[368] Solid Edge - podstawy szkicowania - relacje i wymiary | tutorial | poradnik | kurs | PL

  Рет қаралды 4,013

Inżynier Programista

Inżynier Programista

Күн бұрын

Przedstawiam poradnik, z którego można nauczyć się podstawowych zagadnień związanych z tworzeniem szkiców podczas wykonywania modeli 3D. Ze względu na powszechność i uniwersalność narzędzi odpowiadających za etap tworzenia szkiców, niniejszy film może stanowić również uzupełnienie wiedzy dla osób korzystających z innych systemów CAD 3D.
#solidedge #cad #tutorial

Пікірлер: 23
@kubacad9851
@kubacad9851 8 ай бұрын
Wszystko jest klarownie i płynnie wytłumaczone. Autor ma dobrą dykcję oraz używa różnych określeń, przyjemnie się tego słucha, a informacje same wpadają do głowy. Dzięki wielkie!
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 8 ай бұрын
Dziękuję bardzo.
@neksaj
@neksaj 9 ай бұрын
Najbardziej spodobał mi się fragment o relacji medzy wymiarami z wykorzystaniem zakładki narzędzia. SE ma mnóstwo rozbudowanych narzędzi i takie ciekawostki robią robotę. Dzięki za film i czekam na wiecej nagrań związanych z SE.
@wgmg7746
@wgmg7746 9 ай бұрын
Prosty przykład z wykorzystaniem wielu ciekawych poleceń.
@krzysztofrucinski6541
@krzysztofrucinski6541 3 ай бұрын
Dotyczy górnego otworu. Wydaje mi się że gdyby konstruktor chciał aby wymiar położenia w pionie był od górnej krawędzi to by go tak narysował. Wydaje mi się że najlepiej jest jednak aby trzymać sie wymiarów zgodnie z rysunkiem choćby po to aby ktoś kto przejmie po nas projekt nie był zaskoczony innym sposobem wymiarowania, dotyczy to również wymiaru wysokościowego bo owszem w zasadzie jest to kwadrat ale tak na prawdę nic nas nie upoważnia do przyjmowania takiego założenia. Wymiary to wymiary ale oczywiście doceniam że pokazał Pan różne sposoby na uzyskanie tych wartości. Pracuję już prawie 50 lat na warsztacie i widziałem już najdziwniejsze rysunki i zawsze doceniam jeśli konstruktor potrafi tak nadawać wymiary na rysunku aby warsztat miał ułatwione zadanie w trakcie wykonywania detali. Dla tego doceniam jeśli łańcuchy wymiarowe są bazowane na jednej krawędzi a nie brane z "powietrza" bo tak wyliczył komputer.
@merkhava
@merkhava 9 ай бұрын
Pierwszy, jeszcze są linie konstrukcyjne, które Ci przy wyciąganiu nie będą potrzebne, ale łatwiej otwory wyrównac np.
@JanKowalski-y4w
@JanKowalski-y4w 6 ай бұрын
Fajny poradnik, wszystko zrozumiałe, nawet dla bardzo początkującego. Mała uwaga: Ja nie miałem styczności z innymi programami CAD - tylko Tinkercad i Blender. Więc niestety Twoje uwagi, że to "jest tak jak w innych programach" są dla mnie niejasne :) Poza tym super.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 6 ай бұрын
Dziękuję. Ale za to może dałem jakiś obraz tego, że w razie potrzeby przejście pomiędzy typowym oprogramowaniem CAD nie jest bardzo trudne ;)
@rafaz705
@rafaz705 9 ай бұрын
Parę uwag: 1. Nie wiem czy o tym nie wiesz czy robisz to na potrzeby filmu. Praktycznie wszystkie operacje w solidzie można "akceptować" prawym przyciskiem myszy. Nie trzeba klikać za każdy razem "Zakończ" tylko, jak np. w 44:03, po wpisaniu długości wyciągnięcia i wybraniu kierunku lewym przyciskiem myszy naciskamy PPM i operacja jest zakończona. Bardzo to przyspiesza pracę. 2. Co do szczeliny to tak jak w jednym z komentarzy już ktoś napisał jest taka opcja, tylko nie z poziomu szkicu, tylko z poziomu operacji na bryle (oraz na części blaszanej). Warto zauważyć, że tworząc rowek tym poleceniem w Zmiennych automatycznie tworzą nam się podpisane zmienne (według nazwy rowka) przez co nie musimy zmieniać nazwy zmiennej ręcznie by ją szybko znaleźć gdy mamy np 50 różnych zmiennych. Ogólnie zmienne w solidzie to bardzo fajna sprawa i można sobie dzięki nim bardzo ułatwić pracę. 3 Warto wspomnieć, że w solidzie jest takie coś jak Menu Kołowe. W każdym środowisku (szkic, część, żłożenie itp.) przytrzymując prawy przcisk myszki (domyślnie jest chyba przez 0,5 sekundy) otwiera nam się menu kołowe. Możemy jest personalizować dla każdego środowiska osobno, przez co mamy "pod ręką" to, czego najczęściej używamy. Mam nadzieję, że o tym wspomnisz bo na prawdę warto się tym zainteresować. Oszczędza mnóstwo czasu i zastępuje nam 16 skrótów klawiszowych (które w solidzie są, według mnie, dość kiepsko zrobione). Warto się uczyć używania go i personalizacji według własnych potrzeb bo na prawdę bardzo ułatwia pracę.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 9 ай бұрын
Dzięki za zainteresowanie oraz uwagi, odpowiadam jak to wygląda z mojej perspektywy: Ad. 1) Raczej staram się jawnie poruszać po programie, aby osoby z różnym stopniem zaawansowania mogli na bieżąco obserwować co, gdzie i kiedy kliknąłem. Czasami kliknie mi się skrót, ale mimo wszystko staram się po kolei poruszać po kolejnych etapach. Z korespondencji jakie otrzymuję, niektórzy proszą o to, by właśnie dokładnie pokazywać wybór narzędzi, opcji, proces zatwierdzania itd., więc staram się to mieć na uwadze. Ad. 2) Odrobinę uzupełnię w następnym filmie, chociaż będzie to nadal bardzo przelotny wątek. Ad. 3) W następnym filmie już się nie uda. Myślę, że zrobię jakiś odrębny materiał o tym, iż funkcjonuje takie narzędzie, które przyspieszy pracę. Kolejną część planuję opublikować w najbliższą sobotę z rana. Będzie trudniejszy materiał. Mam nadzieję, że udało mi się dobrze przedstawić problem i w razie zainteresowania zapraszam również do podzielenia się swoją opinią czy uwagami.
@anzelmlupin649
@anzelmlupin649 9 ай бұрын
Wreszcie się doczekałem! Dziękuję! A uzupełniając 1'15'' na bryłach wersja CE nie zostawia śladów, bo te bryły w wersjach komercyjnych się nie otwierają. I jeszcze do 30'10". W SE nie ma w szkicu szczeliny, ale do tego celu jest już w bryle narzędzie Rowek (na zakładce Otwór).
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 9 ай бұрын
Dziękuję za uzupełnienie. Właśnie nie byłem do końca pewien jak wygląda sprawa z bryłami.
@merkhava
@merkhava 9 ай бұрын
@@InzynierProgramista jest jeszcze offset obustronny, tj linia i można robić szczelinę podłóg szkicu. To działa i w module szkic i module draft. Jak będzie potrzeba, to mogę wysłać komplet skrótów klawiaturowych, które ułatwiają pracę, są logicznie ustawione. Wszystko z ręki idzie robić. Np shift+d linia, alt +tylda to relacja joint, czy atl+V to relacja pilnowania jak vertical. Ctrl +d to Smart dim.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 9 ай бұрын
@merkhava: Dzięki za uzupełnienie. Myślę, że kiedyś można taką ciekawostkę przedstawić, natomiast ja za bardzo na tym w filmach nie będę polegał, ponieważ początkujący mogą czuć zakłopotanie, gdy nie będą widzieli jakie narzędzia wywołuję do kolejnych operacji. Także na pewno z punktu widzenia filmów istotne jest pozostanie przy jawnym wybieraniu narzędzi.
@robertnowak6069
@robertnowak6069 9 ай бұрын
Super, jasno, klarownie i logicznie poprowadzony wykład. Pozdrawiam
@marcinhbr2214
@marcinhbr2214 7 ай бұрын
W pierwszej chwili nie wiedziałem o co chodzi bo brakowało mi kilku opcji w menu. Myślę, że na wstępie należy spomnieć o istnieniu dwóch środowisk modelowania: sekwencyjnym i synchronicznym. Nie jestem aż tak mocno zaawansowany aby ocenić, które jest lepsze. Poradnik jest doskonały.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 7 ай бұрын
Rozumiem, dziękuję za uwagę - będę taką uwagę umieszczał w opisie pod filmami. Proszę zajrzeć do filmu nr 359: kzbin.info/www/bejne/eZ2ZoJSEad2fl80 W razie wątpliwości na przyszłość: materiały w Solid Edge, jeśli nie nastąpi jakaś wyjątkowa potrzeba, będę prowadził w trybie sekwencyjnym.
@yamaszaa
@yamaszaa 4 ай бұрын
Chciałbym pobrać ten program w wersji bezpłatnej jednak przez pobraniem trzeba wypełnić kilka danych jak np. "Company". Co tam trzeba wpisać jeśli chce się pobrać program prywatnie do celów domowych?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 4 ай бұрын
Wystarczy np. znak łącznika (minusa), co będzie jednoznaczne z brakiem firmy. W mojej opinii to najbardziej logiczne rozwiązanie.
@rafal.stankiewicz792
@rafal.stankiewicz792 3 ай бұрын
Witam serdecznie. Dziękuję za filmik. A poproszę Was o pomoc. Może ktoś wie jak to zrobić: Zainstalowałem Solid Edge 2024 Community na potrzeby nauki a przede wszystkim - znalezienia pracy, itp. Nie wiem co jest, bo korzystam z tego filmiku i Solid Edge nie zmienia mi zdefiniowanych konturów na czarno. Pozostaje nadal niebieski. Nawet jak się narysuje prostą rzecz - choćby koło w centrum układu współrzędnych, następnie zwymiaruje średnicę, to nadal kolor konturu tego koła jest niebieski. Może są jakieś nastawy obiektu/powiązania - których mi brakuje...nie wiem. Wszedłem w Ustawienia - Opcje - Kolory i dla w pełni zdefiniowanych jest przypis - kolor czarny. Przepatrzyłem inne zakładki: Widok, Ogólne i jakieś inne i nic takiego nie rzuciło mi się w oczy. Np.w Zakładce Inert-Part były zaznaczone wszystkie "czek boksy". Kiedyś trochę uczyłem się Solid Works'a ale niewiele pamiętam. O ile pamiętam, to Solid Works dla hobbystów stał się płatny, a mnie nie stać bo od jakiegoś czasu nie pracuję i nie mam prawie pieniędzy. Dlatego szukam darmowych programów. Więc pozdrawiam Was serdecznie i Wszystkim życzę rozwoju, zgłębiania wiedzy technicznej, ale przede wszystkim błogosławieństwa BOŻEGO, łaski i prowadzeniu BOŻEMU i poddaniu się woli PANA BOGA, życzę Wszystkim zbawienia w IMIENIU naszego PANA i BOGA i JEDYNEGO ZBAWICIELA - JEZUSA CHRYSTUSA. Rafał Stankiewicz.
@rafal.stankiewicz792
@rafal.stankiewicz792 3 ай бұрын
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź "Inżyniera Programisty". Gdyby ktoś miał taki problem z brakiem zmiany statusu koloru na czarny (kontur) przy zdefiniowanym obiekcie -jaki jak ja miałem wcześniej, to trzeba wejść w górną kartę "Kontrola", w grupę "Ocena", i kliknąć polecenie "Kolory wg relacji". Może to pomoże :) Karta "Kontrola" pojawia się, gdy jesteśmy w środowisku szkicu. Jestem początkującym, próbującym się nauczyć Solida, więc moje błędy proszę korygować. Pozdrawiam wszystkich. Z PANEM BOGIEM JEZUSEM CHRYSTUSEM.
@Kl-pc4dz
@Kl-pc4dz 9 ай бұрын
mam pytanko, czy mógłbyś podać link do tej strony w 8 minucie, wygląda na bardzo przydatną a nie mogę jej znaleźć. A poza tym nie mam pytań filmik bardzo pomocny :)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 9 ай бұрын
Mógłbym podać link i wkleję go pod tym komentarzem, przy czym na początku napiszę jak szybko odnaleźć ten link. Otóż proszę zobaczyć, że w momencie gdy najedziemy kursorem myszy na dowolne narzędzie w programie, pojawia się krótki opis narzędzia oraz odnośnik do pomocy pod przyciskiem F1. Ten link wynika właśnie z tego, że po najechaniu kursorem myszy na narzędzie "Kolory wg relacji" wcisnąłem klawisz F1. Proszę spróbować. A link, który kryje się pod tym odnośnikiem na ten moment jest następujący: docs.sw.siemens.com/pl-PL/doc/246738425/PL20220830878154140.validate/skchrlshpcolor1c
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 5 МЛН
My daughter is creative when it comes to eating food #funny #comedy #cute #baby#smart girl
00:17
Dad gives best memory keeper
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 25 МЛН
Solid Edge 2023 Tutorial - Exercise 1   (Updated)
23:30
The Design Engineer
Рет қаралды 38 М.
Robert Greene: How To Seduce Anyone, Build Confidence & Become Powerful | E232
1:54:48
Solid Edge 2023 Tutorial - Exercise 2   (Updated)
24:17
The Design Engineer
Рет қаралды 7 М.
Solid Edge 2024 Tutorial - Absolute Beginners #1
20:12
The Design Engineer
Рет қаралды 15 М.
Sheet Metal Design in Solid Edge 2023
19:21
Solid Edge Expert
Рет қаралды 5 М.
Egzamin zawodowy M44 - styczeń 2020 - 01-SG - CAD - Solid Edge
19:00
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 5 МЛН