Słyszysz "Aaaaa" na początku filmu i wiesz, że to wartościowy materiał. Dzięki Grzegorz!
@miromanorzechowski584511 ай бұрын
Poloki po co sie zbroja ? jakies masowe powolania do wojska ? na kogo chca napasc jest ktos slabszy ? Na Czechy ? Na Luksemburg ? Na Slowakow ? Nawet meczu pilkarskiego z takimi malymi nie umia wygrac wiec sie tylko osmiesza ? A moze na Rosje chca startowac i ryzykowac=lkwidacje pradu- wody a potrzeby WC zalatwiac do psiego woreczka ? z Motyka na Ksiezyc ? to jak by Pchla atakowala Niedzwiedzia /hihihi ..Biedoki nie umia dobrze do dwuch liczyc ? bo nie maja pojecia jaka jest ogromna roznica Ile tysiecy procent Rosja posiada wiekszy pod kazdym wzgledem potencjal ekonomiczny militarny ? Ciemny naiwny otumaniony narod o bardzo malej swiadomosci nie moze nawet bezpiecznie poruszac sie Traktorem bo nie ma zadnej ochrony ? rakiety gdzie chca tam spadaja = zadna ochrona nie jest mozliwa anji skuteczna od nato ani od ussa wiec Polaki maja iluzjoniczna bajkowa ochrone bardzo kosztwna nie efektowana To tak jak by naiwny slepy starzec otumaniony w wieku 90 lat = kupil se od ussa ubezpieczenie na zycie na nastepne sto lat wydal duzo kasy.?
@Romino69829 ай бұрын
zawsze jest wartosćowy
@bartekaleksandrowicz7289 Жыл бұрын
Pomysł na odcinek. Gdzie w czasie wojny żyło się najlepiej (wieś ,miasto) może były jakieś grupy społeczne które miały najlepiej ? Czy istniały regiony Polski które nawet nie wiedziały o wojnie a ich życie nie uległo zmianie ?
@johnygaming6050 Жыл бұрын
W malowanym ptaku nie widać żadnego Niemca a o okupacji informuje jakiś jeden detal.
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
W ZSRR był przypadek rodziny, która o tym że była wojna dowiedziała się dopiero w latach 70. Tyle, że to o wiele słabiej zaludniony kraj
@kaasznikov2999 Жыл бұрын
Podbijam ciekawy temat do omówienia
@Lejkonik Жыл бұрын
Najłatwiej przeżyć na wsi . Miasta szczególnie duże to problemy aprowizacyjne , łapanki, zwykła przestępczość itp.
@sebastianp7338 Жыл бұрын
Na wsi w Polsce na ogół nie spotykano Niemców często. Wszystko zależało od tego czy był spokój, jeśli w okolicy działali partyzanci to i Niemcy częściej się zjawiali. Z doświadczenia własnej rodziny. Moja Babcia która wojnę przeżyła mieszkając najpierw w Piasecznie (koło Warszawy) a później (bodajże od 1943) w Wołominie Niemców, SS, czy granatową policję widywała niemal codziennie. Druga Babcia mieszkająca na wsi pod Grójcem Niemców widziała przez całą wojnę kilka razy i na ogół prócz tego, że zbierali płody rolne na rzecz aprowizacji zachowywali się wi miarę porządnie. Ci mający służbę w mieście byli bardziej "agresywni" zawsze mający broń w pogotowiu. Wieś w której mieszkał Dziadek została spalona w odwecie za wybuch Powstania Warszawskiego więc tu pojawia się wyjątek o tym spokojniejszym życiu na wsi. Jedno Babcia (ta z Piaseczna) mi do dziś powtarza a ma już 85 lat. "Najgorsi byli Polacy którzy zaczęli współpracować z Niemcami. Do Niemców dzisiaj już nie czuje jakieś nienawiści czy urazy ale do Volksdeutschów cały czas ma uraz. Opowiadała jak to Niemcy rozdając żywność na kartki potrafili dać więcej ziemniaków czy kaszy widząc moją prababcie z 6-stka dzieci do Volksdeutch: Polak i dawny sąsiad brał część dla siebie czy oszukiwał na wadzę, znęcając się też fizycznie i psychicznie na całej społeczności, mały człowiek który dostał władze. Tacy byli najgorsi
@obamabarrack1337 Жыл бұрын
ciekawostka, zdjęcie z 27:22 przedstawia dwóch żołnierzy folkssturmu przy wjeździe do Raciborza od strony Rudnika te domy w tle stoją do dzisiaj wiem bo mieszkam w pobliżu :)
@arekm15146 ай бұрын
Co do 24:35 bluza M44 zaczela się pojawiać dopiero w 45, M43 w 1944 itd
@failsafe123123 Жыл бұрын
Ja generalnie polecam Twój kanał wszystkim kanapowym historykom, którzy godzinami czy nawet latami potrafią się wykłócać, która strona "powinna" wygrać, bo np. jakiś tam czołg miał parę mm pancerza więcej lub działo miało lepszą penetrację. Z wolna budujesz wielopiętrową konstrukcję informacyjną na temat drugiej wojny światowej i jest to jedyny słuszny temat poznawania historii. Nie przez jakąś jedną, wybraną płaszczyznę, ale we wszystkich jej głębinach. Niemcy, owszem, mieli cholernie dobry sprzęt, ale był to sprzęt cholernie dobry teoretycznie i w ramach wyjaśnień można odesłać do Twojego filmu ;-). Konwersja przemysłu na pracę przymusową była błędem, ale po części wynikającym z konieczności - oczywiście taniej (mniejszy nakład ludzi) było pilnować niewolników, niż robić ich robotę a zwolnione siły wysłać na wiecznie głodny front. Moja babcia była takim pracownikiem i z jej opowieści wyłania się wiedza, która nie jest dla nikogo już tajemnicą: oprócz drobnych aktów sabotażu (czy nawet bardzo drobnych, bo wbrew pozorom grubsze były po prostu ryzykowne) problemem dla Rzeszy była jak zwykle skłonność do realizacji wzajemnie wykluczajacych się celów. Więc, z jednej strony, niewolnicy mieli harować by produkować tak potrzebne Armii produkty, z drugiej zaś byli słabo karmieni, szybko opadali z sił, regularnie przeprowadzano na nich różne eksperymenty (nie zawsze takie "grube" o których się pisze w książkach), nie mówiąc już o klasycznej dla Rzeszy wzajemnej wrogości różnych organizacji, podkładaniu sobie świni czy - znowu - sabotowaniu nawzajem swoich prac.
@Kar0lina-d5u6 ай бұрын
@obywatelcane6775 no nie wiem, jeśli ktoś by się zadowolił kawałkiem chleba z mortadelą nadal będąc niewolnikiem no to dziwny byłby to tok rozumowania, bo i tak koniec końców odebrano Ci wolność, wyrwano od rodziny, bliskich, od Twojego życia. Chyba nikt normalny nie zadowoliłby się czymś takim a na wyrobienie się syndromu sztokholmskiego potrzeba nieco czasu. xd
@redfalcon1985 Жыл бұрын
Świetne są Twoje filmy. Dzięki za poświęcany czas i energię.
@maciejlublin829 Жыл бұрын
Ciężko słuchać takich bzdur. Niemcy pod wieloma względami wyprzedzali resztę świata, czy autor nie ma pojęcia o operacji Paperclip i LUSTY? To niech lepiej poczyta jak wile Niemcom zawdzięczają Amerykanie. Niemieckie osiagnięcia w latach 1933-45 -pierwszy śmigłowiec który dokonał w pełni kontrolowanego lotu Fw 61 -pierwszy rakietowy pocisk balistyczny V-2 -pierwszy w pełni automatyczny komputer Z3 -pierwsze rozszczepienie jądra atomu Otto Hahn i Fritz Strassman -pierwszy samolot turboodrzutowy He 178 -pierwszy odrzutowy samolot o ukośnej konstrukcji skrzydeł Me 262 -pierwszy projekt skrzydła typu nożycowego (oblique wing) Blohm & Voss P.202 -pierwszy celownik noktowizyjny ZG 1229 Vampir -pierwsza powłoka anechoiczna Alberich -pierwszy napęd okrętów podwodnych niezależny od powietrza Turbina Waltera -pierwszy pocisk typu ziemia-powietrze Wasserfal Autor mógłby się nie kompromitować z tą awersja do Niemiec bo prawda jest ciekawsza niż propaganda pro lub anty
@dariuszkusza8297 Жыл бұрын
15:50 Nie licząc już tych zatopionych. Mocne.
@MetalStormize Жыл бұрын
20:40 Mogę się mylić, ale chyba gdy się mówi "prawie drugie tyle" nie oznacza to, że jest tego dwa razy więcej. Powinno być więc powiedziane, że prawie dwa razy więcej wziętych do niewoli. "prawie drugie tyle" oznaczałoby, że jest np. 200 zabitych i 190 wziętych do niewoli
@ksaveriusz Жыл бұрын
*Niemcy:* mają prototyp *Niemcy:* wysyłają go na front *Prototyp:* nie spełnia oczekiwań *Niemcy:* ja chcę jeszcze raz!
@Jager88-x4q Жыл бұрын
gdyby nie zabrakło im surowców to byś gadał dziś po niemiecku
@kaziqmaziq6703 Жыл бұрын
Polska: nadgodziny -bezpłatne. Für Deutschland!
@felicjankowalski1503 Жыл бұрын
No właśnie, surowce... @@Jager88-x4q Przestano na świecie honorować hitlerowskie weksle? :)))
@darthcaedus8813 Жыл бұрын
też niemcy: kurwa miało wyjść inaczej
@bezdomny5882 Жыл бұрын
@@Jager88-x4q Nawet gdyby mieli surowce to i tak by przegrali, po co ci najnowocześniejsza broń i pojazdy jak nie masz ludzi by z nich strzelać i by nimi operować.
@ApcpcOfficial Жыл бұрын
Cieszę się, że robi Pan swoje materiały. Żadna sekunda nie zmarenowana i każdy materiał jest na 500%. Zawszę czekam na nową produkcje! tj i TZO. Śmietanka z tvgry, która się usamodzielniła, bo nie oszukujmy się, TZO aktualne, ciągnęło całe tvgry. Dzięki wielklie za to, że jesteście samodzielini i jest tyle zróżnicowanych materiałów.
@ewaskarzynska69187 ай бұрын
Rozległa,precyzyjna wiedza! Zebrana w konstruktywną całość zaskakuje precyzją logiki❤
@blueminose4329 Жыл бұрын
Nie mogę się doczekać dalszego rozwoju kanału. Nowych projektów i formatów. Kibicuje mocno, bo widać, że content jest przemyślany i napracowanko było.
@Robertrrteam Жыл бұрын
Generalnie, wszystko co powiedziano w tym odcinku jest prawdą. Nie wspomniano co prawda o braku bombowca dalekiego zasięgu, odpowiednika B-17, czy Lancastera. Nieudany i zbyt udziwniony He -177 z przegrzewającymi się silnikami, nie zaspokoił oczekiwań. Trzecia Rzesza nie była w stanie atakować daleko położonych za linią frontu celów w Rosji. Końcowa faza wojny, to dla przemysłu Niemiec zupełna improwizacja. Budowano co się da i z czego się da. Silniki odrzutowych Me-262 miały zbyt małą żywotność z powodu braku tytanu, a wspomniane pancerze były zbyt kruche z powodu niedoboru chromu i niklu, brakowało również gumy. W czasie oblężenia Stalingradu zabrakło odpowiednio wydajnych samolotów transportowych, a przestarzały Ju-52 posiadał zbyt małą ładowność, by efektywnie zaopatrywać walczącą 6 Armię. Wiele by można mnożyć podobnych przykładów. Ciekawy odcinek, pozdrawiam.
@Pawelzgda2 Жыл бұрын
Dodaj jeszcze to, że II Rzesza marnowała zasoby na mało efektywne bronie V-1, V-2. Flota pancerników jeżeli nie zatopiona to schowana po kątach. Fabryki trzeba było bronić przed nalotami a amerykańskie i brytyjskie nie. Rozwijano lotnictwo odrzutowo-rakietowe, które za późno weszły do akcji lub wcale. Fanatyzmu im nie zabrakło. Mój dziadek zginął w największej bitwie polskiego żołnierza, pod Budziszynem (Operacja Łużycka).
@krazownik3139 Жыл бұрын
Ze sprawą Stalingradu bym polemizował. Większość z Ju-52 skierowanych do mostu powietrznego, przez większość czasu stała zaparkowana na lotniskach bo niemiecka logistyka nie potrafiła tam skierować wystarczającej ilości zaopatrzenia które możnaby wysłać do kotła.
@Robertrrteam Жыл бұрын
@@krazownik3139 Tego do końca nie wiem, lecz podczas ewakuacji żołnierzy z kotła samoloty były przeładowane do granic możliwości i wbrew deklaracjom Goeringa nie były w stanie zapewnić zakładanego poziomu zaopatrzenia w moście powietrznym dla Stalingradu. Czy stało się tak z braku wystarczających możliwości transportowych, czy też z braku zaopatrzenia? Źródła często podają tę pierwszą przyczynę. Ograniczone możliwości transportowe Luftwaffe.
@nowy5 Жыл бұрын
@@Robertrrteam na jednym filmów na kanale "Podcast Wojenne Historie" są wyliczenia co do kilograma ile docierało transportów lotniczych do Stalingradu przez całe oblężenie, wyszło, że Niemcy musieliby użyć 100% samolotów transportowych ze wszystkich frontów by zaopatrzyć kocioł, realnie mogli użyć tylko dostępnego ułamka na tym odcinku, przede wszystkim zabrakło samolotów (sprawnych)
@Robertrrteam Жыл бұрын
@@nowy5 Zgadzam się, ale też należy zauważyć, że i te dostępne Ju-52, to były samoloty o niewystarczających możliwościach, pomijając aspekt ilościowy.
@nademelon61216 күн бұрын
Rzeczowo i konkretnie, jak zawsze 👌. Zrób proszę jeszcze odcinek o Polakach wcielanych na siłę do Wermachtu- niech fani "dziadka z Wermachtu" uzmysłowią sobie skalę tego problemu 😊
@SOLDATEN12828 Жыл бұрын
Cóż proponuje odcinek o ogólnej broni ręcznej niemieckiej w 2 wś bo to naprawdę ciekawy temat
@Romino6982 Жыл бұрын
tak
@randomsztakler5035 Жыл бұрын
ciekawe czy do tych ubootów też w Warszawie robili pierścienie xD chodziłem do szkoły która wtedy była szkołą tokarską i polski zarządca zobaczył że plany jakie dostali są narysowane ołówkiem więc o "poprawki" było łatwo, w ten sposób robili wadliwe części, a kiedy niemcy chcieli sprawdzić kto partaczy robotę to patrzyli na plany które wyglądały na dobre xD
@ewaskarzynska69187 ай бұрын
😂
@ireneuszpapa8612 Жыл бұрын
Dzięki śliczne! Komentarz ma minimum 7 słów i daję go w połowie odcinka.
@IPROCEDERI Жыл бұрын
Uwielbiam ten format 👍👌
@Onetzablokowanekomentarze Жыл бұрын
Grzegorzu dzieki za materiał 👍
@andrzej9147 Жыл бұрын
Tylko pamiętajcie że w fabrykach duża część stanowili pracownicy przymusowi (jeńcy, obywatele podbitych krajów) i oni również sabotowali jak mogli, część usterek to ich zasługa.
@Grzybek1582 Жыл бұрын
to właśnie było mówione w materiale
@andrzej9147 Жыл бұрын
@@Grzybek1582 tak, pospieszyłem się i napisałem komentarz w połowie materiału .
@nihonkaigun1973 Жыл бұрын
U Japończyków było podobnie, przymusowi robotnicy z Korei i Chin też się nie przykładali.
@YoursInThirst Жыл бұрын
Nawet jest na filmie przykład czołgów, gdzie zepsuło się to samo.
@ewaskarzynska69187 ай бұрын
Tak to bywa kiedy coś się robi na siłę
@Michal.Szmigielski Жыл бұрын
Lista Boberka, tego mi trzeba było :)
@ukaszmalec45748 ай бұрын
Uwielbiam Twoje odcinki. Wszystko rozłożone na części pierwsze. Każdy odcinek jest świetny i wyczerpuje temat. Dzięki że masz siłę i pasję której zazdroszczę.
@piotrgruszka9128 Жыл бұрын
Super materiał jak zwykle. Dzięki.
@unohas Жыл бұрын
Robisz genialne materiały!! Zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki 👍
@leznocity Жыл бұрын
Mignal mi na zagranicznyn yt ostatnio filmik odnośnie czolgow/niszczycieli czolgow 2ws o najlepszym bilansie kill/death. Ale moim zdaniem byl malo rzetelny i slabo zrobiony, a temat arcyciekawy. Bardzo chciałbym zobaczyc jak przygladasz sie temu wątkowi. Jak zwykle swietny materiał
@Trigger.138 Жыл бұрын
To co teraz najgorsze wynalazki innych państw osi oraz aliantów?
@RedSickle Жыл бұрын
Było już kilka takich odcinków
@mezjasz7634 Жыл бұрын
...bo wojna to system. Hitlerowskie Niemcy ogromnym wysiłkiem osiągnęły spektakularne sukcesy w 1939 i 1940. Jednakże w żadnym aspekcie Rzesza nie była gotowa na wieloletnią wojnę na kilku frontach, Niemcy fizycznie nie mogli sprostać wymaganiom jakie stawiali decydenci. To tak jakby od sprintera wymagać bicia rekordu w maratonie, sprintera który jest zmęczony, niedopity i ma dziurawe buty. Dasz radę chlopie, jesteś najlepszy!
@nowy5 Жыл бұрын
i drugi błąd: traktowanie okupowanej ludności jak podludzi, Ukraińcy początkowo witali Niemców kwiatami, te niedokręcone śruby w czołgach to pewnie sabotaż robotników przymusowych
@ziomekzmiasta9292 Жыл бұрын
Dobre porównanie, tylko ten biegacz w dodatku był naćpany
@kacperq1987 Жыл бұрын
Niemcy nigdy nie mogli sprostać tym wymaganiom, ale też do 42 roku decydenci naprawdę nie stawiali ich wysoko - obietnice polityczne Hitlera odnośnie tego że wojna nie dotknie Niemców jak poprzednia bardzo długo były w mocy, ograniczając niemiecką produkcje i efektywność ich potencjału gospodarczego, gdy ten jeszcze nie musiał obawiać się ciągłego nalatywania przez lotnictwo strategiczne aliantów i kiedy nie walczyli z całym światem. Jeśli niemiecka gospodarka szczyty produkcyjne osiągała w 43 i 44 roku pomimo przegrywania bitwy powietrznej o Niemcy, to można sobie wyobrazić co mogłaby osiągnąć gdyby była pchana do produkcji jak choćby brytyjska, od początku organizowana pod wojnę totalną. To że wojna jest systemem Niemcy rozumieli i do momentu kiedy mogli się skupić - dawali radę wprowadzić to w życie. Gdy zaś podjęli walkę z całym światem, mnożąc fronty, a nie je zwijając, to bez zaskoczenia wszystko się zawaliło.
@baltazargabka_ Жыл бұрын
Jak czytam "bo wojna to system" to już wiem, że mamy do czynienia z fanem Bączyka. Kolejnego ruskiego propagandzisty.
@grzegorzgrzenio3011 Жыл бұрын
@@ziomekzmiasta9292naćpany był Hitler przez doktora Morella który podawał mu narkotyki i testował je na adolfie 😅sądze że to przyśpieszyło koniec wojny bo Hitler podejmował po dragach głupie decyzje😂
@RadoslawKotowski1984 Жыл бұрын
Miło, że wspomniano o sabotażu przemysłowym robotników przymusowych. Temat warty głębszego zbadania.
@michawoj7630 Жыл бұрын
Był powierzchownie ruszany, pytanie czy jest wystarczająco materiałów na osobny materiał i tym.
@marcinf6324 Жыл бұрын
Myślę że taki robotnik co niedokręcił śruby przysłużył się na równi jak żołnierz.
@paulinagabrys8874 Жыл бұрын
Technologia niemiecka za II wojny to najlepszy przykład tego, że wysyłanie prototypów na front to głupota absolutna.
@DamiaN06660 Жыл бұрын
Może nie było czasu na dokładne testy.
@mezjasz7634 Жыл бұрын
@@DamiaN06660 jak się rzuca wyzwanie niemal całemu światu to tak jest. Druga kwestia to polityczne znajomości które wygrywały z rozsądkiem i rzetelnością, to standard w państwach autorytarnych.
@lefunnyN1 Жыл бұрын
mp43/stg44 przyjął się całkiem dobrze
@nowy5 Жыл бұрын
dlatego w 1939 my postawiliśmy na sprawdzone konie
@lefunnyN1 Жыл бұрын
@@nowy5 to nawet nie jest prawda
@marcinf6324 Жыл бұрын
Dlatego uwielbiam twoje materiały. Dodajesz kontekstu i niuansu bo w świadomości zbiorowej przez filmy czy gry III Rzesza jest ukazywana często jakbg posiadała kosmiczne technologie.
@lumpy539711 ай бұрын
totalnie nie interesowała mnie historia współczesna.. a tu proszę :) czekam z niecierpliwością na nowe odcinki - Gratuluję! umiejętności zaciekawienia widza, osobą, sposobem przekazywania wiedzy, ciekawostek.. montażu itp. Gratki
@grzes.witalis Жыл бұрын
Krzywo przykręcone śruby lub niedokręcone to mi wygląda na celowe działanie 😊😊😊 dywersyjne 😊😊😊
@grzegorzciechanowski480311 ай бұрын
Częściowo na pewno tak było, zresztą czego oczekiwać od robotników przymusowych, ale częściowo zapewne wynikało to z ogromnego przepracowania robotników niemieckich. Można tyrać na 2 etaty, ale w końcu zdrowie zacznie wysiadać, a wtedy już łatwo robić na szybko i nawet nie zauważać własnych błędów.
@grzegorzstradomski8856 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał 👍. Warto żeby Ci wszyscy miłośnicy cudownych niemieckich broni to obejrzeli
@mezjasz7634 Жыл бұрын
Tak, tylko nie można popadać w skrajności, a ten materiał trochę taki jest.
@Michal_AniolPL Жыл бұрын
Chciałbym kiedyś zobaczyć crossover między tobą a np. Irytującym Historykiem😁
@jan0s Жыл бұрын
Marzenie
@SOLDATEN12828 Жыл бұрын
Trzeba tak zrobić
@maciejos_2115 Жыл бұрын
Ciekawe
@kojirovarak Жыл бұрын
W punkt
@krzysztofsztuba988 Жыл бұрын
to by było epickie
@recoco Жыл бұрын
Na pewno jeden z lepszych filmów, bardzo mnie zainteresował :)
@AnnaRażny-m3l Жыл бұрын
Świetnie słucha się tej pogłębionej analizy problemu, która wykracza tylko poza obszar sprzętu i technologii - dzięki za kolejny bardzo ciekawy odcinek! :)
@Szturmi Жыл бұрын
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHH - check. Czyli odcinek będzie udany. W ogóle to poprosiłbym osobny odcinek dotyczący Fallschirmjägerów.
@pawciu_jankowski33811 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@robertjakubowski1861 Жыл бұрын
Jak zwykle merytorycznie, bez lania wody. Pozdrawiam
@mioszcornwallmichael6038 Жыл бұрын
Pan bobrek który ,,regularnie'' nagrywa filmy z historii :)
@TFB2022 Жыл бұрын
Tak.
@Holom_PL Жыл бұрын
Tak.
@krukindzek Жыл бұрын
Tak.
@HStiglitzz Жыл бұрын
No wojenne się wylosowało to na siebie wziął
@kapitanszczypior12 Жыл бұрын
Świetny materiał...👌👌👌 Jak zawsze 😎
@TheGrandeCapo Жыл бұрын
Oczywiście że Niemcy mieli fatalną technologię. Te najnowocześniejsze zniszczył im Blazkowicz.
@robertwieruszewski3653Ай бұрын
Elo! 5:10 to już lepiej na rekiny haha! Dzięki Pozdrawiam!
@Wiewioor666 Жыл бұрын
Fallschirmjäger wyglądają jak zabawkowe spadochroniarzyki z gumą do żucia, które można było kupić w latach 90'. Kupowałem tego w opór.
@MIROOO102 Жыл бұрын
Dzięki jak zawsze dobrze zrobiony materiał, pozdrawiam
@Avocato-8651 Жыл бұрын
jak zawsze świetny materiał😊
@wojciechturek1601 Жыл бұрын
Super materiał plus bardzo zgrabny montaż Pozdrawiam z Glasgow
@TruePolishGuy Жыл бұрын
Fajnie, nowy odcinek. Zostawie se na wieczór
@Mati7108 Жыл бұрын
Wyczekiwany materiał od Pana Grzegorza 😃 Pozdrawiam!
@Buvski Жыл бұрын
Super materiał!
@GrandAdmThrawn Жыл бұрын
Szkoda, że te odcinki są takie krótkie ❤
@SEBRIGHTzRT Жыл бұрын
Oprócz Historii Bez Cenzury najbardziej wyczekiwany przezemnie cykliczny materiał na jutubie 😊
@piotrtal8 ай бұрын
Dziękujemy za świetny odcinek
@Espio90 Жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał. Pozdrawiam.
@dzefersondarcy1492 Жыл бұрын
Żaden z youtuberów nie dorasta Ci do pięt. Dobra robota jak zawsze
@nowy5 Жыл бұрын
widać słabo znasz YT
@werniak818 ай бұрын
Szacun Grzegorzu. Pozdro
@ZAWADAL Жыл бұрын
Znakomicie się oglądało. Dziękuję.
@kolysasanka Жыл бұрын
Uwielbiam cię słuchać 😊 popracuj tylko nad słowem "dŁugie" :)
@g.m.3678 Жыл бұрын
Wielkie dzięki!!!👍
@jtcek3956 Жыл бұрын
Uwielbiam 2 wojenne filmy :D
@marcinf6324 Жыл бұрын
Potężna dawka wiedzy od Grzegorza połączona z potężną dawką smaku Imperialnego Portera Bałtyckiego to jest to! :)
@arkadiuszdabrowski1222 Жыл бұрын
Jak zawsze dobrze się słucha 👍
@-dany-3374 Жыл бұрын
19:02 można tu mówić o jakimś sabotażu? Może mieli dział, który sabotażował produkcję skrzyni biegów :b. A może zrobisz materiał o sabotażach podczas wojny? Myślę bardziej o sabotażach zwykłych ludzi/pracowników fabryk itd, niż wielkich planowanych przez sztab ludzi wojskowych akcji.
@00700A Жыл бұрын
Pomysł na odcinek który kraj miał najlepszych pilotów wojny ? Chodzi o to która doktryna była najlepsza coś jak odcinek o snajperach . W sumie to można pociągnąć dalej .
@Himminbrjotir2 ай бұрын
Fantastyczny materiał! 😊
@FUXRH5210 ай бұрын
@Grzgorz Bobrek . Zrobisz odcinek na temat pancernika "Bismarck" od pomysły na taki okręt do jego zatopienie i kto go zatopił.
@ukaszmildner2329 Жыл бұрын
Świetny odcinek. Ps. Jaki utwór jest w tle kiedy opowiadasz o spadochronach?
@FejWong5 ай бұрын
Genialny materiał
@splonskurwysynu190 Жыл бұрын
Zrobilbys odcinek historyczny ze swoim montazysta? To mogloby byc naprawde interedujace ;). Jakis lekki temat na 01.04 nawet ;)
@prawdaswiata1091 Жыл бұрын
Panie Grzegorzu , jedno słowo - Dziękuję , Pozdrawiam
@SaycoRa Жыл бұрын
Dlaczemu montażysta na archiwalne zdjęcie wkleił dynamiczne efekty uszkodzeń starej taśmy filmowej? Co tam się stanęło?Mikroudar czy zwój mózgowy się wyprostował? 05:13-05:30
@BrunoTokarski-lh4ty Жыл бұрын
Świetny materiał, byłbyś w stanie tylko szefie wskazać co to za muzyka na końcówce? Strasznie wpadła mi w ucho :)
@tomaszkiesio Жыл бұрын
nareszcie nowy materiał, świetny jak zawsze
@12Piotr21Ай бұрын
Pomysł na odcinek może niech pan zrobi odcinek na temat walk na zamojszczyźnie. ALbo odcinek w którym porównałby pan warunki działania konspiracji w Generalnej Guberni i na ziemiach wcielonych do ziemii. Albo warunki działania konspiracji na obszarze zajętym przez III rzeszę a tym zajętym przez Związek Radziecki.
@marekopata8109 Жыл бұрын
Panie Grześku, Pan jest najjaśniejszą gwiazdą internetu.
@paweukasiak870Ай бұрын
Taki zbiornik od niemieckiego myśliwca do dzisiaj leży w ogródku u kuzyna. Jest super lekki i używają go do noszenia wody na ogród xd
@mmm-ke5el Жыл бұрын
Chyba najczęściej okrajanym elementem była bluza mundurowa bo co roku był nowy model upraszczano krój i pogarszano materiał. Chełmy, chlebaki, buty, pasy, klamry, i inne też były coraz gorsze ale nie aż tak często
@piotr5338 Жыл бұрын
Te mundury projektował i szył Hugo Boss .😅😅 Dlatego takie zajefajne i najładniejsze na świecie Ss to już majstersztyk .
@mmm-ke5el Жыл бұрын
@@piotr5338 On nie zaprojektował mundurów ani ss ani wh. Owszem szył te mundury ale je szyło tysiące małych firemek wg instrukcji. Np. w gettcie łódzkim rowież.
@RymkoSky10 ай бұрын
12:45 pomyśleć że za takie informacje i szczegóły w latach wojny , jak mamy teraz, dzięki temu filmowi, ludzie zabijali ginęli lub byli by gotowi na to. Piękny materiał
@patrykkordulasinski9994 Жыл бұрын
Zawsze w sobote czekam na kolejny film
@arabs22111 ай бұрын
Kocham oglądać twoje filmy z zestawieniami różnych rzeczy
@jarekrp Жыл бұрын
Świetny materiał. Gratulacje. Zabraklo pomysłu, iż wadliwa produkcja była efektem sabotażu ze strony robotników przymusowych.
@kacperq1987 Жыл бұрын
W sumie słusznie, a jednak są tu różne niezbyt jasne zabiegi - nie ma podanego kiedy powstały lepsze amerykańskie spadochrony - nie ma podanego kiedy powstały główne niemieckie spadochrony - porównanie drzwi ciotki Ju tylko do C-47, a już nie do np. Lancastera który również był używany do celów zrzutowych, a jego drzwi były jeszcze gorsze bo wyrzucano ludzi w dół w sposób zupełnie niekontrolowany - stwierdzenie "juz w maju 1944" w kontekście myśliwców jest zabawne, bo to daleko po primetime Luftwaffe - lepsze amerykańskie myśliwce to oczywiście P-47 i P-51D (wcześniej żadne amerykańskie myśliwce nie walczyły na zachodzie i Bf-109 nie miał z nimi w ogóle szans), gdzie też P-47 musiał walczyć w walce wysokościowej, bo przez swoje rozmiary był zabójczy dla walki kołowej (która też była coraz mniej sensowna, co udowodniła wojna na Pacyfiku - amerykanie pracowali z tymi doświadczeniami z tyłu głowy, gdy Niemcy ich nie mieli, a zrozumieli to znacznie szybciej) - nie ma mowy o dostępie do lepszego koncepcjonalnie Fw-190 oraz do porażek aliantów jak np. początkowe wprowadzanie Thypoona czy Mustanga jako myśliwiec z oryginalnym myśliwcu - nie ma podanego kiedy zwodowany został ten sławetny pierwszy XXI - zamiast marcu 1945 bylo wodowanie w kiwetniu 1944 i wejście do służby w lipcu 1944. Więc udało się przeskoczyć kalendarz z którego autor kpi - nie ma powiedziane jak to się stało, że pomimo iż XXI nic lepszego nie oferował, to miał być inspiracją i ojcem całej nowej gałęzi okrętów prawdziwie podwodnych po wojnie - dlaczego śmierć Fritza Totta była niefortunna?
@memyselfi81228 ай бұрын
Można prosić o odcinek o Hiszpanii w okresie 2 wojny światowej? A najlepiej to jeszcze o kotle bałkańskim. Zawsze mówi się o aliantach i państwach osi ale praktycznie nikt nie wspomina o zachowaniu pozostałych państw :/
@artigim982 Жыл бұрын
19:01 należy nadmienić kto tą produkcję masową wykonywał ,jeśli to byli Polscy więźniowie to się nie dziwię czemu nie trzymało to jakości😂😂
@grzegorzkolman121210 ай бұрын
Witam. 😉 Ja uwielbiam twoj orginalny kontent i wielki szacun za świetną i rzetelną robote. 👍 Ale jest jedna rzecz która trochę mnie bawi.😉 Pierwsza sekwencja ,jak unosisz głowę z takim westchnieniem. Troche wyglada to tak ,jak bys unosił sie znad stołu po " zrobieniu " kreski 😂🫢 Wiem takie glupie skojarzenie Ale na wesoło 👍 Pozdrawiam
@swiadomosc_porazki Жыл бұрын
Łapa w ciemno leci - materiał jak zawsze sztos :)
@12Piotr21Ай бұрын
Szanowny panie może tak jak pan robi odcinek typu 5 mitów waffen ss niech pan zrobi odnośniki do poszczególnych części będzie łatwiej dla czytelników
@call9one1 Жыл бұрын
Bardzo miło mi się słuchało
@gehcy_ Жыл бұрын
moze teraz o 5 najlepszych niemieckicj 2-wojennych technologiach?
@nataneksranekPL Жыл бұрын
świetny materiał
@herkulespoirot2697 Жыл бұрын
Pomysł na odcinek: Technologie i rozwiązania jakie Niemcy przejęli oraz wykorzystali od swoich przeciwników (ewentualnie sojuszników) np. chrapy dla U-bootów od Holendrów.
@michakakol5317 Жыл бұрын
A co z bitwami morskimi? Gigantyczne pancerniki? Zmiana technologi na rzecz lotniskowców ?? Czekam czekam czekam
@wojakrob Жыл бұрын
Technologia to sposób wytwarzania, np. technologia metali, technologia budowy maszyn, technologia tworzyw sztucznych. Tymczasem autor, podobnie jak cały internet używa tego słowa nieprawidłowo, na określenie techniki. Tytuł filmu powinien brzmieć "Niemieckie konstrukcje..." lub "Niemiecka technika..."
@PiotrNowak33 Жыл бұрын
Merytoryczna część filmu jest na prawdę dobra, Grzegorzu robisz kawał dobrej roboty. Ale krytyka jest również częścią oceny materiału, w związku z tym pragnę napisać co następuje: Nie potrafię zrozumieć dlaczego wzdychasz przy rozpoczęciu materiału wchodząc w kadr ;D Być może to twój styl jeżeli tak to ok, szanuję. Ale moim zdaniem daje to wydźwięk znużenia lub zmęczenia i moim skromnym zdaniem po prostu nie brzmi dobrze ;) Proszę tylko bez urazy, bo bardzo szanuje materiały które tworzysz. Pozdrawiam ;)
@elvictorof Жыл бұрын
Jeśli chodzi o czołgi to zdecydowanie stawiał bym na sabotaż fabryczny.
@MrNekovsky Жыл бұрын
szefie ratujesz obiadek, dzięki za to
@ksawiprod9140 Жыл бұрын
dokladnie
@helenbutte4246 Жыл бұрын
ooo moj tez
@Jakub1500 Жыл бұрын
Swietny film
@mateuszrachman752 Жыл бұрын
Grzechu.. Gdybym miał takiego nauczyciela historii w szkole, to 100% frekwencji 😁
@Pryglo Жыл бұрын
chciałbym zobaczyć jakiś odcinek z tobą i chłopakami z "Podcast Wojenne Historie"
@szuu5459 Жыл бұрын
KAPITALNA robota.
@stanleys7444 Жыл бұрын
Najlepszy kanał historyczny jaki widziałem, gratuluję!
@piotrstrzelczyk5013 Жыл бұрын
11:55 Najlepszy w tej rodzinie był "Fredrich" BF-109F. Wersje G i K baardzo utyły. 12:25 Ten sam problem co ze "Spitfire": wąski rozstaw podwozia.