Z tym ustawianiem noża to nie do końca się można zgodzić bo w u większości noży tokarskich wysokość trzonka nie zgadza się z wysokością płytki czy krawędzi skrawającej. Powinno się mierzyć od wysokości krawędzi skrawającej a nie trzonka noża. Pozdrawiam. P.s. fajnie jakby moment obróbki skrawaniem nie był w przyspieszonym tempie bo to to nie miarodajne dla oglądajacego.
@Robert-py7jj9 ай бұрын
Słuszna uwaga,płytka skrawająca często jest poniżej wysokości trzonka noża, pozdrawiam
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Hmmm no i właściwie tak tutaj robię bo w pierwszej kolejności jedynie określiłem jaka jest ta wysokość posługując się trzonkiem noża a następnie tą wysokość przenoszę mierząc ją od sanek skrętnych czyli dodając jeszcze wysokość podstawy imaka. Teraz znając tą wysokość śmiało mogę mierzyć właśnie do ostrza. A mówiąc o nożach które pasują do immaka czyli na przykład 10 na 10 mam oczywiście na myśli standardowe noże na wymienne płytki bo o to najczęściej pada pytanie. Ale faktycznie być może za bardzo uprościłem temat dzięki za sugestie postaram się to sprostować w kolejnym odcinku. Ps. Gdybym nie przyspieszył skrobania i nie wyciął znacznego fragmentu to mielibyśmy tutaj najludniejszy film na moim kanale hehe:)
@grzegorzbrodala9 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor Adam.... nie pisałem o skrobaniu tylko o skrawaniu....
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
@@grzegorzbrodala aaaa OK dopiero się obudziłem wiec jeszcze słabo kontaktuje :)
@OjciecSynojca9 ай бұрын
Ok, ale są też wertykalne montaże do tokarek
@OjciecSynojca9 ай бұрын
Na praktykach w tech-bazie uczyli nas podkładać blaszki pod nóż❤❤
@ghostanddiy9 ай бұрын
Dla zasięgów 😁, ale jak już się dorobię takiego maleństwa to mnie czeka maraton z Twoimi filmami, masa wiedzy dla laika.
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Dzięki 🙂 Powodzenia w oglądaniu filmików 😀🙂 Pozdrawiam 🙂
@manfiks9 ай бұрын
Ciekawy film i moje wspomnienia sprzed 20 lat kiedy to robiłem na codzień Pozdrawiam
@pawe75199 ай бұрын
Szkoda, że tak krótko😉Mam nadzieję, że w tym tygodniu pojawi się jeszcze jakiś filmik 🥰
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Zależy od montażystki ale walczymy z tematem żeby film był
@bajkierbroda9 ай бұрын
Maszyna już nabiera cech prawdziwej tokarki 👍 A do kompletu, to proponuję jako ostatnią serię, montaż DRO do Vevora 😎 Namów inwestora, to jest bardzo pomocne 😊
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Jest pomocne ale tutaj maszyna już dawno odebrana tylko tak się wleczemy z tymi filmami więc akurat w tym wypadku dro nie będzie.
@MadmaxMadmax-qr9ck9 ай бұрын
Ja mierze troszeczkę inaczej mam wałek fi 20 mocuje w szczeki centruje, zakładam nóż dojeżdżam do si wałka pionowej i mierzę wysokość od góry wałka do płytki. Od zmierzonej wysokości odejmuje 10 i mam jaką blaszkę podłożyć. Jeżeli wynik wyjdzie ujemny to trzeba z frezować podstawę noża.
@geniuszK9 ай бұрын
👋👋👍👍
@scorpioo73509 ай бұрын
Jak zobaczyłem szlifierkę i pilnik to se myślę "koń" do rzeźni trafił, będą kabanosy 😉
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Hehe :)
@TheNysmo9 ай бұрын
Szybkie pytanie :D W jakich sklepach/sklepach internetowych zaopatrujesz się w części do maszyn? Czy nie masz ulubionych takich miejsc? Zaczynam powoli swój warsztat kompletować, pierwsze tanie maszyny zaczynają się pojawiać. Z czasem może coś fajniejszego wleci :) A naprawy to raczej nie odłączny element :D Pozdrawiam :)
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Nie raczej ulubionych sklepów nie mam kieruję się głównie ceną dostępnością wiadomo że na przykład w takim sklepie jak EBMiA mogę liczyć na szeroki asortyment i na przykład że coś mi to biorą na miejscu czyli że poproszę żeby przymierzyli do siebie koło pasowe pasek i jakieś tam napinacz żeby to później pasowało do mojego projektu. Z kolei w darmecie jest duża szansa że przykład oprawki imadła tego typu rzeczy będą dość dobrej cenie w stosunku do jakości Często też bazuje na częściach z odzysku czyli gdzieś na złomnicach że po prostu od znajomych zdobytych.. Jednak najczęściej zagląda po prostu na Allegro czy olx bo tam nie tylko nowe ale też używane podzespołem można kupić tylko czasami bardzo dobrych cenach weźmy na przykład taką przekładnię cykloidalną w robota która kosztuje pewnie z 10 000 a z demontażu uda się wyrwać za 2000
@cludePL9 ай бұрын
Przyleganie tego konika to straszna lipa. Praca do 3 - podziwiam że jesteś w stanie pracować i logicznie myśleć.
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Ja pracuję na zmianę więc jakby jestem przyzwyczajony że co jakiś czas pracuję właściwie przez całą noc :) Dzięki za docenienie.
@bravomz9 ай бұрын
czy moglbys sprawdzic srednice i ilosc zebow dla kol przekladni gwintow metrycznych?
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Maszyna już dawno odebrana więc nic tutaj już nie pomierzę. Ale ilość zębów jest podana w tabelce właśnie dla gwintów metrycznych jeżeli prześledzisz wszystkie opcje ustawień to będziesz wiedział jakie są potrzebne koło
@krzysztofpawlak52369 ай бұрын
👍
@pzgtsg9 ай бұрын
Adam, zdradzisz tajemnicę czego używasz jako pigmentu przy dopasowywaniu elementów skrobaniem?
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
błękit pruski ;)
@pzgtsg9 ай бұрын
Dziękuję:)
@sq9ppw9 ай бұрын
Interesuje mnie bardziej ten temat 🙂🙂🙂 co to za firma z której masz ten pigment? Masz go z czymś rozrobiony, czy mieszasz dopiero? Czy taki pigment jest lepszy od tuszu traserskiego? Mam trochę skrobania i nie wiem jak ogarnac ten temat. Jeśli gdzieś było na filmach to przepraszam ale nie znalazłem.
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
@@sq9ppw hmm nie wiem co to za firma kupiony w plastyku . mieszam z olejem kzbin.info/www/bejne/fGrVcoqViZJqg5Ysi=613EewlqadNXBVsg&t=499 czy lepszy od tuszu traserskiego to zależy bo np. typowy DYKEN do trasowania czyli rasowania rysikiem się nie nadaje bo szybko wysycha to samo farba olejna a tu z olejem cały czas jest to wilgotne
@sq9ppw9 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor dziękuje za szybką odpowiedz. Kupowałeś to gdzieś w necie? Jeśli tak czy mógłbym prosić link?
@bennn96579 ай бұрын
Siemanko mam chińską tokarkę jager german 350 i spaliła mi się cala elektryka wraz z silnikiem przez moją nadgorliwość i pytanie czy warto przerobić tą maszynkę na 3 fazy? Jak tak to jaki silnik byś polecił i falownik? Może miałbyś na sprzedaż taki zestawik?
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Taki zestaw dawaliśmy kzbin.info/www/bejne/b4vUgWyVn9F8Z7ssi=-P59Vb7UMRm_GUPE ( to cykl 4 filmów)
@bennn96579 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor dzięki biorę się za ogladanie
@pawekowalski74699 ай бұрын
4 😀👍👍👍
@lromaniuk9 ай бұрын
Czy taka modyfikacja konika nie spowoduje przypadkiem że ustawianie go poprzecznie będzie zmieniało wysokość? Powierzchnie stopy na których opiera się konik powinny być równoległe do łoża żeby ustawianie poprzeczne konika w ogóle miało jakiś sens.
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
Tak to prawda przy założeniu że ktoś będzie zmieniał położenie zerowe w celu toczenia długich stożków z przesunięciu kła ale w tym wypadku ta maszyna takich zadań mieć nie będzie.
@lromaniuk9 ай бұрын
@@AdamMaszynotwor Wydaje sie ze nawet proba wycentrowania pinoli do osi wrzeciona moze byc utrudnione. Jak przesuniesz poprzecznie to podkladki na stopie beda zle dobrane.
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
@@lromaniuk no teoretycznie tak ale w tej chwili już jest wycentrować do osi i tak zablokowane. więc nie ma potrzeby tego ruszać (niestety tak jak mówię na końcu już takie wykonanie tych regulacji zajęło sporo czasu ... Można było robić to inaczej tutaj jednak musiałam dostosować się do wytycznych i ważyć pomiędzy kosztami ,dobranym sposobem naprawy a zastosowanie całej maszyny dlatego zrobiłem to w taki a nie w inny sposób -gdyby konik nie był fabrycznie źle wykonany to nie byłoby takiego problemu)
@marcin232289 ай бұрын
1
@kamilkamilu6669 ай бұрын
2
@kornel8809 ай бұрын
trochę zawiły ten sposób doboru rozmiaru noża, rozmiary są stopniowane co 2mm więc na oko odrazu widać który rozmiar pasuje do osi a który jest niżej czy wyżej, co do dokładniejszego ustawienia myślę że najszybciej jest po prostu splanować płaszczyznę wałka wtedy odrazu widać czy i ile brakuje do osi
@AdamMaszynotwor9 ай бұрын
To jest tak proste gdy ktoś kuma temat i wie na co patrzeć np. podczas tego planowania i jakie wyciągnąć wnioski z otrzymanego efektu