4 GRZECHY samochodów elektrycznych - część 01 |

  Рет қаралды 89,306

Moto Z innej Perspektywy

Moto Z innej Perspektywy

5 жыл бұрын

No i się wkurzyłem, więc zrobiłem odcinek ten odcinek: samochody elektryczne i ich grzechy.
Jest to pierwsza cześć, w której skupiam się tylko i wyłącznie na aspektach ekologii, w drugiej porozmawiamy o technologii.
Zapraszam do zapoznania się z tematem, ponieważ jak temat przedstawiony jest Z innej Perspektywy.
---- TAM TAKŻE JEST O CHARAKTERZE W SAMOCHODACH
Zapraszam także na nasze inne kanały, gdzie poznasz Motoryzację Z innej Perspektywy ;)
Link do naszego Funpage na FB:
/ motoryzacja.zinnej
Link do Instagrama
/ motozinnej
Link do naszej strony
zinnejperspektywy.pl/
---- FILMY WYKORZYSTANE W PRODUKCJI
Reklama NIssan Leaf
• Video
Reklama Volkswagen Golf 7
• 2018 Volkswagen Golf
Tesla reklama
• Revolutionize Your Com...
Tesla Vs Mercedes E63 AMG
• Tesla Model S P100D vs...
Zanieczyszczenie ziemi
• Air Pollution In LA At...

Пікірлер: 953
@grzesiek1020
@grzesiek1020 5 жыл бұрын
Tak elektryki to zło, nie kupujcie bo komu ja będę olej sprzedawał,motodoktory i całą chemię do silników i skrzyń biegów. Dajcie zarobić :-D
@alfredio
@alfredio 3 жыл бұрын
Tak spalinówki to zło, nie kupujcie bo komu ja będę sprzedawał moje nienaprawialne złomy. Dajcie zarobić :-D
@TuhajBJJ
@TuhajBJJ 4 ай бұрын
Elektryki też mają smarowanie, więc olej też się wymienia;)
@dawidodziana7083
@dawidodziana7083 5 жыл бұрын
Wincyj takich odcinków, WINCYJ!!! Zastanawiam się tylko dlaczego taki kanał ma tak mało subskrypcji. Życzę sukcesów i oby tak dalej :D
@iowa406
@iowa406 4 жыл бұрын
Dlaczego? bo akurat w tym odcinku pierdzieli farmazony. I nie, nie że nie mówi prawdy- bo mówi. Ale dlatego, że kompletnie nie wie o co chodzi w ekologii dzisiejszych czasów. I dlaczego MUSIMY zlikwidować ( nie ograniczyć) emisje gazów cieplarnianych.
@spectrum1804
@spectrum1804 4 жыл бұрын
@@iowa406 ludzie wydychajom Co2
@marzenakaczor8110
@marzenakaczor8110 3 жыл бұрын
Unia Europejska blokuje, bo tym inbecylom to nie przetłumaczy, że komin produkuje więcej CO2 niż samochody. Albo produkcja i utylizacja baterii. Albo produkcja prądy. Albo cena aut i trwałość. Albo... Skończę już pisać.
@ichiPolska
@ichiPolska 5 жыл бұрын
W zupelnosci sie zgadzam;)
@hubert87242
@hubert87242 4 жыл бұрын
Ja też
@kacperosinski6422
@kacperosinski6422 4 жыл бұрын
I ja
@patryk12061993
@patryk12061993 4 жыл бұрын
Więcej takich filmików niech ludzie w końcu przejrzą na oczy i zobaczą co z nami robia... . Zajebisty odcinek :)
@rallyman2733
@rallyman2733 5 жыл бұрын
Nareszcie ktoś ma odwagę powiedzieć prawdę👍👍👍 Szacunek
@piotrzawierucha6021
@piotrzawierucha6021 5 жыл бұрын
Energia odnawialna też emituje CO2, bo z powietrza się się wiatraka nie zbuduje
@lpd88
@lpd88 5 жыл бұрын
@Motoryzacja Z innej PERSPEKTYWY 1. Baterie są na takim samym etapie rozwoju co silniki parowe. Jeżeli nie widzisz tego że ta gałąź była olewana przez lata to gratuluję. 2. Rozbierz silnik spalinowy na części pierwsze, policz elementy z których się składa i zrób to samo z silnikiem elektrycznym. Na koniec powiedz mi czy ta różnica w częściach rośnie na drzewach czy moze przypadkiem nie trzeba jej wyprodukować, m.in z super eko aluminium? 4. Poszperaj w internecie i sprawdz ile tych eko części zamiennych z silnika spalinowego trzeba wymienić w ciągu 8 lat i wróć ponownie do drugiego zdania z punktu 2. 3. Wylej z silnika spalinowego olej i zrób z niego coś EKO. Pomnóż proszę to przez 8 lat zakładając że wymieniasz olej co roku. Po tym wszystkim zrób ten odcinek raz jeszcze... Nie miałeś o tym pojęcia czy świadomie oszukujesz ludzi?
@damianboj3809
@damianboj3809 4 жыл бұрын
A się czepiasz... ;) Na demotywatorach o tym nie było :D
@TheRapTrue
@TheRapTrue 5 жыл бұрын
Łapka w górę, już nie mogłem się doczekać nowego odcinka ;)
@Piotr_Sikora
@Piotr_Sikora 5 жыл бұрын
Z chęcią wszedłbym w merytoryczne polemikę... od razu mówię że nie jestem turbo ekologiem. Na początku też zaznaczę że jest pewne błędne zrozumienie... samochody elektryczne są ekologiczniejsze , a nie ekologiczne :) ale ... postaram się zuważyć parę niedociągnięć. ad1. produkcja baterii w teorii może aż tyle wyprodukować CO2, kwestia na co zasilana jest fabryka baterii... dodatkowo też warto wspomnieć że samochód elektryczny jest pozbawiony wielu części mechanicznych, więc składa się z mniejsze ilości elementów... tego nikt nie wziął pod uwagę. ad2. w priusie stosuje sie stare NiMH, w większości elektrykow aktualnie stosuje sie Li-ION, a od przyszlego roku beda ze stalym elektrolitem. ad3. w duzych miastach... np. w Krakowie wystepuje SMOG w leci ;) ... ale racja... jest to rzadki efekt i powstaje poprzez polozenie Krakowa, jednak wtedy w znacznej czesci jest produkowany przez spaliny samochodowe. Patrzac tez na wyniki badan z chocby Paryza, ograniczenie ruchu samochodow spalinowych w najgorsze dni, znacznie podnosi jakosc powietrza... raport NIK-u byl usredniony dla calej Polski stąd te pare procent vs smog w lecie w Krakowie. ad4. elektryki posiadaja bardzo sprawne odzyskiwanie energii podczas hamowania... ale zapewne mozna tez to przebic hamowaniem biegami ;) ad5. na temat kwesti ceny nie bede sie wypowiadal... z reszta wspominalem o tym ze jest bledne myslenie. ad6. brawo... dokladnie 87% idzie u nas z wegla :) co do filtrow to tez racja, nie wiem czemu pomijano akurat to zostalo... elektrownie maja dosc ciekawe metody skladowania CO2 (tak skladowania zamiast emisji do powietrza)... takze warto pamietac ze sporo elektrowni nocami szczegolnie w zimie robi puste przebiegi produkujac w wiekszosci cieplo, a nie energie elektryczna, stad roznica w cenie pradu. Warto tez dodac ze mikroinstalacja to niewielki koszt, a mozemy wtedy auto "tankowac" za darmo i w dodatku ekologizniej :) Są też wyliczenia ile kosztuje pradu przetworzenie ropy na prad, oraz dystrybucja paliwa na stacje az do auta... wtedy to juz nie wyglada az tak ciekawie... liczmy wszysko :) ad7. elektrowoz.pl/auta/solid-power-jest-mamy-baterie-ze-stalym-elektrolitem-o-2-3x-wyzszej-gestosci-energii/ takze A123 rozpoczyna produkcji i jeszcze pare innych... mozna tez juz z Taiwnu zamawiac LiSi Dodam ze zywotnosc ogniw LiIon (aktualne) to 1000 do 2000 ladowan od 0 do 100% ... kwestia tego jak czesto potrzeba ladowac... w sensie dziwne wyliczenia Pan podal... bo akurat powinny byc odwrotnie proporcjonalne.... im wiekszy pakiet ogniw, tym wiekszy zasieg, tym rzadsze ladowanie = dluzsza zywotnosc. Jesli taki nowy Leaf robi 240km (realnego) zasiegu to przewaznie powinny to byc 4 ladowania na miesiac czyli 48 rocznie .... wiec nie uzywajac superchargerow (tutaj pelna zgoda, ogniwa LiION powinno sie ladowac 1C, a szybkie ladowrki robia to 2C albo nawet 4C) powinna wystarczyc na max 20lat lub 2.4mln km
@psdom100
@psdom100 5 жыл бұрын
Tak na prawdę zasięg 240 km to taki trochę teoretyczny zasięg. Zupełnie jak spalanie w silnikach spalinowych. Producent podaje 6 l na 100 km a spalasz 9. Tak jest w nissanie spalinowym. Realny zasięg jeśli nie chce się być zawalidrogą to pewnie będzie z 150 km. Dodatkowo musisz uwzględnić klimatyzację latem oraz ogrzewanie zimą. Zimą to jeszcze duży spadek wydajności akumulatorów. Moja średnia to 60 km dziennie nie licząc dłuższych wyjazdów. Czyli taki nissan teoretycznie powinien być ładowany co 4 dni. A będę musiał na pewno co drugi dzień. Ponadto trzeba mieć rezerwę. Faktycznie tak jak komórkę będę go doładowywał codziennie. Czyli ok 100-150 pełnych cykli na rok. Co przy teoretyzowaniu 1000 cykli żywotności bateria padnie mi po 6 latach. Ktoś kto jeździ mniej to może mu starczyć na 10 lat. Nie spotkałem jeszcze ogniwa litowo jonowego sprawnego przez 10 lat. Jeśli bateria powinna starczyć na 20 lat to dlaczego w naszych komórkach, wkrętarkach, notebookach raz na 5 lat musimy baterie wymienić?
@tomekmroczek3351
@tomekmroczek3351 5 жыл бұрын
Zgadzam sie w 100% tylko v8 hehehe
@hermanIFA
@hermanIFA 5 жыл бұрын
Benzyna pewno z ziemi wypływa. Ile rafineria zużywa energii elektrycznej dla wyprodukowania 1 litra benzyny ? Poza tym, daj mi jeden dowód naukowy na to, że CO2 odpowiada za ocieplenie. Pierwiastkiem cieplarnianym jest wodór. Za efekt cieplarniany odpowiada woda. Spalanie gazu i ropy (przybliżone obliczenia) 1 tona gazu = 2,5 tony wody (której wcześniej nie było). Masz roczne raporty zużycia węglowodorów w mld ton. "Spal " to, a otrzymaną wodę podziel na powierzchnię mórz i oceanów, a otrzymasz prawie idealny roczny przyrost poziomu wody. Woda odpowiada jeszcze za jedną rzecz, wiąże zanieczyszczenia typu pyły. Ciekawe, że największy smog jest latem, a nie jak sugerujesz zimą. Jak pojawia się mróz i wiąże wilgoć to smog prawie znika. Nikiel ? Ciekawa akcja. Ile aut będzie jeździło na baterie NiMH ? Może bardziej żelazowe ? Może nanorurki jako kondensatory ? Bądź poważny. Postęp w głupich żarówkach jest duży, jaki postęp będzie w akumulatorach kiedy ruszy zapotrzebowanie ? Problem, po co się pchać w drogie technologie ? Ile kosztowały komputery w latach 80 ? Gadasz, a nie wiesz o czym. Pozbierałeś opinie, a nie fakty naukowe i zbudowałeś na tym piękną bajeczkę.
@dariusnowak877
@dariusnowak877 5 жыл бұрын
Nareszcie ktoś to normalnie wytłumaczył. Sztos łapka leciiii Niech ten kanał sie rozwija bo jest naprawde zajebisty
@arek3963
@arek3963 5 жыл бұрын
a co do ekologi to podobnie jak autor uważam ,że trzeba użytkować auto jak najdłużej się da czyli maksyma złomnika tu się przyda " aż odpadną koła " :)
@Expik_92
@Expik_92 5 жыл бұрын
22:28 - To fragment z filmu: "W krzywym zwierciadle.." 1989r. Nmzc! ;)
@cooosycrazybaker
@cooosycrazybaker 4 жыл бұрын
Bardzo sensownie wytłumaczone. Dziękuję za nową wiedzę Dobrze, że chociaż Mazda rozwija technologię Skyactiv.
@jakubwrobel2942
@jakubwrobel2942 3 жыл бұрын
Dlatego ikoną ekologii jest niedorozwinięta dziewczynka ze Szwecji. Ci którzy wierzą w wartość ekologiczna tutaj samochodów elektrycznych są na poziomie niższym niż te dziecko. Lobbyści z tego bardzo się cieszą. Trzeba rozwijać i dopracowywać istniejące technologie i kwestie ich utylizacji. Te nad którymi pracowano kilkadziesiąt lat. Przechodzenie w skrajności w skrajności to już Hitler uskuteczniał. Jak widać do niczego dobrego nie doprowadziło...
@kaniakaniowski8977
@kaniakaniowski8977 5 жыл бұрын
Wodorowe to też elektryczne jedyne czym się różnią od elektrycznych to nie ładuje się ich tylko tankuje wodór który w ogniwach paliwowych jest przemieniany w prąd elektryczny który zasila silniki elektryczne, z tego co mi wiadomo ciężko jest zrobić silnik spalinowy na wodór ponieważ ten wybucha niekontrolowanie w cylindrze już na początku fazy sprężania
@kuba729
@kuba729 5 жыл бұрын
Do tego jest zaaaajebista strata energii na produkcji wodoru i jego sprężaniu do tych ~700bar.
@krzysztofnadzieja2566
@krzysztofnadzieja2566 4 жыл бұрын
@@kuba729 Ja pierdole co wy bredzicie ?
@radosawdymowski485
@radosawdymowski485 5 жыл бұрын
Zajebisty materiał!
@piotrknapinski6850
@piotrknapinski6850 5 жыл бұрын
No, w końcu!
@rafalstarzynski7096
@rafalstarzynski7096 3 жыл бұрын
W końcu ktoś kto myśli tak samo jak ja. Pozdrawiam wszystkich serdecznie ;)
@wizun
@wizun 5 жыл бұрын
www.poboczem.pl/naszym-zdaniem/news-chcesz-miec-porzadne-ekoauto-kup-starego-diesla,nId,637942 "Z naszych wyliczeń wynikało wówczas, że pokonując milion kilometrów wysokoprężnym mercedesem "baleronem" (mniej więcej tyle pokona bez remontu), bardziej przysługujemy się środowisku, niż gdybyśmy użytkowali w tym czasie współczesne auta hybrydowe. Mówiąc krócej - pokonanie takiego dystansu wymagałoby zakupu (i utylizacji) trzech współczesnych samochodów. To - biorąc pod uwagę całkowity ślad węglowy (wyprodukowanie, eksploatacja, złomowanie) - ma gorszy wpływ na środowisko niż eksploatacja starego dieslem przez czterdzieści lat, zakładając średni roczny przebieg na poziomie 25 tys. km! "
@MrSpajser
@MrSpajser 5 жыл бұрын
Parę wyjaśnień do filmu. 1)Biomasa to nie węgiel ani drewno(Drewno jest traktowane jako zupełnie inne źródło,tylko specyficzne drewno jest zakwalifikowane do OZE,ale na pewno nie te w Polsce)tylko głównie produkty,odpady i pozostałości z produkcji rolnej,leśnej i innych 2)Co do tej powtarzanej mantry że wytwarzanie baterii powoduje o wiele większe szkody w środowisku jest faktem,ale jest to ilość mniejsza niż CO2 produkowane przez auta spalinowe to raz a dwa metale ziem rzadkich są potrzebne też w produkcji m.in komputerów,telefonów i również w autach spalinowych 3)No i największy mit dotyczący aut elektrycznych czyli ten nieszczęsny prąd z elektrowni węglowych.Przede wszystkim w większości cywilizowanych krajów jak np.w USA czy też w Norwegii głównym źródłem energii dla samochodów elektrycznych są panele słoneczne czy też inne OZE.Poza tym ich sam procentowy udział z roku na rok się powiększa co powoduję że ten argument traci na sensie,choć na razie nie w Polsce,gdzie kopcimy na plastikach ;) 4)Mówi się o tym że akumulatory w autach elektrycznych to tykająca bomba ekologiczna,ale nikt nie wspomni że bez problemu 95 % z nich bez problemu można poddać procesowi recyklingu,więc szansa na to że akumulator znajdzie się na śmietniku i zatruję środowisko jest raczej mała. 5)A jeśli chodzi o argument że zanim wyprodukujemy auto elektrycznie to nabijemy już i tak dużo CO2 to koniec końców,ostateczny bilans i tak wyjdzie na korzyść aut elektrycznych A teraz takie bardziej subiektywne wyjaśnienia.Zdanie wypowiedziane w 12:53 minucie jest dokładnym zaprzeczeniem tego co wypowiedział słynny człowiek z branży motoryzacyjnej Henry Ford:,,If i had asked people what they wanted,they would have said faster horses''.Innymi słowy mówiąc to tak jak by powiedzieć-po co robić samochody,skoro można zaprojektować lepsze koła do drewnianych wozów.Celem rozwoju technologicznego nie jest udoskonalanie technologii tylko wprowadzanie nowych.To jest właśnie innowacja technologiczna,a jak ktoś chce mieć przykład co się dzieje gdy w danym przemyśle nie ma innowacji technologicznej to zapraszam do zapoznania się z sytuacją sektora kosmicznego zanim Elon Musk i SpaceX wprowadzili do życia program rakiet wielokrotnego użytku.
@dabc8868
@dabc8868 5 жыл бұрын
Mówisz o wprowadzaniu nowych technologii a nie ulepszaniu. Sam sobie w tym momencie przeczysz. Przecież samochody elektryczne były tworzone już od jakiś 150 lat więc to tak samo stara technologia jak i spalinowe. Tylko nigdy im sie nie udało wybić nad spalinowe aż do tego moementu. Ale to tyko ze względów właśnie tej udawanej ekologii teraz produkuje się ich więcej.
@MrSpajser
@MrSpajser 5 жыл бұрын
Nie,samochody elektryczne obecne a samochody elektryczne tamte to zupełnie inna nowa technologia.Schemat działania silników spalinowych jest niezmieniony natomiast w silnikach elektrycznych jest to zupełnie inna rzecz,chociażby coraz to bardziej zaawansowane akumulatory-to nie jest ulepszanie technologii tylko wprowadzenie nowej.Silniki spalinowe są tylko z roku na rok ulepszane.Poza tym nikt przez te 150 lat nie produkował nigdy masowo samochodów elektrycznych chociażby z braku możliwości technologicznych i możliwości dorównania silnikom spalinowym.
@deka1987PL
@deka1987PL 5 жыл бұрын
Jestem ciekawy jak w rzeczywistości wygląda kwestia zanieczyszczenia środowiska przy wydobywaniu metali potrzebnych do produkcji akumulatorów i emisji CO2 związanej z ich produkcją. Trzymam kciuki za rzeczywiście bardziej ekologiczne rozwiązania, ale chyba niestety jeszcze elektryki takie nie są, mam nadzieję że ktoś wymyśli lepsze i bardziej ekologiczne akumulatory i sytuacja się poprawi.
@WujekRacell
@WujekRacell 5 жыл бұрын
i tu mamy przykład typowego "pro ekologa". robią wam wode z mózgu żeby nabić kase... koniec końców itak za wszystk zapłacą podatnicy a kto ma zarobić ten zarobi...
@anka06060
@anka06060 5 жыл бұрын
@@MrSpajser serio? Ty tu? 1. Lit - sorry, nie mamy go zbyt wiele. 2. Jeżeli decydentom naprawdę zależałoby na ekologii, to elektryk byłby tańszy od spalinówki, nawet gdyby mieli do tego dokładać. A jest odwrotnie, pomimo że konstrukcja elektryka jest tańsza i prostsza. 3. Potentaci naftową nie pozwolą się odstawić od koryta. Cały czas nas doją i jeszcze długo będą. 4. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Nowy doiciel na horyzoncie. Jak kupisz e-auto, przepłacisz, jak nie kupisz też zapłacisz, w formie kary. Pozdrawiam.
@bartoszbiniszewski139
@bartoszbiniszewski139 5 жыл бұрын
Genialny materiał. Udostępniam dalej.
@Zodiak747
@Zodiak747 4 жыл бұрын
Nie zgadzam się z pierwszym punktem: 1. Zainteresowanie samochodami elektrycznymi nie wynika z tego że są bardziej ekologiczne. Wyjebane na sprawność silnika. Chęć wynika z ich prostoty. Silnik spalinowy jest dużo bardziej skomplikowany od silnika elektrycznego. Dużo ciężej jest zautomatyzować silnik mechaniczny niż silnik elektryczny (powietrze, olej, paliwo, chłodziwo i ich parametry vs parametry uzwojenia?, do tego jeszcze zużycie i jego naprawa - tłoki, pierścienie, zawory, głowice, uszczelki, panewki, gniazda zaworów, wydech, turbosprężarki, korbowody, pompy. Więc głównym powodem jest tutaj chęć pozbycia się tych wszystkich mechanizmów, a dwa chęć by auta jeździły same, albo nawet żeby same w czasie gdy ich nie potrzebujemy, wykorzystywane były jako taksówki. Tak jak w black mirror. Punkt 2 - spaliny. Tak zgadzam się że samochód elektryczny w ogólnej kalkulacji wyprodukuję więcej niekorzystnych spalin, niż samochód spalinowy, ogólnie te spaliny moim zdaniem to też jest pieprzenie, w moim przekonaniu bez sensu jest się tak spuszczać nad emisją spalin z aut globalnie bo to jest pikuś i pierdnięcie w ogólnym rozrachunku. Zawsze uważałem że chodzi o to by spaliny wyeliminować w dużych miastach, czyli tam gdzie zdecydowana większość ludności mieszka i oddycha - te procenty co on podaje, ehh pierwszy raz się z nimi spotkałem i nie sądzę że faktycznie są tak niskie, temat do sprawdzenia, jeszcze dochodzi temat Passaty Januszy z wycietymi filtrami dpf - ale w ten temat nie chcę wnikać bo z pewnością się zgodzę ze smog wynika z ogrzewania domów jak w filmiku. Ogólnie nie rozumiem walki z elektrykami bo po prostu elektryki nie wykluczą samochodów spalinowych ze względu właśnie na baterie. Samochody spalinowe zawsze będą miały dużo szerszy zakres zastosowań ale wróćmy do punktu pierwszego. Tam samochody elektryczne miażdżą samochody spalinowe, w związku z tym ich zastosowanie jest zupełnie inne.
@saimon2239
@saimon2239 5 жыл бұрын
Święta prawda. Zrobisz odcinek o Audi Rs6?
@spinalgrey3600
@spinalgrey3600 5 жыл бұрын
tak patrze co tu sie wyrabia w sekcji komentarzy a tu jedno wielkie kolo wzajemnej adoracji i jakby wszyscy zapomnieli o tym co w sumie nam daje ten kierunek technologii ,przeciez dzieki rozwojowi tego rynku bedzie coraz bardziej zaawansowana technologia kiedys stare samochody były niezbyt przyjazne dla srodowiska dzisiaj w simie produkcja elektryków jest trujaca ale tak jak ostatnim razem problem dostrzezono po fakcie tak stanie sie i tutaj i ludzie zauwaza ten problem lezacy produkcji baterii czy tam wydobycia i tu tez zostana nalozone rystrykcie ale kiedy? z reszta teraz produkcja spalinowych samochodow wymaga wrecz przesadnie ogromnych ilosciu aluminium ktorego produkcja jest najbardziej trujaca srodowisko produkcja metalu na swiecie nawet rtec stosowana przy wydobyciu zlota nie jest az tak trujaca, a przeciez teraz całe bloki silnika wykonuje sie z aluminium ,felgi czy elementy karoserii nawet bibeloty podnoszace prestiz wewnatrz auta sa z aluminium bo chodzi o jego cene i wage ze stali nierdzewnej byloby to podobno nieopłacalne. Co do baterii to produkowac baterii litowych bedzie trzeba coraz wiecej bo bedzie wiekszy popyt na nie, a co za tym idzie wiecej ludzi bedzie z nimi pracowac na poziome ich udoskonalania i powstaną nowe bardziej zaawansowane technologicznie typy baterii o wiekszej pojemnosci czy zywotnosci, a jest przeciez jeszcze alternatywa mianowicie superkondensatory co do ktorych odsyłam do bardzo rzetelnego kanału kzbin.info/www/bejne/d5ukioapj7uoors w filmie jest wyjasnione na jakiej zasadzie działaja ale i o tym jaka konkurencje stwarzają dla baterii, a na dodatek rozwiazuja ich najwiekszą wade czyli degradacje generalnie polecam obejrzec
@p7hyte782
@p7hyte782 5 жыл бұрын
Zapomniałeś napisać, że stare samochody jeździły bez remontów po 30 lat, miały o wiele mniej zbędnego wyposażenia, przez co ich produkcja nie była tak nieekologiczna jak dziś. Produkcja była tańsza i łatwiejsza. Kiedyś producent tworzył jeden model pojazdu i potrafił go produkować przez 10 lat bez większych zmian. A dziś? Dziś co chwilę tworzy się nowy model, nie wspominam już nawet o liftingach. Kiedyś samochody ważyły po 900-1200kg... A dziś? Dziś byle co waży 1200kg, a niektóre auta dochodzą do 2 ton masy własnej - wcale nie są jakieś większe w środku od tych starych. Kiedyś silniki miały po 70-130 koni i wszystkim wystarczało. Dziś do produkcji samochodów zużywa się więcej materiałów, na dodatek materiałów bardziej zróżnicowanych i bardziej zaawansowanych. Jest dużo więcej elektroniki i rzeczy, które mogą się w nich zepsuć. Jak już mówisz o elektrykach... Powiedz mi jaki procent samochodów spalinowych zaznało samozapłon podczas jazdy? Ile procent samochodów elektrycznych się spaliło podczas jazdy? I nie mówię tu o starych wrakach, tylko o samochodach nowych, lub max 3-5 letnich. Piszesz o technologii baterii, że jest ich zbyt mało, aby mogły być dopracowane... Że co? Przecież te same baterie są w laptopach, latarkach, elektronarzędziach, telefonach, smartfonach, powerbankach, itd! Czepiasz się, że aluminium idzie na samochody.. A to na stelaże, rowery, przewody elektryczne, osłony, i inne rzeczy już nie? To niby w autach elektrycznych nie ma aluminium? Aluminiowych felg też pewnie nie ma? To się nazywa hipokryzja. Samochody elektryczne to ślepa uliczka i tyle... Można dążyć do tego, by miały większy zasięg, lepsze baterie, itp... Ale one nadal są ślepą uliczką.
@spinalgrey3600
@spinalgrey3600 5 жыл бұрын
@@p7hyte782 widzę że jesteś zaslepiony wizja i nie dostrzegasz jakichkolwiek argumentów, czy ja powiedziałem że na elektryki nie idzie aluminium? Owszem idzie ale zauważ ile samochodów elektrycznych ma coś innego aluminiowego niż felgi, a większość elektroniki wykonana jest z miedzi bo jest lepszym przewodnikiem i można stosować cieńsze przewody przez co samochody mogą mieć mniejsze gabaryty i to się tuszy każdego typu samochodów. Co do starych aut no to zauważ że te stare auta były bardzo niedoskonale pod względem spalania i w sumie w tym filmie jest to ujęte, a to gadanie że się nie robi remontów to zauwaz ze ta cała prostota była spowodowana niedoskonałości ami przez ci sama eksploatacja była mało ekologiczna produkcja może mniej ale to inny temat totalnie nie związany z pojedynkiem elektryków i spalinowcow, a to twoje gadanie ze wszędzie są tego samego typu baterie ahhh ale bzdura! Widać że nie obejrzałes podesłanie go filmu przezemnie i jak chcesz prowadzić polemikę w tym temacie to nadrob wiadomości zanim się wypowiesz...
@wyrazowfkp
@wyrazowfkp 5 жыл бұрын
Cała Tesla jest zrobiona z aluminium - nadwozie, zawieszenie, felgi to tylko czubek góry lodowej. Jest zrobiona aby skompensować masę baterii (700 kg) a mimo tego waży cała 2.2 tony. www.youtube . com/watch?v=NuAMczraBIM
@motototo3261
@motototo3261 5 жыл бұрын
Nie robi się remontów przez nie doskonałość😂, a spalanie 5.2l ON w 20letnim tdi które się nie chce psuć i które nie kopci jak się jeździ normalnie, prawda jest taka że szczyt motoryzacji przypada na koniec xx wieku a potem to tylko marketing, masowa produkcja gówna, tylko więcej i więcej, wyrzucać i wymieniać, podobnie z sprzętem gospodarstwa domowego, ekologia to głównie racjonalne gospodarowaanie zasobami, oszczędność materiałów i jak najmniej strat i odpadów
@damianboj3809
@damianboj3809 4 жыл бұрын
​@@p7hyte782 "stare samochody jeździły bez remontów po 30 lat" Buhaha, to spróbuj wziąć starego "żuka" i dojechać z Krakowa do Gdańska bez dwóch napraw po drodze, powodzenia! Wy ludzie to jakąś wypaczoną pamięć macie chyba!
@suckit2536
@suckit2536 2 жыл бұрын
Swietny material jak zwykle merytorycznie i w PUNKT ;) Pozdrawiam
@lukaszdobrowolski6257
@lukaszdobrowolski6257 4 жыл бұрын
A jeszcze chciałem coś dopowiedzieć odnośnie CO2 ponieważ ten gaz nie jest przyczyną i nigdy nie był smogu czy ocieplenia planety. Ten gaz jest gazem życia i bez niego rośliny nie będą wytwarzać chrolofilu, a my wchłaniać O2. Człowiek w swojej działalności ma znikomy wpływ na środowisko, inaczej to trochę wygląda w obszarach gesto zaludnionych, gdzie problemem jest zła urbanistyka, która zamyka prądy powietrza. A więc cieszę się, że coraz częściej w różnych miejscach w internecie porusza się takie tematy, ponieważ to uświadamia społeczeństwo, więc wielki szacunek dla was i w szczególności dziękuję za ten odcinek. Pozdrawiam
@michachlewicki763
@michachlewicki763 5 жыл бұрын
Film mega w 100% się z tobą zgadzam nareszcie ktoś to głośno powiedział
@gawron84
@gawron84 5 жыл бұрын
Dokładnie!!! Żadna bateria TYLKO benzynka:)))
@filipkaczak9494
@filipkaczak9494 4 жыл бұрын
Albo dieselek
@rysiekmos735
@rysiekmos735 4 жыл бұрын
Kwasowe cza dac. A prad od siasiada. :-\
@leszekmazurkiewicz8683
@leszekmazurkiewicz8683 4 жыл бұрын
Wiesz jeśli chodzi o czyste powietrze w miastach to co emituje zanieczyszczenia zależy od miasta. Bo np. w polsce 80 % smogu to niska emisja ale w takiej Warszawie 70% to samochody spalinowe. Wszystko zależy od poziomu rozwinięcia miasta. A i jeszcze większość z nas użytkuje auta troche dłużej niż 3 lata.
@lukaszdobrowolski6257
@lukaszdobrowolski6257 4 жыл бұрын
Już z 15 lat temu czytałem artykuł pod tytułem " Chcesz zrobić wrażenie na kobiecie, kup starego meśka będziesz ekologiczny" czy jakoś tak, gdzie porównywali co prawda produkcję nowych współczesnych aut i wpływu tej produkcji na środowisko do lat użytkowania auta starego. Wiec konkluzja z tego materiału była jasna, że wpływ samej produkcji jednego nowego samochodu na środowisku w przeliczeniu na lata użytkowania tego starego ropniaka to 20 lat. A więc produkcja każdej jednej sztuki nowego samochodu ma taki sam wpływ co 20lat użytkowania tegoż auta. Co prawda był to przelicznik oparty wylacznie na zużyciu paliwa i szacunkowego przebiegu tego samochodu ale to już jest pewnym argumentem do zastanowienia się do czego tak faktycznie zmierza ten świat....
@tosiba1
@tosiba1 5 жыл бұрын
wreszcie LCM
@tomekosinski276
@tomekosinski276 5 жыл бұрын
Wydaje się że to dziennikarstwo na najwyższym poziomie =)
@HuxTheSergal
@HuxTheSergal 5 жыл бұрын
Wadą samochodów elektrycznych jest bateria, wielka, ciężka, ładuje się w łoesu godzin, i nie trzyma dużo energii na kilogram. można te problemy rozwiązać tak 1. zrobić super zajebistą baterię co trzyma tyle energii na kg co benzyna (co jest nie możliwe, bo wyjdzie ci coś tak niestabilnego, że równie dobrze można wsadzić se bombę w podwozie) 2. wpakować w nie od groma amperów, żeby ładowały się szybko, co, szybko je zużyje, zagrzeje je w cholerę, będzie bardzo nieefektywne, ogromne ilości elektryczności pójdą w ciepło, a nie jazdę. 3. można wprowadzić stacje, gdzie bateria wymieniana jest w 5min, i masz 100% załadowany samochód, a tamta ładuje się i czeka na następnych (i zdegradowane są od razu wymieniane). ALE a. nie ma dość litu na świecie żeby to zorganizować b. będzie drogie że ojapierdole c. logistyka tego będzie w ciul trudna d. można tak w sumie wyliczać godzinami. W sumie bonusowym punktem, są tu elektrownie na węgiel, na których dalej opiera się spora część produkcji prądu na świecie, zamiast palić więcej benzyny, będziemy palić więcej węgla (seems legit) Chcąc nie chcąc, na tą chwilę silnik spalinowy to najlepsze co mamy, a jego wydolność jest na żałosnym poziomie (przy 40% zamiany bum w brum wszyscy już się radują). Wyobraźcie sobie, co by było, gdybyśmy podnieśli ten poziom do np 80%, ile mniej paliły by auta, ile mniej spalin by było, jak dłuższe odległości można by pokonywać na takim samym baku. Hybrydy, turbiny, albo w ogóle zupełna przebudowa i udoskonalanie np silników wankla (bądź ogólnie konceptu obrotowego "cylindra" )itp itd, tam jest przyszłość (chociaż sam osobiście wolałbym mieć ogromne v8 pod maską ryczące i dymiące). Alternatywą są jeszcze samochody na wodór, ale one na obecną chwilę praktycznie nie istnieją.
@PoznajPrawde1980
@PoznajPrawde1980 5 жыл бұрын
Najlepszy odcinek do tej pory. Ja tylko dodam, że zasięg i "tankowanie" aut elektrycznych pozostawia wiele do życzenia :)
@reddreadd-red4681
@reddreadd-red4681 5 жыл бұрын
Kozak. Kolejny raz ;)
@jasiekxl
@jasiekxl 5 жыл бұрын
Wypowiadają się tu ludzie którzy auta elektryczne znają z czasopism typu autoświat. Dramat
@marekjanczewski
@marekjanczewski 3 жыл бұрын
Ale mówią prawdę.
@bartoszp9455
@bartoszp9455 2 жыл бұрын
@@marekjanczewski Prawdę że co produkcja CO2 jest szkodliwa?
@marekjanczewski
@marekjanczewski 2 жыл бұрын
@@bartoszp9455 Moim zdaniem samochody elektryczne w naszym kraju nie mają sensu, gdyż prąd do nich wytwarza się z węgla, dochodzi kwestia utylizacji baterii i składowanie odpadów które jej nie podlegają, większą przyszłość widział bym w napędzie wodorowym lub gazowym, nie wiem czemu zarzucono te projekty, co do CO 2 to myślę że to najmniejszy problem, jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska, pozdrawiam.
@krzysztofstach4413
@krzysztofstach4413 4 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, szacun .. 😃👌
@rafagowacki9816
@rafagowacki9816 5 жыл бұрын
Uwielbiam was😊
@piotrkurdziel187
@piotrkurdziel187 5 жыл бұрын
Każde auto jest elektryczne bo posiada alternator i akumulator 😁😂🤣🤣🤣
@bratekdylowski2250
@bratekdylowski2250 5 жыл бұрын
nie nalej paliwa to zobaczysz co się stanie
@damiankwiatkowski1919
@damiankwiatkowski1919 5 жыл бұрын
trzeba sie zgodzić z niektórymi twoimi twierdzeniami, jednak: 1. kto powiedział że baterie przyszłość będą opierać sie wyłącznie na licie?? 2. dążymy do jak najwiekszej produkcji energii ze źródeł odnawialnych i atomu a to poważnie ogranicza emisje. 3. niebawem ponad 70 % ludzkośći bedzie mieszkać w miastach a wiec problem smogu bedzie tylko narastał 4. ropa się kończy i jak niebawem zobaczymy na stacjach PB po 10zł to już elektryki nie będą takie złe 5. baterie w samochodach wcale nie traca tak szybko sprawności (doczytaj) 6.produkcja samochodu to nie wszystko, sa jeszcze części zapasowe, smary, oleje, płyny itd. wiekszosci tych częsci nie ma w elektrykach 7.niewiele krajów do produkcji prądu zużywa tyle węgla co my. norwegia ma np 100% z odnawialnych a francja 70% z atomu 8. anty fanom samochodów elektrycznych przypominam że pierwsze samochody były na prą ale niestety potem pojawił się Pan John D. Rockefeller który miał kasę i ropę i tak lobbował w kierunku samochodów spalinowych żę elektyki na długo zniknęły z kart motoryzacji
@ShinIkari
@ShinIkari 5 жыл бұрын
Ad.1 Baterie przyszłości już zostały wynalezione i opierają się na licie - są conajmniej 2x wydajniejsze niż obecne, lecz ich patent został nakryty czapką - zapewne z tego samego powodu, co napędzanie aut m/etanolem. Ad.2 Już wielokrotnie było powtarzane, że nawet pokrywając cały nasz kraj wiatrakami i fotowoltaiką, nie zaspokoimy naszych potrzeb energetycznych. Dodatkowo ogół polskiego społeczeństwa zdaje się widzieć diabła w atomie - coś słabo widzę to ograniczanie emisji. Ad.3 Większość smogu jest generowana przez domostwa palące kiepskim węglem/śmiećmi - jakoś nie słyszy się o problemie smogu latem. Ad.4 O kończącej się ropie słyszę od co najmniej 15 lat, a mimo to nie widzę trendu wzrostowego w cenach samego surowca. Ceny paliw nie mają z tym nic wspólnego. Ad.5 10 lat gwarancji na baterie dają w autach hybrydowych - tu zużycie baterii wygląda nieco inaczej. Rzeczywista żywotność ogniwa litowo-jonowego to około 1000 cykli ładowania/rozładowania. Jak będziesz korzystać z szybkiego ładowania to będzie nawet mniej. Przy średnim zasięgu 150km i przebiegu rocznym 20tys. km to jakieś 7 lat użytkowania jednej baterii - w rzeczywistości może być nawet mniej. Ad.6 Niewiem o jakich autach mówisz, ale jedyne płyny ustrojowe, niewystępujące w elektrykach to paliwo i olej silnikowy/przekładniowy. Z części eksploatacyjnych brak tu tylko rozrządu i sprzęgła, ew. turbiny. Ad.7 Tymczasem Niemcy zamykają elektrownie atomowe i budują węglowe :D Ad.8 Bardziej niż lobby pana R. boli mnie fakt, że w XXI wieku tak ciężko osiągnąć autom elektrycznym zasięg ich pierwowzorów sprzed ponad stu lat. Dla uściślenia, nie jestem przeciwnikem elektromobilności. Wręcz przeciwnie. Uważam jednak, że obecna technologia jest zbyt mało dopracowana, by brnąć w nią na tak ogromną skalę.
@push3kpro
@push3kpro 5 жыл бұрын
@@ShinIkari "jakoś nie słyszy się o problemie smogu latem. " Słyszy, ale palenie węgla w domostwach to znacznie cięższy problem.
@ShinIkari
@ShinIkari 5 жыл бұрын
@@push3kpro Odkąd smog jest tematem medialnym, regularnie monitoruję stan powietrza w naszym kraju. Otrzymuję również powiadomienia na telefon o wysokich stężeniach szkodliwych substancji. W okresie Maj - wrzesień Ani razu nie widziałem żeby w którymś rejonie Polski indeks jakości powietrza choćby zbliżał się do poziomów zimowych.
@push3kpro
@push3kpro 5 жыл бұрын
@@ShinIkari Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.
@romanoix1
@romanoix1 5 жыл бұрын
Świetny materiał chodź jest troszkę za bardzo subiektywny. To tak dla wyrównania mały kontrargument: ciężarówki i osobówki zwłaszcza diesle w trasie wpisują się rewelacyjnie w Twój przekaz ale co z samochodami które poruszają się w większości po mieście? Odpalamy zimnego diesla na 15 min - 25 min by dojechać na miejsce. Ten silnik ledwo się rozgrzeje, a w zimę jest jeszcze trudniej. Wydajność spalinowych silników jest niska. Tutaj przewagę mają elektryki bo...: elektrownia, nawet jak jest węglowa pracuje cały czas w swoich nominalnych warunkach ( to jak ciężarówka w trasie ). Reasumując: wątpię by świat się przestawił na elektryki bo jak kiedyś liczyłem nie starczy energii gdyby wszystkie auta były elektryczne. Zgodzę się, że na wyprodukowanie akumulatorów potrzeba tyle i tyle energii...ale ... do produkcji silników spalinowych też potrzeba energii(czyli zatruwania środowiska) plus materiały eksploatacyjne jak oleje i inne płyny liczone w milionach ton stwarzają poważne zagrożenie. Osobiście cieszyłbym się gdyby w miastach były ultra tanie wypożyczalnie czy taksówki z malutkimi samochodami elektrycznymi. Coś futurystycznego czego jeszcze nie ma. Bez zobowiązań wsiadam w taki pojazd i w cenie niższej od eksploatacji własnego diesla przemieszczam się po mieście. Mieszkam przy ruchliwej ulicy w centrum miasta i niestety ale czuć nieprzyjemny zapach spalin, zwłaszcza jak przyjadę z urlopu do swojego miasta.
@januszsawicki7094
@januszsawicki7094 5 жыл бұрын
Aby porównanie emisji co2 przy produkcji baterii było pełne należy pamiętać, że ropę też trzeba wydobyć, przetransportować do rafinerii. Dalej rafinacja ropy w celu uzyskania benzyny lub oleju napędowego wymaga energii i wydziela się przy tym co2. No i zostaje konieczność dostawy paliwa do stacji dystrybucyjnych gdzie również powstaje co2. Brak tych danych powoduje, że teza podana w filmie jest błędna lub co najmniej obarczona dużym blłędem
@maiui7678
@maiui7678 5 жыл бұрын
Dokładnie tak, w życiu auta elektrycznego nie kupie a teslą się nie jaram. GTR pokonuje tesle :)))
@johnygaming6050
@johnygaming6050 4 жыл бұрын
I GTR dalej ma kopa po przekroczeniu 150 kmh a nie że mało baterii to mocy nie ma
@bartexvp
@bartexvp 2 жыл бұрын
i gtr'a zatankujesz byle gdzie, a tesle jak planujesz dłuższą trasę to musisz najpierw zaplanować trasę żeby nie było tak że zatrzymasz się w połowie drogi bo ładowarek nigdzie nie będzie xd
@bartoszp9455
@bartoszp9455 2 жыл бұрын
@@bartexvp Bzdury piszesz , strasznie ograniczone myślenie...
@bartexvp
@bartexvp 2 жыл бұрын
@@bartoszp9455 Czemu niby bzdury
@FANATYK5
@FANATYK5 5 жыл бұрын
To co trzeba przyznać elektryką to ich sprawność, jednak brak im jak dla mnie najważniejszego, tego co szukamy w motoryzacji jeśli ją kochamy.... charakteru :)
@bartosz216
@bartosz216 5 жыл бұрын
I co z tego, że silniki elektryczne mają wysoką sprawność, skoro elektrownie mają sprawność silników spalinowych.
@bartosz216
@bartosz216 5 жыл бұрын
@Jozin z Bazin Tak, tylko np. z energią słoneczną i wiatrem jest jeden zasadniczy problem, mocno zależą od pogody.
@ElektroWozPL
@ElektroWozPL 5 жыл бұрын
Najgorsze współczesne elektrownie węglowe mają sprawność wyższą niż najlepsze współczesne silniki spalinowe. To nie koniec: paliwo wydobyte spod ziemi sypie się do pieca i szlus. Tymczasem ropę naftową trzeba dowieźć, przetworzyć, dowieźć, spalić. Na każdym etapie straty wynoszą 30-50 procent.
@wyrazowfkp
@wyrazowfkp 5 жыл бұрын
Czyli węgla z kopalni do elektrowni nie trzeba dowieźć ? :D Elektrownie może i mają wyższą sprawność niż silniki spalinowe, a co ze stratami przesyłu linią wysokiego napięcia, zamiana na niskie napięcie, później na prąd stały ?? --- samochód przy ładowaniu wytwarza ciepło a tylko około 80% to sprawność ładowania. 1kWh w Polsce to 650 gram CO2 a w samochodzie załadowana to około 1000g/kWh ..... 100 km w Tesli to około 23-26 kWh zużycia energii - przeliczysz sobie dalej? Wychodzi emisja dużego Suva z V8 albo V10
@ElektroWozPL
@ElektroWozPL 5 жыл бұрын
Nie powiedziałem, że węgla nie trzeba dowieźć do elektrowni - jestem normalny :) Chodziło mi o brak konieczności przetwarzania tego paliwa. Pozostałe liczby wydają mi się odrobinę ponaciągane, żeby pasowały do tezy. Po kolei: straty podczas ładowania to zwykle 7-8 procent, około 10-12 procent robi się, gdy ruszy klimatyzacja. Nawet Departament Energii zakłada bodaj 15, a nie wspomniane przez Pana 20 procent. Emisja = 1000 g? Jakim cudem zrobiło się nagle +50 procent? Tutaj nie mam pojęcia. Zużycie energii w Tesli = 23-26 kWh/100 km? To jest jazda autostradowa na granicy obowiązujących przepisów. Przytoczone przez Pana V8 pali wtedy 14 l/100 km (przy stałej jeździe). Różne samochody mają różną emisję, ale przyjmijmy średnio 2,3 CO2 na każdy litr paliwa. Czyli Tesla vs V8 = 15-17 vs 32. Jeżeli chce Pan teraz porównywać straty, to po stronie benzyny proszę uwzględnić wydobycie, przetwórstwo i transport ropy naftowej. Na przykład przetwórstwo: według różnych raportów wytworzenie 1 litra benzyny "kosztuje" 3,5-7 kWh energii (Shell podaje około 4 kWh). Tak więc do tych powyższych 14 litrów powinien Pan dodać jeszcze co najmniej 14 x 3,5 = 49 kWh energii. Mam nadzieję, że teraz Pan widzi, że oprócz spalanej przez Pana w silniku benzyny tak czy siak zużywa Pan jeszcze mnóstwo energii - bo tak to działa z ropą naftową. Na tej samej energii identyczny dystans pokonałyby 3-4 samochody elektryczne.
@iGuniek
@iGuniek 5 жыл бұрын
Zawsze wiedziałem, że skoro jeździsz elektrycznym samochodem to skądś ten prąd sie bierze ! Zgadzam sie z każdym słowem w tym programie ! Świetnie zmontowany odcinek oraz zachęca do oglądania ! Oby więcej ludzi zauważyło to co ja widze w tym kanale ! Pozdrawiam :)
@damianbugnacki2431
@damianbugnacki2431 3 жыл бұрын
Lepiej bym tego nie streścił 😁świetny film👍
@czeslawuhlen5111
@czeslawuhlen5111 5 жыл бұрын
Eeeeee a przy produkcji samochodu spalinowego nie wytwarza się szkodliwej dla środowiska chemii?
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk 5 жыл бұрын
No wreszcie! Wymowa materiału jest prawidłowa, pewne dane trzeba by skorygować - lekko odstają od tych które uznaje się za najbardziej wiarygodne, ale tak, zgadza się: nie ma zerowego wpływu elektryków na środowisko. To wręcz brzmi idiotycznie i niewiarygodnie. Zauważyliście jedną mega ważną rzecz: wpływ auta na środowisko oceniać trzeba od momentu zaczęcia produkcji jego pierwszej części do chwili zutylizowania jego ostatniego podzespołu. Dodałbym jeszcze emisję zanieczyszczeń podczas transportu z fabryki na docelowe rynki (ogromne statki na oceanach). Dzięki za szerokie spojrzenie na sprawę i za materiał. Czekam niecierpliwie na ciąg dalszy. Pozdr!!!
@xflashu7982
@xflashu7982 5 жыл бұрын
A o biopaliwie z rzepaku lub wodorostow swiat zapomnial :(
@p7hyte782
@p7hyte782 5 жыл бұрын
Jozin z Bazin - i przez takie myślenie ludzi mamy teraz syf.
@p7hyte782
@p7hyte782 5 жыл бұрын
Jozin z Bazin - Przez myślenie takie jak Twoje mamy syf... Łukasz ma akurat rację i ja biorę jego stronę. Gdyby ludzie zastanawiali się CZY zanieczyszczają środowisko, zamiast GDZIE te zanieczyszczenia zostają, to świat byłby teraz o wiele bardziej czysty. Jakie są dna oceanów? Jak zanieczyszczona jest woda i powietrze? Ile wysypisk nie spełnia żadnych norm? No ale przecież według Ciebie problem nie istnieje, bo tych miejsc w miastach nie ma... A skoro ich nie widzisz, to zakładasz, że problem nie występuje.... A to jest największa bzdura i hipokryzja na świecie.
@p7hyte782
@p7hyte782 5 жыл бұрын
Nic nie zrozumiałeś. No trudno. Uświadomiłeś mnie jedynie w przekonaniu, że jesteś zbolałym chamem :)
@deka1987PL
@deka1987PL 5 жыл бұрын
@Jozin z Bazin jesteś ograniczony intelektualnie. Według Ciebie spaliny z np. statku są magicznie neutralizowane?
@krystianczapkowicz3115
@krystianczapkowicz3115 5 жыл бұрын
Dobry jest ten Chęciński, fajny kanał kręci. Dziękuje.
@eSeSman1
@eSeSman1 4 жыл бұрын
krótko, zwięźle i na temat... pozdro.
@TESLAPOPOLSCE
@TESLAPOPOLSCE 5 жыл бұрын
Świat inwestuje w istniejąca technologię auta elektryczne trochę lat już mają! Natomiast rozwój akumulatorów powoduje, że powróciły natomiast walka o diesla jest jak walka o parowozy. Wszyscy wiemy jak się to skończyło. I niech kto wytłumaczy mi dlaczego co2 nagle jest takie istotne? :) Wszyscy je produkujecie :) Rośliny je przetwarzają skomplikowane to nie jest a cały efekt cieplarniany to bzdura na potrzeby sterowania rynku.Nie wiem czy wiecie ale najwiecej co2 produkują uwaga.... KROWY..... Jaki nikiel??? Ludzie :) Akumulatory trakcyjne są litowo jonowe a nie niklowe :) to pierwsza kwestia :) I tu jest poważny błąd w materiale. Pchamy się w tą technologię ponieważ jest ekologiczna :) Auto elektryczne jest wygodne, ciche, nie smrodzi nam w nos, tanio się jeździ i jak kolega zauważył tesla ma takiego kopa, że nic jej nie podskoczy... Do tego auto elektryczne jest bardzo prostą konstrukcją nie wymagającą serwisu, wymiany klocków tarczy! I teraz tak :) Do rafinacji paliwa do samochodu benzynowego czy diesla wszystko jedno zużywa się więcej energii niż na samą jazdę elektrykiem! Tak więc dywagacji skąd bierze się prąd nie przeprowadzajmy. No popularnym portalu niemieckim macie TEsla z przebiegiem ponad 500 000km policzcie sobie ile będzie kosztowało paliwo do podobnego auta benzynowego lub diesla z tą mocą o tej wielkości. Odpowiedz jest taka: TYLE ILE KOSZTOWAŁA TESLA Czyli są tacy, którym zwrócił się zakup i jeszcze takie trupy sprzedają dalej w cenie 27500 euro... A ponieważ niektóre tesla dojechały już do 800 000km to są tacy którzy chcą tego dokonać. I teraz w materiale mówi się że przez 3 lata co2 8 lat co2 a nie bierze się pod uwagę, że to nie lata są tu istotne tylko przebiegi. Auta w Polsce te przebiegi mają gigantyczne! Mając te przebiegi nie spełniają już norm dlatego widzicie jak dymią jak parowozy produkując sadzę i wspomniane tlenki azotu, które wdychane są do płuc i bardzo szybko dostają się do naszego organizmu wywołując raka. Szczególnie szkodzi to starszym i dzieciom. I przy tym CO2 to jest pikuś! Utylizacja baterii :) To proszę przeczytać na stronie tesli jak to wygląda. Mają program odbioru baterii i odzyskują z nich około 70% !!! Pomijam fakt że nikt im baterii nie odda ponieważ po wyjęciu z auta taka bateria nadal jest bardzo cenna i może służyć jako ups na przykład. Kiedy bateria się zużyje można kupić używaną z rozbitego auta a to kosztuje mniej niż sam serwis auta o podobnej mocy i wielkości. Dla przykładu kiedy kończy się gwarancja w super sportowych konstrukcjach lepiej szybko je sprzedać. Turbiny, pompy, zacierające się silniki o kasie wlanej do jazdy nie wspominać! Bateria to mały koszt przy tym wszystkim! (Przykład tesla o przebiegu 500 000km i to nie jest ewenement! W tej chwili pare jest do kupienia) Pomijam też fakt że niektórych bryk mechanicy w ogóle boją się dotykać przykład macie z silnikami diesla v10 ... Tak wiec w Tesli bateryjke się wymiania i jedzie dalej a v 10 można rozłożyć na części... powodzenia.
@majkimajk4291
@majkimajk4291 5 жыл бұрын
znowu ten kretyn od tesli, co jedzie 14 godzin 600 km.
@bartoszp9455
@bartoszp9455 2 жыл бұрын
@@majkimajk4291 Bzdury piszesz bo nie masz o tym zielonego pojęcia. Pokonanie trasy np 1500 km w tym samym czasie Ev i spalinowym praktycznie się nie różni czasowo, każdy normalny człowiek po drodze musi odpocząć coś zjeść czy skorzystać z toalety. Na słuchałeś się bajek i je powtarzasz, bo Ci jest wygodnie, ośmieszasz się tym tekstem bo nawet tego nie sprawdziłeś.
@piotrwisniewski2586
@piotrwisniewski2586 5 жыл бұрын
Każda technologia ma swoje plusy i minusy. Silniki spalinowe mają ich zdecydowanie więcej grzechów niż elektryczne, w elektrykach problemem jest rzeczywiście akumulator, ale kilka faktów tu się nie zgada nikiel już od wielu lat nie jest stosowany w bateriach (Ni-MH), a Tesla i Nissan Leaf mają bateria litowo-jonowe. Polska węglem stoi ale nie cały świat, Niemcy stawiają elektrownie gazowe, a to najczystsze paliwo z którego powstaje praktycznie tylko CO2. Najnowsze silniki spalinowe osiągają sprawność 40 %, elektryczne 90% ( w zasadzie już 100 lat temu miały 80% sprawności) i tu jest najwiąksza przewaga elektryka na spalinówką. Silnik spalinowy nigdy nie osiągnie takiej sprawności jak elektryczny to można by porównać do spalania węgla bez powstawania ciepła. Elektrownia gazowa uzyskuje 90% (z wykorzystaniem ciepła) i tu jest cały haczyk. Samochód to nie pojedyncze ogniwo gospodarki ale jeden z jej elementów. W takim modelu straty energii są minimalne na poziomie kilku procent. W przypadku samochodu spalinowego starty zawsze będą wynosiły około 60 % (jak stosujesz ekodriving:) Ponadto silnik elektryczny może odzyskać energię z hamowania spalinowy nie i jest prosty jak budowa cepa, a silniki bezszczotkowe są praktycznie wieczne. Można by tak wymieniać dale ale po co. Czas pokarze. Ja stawiam na elektryki ponieważ w kwestii akumulatorów jest bardzo dużo do zrobienia i to jest jedyna kotwica która spowalnia rozwój technologi.
@kfjat
@kfjat 5 жыл бұрын
Zapomina Pan, że benzyny nie wydobywa się pompując ręcznie pompką głębinową postawioną obok garażu.... Wyprodukowanie silnika spalinowego wymaga dużo więcej energii niż silnika elektrycznego. No i nie potrzeba skrzyni biegów. Wszystko to również trzeba by sprawiedliwie dodać do bilansu CO2. Do tego mamy rekuperację podczas hamowania. Ogólnie to rzeczywiście baterie są najsłabszym elementem takich samochodów, ale jestem dobrej myśl jeśli chodzi o możliwości poprawy - w silniku spalinowym niewiele się jeszcze da poprawić a konstrukcje są obecnie tak skomplikowane, że widać już koniec ślepej uliczki.
@Piotr_Prezes
@Piotr_Prezes 5 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek
@W124Angelus
@W124Angelus 5 жыл бұрын
Nooo wreeeeeszcieeeee 😀😋😎 za chwilkę zabieram się do oglądania ;-)
@vader0076
@vader0076 5 жыл бұрын
Fajnie ogarnięty temat. Odłączam dziś od ładowania wibrator małżonki i biorę się sam za robotę. Będę eko. Pozdrawiam wszystkich.
@MotoZinnej
@MotoZinnej 5 жыл бұрын
Mistrz :)
@GortDE
@GortDE 5 жыл бұрын
@@MotoZinnej Bez Dwoch zdan ! :)
@majkimajk4291
@majkimajk4291 5 жыл бұрын
hehehe dobre.
@rolandstepien1585
@rolandstepien1585 4 жыл бұрын
😄😄😄👍
@samuelmuszynski3393
@samuelmuszynski3393 5 жыл бұрын
Dla mnie jesteś najlepszym blogerem moto...
@piotrhabdas80
@piotrhabdas80 5 жыл бұрын
ciekawy materiał... nie można się z nim nie zgodzić... czekam na część 02
@tomaszdugosz678
@tomaszdugosz678 5 жыл бұрын
A gdzie informacja ile zanieczyszczeń do środowiska dostaje się podczas rafinowania ropy naftowej? A gdzie informacja ile ropy dostało się do środowiska z: uszkodzonych szybów, zatopionych tankowców, nieszczelnych baniek. I najważniejszy argument - Auta elektryczne przestają nas uzależniać od dostaw ropy. Prąd i wodór jako Państwo Polskie możemy wytwarzać sami i nie jesteśmy zależni energetycznie. Chcesz widzieć dlaczego politycy naciskają na auta elektryczne? Oni mają gdzieś ekologie bo tak jak powiedziałeś zajęliby się w pierwszej kolejności domami jednorodzinnymi. Auta elektryczne w definitywny sposób zakończą szarą strefę w obrocie paliwem, bo albo naładujesz auto z gniazdka i to zostanie zarejestrowane, albo z własnych paneli na dachu. Niema możliwości przerzucania paliwa za auta do auta lub brania faktury na inny samochód!!!
@kuba729
@kuba729 5 жыл бұрын
Do wytworzenia i dostarczenia 1L benzyny potrzeba zużyć 6-7 Kwh naszej cudownej i czystej energii i węgla...
@1mich0
@1mich0 5 жыл бұрын
A teraz sobie wyobraź sytuację, że udział w rynku aut elektrycznych i spalinowych ulegnie odwróceniu. W każdym litrze paliwa 70% to podatki. Spadek sprzedaży to spadek wpływu z tych podatków do budżetu. Co w tej sytuacji zrobią rządy? Nałożą analogiczne podatki na prąd, bo przecież dochody budżetowe są najważniejsze. Ponieważ auto elektryczne da się naładować ze zwykłego gniazdka, nie da się rozróżnić czy prąd poszedł do samochodu, czy do lodówki. To oznacza gigantyczną podwyżkę cen prądu, a w konsekwencji kosztów życia. Auto na baterie to moim zdaniem ślepy zaułek w dziejach motoryzacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczone zasoby niklu i brudną technologię jego pozyskiwania. Myślę, że prawdziwa przyszłość to ogniwo wodorowe, ale wodór jest tak bardzo rozpowszechniony w przyrodzie, że trudno będzie na nim dobrze zarobić. Oczywiście po latach okaże się, że przecież para wodna to też gaz cieplarniany i cała kołomyja z ekologią zacznie się od początku. Para wodna stanowi do 70% wszystkich gazów cieplarnianych, a dwutlenek węgla do 17%, w tym dwutlenek węgla emitowany przez działalność człowieka to ok. 1% wszystkich gazów cieplarnianych. Świat jest pełen idiotów, którzy myślą, że redukcja emisji tego 1% do 0,8% coś zmieni. Zmieni tylko stan konta tych, którzy robią interesy na wciskaniu rozwiązań mających tą emisję zmniejszyć.
@tomaszdugosz678
@tomaszdugosz678 5 жыл бұрын
@@1mich0 Auta elektryczne nie są idealnym rozwiązaniem, ale są lepsze od silników zasilanych olejem napędowym. Nie chodzi tutaj o CO2 tylko o tlenek azotu. Można głęboko polemizować na temat wyższości jednego rozwiązania nad drugim dlatego gorąco polecam zarówno tobie jak i pozostałym forumowiczom obejrzeć również film z mojego linka: kzbin.info/www/bejne/qJXVYoCJr52dmtU
@kuba729
@kuba729 5 жыл бұрын
@@1mich0 Na prąd podatku nie jest tak łatwo nałożyć, gdyż każda firma, każda fabryka, każde gospodarstwo domowe zużywa go i potrzebuje go do podstawowych potrzeb :)
@1mich0
@1mich0 5 жыл бұрын
@@kuba729 Nie ma takiego podatku, którego nie nałoży rząd jak mu zabraknie pieniędzy.
@anim7991
@anim7991 5 жыл бұрын
Problemem nie jest środowisko tylko twoje płuca. Idąc przez miasto wdychasz to wszystko, wdycha twoje dziecko. Odpal samochód w garażu to zobaczysz jak szybko będziesz miał dość przebywania w nim. Tak samo z systemem stop-start. Stoisz na przejeździe kolejowym, przed tobą cztery diesle, za tobą dwa i obok dwa. Ty w środku wdychasz to wszystko płucami, wszystkie cząstki, azoty to wszystko penetruje twój organizm. Nie ma znaczenia atmosfera liczysz się ty który stoisz w środku. Dlatego jestem w stanie zapłacić za akumulator zamiast żartować siebie nawzajem.
@wyrazowfkp
@wyrazowfkp 5 жыл бұрын
Bo elektrownia nie emituje tyle samo zanieczyszczeń do środowiska, zamknij się w garażu z kominem elektrowni :D O takim zjawisku jak wiatr też pewnie nie słyszałeś.... Samochód stojący w smogu zaciąga to powietrze do silnika i dopala niespalone cząstki smogu -- troche emituje a troche filtruje. Stojący w miejscu diesel spala 1 litr paliwa na godzinę pracy --- nie jesteś w stanie tego wszystkiego powdychać bo zwiewa to wszystko wiatr -- nawiewający zanieczyszczenia grzewcze z domów -- które to wdychasz :D łącznie z pyłami z komina elektrowni.
@Digit4allGROUP
@Digit4allGROUP 5 жыл бұрын
Zmieniłbyś zdanie gdybys miał żyć w okolicy takiej kopalni niklu lub utylizacji baterii. Zatęsknilibyśmy za zapachem spalin. Nie mówię ze jest teraz Ok. Połowa albo więcej Tdi już dawno nie ma parametrów fabrycznych i kopcą ile wlezie ale to nie wina samochodu tylko twojego kolegi rodaka stojącego przed i za tobą w tym korku.
@anim7991
@anim7991 5 жыл бұрын
kolego ja żyję 5 km od największej w Polsce elektrowni i największy ból jak jadę do miasta i czuje spaliny. Nie macie pojęcia. Są statystyki i publikacje. Jeśli wydech z rury diesla 50cm od twarzy porównujcie do 350metrowych kominów z elektrofiltrami to poczytajcie o czym mówicie. Mało ludzi wie jaka jest temperatura w kotłach do pary wielokrotnie przegrzanej do zasilania generatorów. Gdyby nie te filtry to byście nawet nie widzieli że coś z nich leci. Zdziwię was, z kominów elektrowni wychodzi... Para wodna ale to wszystko jest w internecie i publikacjach tylko że nigdy się nie siegnie do ksiazki
@devilishgriiin
@devilishgriiin 5 жыл бұрын
@@anim7991 Ty zapłacisz za akumulator bo chcesz zdrowego środowiska i chwała za podejście, ale masa i tak zwali winę na coś innego za syf który robi. Myślisz, że ludzie czym palą w piecach w zimę? Jeżdżą starym rupieciem i myślisz, że wymieniają katalizator na nowy? Wypali się to wypali i tak zostaje do czasu aż samochód trafi na złom. Ponadto gwarantuje Ci, że większość osób z samochodami zza niemieckiej granicy nie ma zielonego pojęcia w jakim stanie jest ich układ wydechowy. Ważne by samochód był tani, a czy produkuje więcej syfu to temat drugoplanowy. Problemem świeżego powietrza nie jest sam >sprawny< samochód spalinowy, a raczej jego odpowiednik który z rudą rdzą w nocy baraszkuje. Obarczanie winą za taki stan rzeczy wszystkich właścicieli samochodów spalinowych jest po prostu walką z wiatrakami bo to nie tu jest problem. Zobacz, że co raz to więcej starego badziewia jeździ i jaką masz gwarancję, że mają sprawne katalizatory? Tak samo jak w przypadku fabryki, kotłowni czy dowolnego innego źródła spalania. Jak ma odpowiednie filtry (a nie oszukane) to aż tak bardzo ten jeden samochód nie syfi. Również problemem jest to, że człowiek do sklepu jedzie samochodem nawet gdy ma parę kroków do sklepu. Problemem są wszyscy Ci którzy zamiatają pod dywan szukając co raz to nowych wymówek. Nagonka poszła i się walczy z samochodami. Zadam Ci pytanie znasz tematy jak utylizacja elektrośmieci w Chinach, utylizacji dużych statków w Bangladeszu (jak nie to zobacz sobie dokument pt. "Shipbreakers"), palących zimą w piecach śmieciami... Samochody elektryczne nie zmienią mentalności ludzi, którzy mają to po prostu gdzieś. A tutaj nie wystarczy jedna osoba bo nawet jakbyśmy się w większości przesiedli na samochody elektryczne to ludzie dalej będą przysłowiowo wywalać stare baterie do kosza i koło zatoczy. Jak dla mnie to przede wszystkim potrzebujemy obecnie lepszej technologii recyklingu naszej obecnej technologii i przede wszystkim by ludzie chcieli dbać i myśleć o naszym środowisku, a nie robić bo taka moda totalnie nie patrząc na kulisy. Jednym zdaniem w przenośni określę to tak: To że kupujesz mięso w supermarkecie czyste, które nie kwiczy nie znaczy, że rzeźnik nie poderżnął gardła tej świni. Za mało tlenu w zamkniętym pomieszczeniu przy samochodzie którego silnik działa (proces spalania wymaga tlenu) może i raczej będzie powodować ból głowy... Tak samo jak byś wstrzymywał oddech i to akurat nic dziwnego... Brak tlenu w wdychanym powietrzu to akurat bardzo złe doświadczenie - nie polecam próbować. Poza tym strzał czystego tlenu w płuca może spowodować również bardzo niepożądane efekty. Jak na moje oko to bardziej związane jest z zwartością tlenu w powietrzu. Przy samochodzie który zmienia wartości zawartości powietrza naturalnie będzie Cię boleć głowa. Tak samo jak pojedziesz bez aklimatyzacji do miasta z mniejsza zawartością tlenu, a miastowy pojedzie do w góry i jego organizm przy pierwszym kontakcie z większą ilością tlenu dozna szoku. Fizjologia naszego organizmu, ale nie powiem wolałbym oddychać świeżym powietrzem niż tym miastowym. ;P
@akism1387
@akism1387 4 жыл бұрын
Świetnie wypunktowane👏
@mrvistu2885
@mrvistu2885 5 жыл бұрын
Spaliny to też ciężkie metale jak ołów czy węglowodory aromatyczne ( jak benzen), którymi oddychamy potem w miastach i są one mocno niebezpieczne dla zdrowia w dużych ilościach. Wystarczy popatrzeć na dane obszarów miasta, gdzie natężenie ruchu jest mniejsze, a na dane z ścisłego centrum. Na głównych alteriach Warszawy czy Krakowa przez CAŁY ROK jest stężenie pyłów większe niż dopuszczalne przez normy.
@misiukisiu
@misiukisiu 5 жыл бұрын
Grzechu o grzechach... dobra analiza, ze spokojem opowiedziana. Jedno się drastycznie nie zgadza: Flinstonowie nie żyli w średniowieczu.
@kacper7450
@kacper7450 5 жыл бұрын
Żyli dinozaury to tylko zastąpienie nowinek technologicznych
@R4das96
@R4das96 5 жыл бұрын
Właśnie Flinstonowie to nasi bezpośredni przodkowie to będzie na ziemi jak nasza generacja człowieka umrze ;) może na chwile uda nam się trafić w erę Jetsonów ale to mało realne
@MotoZinnej
@MotoZinnej 5 жыл бұрын
Jakoś tak z rozpędu poszło z tym średniowieczem :D
@anim7991
@anim7991 5 жыл бұрын
Przez trzy lata jazdy samochodem bezynowym mam w garażu 35litrow zużytego oleju silnikowego, 7 litrów oleju ze skrzyni, 12 filtrów oleju, 12 filtrów powietrza, świece co z tym zrobić?
@p7hyte782
@p7hyte782 5 жыл бұрын
anim7991 - ile kilometrów zrobiłeś przez te 3 lata? 200,000???
@karolmatyla7266
@karolmatyla7266 5 жыл бұрын
Wg jakiego artykułu prawnego, samodzielna wymiana oleju jest karalna?
@p7hyte782
@p7hyte782 5 жыл бұрын
Samodzielna wymiana nie jest karalna. Karalne jest wylewanie tego gówna w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Te wszystkie oleje i płyny należy zutylizować (to już zmartwienie mechanika), ale jeśli robiłeś wszystko sam, to teraz musisz to powywozić na własną rękę do zutylizowania.
@wyrazowfkp
@wyrazowfkp 5 жыл бұрын
Ja przez 5 lat jeżdżenia (120 tys km) nie zmieniałem oleju w silniku (LPG) i nadal bardzo czysty - dolałem może z 2 litry na ten przebyty przebieg - silnik nadal nie chce paść a chciałbym go w końcu zmienić na coś mocniejszego ;) W skrzyni mam jeszcze fabryczny olej z przed 30 lat, podobnie w tylnym moście. Świece nadal te same, ale wymieniłem kable :P I chyba 2x filtr powietrza. Opony też zmieniałem :P I klocki hamulcowe przód. A o ile więcej niż moje 1180 kg będzie ważył elektryk jak sama bateria waży połowe tego :P
@wyrazowfkp
@wyrazowfkp 5 жыл бұрын
Nowe samochody są niestety coraz cięższe ... co z tego że robi się je z lekkich materiałów jak fotel z nowego auta potrafi ważyć ze swoimi silniczkami elektrycznymi 3x tyle co powinien. Waga silnika Ci akurat nie odpada - widziałeś silnik na tylnej osi w Tesli ? Przecież to jest ciężkie jak silnik spalinowy. Sama bateria z Modelu S 85 kWh (a były przecież od 40 - waga auta 1961kg przez 60, 70, 75,85 kWh (taki zestaw baterii waży 540 kg !!!!), 90 i 100 D, do tego wersje 4x4 P100D ważące 2250 kg. Łącznie bateria + silnik ważą tyle co małe miejskie auto z lat 70tych pokroju Fiata 127/Renault 5. www.youtube . com/watch?v=e7dCeRm58fo przecież ten silnik z tyłu Tesli jest ogromny niczym spalinowy :P
@DTO1968
@DTO1968 5 жыл бұрын
Wspaniały film. Temat można by jeszcze rozwinąć. I nie chodzi o to by pokazać które auto jest bardziej ekologiczne bo dokładnego bilansu wyliczyć się nie da. Tylko niech Eko oszołomy to wreszcie zrozumieją, że nie ma darmowej energii i ekologicznej energii Ogniwa pv też nie są ekologiczne. Elektrownie wiatrowe, wodne, węglowe, atomowe to wszystko szkodzi środowisku. Jaka więc elektrownia jest ekologiczna? Tak jak powiedziałeś "chronimy środowisko w jednym miejscu a zanieczyszczamy w drugim"
@adrianzielezny8290
@adrianzielezny8290 5 жыл бұрын
Czowiek gada głupoty a my go słuchamy.To jest przykre.
@czeczaro
@czeczaro 5 жыл бұрын
W Twoim materiale jest tyle prawdy i rzetelności co w wypowiedziach polskich polityków opozycji, każdej opcji, nie ważne kto by rządził. Aby poprzeć swoją tezę, tak manipulują faktami i biorą tylko te dane które są wygodne. Nie jestem jakimś ekoterrorystą ale spalanie czegoś co się kiedyś skończy, a korzystanie z czegoś co jest odnawialne, dla mnie przemawia wyłącznie na korzyść zasobów odnawialnych (parz prąd ze słońca, atomu, wiatru itp). Oczywiście problem jest w technologiach i pazerności właścicieli koncernów, którzy mają zoptymalizowane funkcjonowanie o motoryzację spalinową, ale to jest raczej kwestia tego by w końcu pojawiła się sensowna powszechnie dostępna technologia optymalnego przechowywania energii elektrycznej w pojazdach. Idziesz po najniższej linii oporu, jak wiadomości w TV, aby było sensacyjnie i kontrowersyjnie, bo to się zawsze sprzedaje i ogląda.
@loumotovlog
@loumotovlog 5 жыл бұрын
Wszystko co jest na "e" jest do dupy
@hujhujhuj3
@hujhujhuj3 4 жыл бұрын
E LEKCJE. Kwiecień 2020😐
@alek007boss
@alek007boss 3 жыл бұрын
I właśnie obraziles wszystkie osoby o imieniu na e Wiem data i to byl żart
@piotrasta92
@piotrasta92 5 жыл бұрын
Co z wymienianym olejem w domowych warunkach? do kanalizy czy do ziemi? Co z wyciętymi DPF, FAP, katalizatorem?
@januszkomentator2689
@januszkomentator2689 5 жыл бұрын
czy w miejscach, w których używasz słowa "bateria" nie chodzi Ci może o akumulator?
@KorbaVerde
@KorbaVerde 5 жыл бұрын
Nie rozumiem tej walki ekodebili o CO2. Przecież jak było go więcej w atmosferze to paprotki rosły do wysokości dzisiejszych sosen, a jaszczurka zwinka biegała na tylnych łapach, miała wielką japę i ważyła 7 ton!
@boziad2764
@boziad2764 5 жыл бұрын
I tu wlasnie ludzie nie znaja tego co jest dobre w CO2.Mierzi mnie to eko.Mowa o zanieczyszczeniu a wystarczy spojez na niebo i pomyslec czemu te spaliny z samolotu wygladaja tak dziwnie i sa tak dlugo na niebie i robia mleczna poswiate i slonce nie dochodzi w pelnej mocy.A wiadomo ze rozpylane sa metale ciezkie. Uczepili sie samochodow spalinowych a nie widza co sie dzieje ponad nimi.Pozdrawiam serdecznie.
@boziad2764
@boziad2764 5 жыл бұрын
Wojtek Wośko .Pewnie pan jest jednym z tych rzetelnych naukowców.Pan ma swoje źródła a ja mam swoje.Ma pan oczy szeroko zamkniete niestety.Ale co ja tam moge wiedzieć,przecież rzetelni naukowcy panu już powiedzieli.To ja pana prosze o włonczenie myślenie.Pozdrawiam.
@PsotnikSC
@PsotnikSC 5 жыл бұрын
Dziwne wszystko co mówisz o eko-elektryczności wydawał mi się wiedzą powszechną a Ty ogłaszasz to jakbyś rozwiązywał zagadkę kryminalną, w podobnym tonie wypowiadają się tu piszący. Może jestem w jakieś lepsze bańce informacyjnej. Nie zgadzam się z powodem popularności elektryków, który podałeś, o ich ekologiczności mówiło się od dawna i to nie chwytało dopóki Musk nie sprawił że elektryki stały się "fajne" i to jest główny powód. Ja uważam, że elektryki to wspaniała przyszłość i kiedyś będziemy jeździć szybciej, bezpieczeniej, wygodniej i nie będzie ograniczeń dotyczących zasięgu. Miłośnikom V12 przypomnę tylko, że pierwszy samochód miał 1 cylinder.
@Rowermistrz
@Rowermistrz 5 жыл бұрын
W ramach ścisłości. Flinstonowie to nie średniowiecze tylko era kamieniał łupanego :) Poza tym doceniam poświęcony kawał czasu, na stworzenie tak rzeczowego materiału. Czekam na część drugą.
@kubaquattro8479
@kubaquattro8479 5 жыл бұрын
Dobry film. Szacunek
@lorbun
@lorbun 5 жыл бұрын
Nie mam samochodu elektrycznego, mam tylko rower elektryczny, który juz prawie całkowicie zastąpił mi samochód spalinowy w mieście, energię już niedługo będę miał z paneli fotowoltaicznych, samochodu używam już tylko do tych ciężkich zadań. Moim zdaniem jesteś nieobiektywny, bo mówisz o emisji CO2, które wytworzy wyprodukowanie baterii i zanieczyszczenie podczas produkcji litu, i potem utylizacja baterii, ale silnik spalinowy też ma baterię i też trzeba ja zutylizować trzeba wyprodukować do niego silnik który składa się z ogromu części które trzeba po całym świecie produkować i transportować prądnice układ chłodzenia cały układ zapłonowy filtry cząstek stałych wymiana oleju regularna itp itd mnóstwo części do wyprodukowania przetransportowania i utylizacji i dodatkowo każdy kto ma samochód spalinowy wie ile razy trzeba wymieniać podczas exploatacji uszczelki, różne gumowe wężyki, opaski, filtry, olej, plyny, tłumiki, dwumasy, filtry cząstek stałych, wtryskiwacze itd itp. a w elektryku tego nie ma podejrzewam że naprawy napędu sprowadzają się do pana mechanika z laptopem lub telefonem nawet, watomierzem i lutownicą wymianą jakiegoś ogniwa. A do tego oprócz emisji CO2 podczas spalania dochodzi jeszcze wyprodukowanie paliwa czyli produkcja eksploatacja i utylizacja platform wiertniczych( jedna platforma może być użytkowana około 25 lat potem zlomowanie i nowa wiem co mówię bo pracuje w Norwegii przy złomowaniu Norwedzy bardzo dobrze o tym wiedzą dlatego jeden na 3 auta w Norwegii to elektryki) dalej transport ropy po całym świecie podobnie jak z platformami potrzebujemy masę tankowców za czym idzie ich produkcja utylizacja konserwacja itd itp. jaka to jest masa zużywających się części transport i zużywanie energii do tego wszystkiego to już sobie wyobraźcie, a do zasilania elektryków potrzebujemy uwaga: kabel zasilający 😁 a żeby energia nie powstawała z węgla to każdy po jednym wiatraku, konstrukcja prostsza od stacji benzynowej lub kilka paneli fotowoltaicznych na dach, również prostsza, no i nie trzeba po paliwo na stację jeździć, która też zażywa energię no i my zużywany dojeżdżając do niej, tego w elektrykach nie ma, stacja benzynowa to kabel. Moim zdaniem elektryki i wszystko co z nimi związane są o wiele mniej emisyjne a ich proces produkcji utylizacji i pojemność będzie usprawniona z czasem
@iPiotrek
@iPiotrek 5 жыл бұрын
Zajebiście wyjasnione, poruszyłeś tematy o których ja chciałem powiedzieć a i dodatkowo powiedziałeś więcej :) Czekam na kolejny odcinek :) Tee ale dlaczego ty masz tylko 15k subów powinienes miec ponad 500K.... Nawet jak bys zrobił 30min odcinek to i tak bym całosć zobaczył:)
@xflashu7982
@xflashu7982 5 жыл бұрын
Na ytbie popularnosc zdobywaja same gowna a ktore przyslaniaja takie kanaly diamenty wystajace ledwo przykryci innymi
@rrrggg4334
@rrrggg4334 5 жыл бұрын
Zarypiście to jest zafałszowane przez dobranie "faktów", porównywanie produkcji do eksploatacji itd. Taki ciekawy obrazek aby mieć odniesienie jakie dyrdymały autor tego filmiku naopowiadał electrek.co/wp-content/uploads/sites/3/2017/11/electricymixesclimatechange-1.png Polecam wgryźć się w temat jak kolega jest ciekawy jak jest naprawdę a nie tę papkę skrojoną pod ego miłośników Passerati w TDI aby nabić wyświetlenia.
@andrzejdolat1867
@andrzejdolat1867 5 жыл бұрын
Super material. Nie wiem skąd w komentarzach tylu "ekologów" do których nie docieraja żadne argumenty a czytajac wasze kontry to czlowieka bierze na "produkcję nawozu" Wszysyko co sie dzieje w ostatnich latach idzie w kierunku kastrowania motoryzacji trzeba sie z tym pogodzić ale skoro od ponad 100 lat sa rozwijane silniki spalinowe i to one prędzej maja szanse stac sie eko, technologia elektryków dopiero raczkuje. Sama budowa infrastruktury dla nich to pieniądze zanieczyszczenia itd.
@piti8251
@piti8251 5 жыл бұрын
Dla mnie auto ekologiczne to takie, które od wyprodukowania można użytkować przez 1mln kilometrów, a ta cała ekologia to mydlenie oczu oszołomom którzy nie przyjmują żadnych kontrargumentów i świetny biznes dla korporacji bo przecież produkcja czegoś co jest trwałe się po prostu nie opłaca... Ps: kuzyn Eddie jak zwykle najlepszy😀
@Chris.Mechanic
@Chris.Mechanic 2 жыл бұрын
dokładnie tak. 1 mln km, najlepiej, aby po drodze nie trzeba było robić remontów i wymian turbin, wtryskiwaczy, czy wahaczy. Da się, bo takie auta już były - W123. Ale producentom się to nie opłacało, więc mamy teraz "ekologię". A można by rozwijać technologię i tworzyć trwałe sprzęty. Ale "im" się nie opłaca pralka, zmywarka, czy TV na 15+ lat. Masz co 5 lat wymieniać wszystko, czyli w kółko pracować na konsumpcję. A jak dojdziesz do wieku emerytalnego, jak ten TV, masz umrzeć, bo już nie pracujesz, nie konsumujesz, a trzeba Tobie płacić -> jesteś zbędnym kosztem. I masz - obecnie trwa proces przygotowywania ludzi do wcześniejszego zwolnienia zasobów...
@bikeforjoy
@bikeforjoy 5 жыл бұрын
eko paliwo to LPG
@iowa406
@iowa406 4 жыл бұрын
Nie, nie jest eko. Ani xPG, ani xNG nie są ekologiczne. Gdyz nadal produkują tlenki węgla. A wszystko co produkuje gqazy cieplarniane nie jest ekologiczne.
@Martin-zw7pz
@Martin-zw7pz 5 жыл бұрын
Sorry ale już w siódmej minucie stwierdziłem że nie szkoda czasu na oglądanie. Niestety ale Twoja wiedza jest nie wystarczająca.
@chmuragan
@chmuragan 5 жыл бұрын
Z odkurzaczami to świetny przykład - miałem wcześniej odkurzacz 1400W, teraz mam 900W. Efekt jest taki, że odkurzanie dywanów zajmuje mi ze 3x więcej czasu, więc i dywan bardziej się niszczy i prądu zużywam więcej.
@BoroBoroize
@BoroBoroize 5 жыл бұрын
Bardzo fajne merytoryczne podejście! Następnym razem dajcie w opisie linki do tych raportów, wypowiedzi i dokumentów naukowych z których korzystacie to wtedy film będzie stanowić fajny argument w dyskusji z "ekologami".
@MotoZinnej
@MotoZinnej 5 жыл бұрын
Dzięki za podpowiedź, jak znajdę chwilę to wrzucę po film.
@damianboj3809
@damianboj3809 4 жыл бұрын
"dajcie w opisie linki do tych raportów, wypowiedzi i dokumentów naukowych" Buhaha, w sensie linki do demotywatorów?
@djuwuwewue2137
@djuwuwewue2137 5 жыл бұрын
Dobrze gada! Ja i tak wolę spalinówki, ale ten film spowodował, że jeszcze bardziej nie lubię elektryków 😉
@xgorzki603
@xgorzki603 5 жыл бұрын
W pracy 8 godzin jeżdżę wózkami widłowymi. Elektrycznymi. Akumulator trakcyjny ma w sobie dużo więcej metali ciężkich, nie tylko nikiel. Szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na kadm, ołów i aluminium. W przypadku zatrucia nimi odwołuję do wikipedii. Jest też na yt film o kopalni boksytów z których uzyskuje się aluminium - teren wokól wygląda tak jakby ktoś wylewał zatruty szlam na miliony litrów.
@xgorzki603
@xgorzki603 5 жыл бұрын
Mamy jeden taki antyk, Tygrys się nazywa. 2 gary na rope i komin jak w Ursusie. Używamy go tylko do odśnieżania zimą. Na magazyn ma zakaz wjazdu bo raz że po kwadransie sufit byłby czarny, dwa że przy żywności nie wolno już używać spalinówek w ogóle. Nigdy nim nie jeździłem. Tylko dwóch starych stażem magazynierów go dosiada. W sumie praca na wózkach nie jest taka zła, lepiej jeździć niż zasuwać ze zgrzewkami na układaniu towarów :D
@Adexi1
@Adexi1 5 жыл бұрын
@@xgorzki603 Powodzenia pracy 8 h np w Obi gdzie pomieszczenie jest zamkniete i do tego hałas spalinowego wózka widłowego... :)
@Adexi1
@Adexi1 5 жыл бұрын
Szybciej zatrujesz ludzi wjezdzajac takim wozkiem spalinowym do sklepu niz przy produkcji baterii chyba jakies normy bezpieczenstwa wydobywania surowcow do wytwarzania bateria sa i tez mozliwe ekologiczne ale tego nie jestem pewien czy w naszym swiecie wydobycie jest takie eko
@xgorzki603
@xgorzki603 5 жыл бұрын
@@Adexi1 1. Nie pisz post pod postem, to jest takie internetowe foux pas. 2. "gdzie pomieszczenie jest zamkniete i do tego hałas spalinowego wózka widłowego" - Przez 4 lata jeździłem wózkiem na zamkniętej, szczelnej chłodni. W Obi masz otwarte drzwi, byś się nie udusił. W takim wypadku wózek elektryczny jest jedynym sensownym rozwiązaniem, ale pracowałem z ludźmi, którzy kiedyś jeździli tam spalinówkami i jakoś wszyscy żyją. Tyle, że sanepidowi nie podobał się sufit pomalowany spalinami z diesla i wprowadził stosowne przepisy. Gdy parę lat temu doszło do samozapłonu półtonowej baterii trakcyjnej na innym oddziale zamknęli go na 3 miesiące, kazali skuć tynki, odmalować i zutylizować ponad 100 ton żarcia. Potem chodzili i mierzyli skażenie metalami ciężkimi. Dyrek był wniebowzięty. 3. "chyba jakies normy bezpieczenstwa wydobywania surowcow do wytwarzania bateria sa" - Chyba w Europie. Dlatego u nas się tego nie wydobywa, tylko w Azji, Afryce i Ameryce Południowej gdzie za skażenie kilkuset km kwadratowych na tysiąc lat nie grozi żadna kara. Wielkie koncerny mają dosyć kasy żeby kupić sobie spokój i ciszę. Czytałem artykuł gdzie były zdjęcia terenów w Brazylii. Z satelity było widać martwe brązowe pola gdzie nie rośnie ani las ani trawa, jest tylko toksyczny szlam po wydobyciu aluminium. W Indonezji jest to samo z powodu niklu.
@mikael1637
@mikael1637 5 жыл бұрын
Sama prawda, w końcu ktoś odważył się powiedzieć jak to naprawdę wygląda. Zgadzam się z każdym słowem.
@xgorzki603
@xgorzki603 5 жыл бұрын
Like w pierwszej sekundzie filmu. Uwielbiam tego gościa!
@mikael1637
@mikael1637 5 жыл бұрын
X Gorzki sprawdź ponownie bo coś ci się myli. A skoro nie zgadzasz się z treścią filmu to czekam na konkretne argumenty. Tak debilny rodzaj hejtu zawsze mnie bawi.
@xgorzki603
@xgorzki603 5 жыл бұрын
Ej, to nie był sarkazm. Ani żadna prowokacja. Uwielbiam oglądać LCM i mam podobne zdanie o samochodach jak prowadzący dlatego dałem łapkę w górę zanim obejrzałem materiał. Odcinek 5/5 ;-)
@mikael1637
@mikael1637 5 жыл бұрын
X Gorzki No to Oki. Trochę inaczej zrozumiałem ten komentarz. Pozdro
@MrSpajser
@MrSpajser 5 жыл бұрын
Propaganda
@johnyjohny6288
@johnyjohny6288 5 жыл бұрын
Jeeee wreszcie odcinek.
@SwarzyniceJW
@SwarzyniceJW 4 жыл бұрын
Ale to jest dobre 🤩👍
@fffffffffake
@fffffffffake 5 жыл бұрын
Proszę usunąć ten film! Jest po prostu nierzetelny. Mówi pan, że ślad CO2 produkcji akumulatorów w Tesli wynosił 8 lat (skąd te wyliczenia? raczej powinno się podać ilość litrów spalonej benzyny) spalania benzyny podczas, gdy przedstawia pan jakoby auta spalinowe były produkowane bez zużycia chociażby grama CO2, co jest ewidentną bzdurą! Podaje pan tylko część faktów i to takich, żeby udowodnić swoją z góry określoną kontrowersyjną tezę. Nie bierze pan pod uwagę kilkuset (tak kilkuset!) czynników wpływających na zwiększenie śladu CO2 wytwarzanego przez auta spalinowe. O większości wspomnieli już inni w swoich komentarzach. Dla przykładu olej silnikowy, który trzeba wymieniać co roku w autach spalinowych musi najpierw zostać wydobyty, potem przetworzony, zapakowany, przetransportowany, magazynowany, zakupiony a na samym końcu po roku się go wylewa. W elektrykach nie ma tego problemu i całej masy innych. Zachar niedawno zrobił podobny film, w którym bierze pod uwagę większość czynników (chociaż też nie wszystkie). I na koniec ma pan żal, że nie doskonali się technologii benzynowych. Dlaczego więc nie poświęcić tej energii na doskonalenie technologii elektrycznych? Tesla już znacząco zredukowała wpływ na środowisko podczas wytwarzania swoich akumulatorów, ale widzę, że pan woli się użalać pomijając ten fakt (i wiele innych).
@paszczakzioomistrz4408
@paszczakzioomistrz4408 5 жыл бұрын
"A jak pojawią się samochody elektryczne, to trawa będzie bardziej zielona" - a wręcz przeciwnie Milordzie - ROŚLINY TYM SZYBCIEJ I OBFICIEJ ROSNĄ IM WIĘCEJ CO2 W POWIETRZU - dwutlenek węgla stanowi ich budulec. A efekt cieplarniany? Im większy, tym zimy krótsze, tym wegetacja dłuższa i tym szybszy i obfitszy wzrost roślin i tym więcej pochłoniętego CO2... Mówię to ja - Paszczak Ziołomistrz co na roślinkach się zna jak mało kto ;-)
@twojserwisit
@twojserwisit 5 жыл бұрын
Dokładnie, strasznie mnie denerwuje, że wmówiono bezmyślnym masom (bezmyślnym gdyż większość uczyła się o tym na lekcjach biologii) że problemem środowiska jest CO2, który jest przecież niezbędny do wegetacji roślin a którego w dawniejszych czasach w powietrzu było dużo więcej. Badania wskazują że obecnie CO2 jest tak mało w atmosferze, że wystarczy aby jego poziom w powietrzu obniżyć jeszcze o kilkanaście procent a zatrzyma się wegetacja roślin gdyż nie będą w stanie wyłapać go powietrza i używać do fotosyntezy. Wniosek z tego że jeżeli chcemy aby przyroda w dużej części kuli ziemskiej nie zginęła to trzeba myśleć skąd wziąć dodatkowy CO2.
@MotoZinnej
@MotoZinnej 5 жыл бұрын
Człowiek cały czas się uczy :)
@ChrzestnyOjciec95
@ChrzestnyOjciec95 4 жыл бұрын
Piekny materiał, swietna robota z riserczem
@jansz1589
@jansz1589 3 жыл бұрын
Genialne!!! W 100% racja. Według moich obliczeń emisja Tesli S to około 350g/km. Tak...
@andrzejcebula5771
@andrzejcebula5771 5 жыл бұрын
Moim zdaniem wodorowy napęd jest najlepszy i ciekawe czy da się zrobic takie 2JZ lub RB25D
@rem382
@rem382 5 жыл бұрын
*eloooooa dajcie suba juz prawie 51 000 :)*yhjuj
@Men_of_xD
@Men_of_xD 5 жыл бұрын
Moim zdaniem to jednak prąd jest przyszłością, obecnie ogromnym problemem są akumulatory(koszty, brak surowców, niebezpieczeństwo, utrata pojemności, czas ładowania, zasięg), jeśli w przyszłości odkryjemy nowe rodzaje akumulatorów to rozwój samochodów elektrycznych bardzo przyśpieszy.
@kubapyrcz328
@kubapyrcz328 5 жыл бұрын
Widziałem instalacje a internecie na wodę
@mieczurazer
@mieczurazer 5 жыл бұрын
@ Men of XD Idąc takim tokiem myślenia to moim zdaniem przyszłością są samochody napędzane silnikami zimno-fuzyjnymi jeśli je kiedyś odkryjemy to rozwój takich samochodów bardzo przyspieszy.... A moze nie ma lepszej technologi przechowywania energii elektrycznej niż ta którą teraz posiadamy? Takie myślenie jest fajne w szkole "nic nie umiem na sprawdzian ale jeśli nauczycielka da wszystkim 5 za obecność to będzie dobrze". Mamy inne technologie które można rozwijać i które lepiej rokują na przyszłość wiec zdaje mi się ze lepiej w nie inwestować niż pchać się w cos co według wszystkich znaków na ziemi i niebie prowadzi donikąd. Moim zdaniem to jest kolejny sposób na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Auta częściej będą musiały być serwisowane, serwis będzie droższy auta będą droższe a co 3-8 lat będziesz musiał znowu wydać 40-70% wartości auta na akumulatory. Nie kupisz elektryka to będziesz płacił wysokie podatki(tak jak już to jest np w NL ) i nie wjedziesz do miasta.
@tubetotto
@tubetotto 5 жыл бұрын
Mylisz się a propos napędu wodorowego. Problemem jest tanie i efektywne pozyskiwanie wodoru. Tak jest go mnóstwo (H2O) ale to stabilna cząsteczka i rozbicie jej na wodór i tlen wymaga dużo prądu.
@TheMcCan
@TheMcCan 5 жыл бұрын
Ja nie cierpię elektryków z tak naprawdę jedno powodu: są poprostu nudne. Nie wydają dźwięku, nie ma zapachu paliwa i spalin, nie trzeba praktycznie się nimi zajmować, wymieniać oleju, płynów, budowa prosta jak budowa cepa, czym tu sie interesować? Elektryki nie mają niczego za co uwielbiam motoryzację.
@TheMcCan
@TheMcCan 5 жыл бұрын
@@MrSpajser Mówisz? Spróbuję, jestem ciekaw efektów.
@MrSpajser
@MrSpajser 5 жыл бұрын
No jasne,miłej zabawy :D
@MotoZinnej
@MotoZinnej 5 жыл бұрын
@Camil | problem jest taki, że dziś porównuje się stare diesle z nowymi elektrykami. Jeśli to ma być sprawiedliwe to trzeba porównać nowy model 2018 z elektrykiem 2018. No a co do tego że stare diesle kopcą to się zgadzam, tylko nie uważam że elektryfikacja to dobry kierunek na rozwiązanie tego problemu.
@loumotovlog
@loumotovlog 5 жыл бұрын
Jak nie trzeba? Elektryki psują się na potęgę... Btw co 2 lata wymieniać baterie, przecież tam też masz płyn chłodniczy, hamulcowy etc. Spalinowe lepsze bo wlejesz wahe i jedziesz dalej a nie czekasz 8h na ladowanie
@anim7991
@anim7991 5 жыл бұрын
@@loumotovlog jaki dwa lata? Na rynku wtórnym są Toyoty Auris gdzie akumulatory mają po 10lat i mają się dobrze...
@pawepolicinski932
@pawepolicinski932 5 жыл бұрын
Jak zawsze SUPER materiał. Po obejrzeniu tego materiału, naszła mnie pewna myśl. Czy jeśli człowiek kupujący, takiego np. VW UP, zamiast elektrycznego kupi klasycznego spalinowego, a za różnice tej ceny kupi kawałek ziemi i obsadzi go drzewami, to które rozwiązanie będzie bardziej ekologiczne? Czy takie zasadzone parę drzew zrekompensuje spalenia silnika spalinowego? Czy ktokolwiek zastanowił się nad takim rozwiązaniem? Dobrze by było, jak ktoś by to przeliczył.
@piotrlemanski8263
@piotrlemanski8263 5 жыл бұрын
No nie patrzyłem na ten problem w ten sposób. Więcej ludzi powinno wiedzieć o tym
@jarekm159
@jarekm159 5 жыл бұрын
Obejrzałem 20 minut twojego filmu i musze powiedzieć, że masz znikomą wiedzę lub celowo manipulujesz danymi. Chętnie powalcze na argumenty. Przykład podajesz degradację baterii dla Nissana Leaf 24 kWh a za chwilę podajesz Tesle 100kWh jako przykład do wymiany baterii itd. Gdzie Tesla ma najlepszą baterię na rynku. Wiadomo, że większa bateria to mniej cykli i mniejsza degradacja. Auta Tesli robią po 600 tys km bez wymiany baterii a zasięg dalej jest powyżej 90% tego co auto oferuje od początku. Wspominasz o tym, że golf spalinowy musi kilka lat jeździć aby emitować tyle CO2 co sama produkcja baterii do auta elektrycznego. Pytam czy to ten sam golf który miał o kilkadziesiąt razy przekroczone normy spalin? Moje auto ma emitować 159 gram CO2 na 100 km a średnia z 70 tys km wynosi około 300-350 gram CO2/ 100 km. Mówisz o odkurzaczach zmniejszniu zużyciu prądu. Wiesz po co to? Po to aby obniżyć emisje CO2 gdy można wprowadzić taki sam odkurzacz który zużywa mniej prądu a wykona taką samą pracę. Tak samo z autem elektrycznym wzrosnie zapotrzebowanie na prąd ale zmniejszy się emisja CO2 przez spalanie paliwa. Przytaczasz to skąd bierze się energia w Polsce, masz rację z mało wydajnych i ekologicznych elektrowni węglowych. Zapominasz o tym, że Polska to nie koniec świata i, że wydobycie, transport ropy naftowej kosztuje sporo $. Trzeba zużyć sporo energii elektrycznej! Tak elektrycznej aby wytworzyć paliwo dla aut spalinowych. Szacuje się, że potrzeba prądu który pozwala przejechać autu elektrycznemu 80 km aby wyprodukować paliwo na 100 km dla spalinowego auta. Gdzie te auto emituje ze spalania jeszcze sporo trujących związków. Zresztą trudno przeliczyć wszystko 1 do 1. Chcesz spróbować na własnej skórze prosty eksperyment? Ty odpalasz auto spalinowe w szczelnym garażu i wdychasz " zdrowe spaliny" Ja odpalam auto elektryczne i "wdycham spaliny". Wtedy może zrozumiesz czym jest emisja spalin prosto pod nos przechodniów w mieście a czym emisja z elektrowni węglowej. Mam panele PV więc prąd bez emisji. Moim poprzednim autem był diesel bez dpf i katalizatorow. Chcesz mi powiedzieć, że dzisiaj ładując auto elektryczne ze źródeł odnawialnych jestem mniej ekologiczny niż wcześniej. Chętnie przeczytam jakiś sensowny argument. Ogólnie cały materiał jest stronniczy i mało profesjonalny. Podajesz cene UP i eUP. Podaj cenę Tesli model 3 i auta tej samej klasy Przykład z VW bardzo słaby. Mam panele PV (prąd ze słońca) podaj mi jeden agrument na to abym kupił bmw M3 zamiast Tesle Model 3 Performance w odniesieniu do ekologii i ceny. Fajnie porównać cenę VW UP i eUP ale już emisjii spalin nie porównasz Tesli model S P100DL do jakiegoś Lamborghini które spala 30 litrów na 100 km. Chętnie zobaczę porównanie 100 km przez miasto Tesla model S i 700 konny spalinowy samochód. Porównanie oczywiście realne zużycie energii. Wtedy otworzą się oczy. Tylko co tu dużo mówić. Film po to aby nabić wyświetlenia a treść, że bardzo słaba to już mało istotne. Spójrz na emisję CO2 w przeliczeniu na 1kWh prądu w Polsce i chociażby w Europie. Wtedy zrozumiesz dlaczego negowanie aut elektrycznych opierając się na produkcję prądu w Polsce jest mało profesjonalne, wręcz śmieszne.
@MotoZinnej
@MotoZinnej 5 жыл бұрын
Nie mam już dziś czasu, ale po krótce odpowiem A | Bateria: - poniżej masz reklamę od NIssan, który z zużytych baterii chce robić latarnie kzbin.info/www/bejne/r3-Xe2eVo958pqs - przypominam że Nissan Leaf ma tylko 8 lat a już Nissan ma zapas zużytych baterii i kombinuje co z tym zrobić - więc problem istnieje. - kolejna spraw to pogoń za szybkim ładowaniem - problem jest tak, że producenci muszę wybrać - albo super szybkie ładowanie, albo trwała bateria - tego się nie da póki co pogodzić. No a że klienci nie lubią czekać, więc do nowych samochodów będą wkładane głównie te co obsłużą najszybsze ładowarki, a to wiąże się z szybką degradacją i baterią do wymiany B | Spaliny - oczywiście że samochód spalinowy wypluwa z siebie spaliny a elektryczny nie. Tylko Ty patrzysz tylko na efekt końcowy a pomijasz koszt tego efekt. Ekologia działa tylko wtedy jeśli jest ekologiczna od początku do końca: od produkcji, przez użytkowanie, aż po utylizację. No i tak jak powiedziałem, nie uważam samochody spalinowe za ekologiczne, ale elektryczne w tym całym procesie, są dużo gorsze, głównie przez produkcje baterii i problem z ich utylizacją. C | Starzenie się produktu W kolejnym odcinku przedstawię, jeszcze większy problem samochodów elektrycznych, którego efektem będzie tworzenie jeszcze większego śmietniska na ziemi.
@boleklolek578
@boleklolek578 5 жыл бұрын
Zmniejszenie zapotrzebowania elektrycznego dla gospodarstw domowych służy podniesieniu dochodów producentów energii za tą samą ilość wyprodukowanego prądu .Ludzie kupują coraz oszczędniejsze urządzenia i mimo to płacą większe rachunki .Jednocześnie prąd w ogromnych ilościach płynnie do fabryk po super niskich cenach ,czego zwykli ludzie nawet nie wiedzą.To samo jest z CO2 .Wymyślono sobie jak oskubać ludzi i tyle .Bez związku dla środowiska ,gdyż człowiek podatkami nie wpłynie na Ziemski klimat.
@jarekm159
@jarekm159 5 жыл бұрын
@@MotoZinnej Nissan i ich baterię, widzisz da się je wykorzystać tam gdzie wymagany jest mniejszy prąd ładowania/rozładowania. Przypominam, że VW ma tysiące całych aut spalinowych do "utylizacji" Jak myślisz dlaczego? Dlatego, że są super ekologiczne ? Co takiego jest w baterii, że jest takim zagrożeniem dla środowiska? Nie patrzę tylko na elekt końcowy, a na całokształt. Odpowiedz proszę czy produkcja ropy naftowej nie jest obciążeniem środowiska? Utylizacja olejów silnikowych, chcesz film z przejazdu przez miasto gdzie diesel zostawia za sobą chmurę gęstego i czarnego dymu? W papierach jak VW miał norme euro spełnioną. W rzeczywistości wiadomo jak jest. Szkoda, że jako przykład na degradacje wciąż dajesz baterie nissana o najmniejszej a gdy już pojemności. Gdy chodzi o koszty produkcji to wtracisz w to baterie 100kWh Tesli. Wiesz jaka jest degradacja baterii po 300 tys km? Podpowiem, bateria ma wciąż około 90% pojemności i działa lepiej niż cały osprzęt turbo, katalizatory, dpf itd w silniku spalinowym. O wypadkach podczas transportu i produkcji ropy pewnie też nigdy nie słyszałeś. Po co skoro na papierze wychodzi emisja CO2 150 gram to się tego trzymasz. Gdzie w rzeczywistości są do dane tylko laboratoryjne.
@iMadeline
@iMadeline 5 жыл бұрын
akurat z tym że po 300 tyś km cały osprzęt turbo itp., się rozlatuje to nie jest prawda; taki samochód wciąż świetnie się prowadzi. To pokazuję polską mentalność że po 200 tyś km samochód nie nadaje się do jazdy. Gówno prawda.
@puzdow01
@puzdow01 5 жыл бұрын
40ton.net/ciezarowki-elektryczne-moga-emitowac-wiecej-czastek-stalych-niz-ciezarowki-dieslem-euro-6/
@Narciacz
@Narciacz 5 жыл бұрын
Nawet prąd z wiatraka, czy taki ekologiczny? A ileż k..wa węgla trzeba spalić, żeby taki 100 metrowy wiatrak wybudować, ileż lat on musi naku...wiać, by odrobić ten węgiel.
@rrrggg4334
@rrrggg4334 5 жыл бұрын
Wiatrak ma energetyczny ROI (to jest ile wyprodukuje do całej produkcji, postawienia, eksploatacji, przerobienia na sztabki) do 44:1 (to najwyższa wartość)! 22:1 dla ogniw słonecznych. 20:1 dla atomu. Węglowa elektrownia 9:1... Przy okazji proszę się nie sugerować tym filmem - to typowy zakłamany i bzdurny click-bait dla wyświetleń. EV są ekologiczne i są przyszłością motoryzacji. I całe szczęście. Taki ciekawy obrazek aby mieć odniesienie jakie dyrdymały autor tego filmiku naopowiadał electrek.co/wp-content/uploads/sites/3/2017/11/electricymixesclimatechange-1.png Polecam wgryźć się w temat jak kolega jest ciekawy jak jest naprawdę.
@DamainSob1
@DamainSob1 5 жыл бұрын
19:35 Grzesiu ile? To jest moc potrzebna do zasilenia bloku z kilkuset mieszkańcami, tego bez transformatora nie udźwigniesz. Nawet 10 razy mniej to będzie moc potrzebna do ogrzania elektrycznego willi. Dobrze kombinujesz i możesz być spokojny, że u nas szybko nie pojawią się samochody w pełni elektryczne. Jeden z problemów opisałem powyżej - jedno, że nie mamy energii potrzebnej na zasilenie tylu baterii, a dwa nie mamy infrastruktury elektroenergetycznej do przesyłu jeszcze większych mocy. Elektrownia jądrowa będzie musiała powstać. My mamy problemy z zasilaniem w upalne dni ze względu na podwyższony standard życia - klimatyzatory. Tak jak szczyty poboru energii były zimą, tak teraz są latem, kiedy mamy gorsze warunki chłodzenia urządzeń wytwórczych i przesyłowych. Tyle co do deficytu energii elektrycznej. Jeżeli chodzi o przesył, to jesteśmy na etapie jakiś tam modernizacji, ale to nadal kropla w morzu potrzeb. Sieci są stare i będą wymagały zmian. Co do samego ładowania baterii - są to potworne obciążenia dla sieci. Takie szarpnięcia przy przesyle nie są wcale dobre, a jeśli są potęgowane przez x podłączonych urządzeń, to efekt jest tragiczny. Dla zobrazowania tego o czym mówię porównaj ilość energii zawartej w zużywanym przez nas paliwie do samochodów (w skali roku), do ilości wytworzonej energii elektrycznej i możliwości naszych elektrowni.
@__...Michal...__
@__...Michal...__ 5 жыл бұрын
Dochodzi jeszcze kwestia, kto będzie płacił za drogi ich utrzymanie itp. bo cena paliwa to głównie akcyza a cena za prąd z gniazdka nie ma w sobie tego haraczu na drogi (czy lepsze pensje dla polityków) i nie powinien mieć bo nie każdy korzysta z polskich dróg (a raczej nie powinien płacić podwójnie kiedy korzysta np z autobusu). Przydałaby się jakas reforma gdzie płacilibyśmy za kilometry przejechane po polskich drogach, i tu pojawia się problem bo ciężko by było stworzyć system który nie inwigilowałby ludzi, byłby tani i sprawiedliwy.
Samochody które zmieniły swoją płeć?! | #LCM 29
26:41
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 83 М.
SAMOCHODY ELEKTRYCZNE -  ogromny krok w tył w rozwoju technologii | #LCM 31
34:02
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 106 М.
Pray For Palestine 😢🇵🇸|
00:23
Ak Ultra
Рет қаралды 25 МЛН
Dlaczego auta ELEKTRYCZNE są NUDNE, a SPALINOWE wręcz PRZECIWNIE!?  |  LCM52
19:12
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 71 М.
TOP 10+ dziwnych drzwi samochodowych | LCM 46
17:29
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 64 М.
LCM#17 | Najlepsze auta z charakterem do zatłoczonych miast.
16:42
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 49 М.
DLACZEGO NIE ROZGRZEWAĆ ZIMNEGO SILNIKA NA POSTOJU? CIEKAWOSTKI SILNIKOWE.
15:06
DODGE, CITROEN, DAEWOO a może DACIA, kto ma więcej charakteru? LCM33
25:49
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 71 М.
Dlaczego współczesne samochody wyglądają tak samo? LCH6
11:55
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 75 М.
10 rzeczy których NIGDY nie powinieneś robić ze swoim samochodem
16:58
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 2,9 МЛН
Jaki charakter mają Francuskie oraz Włoskie samochody | #LCM22
23:37
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 74 М.
Czy 2020 to początek końca PRAWDZIWEJ motoryzacji? | LCM60
19:16
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 63 М.
Фура съехала с дороги
0:18
YPS
Рет қаралды 805 М.
Truck Tire Wash Satisfying Process
0:18
Meta Process | Truck Wash
Рет қаралды 8 МЛН
Range Rover Tyre 🛞 Rim Polish Polish #automobile #satisfying
0:20
IBRAHIM ENGINEERING WORKS
Рет қаралды 3,8 МЛН