mindig kösd be magad mert betanított melós nem műszerész. Nem tudja mit forraszt éppen.
@attilatoth9986
@attilatoth9986 Жыл бұрын
Kedves Csaba. Nekem is van ilyen műszerem de nálam csalódást okozott. A reklámja szerint, IGBT tranyókat is kellene mérnie de csak diódának látja őket. És még sorolhatnám...... Pedig én pont a miatt vettem. Ráadásul állítólag a legújabb szoft van benne.
@holinzski
@holinzski Жыл бұрын
Kedves Csaba! Lenne rá mód hogy privátban írjak Neked? Üdv. Bohus János
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
Igen. E-mail cím a weblapon.
@Sanyi1978
@Sanyi1978 Жыл бұрын
Azt hozzátenném, hogy ez a megoldás (az IEC csatlakozó) csak beltérre alkalmazható.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
Természetesen, csak beltérre jó, mert egyáltalán nem vízálló. Igaza van, ezt kihangsúlyozhattam volna, nehogy valakinek esetleg eszébe jusson egy ilyet kivinni a szobából és kitenni mondjuk a házfalra, ahol ráfolyik az esővíz. Sajnos nem gondol az ember minden eshetőségre egy videó elkészítésekor, utólag viszont már nem engedi meg a KZbin a videóba való beszúrást vagy az újratöltést. Így marad az, hogy a szövegbe beleírom, a semminél ez is több. Köszönöm, nem árt erre felhívni a figyelmet.
@candyflipful
@candyflipful Жыл бұрын
Az ólom hiánya nem csak a kinézeten tetten érhető. Bár, ma már picit jobb a helyzet, alapvetően az a gond, hogy az ólom adta meg a forraszok rugalmasságát. Amióta ólommentes anyagokat használnak, a forrasz rideg és sem a mechanikai terheléseket nem bírja annyira, de ez a kisebbik gond. A nagyobbik probléma, hogy a hőterheléssel (felhevülés - kihülés) járó anyag zsugorodások és tágulások miatt repednek a forrasztások. Ezt hívjuk úgy például BGA chipeknél, hogy 'leszakad' az alkatrész. Valójában ugye nem szakad le, csak néhány pontnál megreped a forrasztás és megszűnik a kontakt. (rosszabbik esetben a chip is károsodhat) Ezért van az ugye, hogy ha újra 'sütöd' a chipet, általában életre kell. Ez a level 1-es szint. Level 2, ha újra golyózod és ólmossal visszateszed. A Level 3, ha a chipet is cseréled. Annál jelentősebb ez a jelenség, minél nagyobb a felület és minél sűrűbben érinti a folyamatos felmelegedés és kihülés. Nem véletlen, hogy a legtöbb gond ilyen jellegű áramköröknél a nagy méretű BGA chipekkel van. (meg a tápággal, de az egy másik sztori) Ezek ráadásul jó kis merev tokozást kapnak, ami megint csak nem segít. Lehet, hogy a gyártóknak a design tervezésekor be kellene építeniük valamiféle dilatációs megoldást? Bár, nyílván nem cél - sem valós vásárlói igény - 20 évig üzemelő eszközöket gyártani. :) Elnézést, hogy a végére kicsit elkanyarodtam a videó tematikájától!
@csabamolnar866
@csabamolnar866 Жыл бұрын
Így van. Nagyon értékes, gyakorlatias hozzászólás. Köszönöm. (Kicsit olyan ez az ólommentes forrasztás, mint a dohányzásmentessé tett kocsmák: kevésbé károsítja a jelenlevőket, de pont az egésznek a lényege, az élvezeti értéke veszik el.)
@balintarmos3433
@balintarmos3433 2 жыл бұрын
Csak ne raccsolnál.
@Elektromaniakus
@Elektromaniakus 9 ай бұрын
Te meg ne lennél ennyire analfabéta, nem mellesleg, mintha bárki tehetne egyes beszédhibákról. Nézz már magadba, aztán pofázz itt másnak! Tuti fideszes vagy.. azok ilyen nyomorult, magukat tökéletesnek, felsőbbrendűnek érző hazaáruló szarok... Hitler tatonc..
@omegaalfatervezokft.6081
@omegaalfatervezokft.6081 2 жыл бұрын
Nagyon hasznos videó! A kezdők számára szívesen vennék mérés bemutatást (volt, amper, ohm...)
@zsoltracz8278
@zsoltracz8278 2 жыл бұрын
üdv x box one konzol hdmi ic chip cserenel milyen höfokkal kell hasznalni a hölegbefuvot?
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
Alapvetően olyan hőfok kell, ahol már garantáltan folyékonnyá válik az ón, de még nem megy tönkre az IC. Ezen kívül arra is gondolni kell, hogy a környezetében lévő egyéb alkatrészek (tipikusan szűrőkondenzátorok, ellenállások, tranzisztorok) ne potyogjanak le a hő hatására, mert még ha nem is vesznek el és ha vissza is lehetne forrasztani, nem lehet tudni, melyik hol volt eredetileg. Hamarosan (heteken belül) lesz egy majdnem ilyen videóm (hangkártyában IC csere), de addig is azt tudom javasolni, hogy elő kell szedni valamit, ami már értéktelen és van benne hasonló, sok lábú, sűrű lábú IC és azt kell kiforrasztani, majd vissza. Ilyen lehet például régi router vagy PC alaplap, azokon tét nélkül lehet gyakorolni.
@zsoltracz8278
@zsoltracz8278 2 жыл бұрын
@@csabamolnar866 köszönöm a gyors valaszt
@gyenisattila1069
@gyenisattila1069 2 жыл бұрын
Köszönet, a hasznos videóért!
@gyenisattila1069
@gyenisattila1069 2 жыл бұрын
Közben találtam már pasztát kis kiszerelésben tűrhető áron és mindjárt fecskendőben is van. Azóta javúlt a kínálat.
Жыл бұрын
Üdv, Hol talált kisebb kiszerelésben pasztát? Köszönöm az infót: B. Gábor
@bleak0218
@bleak0218 Жыл бұрын
Szabad tudni hogy milyet és hol?
@gyenisattila1069
@gyenisattila1069 Жыл бұрын
@@bleak0218 Nem tudom hol vettem már és mia a márkája de Gugli a barátod... fog találni :)
@gyenisattila1069
@gyenisattila1069 2 жыл бұрын
Nagy köszönet, ezért a jó oktató anyagért!
@gaborbolla6935
@gaborbolla6935 2 жыл бұрын
Köszönet a remek kis bemutató videóért! HA szabadna azt kérdezném meg, hogy hol miként, milyen néven lehet beszerezni megvenni egy ilyen kis Alkatrész tesztert.... Igen a videó végén IGAZAT BESZÉLTÉL! Régen pl amikor a középiskolát elvégeztem ARANYAT ért volna! ...Még úgy 1983-ban... De akkoriban híre hamva se volt ilyen kis csoda műszernek! Amolyan ,,Tükröm-tükröm, mond meg nékem? Milyen alkatrész ez a kezemben.....című tesztelő eszköznek! Köszönöm, ha esetleg válaszoddal kielégíted, ez irányú műszer beszerzése iránti érdeklődésemet, kíváncsiságomat! ( Már csak egy olyan műszer kéne, ami egy hibás felismerhetetlen alkatrészről megmondaná annak zárlatos, vagy szakadást képviselő mivoltáról, mi is volt az működő képes felismerhető korában! ) Persze ez csak a kis álom helye... mert okos műszerésznek vannak ötletei honnan hogyan tudhatja meg mi is volt az alkatrész amit pótolnia kellene! Üdvözletem és jó egészséget kívánok! Gábor.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
A leírásban szerepel ennek a típusnak a neve. Azóta vannak újabb, többet tudó, szebb, dobozolt változatok is. Amikor megvettem, akkor kínából, az eBay-en keresztül, ingyenes szállítással, 95%-os eséllyel meg lehetett kapni 3-7 héten belül a megrendelt árut. Azóta jött a kötelező VÁM és ÁFA, illetve bizonytalanná vált a megérkezés, ezért én elengedtem ezt az eBay vonalat. Én, ha most kellene ilyesmi, Magyarországról venném meg, mondjuk a Vaterán néznék szét vagy hasonló oldalakon. Gondolom, az csak vicc volt, hogy a hibás alkatrészt is felismerő tesztert kellene csinálni... Mint tudjuk, ilyen nincs és nem is lesz, mert ezek csak a két vagy három kivezetést érzékelik elektromos szempontból, de nem "látják", hogy mi az. Márpedig egy hibás alkatrészen nincs mit mérni, sőt, egy átlagos műszerész még egy hibátlan alkatrészről sem tudná megmondani, hogy mi az, ha csak a 3 pontot kapná meg, hogy tessék, lehet mérni rajta. Ehhez képest ezt a teszter gyakorlatilag 100% pontossággal "kitalálja", milyen alkatrészről van szó.
@gaborbolla6935
@gaborbolla6935 2 жыл бұрын
@@csabamolnar866 Köszönöm szépen gyors és kimerítő válaszodat! Jó egészséget kívánok neked. Gábor
@georgovari896
@georgovari896 2 жыл бұрын
Köszönöm a gyors választ
@georgovari896
@georgovari896 2 жыл бұрын
Halló Csaba! Milyen átmérőjű fúvókát használsz ennél a videónál?
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
10 mm átmérőjűt.
@gyulaszilagyi1171
@gyulaszilagyi1171 2 жыл бұрын
Ha esetleg pasztára lenne szükséged, akkor szívesen osztoznék veled. Az árban és mennyiségben.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
Köszönöm, most inkább feleslegesen sok van nekem is, de ha szükségem lesz rá, szólok. Ha félreértettem és pont neked van szükséged pasztára, tudok eladni, mert nekem sokkal több van, mint amire szükségem van.
@gyulaszilagyi1171
@gyulaszilagyi1171 2 жыл бұрын
@@csabamolnar866 Gondoltam, hogy veszünk és felezzük az árat és a mennyiséget. Viszont, ha valóban adsz el belőle, az érdekel.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
@@gyulaszilagyi1171 Rendben. Írj az email címemre, megbeszeljuk a részleteket.
@kissszilard4220
@kissszilard4220 2 жыл бұрын
Üdv! A furatok tisztítására az injekciós tű is megfelelő és nem is drága.
@joeazigazi1802
@joeazigazi1802 2 жыл бұрын
Ami mèg èrdekelne 100uf 35v kondenzátort hogyan lehet letesztelni akár multimèterrel vagy egy panelen beèpítve?
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
Először is ki kell sütni a kondenzátort, tönkre ne tegye a tesztelő gépet az esetleg benne maradt feszültség. Azután olyan multiméter kell, ami azonnal sípol (nem késleltetve, hanem egyből) a rövidzár kereső módban. A kisütött kondihoz érintve a mérőcsúcsokat, sípol egy rövidet a multiméter. Ezután megcserélve a két mérőfejet, ismét sípol egyet. Eleketrolit kondenzátoroknál általában a helyes polaritás esetén rövidebbet sípol. Aztán lehet úgy is (csak ez nehézkes, nagy sorozatnál érdemes csak), hogy jó nagy ellenálláson keresztül tölti mondjuk 10 voltos tápfeszültségről és a multiméterrel nézve látja, hogy szépen, lassan nő rajta a feszültség. A töltést levéve marad a feszültség, ugyanazzal az ellenállással kisütve pedig csökken. Mondjuk abban az esetben, ha nincs se a videóban látható célműszer, se direkt kapacitásmérő, akkor én egy harmadik megoldást választanék, főleg, ha sok kondenzátorom van tesztelésre: építenék egy egyszerű kis astabil multivibrátort (például az olcsó és közismert 555 típusú IC-vel), a kimenetén LED és hangszóró lenne (persze áramkorlátozó ellenállásokat sorbakötve), a frekvenciameghatározó kondenzátornak pedig a helye ki lenne hagyva, ide tenném a tesztelendő kondenzátort. A LED villogna, kisebb kapacitású kondenzátor esetén a hangszóró sípolna, ha jó a kondi. Sőt, egy idő után a hang frekvenciája alapján elég jól meg lehet saccolni a kapacitását. A beépített kondi tesztelhetősége attól függ, mik kapcsolódnak vele bárhuzamosan. Ha például tekercs vagy kis értékű ellenállás, akkor nem tesztelhető, nem is mérhető, nincs mese, legalább az egyik lábát el kell emelni a NYÁK-ról a tesztelés idejére.
@joeazigazi1802
@joeazigazi1802 2 жыл бұрын
@@csabamolnar866 Köszönöm az ötletet -- ez nagyon praktikus kis megoldás ,és idő spórolás egyben ../látni ,hallani/ egyben -- már csak az a kérdés ,hogy esetleg építve van ilyen valahol ? Mert ugyebár ez is tök jó szerkezet ..
@joeazigazi1802
@joeazigazi1802 2 жыл бұрын
KÖSZÖNÖM mester..egy plazma tv házilagos javítása érdekében muszáj volt hebrákolni"de sikerült az ön többi videói ,ès pár amatőr segítségével olyan volt mint a lottón az 5ös .. alkatrèszt egy tv szerelő hozatott hozzá de õ sem hitte volna hogy az a hunyó.. ez a ketyere most jött meg de kiforrasztani ell. Minden alaktrèszt az nem kis idő..most jön rá az ember a fizika órán jobban kellett volna figyelni
@orhelyemreallok1811
@orhelyemreallok1811 2 жыл бұрын
végignéztem
@zsoltpatocs9519
@zsoltpatocs9519 2 жыл бұрын
Szia Csaba! Remek munka! Milyen pasztát javasolsz kisebb kiszerelésben? Köszönöm!!!
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
Nekem ez bevált, mert szobahőmérsékleten is megőrzi a minőségét. Illetve már sok éve lejárt az egy év szavatossági ideje és még mindig jól működik, igaz, hűtőszekrényben és légmentesen tárolom. Kisebb adagot nem adtak belőle, pedig igény biztos lenne rá, nekem megvan még a doboz pasztának legalább a 4/5 része. Hogy milyen márkák vannak, amiket egész kis adagokban árulnak, azt nem tudom, mert nem végeztem ilyen próbákat. Ha nem túl drága és ha van többféle, a kipróbálást javaslom, esetleg fórumokon meg lehet kérdezni, vannak-e konkrét tapasztalatok. Nekem az a tapasztalatom, hogy hobbi célra, húsz-harminc átlagos, kisebb NYÁK-hoz 4-5 köbcentiméter bőven elég.
@balu2825
@balu2825 2 жыл бұрын
Üdv,ilyen gyárba gondoltam menni dolgozni,teljesen tapasztalatlan ként is meg lehet tanulni?
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
Igen. Itt vannak az én videóim, de vannak sokkal részletesebb, külföldi videók is. Én 10 évesen kaptam egy csehszlovák pillanatforrasztó pákát és úgy tanultam meg a forrasztást, hogy nem volt senki, aki megmutatta volna, nem volt szakember a családban, nem volt internet, semmi. Utólag azt mondom, hogy amit egy jó szakember fél óra alatt megmutathatott volna, arra két év alatt jöttem rá, a saját káromon tanulva, hogy mit és hogyan kellene csinálni. Ma már ez sokkal egyszerűbb. Azután olyan szakközépiskolába mentem, ahol kellett forrasztani is, volt Weller páka is, addigra már én tudtam a legszebben forrasztani az osztályban. Ezeket csak azért írtam le, hogy biztassam, hogy ha nulláról is meg lehet tanulni gyerekként, akkor ennyi internetes anyag alapján, gyakorlással, kb. 1 nap alatt akár profi módon menni fog. Viszont ötletnek jó, majd csinálok egy olyan videót is, ahol teljesen kezdőknek mutatom meg, hogy kell elindulni.
@balu2825
@balu2825 2 жыл бұрын
@@csabamolnar866 köszönöm hogy ilyen hamar válaszolt,szuper akkor teszek egy próbát
@jozsefcsontos1186
@jozsefcsontos1186 2 жыл бұрын
Hali,tanácsot kérnék milyen folyasztószert illetve forrasztó pasztát ajánlanál SMD-hez? Melyik a jobb /Sn62Pb36Ag2 vagy Sn96Ag3Cu0,5?Válaszodat előre is köszönöm.
@csabamolnar866
@csabamolnar866 2 жыл бұрын
Az Sn62Pb36Ag2 ólmos. Ezt akkor érdemes használni, ha kezdő vagy és szükséges az a plusz, amit az ólmos forrasztószer minősége biztosít. Az Sn96Ag3Cu0,5 ólommentes, így egészségre kevésbé káros, de sokkal csúnyább lesz a forrasztás és nehezebb bánni vele. Javaslom a 001 és 003 videóim megnézését, ezekben erről is van szó.