3 sposoby: jak odróżnić GOTYK i NEOGOTYK? | GOOD IDEA

  Рет қаралды 31,208

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak

Күн бұрын

Пікірлер: 150
@s.agnieszkaeltmann1117
@s.agnieszkaeltmann1117 6 ай бұрын
Ten kanał to arystokracja polskiego You Tube'a. Dziękuję za piękne treści :)
@piotr00001
@piotr00001 6 ай бұрын
Chyba najlepiej różnicę między gotykiem i neogotykiem widać w architekturze ceglanej. Cegłę gotycką dość łatwo odróżnić od XIX-wiecznej - jest przeważnie mniej równo wypalona, ma wyraźną strukturę, jest porowata a nie gładka, jest też przeważnie większa od cegły stosowanej później. Ważny też jest wątek, czyli sposób ułożenia cegieł w murze: pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%85tek_(architektura). W gotyku były stosowane dwa: wcześniejszy wątek wendyjski, w literaturze angielskiej nazywany "mnisim" oraz nieco późniejszy wątek gotycki, po angielsku "flandryjski". Z tym, że w latach 20. znajomość stylów była już tak rozwinięta, że np. w Banku Rolnym w Toruniu zastosowano kształtki ceglane wzorowane na gotyckich oraz użyto wątku gotyckiego.
@zenekbombalina4360
@zenekbombalina4360 6 ай бұрын
Dwóch Radków jest lepsze niż jeden Radek! :)
@witoldszczygielski2201
@witoldszczygielski2201 6 ай бұрын
REWELACJA! Wspaniale posluchac pieknej polsczyzny z mostwem profesjonalnego architektonicznego nazewnictwa z wyjasnieniami dla kazdego! Ksiazke kupilem jako prezent dla zony - mysle, ze bedzie to dla niej super niespodzianka! Czekamy na kazdy nastepny odcinek! Serdecznie pozdrawiam z Florydy!
@tomaszpiotrowski2990
@tomaszpiotrowski2990 6 ай бұрын
Dajcie więcej Radków, wytrzymają :)
@Moon_in_the_Dark
@Moon_in_the_Dark 4 ай бұрын
Świetnym przykładem architektury gotyckiej jest katedra św. Mikołaja w Kaliszu, niedawno odrestaurowana. Faktycznie potwierdza się to co Pan wspomniał w filmie, z czasem wnętrze zostało naznaczone architekturą barokową. Zapraszam do Kalisza, jest tu więcej takich perełek.
@ewad5093
@ewad5093 6 ай бұрын
Ooo, mój ulubiony gotyk i ulubiony Radek. Mam jednak problem, bo nic nie piłam, a widzę podwójnie ;) Pozdrawiam i dziękuję za kolejny film.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
No to można dołożyć jeszcze trzeciego w formie książki i będzie potrójna moc Radka! :) LINK do przedsprzedaży: goodidea.archi/produkt/koszykowa-55/ Dziękujemy za miłe słowa!
@bartek.poplawski
@bartek.poplawski 6 ай бұрын
Jak wspaniale. Gotyk jest najlepszy! Cudowny materiał!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Bardzo dziękujemy! :)
@dankazor7642
@dankazor7642 6 ай бұрын
mam nadzieję że nie wpadnie do głowy komuś ze skarbówki żeby Pana Radka opodatkować podwójnie....😀😀😀 pozdrawiam🖐 super film dziękujemy!!!!!!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
😆😅😂
@phanther44
@phanther44 6 ай бұрын
Film jak zwykle ciekawy i interesujący ze zdublowanym prowadzącym. Czekamy na wykorzystanie sztucznej inteligencji w nowych produkcjach. Film o Zamościu i Sandomierzu to niedoścignione wzorce przekazu takich treści. Pozdrowienia dla twórców tego oryginalnego kanału pani Natalii i Radosława.
@MatthieuDeW
@MatthieuDeW 6 ай бұрын
Jezeli dany obiekt stoi w miescie lub dzielnicy znacznie mlodszej niz sredniowiecze (np. wapomniane Katowice ale tez wroclawskie Nadodrze gdzie stoi neogotycki kosciol Michala Archaniola) to rowniez mozna mowic o tym, ze "pan tam nie stal". Do tego mamy rowniez orientacje kosciolow sredniowiecznych na wschod, ktora to praktyka pozniej zostala porzucona czy tez cegle wyrabiana recznie vs maszynowo.
@marcinstachelski4514
@marcinstachelski4514 6 ай бұрын
Tak, różni je też wątek w murze (sposób układania cegieł)
@maciejzimecki3160
@maciejzimecki3160 6 ай бұрын
No, to akurat ciekawy i niebezpieczny przykład z tym Ołbinem (Nadodrzem) i kościołem św. Michała Archanioła. Bo stoi w miejscu wielkiego benedyktyńskiego opactwa fundacji Piotra Włosta, które zostało rozebrane w początkach reformacji. I akurat nie tylko gotyk ale nawet romanizm tam był, i gdyby nie decyzja wrocławskich rajców z XVI wieku pewnie stałby do dziś, chociaż to było mocno poza miastem wówczas. Inny przykład z Wrocławia: przy ulic Traugutta stoi mały gotycki kościółek św. Łazarza, który stał na ternie osady tkaczy walońskich, oczywiście w średniowieczu poza obrębem miasta. Więc ten "test miejsca" należy stosować ostrożnie :-)
@ewad5093
@ewad5093 6 ай бұрын
Piszę w trakcie oglądania i się pospieszyłam, bo na końcu znowu widzę dwóch Radków. A tak na poważnie to super pomysł z NEORADKIEM!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
@damianpaczkowski3554
@damianpaczkowski3554 6 ай бұрын
Panie Radku, wlasnie wrocilem z pracy, powinienem byc zmeczony i cokolwiek marudny, jednak na widok "dwoch panow Radkow" rozesmialem sie szczerze i potoczyscie. Swietne wejscie! Pochodze z Lubina (Dolny Slask), mamy tutaj przyklad architektury neogotyckiej, badz eksponat historyzmu- to kosciol pw Najswietszego Serca Pana Jezusa. Pozdrawiam!😎
@ewad5093
@ewad5093 6 ай бұрын
Donoszę, że zdrowie mi się poprawiło- już widzę pojedynczo;) (Dla zasięgów śmieszkuję).
@sucharspl6433
@sucharspl6433 6 ай бұрын
Majstersztyk. Już od dłuższego czasu staram się ćwiczyć rozróżnianie stylu od neostylu, ale o wyposażeniu, czy przebudowach nie pomyślałem. Widziałem, że neostyle są dużo bardziej harmoniczne i ogólnie idealne, ale nie potrafiłem dostrzec na czym ta idealność polega. Dzięki za materiał😁
@andrzejmaranda3699
@andrzejmaranda3699 6 ай бұрын
BARDZO INTERESUJĄCA opowieść!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Dziękujemy!
@Oxygen0317
@Oxygen0317 6 ай бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy i kształcący film👍💐🙂 Pozdrawiam
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
@pawef2351
@pawef2351 6 ай бұрын
Panie Radku dobry materiał, treściwie, krótko i na temat
@minecrafthacker123pl
@minecrafthacker123pl 6 ай бұрын
Bardzo polecam neogotycką katedrę w Częstochowie.
@albertromanski4046
@albertromanski4046 6 ай бұрын
W końcu pokazaliście kościół Św. Józefa w Krakowie. A wracając do neostylów to taka sama rzecz ma się w stylu neoromańskim gdzie także da się zobaczyć takie same różnice i smaczki jak w gotyku i w neogotyku. Tutaj dobrym przykładem jest po sąsiedzku kościół także w Podgórzu oraz kościół przy Uniwersytecie Ekonomicznym który nawet łączy oba neostyle sztandarowy przykład architektury neoromańskiej robili niemieccy architekci np. Kościół Św Boromeusza we Wrocławiu lub pierwowzór zamku Disneya, z kolei zaś mistrzami neogotyku znów okazali się Francuzi zwłaszcza Violett - le - Duc autor sygnaturki Notre-Dame w Paryżu oraz innych detali podczas kapitalnego remontu katedry. A wracając do neostylów to największym problem to rozróżnienie stylu neobarokowego i neorenesansowego bo często te budynki kopiują dosłownie detale i wzorce z epok kiedy te style były na topie jedyna rzecz która zdradza często te budynki to kopiowanie stylu francuskiego renesansu lub baroku. Odcinek ciekawy ale warto zrobić cały ciąg o stylach i ich neoodpowiednikach.
@adrianmartynowicz6555
@adrianmartynowicz6555 6 ай бұрын
Kościół redemptorystów to dopiero hit, w niektórych opracowaniach nazywa się go neoromańskim z elementami neogotyckimi, a w niektórych neogotycki z elementami neoromańskimi.
@albertromanski4046
@albertromanski4046 6 ай бұрын
@@adrianmartynowicz6555 Uwielbiam!! 🤩🤩 Jak to było Styl neoromański w przebudowie neogotyckiej w lekkim przebraniu neorenesansowym i neobarokowym 🥰🥰 uwielbiam takie połączenia. Szkoda że dziś takich nie ma masz albo neogotyk albo neorenesans.
@mironq2040
@mironq2040 6 ай бұрын
wspanialy material
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy! :)
@mbuz5590
@mbuz5590 6 ай бұрын
Jak zwykle ciekawa wiedzą. Dziękuję.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie! :)
@Th3Alfisti
@Th3Alfisti 2 ай бұрын
Brat bliźniak? 😁 Super odcinek, dzięki 😉
@wojciechbierlit3837
@wojciechbierlit3837 6 ай бұрын
Wspaniały film, magiczna realizacja, cudowne odcinki czekam na następne , P.s. „w Podgórzu”
@jakubrebelski6086
@jakubrebelski6086 6 ай бұрын
Do dzielnic miasta używa się przyimka "na".
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 ай бұрын
To ja dopiszę punkt czwarty, który zauważymy choćby w pięknej katedrze neogotyckiej w miejscowości, w której obecnie pomieszkuję - czyli Siedlcach. Otóż ten trick to... centralne ogrzewanie. I tu mały haczyk, bo owszem, są stare gotyckie katedry z XIV wieku wyposażane współcześnie w to udogodnienie, ale jest jeden haczyk - przy adaptowanym ogrzewaniu rurki zawsze idę na zewnątrz, żeby nie niszczyć elewacji. A jeśłi widzimy, ze tylko przy samych kaloryferach wystają, a poza tym sa pięknie ukryte w ścianach - to tak to juz było zaprojektowane w momencie budowy i mamy do czynienia z neogotykiem.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 ай бұрын
@@januszkowalski314 tak. Sam sposób był znany, ale technologia nie. I nie mówię o podłogowym a o kaloryferach i miedzianych rurkach ukrytych w ścianie
@adamczerniawski8585
@adamczerniawski8585 6 ай бұрын
Szanuję za umiejętności montażowe. Na majówkę byłem ze znajomymi w Wiedniu. Dwa kościoły gotyckie i jeden neogotycki: Katedra św. Szczepana, Maria am Gestade i Kościół wotywny. Katedra zrobiła na mnie nieziemskie wrażenie, gdy światło przechodziło między słupami, czuć tam było pełnie potęgi gotyku. Maria am Gestade, choć mała, też była piękna, niedoskonała, ale na swój sposób malownicza. Natomiast Kościół wotywny to "idealny" kościół gotycki, wszystko jest w nim właśnie perfekcyjne, transept, witraże, dwie wieże, etc. Jedyna zauważalna różnica to ażurowe zwieńczenia wież, które w średniowieczu nie mogły powstać. Jednak zrobił na mnie najmniejsze wrażenie, gdyż był tak "idealnie" gotycki, że brakowało w nim jakiejkolwiek oryginalności, polotu. Pomyślałem sobie, że gdybym dostał za zadanie zaprojektować gotycki kościół, to pewnie coś takiego bym wymyślił. Czasami się zastanawiam, czy neogotyk wynikał z pewnego "kryzysu kreatywności" w Europie. Rozumiem ideę architecture parlante, ale brakuje mi jakiegoś przetworzenia, komentarza do tych wzorców. Spotkałem się też ze stwierdzeniem, że to jest realizacja marzeń średniowiecznych budowniczych. Tylko skąd możemy wiedzieć, jakie były ich marzenia po czterystu latach. Jednak neogotyk to też część naszego dziedzictwa i pytanie, czy nie jest zbyt często lekceważony, jak np. nieodbudowana fasada Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Czy ważna była tylko ta średniowieczna część, a dziewiętnastowieczna już nie?
@AW-nd8ds
@AW-nd8ds 5 ай бұрын
"Jedyna zauważalna różnica to ażurowe zwieńczenia wież, które w średniowieczu nie mogły powstać." Ażurowa wieża katedry w Strasburgu, powstała chyba jednak w średniowieczu.
@macpolandtour446
@macpolandtour446 6 ай бұрын
Bardzo ciekawe zestawienie tych trików. Wielkie dzięki za kolejny ciekawy film
@adrianmartynowicz6555
@adrianmartynowicz6555 6 ай бұрын
Super filmik. A najbardziej szanuję za zwrot "na Podgórzu" ;)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Hehe, kilku osobom w komentarzach puściły zwieracze z tego powodu, więc nie ma ich już tu z nami... :)
@adrianmartynowicz6555
@adrianmartynowicz6555 6 ай бұрын
@@goodidea_archi Część osób w Krakowie uważa za kluczowe mówienie "w Podgórzu", a przecież Podgórze już ponad 100 lat nie jest odrębnym miastem. "Na Kazimierzu" czy "Na Kleparzu" praktycznie nikogo nie oburza, ale to nieszczęsne Podgórze... ;)
@marekgusciora49
@marekgusciora49 6 ай бұрын
super,tlo z misz-maszem mistrzostwo
@lukaszhatala
@lukaszhatala 6 ай бұрын
Jak zwykle nie zawiodłem się 👍
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Bardzo dziękujemy! "Koszykową 55" też się nie zawiedziesz! Twój egzemplarz z podpisem autora czeka na Ciebie tu: goodidea.archi/produkt/koszykowa-55/
@szymonpifczyk
@szymonpifczyk 6 ай бұрын
Odnośnie tej perfekcji to dlatego lubię kościół św. Antoniego w Rybniku. Najwyższy kościół na Górnym Śląsku, piękna neogotycka bryła, ale mimo bycia ledwie 120-latkiem, kościół przeżył kilka wydarzeń niemal go niszczących (wybuch materiałów wybuchowych podczas powstań śląskich, zniszczenie podczas IIWŚ, pożar w 1959) i dzisiaj widać to na fasadzie i w detalach.
@10limak
@10limak 6 ай бұрын
Uwielbiam jak nowe budynki udają ten chaos historycznego narastania, nawarstwiania się dobudówek. Ostatnio na Pradze w SoHo zwrocilem uwage ze niby jedno osiedle a kazdy budynek jest nieco inny i wrazenie jest jakby to bylo miasto z historia vs osiedla zaraz obok gdzie jest wrazenie, ze wchodzi sie w koszarowy labirynt. Porządek dzis jest dla leniwych projektantow....
@ewawnuk939
@ewawnuk939 6 ай бұрын
Jak zwykle fachowo i z humorem 😊
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 6 ай бұрын
Widząc ten budynek poczty w Gnieźnie, od razu skojarzył mi się jego odpowiednik w Chorzowie. Też zbudowano go w stylu neogotyckim pod koniec XIX wieku, a rozbudowę przeszedł w 1911 roku.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
I też ma taką wieżę z klatką do zbierania przewodów telefonicznych :)
@KristinaZlata-rn9gf
@KristinaZlata-rn9gf 5 ай бұрын
W Kijowie na początku XX wieku powstał kościół św.Mikołaja (wg.projektu S.Wałowskiego i W.Gorodeckiego) - to świetny przykład neogotyku)
@grzegorzrucinski3922
@grzegorzrucinski3922 6 ай бұрын
Książka już kupiona! Czekam na 15 czerwca. Mam nadzieję na autograf!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Na pewno będzie z autografem, już jesteśmy umówieni w magazynie na podpisywanie! :) Dziękujemy i pozdrawiamy!
@grzegorzrucinski3922
@grzegorzrucinski3922 6 ай бұрын
@@goodidea_archi Już pierwszego dnia przedsprzedaży kupiłem Waszą książkę. 📖✍️
@miedziolina
@miedziolina 6 ай бұрын
Uwielbiam ❤
@prkp7248
@prkp7248 6 ай бұрын
Moją metodą jest patrzenie, w przypadku gotyku ceglanego, jest patrzenie na cegły - cegły z XIX wieku są znacznie bardziej zunifikowane, mają zwykle równo ten sam kolor i to cała cegła w tym samym kolorze jest (gotyckie cegły różnią się od siebie kolorami, a sama cegła nie trzyma jednego koloru), bardziej równo ułożone i mniej nadgryzione przez czas - gotyckie cegły częściej są obite, porysowane itd. Zwykle jednak od razu czuje się że dany kościół jest neogotycki, tak po prostu.
@szaltisb2107
@szaltisb2107 6 ай бұрын
super film !!!!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Dzięki! :)
@wroblojo6966
@wroblojo6966 3 ай бұрын
Ogólnie co do neogotyku, powstawało sporo poczt i szpitali w tym stylu. Jest to wyraźnie widoczne na Śląsku, ale jako mieszkaniec Krakowa również nieopodal Wisły znalazłbym kilka przykładów.
@barbaralubikowska1432
@barbaralubikowska1432 6 ай бұрын
Świetny odcinek! 👏👏👏
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
@charonboat6394
@charonboat6394 6 ай бұрын
Jeden problem z rozróżnianiem stylów gotyckich z rożnych regionów, trzeba wiedzieć czym się różniły co dla laika jakim jestem jest tajemnicą.
@TheTankArtist
@TheTankArtist 6 ай бұрын
Co jest lepsze nisz jeden Radosław? Dwa Radosławy!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Haha! :) A jeszcze lepsze! Potrójna moc Radosława z książką! Twój egzemplarz z podpisem autora czeka na Ciebie tutaj: goodidea.archi/produkt/koszykowa-55/
@johannaambrosius7249
@johannaambrosius7249 6 ай бұрын
Karol Estryacher w swoim :Zarysie dziejów historii sztuki pisał, że W Anglii gotyk występował nieprzerwanie do 20 wieku.. Piękne przykłady neogotyku(angielskiego) można podziwiać w Peterhofie pod Petersburgiem..
@rejmons1
@rejmons1 6 ай бұрын
Gotyk jest wielki i wspaniały. A neogotyk... Najczęściej to "bombonierka" po zjedzeniu czekoladek - kolorowy i stylowy gadżet stojący pomiędzy całą masą innych "duperelek" na kredensie w salonie z lekka zwariowanej, sentymentalnej ciotki. Takiej przynajmniej osiemdziesięcioletniej. Zasadniczo, neogotyk miał z jednej strony, głosić "chwałę" swojego fundatora, a z drugiej dodawać jemu i jego rodzinie poloru "starożytności". Dotyczy to także fundatorów zbiorowych. Dlatego to zazwyczaj właśnie "bombonierka" - przerost "akuratnej" formy nad treścią. ALE! Zawsze są wyjątki! Mam taką swoją "perełkę". Jest nią kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Bartnikach na terenie Puszczy Bolimowskiej. Ufundowali go Emilia i Feliks Sobańscy z majątku Guzów, a wybudowano w latach 1905-1907 według projektu Teodora Talowskiego. To poniekąd także "bombonierka", ale jakże stylowa! Urzeka urodą i zadziwiającym jak na niewielką kubaturę rozmachem. Wyjątki poniekąd potwierdzają regułę, a ta jest prosta: Neo style to zdecydowanie przerost formy nad treścią.
@ЕваКоваль-ш3у
@ЕваКоваль-ш3у 6 ай бұрын
❤❤❤
@gorskypaul8858
@gorskypaul8858 6 ай бұрын
Bardzo cenię waszą pracę, tylko szkoda że macie aż tak mało wyświetleń :(
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Dziękujemy! Niestety przegrywamy z algorytmami, które premiują skandal i sensację.
@DominusRogalus
@DominusRogalus 6 ай бұрын
Chciałbym rozszerzyć "pan tu nie stał". Jeśli wiemy, że miasto powstało w ostatnich 200-300 latach, to jasne, że to nie może być gotyk. Tym obrazem wypadają nam również wszystkie budynki np. w US i A... ;-)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Tak, ale trzeba wziąć poprawkę na to, że coś starszego może być na terenie młodszego miasta - np. najstarszym zabytkiem Warszawy jest średniowieczne grodzisko na Bródnie, kilkaset lat wcześniejsze niż lokacja miasta :)
@DominusRogalus
@DominusRogalus 6 ай бұрын
@@goodidea_archi OK, ale to grodzisko się zachowało w idealnym stanie?
@ewadziechciarczyk4830
@ewadziechciarczyk4830 4 ай бұрын
Złoto w kategorii krótkich filmów edukacyjnych. Kurtyna
@matemxvi2249
@matemxvi2249 6 ай бұрын
Neogotyk w Polsce jest bogatszy od gotyku. Na przykład świątynie gotyckie są proste, mają mniej ozdób, często nie mają transeptu a neogotyckie są bogato zdobione i często mają transepty
@matemxvi2249
@matemxvi2249 6 ай бұрын
@@Halo_Legend Nie zaprzeczam temu, nawet jest w tym dużo racji 🙂
@Mrkrzyh
@Mrkrzyh 6 ай бұрын
mam pomysł na pana nową książkę kryminalna - deweloper piorący pieniadze kartelu z Medelin chce zbudować kolejne paskudne modernistyczne pudło w centrum miasta by do reszty zeszpecić krajobraz - by to zrobić wręcza łapówki urzędnikom i usiłuje przekupić architekta który jednak ma gust i modernizmem się brzydzi - napięcie rośnie bo deweloper porywa syna architekta ....
@bzqp2
@bzqp2 Ай бұрын
Ciekawa sytuacja była na wyspach brytyjskich, gdzie późny gotyk był praktykowany tak długo, że praktycznie bez przerwy wyewoluował w neogotyk.
@bzqp2
@bzqp2 Ай бұрын
Do rozróżniania neogotyku od gotyku dodałbym jeszcze jedną trochę nieintuicyjną cechę. Prawdziwy gotyk często był o wiele bardziej... kolorowy. Neogotyk raczej idzie w nowocześniejsze, stonowane palety - czerwona cegła z bielą, biel ze złotem, odcienie pastelowe. Z kolei prawdziwy gotyk bez zahamowań wrzucał w jedną przestrzeń złoto, czerwień, niebieski, zielony, turkus, purpurę, żółty... Jedyny problem w tym, że niewiele oryginalnych kolorów się zachowało do dzisiaj, dlatego gotyk nam się teraz kojarzy z pokrytym sadzą wyblakłym kamieniem.
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 6 ай бұрын
Kuuurde, zawsze wiedziałem że jest ich dwóch!
@annacochin1970
@annacochin1970 6 ай бұрын
Czy bedzie odcinek o sztuce romanskiej w Polsce? ( I ew. neoromanskiej)? 🙏
@waldemarwinnicki9238
@waldemarwinnicki9238 6 ай бұрын
Dziękuję. A książkę niech podpisze ten który opowiada. 😀 pozdrawiam
@gacus6703
@gacus6703 6 ай бұрын
Niestety Radek jest tak dobrze skopiowany, że te triki nie działają, żeby odróżnić Radka od Neoradka🤭 Swoją drogą bardzo ciekawa katedra neogotycka jest w Częstochowie. Niezwykle malownicza i chyba jedna z największych budowli neogotyckich w Polsce. Co ciekawe, mimo, że celem neogotyku była ta idealność, to powtórzyła się ze średniowiecza kwestia czasu budowy, bo przez wiele lat była nieukończona i wieże nie miały hełmów - były zwieńczone tymczasowymi piramidalnymi czapami, co bardziej przypominało kształty romańskie. Oczywiście ten proces budowy nie trwał -set lat, a -dziesiąt, ale sam fakt jest bardzo interesujący.
@Vanth0
@Vanth0 6 ай бұрын
Bardzo potrzebny materiał! Dla wielu odróżnienie gotyku od neogotyku jest niemożliwe, pamiętam z czasów studiów na UJ, iż większość studentów uważała gmach Collegium Novum za czysty gotyk podczas gdy my, przyszli archeolodzy, z poziomu autentycznie gotyckiej piwnicy Collegium Minus chichotaliśmy złowieszczo. Bardziej podoba mi się niedoskonałość gotyku, choć ze wszech miar irytuje jego barokizacja.
@BartlomiejKrysiak
@BartlomiejKrysiak 6 ай бұрын
Świetny odcinek. Ja jednak mam pytanie w innej kwestii, mianowicie o książkę - kiedy "Koszykowa 55" znajdzie się w bazach z polską i światową literaturą (np. Lubimy Czytać), tak, aby można było ją zrecenzować lub wymienić się opinią z innymi użytkownikami? Pozdrawiam!
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Dziękujemy. Gdy książka dostanie numer ISBN i zostanie wydrukowana, trafi na Lubimy Czytać i do bibliotek. Pozdrawiamy serdecznie!
@katarzynabatory5577
@katarzynabatory5577 6 ай бұрын
Kilkaset lat deptania progu daje oczywisty efekt.
@OlgaAzarova-t9u
@OlgaAzarova-t9u 6 ай бұрын
Świetny odcinek. A jaki to dom, gdzie się znajduje ten w tle?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
To jest Villa Bianca (zwana także Villą Quarti) na wyspie Lido w Wenecji, zbudowana w 1909 roku.
@OlgaAzarova-t9u
@OlgaAzarova-t9u 6 ай бұрын
@@goodidea_archi Dziękuję bardzo
@przemqqu2000
@przemqqu2000 6 ай бұрын
No to teraz czas na barok i neobarok
@karolinawogrodniczkach
@karolinawogrodniczkach 6 ай бұрын
A Koszykowa 55 to w jakim stylu?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
W kryminalnym! :) I trochę noir :) Twój egzemplarz czeka tutaj: goodidea.archi/produkt/koszykowa-55/
@czanki
@czanki 6 ай бұрын
Wszystko spoko, książka zamówiona, ale dodajcie proszę opcję wyboru adresu dostarczenia, innego niż księgowania płatności. Dzięki
@piotrr4097
@piotrr4097 6 ай бұрын
Katowice nie istniały w średniowieczu, zatem żaden gotycki budynek nie ma prawa w nich stać, nie tylko wenecki 😆
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Nie wszystkie gotyckie budynki powstały w miastach. Może istnieć gotycki budynek, który znalazł się na terenie później włączonym do jakiegoś założonego po latach miasta :)
@piotrr4097
@piotrr4097 6 ай бұрын
@@goodidea_archi no niby tak, ale raczej nie miejska kamienica ;)
@KrzysiekN1029
@KrzysiekN1029 6 ай бұрын
Super 😊 Wreszcie długi film
@filip2442
@filip2442 6 ай бұрын
​​@@goodidea_archi To mam jeszcze jedno. Budynek dworca lub poczty teoretycznie mógłby byc zaadaptowaną wczesniej budowlą gotycką...
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Podasz przykłady takich dworców?
@Khaiell
@Khaiell 6 ай бұрын
Ciekawy przypadek: Notre Dame w Paryżu. Podobno znaczna część ozdób to dodatek XIX-wieczny, żeby było tak pięknie, jak u Hugo.
@czarnooki-kot
@czarnooki-kot 4 ай бұрын
Uuuu, to od teraz powinno być dwa razy więcej książek, albo pisane dwa razy szybciej!
@wilczekwrocawski892
@wilczekwrocawski892 6 ай бұрын
W zasadzie czy czasem neogotyk nie cechuje się też brakiem rozbudowanych elementów przyporowych? Bo takie trochę mam wrażenie, patrząc na parafię św. Henryka we Wrocławiu. I w zasadzie już odnosząc się do niej, to tak sądzę, że część neogotyckich budowli mogła wskutek zniszczeń wojennych stracić w jakimś stopniu wskazówkę "doskonałości", bo jednak doznała pewnych zmian przy odbudowie. Wspomniany św. Henryk ma np. niepasujące wzajemnie fragmenty posadzki, a do 2003 miał też mniej strzeliste hełmy wież.
@pankicek
@pankicek 6 ай бұрын
Czy będzie neobarokizowanie budowli neogotyckich?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Oby!
@A.T.Anktyda
@A.T.Anktyda 6 ай бұрын
Liczę na wnętrza zamku w Strzebnicy czy gdzieś tam 😂
@paweostrowski1268
@paweostrowski1268 6 ай бұрын
Wszystko rozpoczął Horacy Walpol w Strawberry Hill.
@greenbike08
@greenbike08 6 ай бұрын
ale czy za 300 lat argument nr 3 bedzie aktualny?
@kasztan2115
@kasztan2115 6 ай бұрын
HALO, HALO! Ile Radków widzisz!?
@skkrawczyk
@skkrawczyk 6 ай бұрын
Gotyk dobry na wszystko 😂😂😂 a czy moglibyśmy prosić o porównanie gotyku polskiego, niemieckiego, angielskiego, francuskiego itp.??
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Mamy na naszej platformie edukacyjnej kurs "Gotyk we Francji" a w przygotowaniu jest "Gotyk w Polsce" :) Zapraszamy: goodidea.archi/produkt/gotyk-we-francji-swiatlo-przestrzen-zachwyt/
@skkrawczyk
@skkrawczyk 6 ай бұрын
@@goodidea_archi ale jednak film, to film 🤭
@elem5649
@elem5649 6 ай бұрын
O! AIGI reaktywacja, czy jednorazowy incydent?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
??? Przecież działamy jak zawsze.
@paik21
@paik21 6 ай бұрын
Nie wiedziałem, że masz brata bliźniaka ;)
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
No dzisiaj się to okazało nagle w montażu! :)
@ryszardadamski
@ryszardadamski 5 ай бұрын
Odróżniam gotyk od neogotyku w naszej części Europy ale mam problem z gotykiem w UK, Francji i na południu Europy.
@szymonrybicki2855
@szymonrybicki2855 6 ай бұрын
Skoro mamy już gotyk i gotyk to może czas znowu na gotyk, czyli odcinek o manuelizmie?
@okrzeszyncity
@okrzeszyncity 6 ай бұрын
Zauważyłem ostatnio że, łuki neogotyckie mają zupełnie inne proporcje ( nie wszystkie ofc.) niż gotyckie, ehh i tak nikt w to nie uwierzy
@pawe701
@pawe701 6 ай бұрын
można prosić o jakiś materiał różnicujący gotyk w różnych krajach ?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Mamy bardzo dobry kurs online o gotyku we Francji: kursy.goodidea.archi/product/gotyk-we-francji-swiatlo-przestrzen-zachwyt/ W przygotowaniu: gotyk w Polsce :) Zapraszamy!
@krynia374
@krynia374 6 ай бұрын
Jestem pasjonatka od lat GOTYKU pa ie Radku,👌 , jak dla mnie neogotyk zbyr jak oan ujął,,zbyt idealny zbyt piekny, Mnue urzeklo wlasnie to,, zroznicowane" goryckie piekno, mniej diskonale, ukazuje jak mozna ,, dokładać" zmieniac , naginac styl dodajac cos z kazdej kolejnej epoki, jednoczesnie nic nie ujmując z glownej podstawy stylu. Dla.mniee to jest na bogato a przy tym pięknie. Gotyk mysle jest, nie do pokonania wiekowo, w mojej opinii PONAD stylami. Pozdrawiam cieplutko wlasnie z GOTYKU grodu Kopernika- uwielbiam za to moje miasto♥️
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Ooo Toruń! Gotyk na dotyk! Serdecznie pozdrawiamy!
@grakowal8947
@grakowal8947 6 ай бұрын
🌻🌻🌻
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
🥰🤩😍
@dfgda599
@dfgda599 6 ай бұрын
Dlaczego niemożliwym jest by wzorce gotyku weneckiego nie dotarły na Śląsk. Przecież w średniowieczu gros polskich intelektualistów pobierało nauki np. w Padwie, która można powiedzieć, że jest rzut kamienia od Wenecji?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
No to musi Pan już zapytać tych intelektualistów, dlaczego fundując budowle zatrudniali lokalne i niemieckie strzechy a sprowadzanie architektów z Włoch zaczęło się dopiero w renesansie.
@teq_nix
@teq_nix Ай бұрын
Dlaczego nawet neogotyckie budowle powstawały u nas z czerwonej cegły? Chcieli nawiązywać do tych średniowiecznych?
@monkeyguy7551
@monkeyguy7551 6 ай бұрын
Co to za budynek na miniaturce filmu?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Katedra w Ottawie
@monkeyguy7551
@monkeyguy7551 6 ай бұрын
@@goodidea_archi Dziękuję, piękny budynek.
@A.T.Anktyda
@A.T.Anktyda 6 ай бұрын
Strzelam w ciemno: po dacie budowy?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Niezwykle błyskotliwy komentarz. Brawo!
@A.T.Anktyda
@A.T.Anktyda 6 ай бұрын
@@goodidea_archi 😂👍
@A.T.Anktyda
@A.T.Anktyda 6 ай бұрын
​@@goodidea_archi można liczyć na analizę architektoniczną zamku w Strzebnicy? 😂
@finfan83
@finfan83 6 ай бұрын
Cóż te gotyki co nie są tam gdzie mają i nie robią tego co powinny ?
@adammiksa2004
@adammiksa2004 6 ай бұрын
Gotyk, piękno architektury wykreślone przyziemną potrzebą światła, dążeniem ku niebu i "niedoskonałością" cegły.
@jadwiagabielska5302
@jadwiagabielska5302 6 ай бұрын
Ale trik wstępny.
@rafakaczkowski2634
@rafakaczkowski2634 6 ай бұрын
Budowle neogotyckie wyglądają po prostu na młodsze. Najczęściej trudno się pomylić.
@ItalianoVenice
@ItalianoVenice 6 ай бұрын
Że niby ja nie byłem na śląsku? 😅
@BeataKrupa-zs8uu
@BeataKrupa-zs8uu 6 ай бұрын
Drogi Panie Proszę się nie wypowiadać w tematach, o których nie ma pan pojęcia. Żenada. Komentuję jako czynny mgr inż.arch, wychowanka prof. Wiktora Zina, jeśli wie pan, o kogo chodzi. Przedstawianie STUDENTA architektury jako konsultanta jest poniżej krytyki.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
"Przedstawianie STUDENTA architektury jako konsultanta" - chyba coś się Pani pomyliło... My za promowanie i popularyzowanie architektury mamy Złote Krzyże Zasługi, a Pani ma labradora. Ostrzegam, że za publiczne podważanie naszych kompetencji zawodowych grożą konsekwencje.
@annahelena4646
@annahelena4646 6 ай бұрын
A Koszykowa 55 to w jakim stylu?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Kryminalnym! :) I do tego trochę noir! :) Twój egzemplarz z podpisem autora czeka tutaj: goodidea.archi/produkt/koszykowa-55/ :)
@micharogowski9538
@micharogowski9538 6 ай бұрын
A Koszykowa 55 to w jakim stylu?
@goodidea_archi
@goodidea_archi 6 ай бұрын
Kryminalnym! I do tego noir :) Twój egzemplarz z autografem czeka na Ciebie tutaj: goodidea.archi/produkt/archistorie/
@MaciejKulpik
@MaciejKulpik 3 ай бұрын
A Koszykowa 55 to w jakim stylu?
GOTYK w Wenecji | GOOD IDEA
18:23
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 39 М.
Najbardziej niedoceniane atrakcje Polski | GOOD IDEA
16:00
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 155 М.
Hoodie gets wicked makeover! 😲
00:47
Justin Flom
Рет қаралды 139 МЛН
Чистка воды совком от денег
00:32
FD Vasya
Рет қаралды 3,1 МЛН
Co to są style architektoniczne? | Architecture is a good idea
9:02
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 102 М.
Architektura POLSKA: 10 budynków na 10 wieków | GOOD IDEA
10:57
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 37 М.
POLICHROMIE KATEDRY PŁOCKIEJ
5:27
KEIM Polska
Рет қаралды 1,8 М.
Pałac Saski: odbudowa bez sensu? | GOOD IDEA
23:26
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 117 М.
MDM: urbanistyka socrealizmu | GOOD IDEA
17:20
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 64 М.
Ulice i kamienice: Warszawa Wedlów | GOOD IDEA
16:22
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 64 М.
Skąd się wziął RENESANS? | GOOD IDEA
27:26
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 53 М.
Warszawskie osiedla... DREWNIANE | GOOD IDEA
17:04
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Рет қаралды 44 М.
Dlaczego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie budzi kontrowersje?
41:06
Program Pierwszy Polskiego YouTube'a
Рет қаралды 23 М.