Kto miał najlepszych snajperów w czasie II wojny światowej

  Рет қаралды 925,098

Grzegorz Bobrek

Grzegorz Bobrek

Жыл бұрын

Kto był najlepiej przygotowany do snajperskich działań w czasie I i II wojny światowej? Dzisiaj przyjrzymy się historii wykorzystania strzelców wyborowych na froncie europejskim przez cztery militarne potęgi: Niemcy, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i ZSRR.
Montaż: Adam "Fanggotten" Wawrzyński
Mój instagram:
/ grzegorz.bobrek
Mój twitter:
/ grzegorzbobrek
Współpraca:
grzegorz.bobrek@gmail.com

Пікірлер: 816
@markgoz4118
@markgoz4118 Жыл бұрын
Warto przypomnieć, ze słynny fiński snajper Simo Hayha w zasadzie NIE używał celowników optycznych polegając prawie wyłącznie na mechanicznych przyrządach celowniczych karabinu.
@jerzywaligrucha6211
@jerzywaligrucha6211 Жыл бұрын
To robiło z niego bardziej myśliwego na sowietów aniżeli typowego snajpera w siłach zbrojnych
@Sonic-fy8pd
@Sonic-fy8pd Жыл бұрын
A nie robił tego głównie dlatego że odbijały one słońce jakby ktoś lusterko trzymał, to znany problem snajperów. Przez co gdy jest możliwość strzelają często z głębi pomieszczenia
@olgagaming5544
@olgagaming5544 Жыл бұрын
@@Sonic-fy8pd Aha, a robią teraz takie celowniki które nie odbijają jakąś nowoczesną technologią? Czy ciagle tak jest?
@francesc5313
@francesc5313 Жыл бұрын
@@Sonic-fy8pd odbijanie to jeden z minusów, drugim jest to, że celowniki optyczne są zamontowane wyżej przez co większa część głowy wystaje nad okop/przeszkodę. No i szkło też jest podatne na zaparowywanie, co zimą mogło być szczególnie uciążliwe.
@niktwazny6928
@niktwazny6928 Жыл бұрын
@@olgagaming5544 są jedynie takie siatki przed szkłem
@boryspozarski5146
@boryspozarski5146 Жыл бұрын
Warto dodać fakt, że to właśnie Kościuszko podpatrzył podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych ideę strzelca wyborowego i nauczony tym doświadczeniem próbował to zaimplementować w Rzeczpospolitej. I miał ku temu dobrą okazję, bo pewna grupa etnograficzna ludności polskiej, a mianowicie Kurpie byli idealnym materiałem na tego typu żołnierzy. Żyjący blisko puszczy byli świetnymi myśliwymi i znani byli również ze swoich umiejętności strzeleckich. To właśnie Kurpie byli takimi pierwszymi strzelcami wyborowymi w historii Polski i podczas wojen w schyłkowym okresie Rzeczpospolitej mocno zaszli za skórę Rosjanom, którzy chcieli wymusić na Polsce likwidację tego typu oddziałów.
@cespenaster
@cespenaster Жыл бұрын
Kiedyś spojrzałem się ze stwierdzeniem, że Kurpiowie to tacy polscy indianie.
@boryspozarski5146
@boryspozarski5146 Жыл бұрын
@@cespenaster Może nie Indianie, ale czuli pewną odrębność i niezależność z racji tego, że żyli blisko puszczy i tak też byli określani (,,Puszczaki”). Relacje historyczne mówią o tym, że już podczas Potopu ludność obecnej kurpiowszczyzny miała dać się we znaki maszerującej armii szwedzkiej. Natomiast Kościuszko przekuł umiejętności Kurpiów w siłę tworząc oddziały strzelców celnych.
@mariuszborowy6663
@mariuszborowy6663 Жыл бұрын
Właśnie chciałem o tym wspomnieć, więc dzięki. Sformowane przez niego formacje kurpiowskich myśliwych nazywano - zdumiewająca kreatywność :) - strzelcami celnymi.
@marcinbis8847
@marcinbis8847 Жыл бұрын
Nawet broń specjalna opracowano sztucer kozienicki
@rafakojot9079
@rafakojot9079 8 ай бұрын
Ja dalej czuję odrębność.
@ZIP18PL
@ZIP18PL Жыл бұрын
Wiecie skąd się wzięło słowo "snajper"? Jest taki mały ptak, co się nazywa bekas, który spłoszony wznosi się szybkim lotem po okręgu, przez co ciężko go ustrzelić. Wiec jak ktoś go trafił, to znaczy że bardzo dobrze strzelał. Bekas po angielsku to "snipe" /snajp/.
@HVAST4
@HVAST4 Жыл бұрын
Bekas mi się kojarzy z kapitanem bombą
@pawestarzak5478
@pawestarzak5478 Жыл бұрын
@@HVAST4 i myk Bażanta na posesje
@sprzedamopla3840
@sprzedamopla3840 Жыл бұрын
@@pawestarzak5478 Bekasa
@TheNekrom
@TheNekrom Жыл бұрын
@@sprzedamopla3840 fabryke zamknąć bekasa zabić
@pawestarzak5478
@pawestarzak5478 Жыл бұрын
@@sprzedamopla3840 jak zwał tak zwał
@adamjan55
@adamjan55 Жыл бұрын
5:15 Serio, przydałby się filmik rozprawiający się z terminem "taktyk partyzanckich". To jest bardzo nieprecyzyjne określenie. Jest różnica między oddziałami walczącymi w rozproszeniu a oddziałami nieregularnymi walczącymi w ukryciu na terytorium opanowanym przez przeciwnika. Jeśli tej różnicy nie ma to znaczyłoby, że wojska brytyjskie w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość też walczyły w sposób partyzancki ze względu na wykorzystanie formacji lekkiej piechoty. Formacji, które często walczyły właśnie w szyku rozproszonym. A była to formacja stosowana przez wiele armii w tamtych czasach (Grzegorz wspomina np o niemieckich jegrach). Poza tym ludzie często traktują "walkę partyzancką" jako jakieś wunderwaffe co też jest błędem.
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic Жыл бұрын
Rozszerzyłbym to jeszcze trochę historycznie, bo po doświadczeniach wojny o niepodległość Ameryki, na długo przed wojnami burskimi, zarówno Brytyjczycy, jak i Francuzi eksperymentowali ze strzelcami wyborowymi (możemy ich uznać za prekursorów snajperów). U "Brytoli" były to oddziały "chosen men", u Francuzów formacje "tylarierów", w obydwu przypadkach wyposażonych w broń gwintowaną już w czasie wojen napoleońskich. W sposób mocno sfabularyzowany opisał to B. Cornwell w zekranizowanym cyklu książek "Sharpe's"
@adamjan55
@adamjan55 Жыл бұрын
@@vlad1209palovic @Vlad Palovic Uwaga że pomysł nie jest nowy jest jak najbardziej słuszny. Mi raczej chodziło o wykorzystanie oddziałów lekkich jako np. formacji nękającej przeciwnika, a takich używano od baaardzo dawna. "Sharpe's" nie czytałem choć słyszałem, że to dobra opowieść. Spotkałem się też z dość dużą krytyką historyczną pod względem serialu. Polecam filmik na kanale Brandon F. na ten temat. Gość specjalizuje się w tym okresie.
@rzizmont89
@rzizmont89 Жыл бұрын
Na pewno jeśli chodzi o Polaków inaczej walczyli na Podkarpaciu i ziemiach kieleckich, a inaczej na Lubelszczyźnie, Mazowszu czy ziemiach przykresowych. Wpływ na taktykę miało nie tylko ukształtowanie terenu, ale również i zagęszczenie ludności, zasiedlenie, ilość dróg i punktów logistycznych.
@artkal9504
@artkal9504 Жыл бұрын
Jest już na to określenie, wojna podjazdowa/szarpana, ale generalnie polega to na dokładnie tym samym
@borsuk3798
@borsuk3798 Жыл бұрын
@@adamjan55 Cykl o Sharpe to znana seria filmów, jest w necie
@kornel7458
@kornel7458 Жыл бұрын
Fajny odcinek jak zwykle dużo ważnych informacji do tematu z nutka żartów tak trzymaj! 👍
@HeilWhiteWolf
@HeilWhiteWolf Жыл бұрын
Informacji tam jest mniej niż 5.
@borsuk3798
@borsuk3798 Жыл бұрын
jeden, dwa, dużo, mnóstwo...
@szymonkowalczyk8254
@szymonkowalczyk8254 Жыл бұрын
Znakomity materiał. Wreszcie rzeczowa ocena zdolności armii do prowadzenia działań przy pomocy snajperów, a nie 175-te nagranie o tym jak wygląda tabelka najlepszych strzelców. Pozdrawiam i dziękuję!
@verimp1323
@verimp1323 Жыл бұрын
3:30 Co ciekawe, w latach 60-tych XVII wieku, operujący na karaibach bukanierzy używali bardzo podobnej broni, znanej jako "Giboyer" bądź "Fusil de Boucanier" . Muszkiet ten wyróżniał się swoją długością wynoszącą średnio 180 cm (choć zdarzały się też egzemplarze dwumetrowe) i kolbą przypominającą wiosło. Były to muszkiety z zamkiem skałkowym, co w tamtych czasach było sporą nowością,(większość armii świata korzystała jeszcze wtedy z muszkietów lontowych) i mimo tego, że nie były gwintowane, miały zasięg skuteczny rzędu 100-120 m.
@onevision2203
@onevision2203 Жыл бұрын
co do śmieszków z nazw broni (long rifle) to ja korzystając z mojej wiedzy i hobby w którym się obracam przypomnę, że broń białą często nazywano podobnie (sword, longsword, smallsword, greatsword itd:)
@nexusslw
@nexusslw 9 ай бұрын
Ruskie 500 trafień to jak zniszczonych Leopardow w Ukrainie więcej niż Rainmetal kiedykolwiek wyprodukował.
@mwitbrot
@mwitbrot Жыл бұрын
Drobna uwaga. _Zeiss_ po niemiecku się czyta "Cajs". PS o czytaniu nazwiska Häyhä nie ma co deliberować, bo żaden polak tego prawdopodobnie z fińska nie jest w stanie wymówić ;)
@grzegorzbrzeczyszczykiewic6693
@grzegorzbrzeczyszczykiewic6693 Жыл бұрын
A "lomo" czytamy "łomo" (Ломо)
@thexioixcity
@thexioixcity Жыл бұрын
A riffle nie czytamy przez "aj".
@PRZeMO1913
@PRZeMO1913 Жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek Grzegorz.Fajnie,że podejmujesz się także takich trudnych i zawiłych tematów jak ten.Wielu historyków polskich ,jak i światowych widząc temat do opracowania by odpuściło-i chwała ci za to,że się go podjąłeś.Od bardzo dawna ciekawił mnie ten temat jednak ciężko znaleźć coś sensownego na ten temat w języku polskim.Tym większe dzięki za rzeczowe opracowanie tego tematu i przedstawienie go w tak szerokiej perspektywie.Dziękuję bardzo, pozdrawiam serdecznie i dziana 💪😎🥝👊
@ecry29
@ecry29 Жыл бұрын
Co można dodać .... Więcej Panie Grzegorzu więcej
@MlchelDeNostradame
@MlchelDeNostradame Жыл бұрын
Genialny materiał fantastycznie zrobiony. Dzięki!
@mikoaj8
@mikoaj8 Жыл бұрын
Możliwe że Adam nie polubi tego komentarza ale ten materiał mógłby trwać i 45 i 50 minut jest tu tyle ciekawych wątków, ale trwa 35 minut i jest pełen niezwykle ciekawych historii i konkluzji oraz tak uwielbiam ten typ sarkazmu i humoru :) pozdrawiam 33:08 No i co tam robił RL09?
@MrDaku555
@MrDaku555 Жыл бұрын
Świetna narracja. Już w wcześniej uwielbiałem Twoje filmy na temat gier, a gdy teraz opowiadasz o moim ulubionym temacie czyli I i II WŚ to nie mogę się doczekać kolejnych odcinków :)
@Giuseppe-mg8io
@Giuseppe-mg8io Ай бұрын
Jak to Milo znów Cię zobaczyc i uslyszec Grzegorzu,po' wielu miesiacach.Wlasnie przed chwila znów zapisalam się na Twój kanal,tylko juz pod innym numerem i nazwiskiem.Po prostu stracilam swój telefon i numer,wszystko..Cieszę się,ze Cię odnalazlam.Gosia z Mazur
@Adirossikrw
@Adirossikrw Жыл бұрын
w RA2 można było rekrutować najlepszą dla danej narodowości jednostkę, brytole mieli właśnie snajpera ;)
@tomwik91
@tomwik91 Жыл бұрын
Dobrze przygotowany materiał. Obejrzałem kilka razy i jestem pod wrażeniem.
@Shinbusan
@Shinbusan Жыл бұрын
ciekawy temat, ciekawie poprowadzony. Dzięki!
@edydroki6045
@edydroki6045 Жыл бұрын
Świetne filmy robisz oby takich więcej
@cien1863
@cien1863 Жыл бұрын
Bardzo się cieszę, że znalazłem ten film akurat po nocy, to nie będę się nudził
@jcobb7762
@jcobb7762 Жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał 👍
@rafasakowicz7553
@rafasakowicz7553 6 ай бұрын
Strzelec wyborowy, jak powiedziałeś, jest przypisany do drużyny, grupy. Zapewnia bezpieczeństwo grupie, osłania ich i oczyszcza teren. Snajper jest w pojedynkę i działa sam od początku do końca.
@nalewator7904
@nalewator7904 7 ай бұрын
Merytorycznie. Ciekawie. Kolejny świetny materiał.
@Roxbox99
@Roxbox99 Жыл бұрын
Jak zwykle swietny material.
@zireael9279
@zireael9279 Жыл бұрын
Super materiał jak zwykle :)
@Siemamichalek
@Siemamichalek Жыл бұрын
Dużo ciekawych informacji 👍
@marekkotlicki9693
@marekkotlicki9693 Жыл бұрын
Bardzo fachowo zrobiony film. Świetnie się ogląda i słucha.
@marcindmowski2711
@marcindmowski2711 Жыл бұрын
Mega Odcinek.Pozdrawiam 👍👍👍👍👍👍
@zlodziejbulek
@zlodziejbulek Жыл бұрын
W końcu szefie, ile można czekać na namowy odcinek.
@Qbekk
@Qbekk Жыл бұрын
12:12 uwielbiam cie za te wstawki bo są rzadko i wywazone w punkt :P
@radoslaw6031
@radoslaw6031 Жыл бұрын
Grzes, swietna eobota jak zawsze. Dawaj wiecej. Pozdrawiam
@buczo102
@buczo102 Жыл бұрын
Świetny materiał!!
@Forgottencastle
@Forgottencastle Жыл бұрын
Dla mnie obecnie najlepszy kanał na YT i z niecierpliwością czekam na kolejne, merytoryczne odcinki
@mattheusp6630
@mattheusp6630 Жыл бұрын
A kim Ty kur… jesteś żeby twoje zdanie się liczyło 😂😂.Pozdrawiam , świetny film tak po za tym
@mikoajagowski8133
@mikoajagowski8133 Жыл бұрын
Świetny materiał !
@dsk4rav
@dsk4rav Жыл бұрын
Uwielbiam tak merytorycznie poprowadzone relacje.
@rysrysiu9048
@rysrysiu9048 Жыл бұрын
Świetny materiał. Pozdrawiam
@jakubbarski468
@jakubbarski468 Жыл бұрын
Ciekawe spostrzeżenia, ciekawe rzetelne informacje. Lubię twoje materiały
@kowalboro
@kowalboro Жыл бұрын
Nie ma błędu w użyciu słowa snajper. Strzelec działający wraz z obserwatorem jako samodzielny oddział za linia frontu lub na lini. Strzelec wyborowy jest to żołnierz odzialu plutonu piechoty wspierający swój oddział.
@TheMrFredi
@TheMrFredi Жыл бұрын
gratulacje , zrobiliscie swietny material !!!!
@Lattini
@Lattini Жыл бұрын
Zatebisty materiał pOzdro byku
@SirBukos
@SirBukos Жыл бұрын
Świetny materiał 😊
@jerzywaligrucha6211
@jerzywaligrucha6211 Жыл бұрын
moze nastepny material o wloskiej armi z okresu 1 polowy XX wieku, dlaczego kolebka faszyzmu i wzór dla nazistów ponosił tak dotkliwe klęski na swoich frontach ?
@marcinmarciniak3816
@marcinmarciniak3816 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat
@skerchful
@skerchful Жыл бұрын
Opowiadał o tym w jakimś materiale na TVGry. Jakieś mity o grach wojennych czy coś takiego
@lostinspace013
@lostinspace013 Жыл бұрын
Włosy komandosi - pełna zgoda, jednak była to kropla w morzu porażek. Włoska armia była totalnie przestarzałą i fatalnie uzbrojoną formacją, bez szczególnej woli walki. I tylko zdarzały się wyjątki od tej reguły.
@lostinspace013
@lostinspace013 Жыл бұрын
@。ツ No w kwestii uzbrojenia to nie mogę się zgodzić. Włosi mieli dużo sprzętu, liczne lotnictwo, dużą marynarkę tylko że jest jeden problem : ogromna większość ich sprzętu była kompletnie przestarzała. Porównywanie go do sprzętu USA nie bardzo ma sens, bo w 1939 to ... Polska nawet była silniejsza na lądzie niż USA :D Amerykanie w 2-3 lata dokonali gigantycznego skoku jakościowego i ilościowego. No ale nieważne, wracając do Włochów, ich broń maszynowa wołała o pomstę do nieba, ich podstawowy karabin maszynowy to Breda 30 .. wręcz totalny katastrofalny złom. Mieli w 100% przestarzałą artylerię, absolutnie najgorsze czołgi tej wojny, samoloty też w większości z poprzedniej epoki. Oni naprawdę na polu uzbrojenia mocno od wszystkich odstawali. Sytuację dodatkowo pogarszał fakt, że w ogóle nie mieli motywacji do walki, co sam słusznie napisałeś. Rommel pojawił się w Afryce właśnie dlatego, że wielokrotnie słabsi Brytyjczycy pogonili Włochów ładnych parę tys kilometrów. To Niemcy uratowali im tam dupę.
@szaratasma5542
@szaratasma5542 Жыл бұрын
Kolejny fantastyczny materiał.
@aksorz
@aksorz Жыл бұрын
Kapitalny materiał !
@kamilpaulina7980
@kamilpaulina7980 Жыл бұрын
Ze wszystkich historycznych kanałów Twoje wykonanie podoba mi się najbardziej, przyjemnie się słucha i genialna forma :)
@brzytownik
@brzytownik Жыл бұрын
Świetny, ciekawy materiał - gratuluję znakomitej produkcji!
@Arturrodeldziko
@Arturrodeldziko Жыл бұрын
Świetny materiał :)
@KamilW928
@KamilW928 Жыл бұрын
Zaje...ciekawy materiał. Subik się należy bez dwóch zdań.
@konkombakonkomba7751
@konkombakonkomba7751 Жыл бұрын
Super materiał!!!!
@bozenabieniek281
@bozenabieniek281 3 ай бұрын
Jak zawsze ciekawy odcinek.
@oliwerbudnik860
@oliwerbudnik860 Жыл бұрын
Twoje fimy są tak mięsiste, pięknie się to ogląda, warto czekać na kolejne bo z czasem w parze idzie jakość
@querbx
@querbx Жыл бұрын
Znowu żółte światło padło. Powinno to być motto kanału. Wtedy kiedy pada żółte światło wiadomo że materiał jest dopracowany bo dużo czasu nad nim spędziłeś. Naprawdę świetne. Twoje materiały dobrze pokazują to że wojna nigdy nie jest czarno-biała tylko zawsze są odcienie szarości.
@kamilkamecki1264
@kamilkamecki1264 Жыл бұрын
Mega ciekawy materiał.
@piotrpietrzak8746
@piotrpietrzak8746 Жыл бұрын
No jestem pozytywnie zaskoczony podejściem do tematu, przede wszystkim na tle podobnych materiałów. To prawda, że temat jest trudny i właściwie jednoznacznie nie rozstrzygalny, dlatego przyjęte przez pana kryteria są ciekawą propozycją. Świetnie, że nie wpadł pan w pułapkę porównywania wyników pojedynczych snajperów, zwłaszcza że tak naprawdę są one nieweryfikowalne... mam malutką uwagę do filmu i to bynajmniej nie temacie snajperów: to prawda, że impas w Normandii przełamali Amerykanie, jednakoż bardziej agresywni byli Brytyjczycy. Wystarczy przyjrzeć się zmaganiom o Caen. Zresztą taki był plan operacji w Normandii. Brytyjczycy agresywnymi działaniami mieli wiązać większą część sił niemieckich (i z tego zadania wywiązali się należycie), a mniej obciążeni Amerykanie, mieli przełamać front. To że do tego doszło tak późno, to już kwestia dowodzenia po stronie amerykańskiej. Zresztą by być sprawiedliwym, to dowodzenie rozdmuchanej legendy, jaką był Monty, też wiele pozostawiało do życzenia (mówiąc z angielską powściągliwością).
@dariuszzarzecki3422
@dariuszzarzecki3422 Жыл бұрын
dobry odcinek trzymaj tak dalej
@TheDzigi94
@TheDzigi94 Жыл бұрын
2:13 - ale! bitwy toczono najczęściej na dystansie 200-300m i wciąż udawało się trafić przeciwnika(!). To o czym mówi Grzegorz to faktycznie dystans na jaki przeciętny żołnierz był w stanie celnie oddać strzał w konkretnego człowieka : )
@kamilkamil2219
@kamilkamil2219 Жыл бұрын
Bardzo dobry film 😀
@lamprat66
@lamprat66 Жыл бұрын
muzyka jaką zastosowałeś bardzo rozprasza i nie skupiam się na twoim głosie. Pozatym super :D
@christianhan1959
@christianhan1959 Жыл бұрын
Super materiał. Dawaj Topke, proszę. O najlepszych broniach WW2
@waldemard.2632
@waldemard.2632 Жыл бұрын
Witam. Jak zawsze dobrze zrobiony i przygotowany odcinek. Jedynym błędem który mi wpadł do oka to kwestia 3 flag 5.58. Chodzi o niemiecką zamiast tej która jest powinna być czarna-biała-czerwona. Tak trzymać i już dziś się cieszę na nowe odcinki. Pozdrawiam serdecznie
@Ravenscaar
@Ravenscaar Жыл бұрын
też na to zwróciłem uwagę... ;)
@jerzywaligrucha6211
@jerzywaligrucha6211 Жыл бұрын
Dziwne, że nikt tego błędu nie wyłapał wcześniej
@pawe6508
@pawe6508 Жыл бұрын
wspaniały materiał
@paweserafin2303
@paweserafin2303 Жыл бұрын
Long Rifle był inspiracją dla nazwy BFG z DOOMa XD
@djsalis
@djsalis Жыл бұрын
Ciekawy materiał :)
@krispoland4452
@krispoland4452 Жыл бұрын
Świetny materiał widać wiele godzin przygotowania.
@kamilukaszewicz
@kamilukaszewicz Жыл бұрын
Zaczynam subskrybować.Nie pierwszy raz obejżałem z ciekawością.
@adrianmaciejczak3723
@adrianmaciejczak3723 Жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu. Dziękuję i pozdrawiam
@MariuszCuch
@MariuszCuch Жыл бұрын
08:50 krotsza lufa wcale nie jest mniej celna, po prostu wymaga uwględniania poprawek np. na wiatr od któtszych dystansów niż dłuższa i większej korekty opadu pocisku - po prostu tego nie wiedzieli albo mieli sztywne celowniki bez takich korekt. Odsyłam do któregoś z filmów na kanale OMNISARMA.
@prasaite
@prasaite 4 ай бұрын
I z tego powodu jest mniej celna niż dłuższa lufa bo na tych samych dystansach musisz stosować większe poprawki. Na krótszych dystansach karabinem z dłuższą lufą walisz na minimalnej lub wręcz żadnej poprawce, więc zwłaszcza dla mniej doświadczonego żołnierza łatwiej jest trafić. W walkach ulicznych do 100 metrów jeden uj czy długa czy krótka lufa. Ale w polu na dystansach to już ma duże znaczenie, łatwiej, więc szybciej celujesz ta różnica czasu może być też różnicą życia lub śmierci dla strzelca.
@MariuszCuch
@MariuszCuch 4 ай бұрын
@@prasaite Ja nie napisalem nic o celności i skuteczności zestawu karabin-strzelec a wyłącznie o lufie. Dłuższa przy tej samej grubości ścianki będzie miała większe drgania własne, od skręcenia rozpędznym pociskiem, by była równie celna, musi mieć grubszą ściankę. Dobór długości, sztywności to często kompromis i dla różnych celów są różne konfigurcje, w tym różne lufy do tych samych modelli broni.
@prasaite
@prasaite 4 ай бұрын
@@MariuszCuch To co napisałeś " Dobór długości, sztywności to często kompromis i dla różnych celów są różne konfigurcje, w tym różne lufy do tych samych modelli broni." Jest najlepszą odpowiedzią w tematyce strzelania.
@przyjacielezsummonersrift3886
@przyjacielezsummonersrift3886 Жыл бұрын
prooosze zrób film o prohibicji w stanach. to bardzo ciekawy temat
@kiray5065
@kiray5065 Жыл бұрын
fajny, ciekawy materiał
@albertzweinstein577
@albertzweinstein577 Жыл бұрын
Konkret odcinek 😀
@andrzejkowalski2838
@andrzejkowalski2838 Жыл бұрын
Świetny pomysł na materiał ja jeszcze z tak omawiamy tematem się spotkałem zawsze były to omawiane poszczególne osoby które uzyskały miano legend a tu piękne porównanie formacji w poszczególnych walczących armii można nabijać się z Brytyjczyków że Amerykanie robili za wabiki ale trzeba im przyznać że umieli do bólu wykorzystać uwarunkowania i środowisko walki w jakim się znajdowali i sądzę że gdyby walczyli z Sowietami na wschodzie ich doktryna i cała forma zorganizowania i wyposażenia by tam jeszcze większe odnosili sukcesy można by było powiedzieć że można było to mierzyć w skali przemysłowej tak maszynka do mięsa i może to należy kontynuować jako mini cykl i porównać oraz podać jako zwycięzców w następnych kategoriach najlepsza piechotą dywizje pancerne i lotnictwo a 40 minut w tak szeroko omawianej kwestii jest według mnie w sam raz brawo za materiał i ogromne ilości wiadomość ciekawostek i statystyk 👏👏👏💓💓💓👍
@kr0p3k_
@kr0p3k_ 11 ай бұрын
,,,,,,......,,,,,,..... Korzystaj z tego małego podarunku. Może i był sens w tym, co napisałeś, ale uciekł. Bo się rozmazał w braku interpunkcji. Wyszedł rzyg. Nie pozdrawiam, wróć do szkoły.
@maniekakaabraham
@maniekakaabraham Жыл бұрын
Czekam na wiecej tematów z okresu I wojny!
@GrzegorzBobrek
@GrzegorzBobrek Жыл бұрын
Obiecuję, że kolejny będzie krótszy!!! Miłego weekendu
@graczcrafteda7105
@graczcrafteda7105 Жыл бұрын
siema idolu XDD
@mrsdarcy7
@mrsdarcy7 Жыл бұрын
Nie! Niech będą takie albo i dłuższe...
@_Patrichi_
@_Patrichi_ Жыл бұрын
Kolejny będzie krótszy? Żartujesz? Można Cię słuchać godzinami :)
@umfor2597
@umfor2597 Жыл бұрын
nikt nie będzie miał ci tego za złe jak nie dotrzymasz tej obietnicy
@dzik5977
@dzik5977 Жыл бұрын
Nie da się zetelnie omówić tematu w krótkim czasie
@yanuszpl914
@yanuszpl914 Жыл бұрын
Szefie bardzo się cieszę,że rozwijasz swój kanał, super się słucha
@arye2457
@arye2457 Жыл бұрын
Świetny materiał.
@mrkuba4554
@mrkuba4554 Жыл бұрын
Może odcinek o wyposażeniu Polskiei armiii w 39?
@ART010ful
@ART010ful Жыл бұрын
Zdecydowanie Finlandia , oni nawet nie używali lunet i maskowali się tak, że trzeba było nadepnąć żeby ich znaleźć , a i nawet wtedy się nie znalazło w większości przypadków. Pozdrawiam.
@Kret26
@Kret26 Жыл бұрын
Nie do końca, bo wielu ludzi daje się na to nabrać. Finowie nie mieli każdego snajpera skuteczności Simo Häyhä. To, że ON nie używał lunety nie oznacza, że każdy Fiński snajper robił to samo.
@miloszpawlak763
@miloszpawlak763 Жыл бұрын
Moim zdaniem też finlandia ale finlandia nie miała tyle ludzi jak niemcy czy amerykanie i nie było tyle snajperów.
@PLTakeMe
@PLTakeMe Жыл бұрын
co do lunet to mamy tylko potwierdzenie w przypadku simo
@callmeweaboo6250
@callmeweaboo6250 Жыл бұрын
A przeciwko konu się mierzyła Finlandia w wojnie zimowej? Przeciwko przetrzebionej armii radzieckiej przez towarzysza Stalina gdzie jeyna strategiajest chód do przodu. W takiej sytuacji nie trzeba być snajperem żeby zabić z dużej odległości. Ja bym obstawiał sowietów za ich taktykę która była zupełnie inna niż ta Niemców i Amerykanów +nie walczyli z niezdyscyplinowaną armią (przez większość wojny) tylko z dobrze dowodzoną i zmotywowaną armią
@bazejdrabarek1719
@bazejdrabarek1719 Жыл бұрын
Bobrek: wielowątkowa analiza historyczna i kompleksowe dane statystyczne. Anon z internetu: yyyy Finlandia bo lunety i maskowanie. Kurczę, trochę powagi.
@marcinos303
@marcinos303 Жыл бұрын
Świetny materiał👌 Ciekawe, że wspomniani Kanadyjczycy, nie zapomnieli tego, czego nauczyli ich Anglicy. Mówi się, że obecnie najlepsze szkoły snajperów są w Kanadzie, ponadto jest tam produkowany, prawdopodobnie najlepszy karabin snajperski na świecie, w kalibrze 338 Lapua Magnum.
@misiuyogi6532
@misiuyogi6532 Жыл бұрын
Tu bym nie był taki pewny kto kogo nauczył strzeleckiego rzemiosła, hasło z I wojny: Francis Pegahmagabow :)
@pawelczerwiec8228
@pawelczerwiec8228 9 ай бұрын
Masz bardzo wysoką wiedzę Grzegorz widać że masz ogromną pasję trzymaj się cześć :)
@GadesChannel
@GadesChannel Жыл бұрын
Grzegorzu, tradycyjnie podtrzymam pytanie - kiedy ścieżka audio jako podcast? :)
@twierdzonreaktywacja5083
@twierdzonreaktywacja5083 Жыл бұрын
Jak zwykle nauczyłem się więcej niż w szkole
@DannyDan87
@DannyDan87 Жыл бұрын
fajny materiał, następny może trwać godzinę
@rafalczysz4948
@rafalczysz4948 Жыл бұрын
Ciekawy material.
@pjdabrowski
@pjdabrowski Жыл бұрын
Drobna rzecz: w niemieckim "Z" czyta się "C", jak "cyferblat" - zifferblatt - tak w związku z Zeiss-em.. Tak jak, "zeitgeist", Zeitung pzdr
@pjdabrowski
@pjdabrowski Жыл бұрын
ale, żeby nie było wątpliowści - materiał jest świetny. gratulacje
@Pinek258
@Pinek258 Жыл бұрын
super! dzieki!
@MP-vh6bv
@MP-vh6bv Жыл бұрын
Grzegorz jak zwykle odpicował odcinek na błysk 👌👍
@bartekstangryt6906
@bartekstangryt6906 Жыл бұрын
Dzięki za nowy odcinek i co to za fragment filmu w 2 minucie?
@piotrszmuc1940
@piotrszmuc1940 Жыл бұрын
Czekam na drugą część
@jerzybaczyk2769
@jerzybaczyk2769 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Pytanie czy mozemy porównać statystyki strat/sukcesów wśród snajperów różnych armii.
@separator88
@separator88 Жыл бұрын
Mnie zawsze ciekawilo ze nikt nie wpadł na pomysl uzywania karabinow przeciwpancernych w roli snajperskich. Wiem wiem moze i waga byla problemem, ale taki w standardowym kalibrze karabinowym staje sie wrecz oczywistą drogą rozwoju, jak sie z czasem okazalo sluszną. Nie chcem tutaj epatowac patriotyzmem, ale nasz rodzimy ur to idealny przyklad niewykorzystanego potencjału
@ZygoPL
@ZygoPL Жыл бұрын
Damn, ale dobry odcinek.
@user-fm6pv7gg7f
@user-fm6pv7gg7f 10 ай бұрын
Dobry materiał, choć drobne słowne potknięcia też się trafiły np. Zeiss czyta się "Cajss" a Lomo to " Łomo", życzę dalszych dobrych materiałów.
@rolnikzsahary4800
@rolnikzsahary4800 Жыл бұрын
Obecnie są systemy wykrywające snajperów,może być smutno temu kto strzela.
@ignkas797
@ignkas797 Жыл бұрын
Snajper jest przydatny w miastach i w wojnie przeciw prymitywnie uzbrojonym np. afganczycy. A teraz w erze dronów, kamer, termowizji nie dość że snajpera łatwiej wykryć to rola snajpera spada przez to że drony lepiej likwidują cele bez zagrożenia.
@wojciechbalajewicz8605
@wojciechbalajewicz8605 Жыл бұрын
Doskonała robota... Dawno nie widziałem tak merytorycznie opowiedzianej historii 👍
@adamlisok1468
@adamlisok1468 Жыл бұрын
Witam... No dobra, a Japonia... Co mógłbyś powiedzieć o japońskiej doktrynie wojennej dotyczącej snajperow?... Z góry dziękuję i pozdrawiam...
@JulijBuawin4356
@JulijBuawin4356 Жыл бұрын
Zabrakło rozwinięcia o Finach i zestawienia Anglików Niemców i Rosjan (no i Finowxd) Wiem że inne są proporcje ale tak poglądowo. Jak dla Mnie powinien się pojawić też kanał tvgryhistoria, czy tam bez "gry" nawet.. A temat grubszy niż 45 minut napewno :p, więc pozostał niedosyt bo, lukajac na długość filmu jeszcze bardziej pociąłeś materiał. A tak to miło się oglądało no i ten twist:p Pozdrawiam.
@stefanbolec3846
@stefanbolec3846 Жыл бұрын
Zdecydowanie za malo o Finach 🤔
@qkenkenu
@qkenkenu Жыл бұрын
po odcinku w którym, Pan opowiedział o dywizjonie 303 (kompletnie nie wspominając o jego najjaśniejszej gwieździe) w bitwie o anglię. Stracił Pan u mnie szacunek, oraz wiarygodność
@grzegorzniedostatek3241
@grzegorzniedostatek3241 4 ай бұрын
Świetne poczucie humoru 😂. Dzięki za materiał😃
@wiech61
@wiech61 Жыл бұрын
Melchior Wańkowicz opisywał jak pod Monte Casino zapanowała moda polowania na niemieckich oficerów , a trofeum były zegarki bo wszyscy niemieccy oficerowie je posiadali . Nie pamiętam ale był jeden dobry strzelec tylko służył w formacji wojsk zmechanizowanych i pożyczał karabinu u piechurów , ponoć przedramiona miał dobrze ozdobione . Ciekawy jestem jak te trofea i kiedy zdejmował . Taki polski akcent snajperski . Co do Angoli to nigdy bym nie powiedział że na podeście . Ruscy przy dużych stratach , ale w tej masie jakieś osiągnięcia , pozdrawiam , Wiechu
Legenda rosyjskich snajperów kontra rzeczywistość
23:00
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 592 М.
格斗裁判暴力执法!#fighting #shorts
00:15
武林之巅
Рет қаралды 92 МЛН
КАКОЙ ВАШ ЛЮБИМЫЙ ЦВЕТ?😍 #game #shorts
00:17
Od czego żołnierze naprawdę umierali na wojnie
25:56
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 595 М.
Od tylca - przełomy w broni strzeleckiej. Historia Bez Cenzury
17:24
Historia bez cenzury
Рет қаралды 808 М.
Jak z perspektywy WIETKONGU wyglądała wojna w Wietnamie
33:32
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 281 М.
10 najgorszych broni II wojny światowej
30:09
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 1,2 МЛН
Najkrwawsze dni I wojny światowej
26:16
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 183 М.
Dlaczego Hitler odpuścił budowę bomby atomowej
21:41
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 488 М.
Kultowe czołgi II Wojny Światowej. Historia Bez Cenzury
18:10
Historia bez cenzury
Рет қаралды 2 МЛН
ARMIA CZERWONA - 52 FAKTY
12:01
PRO100 zmoSTU
Рет қаралды 393 М.
Legenda Erwina Rommla kontra rzeczywistość
29:17
Grzegorz Bobrek
Рет қаралды 472 М.
格斗裁判暴力执法!#fighting #shorts
00:15
武林之巅
Рет қаралды 92 МЛН