Miałem trochę większe oczekiwania co do tego filmu. Warto wspomnieć o osobie profesora Humiennego autora szkoleń i książek - GPS. Warto też wspomnieć o programach integrujących się z CAD do analizy tolerancji oraz programach metrologicznych integrujące środowisko CAD/CAI z uwzględnieniem ASME/GPS. Tyci przykład złego i dobrego rysunku byłby ciekawy dla większej ilości widzów. Czekam na rozwinięcie tematu.
@Maks_Wozniak4 ай бұрын
Jestem w trakcie umawiania Rozmów Kontrolowanych z pewnym jakościowcem, weźmiemy pod uwagę twoją sugestię.
@ProEMaciejB4 ай бұрын
@@Maks_Wozniak Mam nadzieję, że będzie to warsztatowy praktyk. Z miła chęcia zweryfikuję swój poziom wiedzy.
@MR-lj2jo4 ай бұрын
Programy to tylko narzędzia wspierające, natomiast w Polsce mamy problem o którym wspomniał Max polegający na całkowitym braku świadomości na temat nowoczesnej definicji produktu. Żaden program do analiz tolerancji nie pomoże gdy 99% konstruktorów wyłoży się na policzeniu grubości ścianki prostej tulejki zwymiarowanej zgodnie z aktualnymi standardami. Niestety problem jest głęboki, bo to rozpoczyna się już w procesie edukacji, czy raczej jej braku. Po drugie to też dosyć skomplikowane, i ekstremalnie drogie oprogramowanie (jedna licencja na 3dcs koło 200k rocznie jak nam wyceniali) którego workflow przypomina trochę przygotowanie analizy MESowskiej. W skomplikowanych przypadkach i trudnej geometrii, w uwzględnianiu statystyki metodą Monte Carlo - może to mieć sens, ale 99% liczonych przypadków szybciej liczy się w zwykłym excelu. To nie są trudne rzeczy wbrew pozorom, analiza tolerancji to dodanie dwóch słupków danych do siebie, ale żeby prawidłowo interpretować rysunki trzeba mieć doskonałe zrozumienie GD&T i rysunki które podlegają wyłącznie jednej interpretacji. Te dwa ostatnie warunki odcinają z możliwości przejścia przez ten proces na oko 99.99% polskich firm, bo nie mają ani dobrych rysunków, ani osób które by je potrafiły zinterpretować, stąd też ta działka inżynierii nie jest w Polsce wymagana w ogłoszeniach w pracę. A szkoda, bo to odróżnia poważny przemysł i produkcję, od chałupnictwa i ślusarstwa jakimi zajmuje się niestety większość konstruktorów w naszym kraju.
@Maks_Wozniak4 ай бұрын
Z GD&T jest trochę jak z modelowaniem 3D, braki w kompetencjach jakie obserwuje na rynku ( jeśli o modelowanie 3D to na zachodzie jest jeszcze gorzej niż u nas ) to jeden z kilku powodów który skłonił mnie do pojawienia się na KZbin i opublikowaniu szkoleń, ci którzy już te szkolenia przerobili zrozumieli o co chodzi. Teraz zaczynam podobny proces w temacie GD&T ale nie jestem, nie czuje się w tym na tyle ekspertem by zrobić coś ponad szkolenie podstawowe. Konsultuje to szkolenie z jednym z najlepszych trenerów GD&T w Polsce i od ponad roku namawiam go żeby wypuścił szkolenie online, nie ma jednak na to czasu. To co ty opisujesz Polską rzeczywistością to niestety jest tak Ze bardzo wielu z nas projektuje coś co składa się z blach wycinanych i giętych, lub z profili stalowych bądź aluminiowych i do tego niewielkie elementy frezowane lub z druku 3D i wydaje się że to jest inżynieria a to jest jedynie jeden z jej działów, niestety ten najprostszy i wymagający co prawda sporej inwencji ale dość ograniczony.
@Cengo-x5q4 ай бұрын
Szkoda, że niema praktycznie książek jako takiej do GPS i GDT po polsku. Jak znacie jakąś fajna książkę do GPS (oprócz norm) proszę piszcie :) . Może być też po angielsku.
@foxkids49854 ай бұрын
Zbigniew humienny -geometryczna specyfikacja wyrobów
@MR-lj2jo4 ай бұрын
Źródłem aktualnych informacji są normy, a językiem powszechnie zrozumiałym w inżynierii jest język angielski. Książki to tylko opracowania norm z komentarzami, w przypadku GPS już najczęściej nieaktualne w momencie wydania. Tłumaczenie standardów GD&T badź GPS na polski nie ma sensu, niektóre pojęcia nie mają nawet w języku polskim odpowiedników które były by powszechnie zrozumiałe (np jaka jest polska wersja absolutnie fundamentalnego pojęcia jak "feature of size"?) GD&T najlepiej nauczyć się z ASME Y14.5 bo to jedna norma która ma niewiele ponad 200 stron i jest świetna i łatwo dostępna w internecie, a potem uzupełniać wiedzę o różnice między GD&T a GPS. Odwrotnie jest ciężko, bo GPS to system kilkudziesięciu norm do których mają dostęp w praktyce jedynie osoby pracujące w korporacjach.
@Mariuszr5624 ай бұрын
@@foxkids4985 dzięki
@marcinbaszczyk49723 ай бұрын
Dobrzanski jest kreślarzem a jego książka jest przede wszystkim o wymiarowaniu a nie tolerowaniu
@Maks_Wozniak3 ай бұрын
ale GD&T jest też o wymiarowaniu a nie tylko o tolerowaniu
@KAMM-lt3ok4 ай бұрын
Mocny niedosyt, a liczyłem na coś bardziej merytorycznego. W tytule pisze Pan o wspomnieniach, a ja nic takiego nie odczułem. Mówi Pan piekne regułki o standardach i daje przyklad drogich sprawdzianów. To tylko kropla w morzu sposobow. Wątpliwe jest dla mnie pańskie doswiadczenie, skoro nie poruszył Pan nawet tematu maszyn CMM, które stanowią podstawę do kontroli wielogniazdowej lub pojedynczej detali spadajacych z CNC dzieki definicjom ze standardami gd&t czy gps. Przecież o to tu chodzi. Nie do wszystkiego opłaca projektować sie sprawdziany, ktore rowniez musza posiadac wysoka i droga jakosc wykonania. A przeciwsprawdziany? Wielki korpo, ktore projektują pod automotive posiadają wymagania znajomosci gd&t czy iso gps, ale mają odpowiedni park maszynowy i pomiarowy aby mogło to funkcjonować. Niestety w wielu mniejszych firmach takiego wyposażenia nie ma i naprawdę wdrazanie takich standardow nie jest potrzebne, zeby produkować dobry jakościowo sprzęt. Warto sie nauczyc ale nie warto straszyc, że stare rysunki są be. Pozdrawiam.
@Maks_Wozniak4 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Chętnie się również rozpiszę w odpowiedzi na twoje zarzuty. W psychologii mamy takie coś jak "klątwa wiedzy" fajnie że jesteś na wyższym poziomie niż ci do których skierowałem to nagranie. Rozumiem że można odnieść niedosyt ponieważ jedynie poruszyłem ten temat, planuje to rozwinąć bardziej merytorycznie w wywiadzie który organizuję. Pojawi się na kanale dopiero za kilka tygodni, wtedy jest szansa że poczujesz się mniej zawiedziony. Jeśli chodzi o maszyny CMM to wspominam o nich w szkoleniu które przygotowałem. Jest ono przeznaczone dla kogoś kto nie ma pojęcia o GD&T dlatego też przygotowując nagranie które ma być miękkim marketingiem dla tego szkolenia dostosowuje się do poziomu klienta docelowego, to chyba zrozumiałe. Dziwi mnie to że odebrałeś mnie że "stare" rysunki są złe, mówię że powinniśmy być z nich gnębieni żeby je umieć i znać reguły bo to podstawa. Oczywistym jest dla mnie fakt że nie wszystko sie projektuje GD&T, sam kiedyś jak poznałem tą metodologię wiele lat temu to narysowałem zwykły zaginany blaszany uchwyt tą metodą i zostałem wyśmiany przez całą firmę, więc boleśnie się o tym przekonałem że nie jest to metoda do wszystkiego. Tak, jasne jest to że małe firmy nie będą kupować drogiego sprzętu pomiarowego aby tą metodę wdrażać, co innego że rynek się zmienia i powoli jako przyrząd pomiarowy wchodzi skaner 3D który już na innych zasadach można wykorzystywać do kontroli jakości. Zastanawia mnie czasem w jaką stronę to pójdzie ale wszystko wskazuje na to że będzie to miało wpływ na dokumentacje techniczną i kontrole jakości. Już od wielu lat są takie dziedziny w motoryzacji gdzie nie używa się już rysunku technicznego a bazy i tolerancje określa sie w 3D. Ale poczciwy rysunek techniczny jeszcze długo będzie istniał w dalszych ogniwach łańcuchu dostaw.
@KAMM-lt3ok4 ай бұрын
@@Maks_Wozniakdziękuję za odpowiedź. Napisałem w ten sposób, ponieważ tak odebrałem przesłanie Twojego filmu. Nie napisalem tego ze zlosci tylko dlatego, ze mnie przestraszyles. Szanuje Cie, ze się rozwijasz i próbujesz o tym opowiadać, bo to nie jest łatwe szczegolnie do skutecznego wytłumaczenia.
@Maks_Wozniak4 ай бұрын
Za tłumaczenie tego na You-tube się nie zabieram, przerasta mnie to, nie czuje się w temacie ekspertem a jedynie użytkownikiem, dlatego stać mnie jedynie na przygotowanie szkolenia o podstawach, próbuje w ten sposób przebić zupełny brak wiedzy na ten temat wśród kolegów i koleżanek po fachu. Bardzo dobrze że to wyjaśniłeś bo to pokazuje że nie jestem w stanie przewidzieć jak moja wypowiedz zostanie odebrana a to stawia wyższą poprzeczkę i zmusza do przemyślenia tego co mówię, dziękuję za tą informację.