Bloczki są nasiąknięte - 1 warstwa bo jak sam przyznałeś padało, woda podczas opadów pryska na beton, normalna rzecz, że 1 warstwa jest mokra. Po wybudowaniu dachu problem zniknie. Jeżeli po zadaszeniu nadal będą mokre, to znaczy, że ciągłość izolacji poziomej została przerwana, uszkodzona i ściana pije wodę z fundamentów.
@Macieek113 ай бұрын
Po pierwszej warstwie bloczków warto też położyć folię fundamentową i dopiero dalej ciągnąć ścianę. Wydatek pomijalny a może dużo zmienić.
@WykwintnyMiś3 ай бұрын
Zewnętrzny kierownik budowy ktory sie nie zna z ekipa to podstawa. Mowie to z doswiadczenia :)
@lukassikora75013 ай бұрын
Projekt rekuperacji to jest max 400 zł. Można samemu, jest pełno filmików jak krok po kroku zrobić rekuperację. Ważne, żeby dobrać odpowiednie średnice przewodów, jednostkę o mocy dostosowanej do metrażu jaki będzie wentylowany. Anemostaty odsunięte od ścian / okien przynajmniej 0,5m. Czerpnia i wyrzutnia skierowane na północ ze spadkiem na zewnątrz domu (skroplona woda będzie spływać) zakończone okapnikiem. Średnica czerpni i wyrzutni o 1 typoszereg większa od przyłącza do rekuperatora. Odległość czerpni i wyrzutni min 3m. Źle dobrane średnice i odległości do punktów nawiewnych i wywiewnych będą przyczyną hałasu / szumu powietrza (będzie głośno w domu). Rekuperacja jest prosta jak konstrukcja cepa, ale wiadomo, że jak źle się dobierze parametry to nie będzie działać prawidłowo.
@kzyho2 ай бұрын
Dla mnie podstawą jest właśnie, żeby ta wentylacja była bezgłośna. Nie że lekki szum. Ma być bezgłośna - czyli leżę w nocy w sypialni i niczego nie słyszę, a nie że mi nad głową gdzieś tam w tle jednak coś lekko, bo lekko, ale szumi. A mam wrażenie, że na to najmniejszą uwagę różni instalatorzy zwracają uwagę :/ Do tego też potrzebujemy możliwie jak najszerszych przewodów wentylacyjnych, bez zbędnych przewężeń itp.
@MrLegusio3 ай бұрын
Też planowaliśmy sami elektrykę, pamiętaj o gniazdku na okap bo zapomnieliśmy i wiele znajomych co się budowało również :p
@AdrianSarnowski3 ай бұрын
Jeśli chodzi o studnie to powiedział bym, że normalka. Firmy urobku (czyli tego co zostało wywiercone) nie zabierają ze sobą. Przy samym odwiercie po ostatnich ulewach się obluzowało i obruszyło więc po prostu wrzuć tam parę łopat, taka sytuacja może się jeszcze kilka razy zdarzyć. Poza tym pewnie będziesz jakąś obudowę z kręgów/plastikową do studni robił co oznacza że i tak dookoła obkopiesz rurę +- na metr i utniesz ją poniżej poziomu ziemi. Ja taki bałagan miałem kilka lat od studni i odwiertów pod gruntową pompę... (łącznie z wałem ziemi który rozsiewał chwasty sąsiadom xD), na szczęście wjechała ostatnio koparka zniwelować to raz na zawsze.
@Kezmanify3 ай бұрын
Czekałem na film jakoś tak
@Vlperine3 ай бұрын
mierząc elektrykę/gniazda w pionie pamiętaj że będziecie mieć jeszcze wylewke :D
@kzyho2 ай бұрын
I jakieś tynki lub inne GK na ścianach. A czasem 2 czy 3 cm robią różnicę... ;)
@bydlakzmokotowa3 ай бұрын
Temat wakacji szanuje i popieram👍 Zaufanie do ludzi? Jak na drodze. Ograniczone. Nie ten kraj, nie przy budowie i nie za takie pieniądze. Czekam na film z małżonką i koleżanką 😁
@mateuszpinkowski36573 ай бұрын
Napisy są strasznie irytujące, lepiej dodaj opcję na yt, a nie bezpośrednio na wideo.
@perun44282 ай бұрын
Zwłaszcza ze są bez obwódek
@marcinpek11683 ай бұрын
Jak już ten Dysperbit poszedł to mleko się rozlało nic tam nie wykopuj i nie nakładaj bo Ci to upaprają byle jak .Jak grunt masz nieprzepuszczalny iły ,glina i się boisz że Ci będzie woda podciągała to wynajmij minikoparkę wykop okop zasyp żwirem daj rurę drenarską z dziurkami+ geowłóknina i zrób drenaż w koło domu i sprawa załatwiona .
@piotrpaprocki71943 ай бұрын
Dodatkowo jak robicie gniazdka itp to warto pomyśleć nad tym wczesniej ile będzie punktów. Może być jak u mnie około 180szt. I w razie wyboru gniazdek po 7 i po 30zl to robi różnicę. Kable kladz NKT polskie. Nie oszczędzaj. Jak masz gdzie składować to wyjorzystuj czas na magazynowanie juz rzeczy które można kupić wczesniej w jakiejś sensownej promce. Kibelki baterie etc. Szukaj promocji typu zwrot 20% w danym tyg w jakiejś castoramie. Zaoszczędzić tysiace można. A jesc nie wola. Dla przykładu rura do podłogówki możesz kupić po 4zl m I po 2 jak poszukasz. A tego kupisz z 1500m.
@kzyho2 ай бұрын
I ja osobiście jestem zwolennikiem, że te przewody, to lepiej jak będę za grube niż za cienkie. Więc nie daj się czasem namówić na jakieś 3x 1,5 do gniazdek, jak niektórzy deweloperzy robią. Tam ma być 3x 2,5 mm2 i koniec! Do indukcji teoretycznie można niby dać tylko 5x 2,5 mm2, ale ja dawałem 5x 4 mm2 - różnica w cenie dla tego jednego punktu żadna prawie przy całości kosztów, a masz solidny przewód z zapasem na duże moce.
@stencilm3 ай бұрын
jak masz czas to rurki od reku rób sam, banalnie proste i w miarę szybkie do ogarnięcia. podstawa to dobry projekt (poproś o projekt na osobę a nie na kubaturę). samo reku niech podepnie i uruchomi firma ale to pod koniec wykończenia. pozdro!
@bielakmicha17423 ай бұрын
izolacje masz dobrze zrobioną, zgodnie z projektem. Najważniejsza jest izolacja pozioma - pod ścianami i ją masz, + styropian. Jeśli nie masz wysoko wód gruntowych to jest dobrze, a takie decyzje podejmuje architekt. Pamiętaj żeby jeszcze położyć folię na podłogę. Pilnuj aby wykonawca trzymał się projektu, szczególnie elementy konstrukcyjne oraz wymiary i wysokość budynku bo tego nie można za dużo zmieniać. I rada ode mnie - nie poświęcaj całego czasu na budowę, bo się zajedziesz, nie zaniedbuj rodziny, pilnuj żony, nie koleżanki. Trzeba na luzie, a koszta i czas i tak Cię zaskoczą.
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
dzięki za mądre słowa, bo pod tym filmem są rzadkością :)
@robertjureczko263 ай бұрын
Można wiedzieć w jakiej branży pracujesz?
@tomaszpays41273 ай бұрын
Podziwiam, ale nie budowę tylko Twoje opanowanie i cierpliwość do tych wszystkich Ekspertów. Jesteś wysoce taktowny i optymistyczny Gość
@MrMarcinPi3 ай бұрын
Niezalezny kierownik jest glownie po to, zeby pilnowac, zeby poszczegolni wykonawcy nie robili fuszerki, a nie po to zeby zajmowac sie logistyka.
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
@@MrMarcinPi tak, nie dopowiedziałem tego że mój kierownik pilnuje oczywiście roboty swoich pracowników. Ale nadal to oznacza ze pilnuje swoją własną firme
@MrMarcinPi3 ай бұрын
@@PełnaAmatorka Na pewo bezpieczniej by bylo miec naprawde NIEZALEZNEGO kierownika.
@kc420333 ай бұрын
Jaka powierzchnia działki, jak daleko do granic miasta i jakiego, aaa no i cena wszystkich interesuje :)
@Tailer133 ай бұрын
Jestem na tym samym etapie. Mokre bloczki na gorze i dole wyglądają normalnie - padało i nie wyschły górne, a dolne zaciągnęły wodę z zalanego fundamentu(podłogi) gdzie widocznie stała woda. Jak masz pisek, nie żadne gliny itp, to dysperbit wystarczy. Co innego, jak obszar narażony zalania, nisko usadowiony dom względem drogi lub gliny i nie niekorzystne grunty, które mało beda przepuszczać wodę. Ja z reku rezygnuje, bo około 30k trzeba liczyć, a oszczędność w ogrzewaniu zerowa. Grawitacyjna + cały rok otwarte okna to lepsze opcje - ja mam środek lasu, dlatego powietrze cały rok czyste. Pozdro ;)
@arek57453 ай бұрын
dom też się nie opłaca, a jednak robisz :) Rekuperacja to wentylacja domu, a nie jakieś tam oszczedności na ogrzewaniu. Dzisiaj mam grawitacje i latem jest słabo. Nowy bedzie juz z reku
@krystian0x413 ай бұрын
Też jestem na tym samym etapie i za żadne skarby nie zrezygnuje z rekuperacji. Obecnie w mieszkaniu mam grawitacyjną i powiedziałem sobie nigdy więcej.
@Tailer133 ай бұрын
@@arek5745 latem reku sie nie włącza, bo zasysa gorące z zewnątrz. Takze totalnie nie rozumiem :)
@Tailer133 ай бұрын
@@krystian0x41 też mieszkam w bloku obecnie i jest dramat, ale dlatego dom bedzie w środku lasu bez dróg i sąsiadów, żeby mieć okna otwarte 24h cały rok :) Gdybym nie mógł wietrzyć non stop, to też brałbym reku
@arek57453 ай бұрын
@@Tailer13 istnieje coś takiego jak bypass i załatwia sprawę przegrzewania pomieszczeń - w rekuperacji chodzi o wentylacje, a nie tylko kontrolowanie temperatury. Dom 1mln+ a na wszystkich oknach obrzydliwe moskitiery, zaduch, komary, cudownie :D Lepiej nie oglądaj gołodupców na innych kanałach bo oni zrezygnowali z reku bo nie mieli kasy, a nie ze grawitacyjna jest wspaniała. Nie jest i dzisiaj sam tego doświadczam.
@chobyino3 ай бұрын
Ogólnie nie powiem ci co masz sadzić ale powiem ci co ja np będę sadzić na żywopłoty. Mam za darmo od cioci sadzonki cisa więc od frontu działki by odgrodzić się od drogi będę sadzić to. Cis rośnie wolno, ale jest zimozielony, dobrze znosi cień i jest po prostu piękny. Z wad - jest trujący... Od strony pola zamierzam posadzić na 90% żywopłot z buka. Idzie dorwać podobno tanio sadzonki w szkółce leśnej, pięknie przebarwienia się jesienią a zimą część liści zostaje na drzewie. Myślałam o żywopłocie z forsycji bo pięknie kwitnie wczesną wiosną, cudowne przebarwienia się jesienią i pochłania mnóstwo zanieczyszczeń, ale nie mam na tyle sadzonek i ta roślina potrzebuje słońca by ładnie kwitnąć... Mogę ci podpowiedzieć tylko tyle: - Jeżeli ma żywopłot niwelować hałas to myślała bym nad czymś wielowarstwowym z różnym ulistnieniem by dobrze rozpraszać dźwięk. - Dawać cień - więc może jakieś drzewa w odstępach jako wyższa warstwa 🤔 - A jak zależy na niwelowaniu zanieczyszczeń z powietrza to poszła bym w coś zimozielonego, bo jednak najwięcej zanieczyszczeń w powietrzu wisi właśnie zimą. - Jeżeli chcesz mieć w pobliżu dzrewka owocowe takie jak gruszki to iglaki się nie sprawdzą bo mogą przenosić choroby. - Jeżeli chcesz tanio to radziła bym wybierać rośliny rodzime które można kupić w szkółce leśnej. Jak widzisz jest to ciężki temat i ja sama przez to kilka nocy spac nie mogłam... Więc polecanie konkretnej rośliny bez wiedzy czego konkretnie potrzebujesz i na czym zależy ci najbardziej jest jak wróżenie z chmur... Jednak mam nadzieję że chodź trochę pomogłam 😊
@adrianwitasiak96563 ай бұрын
Mozna pomyslec o trawach typu miskant chiński, na żywopłoty od oklepanych tuj lepsze buki/graby formowane ( raz do roku przycinka) . Pozdrawiam z pod Poznania 😉👍
@marcinpek11683 ай бұрын
Drzewka które polecam to Klon tatarski,Grujecznik japoński liście pachną ciastkami i truskawkami jak są suche a potem zmokną ,buk kolumnowy,grab ,świerk chorwacki z iglastych
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
dzięki za podpowiedzi :)
@MinorO23 ай бұрын
1. Nie przejmuj się aż tak tym dysperbitem. On nie jest od tego, żeby ci sciany w górę wody nie podciągały. Jak ci nim wysmarowali fundament i ocieplili to i tak masz lepiej niż cała masa domów. Niegdyś, nawet tego dysperbitu nie stosowali o styropianie nie wspominając. To aż tak dużo nie zmienia, a fundament zawsze może chłonąć wodę od spodu przez ławę. Za to, żeby sciany nie piły wody z fundamentu, odpowiedzialna jest ta izolacja/papa na której stoją bloczki. Widać ją na filmie, wystaje po ich bokach. A od dołu są mokre bo padało to woda stała tam w środku i ja wypiły. Beton komórkowy ładnie ciągnie wodę. 2. Rekuperacja to powiem tak - dowiedz się co w temacie rekuperacji będą od ciebie chcieli w starostwie jak będziesz kończył budowę. Wiele osób, po prostu robi rekuperację, kierownik wpisuje do dziennika i temat z głowy. Ale są starostwa (czasem temat przewija się na grupach FB, że komuś nie chcą zaakceptować dokumentów) gdzie chcą projekt stworzony przez uprawnionego projektanta i potem odbiór przez upoważnionego kierownika do instalacji sanitarnych. Rekuperacji nie odbiera kominiarz. Nie wiem jak to wygląda od strony prawnej i które startostwa mają rację, a które nie. 3. Inspektor nadzoru inwestorskiego - tak jeśli zleciłeś prace kompleksowo jednej firmie to imho dobrze było go powołać. Ale to możesz cały czas zrobić. Wiadomo, już niektórych rzeczy nie sprawdzi. Ale może ci pomóc w przyszłości. Bo w zasadzie to teraz dopiero się zacznie zabawa i błędny na etapie instalacji dużo bardzieć ci się dacą w kość niż jakieś niedociągnięcia na poziomie fundamentów.
@robertz1413 ай бұрын
Jak będziesz na tej działce z koleżanką to zasadź ogórka 🤣
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
przekażę żonie!
@ewaadam46233 ай бұрын
Dla nas budowa była superr przygodą. Polecamy każdemu. Grunt to nastawienie. Pytasz jaki najtrudniejszy etap? Nie bez kozery "wykończenie" ma taką nazwę 😅 albo Wy wykończycie dom, albo dom wykończy Was, to znane powiedzenie 😉
@Kezmanify3 ай бұрын
Czym się zajmujesz zawodowo?
@piotrpaprocki71943 ай бұрын
I póki możesz kladz cały chudziak w papie. 5.2mm. Później masz spokoj jak zaczną chodzic po tym kolejne ekipy. Jak położysz folie to zobaczysz jak się wszystko poprzeciera. I jeszcze na zewnątrz na izolacje fundentow można na styropian siatka i klej i ciężka izolacja zaciągnąć
@tech85213 ай бұрын
Tuja brabant, szybko rośnie i można fajnie formować, dobre na żywopłot. Co do podmoknietych pustaków, to zwykłe podciąganie kapilarne. zakryjesz budę i będzie ok.
@karolkacza3 ай бұрын
Ludzie, co Wy macie z tymi tujami !
@DomZa1003 ай бұрын
Bardzo łatwo wydaje się nie swoje pieniądze. Mam nadzieje że do końca budowy (do wprowadzenia) zachowa Pan ten pozytywny nastrój, bo budowa potrafi powalić na kolana nawet najtwardszych zawodników. Budowa trwa już 2 miesiące, rozumiem że udało się Panu odłożyć zgodnie z planem 10tyś. na nadpłatę?
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
zgadza się! kasa odkłożona :p
@DomZa1003 ай бұрын
@@PełnaAmatorka Jeśli to prawda, to respekt, bo większość osób przekładałoby tę decyzję o nadpłatę o kolejny miesiąc, a to trzeba od razu podjąć męską decyzję.
@arek57453 ай бұрын
Ja też będę robił z silikatów to znajomy (inz bud) powiedział mi żeby pierwszą warstwę zrobić z bloczków fundamentowych i następnie silikat. Jakbyś ktoś miał jakąś opinie na ten temat to byłby wdzięczny. Pozdrawiam
@jakubzimon3 ай бұрын
Odpowiadając na Twoje pytania: Rekuperacja 28 tys w tym projekt, urządzenie, regulacja, ocieplenie rur itd. dwie kondygnacje + rekuperator na strychu, więc trochę materiału poszło. Podkarpacie Stresujące część - w naszym przypadku wykończeniówka.
@VvvVvv-e1gАй бұрын
4:27 i tak jest niestety z planami
@pawlakppp3 ай бұрын
Odnośnie dysperbitu to dużo zależy od gruntów, co wyszło w badaniach?
@piotrkaminski17593 ай бұрын
Zrób dobrą izolację chudziaka i połącz to szczelnie z papą na ścianach fundamentowych i woda nie powinna przenikać. Projekt rekuperacji możesz zamówić na cennik24, a jak będziesz zamawiał materiał to dostaniesz u nich zniżkę o wartości projektu. Z układaniem elektryki zima pamiętaj o tym żeby było na plusie, tj +5st żeby izolacja przewodów nie dostała w dupę przy wyginaniu
@dr.nikodemdyzma3 ай бұрын
Mój kierownik byl przy kazdym etapie budowy, pilnował fundamentów, stropu itd. tak mieliśmy dogadane. Jak mialem jakies pytanie to zawsze telefonicznie na nie odpowiadał, lub na Whatsapp. Po zrobieniu sso zrobil gruntowny przeglad domu. Takiego człowieka szukaj. Wykladacie grubą kase, uzyj zasady ograniczonego zaufania!! Pozdro
@piotrpaprocki71943 ай бұрын
Sądzić iglaste zima bedzie ladnie. A dodatkowo koszty teraz to nic. Jak przyjdą tynki itp to będą wydatki. Tynki 20, pompa 35, styropian elewacja robota sama 20 kilka, piana lub wełna kolejne 20plus, elektryk i hydraulik kolejne. Teraz to jest zabawnie z kosztami. Same kable dyszka.
@robertdybicz84193 ай бұрын
Klient marzenie.
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
troche prawda, ale też bronie swojego jak przychodzi co do czego ;p
@akjkda3 ай бұрын
nie zapracowal na to kredyt za darmo dostaje to mu nie zalezy.
@robertdybicz84193 ай бұрын
@@PełnaAmatorka Pana piniądz :) Ogólnie co do Pana zapytań z filmu to: Jeżeli wieńca jeszcze wylanego nie ma, a muruje Pan na silikatach klasy 1.4-1.6 ? czyli z drążeniami (otworami w bloczkach) i ekipa nie zabezpieczyła tych otworów np. pianką lub folią to woda do środka ściany będzie się lała, czy to wspomnianymi otworami czy to szczelinami łączeń pióro-wpust. Tylko niektóre silikaty klasy +2.0 (gęstość 2 tony na m3) nie mają drążeń. Poza tym chudziak też wodę trzyma więc ten bloczek na dole normalnie będzie mokry. Zrobią Panu wieniec to wyschnie, bez obaw. Widzę izolacje ma Pan ładnie szeroko zrobioną, raczej nie powinno być problemu. Tak na marginesie za te pieniądze to trzeba się postarać by źle zrobić ;) I tak już ostatnim słowem, zewnętrzny kierownik budowy to podstawa. OFC wszystko tylko moim zdaniem :)
@dziewczynka.z.hipoplazją3 ай бұрын
Jak padało to mogło się zebrać parę centymetrów wody na podłodze i zostawiła slad na ścianie
@ewaadam46233 ай бұрын
Nie musisz brać inspektora nadzoru inwestorskiego. Kierownik budowy wystatczy. Dlaczego potrzebny? Odpowiedzialeś sobie przy odcinku "pytania do wykonawcy" w części dlaczego warto brać firmę z OC. Przy czyimś kierowniku nic Ci to nie da, gdyż gsyby wykonawca coś spartolił, to kuerownik podpisze odbiór prac w Dzienniku Budowy i powodzenia w sądzie z obalania dowodu z dokumentu. Wszystko jest możliwe - również wygrana w totka 😉 powodzenia - będzie potrzebne,bo wiedzy dużo nie masz - sporo do nadrobienia , a materii dużo. Instynkt i częściowo metodologię masz dobrą, ale warto zagłębić się w poszczególne etapy lub pytać ojca/doświadczonych kolegów. Mój kierownik to oprócz nadzioru oferował też konsultacje budowlane w cenie - godziny z nim przegadałem na temat doboru technologii wykonania i matetiałów. Do tego dobra cena i operuje w naszym regionie. Jak coś to pisz priw.
@Mińko-v2p3 ай бұрын
Skąd czerpiecie inspiracje dotyczące wnętrza? Czy wiecie jak będzie docelowo wyglądać?
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
Z pinteresta, a w projekcie pomoże nam kumpel z branży wnętrzarskiej
@wszystkosami3 ай бұрын
Wszystko super ale podejście wiem że robię nierozsądnie i że to nie jest zbyt mądre ale tak robię jest najlepsze minie trochę czasu i będzie jaki ja głupi byłem czemu ja tak zrobiłem 😅 Na razie jest dobrze to co się będę martwił co będzie później przecież to za rok albo 2 😂👍
@kryjopic73173 ай бұрын
199 zł kosztuje projekt rekuperacji. Nie rób sam jeśli się na tym nie znasz bo coś zepsujesz.
@stachurdada3 ай бұрын
Deszcz napadal na pape pod scianami i bloczki z powierzchni tej papy podciagnely wode poprostu. Jesli zadaszysz i nadal bedzie to samo to wtedy ewentualnie bedziesz sie mogl martwic ;)
@Niemababki3 ай бұрын
Peflex robi dobre projekty robiłem sam co do fundamentów miałem dysperbit ale zmieniłem na Webera superfkexa
@danos10663 ай бұрын
Można samemu, ale najlepiej niech zrobi firma od której bierzesz reku, zazwyczaj jest to w cenie instalacji. Firmie też zależy, żeby było poprawnie. Co do kierownika, to poznał inwestora, więc namawia, bo wie, że inwestor nie zapłaci.
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
tu się nie zgodzę - na filmach przyznaję że wielu rzeczy nie wiem, ale podczas rozmów z wykonawcami potrafię dobrze blefować. ;P więc nie poznają się łatwo na mnie
@danos10663 ай бұрын
@@PełnaAmatorka weź zewnętrznego, te dwa tysiące w całej tej inwestycji znika, w myśl zasady ufam, ale sprawdzam.
@TK-ct7ni3 ай бұрын
Zdecydowanie polecam zewnętrznego tak zawsze będziesz się zastanawiał czy to jest dobrze wybudowane zrobione
@rad1al3 ай бұрын
Musisz się edukować. Ja oglądam non-stop yt żeby wiedzieć co gdzie jak. Jakbyś chociaż chwilkę poszukał info to od razu byś się dowiedział że dysperbit to zło ;) Tak samo z całą resztą, np co do rekuperacji, znajdziesz multum filmów mówiących o tym czego nie robić, jak instalacja powinna wyglądać, jak przeliczyć kanały, gdzie powinien być zamontowany rekuperator itd - bardzo wielu hydraulików zaczęło robić reku bo to dobra kasa, niestety nie mają pojęcia jak to powinno być policzone i robią głupoty. Dzięki wiedzy z yt słyszysz czy majster z którym rozmawiasz wie o czym mówi czy coś kręci. Tak jest na każdym etapie. Dach, okna, instalacja elektryczna, hydraulika, tynki, wentylacja, ogrzewanie podłogowe, posadzka, ocieplenie itd Musisz doktoryzować się odpowiednio wcześnie z każdego etapu żeby wiedzieć jak to powinno wyglądać w najlepszej możliwej formie. BTW Na malmo-oze pl mozesz znaleźć kurs na robienie projektu wentylacji z późniejszą konsultacją itd. Malmo ma swój kanał na yt i wydaje się wiedzieć co mówi. Co do nasadzeń to ja bym poczekał. Może będziesz jeszcze nawoził ziemię żeby przybliżyć się do planowanego poziomu posadzki. Moim zdaniem nasadzenia jak już skończą całą grubą robotę i postawisz płot.
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
no to co w sytuacji, kiedy już fundamenty w ziemi, a ja mam izolację taką jaką mam. Jest jeszcze ta papa termozgrzewalna.
@stanewstanew3 ай бұрын
@@PełnaAmatorka mam wrażenie, że włącza Ci się syndrom oblężonej twierdzy. Spokojnie masz dom jak tysiące innych stojących w PL.
@rad1al3 ай бұрын
@@PełnaAmatorka kurcze nie wiem czemu nie pojawił się mój poprzedni komentarz z odpowiedzią. W skrócie: poszukaj sobie na yt info o izolacji dwuskładnikowej i posłuchaj inżynierów bo ja nie jestem budowlańcem tylko podobnie jak Ty stawiam dom. Wydaje mi się że jeśli nie ma problemu w waszej okolicy z podtopieniami po mocniejszych deszczach czy wysokim poziomem wody gruntowej to nie masz się o co martwić. Zastanawia tylko czemu Twój wykonawca nie zaproponował Ci takiego rozwiązania. Btw mój majster też chciał dysperbitem malować, ale kierownik się nie zgodził, powiedział że ma być dwuskladnik. Nie jest do wielki koszt względem całych fundamentów a zawsze to dodatkowe zabezpieczenie.
@VvvVvv-e1g3 ай бұрын
Jaka cena za murowanie z silki ?
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
w odcinku o kosztach mówiłem o cenach ;)
@VvvVvv-e1g3 ай бұрын
@@PełnaAmatorka z 50 tys dałeś ?
@lukassikora75013 ай бұрын
Dysperbit to nie jest izolacja - to jest podkład pod izolację, nie myl proszę pojęć.
@jablaszcz3 ай бұрын
Słuszna uwaga. Kolega widać nie wie, że nie posiada izolacji ścian fundamentowych. Dysperbit nie jest żadną izolacją. Nawet przeciwwilgociową, a już nie mówiąc o ochronie przed wodą gruntową. Dysperbit to najtańsza i najgorsza opcja. Ponadto przy dysperbicie ściany fundamentu powinny być idealnie równe i gładkie bo każda nierówność powoduje, że pomazanie dysperbitem nic nie daje. To tak jakby ściany były gołe. Wesoły kolega inwestor powinien sobie poczytać np. o masach KMB, ale teraz już za późno. No chyba, że zadziała na 50% i odkopie zewnętrzne ściany fundamentowe, aby chociaż od zewnątrz zastosować na ścianach fundamentowych izolację przeciwwodną, którą powinien mieć każdy budynek mieszkalny. Z samym dysperbitem będą problemy z mokrymi ścianami i grzybem.
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
mój błąd! czy wg Waszej wiedzy papa termozgrzewalna SBS jest ok? Tylko ją mam na ławach fundamentowych i pod scianami nośnymi, a jeśli chodzi o ściany fundamentowe to rzeczywiście mam tylko Dysperbit. Ale mój dom rodzinny ma 20 lat i pleśni i grzybu tam nie widzę, a również ściany fundamentowe były smarowane dysperbitem
@lukassikora75013 ай бұрын
@@PełnaAmatorka Wszystko zależy od tego na jakim gruncie został postawiony. Papa jak najbardziej ok.
@jablaszcz3 ай бұрын
@@PełnaAmatorka Gdyby wykonawca myślał i chciał doradzić Wam dobrze, to doradziłby masę KMB już bez względu na producenta. Nikt budujący dla siebie nie oszczędza na izolacji pionowej ścian fundamentowych. Dopłaciłbyś z 5 tys. zł i miał solidną masę KMB na fundamencie. Ale każdy wybiera wg własnego uznania.
@sadovskymatt3 ай бұрын
@@jablaszcz a powiedz mi kolego co ta masa KMB ma zrobić z tym fundamentem? Czy myślisz, że taki fundament jest w 100% zabezpieczony przy ilości rur które przez niego przechodzą? Jeśli uważasz, że dobra masa kmb to koszt większy o 5 tys to dziękuję za Twoje podpowiedzi
@TK-ct7ni3 ай бұрын
Myślę że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie odnośnie kierownika budowy. Absolutnie powinieneś kogoś zatrudnić to nie jest duży koszt przy budowie. Jak będą cokolwiek chcieli ukryć zamaskować ty się o tym nie dowiesz a ty zawsze będziesz się zastanawiał czy wszystko jest w porządku. No chyba nie sądzisz że obecny kierownik budowy powie pracownicy zepsuli to i to ale nie przejmuj się pan naprawią. Raczej będzie dobra lejcie beton nie widziałem i tak nie będzie tego widać😂
@9990santi3 ай бұрын
co do inspektora i tego ze chcesz zaoszczedzic. lepiej na TAKICH rzeczach nie oszczedzaj bo pozniej w razie poprawek sie przeliczysz
@marcinbaazy16923 ай бұрын
Plan reku to jakieś 200-300zl. Jak się na tym nie znasz to lepiej to zleć.
@MrMarcinPi3 ай бұрын
Jesli sciany sa na papie a papa jest ciagla, bez przerw i uszkodzen, to powinno byc dobrze. Rekuperacja nie jest trudna ale itak troche trzeba wiedziec. Lepiej zlec komus projekt.
@michawojcik61093 ай бұрын
Wyglądasz mi na programersa :)
@monikabestereimer28373 ай бұрын
To był duży błąd z tym dysperbitem ale nie martw sie na zapas dużo budynków jest jeszcze tak robionych (tata miał racje )😊
@robertz1413 ай бұрын
Radzę to ściągnąć i zrobić na ten dysprebit porządną masę KMB. nie wiem co to za wykonawca, który jest kierownikiem budowy i poleca dysperbit w tych czasach widać że chce zrobić na odpierdziel i następna robota. Porządna izolacja to podstawa bo do tego już nie wrócisz gdy będzie "za późno"
@zbigniewm.87393 ай бұрын
Dam trzy grosze, jeżeli teren jest suchy i wody gruntowe nisko, to wg mnie desterbit da radę, gozej będzie jak teren jest mokry to wtedy desterbit trzeba zamienic no coś lepszego
@jablaszcz3 ай бұрын
Pytanie do Q&A: czy Ty kręcisz te filmy tak na poważnie (w humorystyczny sposób, ale tak na serio), czy robisz sobie bekę z ludzi? Pytam bo twoja postawa i dyletanctwo to dramat i przykład jak nie podchodzić do wydania miliona złotych na budowę domu. Weźmy twój tekst nt. dysperbitu 🤦🏻♂️ - chłopie drogi Ty nie masz żadnej wiedzy, a z budynkiem będziecie mieć tylko problemy, które już się zaczynają. ps. No chyba, że robisz sobie tzw. "jaja" i cała ta historia to jedna kpina i żart. Jestem ciekawy jak to faktycznie wygląda. Pozdrawiam Cię i trzymaj się wraz z żoną oraz koleżanką od wsadzania ogórka.
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
aż z ciekawości odwiedziłem Twój profil. witamy korwinistę na kanale! ;) z tą wiedzą to masz absolutną rację, a jeśli chodzi o problemy z budynkiem to musiałbyś się rozwinąć. Przy okazji, podeślij mi kilka zdjęć domów które wybudowałeś na maila (bo rozumiem że rozmawiam z ekspertem?) - pokażę je w następnym filmie jako wzór europejskiego budownictwa. :)
@jablaszcz3 ай бұрын
@@PełnaAmatorka Jak wolisz 😉 Rozpocząłem budowę swojego domu w kwietniu br. W tym momencie budynek jest gotowy z zewnątrz, a w środku wykonana instalacja elektryczna i za chwilę hydraulika i tynki. Oglądam twoje popisy i nie mogę uwierzyć, że tak można podchodzić do budowy. ps. Mnie absolutnie nie musisz słuchać. Dla Ciebie byłoby jednak dobrze posłuchać i poczytać więcej. Dla waszego dobra. Ale kręć swoje filmy dalej bo jest niezła rozrywka. Ja będę oglądał 👍🏻😆
@arturskora47273 ай бұрын
Szanowny Panie "@jablaszcz" Pana komentarz jest najtrafniejszym komentarzem ze wszystkich, o które pokusiłem się przeczytać - będąc architektem, chciałem podpowiedzieć inwestorowi (Pro Bono oczywiście) i zwrócić uwagę na błędy, ale poziom dyletanctwa jest na tyle wysoki, że szkoda czasu na wdawanie się w wymianę konwersacji z autorem filmu :) Jednakże czasami oglądnę poczynania z tej budowy na "rozweselenie" dnia codziennego, a Samemu inwestorowi/inwestorom życzę udanego procesu budowlanego. Pozdrawiam serdecznie
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
@@arturskora4727 pozwolę sobie tylko zwrócić uwagę, że dyletant to osoba ktora wykonuje coś na czym się nie zna. Wobec mojej skromnej osoby tylko połowa tej definicji się zgadza bo faktycznie nie mam pojęcia o budowie, ale wykonuje ją firma zewnętrzna! Mimo szczerej niechęci do mnie, serdeczne dzięki za uwagi - odniosę się w kolejnym filmie bo zasiągnąłem już opinii u ekspertów apropo izolacji fundamentów mojej chałupy oraz jej szans na dalsze przetrwanie :p
@DomBezKredytu20303 ай бұрын
Pozdro
@Mińko-v2p3 ай бұрын
Czy żona pojawi się na Q&A? Pozdrawiamy żonę
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
@@Mińko-v2p próbuję ją namówić ale jest ciężko
@robertoleszek83613 ай бұрын
Dlaczego tak uwakacie dysperbit. Czy są jakieś badania, ekspertyzy które by potwierdzały dysperbit jak zło? Ludzie psioczą lecz to tyle, nikt po budowie nie żali się
@LesniakKrzysztof3 ай бұрын
To poczekaj 2-3 lata i zobacz, co z tego dysperbitu w ziemi zostało
@ewaadam46233 ай бұрын
@@LesniakKrzysztof i co z tego. Izolacja pionowa jest i tak mało ważna - jeśli grunt jest mokry to ściany zamokną od strony ławy fundamentowej - jest niżej i nie jest izolowana w 99,9% przypadków. To co chroni ściany parteru , to izolacja pozioma i ją trzeba wykonać starannie - choć i tak strzemiona zbrojenia też mało kto izoluje. Alternatywa to beton tzw wodoszczelny, ale to też nie zamyka tematu na 100% dodatek W8 nie jest drogi, więc warto lać z niego fundamenty.
@mateusz73223 ай бұрын
Dom za ponad Milion a Polak oszczedza 3 tys. na kierownika😮 zawsze sa bledy, stara sciema firm ze nie robia bledow...🎉 a pozniej placz😢 pelna amatorka...
@mateusz73223 ай бұрын
@mario-sh3lrnie skumales ... o wlasnie takich jak ty mowie🎉
@akjkda3 ай бұрын
budujesz sie za moje podatki to sobie nie musisz wakacji żałować :) Ja kupilem blizniaka 120 m2 bez wsparcia od ogólnopolskiej zrzuty i jeszcze kupiłem po zawyżonych cenach przez tą ogólnopolską zrzutę + plus banki podwyższyły marżę.
@piotrpaprocki71943 ай бұрын
Nie robić żadnych iglaków typu tuja.
@PełnaAmatorka3 ай бұрын
tuji nie chce, zgadzam się
@robertz1413 ай бұрын
Radzę to ściągnąć i zrobić na ten dysprebit porządną masę KMB. nie wiem co to za wykonawca, który jest kierownikiem budowy i poleca dysperbit w tych czasach widać że chce zrobić na odpierdziel i następna robota. Porządna izolacja to podstawa bo do tego już nie wrócisz gdy będzie "za późno"
@SPatryk933 ай бұрын
a co się stanie? Nic więc po co ludzi na koszta chcesz naciągać?
@robertz1413 ай бұрын
@@SPatryk93 rób jak uważasz ale żeby potem nie było że nie mówiłem
@sadovskymatt3 ай бұрын
@@robertz141 ale powiedz co się może stać, podziel się wiedzą? Mając podwójną izolację poziomą, zabezpieczonego całego chudziaka folią przeciwwodną oraz podniesiony dom, co może się stać przy użyciu dysperbitu na fundament?
@Stanley-xb6ft2 ай бұрын
440 tys za to duzo w uj .Chlopie kasują cie jak za złoto a nie masz kilkuset zł na inspektora a ci lipe walą
@przemyslawzelazny96143 ай бұрын
Zwiedzaj ile wie da...młody jesteś...Ja zawsze mało w domu milem teraz gdy zarabiam to usiłuje jak najwięcej oszczędzać itp taki minimalizm,są momenty w których sam mowie JEBAĆ TO:) I gdzieś jedziemy lub kupujemy coś świadomie ale męczy to ciułanie każdego grosza.. bez sęs:)
@rtwod22363 ай бұрын
Na swoim miejscu, wolalbym zaoszczedzic na wakacjach, i zamiast tych bialych silikatow, konkretne czerwone pustaki uzywalbym.
@SPatryk933 ай бұрын
a po co to dziadostwo?
@thermolux2267Ай бұрын
Przecież czerwone pustaki to najtańsza opcja... wiec nie trzeba na nie oszczędzać, oszczędzać to trzeba jak chcesz kupić silka albo ytonga