Pokuszę się o stwierdzenie, iż jest to jeden z najciekawszych (o ile nie najciekawszy!) rankingów jakie kiedykolwiek miałem przyjemność oglądać na YT! Brawo!
@Hato19929 жыл бұрын
Dużo w filmach jak groźna jest chemia. Może dla odmiany jak cudowna ona jest dla nas? Np. Najbardziej ryzykowne i dziwne dla ówczesnego świata substancje podane osobom, którym nie dawano szans na przeżycie jakiejś choroby? Albo najdziwniejsze choroby świata? Takie jak dla przykładu zespół fermentacji jelitowej. Przyda się coś takiego dla odmiany :)
@patrykoo21349 жыл бұрын
Wybuch se łotak o
@Mir0ll9 жыл бұрын
Patryk Romańczuk ten fragment wygrał dla mnie cały odcinek :D
@Decontis869 жыл бұрын
Patryk Romańczuk #selotako
@missmaryianna9 жыл бұрын
+Patryk „Matrix” Romańczuk To zupełnie jak z powodami, dla których kobieta złości się na mężczyznę, jeden z punktów: bo se łotak o :D
@krystiangehrke65308 жыл бұрын
hahah chciałem to samo napisać :D
@mariochrome98119 жыл бұрын
W dwa dni obejrzalem wszystkie twoje filmy. Twoj kanal jest swietny! Pozdrawiam :)
@eemkaa148 жыл бұрын
"... dla amerykanina dla pewności trzech " :D
@grzegorzbrzeczyszczykiewiczARP3 жыл бұрын
Powiem kolokwialnie. Jebłem:D
@push3kpro7 жыл бұрын
Substancje, z którymi chcielibyście pracować bez odpowiedniej ochrony: 1. LSD. 2. LSD. 3. LSD. 4...
@Kamaaaaa_4 жыл бұрын
też o tym pomyślałam haha
@Bruxa12988 жыл бұрын
Fascynujący to jest twój sposób przedstawiania nauki. Aż chce się słuchać.
@Rkubas879 жыл бұрын
Na pocieszenie pozostało nam...jak tam mówisz to się teraz będę cieszył :D
@bartekbartek56656 жыл бұрын
Świetny film jak zawsze !
@Kaemer10009 жыл бұрын
Mieć takiego nauczyciela to marzenie. Odcinek jak zwykle niesamowity.
@No_ChybaTY9 жыл бұрын
zayebiste są te filmiki. Leci sub i czekam na więcej!
@witoldsieka45209 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek!
@SalamoonYTB9 жыл бұрын
Świetny odcinek! Sam od dłuższego czasu zastanawiam się nad poprawnością nazwy "azydek azydoazydku" i ten film rozwiał nieco moje wątpliwości nazwą systematyczną. Może zrobisz kiedyś odcinek o chemii fluoru albo superkwasach?
@INVmati9 жыл бұрын
Zajebiste masz suba :P Właśnie takiego kanału szukałem ;)
@Golompakajaszczomp3 жыл бұрын
Witam w zwariowanym laboratorium... 6 Substancji z którymi nikt nie chce pracować Zróbmy to!
@DL7Media3 жыл бұрын
Adbuster po obejrzeniu tego filmu: Hmmm, kupię wszystkie i zmieszam, ALE BĘDZIE ODCINECZEK
@gosiek924 жыл бұрын
'Se ło tak o' w Twoim wykonaniu sprawia ze czuje się jakby ktoś nóż w uszy mi wbił
@ThePawcios9 жыл бұрын
Są źródła!!!! :D można się zagłębiać- wielkie dzięki
@miajjjjjj9 жыл бұрын
"Dawka śmiertelna dla przeciętnego Polaka to równoważność dwóch kryształów soli. Dla Amerykanina dla pewności trzech" Panie prowadzący, co za poczucie humoru! :)
@lajza139 жыл бұрын
duża masa mięśniowa vs duża masa tłuszczowa - co lepiej zniesie jakąś tam dawkę trucizny?
@czester99919 жыл бұрын
***** trucizny wlasciwie wszystko rozpuszcza sie lepiej w wodzie albo w tłuszczu więc musiałbyś sprawdzić każdą jedną trucizne
@czester99919 жыл бұрын
aaaa dzięki :)
@DuchAmagi9 жыл бұрын
Hej, zrobiłeś odcinek o ewolucji, więc może zrobiłbyś też o globalnym ociepleniu? Myślę, że to temat bardziej "na topie" i o wiele bardziej niż ewolucja wymagający rozjaśnienia, bo częstokroć dziś politycy lubią manipulować przy tym temacie, a potem duża część społeczeństwa powtarza za nimi te bzdury. O ile zdecydowana większość młodych Polaków pewnie się zaśmiała, że ktoś może nie wierzyć w ewolucję, o tyle spora grupa ludzi - nawet dość wykształconych i inteligentnych - nadal powtarza mity nt. globalnego ocieplenia. Taki temat wymaga wyjaśnienia, a Twój kanał ma siłę przebicia. Pozdrawiam.
@czewor9 жыл бұрын
Fantastyczny materiał !!!
@TheEvvunja5 жыл бұрын
Uwielbiam takie tłumaczenie chemii jak ta uwaga o azotach nieszczęśliwych z połączenia podwójnym wiązaniem
@Woloszow9 жыл бұрын
Dicyjanoacetylen nie zawiera wodoru, w wyniku spalania nie tworzy się woda, która rozpada się w wyższych temperaturach i obniża temperaturę. W swoim subiektywnym rankingu umieściłbym bardziej "przyziemne" substancję jak fluor, fluorowodór, biały fosfor, hydrazynę, nadtlenek acetonu, dimetylortęć, oleum. pozdrawiam, jak zwykle przyjemnie się oglądało.
@SetRowDesign9 жыл бұрын
Opowiedziałbyś na temat najskuteczniejszej metody podrywu? Mowa oczywiście o chloroformie.
@patrrickoo9 жыл бұрын
Świetny odcinek.
@tomasz.kunonator9 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, przyjemnie się oglądało. Chciałbym jednak jeszcze wskazać na dość powszechny, a również bardzo niebezpieczny związek, tj. benzen, który bardzo łatwo wchłania się przez skórę, a często jedyną opcją uratowania osoby mającej kontakt z tą substancją, jest... amputacja kończyny, która się z benzenem zetknęła.
@dangerriff9 жыл бұрын
Super kanał i filmik, leci sub.
@archerman879 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot 5:09 karbamoylo czy karbamoilo?
@compaqchemlab9 жыл бұрын
W pewnym czasopiśmie doczytałem, ze pewien związek krzemu (podać jego danych "teleadresowych" jak wzór czy nawet nazwa nie chcieli.) odkryty przez niemiecki zespół naukowy mógł dorównywać sile ONC. Pytanie tylko, jak mogła by być zbudowana taka cząsteczka, że jest aż tak niestabilna. Myślałem o silanach, ale to raczej odpada.
@lukan91249 жыл бұрын
0 ocen w dol ;) chlopie ten kanal jest mega :P umiesz zaciekawic
@krzysztofczarniak56179 жыл бұрын
Witam, planujesz może jakiś odcinek o wodzie utlenionej tą w większych stężeniach też.
@bartekponikiewski56819 жыл бұрын
Już mi raz eksplodowała mieszanka piorunująca w małym zamkniętym słoiczku i powiem tak: wystarczy mi tych eksperymentów xD
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Bartek Ponikiewski A byłeś wtedy w pobliżu?
@bartekponikiewski56819 жыл бұрын
No a gdzie miałem być? Z pół metra od miejsca reakcji, wywaliło nakrętke z taką siłą, że przez pół minuty nie słyszałem na jedno ucho.
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Bartek Ponikiewski Widziałeś jakiś płomień? Jaki miał kolor? Bo o mieszance piorunującej opowiada połowa prowadzących na chemii zajęcia, którzy mówią cokolwiek o wybuchach ale nie słyszałem opisu jak to wygląda...
@bartekponikiewski56819 жыл бұрын
Tak z sekunde zanim doszło do wybuchu właśnie chciałem sprawdzić jaki będzie płomień (poprzez podpalenie gazu wydobywającego się z cienkiej rurki) i był to taki dosyć jasno żółty płomyczek. Z tym, że cofnął się on przez ponad metrowej długości wąska rurke czego się nie spodziewałem i stało się co się stało. sam wybuch był zbyt gwałtowny aby zaobserwować barwe.
@brys5559 жыл бұрын
Bartek Ponikiewski Ja podpaliłem wylot odpowietrznika akumulatora po ładowaniu. Koloru płomienia nie widziałem, ale widziałem jak mi się elektrolit leje po biurku na twarde dyski schowane w szufladzie (otwarta była). To była chyba najgłupsza rzecz jaką w życiu zrobiłem, a przynajmniej jedna z najgłupszych.
@igorjabonski7368 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot ZŁOTA MYŚL. CZY DOBRZE MYŚLĘ? Ogień to zjonizowane powietrze. Polon 260 jonizuje powietrze z racji dużego promieniowania. Więc czy da się zapalić Uran 235, w taki sposób, by nie zachodziła reakcja spalania, tylko by powłoka, warstwa powietrza kołku uranu zjonizowała się do temperatury +1673 K0=stopni kelwina, użyłem ich dla tego że słyszałem że w chemii lepiej jest używać skali kelvina.
@pawelbjanowski9 жыл бұрын
Co rozumiesz przez "najbardziej radioaktywny pierwiastek/substancja znana ludzkości"? Aktywność w przeliczeniu na gram? Byle inny nuklid o krótszym czasie połowicznego rozpadu będzie wtedy "bardziej radioaktywny", a takich nie brakuje. Może bardziej chodziło o radiotoksyczność? A może o "optimum", czas życia na tyle długi żeby pozwalał go magazynować i używać przez dłuższy czas ale z drugiej strony odpowiednio szybko się rozpadał? A może ilość uwalnianej energii? Albo coś innego? Co konkretnie?
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Uwzględniałem cztery czynniki. Naturalne występowanie, aktywność względną, czas połowicznego zaniku pozwalający na zatrucie i rodzaj promieniowania wraz z jego energią. pozdr.
@pawelbjanowski9 жыл бұрын
Cóż, zatem pasowałoby nieco zmienić stwierdzenie "najbardziej radioaktywny", bo to jednoznacznie sugeruje wprost aktywność promieniotwórczą. Wiem, że grupą docelową może nie są specjaliści ale jak widać i ludzie zawodowo się zajmujący subskrybują Twój kanał ;) Swoją drogą, wolę bardziej polską promieniotwórczość niż radioaktywność ale to już kwestia gustu :) Pozdrawiam również i czekam na dalsze filmiki.
@Byamarro29 жыл бұрын
Fajnie że opisałeś dlaczego Dicyjanoacetylen tak gorąco się pali. Fajnie by było jakbyś częściej podczas filmików mówił "dlaczego tak się dzieje" przy danym zagadnieniu jest to niestety rzadkie w twoich filmikach :(
@VoiceofAltdorf9 жыл бұрын
Jak zwykle super! Mam pytanie, czy mógłbyś wyjaśnić na czym polega proces uodporniania się na trucizny ? Mam na myśli głównie cyjanek potasu, podobno jeszcze za czasów starożytnych były takie praktyki, że osoby wysoko postawione zażywały bardzo małe ilości trucizny tak że pełna dawka na nich nie działała. Czy możliwe jest nawet uodpornienie się na jad kiełbasiany ??
@TheRafalov239 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot Ja to bym chętnie zobaczył i posłychał szybkie pytanie szybka odpowiedź na temat tego połowicznego rozpadu... na jakiej zasadzie to dziala, co to jest itd itp... ile razy na chemii tego nie mialem to i tak do dzisiaj nie rozumiem tych rozpadów, promieniowania i nie wiem czego tam jeszcze nie wrzucić do wora... pozdrawiam ;)
@johnyr329 жыл бұрын
5:00 jest mowa że ten związek zawiera 2 węgle, tymczasem we wzorze strukturalnym ich nie widać?? gdzie są??
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
johnyr32 Tam gdzie spotykają się kreski jest węgiel. Symbole wpisuje się tylko w przypadku gdy jest coś innego. Pozdrawiam
@johnyr329 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot czyli znów oblałem chemie :F
@Masa-san9 жыл бұрын
johnyr32 Zależy którą. U mnie na podstawowej chemii do liceum mówili o takich sposobach zapisywania, jednak praktycznie ich nie używaliśmy.
@patusia12lol9 жыл бұрын
propsy ziomek
@berliner50059 жыл бұрын
Czekam na odcinek o BPA, Bisfenol A. ... ps. ciekaw jestem czy np. wyciskarka do soków której części teoretycznie nie są pozbawione BPA jest groźna dla zdrowia. O ile wiem BPA w tworzywach sztucznych jest groźne przy wysokich temperaturach w jakich się wydziela z tych tworzyw. Pozdrawiam !
@hojny49 жыл бұрын
może odcinek o nowotworach :)
@pawez9978 жыл бұрын
Maria Skłodowska - Curie
@gracjangazi3295 Жыл бұрын
Się zastanawiam co jest trudniejsze. Tworzenie niebezpiecznych substancji, czy wymyślenie ich nazw.
@krzysztofszwajka88029 жыл бұрын
Mała nieścisłość w opisie działania batrachotoksyny. Z tego co zrozumiałem, to działa ona tak, że zatrzymuje akcję serca(zaburzenie pracy kanałów jonowych ->zaburzenie przepływu bodźców nerwowych). Nie jest to jednoznaczne z zawałem. Zawał to martwica. W skutek niedokrwienia mięśnia sercowego, mózgu itd. dochodzi do martwicy tkanek czyli zawału. W przypadku serca, może to w konsekwencji prowadzić do zatrzymania jego akcji(jeżeli martwica dotknie istotnych części serca). Oczywiście koniec końców prowadzi to do martwicy, ale kolejność wydarzeń jest inna i przez to utrwala się błędne przekonanie, że zawał=zatrzymanie akcji serca.
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Krzysztof Szwajka Masz rację, że to taki skrót myślowy. W opisie działania batrachotoksyny jest rzeczywiście cały szlak prowadzący od zaburzeń rytmu do zawału, ale postanowiłem darować słuchaczom "eksperckiego" gadania i chyba źle to ująłem w słowa. Pozdrawiam
@krzysztofszwajka88029 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot Oczywiście to niewielki błąd. Chodzi tylko o zwrócenie uwagi na utrwalanie błędnego przekonania w społeczeństwie, że zawał=zatrzymanie akcji serca. Czy powiedziałbyś to poprawnie czy nie to pewnie większość widzów nie zwróciłaby na to uwagi, ale wspominam o tym, bo Twoje filmy są bardzo rzetelne i taka uwaga wydała mi się być cenną.
@awli88613 жыл бұрын
Nie chce się chwalić, ale o wszystkim wiedziałem :p Zrobisz część2?
@berciik0887 жыл бұрын
ja pracuje od niedawna z mieszanina kwasu siarkowego z kwasem fluorowym z dodatkiem wody. Na jakie niebezpieczenstwo jestem narazony ?
@TechnikMaliniak119 жыл бұрын
Jak to w końcu jest z dotykiem na poziomie atomowym? Jest kilka dostępnych filmów, m.in. vsauce'a, który ciekawie opowiada o oddziaływaniu między atomami, ale nie jest tak, że powłoki elektronowe mogą się przenikać? Właściwie jakie jest Twoje zdanie, jako chemika, na temat dotyku?
@ObiektTestowy9 жыл бұрын
Chodziłbym do ciebie na korki z chemii, za rok matura. Wpadłbyś czasem na Śląsk? :D
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Obiekt 13 Może za rok będę przyjeżdżał na Śląsk na mecze... także nawet jak wpadnę to nie będzie czasu ;) pozdrawiam
@MrBahtek869 жыл бұрын
A jak zmierzono temperaturę płomienia cyjanoacetylenu????
@raxyen8 жыл бұрын
MrBahtek86 supertermometrem co się nie topi :D
@Pabcio7 жыл бұрын
MrBahtek86 nie znam się, ale wypowiem się. Pewnie zmierzyli czas potrzebny do reakcji znanej substancji lub metalu, np. ile czasu potrzeba na zagotowanie wody ;)
@filiplivendosky35474 жыл бұрын
Azotanem tlenku węgla (II)
@szefron9 жыл бұрын
Słyszałem że ten trifluorek chloru może spalić z łatwością granit :\ I słyszałem też że jest taka substancja, która się podpala jak ją się poleje wodą. W swojej nazwie miała słowo sól.
@szefron9 жыл бұрын
SzefRon Polska Chociaż to chyba nie był trifluorek chloru...
@keksiu3518 жыл бұрын
A nie Sód ? on zdaje się po wrzuceniu do wody lub polaniu go zapala się i nawet wybucha.
@zychakowal68559 жыл бұрын
Jak ja bym chciała, żeby któryś z moich nauczycieli prezentował naukowy bełkot w taki sposób jak ty. Nie chcesz może nagrać korepetycji z chemii do matury? :D
@gorgar60597 жыл бұрын
A jaką siłę ma ANFO w porównaniu do TNT?
@muchozolf9 жыл бұрын
"...brytyjskie służby medyczne podały, że w organizmie Litwinienki nie znaleziono talu, tylko słabo radioaktywny, ale silnie toksyczny izotop polonu 210." Wikipedia uważa (w tym artykule: pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Litwinienko) że polon jest słabo radioaktywny. Na szczęście tu: pl.wikipedia.org/wiki/Polon nie ma takich bzdur.
@ontariolacus9 жыл бұрын
Czyżby inspiracja cyklem na blogu Dereka Lowego, In the Pipeline?
@tomekpuff54389 жыл бұрын
Ostatnio na Internetach czytałem, że koncern audi wynalazł syntetyczną benzynę o nazwie "e-benzin", może chciałbyś powiedzieć parę słów o tym, i innych ciekawych paliwach?
@keksiu3519 жыл бұрын
Czyli teoretycznie nie mozna zrobic palnika na Dicyjanoacetylen bo sam palnik ulegl by stopnieniu.
@jacekkowalski18505 жыл бұрын
Czy dla bomb atomowych nie podaje się przypadkiem całkowitej mocy w rownowazniku TNT, a nie w przeliczeniu na kilogramy?
@kubakaminski34309 жыл бұрын
w 6.23 powiedziałeś "rozpadów alfa, czyli tych o najwyższej energii" z tego co wiem to gamma mają najwyższą energię
@akomi32725 жыл бұрын
Wcale nie
@pazzyrra4 жыл бұрын
Gamma ma największą przenikliwość a nie energię. Czyli zatrzyma go tylko gruby beton i ołów. A alfa jest najbardziej zabójcze tylko słabe ma przenikanie. Zwykła kartka wystarczy żeby je zatrzymać. Ale wprowadź niebezpośrednio do organizmu a poczujesz różnicę i to bardzo szybko i mocno.
@lukaszlipa289 жыл бұрын
Krewetka pistoletowa potrafi wytworzyć temp. około 5000C, wiece moze rywalizować z dicyjanoacetylenem :D
@horriblyblue62039 жыл бұрын
Nie ukrywam, że bardzo chciałbym obejrzeć odcinek, dotyczący PFOA, PTFE (Teflon), jego składu, sposobu otrzymywania. Jego wpływu (szkodliwości) na organizm zwierzęcy, jakie dawki są bezpieczne, czy te związki pozostają w organizmach, czy są wydalane, jak przyspieszać ten proces. Szczególnie ciekaw jestem faktów i mitów dotyczących mistycznej powłoki teflonowej stosowanej w AGD (teorie jakoby teflon nie był szkodliwy a jedynie kleje stosowane do łączenia z naczyniem). Na końcu jakie są alternatywy zdrowe ale i wygodne, stal nierdzewna? powłoka ceramiczna (bezpieczna czy nie)? PS.: Jeden z ciekawszych kanałów na KZbin w ostatnich czasach. Tak trzymać!!!
@TheBosiek149 жыл бұрын
poli 1,1,2,2 tetrafluoroeten wystepuje nawet w chujowych margarynach :D
@Gohanson8888 жыл бұрын
Dodałbym do tego jeszcze fluor, substancja skrajnie niebezpieczna. Potrafi zapalić nawet materiał uznawany za niepalny, np. plastik; strumień gazowego fluoru potrafi przeciąć betonowy mur, poza tym z wieloma pierwiastkami reaguje wybuchowo.
@kotkulka63918 жыл бұрын
I jest do tego silnie trujący
@Gohanson8888 жыл бұрын
Zresztą kwas fluorowodorowy jest równie groźny. Co ciekawe, w roztworach wodnych jest on relatywnie słabym elektrolitem, ale powoduje niebezpieczne, bo penetrujące bardzo głęboko i początkowo często bezbolesne oparzenia oraz ciężką hipokalcemię, dlatego pracując z nim powinno się mieć w pogotowiu glukonian wapnia, który jest swoistą odtrutką przy zatruciu HF. Związek ten penetruje nawet przez rękawice lateksowe, a skutki oparzenia roztworem HF są podobne do oparzeń ługami, nie kwasami. Ma to bezpośredni związek z samym fluorem, bowiem nawet przy odrobinie wilgoci w powietrzu natychmiast przechodzi w fluorowodór, wypierając z wody wolny tlen.
@keksiu3519 жыл бұрын
Ciekawostka, wpiszcie w wyszukiwarke YT Dicyjanoacetylen, wyskoczy powyzszy filmik i nic wiecej ^^ Chcialem poszukac moze jakiegos doswiadczenia z tym najgoretszym plomieniem.
@McSpontan9 жыл бұрын
Dlaczego nie mówisz o substancjach z którymi się na codzien spotykamy, chodzi mi o Bisfenol A. To jest znacznie gorsza dla nas...
@keksiu3513 жыл бұрын
poczytałem i trochę zasmutniałem że to nas otacza od lat :(
@tenacd5169 жыл бұрын
Pytanko: kolejny raz usłyszałem historię o gościu, który się upijał poprzez wlewanie alkocholu w odbyt. Czy jest to skuteczniejsza metoda od standardowego chlania? Będą jakieś skutki uboczne (oczywiście poza upiciem się)? No i jaka dawka jest odpowiednia?
@2dogslide9 жыл бұрын
Mike D śluzówka odbytu omija krażenie wrotne, a przez to omija wątrobe. Efekt jest podobny do injekcji. Minusy? podrażnienie śluzówki, ból, głupie miny ludzi widzących jak zamiast wypić kieliszek nasączasz nim tampon i sobie w dupe wsadzasz. en.wikipedia.org/wiki/Alcohol_enema
@carusunic9 жыл бұрын
jak podajesz jakieś liczby to proponuje, żebyś wyświetlał je na ekranie choć by na chwile. Doda to trochę dynamiki, a wzrokowcy tacy jak ja będą mogli łatwiej przyswoić to co prezentujesz. Pozdrawiam
@mrcyjanek3639 жыл бұрын
W czym filmy obrabiasz filmy?
@GromKuba9 жыл бұрын
Źle dobrałeś substancje - zgodnie z tytułem mają to być substancje z którymi wolelibyśmy nie mieć styczności bo są niebezpieczne przy pracy z nimi. Oktanitrokuban powinien być dość bezpieczny - mimo teoretycznie bardzo dużej siły wybuchowej, nie jest wrażliwy na wstrząsy i nawet uderzenie młotkiem nie powinno go detonować - a skoro tak, to można z nim pracować bez obaw, przez co nie pasuje do zestawienia. Co do wyników eksperymentalnych - jeśli testy dla heptanitrokubanu są nie wiarygodne, bo było go za mało, to dla oktanitro też , bo nie zsyntezowano go w ilościach używanych do standardowych testów. Polon nie jest "najbardziej radioaktywną substancją znaną Ludzkości" - widzę w komentarzach, że tłumaczysz to uproszczeniem, ale tym razem zamiast uproszczenia stworzyłeś faktoid, czyli wprowadzającą w błąd informację. Powinno być "najbardziej promieniotwórcza substancja, z jaką możecie się spotkać". Bo z najbardziej promieniotwórczym izotopem nie sposób się kiedykolwiek zetknąć. Podobny problem jest z tą "najbardziej palną substancją' - bo sam trifluorek nie jest mocno palny, jest natomiast substancją zapalającą. Ja bym wybrał inną szóstkę.
@mikatrix12228 жыл бұрын
9:33 zrozumiałem tylko ,,ktury" i ,,jest"
@kajtx8 жыл бұрын
który *
@liprlifle94623 жыл бұрын
youtube zapamiętał, w którym miejscu skończyłem oglądać 5 lat temu... najs
@grzegorzbrzeczyszczykiewiczARP3 жыл бұрын
Miażdżysz mnie człowieku.
@sebmiet9 жыл бұрын
Co do Litwinienki - dziwne by było, jakby go nie zabili. Agent KGB/FSB przechodzący na służbę wywiadów obcych państw, chyba musi się spodziewać, że go dojadą i nie ważne czy to przeszedł z KGB do MI6 czy odwrotnie - zawsze służby macierzyste zrobią wszystko, żeby go wyeliminować - nie wiem czemu taka afera się z tego zrobiła :) i czemu mielibyśmy się bać mówić kto to zrobił. Przecież to, że użyto Polonu jednoznacznie podkreśla kto to zrobił i przy okazji jasne jest, że chciał, żeby było jasne, że to był on, co w konsekwencji ma zniechęcić kolejnych dezerterów. Co jak co, ale ucieczka własnego agenta to największa ujma dla tajnych służb, a one nie wybaczają. :)
@TheWikinng9 жыл бұрын
Co za muzyczka na początku?
@m4ch0m4n9 жыл бұрын
Zawsze zastanawiała mnie jedna sprawa, jeżeli korzystano z jadu/trucizny wytwarzanego przez np. wymienione na koniec filmiku żaby aby uśmiercić zwierzynę na którą się poluje. To czy jedzenie upolowanej zwierzyny jest bezpieczne?
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Na surowo tak. Ale większość trucizn organicznych rozpada się w wysokiej temperaturze. Czy batrachotoksyna tak robi nie wiem ale większość tak. Pozdrawiam
@m4ch0m4n9 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot Rozumiem, że na surowo miało być nie :) Dzięki za odpowiedź, to jedno z tych pytań które pojawia się od dawna lecz zawsze zapominam żeby to sprawdzić. Pozdrawiam również i czekam na kolejne filmy, dobra robota!
@Jeal0usJelly9 жыл бұрын
8:38 a co z termitem?
@einkar42193 жыл бұрын
1. to mieszanina sproszkowanych metali tlenków metali (najczęściej aluminium i tlenku żelaza) 2. jego tempetmratura jest znacząco niższa niż te prawie 5000°C (choć nadal wysoka)
@wiktorw.7459 жыл бұрын
Łapka w ciemno i jedziemy Przed 301 :-)
@Pingwin609 жыл бұрын
Przy materiałach wybuchowych - a co z HNIW? Z tego co wiem jest silniejszy od ONC.
@PiotrZajda9 жыл бұрын
A co z Dimetylortęcią?
@dextish9 жыл бұрын
Chyba małe przejęzyczenie nastąpiło. 4 tys stopnie Celsjusza to nie jest 2x więcej niż 2 tys stopni ;).
@sarq19 жыл бұрын
Praca z trucizną, która jest ciałem stałym jakoś mnie nie przeraża. Nie chciałbym za to pracować z hydrazyną, która się ulatnia, jest żrąca, łatwopalna i wchłania się przez skórę.
@mateusz_pawlowski9 жыл бұрын
Czy przy polonie nie ma czasami błędu? Przecież najwyższą energie ma promieniowanie gamma a nie alfa.
@imienazwisko65278 жыл бұрын
"dla Amerykanina 5" Tró stori
@m.kworldatomchannel3004 жыл бұрын
chemia jest cudowna
@stratiformis6 жыл бұрын
"Batracho" oznacza nie żabę a raczej płaza, a sama toksyna znajduje się nie u kilku gatunków żab a u kilku gatunków płazów (żaby to tylko jedna z grup płazów).
@zubek19889 жыл бұрын
Zawsze mnie fascynowały jakieś trujące zwierzaki. Jak to się dzieje, że taka Phyllobates terribilis nie umiera sama od tej trucizny? Chyba, że umiera jak się skaleczy? Albo grzechotnik, który zatruje (powiedzmy to mysz). Nie umrze od swojego jadu? (Przypuszczam, że musiałby się sam udziabać, żeby jad dostał się do krwioobiegu). A jakby miał wrzody na żołądku... Tyle pytań i żadnych odpowiedzi...
@noctis56314 жыл бұрын
Oj ,,bez odpowieniej ochrony" nie było potrzebne Dawid :)
@gamespl2876 жыл бұрын
A gdzie nitrogliceryna?
@Heronicle8 жыл бұрын
Z tymi wybuchowymi to chętnie bym popracował. :D
@tobiasz969 жыл бұрын
rozpad gamma ma największą energie, nie alfa 6:30
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Zekori96 Nope. Gamma zwykle kilkaset keV, do kilku MeV. Alfa zwykle od 2 do 9 MeV. Pozdrawiam
@kefir2129 жыл бұрын
Promieniowanie alfa jest o wiele mniej przenikliwe, niż gamma, ale ma większą energię.
@naukowy.belkot9 жыл бұрын
Witold F dokładnie :) pozdrawiam
@bartekponikiewski56819 жыл бұрын
***** nie tyle podobne do jąder helu co po prostu są to jądra helu :)
@jerzukszyk9 жыл бұрын
A gdzie krew "obcego" ???
@sarex21968 жыл бұрын
Czy tylko ja śmiechłem jak powiedział azedekazydoazytku ?
@andrzejbezdusznikdavenport4588 жыл бұрын
ja też
@loczek19909 жыл бұрын
ALE JA CIĘ LUBIĘ!
@THAVENPL9 жыл бұрын
Kurcze. Kanał jest świetny, odcinek dobry jak zawsze. Ale typografie masz fatalną :(.
@MrKL1349 жыл бұрын
Zawsze mnie ciekawił twój sposób prowadzenia,Jedne rzeczy mowic jak dla debili,a po chwili gadasz jakbysmy mieli conajmiej mature z chemi.
@GrizzJibber3 жыл бұрын
Chemia to sport ekstremalny
@danielgorzel72229 жыл бұрын
Niestety musze stwierdzic ze wiekszosc materiału jest po prostu tłumaczeniem na polski z jednego z filmów amerykanskiego youtubera ''SciShow''
@user-ry1uh8 жыл бұрын
Brakuje przecinka przez "z którymi" w tytule xd
@krzysiek4078 жыл бұрын
Aleksandra Litwinienkę zabiło FSB spadkobierca KGB.
@rocksolo67889 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/gpWWc56irbiAhrsm18s promieniowanie alfa - największa energia gdzie ty to wyczytałeś ? o i jonizacja powietrza wywołuje jego świecenie