Odcinek w Czwartek rano - jest System - jest Masz rację Kamilu - jest Trochę tak trochę nie - jest Żyć nie umierać 🎉
@antonikosinski11134 ай бұрын
Bingo!
@Tumor_Mozgowicz4 ай бұрын
Czwartkowy poranek, mój jeden dzień biurowy, w drodze po godzinie 6 leci zawsze jakiś stary odcinek, a po 7 nowy! Bo czwartek to system ❤ lecimy z tematem.
@kerazza35744 ай бұрын
Masz rację Tumor, czwartek to system.
@pawenowak86424 ай бұрын
I tak i nie, cały tydzień to system
@adamresz4 ай бұрын
U mnie podobnie. Rano stary, wracając nowy.
@pro0plАй бұрын
Xd czytam to w czwartek 🤔
@mioszkorall27944 ай бұрын
To jest arcydzieło, każdej nocy słucham do snu, myśle ze minim każdy odcinek 3 razy przesłuchałem. Coś fantastycznego
@Robikes4 ай бұрын
Ja też, ale jak byłem mały, lubiłem słuchać bajek do snu.
@samandar18464 ай бұрын
Dziękuję, bardzo dobry, merytoryczny odcinek. Robicie Panowie niesamowitą pracę popularyzując historię w tak dostępny sposób.
@Qlembekk4 ай бұрын
1. Traktat wersalski 2. Izolacjonizm USA po 1wś 3. Współpraca z ZSRR i Niemiec 4. Wielki Kryzys 5. Dojście Hitlera do władzy 6. Bierność zachodu na Anshulz, zajęcie Czechosłowacji, Kłajpedy przez Hitlera 7. Załamanie się małej ententy, niemożność stworzenia stabilnego sojuszu na wschodzie Europy z udziałem Czechosłowacji, Polski, Rumunii itp. Tak strzelam na pierwszy rzut oka. Przed oglądnięciem. Mam nadzieję że któryś podpunkt sie sprawdzi :D
@pewalig74 ай бұрын
@@Qlembekk trafiłeś: 2, 4, 5, 6 i na pewnym stopniu ogólności 1
@WojciechStasiak-t5e4 ай бұрын
Panowie, nie traćcie czasu. Krok był jeden i nazywał się Franek Dolas :-)
@kamilwalczak97054 ай бұрын
To był krok ostateczny. Przysłowiowa truskawka na torcie 😉
@Tumor_Mozgowicz4 ай бұрын
@@WojciechStasiak-t5e ale on niechcący tą wojnę wywołał :)
@simonpprzybylski32354 ай бұрын
Bardzo dobry podcast. Dużo konkretów, świetnie opowiedziane.
@Architekt_Szczęścia24 күн бұрын
Bez zrozumienia błędów przeszłości nie ma drogi do mądrej przyszłości. Uczmy się z tego, co było, by nie powtarzać tych samych potknięć. Pozdrawiamy z Republiki Suwerenów ❣
@mariuszpoleszczuk81774 ай бұрын
Jestem pod wrażeniem, że w około 40 minut można streścić przyczyny wybuchu 2wś. Dziękuję za materiał
@tylkoprawdajestciekawaii4 ай бұрын
Nie zapomnijcie panowie,że w pruskiej szkole myśli politycznej powstała taka teoria,która przeszła na całe Niemcy,że winnym agresji nie jest państwo,które najechało drugie,tylko te, które swoją słabością je do tego skłoniło.Dlatego Hitler tak kochał Fryderyka II
@Jarosław-v8j4 ай бұрын
Dziękuję... Dla mnie jest to wiedza, w dużej części znana ale cieszę się, że mogę ją poprzeć Panów kanałem dla syna... Pozdrawiam. J
@chrisj6994 ай бұрын
Swietna analiza! Idac dalej to wnioski na przyszlosc - oparte na obecnie pogarszajacej sie sytuacji ludnosci w krajach zamoznych - nie wroza dobrze dla naszej przyszlosci.
@grzegorzgnich52134 ай бұрын
Może to i dobrze, mieszkać w biedzie i bałaganie, nikt tu nie będzie najeżdżać. Możemy dalej tkwić w polskim kotle... Patriotycznie, biednie, bezsensownie, choć ch..j wie, czemu?!
@Kr4king4 ай бұрын
@@grzegorzgnich5213 u nas jest ten problem, że nasze położenie geograficzne nie pozwoli nam się zamknąć w naszym kurwidołku (a nie uważam, że jest tak źle) i sobie tam siedzieć. Polska to brama Europy ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Albo będziemy silni albo nas nie będzie.
@OrliSyn4 ай бұрын
Świetny odcinek. Warto posłuchać. Można wyciągnąć wiele wniosków. Mogli by tak politycy posłuchać.
@darkidonful4 ай бұрын
Dziękuję za kolejny bardzo ciekawy odcinek! Z niecierpliwością czekam do kolejnego 😊
@KAJ02804 ай бұрын
Piękny odcinek Panowie! Wnioski przerażająco aktualne po dziś dzień. Niestety…
@Horus1374 ай бұрын
Jeden z najlepszych odcinków na kanale!
@WojciechStasiak-t5e4 ай бұрын
Najgorsze, że słuchając tego odcinka, momentami skóra cierpnie, bo jakby się słyszało opis dzisiejszej sytuacji... :-(
@kamilwalczak97054 ай бұрын
Bardzo przyjemny odcinek - więcej o tematyce geopolitycznej. Tematy sprzętowe trochę prztłumiły resztę.
@erwinklappa84144 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy👋
@mariuszstraszak63933 ай бұрын
Wiele juz czytalem i ogladalem na temat drugiej wojny swiatowej. Ale dlaczego wybuchla!?. Brawo! Super odcinek, pozdrawiam z kanady👍
@michabuksalewicz89074 ай бұрын
Niepokojące jest to, ile jest podobieństw w tych i naszych czasach
@kobz28624 ай бұрын
Bo historia to jedyne działające perpetuum mobile
@Robikes4 ай бұрын
Wtedy i teraz rządzi łollstrit😉
@tomaszkuta98884 ай бұрын
Rewelacyjnie się Was słucha 👍😎
@TomekBabiak4 ай бұрын
Kolejny fantastyczny odcinek, czekam na następne 👍
@kevinb41514 ай бұрын
Panowie szapo ba. Naprawdę dobry materiał. Zostanę z Wami na dłużej. W temacie odcinka, chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej z perspektywy Polski.
@pawciu_jankowski3383 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@ryszardborski95014 ай бұрын
Super odcinek, spojrzenie na II wojnę światową z większej perspektywy. Dzięki
@KPW21374 ай бұрын
Erm, jedna uwaga: Niemcy przegrały I wojnę TAKŻE militarnie. Ofensywa Stu Dni to była jedna niemiecka porażka za drugą, w październiku Ludendorff naciskał na jak najszybsze zawieszeni broni bo armia nie miała rezerw. Blokada kontynentalna była istotna, ale nie tak jak niektórzy to przedstawiają - i jej skuteczność miała dużo wspólnego z nieudolnym zarządzaniem zasobami w czasie wojny w samych państwach centralnych.
@Joanna-z6s4 ай бұрын
Świetny kanal chyba zacznę go wspierac😊
@suchyjaszczur4 ай бұрын
Nie ma jak to czwartkowy poranek z podcast wojenne historie
@WhiteEagleOrchestra4 ай бұрын
Dziękuję za materiał. Gratuluję udanych wystąpień na Kanale Zero.
@maca24633 ай бұрын
Genialny wywód. Gratuluję.
@darekbaszczyk59724 ай бұрын
Znakomite!
@MikołajHorka4 ай бұрын
„ Może być dym po zajęciu Austrii „ rozbawił mnie ten tekst
@marekgajek41494 ай бұрын
DZIĘKUJĘ za kolejny interesujący odcinek!!!!
@botchulaz28234 ай бұрын
Fantastyczny materiał ❤
@SirBukos15 күн бұрын
Świetny materiał jak zawsze ❤
@MarekKosierkiewicz4 ай бұрын
Dziekuje bardzo za ciekawa analize. tego kawalka historii
@Himminbrjotir2 күн бұрын
Fantastyczny materiał! 😊
@michajan51904 ай бұрын
Świetny odcinek, wielkie dzięki ❤
@piotr8184 ай бұрын
A ja uważam, że wynik tej wojny nie był przesądzony i sami Panowie w tym filmie tłumaczycie dlaczego. Chociaż do wojny prowadził szereg czynników, to ostatecznie decyzję o jej wybuchu podjął Hitler. Ale na tej samej zasadzie to Roosvelt podjął decyzję, żeby włączyć się do niej po stronie alantów, to Churchill postanowił nadal walczyć po porażce Francji w roku 1940. Wreszcie to Stalin po początkowym szoku zdecydował się jednak stawić czoło Niemcom. Wcale nie musiało tak być. To nie liczby i surowce walczą, nawet nie pieniądze, tylko ludzie i ktoś mógł spanikować, źle ocenić sytuację, popełnić więcej krytycznych błędów. To raz. Po drugie - to prawda - gólnie Niemcy Niemcy byli wielokrotnie słabsi od swoich wrogów i ze strategicznego punktu widzenia musieli przegrać. Ale byli też silniejsi tu i teraz, lokalnie, od każdego ze swoich sąsiadów z osobna. I na tym właśnie opiera się dynamika, którą doskonale rozumiał Hitler i rozumieli też niemieccy przywódcy przed nim, wywołyjąc I wojnę światową. Że nie liczy się to, ilu żołnierzy, amunicji, czołgów czy samolotów masz gdzieś za oceanem, na drugim końcu świata, tylko co jesteś w stanie wystawić na froncie, zanim wojna się nie skończy. Łatwo zrozumie to każdy szachista, który poświęcił figurę albo kilka, żeby uzyskać przewagę w konkretnym miejscu i zamatować króla przeciwnika. To dlatego, rozumiejąc to, Hitler tak się spieszył i parł do wojny. Nie dlatego, że był szaleńcem (chociaż nie rozstrzygam, może i był, ale nie można tego stwierdzić tylko i wyłącznie dlatego, że dla nas jego decyzję wydają się nieracjonalne). OK, Niemcy w obu wojnach się przeliczyli albo popełnili błędy i przegrali, ale to niczego nie dowodzi. Po prostu poleganie na dynamice, tak w szachach jak i w życiu jest ryzykowne, wymaga wielkiej dokładności, często wręcz geniuszu i dużo szczęścia (jeśli pozycja jest przegrana) i czasem przynosi efekt, a czasem, pewnie dużo częściej nie. Ale jednak niektórym się udawało. Dla przykładu polegając tylko na porównaniu potencjału Aleksander Wielki nie miał prawa podbić Persji, a Cortez i Pizarro - pokonać wielkich imperiów w Ameryce. Natomiast Hannibal nie miał prawa podbić Rzymu no i nie podbił. Ale jednak mógł wygrać wojnę, gdyby Rzymianie po kolejnych przegranych bitwach spanikowali i poprosili o pokój. Reguły tutaj nie ma.
@grzegorzgnich52134 ай бұрын
Fakt, najnowsza odsłona to "operacja specjalna" trwająca trzy dni... A jednak dłużej niż "ruski rok"!😂😅😮
@piotr8184 ай бұрын
@@grzegorzgnich5213 To akurat doskonały przykład zmarnowanej szansy na wykorzystanie dynamiki. Ukraińcy są stroną słabszą, strategicznie skazaną na przegraną, ale na początku wojny mieli przewagę, bo Rosjanie popelnili dużo błędów. Zaatakowali nieprzygotowani, zbyt małymi siłami i na zbyt szerokim froncie. Nie docenili wroga i przeliczyli się co do reakcji Zachodu. Nie zadbali też o morale swoich żołnierzy i w efekcie doszło do kuriozum, bo wojska nacierającego imperium były słabsze i mniej liczne od sąsiada, którego najechało. Przed Ukrainą otworzyło się okienko, żeby zniszczyć rosyjską armię i wojnę wygrać, co niestety się nie udało i dlatego wojna trwa do dzisiaj, a Ukraińcy na większości kierunków są w defensywie.
@ukaszszymanski25324 ай бұрын
@@grzegorzgnich5213 Nie kpił bym z ruskich, wiedząc że tą wojnę z Ukrainą już praktycznie wygrali. Bo czy jak skończą za rok dwa z Ukrainą i ją podzielą to czy wejdą najpierw z dnia na dzień z rozpędu w Państwa Bałtyckie przez Przesmyk Suwalski czy najpierw do Kazachstanu? Kto im zabroni? Kto ich powstrzyma? Chiny? Indie? Chiny im pomogą w zamian za zgodę Cara na swoje południowe podboje. Tajwan, Vietnam Kambodja, Korea Południowa, Filipiny.
@sylwekw73343 ай бұрын
@@ukaszszymanski2532 W marcu 2022 r. już dzielili Ukrainę, a rok później panicznie uciekali z Ukrainy. 3-dniowa operacja trwa ponad 2 lata. Chiny kupują od nich surowce za pół ceny. Fundusz Dobrobytu Narodowego pozbył sie ponad 50% płynnych aktywów. 70% nowych aut jest chińskich, do Europy sprzedają 15% gazu. Tzzymają ich względnie wysokie ceny ropy, ale spadek poniżej 70USD za baryłkę mocną odczują (na tą chwilę-73$). Inwazja Chin oznacza blokadę, a ich konsumpcja wewnętrzna jest niewystarczająca, demografia fatalna, ( za 10 lat 30% populacji w wieku emerytalnym). Europa jest słaba, ale USA są ciągle potęgą; Ukraina walcząc jedną ręką (brak zgody na atakowanie celó w Rosji) jest ciągle w grze.
@vaio6664 ай бұрын
best of the best...jak zwykle...
@tigerade764 ай бұрын
Moim zdaniem jeden z najlepszych odcinków tego podcastu, porusza kwestie naprawdę fundamentalne. Pan Norbert jest natomiast znakomitym mówcą 😃
@waniazsacza10903 ай бұрын
Jeden z lepszych odcinków!!! 👍👍👍
@Papasdapasdapadapadopulos4 ай бұрын
Jak zawsze klasa
@Gilmur834 ай бұрын
Systemowo wyjaśnione ;)
@kubaminimalny46574 ай бұрын
Ależ rozpieszczanie ostatnio😊
@pazzamorte19084 ай бұрын
Ale bym chciał was słuchać o latach 1914-1918
@ewagabriel38713 ай бұрын
rewelacyjny odcinek👍dzięki
@Mikel__B4 ай бұрын
Genialna rozmowa
@AdamWilinski-ci8qm4 ай бұрын
Nie współczesny, tylko ówczesny. I tak lajk. Pozdrawiam.
@mariuszzalewski76054 ай бұрын
Moze kilka nagrań o I WŚ? Chyba że gdzieś są tylko nie mogę znaleźć? 😅
@kamilmisztal58684 ай бұрын
Ja się nie zgodzę, związek Radziecki prędzej czy później wywołałby taki konflikt jeżeli patrzeć z perspektywy po pierwszej wojnie światowej
@Steiger_OS4 ай бұрын
Mieli ponad 20 tysięcy czołgów i podobną ilość samolotów. Jakie mieli zamiary, skoro te liczby kilkukrotnie przewyższają stan posiadania przez III Rzeszę, liczoną razem z sojusznikami?
@kamilmisztal58684 ай бұрын
@@Steiger_OS mieli zamiary takie że wiedzieli że jeden komunistyczny kraj się nie utrzyma wśród reszty kapitalistycznych i chcieli zmienić kraje takie jak nasz w bufor co im się w sumie udało tyle że po jakimś czasie stało się jasne że komunizm w żadnej formie nie ma racji bytu
@aleksanderg36064 ай бұрын
A może kolejny odcinek poświęcić japońskiej piechocie walczącej na wyspach Pacyfiku oraz w Nowej Gwinei? Tak systemowo czyli organizacja, taktyka, "zaopatrzenie".
@wikingkoza47204 ай бұрын
Świetny poradnik
@satarello4 ай бұрын
świetny materiał !!!! drugi raz juz sobie słucham. serdecznie pozdrawiam
@erikchili19883 ай бұрын
Zbieg okoliczności - oglądam to 1 września 2024. 85 rocznica.
@ukaszfrankiewicz4444 ай бұрын
Doskonały odcinek i świetne podsumowanie wielowymiarowości trendów które kształtują bieg historii. Aż mi trochę smutno, że moją wiedzę i poglądy zbudowane godzinami słuchania i czytania o historii europejskiej ktoś wyłożył w 42 min i teraz każdy random ma do tego dostęp. :P Jedna prośba: czy istniałaby szansa, żeby WŁAŚNIE TEN odcinek przetłumaczyć/wydać po angielsku? Bo bardzo mi brakuje takiego podsumowania jako punkt startowy w rozmowach ze znajomymi np. US o europejskiej perspektywie na WW2.
@dr_paweł4 ай бұрын
System działa? I tak ,i nie Kamilu No chyba że w USA...to tak . Miłego słuchania
@Kalder54 ай бұрын
I taką ofertę dostał Putin - współpraca gospodarcza z Europą a Rosja to ogromny kraj i nie potrzebuje przestrzeni życiowej - handlujmy, bogaćmy się - wojna tylko temu przeszkadza No ale on wolał ekspansję i podobnie jak Hitler, który nie wiedział 1.09.39 że zaczyna II wojnę światową, Putin nie wiedział że zaczyna wojnę - ot kilkudniową specjalną operację likwidacji rządu Ukrainy i wchłonięcia tego kraju
@max-pax4 ай бұрын
@Kalder5 Bardzo ciekawa analogia Całe szczęście tym razem do gry wszedł Uncle Sam, bo Europa tradycyjnie wysyłała wyrazy zaniepokojenia i troski
@mk_private48444 ай бұрын
@@max-pax Polska wysłała wyrazy zaniepokojenia w formie czołgów PT-90 :D
@max-pax4 ай бұрын
@@mk_private4844 I bardzo dobrze M. in. za polskie pieniądze Ukraińcy osłabiają kraj, który od kilku wieków pasożytował na Polsce IMO dobry deal
@grafeberhardvonlebensmitte9884 ай бұрын
najwyraźniej Putin dostrzega istnienie innych wartości niż forsa, cokolwiek o tym sądzimy
@Kalder54 ай бұрын
@@grafeberhardvonlebensmitte988 NIe forsa ale dobrobyt narodu - woli wojny, śmierć Rosjan i imperializm niż dobrobyt narodu
@krzysztoflechuksza32254 ай бұрын
33:22 to tekst z "Księcia" Machiavellego . Stalin - jeżeli rzeczywiście tak powiedział - powtórzył za Machiavellim
@Kanzi--4 ай бұрын
Jutro do pracy i w pracy będzie słuchane.
@Sobkow073 ай бұрын
Obecnie mowi sie, ze stoimy na granicy III wojny światowej. Czy mogą panowie wytłumaczyć, jakie przyczyny doprowadziły świat do takiej sytuacji i czy III wojna światowa jest nieunikniona?
@mttm78423 ай бұрын
Przeczytaj sobie plan III wojen światowych masona 33 stopnia Alberta Pike i wszystko stanie się jasne
@danielgalewicz69763 ай бұрын
Wojna będzie, albo nie będzie 😂 Po co zawracać sobie tym głowę
@pavel965227 күн бұрын
Bo sypie się prymat Ameryki.
@dekergda3 ай бұрын
I i II wś to efekt rywalizacji gospodarczej pomiędzy W. Brytania a Niemcami?
@kobz28624 ай бұрын
Dobrze się słucha waszych wywodów do gry w Total War: Attila, wcześniej Shogun
@matysz824 ай бұрын
Komentarz dla zasięgu kanału. Dziękuję obu Panom za materiał 👍
@Czulu4 ай бұрын
Z tym że Niemcy nie załamali się militarnie w I wojnie a jedynie gospodarczo to pan Norbert popłynął. Niemcom do końca wojny nie brakowało broni i amunicji, ale ich front zachodni po nieudanej ofensywie w 1918, pod naporem przeważających sił alianckich się załamał, linia Hindenburga została przełamana, a sam Ludendorff stwierdził że "armia nie może czekać 24 godzin" w kontekście rozpoczęcia rozmów kapitulacyjnych.
@grzegorzef9914 ай бұрын
Niemcy chcieli wygrać wielka wojnę po klęsce blitzkriego pod Marna potencjałem ludnościowym, zaś w 18 okazało się że jednak do wojny weszli amerykanie i to już jest pytanie nie czy a kiedy Kaiser przegra Natomiast to nie armii brakło amunicji a ludziom w jraju żarcia plus potencjał buntowniczy w postaci znudzonych a wytraszonych plotkami o decydującej bitwie z Royal Nawy marynarzami
@arturb634 ай бұрын
Jest takie powiedzenie,które jak się wydaje pasuje do polityki Malarza - ,, jeśli Bóg chce kogoś ukarać,to mu rozum odbiera"
@grzegorzkrzycki96794 ай бұрын
@@Czulu W innych odcinkach jest o tym, jak Niemcy nie byli w stanie ogarnąć się z projektami broni, jak nieracjonalnie błądzili budując bez sensu np. wielką flotę U-bootów. Tak, zgadzam się autorami - przegrali wojnę nie tylko militarnie, ale przede wszystkim gospodarczo.
@marcingawlicki4 ай бұрын
Warto by wspomnieć również o tym, że punkt bez powrotu dla Rzeszy miał miejsce na przełomie 1937 i 1938 roku i Rzesza musiała dążyć do konfliktu w 1939 bo gdyby tego nie zrobili to Rzesza by się zapadła finansowo, wydali tyle na wszystkie zbrojenia (wszystkie rodzaje sił zbrojnych, wyposażenie amunicję, mundury i dosłownie w przysłowiowe bagnety i kalesony) w cały przemysł, że gospodarka by implodowała, inflacja była bardzo duża i dług wewnętrzny coraz bardziej rósł. To co przedłużyło życie Rzeszy finansowo (i militarnie też bo nie byli gotowi) było to, że dowództwo powstrzymało Adolfa bo chciał rzucić się na Francję a zamiast Francji w 1939 zaatakowali Polskę jako test, którego niestety my nie daliśmy rady powstrzymać. Kolejny bardzo ciekawy odcinek. Więcej jak możecie pomówcie proszę o walkach na morzach i oceanach w trakcie drugiej wojny światowej. Serdeczne pozdrowienia
@Borubar_de_San_Escobar4 ай бұрын
Zajęcie Czechosłowacji kupiło Niemcom trochę czasu i siły - zapas złota, siła przemysłu zbrojovki.
@adamkostrzewa92914 ай бұрын
Kolejny dzień czekania na odcinek o Stalingradzie, tak ważna bitwa a odcinka brak
@tms15744 ай бұрын
Cierpliwie czekaj, każdy temat jest tutaj fascynujacy, a autorzy podcastu naprawdę mają co robić.
@karolwozniak46024 ай бұрын
Tradycyjnie... rewelacja
@saperpl72694 ай бұрын
Po tym odcinku Hitlera mogę podsumować tak: Szalony hazardzista z nieograniczonym szczęściem, które zakończyło się w 1941r.
@panszemrany55354 ай бұрын
Nie byłoby Wojny, gdyby wtedy przyjęli do Akademii Sztuk Pięknych. Frustracja podrzuca różne dziwne pomysły. .
@krzysztofcedro14 ай бұрын
Moim zdaniem, jednym z najbardziej decydujących wydarzeń, które przyczyniły się do wybuchu II wojny światowej, było zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych w I wojnę światową. Przystąpienie USA do konfliktu w 1917 roku zmieniło układ sił na korzyść państw Ententy, co doprowadziło do klęski Niemiec i zawarcia Traktatu Wersalskiego w 1919 roku. Traktat ten, narzucając Niemcom surowe warunki, wywołał głęboką frustrację i poczucie niesprawiedliwości w społeczeństwie niemieckim, co w efekcie stało się podatnym gruntem dla rozwoju ruchów nacjonalistycznych, w tym nazizmu. Gdyby Stany Zjednoczone nie interweniowały w I wojnę światową, istnieje prawdopodobieństwo, że konflikt trwałby dłużej, a wyczerpane mocarstwa europejskie mogłyby dojść do kompromisowego pokoju. W takim scenariuszu, uniknięcie upokarzających dla Niemiec warunków Traktatu Wersalskiego mogłoby zapobiec powstaniu klimatu, który sprzyjał dojściu Hitlera do władzy i późniejszemu wybuchowi II wojny światowej.
@SenHyadu4 ай бұрын
Ogólnie jakby tak spojrzeć to większość konfliktów jest wywołana przez USA..
@krzysztofcedro14 ай бұрын
@@SenHyadu Dokładnie, USA wszędzie się wtrąca, np na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do eskalacji konfliktów.
@SenHyadu4 ай бұрын
@@krzysztofcedro1 no bo USA to kraj, gdzie rządzą pewne grupy np zbrojeniowe i im zależy żeby jak najwięcej broni używać więc chętnie wszystko rozdają (podatnik i tak zapłaci). Wojna w Afganistanie była też żeby doić ich surowce ale propaganda leci taka, że USA robi to z dobrej woli. Tak naprawdę nie możemy być niczego pewni tego co się dzieje poza naszym miejscem zamieszkania bo z mediów i publicznych informacji dowiadujemy się tylko tego co nam pozwolą wiedzieć a jaka prawda jest to nigdy nie wiadomo dla przeciętnego śmiertelnika :( dlatego tak ważna jest jest żeby używać i wspierać takie platformy jak np X (Twitter) ponieważ to jedna z niewielu platform z wolnością słowa i bez cenzury. Ale to też nie jest pewno bo w Brazylii zaraz będą wybory i próbują wyłączyć X (najpierw grozili im żeby cenzurowali treści a jak się nie zgodzili to będą chcieli wgl wyłączyć platformę na terenie Brazylii). Czyli standardowo, kilka osób chce się nachapać a potem miliardy ludzi przez nich tracą majątki lub życia.
@cichy00793 ай бұрын
@@krzysztofcedro1 Racja USA jest odpowiedzialne za wiele konfliktów. Konkretniej jeszcze bym wskazał Banksterkę z Wall Street, która de facto steruje STANAMI ZJEDNOCZONYMI.
@robertzajdel99084 ай бұрын
Dzień dobry PANOWIE
@gwosc1004 ай бұрын
Niemcy po przegraniu dwóch wojen światowych, potrafiły się ogarnąć i zbudować potężną gospodarkę i nadal rządzą Europa 😂 a ich sąsiedzi niczego się nie nauczyli.
@kevinb41514 ай бұрын
Mocno ograniczone spojrzenie. Niemcy i ich potencjał to jedno, sytuacja geopolityczna - co innego. I to drugie bardziej wpływa na to jak kraj wygląda. Przykłady - Japonia - 0 paliw a ogromna gospodarka dzięki wujkowi Samowi. Izrael dość podobnie.
@SlySly-l6y4 ай бұрын
Amerykanie ich podrasowali. U nas na pomoc nie zgodził się Stalin
@michalkopec-browarnicy4 ай бұрын
Po pierwsze. Znaleźli się w strefie wpływów USA i skorzystali z planu Marshalla. RFN miało być amerykańskim buforem, wiec byli pompowani jak Korea i Japonia po wojnie. Obszary dawnego NRD to nadal gospodarcza słabizna. Po drugie. Ta ich potężna gospodarka opierała się na tanich surowcach i robotnikach że wschodu. Po 2020 roku to się skończyło i w tej chwili wzrost PKB Niemiec jest na minusie. "Ogarnianianie" Niemcow to czas przeszły. Mega leniwi jak cały Zachód. Niestety Polacy coraz bardziej naśladują Niemcy z ostatnich 10 lat zamiast z lat 50-70, kiedy budowano potęgę.
@stalkermalina94944 ай бұрын
srovid nie dał ci do myślenia- kto tak naprawdę "rządzi"???
@MariaK-y9v4 ай бұрын
No a ile mieli nakradzionego w czasie wojny.
@mahasimha83794 ай бұрын
Najlepsza audycja jaką znam słucham, a mam już ponad 50 lat..Żadnych oskarżeń, obiektywna pokazująca sytuację z różnych stron..
@krzysztofkurosz33122 ай бұрын
Dokładnie tak samo uważam. Nacisk na wątki systemowe jest bardzo ciekawy.
@piotrrutkowski16994 ай бұрын
Bardzo fajna rozmowa jednak zabrakło mi wątku Japonii. Jaki był wpływ sojuszu Japonii i Niemiec na wybuch wojny? Bo jak by nie patrzeć bezpośrednim powodem dołączenia do wojny przez USA był atak na Pearl Harbour. Pytanie czy społeczeństwo USA byłoby tak samo gotowe do wypowiedzenia wojny Niemcom gdyby nie to wydarzenie (jednak jesteśmy ludźmi i czynniki psychologiczne nieraz są ważniejsze niż chłodna kalkulacja - patrz wspominanie społeczeństwo Niemieckie). Następna kwestia czy wojna przebiegła by inaczej gdyby Hitler wtedy nie wypowiedział wojny USA tylko potępił Japonie?
@zidel22144 ай бұрын
To Niemcy wypowiedziały wojnę USA 11 grudnia 1941, więc USA i społeczeństwo amerykańskie czy tego chciały czy nie były w stanie wojny z Rzeszą. "Następna kwestia czy wojna przebiegła by inaczej gdyby Hitler wtedy nie wypowiedział wojny USA tylko potępił Japonie?" - Nie. Przede wszystkim dlatego, że Hitler nie potępił by Japonii, a konflikt z USA był nieunikniony i Hitler o tym doskonale wiedział już w 1939.
@snorni4 ай бұрын
być może za jakieś 200 lat będzie się mówić o jednej wojnie, która miała 21-letnią przerwę
@zbigniewcelebanski48234 ай бұрын
Czemu za 200 lat.Już kilka lat temu słyszałem tą wersję
@Sig5094 ай бұрын
Możliwe. Wojna stuletnia nie była wojną stuletnią, tylko serią konfliktów z ogólnie takich samych powodów, z długimi przerwami. Jeżeli dobrze pamiętam, to przerwa przed ostatnią fazą była pomiędzy 1389 i 1415 rokiem, a więc nawet nieco więcej niż przerwa pomiędzy I i II WŚ.
@ukaszszymanski25324 ай бұрын
Achilles powiedział że to się nigdy nie kończy
@jebaj0czeski0marynaz4 ай бұрын
W Afryce, Ameryce południowej strzelają się kartele, są jakieś komunizmy potem znowu strzelanina i znów jakieś machloje i tak w koło Macieju od początku XX wieku
@snorni4 ай бұрын
mimo przerw, wojne stuletnią już wrzucamy do jednego wora, tak z 200 lat pomogłoby nabrać perspektywy :)
@TomekKulesza-hi3pi22 күн бұрын
Ta wypowiedź Stalina, o tym czy lepiej by się bali czy kochali to cytat z Machiavellego
@marekbanek8996Ай бұрын
Witam Panów i Szanowne grono fanów. Proszę o wyjaśnienie Pana Norberta słów że" Niemcy będą wielkie albo nie bedzie ich wcale".Teraz na tle prekampanii "Wielcy" publicyści mówią że to słowa Piłsudskiego o Polsce ,aż mnie szlag trafia i spać nie mogę. Wiem że usłyszałem to tutaj ,czyje to słowa???.Chyba że Piłsudski powtórzył słowa Hitlera. Ale że z taką lekkością się mówi o tym .I odrazu pomysł na cały cykl o przekłamaniach obecnych historyków i dziennikarzy o faktycznej historii.Dziekuje pozdrawiam obiecuje ze po odpowiedzi zaczynam wspierać 😊
@greeymen4 ай бұрын
6 rano, pada, wracam z pracy na polnoc od Cambridge, nie ma to jak kolejny podcast o poranku😊
@hermanmelville33684 ай бұрын
Pan z uniwerka
@michakulesza27534 ай бұрын
Panie Robercie czy ma pan w planach jakieś dłuższe treści na kanale zero ?
@ukaszszymanski25324 ай бұрын
Lepiej tam nie występować
@janborowski81874 ай бұрын
Czy Hitler mogl po podporzadkowaniu Austrii Czechoslowacji i Polski rozwazal pojscie na wschod bez wywolywnia wojny na froncie zachodnim? Czy zachod na pewno poszedlby na wojne w obronie zwiazku radzieckiego? Czy Ameykanie by sie w pelni zaangazowali, majac Pacyfik w ogniu? Czy zachodnie spoleczenstwa byly gotowe pojsc na wojne w obronie europy srodkowowschodniej i wschodniej?
@Szycha84124 ай бұрын
Gdzieś spotkałem się w książce Wołoszańskiego z twierdzeniem, że Anglia i Francja przestraszyły się potęgi militarnej ZSRR ( jeszcze przed wielką czystką gdzie Tuchaczewski bardzo o nią dbał rozbudowywał i unowocześniał - czego dowodem miały być wielkie manewry pod Kijowem i z użyciem wielkiej ilości czołgów i wojsk spadochronowych) i niejako pozwoliły Niemcom urosnąć w siłę także militarnie aby stanowiły przeciwwagę dla Rosji i w razie pójścia armii czerwonej na zachód nie musieć się z tym szarpać za bardzo. I tak ten hodowany po części do tego celu doberman rzucił się na swoich karmiących.... Ale ile w tym słuszności to nie wiem. Rozumiem dopuszczenie do gospodarczej i terytorialnej ekspansji Niemiec ale czemu zawczasu nie zareagowano na rozbudowę armii przez Niemcy i nawet WB podpisała układ morski z nimi aby później walczyć ze zbudowanymi dzięki temu okrętami. Poza tym super odcinek dzięki wam wielkie :)
@Kanzi--4 ай бұрын
To chyba akurat prawda. Nawet nie wiem czy tutaj tez o tym nie mówili. Poza tym to dość logiczne podjescie.
@hiho8104 ай бұрын
ale wykład o wierzbach, bębenku, świętym mikołaju i gazowniku, zawsze podziwiam tego ziomka że to wszystko opowiada na takiej bombie
@roomburaq_III_class4 ай бұрын
Tak rzeczywiście...
@grot7x603Ай бұрын
Wielki Kryzys był świetnym katalizatorem negatywnych przemian ideologiczno-politycznych w Europie (i na świecie). Najpierw wykładasz pieniądze i uzależniasz od siebie innych, a później odcinasz kroplówkę dobrobytu. Czy można sterować takimi pozornie bezwładnymi procesami? Jeszcze jak!
@RzeziMieszek_TheFirst4 ай бұрын
OPINIA - W kontekście o przyczynach chciałbym zapytać komentujących co sądzą o opinii, że 2WŚ paradoksalnie pomogła w przerwaniu Polski. Wiemy doskonale, że wojna światowa nie mogła się skończyć wygrana Niemiec, ciąg zdarzen doprowadził di kolejnej okupacji Polski, tym razem przez ZSSR, agresywna polityka tego kraju przyczyniła się do rozpoczęcia zimnej wojny ci w konsekwencji sprawiło, że zssr upadł dając nam w 89 roku wolność, dla wielu kontrowersyjną, ale nadal wolność. Alternatywa dla zdarzeń z 33 roku była wygrana komunistów w Rzeszy, 2WŚ w swojej formie nie wybuchłaby, ale pełny sojusz z komunistow z DE i tych z ZSSR mógłby spowodować 4 rozbiór Polski w akompaniamencie zachodnich mocarstw bez ich stanowczego sprzeciwu. Przez brak agresywnej polityki Hitlera itd. Po cichu rozebraliby skuteczne nasz kraj co w tamtym czasie spowodowałoby zagładę Polaków..
@Szammano4 ай бұрын
Wszystko pięknie wyjaśnione, ale koniec końców, to punkt siódmy czy decyzja Hitlera przyczyniła się do wybuchu wojny. A gdyby ktoś w 38 roku zastrzelił Hitlera, to mimo wszystko ta wojna musiałaby wybuchnąć?
@dominikkurek11554 ай бұрын
Raczej nie, jego głos wbrew oponentom był decydujący.
@paulusradomski4 ай бұрын
@@dominikkurek1155raczej tak. On był może i frontmenem, ale to była wypadkowa konfliktu intetesów. Ideologia była dla mas. Decydujące są interesy i ekonomia. Jeszcze raz: ideologia to jedynie narzędzie. Używający ich politycy mają ją zwykle gdzieś. To teatr dla ludu i służy do sterowania ludem.
@dominikkurek11554 ай бұрын
@@paulusradomski Masy były przeciwne wojnie oraz większość czołowych nazistów. Chyba że władzę przejąłby ktoś pokroju Adolfka.
@rfvvfr66664 ай бұрын
@@paulusradomski twój komentarz pokazuje że niczego nie zrozumiałeś z powyższego filmu...
@ukasz23994 ай бұрын
@@rfvvfr6666 1. Generalicja nie chciała wojny, bo przeciwnie do adolfa wiedzieli, że Niemcy NIE SĄ GOTOWE DO WOJNY. Więc gdyby adolf się przekręcił nawet w 1939 to wojny by na pewno nie było w tym roku. Pytaniem jest czy byłaby kilka lat później. To już gdybanie.
@michalolszewski24553 ай бұрын
Zjeść ciastko i mieć ciastko - nie odwrotnie. Odwrotni to możliwe.
@Mrthefubar7 күн бұрын
A wystarczyłoby przeczytać książkę Hitlera.... Politycy zachodni jakby to uczynili to raczej nie podchodziliby do niego tak łagodnie
@Tomekscorpion4 ай бұрын
A czy dziś wydarzenia potoczyłyby się inaczej, czy Zachód nie odpuściłby Europy Środkowej w zamian za "business as ussual", czy Białoruś nie jest takimi Włochami "wepchniętymi" w ramiona ... ?
@mikoajkonto95704 ай бұрын
Najlepsi
@adammikoajczyk49024 ай бұрын
A czy i tak nie doszło by do konfliktu, tylko to Moskwa w latach czterdziestych była by katalizatorem.
@NadGrobem4 ай бұрын
Po słowach z początku 31 minuty przytaczającej twierdzenie Hitlera, że "należało się nam przegranie wojny", II wojnę światową postrzegam jako system racjonalizujący Hitlera 🤣. Bo Niemcom i Hitlerowi za rozpętanie wojny należała się przegrana.
@TEKS19664 ай бұрын
Operacja Dragoon proszę
@user-T904 ай бұрын
Świetny odcinek. 👍
@paweadamczyk29714 ай бұрын
Znakomite
@arturskupien78804 ай бұрын
Z tą Opatrznością prowadzącą AH to chyba nie tak do końca, chyba że to była germańska, pogaństwa. Sam AH przecież gardziļ chrześcijaństwem. Miłość bliźniego, pomoc słabszemu kontra nietschanski Übermensch- tego nie da się pogodzić.
@zaratustrabeats29373 ай бұрын
Witam, wydaję mi się iż chodziło poprostu o to, że Hitler uważał się za "mesjasza" narodu Niemieckiego. I wszystko co robił było w pewien sposób "natchnione". Nijak ma się to do religii chrześcijańskiej ani jakiejkolwiek innej.
@ewasiluk88994 ай бұрын
Błąd ciastkowy wystąpił, Norbercie... 😅 Zjeść ciastko i mieć ciastko 🍰!