Cieszę się, że żyję w czasach kiedy mogę posłuchać takich rozkminek. Wartość tego kanału jest nieoceniona, sposób prowadzenia tak wciągający, że aż trudno ubrać to w słowa. Fenomen.
@chrisjankowski96846 ай бұрын
Czy moglbym zasugerowac siegniecie po zupelne nieznane epizody z II wojny swiatowej, np tylko z rejonu Balkanow: - Dlaczego amia jugoslowianska stawila tak mizerny opor inwazji niemieckiej w 1941 roku? - Inwazja Wloch na Albanie 1939 - Inwazja Wloch na Grecje 1940-1941 - Interwencja Brytyjska w Grecji 1941 - Ofensywa radziecka na Balkanach - 1944-1945 - Jugoslawia - 1941 - 1945 frakcje, partyzantka, zwyciestwo komunistow Tito.
@iwans87196 ай бұрын
Na ten temat w ostatnich dniach Al Jazeera Balkans nagrara kilka ocinków (w języku serbskim). To może być ciekawe dla Pana.
@TheJaskier6666 ай бұрын
popieram, ciekawe tematy zwłaszcza dysonans pod kątem słaba armia jugosławiańska a świetna (lepsza od AK zdecydowanie) partyzantka
@iwans87196 ай бұрын
@@TheJaskier666 właśnie, o tej partyzantce Al Jazeera Balkans i mówi
@grafeberhardvonlebensmitte9886 ай бұрын
Może odcinek o parlamentarnej debacie o fatalnym conduct of war która miała miejsce w Londynie wiosną 1940?
@kierowca236 ай бұрын
Prof. Lech Wyszczelski napisał książkę Zaolzie 1918, 1939 i zakończył ją mniej więcej takim wniosek, że nasze wzajemne prztyczki przez okres między wojnami nie wyszły na dobre ani im ani nam.
@Ivan-um7hj5 ай бұрын
Pre nas Slovakov su Cesi a Poliaci bratia... to len politici nas rozdeluju
@marekzabielski11665 ай бұрын
Spoko, że tak uważasz, mimo trudnej, wspólnej historii.
@jankoodziej63044 ай бұрын
@@marekzabielski1166 Trudna to jest z Ukrainą, Rosją i Niemcami.
@Sidamo-lq2xp5 ай бұрын
Rewelacyjny odcinek, nigdy nie słyszałem o polskich grupach dywersyjnych w Czechach i Słowacji 👍
@paweburnagiel91595 ай бұрын
A propos tego kto w polskiej armii widział również zagrożenie- generał Tadeusz Rozwadowski (przeciwnik Piłsudzkiego) przed śmiercią w 1928 wydał parę książek i zbiór porad tego jak powinna Polska postępować w systemie zbrojenia, postulował m. in o utworzenie co najmniej 10 pułków czołgów. Druga sprawa- niesluchany w latach 30 - stych gen. Franiszek Kleeberg (który podczas zamachu stanu w 25 opowiedział się po stronie rządu) mówił o tym, że dowódcy się powinni znać, znać swoich żołnierzy (Kleeberg jako jedyny zachował wśród swoich żołnierzy do końca dobre morale - nie było tutaj widać stopniowania polskiego żółnierza, a on się bardzo dzielnie bił, mimo iż dysponował jednostkami tworzonymi na prędce jak większość naszych działań we wrześniu 1939) oraz że obronę powinno się oprzeć o głąb kraju i systematycznie wycofywać swoje wojska w jego głąb, co również w kampanii, niejako zmuszony przez kapitulację Warszawy zrobił. Tam gdzie opór był zorganizowany potrafiliśmy długo wyrzymać - Warszawa, Hel, a nawet Westerplatte. Naprawdę nóż się otwiera, że Polską rządzili tak niekompetentni ludzie, którzy nie brali zdania nikogo innego spoza ich "obozu" pod uwagę. To nas głubi do dzisiaj - uważamy że my jesteśmy najmądrzejsi. Polskie pitolenie jak to mówią na to Niemcy.
@bartekt66906 ай бұрын
Witam, ciekawy odcinek ale brakuje mi tutaj chyba szerszej oceny całej tej sytuacji, w mojej opinii: 1. Globalnie działania Becka / Polski w 1938/1939 były bez znaczenia, w sensie - czy byśmy weszli na Zaolzie czy nie, przebieg dalszych działań byłby taki sam tzn. wojna światowa w 1939 roku. 2. Co do moralności tych działań - bycie moralnym w polityce globalnej nie przynosi żadnych korzyści, tak było kiedyś i obawiam się że tak będzie i w przyszłości (vide Polskie wsparcie dla Ukrainy; obawiam się że nikt nam się za to nie odwdzięczy). Odzyskaliśmy coś (Zaolzie) co nam bezprawnie odebrano korzystając z naszego osłabienia w wojnie ze śmiertelnym wrogiem. Czechosłowację spotkała karma, może nie instant bo 20 lat później ale jednak. Ja widzę tutaj analogię. Pytanie czy nasz Francuski sojusznik wtedy się za nami wstawił? Ciskał gromy w Czechów? My Polacy mamy niestety tę narodową cechę, że zawsze chcemy być lubiani i moralni a czasami trzeba po prostu cynicznie realizować swoje cele. 3. Granie na bycie hegemonem w Europie Środkowej - mrzonka. Działania w Słowacji i granie na jej upadek było zupełnie niepotrzebne a skoro tak to szkodliwe dla nas. Przeciwdziałanie wejściu ZSRR do Czechosłowacji w 1938 - no może i zbieżne z interesem Hitlera a z naszym to nie? 4. Rozbijanie przez Polskę układu sojuszów Francuskich - sorry ale nie uważam że rozpadły się z naszej winy - one były po prostu nierealne. No chyba, że Francja grając na sojusz Czechosłowacko-Radziecko-Francuski liczyła na wsparcie Polski biorąc pod uwagę że ZSRR było dla nas wrogiem nr 1 a Czechosłowacja gdzieś tak nr 3 (Litwa może była bardziej wroga ale znacznie słabsza). 5. Francja i Wielka Brytania to chyba ostatnie państwa które miały moralne prawo krytykowania decyzji o rewindykacji Zaolzia przez Polskę. To W. Brytania była głównym motorem dogadania się z Niemcami w Monachium, zhandlowała Czechosłowację ponad jej głową, ze swoim podkomorzym czyli Francją, która była o zgrozo, sojusznikiem Czechosłowacji przeciwko Niemcom. Szkoda że nasza dyplomacja nie potrafiła pokazać że tak naprawdę wcale nie skrzywdziliśmy Czechosłowacji bardziej niż oni. Pozdrawiam BT PS. Ciekawe czy krytyka Polski we Francji i W.B. to nie była próba zagłuszenia własnego sumienia?
@stanisawkielar75606 ай бұрын
Zgadzam się z Tobą. Dodałbym tylko jeden fakt wojska Armii Czerwonej miały przejść przez nasze ziemię. A gdyby już weszli to ..
@grzegorzgalanty87836 ай бұрын
Jakie to ponadczasowe, Beck i obecni politycy machają szabelka kogo to w ziemie nie wgniotą a nawet skarpet na nogach brakuje nie mówiąc o butach.
@bartekt66906 ай бұрын
@@stanisawkielar7560 dokładnie to miałem na myśli pisząc że bratnia pomoc ZSRR nie była w naszym interesie, nieważne którędy by weszli do CS, mielibyśmy czerwonych z 2 stron, po tym fakcie.
@ipodman19105 ай бұрын
Świetna analiza
@piotrgrabarek23825 ай бұрын
Dzięki wielkie za ten odcinek! To powinno być puszczone na lekcji historii w liceum
@aleksanderg36065 ай бұрын
Czesi nie mieli obiekcji by zająć Zaolzie w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ale zaden polityk brytyjski ich hienami nie nazwał. A w Monachium ci sami Brytyjczycy sami zabrali Sudety Czechosłowacji i dali Niemcom. Brytolska mentalnosć Kalego w całej rozciągłosci.
@Ivan-um7hj5 ай бұрын
Veľmi dobre napísané 👍
@wielkizderzaczandronow28695 ай бұрын
Czyli według ciebie na podłe zachowanie należy odpowiedzieć co najmniej tak samo podłym zachowaniem.
@aleksanderg36065 ай бұрын
@@wielkizderzaczandronow2869 No, nie..... Przecież pisałem o hipokryzji Brytyjczyków. Angielskie pany pierwsi dokonali tego co Polacy na Zaolziu ale to wobec Polaków demonstrowali święte oburzenie. Bo oni swoich sojuszników mogli sprzedać ale inni to już nie.
@iwangrozny82585 ай бұрын
@@wielkizderzaczandronow2869 jak ci zgwalcą żonę , to daj im dobrowolnie do zgwalcenia jeszcze córkę. To jest twój tok myślenia. Żenada.
@wielkizderzaczandronow28695 ай бұрын
@@iwangrozny8258 Twoje porównanie świadczy o tym, że nie znasz podstaw logiki. Gdyby zastosować twoją figurę porównawczą (gwałt), to należałoby tak to opisać: "Jak ci zgwałcą żonę, to idź do nich i zgwałć ich córkę". Tak na marginesie, widać po figurze jakiej użyłeś, że masz jakieś kompulsje seksualne - zgodnie z zasadą "głodnemu chleb na myśli".
@konradidzik23755 ай бұрын
Przesłuchałem dzięsiątki Waszych odcinków, ale ten wydaje się najważniejszy. Po raz pierwszy tak dobrze wytłumaczył politykę zagraniczną Becka i co się działo w '38. Najważniejszy odcinek podcastu.
@deusadiutaromanis46606 ай бұрын
Bardzo wam dziękuje Panowie za waszą pracę
@erwinklappa84146 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy 🖐
@sslawek785 ай бұрын
Ale super odcinek. W mojej opinii najlepszy jaki dotąd zrobiliście.
@NAadORplooc5 ай бұрын
Bardzo ciekawe watki na temat polskich planow w sprawie Slowacji. U nas duzo sie o tym nie wie.....i co w ogole nic sie o tym nie wie :) Moze panowie mogli by cos opowiedziec o kampanii armii Slowackiej w Wrzesniu '39.
@adamstankiewicz75065 ай бұрын
Świetny materiał! Słucham 4y raz :D
@adammiosz28606 ай бұрын
Chyba pierwszy raz odcinek ponad godzina. I tak trzymać panowie. Rozbiór czechosłowacji to też system ;)
@biniu776 ай бұрын
A Kamil ma w końcu racje❤😂
@Maksymilian-w5h6 ай бұрын
Jeszcze chybao planie ataku na polske z halderem
@dziarskiraphzl95845 ай бұрын
No chyba nie pierwszy, jest ich parę 👌😅
@Sig5095 ай бұрын
Wiele głupot sanacja zrobiła, ale to jest jedną z większych. To, że to Zaolzie się nam należało, a Czesi chociażby za rozstrzelania Polaków w 1919 powinni zostać ukarani, to nie znaczy, że trzeba było brać udział w tym rozbiorze. Znaj czas i miejsce. Beck swoją idiotyczną decyzją zalegitymizował niejako działania Niemców, a Polska straciła wiele ze swojej reputacji, nie zyskując w sumie nic, bo nawet nie chodzi o to jak krótko się tymi terenami "cieszyliśmy", co gra nie była warta świeczki pod względem obszaru, czy populacji. Nie wtedy.
@JiriRuzicka-re7or4 ай бұрын
Násilnosti byly na obou stranách.
@satarello6 ай бұрын
świetne zdjęcie !!! i jak zawsze poruszający odcinek.
@trooten736 ай бұрын
Profesorowie Kornat & Wołos chyba by mieli uwagi do niektórych tez tu postawionych. Beck pewnie za wysoko licytował, ale taki Beneš wręcz był wzorcowym aliantem dla Francji, a jak ona potraktowała Czechów? Tu nic nie jest czarno- białe....
@jakubtomczyk14395 ай бұрын
Śmieszne jest to że to my jesteśmy źli ale my tylko zareagowaliśmy na to co zrobił zachód
@Papasdapasdapadapadopulos6 ай бұрын
Super odcinek, jak zawsze dowiedziałem się tego co chciałem + 300%
@krzysztofswietlik33196 ай бұрын
Dziękuję za ten Podcast. Szeryf, dzięki.
@michalparszuto10026 ай бұрын
Słuchając niektórych Polskich politków ma się wrażeenie że historia nigdy nikogo nic nie nauczyła
@robertmorawski80155 ай бұрын
Pełna zgoda. Niektórzy, jeszcze niedawno, liderzy, potrafią kłócić się ze wszystkimi sąsiadami, wierząc w to, że baterie rakiet ustawi tu USA albo statki z amunicją wyśle inny zamorski "sojusznik" - Korea Południowa. To są kalki tamtego myślenia, przy czym szczególnie kretyńskie jest to, że wszystko dookoła uległo zmianie, a my nadal udajemy pępek:))
@pathfinder37545 ай бұрын
@@michalparszuto1002 polityków jakich?
@Sig5095 ай бұрын
Do machania szabelką pierwsi i chętnie budują pozory mocarstwowości, a jak przyjdzie co do czego to będą kontynuowali tradycję, może nie spierdolenia do Rumunii, ale do UK to jak najbardziej.
@getfit17956 ай бұрын
W paryzu oceniano ze Polska jest wiarolomna podczas gdy to Francja byla sojusznikiem Czechosłowacji a nie Polska. Nie lubie Becka ale jest to dobry przyklad hipokryzji elit Zachodu i zrzucania winy na kogos innego za wlasne przewinienia. Mimo ze odcinek bardzo ciekawy to akcenty rozlozone zgodnie z francuska narracja tak jakby to Polska a nie Francja zdradzila Czechów. Szkoda ze Beck i Rydz nie wyciagneli lekcji z monachium odnosnie "pomocy sojuszników "
@getfit17955 ай бұрын
@@filiplenart9537na tej zasadzie to zaden sojusz nie ma racji bytu bo rzadko kiedy dwie strony mają podobny potencjał, szczególnie w konfrontacji z hegemonem. Właśnie po to byly sojusze z CZ i PL żeby w razie co silniejszego dwa słabsze panstwa mogły z dwóch stron kasac i uniemożliwiać mu koncentrację wysilku.
@ewagabriel38716 ай бұрын
jeden z najlepszych odcinków na tym kanale,jak dla mnie- dzięki 👍💫
@zdzislawwojcik77576 ай бұрын
Kolejny świetny odcinek..Pan Norbert jest po prostu kapitalny... dzięki Panowie
@hodor13226 ай бұрын
Odcinek super, ale brakuje mi jednej ważnej rzeczy - opisu, jaką politykę prowadziła Czechosłowacja wobec mniejszości polskiej na Zaolziu. Bo właśnie ta brutalna polityka antypolska stanowiła przynajmniej częściowe usprawiedliwienie dla ówczesnej polityki Polski. Bo Polska - sama uważając siebie za państwo niemal mocarstwowe - musiała znosić szykany i prześladowania Polaków w kraju sąsiednim, bo ten kraj miał sojusz z Francją i z ZSRR. Bo to Polaków bardzo bolało i raniło dumę narodową. Ilu Polaków zostało zabitych - zamordowanych za próby utrzymania polskości Zaolzia - czytałem różne opracowania w których padały różne liczby - od kilkuset do kilku tysięcy. Dlatego beck został bohaterem narodowym w 1938 r. po odzyskaniu Zaolzia (zajętego 20 lat wcześniej przez Czechosłowację zbrojnie, wbrew ustaleniom politycznym, w czasie, gdy Polska toczyła ciężką wojnę z ZSRR).
@danielkorbel15055 ай бұрын
co to za fejki o tysiącach zamordowanych Polaków przez Czechów ??? Czesi zajęli część Śląska Cieszyńskiego do 30 stycznia 1919 r. a nie w 1920 r.
@fandzejka95405 ай бұрын
No tak, kolejarz uwazajacy sie za Polaka byl przenoszony w robocie daleko od granicy i tak dalej. Tyle że w srodkowej europie, gdzie regula byla wrogosc między narodami i problemy z mniejszosciami to była norma. Myśmy swoich też nie pieścili. Czesi opowiedzieliby ci dużo własnych historii na temat zbrodni polskich dywersantow i szykan wobec Czechów w Polsce @@filiplenart9537
@danielkorbel15055 ай бұрын
@@filiplenart9537 napisałes wyraźnie że "zabitych - zamordowanych za próby utrzymania polskości Zaolzia - było od kilkuset do kilku tysięcy " - i twierdzisz że czytałeś różne opracowania w których padały te liczby pomordowanych. To prosze podaj nam choc jedno takie opracowanie - tytuł i autora.
@danielkorbel15055 ай бұрын
@@filiplenart9537 a to soryy
@Sig5095 ай бұрын
jeszcze nie słuchałem, ale mam nadzieję, że wspomną np. o rozstrzelaniach Polaków przez Czechów w 1919, bo to też był skandal. Zaolzie się nam należało z wielu powodów, ALE nie ten czas, nie to miejsce. Zysk z tego udziału był niewielki i przyłożyliśmy łapy do "prawomocnego" działania Hitlera. Działania, które nas samych najwięcej osłabiło, bo już i tak beznadziejny plan obrony przed Niemcami trzeba było jeszcze bardziej rozcieńczyć, bo nagle doszły kolejne setki kilometrów granicy z których Niemcy (dozbrojone zresztą czeskim sprzętem, którego mieli wieli, oraz ich fabrykami) nas atakowali
@peterpan32116 ай бұрын
witam panowie po urlopie uwielbiam jak Kamil znowu ma rację😊
@krzysiekk74254 ай бұрын
Beck to chyba największa ofiara losu w naszej historii. Tyle nieszczęść zawdzięczamy tej jednej miernocie politycznej. Czasami napotykam się na słynną przemowę o" jednej, bezcennej rzeczy w życiu narodów" i od razu mnie krew zalewa. W imię honoru straciliśmy miliony obywateli, dekady wolności. Zyskaliśmy za to traumę i poczucie niższości z którym do dziś żyjemy. Mieliśmy nie oddać guzika od koszuli, a nawet gacie nam zdjęli.
@ukaszszczepaniak13384 ай бұрын
A co ty byś zrobił na jego miejscu?
@grafeberhardvonlebensmitte9884 ай бұрын
On nie był miernotą. Działał w bardzo trudnej sytuacji, a mimo to udało mu się wciągnąć największe mocarstwa świata w wojnę, którą one wygrały, dzięki czemu Polska jest dziś znacznie dostatniejsza niż kiedykolwiek. A co by było, gdyby pozwolono Niemcom zająć Polskę bezkarnie? Przemówienia Becka słuchano na całym świecie i radiosłuchacze nie mieli wątpliwości, że Polska staje się obiektem agresji i że racje są po jej stronie.
@marekx59234 ай бұрын
Józef Beck nie prowadził przecież własnej polityki, jako minister spraw zagranicznych RP reprezentował stanowisko rządu a tak naprawdę Sławoja iza przeproszeniem prezydenta Moscickiego
@grafeberhardvonlebensmitte9884 ай бұрын
@@marekx5923 formalnie może i tak, ale w rzeczywistości przez kilka miesięcy po X.1938 nikomu nie powiedział o niemieckich żądaniach
@karolkrzywdzinski52136 ай бұрын
Do tej pory zachodzę w głowę czym Beck zasłużył sobie na tak okazałą aleję w Warszawie. Przemówieniem z 5 maja? Współudziałem w rozbiorze Czechosłowacji? Czy to są rzeczy za które naród powinien być mu szczególnie wdzięczny?
@tomik76966 ай бұрын
Jakie to proste , ocena wydarzeń po wielu latach.Jakze łatwo .... żenujący i małostkowy ten komentarz jest.Historia już go oceniła..
@maciejkowski1006 ай бұрын
Bo był polskim ministrem w trudnych czasach. Amerykanie nie mają tego problemu nazywając swoje lotniskowce imionami kolejnych prezydentów. Bo byli ich prezydentami. Inne narody też tego problemu nie mają. Tylko w Polsce jest problem.
@bozyiokuratny71166 ай бұрын
@@pirireis6419 jakbyś w jego czasach poprowadził politykę, by uniknąć tych strat? Imo i tak nie wyszliśmy na wojnie aż tak źle
@biniu776 ай бұрын
Polityka to system 😂😂
@krzysztofmalicki10596 ай бұрын
Bo dobrze grał w brydża
@dariuszmazur28546 ай бұрын
Pozdro z Zaolzia
@jaremd44716 ай бұрын
Umyka jedna rzecz 5 listopada, lokalni działacze ustanowili granicę na podstawie ludności, to Czesi pogwałcili te ustalenia i to Czesi byli nam nieprzychylni. Polska w 1938 roku zrobiła dokładnie to co Czechy w 1919-1920.
@WBKasper6 ай бұрын
W punkt. Już od dłuższego czasu w materiaach PWH wyczuwam "pewną" narrację, która coraz częściej - jest niekorzystna... dla wiadomo kogo... Jest to jednak zrozumiałe - każdy ma prawo do swoich opinii. Mimo to - szkoda że chłopaki z PWH nie podchodzą bardziej obiektywnie - w efekcie czego często nakreślają "jedyną słuszną" acz subiektywną narrację poruszanego tematu... którą pochłaniają oglądający...
@Zalvix6 ай бұрын
I co z tego? Kogoś myślisz to obchodzi?
@jaremd44716 ай бұрын
@@Zalvix Ciebie obeszło skoro komentujesz 😉
@owszem52615 ай бұрын
no i co z tego ze czesi pogwałcili te ustalenia? w polityce liczą się tylko efekty działań, a nie mityczna sprawiedliwość dziejowa. Na złość czechom odmroziliśmy sobie uszy i w przeddzień wojny zostaliśmy całkowicie zdyskredytowani na arenie międzynarodowej wsród naszych sojuszników.
@owszem52615 ай бұрын
@@WBKasper xD j/w
@russku15 ай бұрын
Bardzo chętnie wysłucham "podcastu" na temat przewrotu majowego. Dziękuję
@Sig5095 ай бұрын
Dudek o Historii zrobił, choć wiadomo tu będzie szerszy.
@WojciechStasiak-t5e5 ай бұрын
Świetna analiza! Brawo.
@szymi21816 ай бұрын
Fajnie że nie tylko dla patronów chłopaki.
@zdzichu57745 ай бұрын
Cherchil nazwał nas hienami? To czym byla wielka Brytania w czasach kolonizacji?😊
@piotoja1125 ай бұрын
Mówiąc hieny miał na myśli zdobywanie padliny Czech zamiast podboju
@MIMALECKIPL5 ай бұрын
@@piotoja112 Podbój kosztuje.
@AdamZet-i1h5 ай бұрын
Nie tylko Beck myslal o mocarstwowosci, polska ulica tez tak myslala(np.stosunek do koloni,poparcie Musoliniego,stosunek do Rosji itd)
@grafeberhardvonlebensmitte9885 ай бұрын
może takie myślenie jest obce wielu dzisiejszym Polakom, ale wtedy Polska naprawdę miała ambicje dołączyć do światowej pierwszej ligi. Nie było to takie abstrakcyjne, państwa poza Europą były nędzne, nie tak jak dziś. Nasza armia na przykład była 5 albo 6 na świecie. Gdyby nie 1939, kto wie na której pozycji bylibyśmy teraz. Obecnie w różnych rankingach jesteśmy około 20 miejsca na świecie
@marceldessault29015 ай бұрын
Tak, krzykaczy były miliony, jeszcze słychać ich było w 56 jak uwolniono Gomułkę, czy nawet za Gierka 😅
@arturadamczyk56986 ай бұрын
Jak to mawiał mój Tatuś, Wasz Podcast to Mistrzostwo Świata Panowie ! Gratuluję, Podziwiam i Pozdrawiam 👋
@user-T905 ай бұрын
Jak bym słyszał o dzisiejszej polityce zagranicznej... megalomania, fantazje i przeczucie o byciu mocarstwem chociaż tak naprawdę niewiele możemy...
@Lukas14XxX5 ай бұрын
Wydaje mi się, że obecnie jest trochę lepiej. Wydaje misie ze klasa polityczna "elity" jednak czetając troche o historii ii2rp dostrzega te błedy, to czy je powtarza nie wiem. Nasza obecna polityka zagraniczna ma też po prostu o wiele lepsze środowisko działania. Świat się zmienił mocno od 100 lat
@rafaszyba78755 ай бұрын
Myślę, że w klasie politycznej brak refleksji. Dla nich liczy się cykl kadencyjności i tyle w temacie. Odpowiedz sobie na pytania:Czy do polityki idą wybitne jednostki? Oczywiście, że nie. Czy idą osoby, które patriotycznie coś chcą dobrze zrobić dla Polski a nie tylko dla siebie i swojej partii? Oczywiście, że nie
@adammikoajczyk49024 ай бұрын
Historia kołem się toczy
@robertnwilczewski2 ай бұрын
Niewiele możemy i niewiele robimy
@bezilor6 ай бұрын
Odcinek wyczekiwany jak ofensywa Steinera
@HistoriaWyciągniętazMroku5 ай бұрын
Świetny odcinek!🎉😊
@ezi10405 ай бұрын
Najlepszy odcinek jak do tej pory
@pawciu_jankowski3386 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@mezjasz76346 ай бұрын
Świetny materiał omawiający sytuację polityczną przed 2WŚ. Myślę że top5 waszych podcastów.
@MEFJOT5 ай бұрын
Świetna robota! Temat polityki w Europie okresu międzywojennego jest dla mnie szalenie interesujący.
@toxicpony33815 ай бұрын
Mocarstwowy komentarz taktyczny celem promocji wartościowych i ciekawych treści.
@pasjasportowwalki6 ай бұрын
Nowość! Kamil ma rację! :D
@tylkoprawdajestciekawaii5 ай бұрын
Myślę,że sanacja uwierzyła we własną propagandę. Dlatego Beck tak się nadymał mniemaną wielkością.
@rkormanak19685 ай бұрын
I am surprised how open and honest is this podcast ... thnak you, polish guys ... we need to know truth if we wish to proceed in our relations.
@ukaszkostanciak76525 ай бұрын
Mam pytanie do tworcow kanalu. Chcialbym sie dowiedzieć jak to sie stalo ze Beck i wladze Polskie calkowicie nie spodziewaly sie ataku od wschodu. Rzadko sie o tym mówi, ale bylismy kompletnie nie przygotowani. Czy wiedziano o nadciagajacym ataku? Czy wywiad nic nie wiedzial? Moze zostal uspiony lub zinfiltrowany?
@Europemyhome5 ай бұрын
A gdyby wiedzieli i się spodziewali to myślisz że coś by to zmieniło? Czy historia potoczyłaby się inaczej...nie sądzę
@marekwolinski62424 ай бұрын
Mielismy zajebisty wywiad jesli chodzi o niemcy ale kierunek wschod to byla padaka bez znaczacych sukcesow za to z wieloma porazkami niekompetencja i infiltracja przez czerwonych
@pawelkrukowski95176 ай бұрын
Bomba odcinek!
@renatamatsili34985 ай бұрын
Jak Wielka Brytania przyczyniła się do pomniejszenia Czechosłowacji to było ok, a Polscy zajmujący Zaolzie to hieny... Brytyjczycy oddali to co do nich nie należało, a my wkroczyliśmy na sporne tereny, które Czesi zajęli choć miał tam być plebiscyt.
@MIMALECKIPL5 ай бұрын
@@Doniec83 Nie wkroczyli, ale po prostu oddali, coś czego nie mieli.
@samiraweidner5 ай бұрын
do renata- do jakiego kraju zwiazkowego nalezal slask cieszynski w latach 1339-1918 ? nie byla to polska ani niemcy
@renatamatsili34985 ай бұрын
@@samiraweidner w 1918 rozpadły się Austro-Wegry, ale ten twór istniał od 1867 roku, a określenie kraj związkowy nie ma tu zastosowania 😀
@samiraweidner5 ай бұрын
@@renatamatsili3498 slask cieszynski jak i opawski nalezal do kraju czeskiego, od 1339,
@samiraweidner5 ай бұрын
@@renatamatsili3498 dodatkowo w 1918 w wersalu postanowiono ze czechy beda mialy granice jak ziemie korony sw waclawa z 1620 dodatkowo w umowie pitsburskiej 30maja 1918 gwarantowano granice z 1740 roku czyli po wojnie prusko austriackeij o slask. dodatkowo granice czech gwrantowaly poza traktatem wersalskim traktaty z saingermain 1919 oraz z trianon 1920. to byl jednak blad.cdn
@tylkoprawdajestciekawaii6 ай бұрын
Hipokryci skrytykowali Becka, że odebrał to co zostało nam kiedyś zabrane. Sami zaś zdradzili Czechów pozostawiajac ich na pastwę Niemców. Propagandowo to był majstersztyk odwracający uwagę ludzi od własnej hańby.
@user-zg9py7zh3d5 ай бұрын
Jak dla mnie najlepszy odcinek. Niestety historia zamieciona pod dywan może sie powtórzyć.
@casiodk25685 ай бұрын
Tylko dla tego jednego materiału warto było Panowie! Gratuluję! Doskonały odcinek o wiedzy tajemnej dotyczącej polityki zagranicznej II RP odrzucanej poza środowiskiem naukowym, ze szczególnym uwzględnieniem naszych polityków. W komentarzach znaleźć można wypowiedzi, w których przebija jeszcze brak zrozumienia udziału naszego polskiego kontekstu w dyplomacji europejskiej, i jego wpływu na stosunek dla sprawy polskiej w czasie II WŚ i wcześniej. Tymczasem dyplomacja była, jest i będzie systemem naczyń powiązanych, gdzie akcja rodzi reakcję. A nie jest już żadną tajemnicą dla słuchaczy tego kanału, że SYSTEM jest najważniejszy!
@szymonobrebowski30556 ай бұрын
Nowy pwh, od razu mam lepszy dzień :)
@muniekpoznan896 ай бұрын
Tak, masz rację Kamilu, rzeczywiście.
@travllers62845 ай бұрын
Ale zajebisty odcinek drugi raz go oglądam dziękuję.
@mark_sugar425 ай бұрын
21:02 A Francja miala pilnowac kogo? Bo nikogo w koncu to nie napilnowali. (I zostawili Czechow na lodzie)
@LechuHoppaeN5 ай бұрын
Naprawdę to dbała o swoją dupę i bała się powtórki z 1918 r , kiedy cudem wyszła zwycięsko z wojny ! Sojusze to były czeki bez pokrycia , na pokaz , linia Maginota miała zatrzymać Niemców , ale nnie zatrzymała , bo przez Belgię ją obeszli i żabojadów zaszli od tyłu !
@MariusSzarwillo6 ай бұрын
54:14 Dlaczego nie miałem tego na lekcji historii w szkole podstawowej? Z historią w szkole jest więc jak z Biblią na katechezie dla dzieci: podaje się tylko te fragmenty, które są neutralne dla dzieci.
@tomaszdlugosz87505 ай бұрын
Czyli jak dzisiaj. Brak rozeznania własnych możliwości i megalomania. Bardzo ciekawy odcinek
@krzysztofg123455 ай бұрын
Większość odcinków jest dla mnie ciekawa ale to jest majstersztyk!! 😎
@1adameczek6 ай бұрын
Zdjęcie Józefa Becka z mema "kiedy ojczyzna wzywa - moim honorem jest sp.....nie do Rumunii" xD
@jakubkrzepicki97236 ай бұрын
Uuuuuuu i to jest temat nadal czekam na odcinek o nocnych wiedźmach
@mirkas476 ай бұрын
Autorzy twierdzą że polityka Polski była nieracjonalna. Nie mogła być racjonalna. Każde jedno wyjście było złe. Nie pomógłby tutaj najlepszy dyplomata. Zresztą podobnie jest teraz. Za 100-200 lat będą opracowania historyczne będą mówiły, że należało być w sojuszu z Chinami np. Albo jakieś podobne "odkrycia".
@miszael76076 ай бұрын
To prawda. Polska w 20-leciu międzywojennym była państwem 2 kategorii. Liczyli się Niemcy, liczyła się Wielka Brytania, Francja, Rosja, w pewnym sensie także Włochy.I te państwa rozgrywały między sobą politykę europejską, natomiast Polska była państwem nieliczącym się na arenie międzynarodowej. Niezależnie od tego, jaki system sojuszy byśmy zbudowali, czy też nie uczynili niczego w tym kierunku, staliśmy na straconej pozycji. Polska po odrodzeniu, po 123 latach zniewolenia, była państwem o profilu wybitnie rolniczym, zacofanym gospodarczo i militarnie, niejednolitym etnicznie i targanym różnymi animozjami politycznymi (praktycznie byliśmy skłóceni ze wszystkimi sąsiadami), panowała powszechna bieda. 20 lat niepodległości to było za krótko, by choćby wytyczyć kurs tworzeniu praktycznie od nowa państwowości. Nikt i nic nie mogło nas uchronić przed wrześniem 1939 r. Trafnym jest stwierdzenie, które padło w podcaście, że 20-lecie międzywojenne nie było czasem pokoju, lecz zawieszeniem broni po Wielkiej Wojnie. Wszystkie czynniki, jakie wpłynęły na wybuch II wojny światowej, miały swoje podłoże w niedokończonych rachunkach wcześniejszego konfliktu. W latach 30. było już praktycznie pewne, że Niemcy będą dążyły do rewizji Traktatu Wersalskiego. Tyle że nikt nie spodziewał się, że ambicją Hitlera będzie położenie pod butem niemieckim całej Europy. Hitlera pod tym względem nie doceniono i zlekceważono. Politycy zachodni łudzili się, że oddając Hitlerowi kolejne korzyści terytorialne (anschluss Austrii, aneksja Czech) zaspokoi się jego ambicje imperialistyczne. Nawet niektórzy dotąd uważają, że trzeba było oddać Hitlerowi Pomorze Gdańskie, to wojny by nie było. I tak by wybuchła. Działania Hitlera w czasie wojny, jak i założenia, które opisał w "Main Kampf", obnażają jego głód i nienasycenie. Politykom nie mieściło się w głowach, że ktoś może być tak szalony, by chcieć podporządkować sobie cały kontynent, a wszystkie inne nacje zaprząc do niewolniczej pracy aż do całkowitej ich eksterminacji. Nikt tego przed wojną nie zakładał, bo Hitler (dziś to wiemy) nie działał racjonalnie. Był szaleńcem zakochanym we własnej idei. Z perspektywy czasu tylko Stalin zdawał się rozumieć, w jaką grę gra Hitler i wiedział już w momencie podpisywania paktu o nieagresji z Niemcami, że jest on mrzonką.
@Borubar_de_San_Escobar5 ай бұрын
@@miszael7607 Polska sąsiadowała z krajem wybitnie przemysłowym. Z krajem, który w naturalny sposób oskrzydlał Niemcy. Trzeba było się dogadać zawczasu, zamiast strzelać focha o Zaolzie.
@wlodekcharchula57676 ай бұрын
Rewelacyjny odcinek, gratuluję. Wszystko składa się w logiczną całość. Choć to będzie "madrowanie post factum"- czy majac obecną wiedzę była jakaś inna ALTERNATYWA DLA POLSKI, pewnie była, pozdro
@krzysztofjaworski64205 ай бұрын
Polska grała silniejszego niż była ,i za to przyszło nam zapłacić kiedy nastało check mate
@fandzejka95405 ай бұрын
Blef na siłacza może przynieść opłakane konsekwencje.
@Sig5095 ай бұрын
Spora część populacji była zaskoczaona jak szybko nastąpiła klęska we wrześniu, bo kupili sanacyjną propagandę. Ba, pewnie wielu z was kiedyś kupowało "gazety wojenne", bardzo fajna seria przedruków gazet sprzed wojny i poziom propagandy tam, także jak już trwała wojna i front się łamał był aż niesmaczny.
@polskawydra51485 ай бұрын
Bawi mnie tu nazywanie polityka Becka mirażem (słusznie, ale my teraz wiemy o wiele więcej niż Beck wtedy wiedział), a przy tym wysnuwanie jakiś pomysłów że niby Polska i Czechoslowacja miałyby stanąć razem ramię w ramię do walki Niemcami. To jest mżonka na tym samym, albo i większym poziomie.
@aniaw18105 ай бұрын
Słuszna uwaga, tym bardziej, że rząd Czechosłowacki był jawnie antypolski, prosowiecki i zinfiltrowany agenturą komunistyczną
@tomekpawwaw4 ай бұрын
@@filiplenart9537 A co to zajęcie Zaolzia niby nam dało ? Błąd a raczej błędy w polityce polskiej można liczyć od czasu znacznie dłuższego. Mając 2 znacznie silniejszych militarnie sąsiadów (Niemcy nawet z wyrwanymi w Wersalu zębami były albo mogły się bardzo szybko stać militarnie silniejsze niż Polska) należało zachowywać dobre relacje z przynajmniej jednym.
@grafeberhardvonlebensmitte9884 ай бұрын
@@filiplenart9537 dopóki Niemcy były dla nas miłe, to graliśmy z nimi. A jak zaczęli nam grozić, to zmieniliśmy zdanie. Całkiem rozsądna taktyka. To Niemcy byli nieobliczalnymi wariatami, którzy zdemolowali Europę
@grafeberhardvonlebensmitte9884 ай бұрын
@@filiplenart9537 w porządku, jednak Beck zrobił to pół roku po niemieckich propozycjach, zgłoszonych tuż po układzie w Monachium na którym akwarelista ogłaszał, że to jego ostatnie żądania terytorialne. Beck może by przystał na ten Gdańsk i autostradę, ale podejrzewał, że chodzi o coś znacznie więcej. Zresztą wiemy dziś, że Niemcy zaczęły wojnę o Gdańsk i tak się zapędziły, że dotarli na Kaukaz
@hania19135 ай бұрын
Genialny odcinek. Dziękuję. Wiele faktów które były dla mnie nueznane.
@Streetsam5 ай бұрын
Super!
@casimirus23976 ай бұрын
Trzeba jednocześnie pamiętać, że sojusz Polski i Czechosłowacji w 1938 roku również był mirażem.
@casimirus23976 ай бұрын
@@polska5837 nie zmieniłoby to faktu, że Czesi byli do nas wrogo nastawieni.
@LenovoG570xD5 ай бұрын
Niesamowicie otwieracie oczy na kwestie początku wojny. Mit zdrady zachodu został na waszym kanale obalony już dawno, ale po tym odcinku wszystkie te pretensje do zachodnich aliantów o brak pomocy Polsce wydają się śmieszne.
@kamcakamcana46745 ай бұрын
Monachium było zdradą Zachodu i Polski. Argumenty. Zachód miał obowiązek podtrzymać skutki I wojny światowej i dojścia Hitlera do władzy. Aneksja Zaolzi przez Polskę dała Stalinowi podstawę prawną do aneksji części wschodniej Polski. Polska popełniła samobójstwo, sprzymierzając się z Hitlerem.
@grafeberhardvonlebensmitte9885 ай бұрын
zdrada Zachodu miała miejsce gdy pozwolono Niemcom zremilitaryzować Nadrenię. Zachód liczył, że silne Niemcy uratują Europę przed szykującym się do najazdu ZSRR, co zresztą się, połowicznie, stało.
@justynazajac56995 ай бұрын
@@filiplenart9537a nie sądzisz, że patrząc na granicę w 1939 roku to przede wszystkim Polska stała na drodze szerzenia lebensraumu? (Pytam, nie ironizuje). To my mieliśmy ziemię, na które Niemcy mieli chrapkę (Pomorze, Gdańsk - korytarz oddzielający od Rzeszy, Śląsk, ew tereny poniżej Prus)…
@justynazajac56995 ай бұрын
@@filiplenart9537 dzięki! Chętnie zgłębię temat.
@pawebart92125 ай бұрын
@@filiplenart9537ta jasne
@kamilwrotkowski27005 ай бұрын
Nie rozumiem tego wzbraniania się przed negatywnej oceny bo przecież był patriotą i chciał dobrze. No chciał, ale co z tego? Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Trzeba i efekty oceniać twardo.
@robertmorawski80156 ай бұрын
Utopijna idea "międzymorza" została stworzona po to, by się karmić pomysłem, że Polska będzie stała na czele państw "słabszych", takich jak Rumunia, Czechosłowacja i może jeszcze ktoś. Problem polegał na tym, że Polska była słaba, a miała pomysły mocarstwowe. Gdyby to przenieść na czasy dzisiejsze... Znów niektórzy myślą, że jesteśmy mocarstwem i znów robimy z siebie pośmiewisko:/
@stanisawchudzik10956 ай бұрын
ale jedna trzecia Polaków (ta głupsza część społeczeństwa) przyjmuje mocarstwową monopartyjniacką propagandę na poważnie.
@maksymdobry33686 ай бұрын
te wszystkie kraje są skłócone ze sobą i mają innych wrogów niż Polska nie mówiąc że my nie mamy kapitału, technologii a co za tym idzie nawet silnej armii by móc im cos zaoferować konkretnie. Surowców też nie mamy poza węglem który wydobywamy z kopalń które bija rekordy głębokości.
@robertmorawski80155 ай бұрын
@@OlivierDM Francja nie zrobiła z siebie pośmiewiska, o czym jest stosowny podcast na kanale, zaś ja nie pisałem o naszej wojnie z Niemcami.
@robertmorawski80155 ай бұрын
@@OlivierDM Czemu mają służyć te zaczepki? Armia francuska biła się w stopniu porównywalnym, jeśli nie dzielniej niż polska we wrześniu (porównaj straty stron). To, że Francuzi przegrali, nie wynika z tego, że się ośmieszyli bardziej lub mniej (oni przeszli przez traumę I WŚ, więc dlaczego masz tak wysokie wymagania wobec innego narodu?). Czytaj książki, słuchaj większej ilości podcastów, może zrozumiesz...
@robertmorawski80155 ай бұрын
@@OlivierDM Naszym, jak napisałeś "massuchizmem" narodowym jest to, że w kategorii "bohaterskość" przypisujemy sobie złoty medal, zwłaszcza wtedy, gdy przegrywamy. W historii właśnie chodzi o to by fakty (a nie kogoś) tłumaczyć. Francuzów zginęło ok 1,4 miliona, Polaków ok. 500 tysięcy. Kto więc zdobył złoty medal w I WŚ w kategorii trauma?
@lokifloki34215 ай бұрын
Uwielbiam kanał 😊
@matheews1005 ай бұрын
Chichotem historii jest to, że Francja też się boleśnie przekonała o swojej własnej polityce "małej entanty"
@DotepenecPL5 ай бұрын
Gość napisał książkę o przestrzeni życiowej na wschodzie, a myśmy mysleli, że będzie kolonii szukać. 🙃
@DotepenecPL5 ай бұрын
@@filiplenart9537 To nadal nie są zamorskie kolonie. 🙃
@Sig5095 ай бұрын
@@filiplenart9537 i żeby się tam dostać to miał nad nimi przefrunąć? Jasne było, że albo z nim, albo przeciw niemu.
@hefalump116 ай бұрын
Śmiejmy się ale pomysły "Unii Polsko_Ukraińskiej" z 2022 były jeszcze bardziej nieracjonalne niż ówczesna koncepcja międzymorza z Węgrami.
@zowikspowolniony35466 ай бұрын
Tak to jest, jak się nie chce pamiętać o tym drobnym fakcie, że Unia w Europie już jest - i to o wiele większa. Mamy Unię polsko-dwudziestoiluśtam krajową - i Ukraina też się w niej znajdzie, zaś pogłowie uważających, że Polska powinna rządzić całym światem - może uda się lekko zredukować dzięki fachowej opiece psychoterapeutycznej.
@tadeuszowy14825 ай бұрын
Zdecydowanie nie jest mi do śmiechu.
@WojciechRogański-y8h5 ай бұрын
Dobry odcinek . możecie zrobić odcinek o improwizowanym sprzęcie czołgach itp. i jak wykorzystywali sprzęt zdobyczny w Wermachcie i ss
@NAadORplooc3 ай бұрын
Jak dla slowaka poruszenie watku slowackiego jest dla mnie bardzo cenne. Kilka detali sie nie zgadza ale poza tym o wielu aspektach jesieni '38 nawet u nas sie nie mowi
@z6y5iu2 ай бұрын
O jakich detalach mówisz?
@Marek-s4h5 ай бұрын
Świetny materiał
@Pioter9696 ай бұрын
W świetle, jakie rzuca ten odcinek na osobę Becka i prowadzonej przez niego polityki, jest absolutnie fascynujące jak przedstawiają go podręcznik do historii w szkołach - niemal jak rycerz na białym koniu z atakiem specjalnym w postaci przemówienia nt niemieckiego ultimatum 😅🤣 Ja pierdziu
@maksymdobry33686 ай бұрын
@@filiplenart9537 Sugerujesz że Lipski zorganizował holokaust?
@maksymdobry33686 ай бұрын
@@filiplenart9537 no co w związku z tym?
@Borubar_de_San_Escobar5 ай бұрын
@@filiplenart9537 Pewnie cię zaskoczę, ale w myśl współczesnego prawa międzynarodowego przymusowe wysiedlenie to zbrodnia przeciwko ludzkości.
@Borubar_de_San_Escobar5 ай бұрын
@@filiplenart9537 Fakt - nie ludobójstwo, ale nadal zbrodnia.
@shogomakishima72245 ай бұрын
Problem z krytyką polityki Becka polega na tym, że trudno jest sobie wyobrazić dla niej alternatywę, która nie kończy się podobnym scenariuszem.
@danielmilewski76595 ай бұрын
chyba lepiej zeby wojna sie zaczela wtedy na czechoslowacji a nie u nas, prawda?
@shogomakishima72245 ай бұрын
@@danielmilewski7659 Nie mogła się zacząć, bo Czechosłowacja nie chciała wejść do wojny bez wsparcia Francji i Wielkiej Brytanii a tego wsparcia nie miała, bo została sprzedana w Monachium.
@Borolek4 ай бұрын
Oczywiście że można. Przecież w całości tego słuchowiska jest o tym że back miał również polityka mocarstwową, próbował grać na jakieś poszerzanie stref wpływów i zamiast zająć się rozwojem własnego kraju to robiliśmy sobie wrogów po każdej stronie.
@shogomakishima72244 ай бұрын
@@Borolek Tak i gdyby nie zajął Zaolzia to na pewno malarz, Czechosłowacji nie odważyłby się tknąć pomimo przyzwolenia krajów zachodnich i na pewno potem nie zaatakowałby Polski, tak jak ją zaatakował.
@Borolek4 ай бұрын
@@shogomakishima7224 Hej, przeciez w tym dokumencie/podcascie jest powiedziane, ze Beck sprawil, ze stalo sie to wlasciwie w tym samym czasie co akcje Hitlera. Kazdy, kto o tym przeczytal lub uslyszal od razu polaczyl ze soba te fakty, NAWET jesli nie byly one celowo powiazane. Pod koniec sluchowiska jest powiedziane, ze Francja nam po prostu nie wierzyla, bo robilismy ciagle akcje, ktore lamaly zaufanie w nas, tak jak silowe wymuszenie wspolpracy Litwy z nami, a nastepnie to Zaolzie. Czy by to zmienilo bieg wojny? Oczywiscie, ze nie, ale nadal moze byc rozwazane w kategoriach glupiego kroku.
@yabukasigi2475 ай бұрын
Mądrości naszym politykom brakuje od dziesięcioleci.
@grafeberhardvonlebensmitte9885 ай бұрын
politycy są tylko tacy, jakie jest społeczeństwo, które ich wybiera
@John-zq8nf5 ай бұрын
Jak Pan Kamil ma cakowitą racje to wiadomo że sytuacja była krytyczna
@Olaf-ti7iy5 ай бұрын
@marcinpawlak20945 ай бұрын
Super oscinek
@biuro715 ай бұрын
To jest materiał do szkół. To o tak rozumianej polityce powinno się uczyć zamiast pchać do głów politykę historyczną. Pozdrowienia dla obu Panów.
@MarcinPiotrowski-oo4bv5 ай бұрын
Bardzo istotny temat, IMHO. Dzięki. Moglibyście swoją drogą zrobić odcinek o "Umacnianiu polskości" na Chełmszczyźnie - właśnie w tym czasie.
@mariuszpalak37415 ай бұрын
Czasem się zastanawiam, jak mogłaby potoczyć się nasza historia, gdyby marszałek Piłsudski pożył te kilka lat dłużej... Pozdrawiam serdecznie 🙂
@pawebart92125 ай бұрын
Czyli Polacy rozebrali Czechosłowację a Francja i Wielka Brytania już nie?
@piotr.leniec-lincow52095 ай бұрын
Polsce wydawało się ,że gra w wyższej lidze. Zupełnie jak dzisiaj.
@szturmowiec95715 ай бұрын
otóż wcale nie.
@piotr.leniec-lincow52095 ай бұрын
@@szturmowiec9571 tupnij do tego nogą
@szturmowiec95715 ай бұрын
@@piotr.leniec-lincow5209 xD
@polskawydra51485 ай бұрын
Przecież dzisiaj Polska nawet nie udaje, że nie jest podnóżkiem USA, więc o czym ty gadasz?
@szturmowiec95715 ай бұрын
@@polskawydra5148 no właśnie.
@daytondraxler47636 ай бұрын
Kamil nie ma racji! Churchill napisał, że rzuciliśmy się na Zaolzie z chienim apetytem.
@steeveogorek49264 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Odkłamywanie polskiej historii jest bardzo potrzebne. Bardzo dziękuję za przedstawienie wizji Becka. Czy przygotują Panowie odcinek o Wołyniu oraz o potencjalnym związku niemieckiej Akcji Zamość i polskiego oporu. Wydaje mi się, że Ukraińcy łączą te wydarzenia. Jak było naprawdę? Z góry dziękuję i pozdrawiam, Stefan
@PanObserwator4 ай бұрын
WIZJI BECKA? TEGO, KTÓRY ZNISZCZYŁ POLSKĘ SWOIMI MRZONKAMI, ŻE FRANCJA I ANGLA POMOGĄ? JÓZEFIE P ALEŻ SIĘ POMYLIŁEŚ WYZNACZAJĄC SWEGO NASTĘPCĘ
@wisnia39776 ай бұрын
Józef Beck prowadził Polską politykę zagraniczną jako mocarstwową w momencie gdy tym mocarstwem nie była, nie przeliczył swoich sił na zamiary, uważał że Polska jest silną kartą gdy myśmy właściwie już w 1936 byliśmy kartą bitą i nasze zdanie jako narodu nie wiele znaczyło, wszystko to zaowocowało tym że gdy doszło do wojny nikt nam zbytnio nie pomógł i było to spowodowane tym że my nie mieliśmy zbyt wiele do zaoferowania, a wynikiem całego tego równania było ,, sprzedanie '' nas ZSRR w roku 1944 w Jałcie.
@wisnia39775 ай бұрын
@@polska5837 Niestety ale Brytyjczycy przez całe wieki prowadzili taką politykę aby nie wzmocnić zbytnio żadnego państwa w Europie, wliczając swoich sojuszników, świetnie to widać podczas konferencji Paryskiej z 1919 roku kiedy to właśnie ich niechęć wzmocnienia Polski nie oddali nam Gdańska czego chcieli Francuzi, swoją drogą francuzi chcieli dla siebie zagłębia Saary ale znowu Anglicy storpedowali ten pomysł, z resztą Anglicy są państwem i narodem który trzymał tam gdzie miał korzyści tak jak w czasach Napoleona gdy Francja była silna to połączyły siły z prusakami by pokonać Francuzów, a zaledwie sto lat później walczyli ramię w ramię z Francuzami by pokonać Niemców.
@adampanek86655 ай бұрын
Jak po Monachium Brck mógł wierzyć w sojusze z Francją? Zobaczył przecież jak Francja potraktowała swojego głównego (obok Rumunii) sojusznika na wschodzie. Poza tym przez całe 20 lecie Polska głosiła odzyskanie Zaolzia. Wiec gdy pojawiła sie ku temu okoliczność nie zamierzano z niej nie skorzystać. Postawa Włochów cały czas była wobec nas serdeczna. Pisał o tym Ciano w swoich paniętnikach. Włosi, jako jedyni na początku września 39 chcieli realnie pomóc nam w wojnie poprzez zwołanie na prędce konferencji pokojowej. Nie chciał takiej konferencji Hitler, ponieważ wiedział że wygrywa wojnę z Polską a Francja z Anglią na tę chwilę palcem w bucie nie ruszą by pomoć Polsce.
@szymonokun98415 ай бұрын
Węgry też głoszą (od 100 lat), że Zakarpacie to jest ich i żądają zwrotu. I co, jak by Ukraina padła w 2022, to Węgrzy mieliby prawo sobie ją razem z ruskimi rozebrać i zająć to Zakarpacie? Nie sądzę.
@adampanek86655 ай бұрын
@@szymonokun9841 Wszelkie rewizjonizmy wówczas były bardzo popularne i znajdowały większy poklask. Nie bez powodu Polska obawiała się, że może utracić Śląsk, Wielkopolskę i korytarz pomorski.
@grafeberhardvonlebensmitte9885 ай бұрын
@@szymonokun9841 dla nas niebezpieczny jest każdy precedens zmian granic siłą, bo naturalnie pojawi się postulat przyłączenia ziem odzyskanych do Niemiec - zapewne nie jest przypadkowym podział polityczny Polski widoczny w każdych wyborach i sympatie proniemieckie w wielu miastach, na przykład Gdańsku, oraz znaczne wpływy niemieckie w polskich mediach.
@paulusradomski5 ай бұрын
a jaki miał wybór? Żaden.
@Europemyhome5 ай бұрын
Przecież Francja i Anglia wypowiedziały wojnie Hitlerowi po tym jak ten napadł na Polskę
@Pan_Sliwa5 ай бұрын
Najlepszym cytatem z dzisiejszego podcastu, aktualnym też dziś dla marzycieli spod znaku polskiej swastyki, jest “okazało się że hitler nie jest naszym przyjacielem”. 👍🏻
@adamczajkowski26656 ай бұрын
Wygląda więc na to, że należało emitować czytelniejsze sygnały i szczegółowo je uzasadniać, tak by zapowiedź naszych ruchów zmuszała dużych graczy do korekty kursu. Wyszliśmy jednak z założenia, że "i tak nas zdradzo", i postanowiliśmy de facto na każdym kroku podkopywać naszą wiarygodność. Ponure memento na przyszłość.
@czaja78835 ай бұрын
Chyba najważniejszy dla nas odcinek podcastu.
@adad31066 ай бұрын
jedyny sposób,żeby realnie stawić opór Hitlerowi w 39 r. to było zawarcie sojuszu z Czechosłowacją i połaczenie ich potecjału przemysłowego i naszej armii, oni mieli przemysł zbrojeniowy,my mieliśmy duża armię, zamiast tego był ciągły konflikt o Zaolzie, trzeba było usiąść i się dogadać w obliczu śmiertelnego zagrożenia dla obu krajów!!!!!!!
@zowikspowolniony35466 ай бұрын
@@filiplenart9537 Węgry i Rumunia nie doświadczyły sowieckiej okupacji? Bardzo ciekawe... A czyje czołgi jeździły po Budapeszcie w 1956? Kto postawił na czele rumuńskich komunistów obłąkańca Ceausescu?
@adad31066 ай бұрын
@@filiplenart9537 jak to z faszystami!!! niemożliwe, natomiast połaczenie ich przemysłu zbrojeniowego z nami dałoby jakąs szansę lepszej obrony, jakiejkolwiek poważniejszej obrony,
@stanisawchudzik10956 ай бұрын
@@filiplenart9537 to były jedynie żądania Niemiec wobec Polski zgłoszone na określonym etapie, a nie żądania ostateczne.
@andrzejszafranski23415 ай бұрын
Swietny podkast.
@wiktorberski92726 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Trochę nowego, ale przede wszystkim niektóre zdarzenia zostały wprost powiedziane