[369] Solid Edge - szybkie prototypowanie - lokalny układ współrzędnych - poradnik | tutorial | kurs

  Рет қаралды 1,665

Inżynier Programista

Inżynier Programista

Күн бұрын

Пікірлер: 16
@bigel82
@bigel82 Жыл бұрын
Witam! Bardzo dziękuję za lekcje! Przypadkiem odkryłem menu wyzwalane przez przytrzymanie prawego przycisku myszy! Wracam do lekcji!
@anzelmlupin649
@anzelmlupin649 Жыл бұрын
Odkryłeś przypadkiem, bo domyślnie pokazuje się po 400ms. Jeśli nie używa się gestów myszy (ja nie używam), to warto zmniejszyć tę wartość np. do 40ms. Można to zmienić w opcjach na zakładce Pomoce jako Wyświetlanie Menu Kołowego czy jakoś tak. Wszystkie 16 ikon w tym menu można wybrać i umiejscowić po swojemu. Poczytaj w manualu.
@justynazielonka8534
@justynazielonka8534 8 ай бұрын
Dzień dobry. Ja mam jieco innego pytanie o układy współrzędnych. Jak mogę zmienić podstawowy uklad współrzędnych i zastąpić go nowo utworzonym układem? Pozdrawiam
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 8 ай бұрын
Dzień dobry. Podstawowy układ współrzędnych to tzw. origin. Czyli coś fundamentalnego, co jest źródłem odniesienia przestrzeni roboczej. Oznacza to, że taki origin jest stały i niezmienny i nielogicznym byłoby móc go zmieniać. Są dwie opcje. Tworzymy LUW (Lokalny Układ Współrzędnych), co miało miejsce w tym materiale i na nim opieramy tworzoną geometrię. Druga opcja to przeniesienie już utworzonego modelu tak, aby został spozycjonowany względem GUW (Globalny Układ Współrzędnych = Origin) wg potrzeb. Natomiast to przeniesienie nie zawsze może być łatwe. Wszystko zależy od tego jaki jest model, w jaki sposób został wytworzony, w jakim trybie programu (synchroniczny / sekwencyjny) itd. Nie znam dokładnie też podłoża, stąd napisałem bardzo ogólnie. Ale to takie pierwsze skojarzenie, które przychodzi mi do głowy na chwilę obecną. Proszę mieć na uwadze, że program Solid Edge na ten moment nie jest przeze mnie jeszcze dobrze opanowany i mogę nie mieć pełnej wiedzy w tym zakresie. Być może ktoś docierając do tego komentarza, będzie w stanie mnie poprawić, potwierdzić to co napisałem bądź uzupełnić i podpowiedzieć jakąś cenną wskazówkę. Oczywiście w razie czego jestem do dyspozycji w przypadku potrzeby dalszego drążenia problemu.
@JanKowalski-y4w
@JanKowalski-y4w 10 ай бұрын
Witam! Lekcja wcale nie była trudna! Trudne to byłoby zrobienie tego co pokazałeś w narzędziach, których używałem do tej pory - Tinkercad/Blender. W szczególności zmiany parametrów modelu i automatyczne "przebudowanie". Ja do tej pory godzinami "rzeźbiłem" swoje proste modele 3D do druku (hobby/warsztat domowy) metodą: zbuduj->sprawdź->nie pasuje->cofnij_kilka_kroków->zbuduj->sprawdź... Dla mnie to niesamowite jak łatwo i szybko a jednocześnie precyzyjnie można tworzyć złożone bryły używając modelowania parametrycznego. Proszę o więcej materiałów dla "Solid Edge Community Edition" :)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 10 ай бұрын
Witam! Cieszę się, że poradniki się przydają. Jako trening można próbować wykonywać przykłady, które przedstawiałem w innych programach na moim kanale. W wielu przypadkach sposób postępowania oraz podobieństwo narzędzi będzie duże. A tymczasem opublikowałem kolejny film z programem Solid Edge w roli głównej, tj. film nr 384. Zapraszam i pozdrawiam.
@merkhava
@merkhava Жыл бұрын
Robię zawsze tak jak tworzę nową część w kontekście złożenia, wg globalnego układu, a jak mi trzeba ustawić później płaszczyznę szkicu, to kopiuje dana powierzchnię z innej części. Inter part kopia, zresztą szkic podstawowy jak się ustawia płaszczyznę odniesienia, to widzi punktu charakterystyczne. Ustawianie luw 🤔
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Czy często korzystasz z tworzenia części w kontekście złożenia? Pytam ogólnie, nie chodzi mi tu konkretnie o przedmiotowy program. Na ten moment modułu złożeń w nowym Solid Edge jeszcze nie uruchamiałem - chciałbym na początek pokazać kilka przykładów z częściami. Zastanawiam się natomiast, czy jest sens zrobić ten przykład w module złożeń? (Nadmienię, że zainteresowanej osobie chodziło ściśle aby to zrobić w module części, a nie złożeń).
@merkhava
@merkhava Жыл бұрын
@@InzynierProgramista jest, cała moja praca polega na tworzeniu części w kontekście złożenia czy pod złożenia i tam tworzenie par'tów. Nie tworzę skomplikowanych części, bo w budownictwie wyszukanych elementów trudno szukać. Jednak ułatwia sprawę, jak wszystko mam w jednym zamocowaniu. Tworzę podłożenie, nie ustawiam inaczej jak zgodnie z głównym założeniem i tam robię części, też w zamocowaniu do głównego układu. Przy krokwiach później robię nawigatorem, tym kołem sterującym przenoszenie z kopiowaniem i już. Bom listę mam później części, z wymiarami, czy objętością. Czasem jakiś detal na CNC odciąć. Interpart jest super, bo można kopiować powierzchnię i dzięki temu zakładać szkic szybciej niż przesuwając płaszczyzny, choć i tu problemu nie ma, bo aktywne części wskazują punkty charakterystyczne.
@1MRsnuppy
@1MRsnuppy Жыл бұрын
Witam, świetny film sam długo miałem zainstalowana ta wersje Solid Edga ale do nauki nie mogłem się zmotywować , ale teraz z chęcią przetestuje ponieważ program ma potężne możliwości :) ale z drugiej strony jestem bardzo ciekaw czy da się podobnie zrobić w Alibre ,ponieważ jest teraz fajna promocja na ten program i kusi mnie zakup choć mam kilka niewiadomych które mnie zniechęcają :) pozdrawiam
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Dziękuję. Pamiętam pytanie z filmu nr 363, także będzie można aktualne pytanie spiąć z poprzednim pytaniem. W Alibre Design da się coś takiego zrobić, przy czym troszeczkę w inny sposób. Pamiętajmy, że oprogramowania Solid Edge / Solid Works są dużo bardziej zaawansowanymi programami, dłużej obecnymi na rysunku, co przekłada się na większą ilość bardziej specjalistycznych narzędzi. Zastanawiam się w takim razie, czy przygotować może jeszcze takie jedno nagranie, w którym mógłbym pokazać, jak taki problem rozwiązać w programie Alibre Design oraz FreeCAD.
@1MRsnuppy
@1MRsnuppy Жыл бұрын
@@InzynierProgramista było by super, wczoraj siedziałem chyba z 2 godziny i kombinowałem po pierwsze na tym jak to ogarnąć żeby mieć dwie części ale z osobnymi LUWami , ale dodatkowo w jednym złożeniu bez dodawania komponentów z "zewnątrz", druga kwestia to operacja boole'a na dwóch komponentach w złożeniu ,gdy to robię pojawia sie osobny scalony plik ale problem jest w tym że nie da sie go edytować czyli chciałbym cos np. obrócić albo przesunąć to ten plik się nie aktualizuje , i trzecia zagwozdka dla mnie czy da sie rzutować płaszczyzny konstrukcyjne albo wiązać je z szkicem ,to są chyba 3 tematy(na ten moment :)) które mnie troszkę zatrzymuję przed zakupem programu :)
@krzysztofrucinski6541
@krzysztofrucinski6541 7 ай бұрын
Strasznie ten podkast został zagmatwany. To ma być lekcja dla początkujących i powinna być podzielona na dwa osobne zagadnienia.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 7 ай бұрын
Zapraszam do korespondencji e-mail*, w której będę mógł Panu wyjaśnić: 1) Napotkane trudności związane z realizacją przykładu pokazanego w niniejszym poradniku; 2) Przyczynę takiego, a nie innego poziomu trudności poradnika. * - adres e-mail to inzynier.programista na skrzynce gmail.
@krzysztofrucinski6541
@krzysztofrucinski6541 7 ай бұрын
@@InzynierProgramista Jest problem z adresem.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 7 ай бұрын
Identyfikator użytkownika napisałem prawidłowo. Domena serwera to gmail.com. Musi działać. Nie piszę w komentarzach pełnego adresu e-mail, ponieważ później otrzymuję falę dziwnych niechcianych e-maili - nie wszystko zostaje wyfiltrowane. Inny sposób -> Informacje o tym kanale. Tam można odczytać adres e-mail, albo na mojej stronie internetowej, który również jest zapisany w nieco karkołomnej formie. Raczej nie zdarzają się problemy z poprawną interpretacją.
#behindthescenes @CrissaJackson
0:11
Happy Kelli
Рет қаралды 27 МЛН
-5+3은 뭔가요? 📚 #shorts
0:19
5 분 Tricks
Рет қаралды 13 МЛН
FreeCAD 1.0 Assembly
16:35
Juanmi
Рет қаралды 6 М.
Как работает процессор? || Подробное строение SoC
24:58
Branch Education На Русском
Рет қаралды 70 М.
#behindthescenes @CrissaJackson
0:11
Happy Kelli
Рет қаралды 27 МЛН