To je absolutní zoufalství ❗❗❗ S takovými "znalostmi" by v době mé docházky na ZDŠ ji sotva někdo úspěšně absolvoval, natož, aby měl vyznamenání a mohl vůbec uvažovat o nějaké střední škole. Evidentně další oblast z našeho "úspěšného" vývoje od roku 1990. 😢
@Mirek21213 күн бұрын
Je možné, že žáci test nebrali vážně, nebo schválně odpovídali blbě. Nelze vyloučit, že z hlediska praktického života je velká část otázek testu irelevantní. Ale souhlasím, že jako společnost směřujeme do pekel.
@petrsteinbauer58862 күн бұрын
S mou odpovědí "necelého 2,5 akru", která nebyla zařazena mezi uznané odpovědi na otázku "Jak velký je jeden hektar?" bych měl 39 správně. Takže jako maturant jsem ostudou!
@jjkonda2 күн бұрын
@petrsteinbauer5886 Skrze jednu otázku jistě ne. Nevěděl jsem 2 - kde bude olympiáda a iPhone, což osobně ani za podstatné nepovažuji, ale třeba obsah trojúhelníku, ten musí z těch z vyznamenáním znát 100%. Ale tam byly naprosto zoufalé výsledky u mnohých základních znalostí, které má krýt ZŠ. Ani bych ale vše nepřičítal jen žákům, rozklad školství působí i na kantory, ti často mají tolik zátěží a zadání, že skutečně učit mnohdy ani není možné. Hodnotil jsem to, co z té ukázky obecně, celkové vyplynulo, a to je opravdu zoufalé.
@josefsezbrisko90642 күн бұрын
@@jjkonda Olympiádu a iPhone jsem také nevěděl. Celkem 12 chyb, tj. 70 % úspěšnost. To jsem čekal od sebe více. Ale některé chyby jsem měl zbytečně. Nejvíce mě ale naštvala odpověď na poslední otázku. Je to doslova demagogie, když žákům řeknou, že největší řeka Moravy je Dyje. Zastavil jsem si video a nepodíval jsem se na mapu. Tam je jasně na česko-rakouské hranici vyznačena Dyje. Ale to přece není největší řeka Moravy !!! Ani co do délky, ani co do velikosti povodí a hlavně ani ne co do velikosti průtoku. Snad právě podle průtoku se určuje "velikost" řeky. A potom některé formulace otázek jsou tak nevhodné, to prostě nepochopím. Také matematické úlohy jsou snad úmyslně zadávány tak, aby to žáky zmátlo. Nechápu totiž, proč jsou číselné údaje zadávány slovně. Že by se dnes do vzorečků zadávala čísla slovně? To snad ne.
@_batman_CZ2 күн бұрын
@@petrsteinbauer5886 Nebojte, uznal bych vám to. Nejsem líný učitel, abych slepě bral jen jedinou odpověď, stejně tak se mnou může kdykoliv kdokoliv o své odpovědi diskutovat (samozřejmě pokud je to rozumná diskuze).
@vaclavzelenka64864 күн бұрын
Teď jsem rád, že těch osm roků základky jsem dělal za komunistů. Tohle vysvětluje omezenost dnešních maturantů, kdy marně přemýšlím, jak může mít maturu člověk, který plave v základním vzdělání.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@vaclavzelenka6486 protože ubylo spousta dětí v populaci, polovina z těch co chodila na ucnak teď maturuje.. A je třeba ubrat, aby to zvládli. Bohuzel. A bude hůř, EU chce aby přes 40 procent lidí mělo vysokou. Asi je jasné, jak se to zařídí.
@vaclavzelenka64864 күн бұрын
@@_batman_CZ Hold přibyde lidí s toaletním papírem, chytřejší nebudou ani s 3 tituly. Toď učel EU, hromada rádoby vzdělaných, kteří budou do všeho kecat, aniž by něco uměli a znali. Mě už dobrých 15 let papírové vzdělání nezajímá, zkušenost praví, čím víc mi před nosem mává papírem s dosaženým vzděláním, tím větší tele. abs. ekonomky a problem s procentama, nebo spočítáním nákladů. Čest vyjímkám, ale to je 1:50 navíc bývají výrazně skromnější.
@oskarzemcik15483 күн бұрын
@@_batman_CZ Bohužel lidé chytřejší než před 30 lety nejsou, jen se degradovalo vzdělání.. A nejhůř jsou na tom učňovské obory. Za socializmu mělo VŠ +- 5% lidí maturitu 20%, dnes se uvádí V ČR 27 % mužů a 43 % žen ve věku 25-34 let s VŠ, což je prý málo a průměr zemí OECD má 41 % v případě mužů a 54 % v případě žen. Už nevím co to bylo za ministryni co mluvila o tom, že se u nás 80% populačního ročníku hlásí na VŠ...
@MKelso19843 күн бұрын
Čože maturu, ale vysokú školu 🤦
@nadaurbanova52872 күн бұрын
Také žasnu.
@pletiplot4 күн бұрын
Pěkný, velmi pěkný pestrý výběr otázke, opravdu jsem překvapen, že ty čísla jsou tak nízká.
@JosefDlask-q9f4 күн бұрын
Já se ani nedivím, že ,,ty čísla jsou tak nízká "
@pavlakellerova9751Күн бұрын
@@JosefDlask-q9f a ještě HolD jsou hloupí Pořád je to stejné😊.
@petrmanda9882Күн бұрын
Strašné!
@belomolnar21284 күн бұрын
Čo to skúsiť v Parlamente ? Alebo v EU parlamente ?
@mareksykora7794 күн бұрын
Přesně. Taková "rektorka" Nerudová by nedala nic.
@jarekzapletal65623 күн бұрын
@@mareksykora779 proč myslíš?
@mareksykora7793 күн бұрын
@jarekzapletal6562 Asi si nepamatujete její zápisníček, když dělala malý novinářský testík.
@suic862 күн бұрын
@@mareksykora779 slovo "rektorka" je odvozeno od slova rektum? 😀
@zdenekkucera-e2p4 күн бұрын
Tragédie. Mě je 73 a dal jsem jich 35. A to mám taky jen střední školu. Některé otázky , které by podle mě měli žáci s vyznamenáním vědět všichni, vědělo nějakých 10%.
@ladaladunka11432 күн бұрын
Já to samé
@killsmaster54cz21 сағат бұрын
Ten to rok Dělám příjimací zkoušky, měl jsem dobře celkově 36 nějaké jsem musel typnout co mě napadlo. Ale jinak byli aspoň pro mě lehké. Ale vzhledem k tomu že se zajímám nejvíce o zeměpis a historii + přírodopis mě nějaké ty procenta úspěšnosti zcela odravnala.
@hovnovamjepomymjmenu47104 күн бұрын
Z které zvláštní školy ti žáci byli?
@_batman_CZ4 күн бұрын
Možná je i otázkou, zda řadu věcí nemají vědět i z běžného života mimo školu. Asi nezměříme, jaký vliv mají sociální sítě, že dříve více lidí četlo časopisy, chodili ven, povídali si atd.
@ivokrejci67164 күн бұрын
Proč mi ta otázka připadá pejorativní?
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@ivokrejci6716 někdy napoví jméno uživatele, jak se staví ke světu
@jjkonda4 күн бұрын
Dnes už jsou zvláštní všechny školy v ČR ❗
@olgasmolkova43993 күн бұрын
😂😂😂👏
@Cernozraky.5 күн бұрын
Paní učitelka vyvolává deti,aby vytvořily větu na slovo ananas. Přihlásí se Anička a říká: Ananas je chutné ovoce. ,,To bylo dobré Aničko má ještě nekdo nejaký nápad? Prihlásí se Pepíček a říká: Táta odjel na dovolenou a na nás se vykašlal.
@paulkody7 сағат бұрын
bananas :)
@tomasskalicky42662 күн бұрын
Lide jsou v prumeru stejne inteligentni jak kdysi (pokud jim nevymyva mozek internet, media... nekdy i ty skoly). Dnes je cilene skoro kazdy maturant a kazdy 4ty vysokoskolak. Tak pak logicky musi mit maturitu i ti, kteri kdysi nedodelali zakladni skolu a o vysoke ani nemluvim. Ja nasel doma knihu Sbirka uloh z matematiky z fob socializmu. Jde mi logika a i matematika a tam co je, jsem koukal. Dnesni mladez by se sama sebrala, sbalila a odesla ze skoly kdyby tohle po nich chteli. Ta uroven skolstvi, sportu, slusnosti, ducha a zdravi byla uplne nekde jinde.
@_batman_CZКүн бұрын
Běloun? :) Pokud ano, je to legenda (stále se prodává!) Do poloviny 8. třídy jsem musel mít vypočítané v sešitě VŠECHNY příklady ve sbírce.
@tomasskalicky4266Күн бұрын
Beloun tam neni. Je to pro SOS a studijni obory SOU - 1. cast. Frantisek Jirasek, Karel Branis, Stanislav Horak, Milan Vacek. Bez titulu
@michaelaruzickova81845 сағат бұрын
Je moc škol,tak jde úroveň do hajzlu.
@bezcisla3 күн бұрын
Zajímavé. V rámci zkoušky ze všeobecných znalostí to není až tak špatné - myslím, že každý si tam mohl najít svůj obor, kde by vynikl. Osobně jsem měl 28/40, což mi vychází na 70%. Samozřejmě pro ty děcka je horší do života, že víc vědí, jak vzniká jantar a méně vědí, co je to HDP (mám pocit, že by to pro mladé lidi mělo být naopak, ale budiž, třeba bude mít geologie větší význam, než ekonomika). Jinak spektrum otázek mi přijde slušně vybrané. Nicméně musím vyzdvihnout, že si cením té odpovědi na 2. světovou válku. I když by se to mělo správně rozdělovat, takže když mě položíte takovou otázku - kdy byl konec 2. světové války, tak vzhledem k tomu, že ta otázka má dvě odpovědi, tak bych se musel dodatečně doptat, zda-li myslíte v Evropě nebo v Asii. Nicméně bez té konkretizace je skutečně lepší odpověď, kdy byly ukončeny všechny boje. I když i to se dá rozporovat, protože když už oficiálně neválčila Evropa, tak jak to mohla být "světová" válka, že jo. Nicméně za mě pěkný test.
@josefsezbrisko90642 күн бұрын
No s tou 2. světovou válkou to byl vyloženě chyták. Ale myslím, že takovýto test toho moc nenapoví. Moc dobře si pamatuju na začátek 1. ročníku na SŠ, kdy nám v podobném termínu, tedy v září dala naše profesorka češtiny, tedy mateřského jazyka, diktát plný záludností. Ze 35 studentů byl jediný diktát za 1. Bylo 16x za 5, řada diktátů za 4, asi 4 diktáty za 2 a za 3. Každý po prázdninách byl ještě hlavou na prázdninách a zvykal si na nové prostředí a nové spolužáky. Určitě si tato profesorka udělala z takového diktátu představu, co všechno známe?!?!
@bezcisla2 күн бұрын
@@josefsezbrisko9064 Tak já doufám, že tohle byl jen ověřovací test bez známkování. Šlo jen o statistiku. V celém videu nepadla ani zmínka o známkách, takže to bylo podle mě jen obecné ověřování. Jde jen poznat, že test připravoval zeměpisář, protože nejvíc otázek je tam právě z tohoto oboru. Nicméně v drtivé většině to bylo o všeobecných znalostech. Nejsmutnější na tom je to, že i to, co by ta děcka měla snad i zajímat (tedy to s tím iphonem), tak ani to ve většině případech neznala.
@killsmaster54cz21 сағат бұрын
@@bezcisla jop je mi sice 15 a iphone jsem nikdy neměl ani vůbec netuším kolik jich nebo něco o tom. Ale otázky byli za mě celkově lehké a zeměpis a přírodopis jsou vcelku důležité předměty tak dává i největší smysl že jich tam několik muselo být. I když tam bylo několik otázek o kde bych se mohl hádat.
@bezcisla21 сағат бұрын
@killsmaster54cz Tak... v patnácti ještě netušíš, co je a co není důležité. Kupříkladu fakt není důležité vědět v určitém pohoří nejvyšší horu. Zrovna tak se dá žít i bez znalostí vzorce obsahu pravoúhlého trojúhelníku. Důležitější jsou ekonomické a hlavně výrokové otázky. A hlavně daleko podstatnější je aplikace znalostí. Proto také tvrdím, že není až tak důležité si všechno pamatovat (i když tréninkem paměti trénujeme z velké části mozek), ale o dost důležitější je umět pracovat s těmi informacemi. Dám ti příklad. Schválně by mě zajímal názor někoho, kdo ještě nemá opotřebovaný mozek. Máš předvolební průzkum. Z něj plyne, že politická strana A má 31%, politická strana B má 20%, politická strana C má 11% a stana má 8%. Zbývají další strany, které tvoří 39%, ale ty se nedostanou do sněmovny. Jak s tímto budeš pracovat?
@killsmaster54cz21 сағат бұрын
@@bezcisla Jo zcela určitě se bez toho dá žít v pořádku z mého pohledu je škola o tom že jsi někam chodil a plnil úkoly. Čímž ukážeš budoucímu zaměstnavateli že mu prostě do té práce přijdeš a budeš se aspoň snažit plnit úkoly a nezkrachuješ mu byznys nebo něco podobného. Ohledně toho průzkumu: 1. řekl bych že procenta nevycházejí že to je nějaké divné že vychází 109%. Tudíž bych si ověřil informaci. 2. předvolební průzkum ti dá takový přibližný výsledek který by vycházel v tu dobu kdy byl vykonán, s tím že by se zcela mohl lišit konečných výsledků voleb. Bral bych to s rezervou. 3. s těmi stranami které se nedostanou do sněmovny bych zacházel tak že bych se na ně tak podíval kdo má největší procenta a zda by se někdo mohl překročit 4. stranu. 4. S těmi co se dostanou do sněmovny co je ukázáno v předvolebním průzkumu, podíval bych se kdo by mohl tak získat nejvíce poslanců ale zase bych to bral s rezervou. 5. Podíval bych se také na zda by jim ty procenta klesla nebo se zvýšala od posledních průzkumů/voleb a podle toho bych udělal takovou predikci jaké strany by se mohli aspoň lehce přilepšit nebo snížit nebo kdo má potenciál či upadá. A budu upřímný kdyby mi byla dána ta to informace tak tady nalhávám hory doly. Zatímco bych z toho možná tak udělal tu 1. (kdybych tedy nemusel udělat vše). Nic dalšího bych už asi takhle nevymyslel.
@josefzeman60163 күн бұрын
Do nedávna jsem na ZŠ učil. Už jsem kuli tomu raději zapomněl i velkou násobilku, děti si pletou početní operace, 6:2 vychází jak kdy... 8, 12, 4, ale i 7 či 6,2. Pak je lepší velkou násobilku raději také rychle zapomenout. Nicméně pět Vašich otázek jsem také nedal. IPhone, Dyji, LOH, elektrárny a bohužel Klínovec. Uvádím v pořadí jak moc stydím. Nejmíň za IPhone, ten jsem nikdy z blízka neviděl, ani ho nikdo kolem mě neměl.
@_batman_CZ3 күн бұрын
Jestli je větší Dyje nebo Morava je napadnutelné, uznávám. Ač teoreticky by to vždy měla být ta řeka po soutoku, ale... Olympiáda už pro mě také nemá to kouzlo jako kdysi, elektrárny a Krušné hory jsou spíše znalosti pro ty místní, také bych jinak neznal. Ať se daří.
@ondranin3 күн бұрын
Ne strana říká že 2 + 2 = 5! 😅😂 z románu 1984. No teda oproti tomu, že to jsou premianti. Opravdu se mi potvrzuje domněnka, že vzdělání každou generaci a půl devalvuje. Když jsem nedávno říkal tetě, že její maturita, těsně před sametem, má váhu tak mého bakaláře, kterého jsem bohužel nedodělal těsně před koncem. Tak asi nejsem daleko od pravdy. Já se narodil 1990. Nyní jsem řidič autobusu, vozím lidi napříč Evropou a rovněž jsem nevěděl pět odpovědí. Na to že mám jen maturitu, celkem spokojen. O iPhonu jsem nedávno slyšel na nějaké přednášce na KZbin. 😅 Dusík jsem netrefil, jelikož jsem to logicky moc překombinoval, věděl jsem, že je to chyták kde koho napadne, že dýcháme kyslík, tak jsem myslel, že se bere v potaz i vodní plocha. Tak mi z toho vyplynul jasně vodík když je H²O čili dva dílky vodíku jeden kyslíku. 😂 Njn někdy logika udělá chybu i když bych se hádal do krve. 😅 Dále jsem chtěl upozornit na jednu věc čeho si ti deváťáci a ani zde přítomný učitel určitě nevšimly, u otázky o tom rumunském moři, má mapu jak vypadala Evropa po mnichovské dohodě. Rumunsko je zde větší o Besarabii a Moldavsko rovněž my jsme tam užší po okleštění hranic za druhé republiky, Rakousko je přičleněno k Německu, to na severu končí u Ostravy a tudíž je Polsko mignuto více na východ, proto náš cancourek podkarpatské Rusi nesousedí ani se Svazem. To jen tak, jako perlička, čeho všeho si člověk nevšimne. Ty krajové věci jsem nevěděl ( to bývá když je člověk ze Slezska tak Čechy tak nezná a naopak ), Dyji jsem zvládl dobře. Tak vědomostem zdar a děkuji za vydařené video i když výsledky mě nepotěšili "a ani já Vás nepotěším!" 😂😂😂
@ThePaluso5 күн бұрын
Tak to ma prekvapilo. Na to, že by to mali byť lepší žiaci, dokonca s vyznamením som čakal lepší výsledok. Ale zase neviem to objektívne posúdiť, lebo nepoznám osnovy a čo všetko je predmetom výuky. Tu mi chýba Váš názor. Vychádzam z toho, že máte vedomosť o tom, čo by žiaci mali vedieť.
@_batman_CZ5 күн бұрын
Můj názor: VŠE jde najít na internetu, téměř VŠE udělá AI lépe než člověk (časem to bude rozhodně vše). Potřeboval jsem za poslední rok cokoliv z toho testu? Ne, NIC jsem nepotřeboval! Takže co se učit ve škole? Říkáte - praktické věci? A KOLIK jich za běžný týden vy sami potřebujete? Dojít nakoupit? Nastoupit do vlaku? Pustit pračku? Nastavit budík na mobilu? Jo už vím... pomoci dítěti s úkoly, u kterých využijete slovní druhy a zjednodušování zlomku. Máme tu problém, že většina lidí pro život nepotřebuje opravdu skoro nic? K čemu tedy dlouhé roky školy jsou? Čekání až vám bude 18? Procvičování paměti? Sociální vztahy? Dodržování pravidel? To je otázka na ministra školství jakékoliv země. (raději dopisu, že začátek je ironie. Procvičování paměti Je důležité, ať se to lidem líbí, nebo ne. Bez základních znalostí nemohu navazovat, hodnotit, chápat složitější atd.)
@romankudrlik88054 күн бұрын
@@_batman_CZ Ano souhlasím - hezká a smutná ironie - také mne napadlo že … samozřejmě je lepší „vše umět najít v telefonu“ než to vědět. Je třeba mít v hlavě prázdno, aby tam bylo místo na důležité věci... jako třeba… kde je bankomat. Vlastně to také najde mobil. Vlastně není třeba vědět ani to, že voda je horká a o kamna se lze spálit, protože to se také najde na internetu... trochu přeháním... , to zde v diskuzi kde kdo - osobně jsem potřeboval jen obsah toho trojúhleníku, hektar a napětí v síti a něco málo okolo atomu (nic z toho, co jsem potřeboval ale není podstatné). Obecně jsou na scéně dva názory na to, co vědět a co učit. Jeden, který „prosazuje“ - není třeba moc vědět a vše najde AI a důležitá je jen schopnost logicky odvodit, kde co najdu (pomiňme. že bez zkušeností a bez základních nebo všeobecných vědomostí se někdy těžko hledá - pro tuto chvíli to není důležité). Druhý názor - je třeba umět si krátkodobě zapamatovat co nejvíce a dlouhodobě alespoň 20% toho, co se naučíme (pomiňme, že zbude max 10%)... a to z toho důvodu, že učení a memorování nazpaměť ve skutečnosti trénuje mozek více, než je ochotná skupina hájící první názor přiznat. Vzhledem k tomu, kam spěje současná výuka - tedy spíše k tomu prvnímu názoru - tak asi nebude možnost porovnat, který způsob je ten lepší. Do historie se lidé, kteří rozhodují, moc dívat nechtějí a skutečnost, že největší mozky daleké minulosti neměli počítače a jejich mozky byly větší než naše asi dnes nikoho neovlivní. Osobně si myslím, že přehnaně lpět pouze na schopnosti vyhledat cokoli na internetu, je cesta do pekel a cesta k tomu, abychom na vše měli návody na tisíc stran, co všechno se s nějakým strojem nebo přístrojem dělat nesmí (pokus o smutný vtip).
@pletiplot4 күн бұрын
@@_batman_CZ Tohle je trochu jako říct "na co potřebuju otvírat oči, když i slepí v civilizaci běžně fungují". Jasně, nepotřebujete to. Můžete chodit jako slepý.
@Elkagor3 күн бұрын
Známky v dnešnej dobe väčšinou neodrážajú reálne vedomosti žiakov. Učitelia sú nútení žiakom prilepšovať, ak nechcú mať problémy s ich rodičmi a následne s vedením školy. Jednotka dnes už skoro nič neznamená; bežne ju mávajú aj žiaci, ktorých vedomosti sú na 3 - 4. Vyskúšal som si učenie v dnešnej dobe a viem, o čom hovorím. Bol som vyhodený za to, že som známkoval spravodlivo. Čo sa týka týchto otázok, niektoré podľa mňa nie sú na mieste (napr. tá, kedy bol vyrobený prvý iPhone - to sa ani neučí, ani to vedieť k životu vôbec netreba; nie každý musí mať ako koníčka mobil), ale väčšinu z nich by vedieť mali. O IQ nášho národa najlepšie vypovedajú otázky, koľko je 20 % z 50 a aká je pravdepodobnosť, že pri hode kockou padne párne číslo. Pokiaľ takúto jednoduchú vec vedelo len 58 - 60 % opýtaných, znamená to, že máme v populácii min. 40 - 42 % de bilov.
@mareksoldan852 күн бұрын
Hezký test! U Dyje bych se hádal, biodiverzita je podle mě víc, než jen druhová rozmanitost. O tom se dá diskutovat :-) o čem ale diskuze není, tak Malý Princ určitě není nejpřekládanější kniha na světě!
@killsmaster54cz21 сағат бұрын
V biodiverzitě je toho mnohem více než jen druhová rozmanitost ale, s tím souhlasím. Ale zase jednoduší vysvětlení dle mě není
@ivanchromek55211 сағат бұрын
Ale otázka bola, kto uvedenú knihu napísal? Nie, či je najprekladanejšia?
@_batman_CZ5 сағат бұрын
Máte pravdu, byla to jen má bezprostřední reakce při hodnocení... Kdyby to někdo četl, tak je to bible (až tou další je podle různých zdrojů buď Malý princ nebo Pinocchio)
@_batman_CZ5 сағат бұрын
@ Ta otázka je tam upřímně proto, že naše škola je zaměřena přírodovědně a tedy by se dal očekávat zájem žáka o tuto oblast. No, úplně to nevyšlo.
@_batman_CZ5 сағат бұрын
@ Je pravda, že jsem to nicméně měl okomentovat správně, že je až druhá po bibli :)
@sedrikovic5 күн бұрын
Za mě smutné zjištění. Jak jsou na tom potom ti bez vyznamenání?
@_batman_CZ5 күн бұрын
@@sedrikovic pravda je taková, že nakonec odmaturují také
@romankudrlik88054 күн бұрын
@@_batman_CZ a to je to zlepšení školství - to potkalo i "Anglii" - zřekli se elitářství a najednou nemají elity - jak je to možné? Pokud nenechám jít lepšího vpřed bude lidstvo jako stádo, kdy je stádo tak rychlé, jak rychlý je ten nejpomalejší.
@_batman_CZ3 күн бұрын
@@romankudrlik8805 všichni víme, jaká země má ve vzdělání nejlepší výsledky. A také v ekonomice... no dobrá, na olympiádě byla druhá...
@olgasmolkova43993 күн бұрын
@_batma😂👏n_CZ
@romankudrlik88053 күн бұрын
@@_batman_CZ všeobecně Asie jde kupředu tak, že si to ve své zaslepenosti neumí mnoho Evropanů vůbec představit.
@Afro4704 күн бұрын
Jestli ty procenta jsou pravda, tak mi ty znalosti přijdou dost příšerné...
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@Afro470 jsou pravda. Ale pravda také je, že v Praze by to dopadlo o něco lépe (tam jsou papírově v průměru nejlepší žáci).
@bezcisla3 күн бұрын
@@_batman_CZ Těžko, tam by už po třetí otázce začali protestovat, že jsou to na hovno otázky a že je to diskriminační, protože se jich ani neptáte, jaký je jejich názor na babiše a kolik existuje pohlaví... Nedělejte si o Praze iluze. Bohužel to samé i u nás v Brně. Stačí jet v Praze tramvají, v Brně šalinou a poslouchat mladé... Oni nemají ani zájem už předstírat, že by je něco zajímalo nebo že by si něco pamatovali. Konec konců - maturitní otázky typu: "zobrazte na číselné ose" to docela podtrhují.
@janark40782 күн бұрын
@@_batman_CZ Zato podle voleb tam žijí největší idioti.
@agaravalley66286 сағат бұрын
pardon, ale dnes se dává vyznamenání jen za docházku? vracíme se snad do pravěku?
@_batman_CZ5 сағат бұрын
No... dělá se vlastně i revize vzdělávacích programů a některé věci se tam ještě vypustí, aby toho nebylo moc...
@VitejteVdilne4 күн бұрын
Tak já se dostal na 24 správných odpovědí. Tudiž 60 procent. Muž 36let, řemeslník.
@vlastimilhosek342512 сағат бұрын
Až na iphone a Dyji jsem zodpověděl správně vše. Jsem zděšen neznalostí dnešní nejmladší generace. Ale mám dvě připomínky k testu. Otázka která řeka je větší je podle mne nešikovně položena. Co to je velikot řeky? Pokud se nejedná o délku toku, pak se autor testu musí zeptat buď na velikost průtoku v ústí nebo na rozlohu povodí. Ale soudě podle výsledků testu by asi předem musel žákům vysvětlit co je to průtok, co je to povodí a možná i co je to rozloha. A další chybka je v otázce pravděpodobnosti při hodu kostkou. Pravděpodobnost se správně v tomto případě neuvádí jako 50 na 50 ani jako 1 : 1. Pravděpodobnost je podílem případů příznivých a případů možných. Pravděpodobnost, že na kostce padne sudé číslo je tedy 1 : 2.
@_batman_CZ5 сағат бұрын
Souhlasím, není to jednoznačné ta Dyje. Měl jsem volit třeba "největší řeka v Maďarsku".
@janbernkopf8104 күн бұрын
Musím říci, že teď vím o mnoho víc, než v prvním ročníku. Zeměpis a dějepis mě tenkrát nebavil. Procenta, sčítání, odčítání a násobení jsem uměl vždy
@vladimirdvorak92623 күн бұрын
Nejsem všeználek a pár otázek jsem taky nedal. První iphone do toho nepočítám. Tohle je ale, podle mne, naprosto tristní.
@krecekist4 күн бұрын
Zásadním problémem je významná převaha povrchního ("intuitivního") myšlení oproti hloubkovému myšlení. Resp. vůlí věnovat úsilí k dosažení správného výsledku. Což je koneckonců opět zapříčiněno sociálními sítěmi a rychlým konzumováním obsahu.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@krecekist ano, žáci nemají zájem přemýšlet... Raději se nauci zpaměti definice. Samozřejmě krátké... :/ Nekonečný boj každý den...
@ivandrabek19255 сағат бұрын
Je mi 60 let, dlouho po skole a vedel jsem 40 otazek ze 40.
@jozefkostelansky2 күн бұрын
33 zo 40; problémy som mal hlavne s niektorými otázkami, ktoré sa týkajú Českej republiky. Osobne si ale myslím, že úroveň testu by bola vhodná skôr pre maturantov ako pre absolventov základnej školy. Pre tých "hrdinov", čo plačú nad úrovňou vedomostí žiakov ZŠ, by som rád pripomenul, že rovnaké IQ u 15-ročných a u 50-ročných znamená úplne iný rozsah vedomostí.
@djungariangrowler124147 минут бұрын
To jste kapánek mimo. Přečtěte si něco o inteligenčním kvocientu.
@tomasdrtina45545 күн бұрын
Dobrý den, pořád mi vrtá hlavou ta největší řeka na Moravě. Kdybych takovou otázku dostal, nejvic času by mě zabralo přemýšlení, co tím "největší" autor otázky myslel. Byl to největší průtok, vzdálenost od břehu ke břehu, plocha toku atd. Nicméně děkuji za inspiraci na malý kvíz.
@_batman_CZ5 күн бұрын
@@tomasdrtina4554 v takovém případě bych to jako zak rozepsal ve smyslu: největší je Dyje, nejdelší je Morava. Ale pravda, také správně tusite, že velikost řeky se určuje prutokem (objemem vody za sekundu) a ne širkou/prurezem koryta nebo délkou toku. Reálně většina napsala Morava, protože jinou řeku na Morave vlastně neznají no... :/
@tomasdrtina45544 күн бұрын
Děkuji za odpověď. Nemůžu nikde dohledat, že by měla řeka Dyje větší průměrný průtok než řeka Morava.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@ Souhlasím, že by se ta otázka dala napadnout a absolutně nemám problém uznat, že není jednoznačná (průtok v jaké době? před 500 lety? A jak to tehdy měřili? Nemá se ostatně Labe jmenovat Vltava?) Pár lidí tady má nicméně pocit, že jde o nějaký oficiální test školství, jenže on je to takový spíše "hospodský kvíz". Byla to soutěž, nebyly z toho známky. Já jen v dobrém dal dohromady pár otázek, na stejné odpověděli lidé tady na kanále, mělo jít o srovnání a o zábavu. Žáka jako vy bych bral hned, ať klidně nemám pravdu, ať se diskutuje...
@zts93833 күн бұрын
@@_batman_CZ Morava má prý 120 kubíků a Dyje 43.9 kubíků, tak nechápu, jak může být Dyje větší?
@antoninhanzlik8092Күн бұрын
@@zts9383 Jako vodohospodář Vám mohu odpovědět, že je to Morava. Největší povodí, délka a průtok. Proč Dyje nechápu. Asi si někdo svařil houbičky nebo čerpal ze špatných podkladů. Ale stačí si otevřít stránky Povodí Moravy! Tam to všechno je. A vše teče do Dunaje. Vyjma severních řek.
@vlastasvec73212 күн бұрын
Ty výsledky jsou strašné, ale asi je to dnes normální nic nevědět. Vyznamenání a nevědí ani objevení Ameriky. Já nevěděla pouze ten telefon a Dyji,( řekla jsem si Morava) ale to snad není nijak závažná nevědomost :)
@danakebertova3928 сағат бұрын
Výběr otázek byl pěkný. Zajímalo by mě, kolik žáků SŠ odpovídalo, jaký typ SŠ to je, resp. jaký to byl vzorek dětí? A také kolik měli času na jednu otázku (jestli stejně jako ve videu nebo víc - čas na rozmyšlení a napsání odpovědi)?
@_batman_CZ8 сағат бұрын
@@danakebertova392 bylo neomezeně času, zadání na papíru, otevřené odpovědi, čerství absolenti cca třiceti ZŠ z karlovarského, Ústeckého a libereckého kraje. Důležité asi je, že opravdu asi 90 procent těch žáků mělo vyznamenání.
@hajnakaterina40687 сағат бұрын
to byly otázky pro ZŠ; dle mého názoru by to ale spíše měly být otázky pro SŠ- jak se domníváte...
@danakebertova3927 сағат бұрын
@ Zrovna to, že 90% žáků mělo vyznamenání bych neviděla jako důležité, to hodnocení dětí je škola od školy. A kolik bylo dětí celkem?
@danakebertova3926 сағат бұрын
@@hajnakaterina4068 Mně se ten výběr otázek líbí, takový všeobecný rozhled. I když v některých otázkách až moc detailní. A ne vždy dětem sepne ve chvíli, kdy je to namíchané z různých oblastí. Resp. často děti ty znalosti mají, jen je neumí flexibilně použít, vybavit si je, v tu správnou chvíli a jestli to bylo pojaté jako soutěž, tak stres taky hraje roli... To je stejné jako u přijímaček, dokáže vyhořet jedničkář, co neumí v patnácti pracovat se stresem. Myslím, že v patnáci bych odpovídala dost podobně jako ten průřez dětí, přičemž dnes jsem to dala na nějakých 90%. Nemyslím si, že dřív byly děti "chytřejší" :)
@minduton5 күн бұрын
Některé otázky bych taky nedal. Např. informace o tom, že nejdelší řekou v ČR je Dyje, je pro mě bezpředmětná. Informace naprosto bez užitku. Navíc, co je mi známo, Dyje protéká na střídačku malým kouskem i přes vnitrozemí Rakouska, takže je otázkou, zda to tak lze čistě pojímat. Navíc je to dáno spíše historickou zvyklostí a konvencí při pojmenování řek. Taky mohla klidně téct Vltava až na hranice s Německem, a Labe být jen přítokem (tedy naopak než to je). Pak by asi nejdelší řekou byla prostě Vltava. U některých otázek mě zase vzal údiv nad nízkou úspěšností. Stejně tak otázka, kdy žil Karel IV. To mimochodem vím, ale jen kvůli tomu, že Lucemburkové jsou moji oblíbení čeští panovníci. Takže než informace o tom, že ve kterém konkrétně století to bylo (polovina 14. století), bych si cenil toho, kdyby žák odpověděl, že to bylo prakticky v době vrcholného středověku, čím se ta doba vyznačovala, a čím je možno definovat konec středověku (objev Ameriky, knihtisk, konečný pád byzantské říše - Konstantinopole). Info jen o tom, že to je prostě 14. století, je v kontextu o ničem.
@_batman_CZ5 күн бұрын
Prosím přečíst si znovu zadání té otázky :) Nešlo o ČR a nešlo ani o délku ;)
@minduton5 күн бұрын
@@_batman_CZ Ano, pochopení podstaty otázky, to byla asi taky část problému testu... :) Ještě že tam nebyla nejdelší řeka Slezska.
@_batman_CZ5 күн бұрын
@@minduton žáci obecně zadání nečtou, ačkoliv ho udělám krátké :/ Chápu, že na IG a TT moc textů není...
@janhavelka5081Күн бұрын
Tohle je teda zoufalství, takhle odpovídali žáci s vyznamenáním? Většina věcí přeci patří k úplně běžnému všeobecnému přehledu.
@MilanCencer3 күн бұрын
Je smutné, že mladá generácia hlúpne .Je to trend,pretože každý kto nevie kde je sever sa da opiť suchým rohlíkom oveľa ľahšie ako ten kto nema v hlave slamu.Posledných 30 rokov je otras.😢
@Silvanoke19 сағат бұрын
Ľudia otupievaju
@stridercz81825 күн бұрын
Konec druhé světové jsem z první dobré dal květen. Národní parky mi neříkají pane. Máslo je na tom mnohdy jako jiné potraviny: bral bych i 0,2 kg (obchodníci nás ojebáva*í kde se dá). Každopádně zajímavý všeobecný test.
@_batman_CZ5 күн бұрын
Je to tak, uznával jsem i 0,2 kg :) Časem bude máslo tak drahé, že to nebude ani vadit, to nevědět ;)
@ivokrejci67164 күн бұрын
Aneb se vracíme k pověstné osmince;-)
@mareksykora7794 күн бұрын
Mimochodem. Chybí vám tam pro přemýšlivé vysoce aktuální otázka. Když v Česku přestanu používat elektromobil, o jakou část jeho předchozí spotřeby sníží produkci uhelné elektrárny, které dnes pokrývají 40 procent naší spotřeby? Pokud odpoví 40 procent, bude to špatně. Správná odpověď je, že o celých 100 procent jeho předchozí spotřeby sníží produkci uhelné elektrárny, protože prioritní čisté skoro bezemisní zdroje jako soláry , větrníky, vodní a jaderné elektrárny nijak svou produkci snižovat nebudou. A tedy reálný důsledek provozu elektromobilů v Česku nebo Polsku je celá jejich spotřeba pokrytá jen spáleným uhlím. Doufám, že i takové podstatné věci své žáky učíte.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@mareksykora779 mě osobě spíše trápí, čím se bude vytapet třetina domu v ČR, když je vypneme... (myšleno teplovody) :/
@mareksykora7794 күн бұрын
@ Ano souhlasím. Tohle je zrovna tak velmi podstatná otázka. A s tím souvisí další otázky pro přemýšlivé studenty. Tedy, jak velká část poplatku za energii z uhelných elektráren jde jako pokuta za emisní povolenky a jestli to má vůbec smysl, když za ně nemá tato země náhradu a když zbývající svět staví uhelné elektrárny dál a na nějaké povolenky vůbec nehledí a samozřejmě je neplatí. A když tím, od koho budeme tu chybějící elektřinu kupovat bude sousední Polsko, které ji bude dodávat zase jen ze svých uhelných elektráren a které si na ně vyjednalo dlouhatánskou výjimku. Takže zase bude ten efekt elektromobilu jen ve spáleném, tentokrát polském, uhlí.
@fialkafialova7 сағат бұрын
To není možný, oni měli vyznamenání? Bohužel to není jen vizitka žáků že?
@_batman_CZ5 сағат бұрын
Není. Je to o celé společnosti. O tom jak se tráví volný čas, o tom jako znalosti mají jejich rodiče, o tom co se dává v televizi a na internetu... O tom jestli berou na sš/vš každého, takže proč se snažit učit...
@jindrahs5 күн бұрын
Věděl jsem kolem 60% odpovědí. Je mi 41 let. Za mě bych žáky, co měli pod 50% v žádném případě nepřijal na SŠ.
@danielgago-sk5 күн бұрын
To sa nedá takto brať. K čomu mu je rok kedy bola objavená Amerika? Bolo to tak dávno že to nemá vplyv na dnešok a nájde to v pohode na nete... Možno napríklad chápe na akých princípoch funguje programovanie, no a s tým sa uchytí aj na vysokej... Chápanie je na rozdiel od znalostí (ktoré sa dnes dajú ľahko nájsť) určite kus lepšia schopnosť dnes. A to sa tu až tak netestovalo.
@_batman_CZ5 күн бұрын
@@danielgago-sk ANI JEDNU odpověď člověk pro běžný život nepotřebuje. A ono je něco, co nejde dnes najít na internetu? Něco, na co vám neodpoví AI? Takže pojďme do toho a udělejme 40 otázek, na které se jich pak rád zeptám. Jestli žák netuší, jak logicky odvodit obsah pravoúhlého trojúhelníka, tak z něj asi programátor nebude. Polovina z nich neumí procenta, tipuji, že programování je o kousek těžší.
@mareksykora7794 күн бұрын
Hloupost. Absolutně nesmyslné otázky. Dnes samozřejmě odpovím na drtivou většinu z nich správně. Ale v době kdy jsem vycházel základku s vyznamenáním (pak jsem ještě udělal střední a vysokou) bych z těchle pro mě v té době naprosto nesmyslných otázek neodpověděl nic, co by se netýkalo fyziky a matiky. Takže pokud to děcka dneska nezvládají stejně, tak jsem klidnej. Byl jsem na tom úplně stejně a řekl bych, že pro společnost jsem dnes dost prospěšnej. A ta prospěšnost fakt není v tom, že zrovna tenhle test dávám skoro na maximum. Tehdy bych ho nedal.
@hajnakaterina40687 сағат бұрын
PŘESNĚ TAK!
@1976Vlada12 сағат бұрын
Kolik měli času na odpověď? Museli odpověď "prostě znát", nebo to byl test s možností výběru správné odpovědi (třeba a, b, c)? Já bych velkou většinu z toho věděl okamžitě, ale třeba u toho konce 2. světové války mi jako první naskočilo datum 9. 5. 1945, což je konec války v Evropě. Samozřejmě vím, že to bylo 2. 9. 1945 na palubě válečné lodi Missouri v Tokijském zálivu, ale možná bych jako odpověď napsal ten květen 1945, kdybych neměl na výběr, ale jen to prostě "musel vědět". Kdy byl vyroben první iPhone, tak to jsem teda fakt nevěděl. A nevěděl bych tu otázku s těmi elektrárnami. Z výsledku testu nelze jednoznačně usoudit, kolik se toho bifluje, protože se to zkoušelo po letních prázdninách. Žáci mohli něco zapomenout. Na druhou stranu dost otázek bylo obecných a děti, pokud se to učily ve škole, se to patrně neučily ve 2. pololetí posledního ročníku, ale někdy dřív. Takže by to přes prázdniny zapomenout nemusely. Každopádně je to zajímavé video, je to i rychlé, není to zbytečně zdlouhavé/ukecané, takže se na to dá koukat.
@_batman_CZ8 сағат бұрын
@@1976Vlada neomezeně času, vše otevřené odpovědi. Nejsou to žádná oficiální otázky, jen co mě napadlo. Neberu to tak, že se to musí učit ve škole, něco z toho by je mělo zajímat, bavit se o tom rodina, vnímat to z massmedii apod. Některé otázky se dají napadnout, ale není to žádný oficiální test, byla to znalostní soutěž o ceny. Rozhodně nevadí nevědět nějaké otázky, ale i některých to překvapí...
@cigicaga121 сағат бұрын
Výsledek není moc dobrý,ale čekal jsem ještě horší.
@petrmachcz5 күн бұрын
Mělo zaznít, kolik času měli na odpověď. Já jich věděl něco přes 30, Dvořáka, Klínovec, parky a iPhone jsem nevěděl, kontinenty jsem si nestihl vypočítat a intuitivně jsem dal 5. Biodiverzitu jsem si zodpověděl přírodní bohatství, paleontologii jako vykopávky z pravěku, což by asi neprošlo, ale je to spíš jen špatná definice, než že bych nevěděl, jen jsem v té rychlosti nenalezl přesnější slova. Jo a Karel IV vím, že 1357 založil svůj most, ale než si odvodím, co je to za století, tak už to bylo řečeno. Za mě děti nemají být chodící encyklopedie a ve škole by se měly spíše učit myslet. Na druhou stranu, oborné termíny jako nukleon by měly znát. Správná odpověď na foton je ale nejmenší kvantum energie elektromagnetického záření. Nazývat ho částicí považuji za nepřesné až zavádějící.
@_batman_CZ5 күн бұрын
Žáci měli neomezeně času, otázky měli vytištěné na papíru. Vykopávky bych uznal. Stejně jako dnes učitel uznává hodně odpovědí, které se blíží té správné. Chodící encyklopedie opravdu nejsou a ani se o to tento test nesnažil. A učit žáky "myslet" je dnes celkem problém, protože to je to poslední, co by chtěli...
@petrmachcz5 күн бұрын
Mimochodem, Evropa není kontinent, teď jsem si to ověřil.
@_batman_CZ5 күн бұрын
@@petrmachcz pak půjdete na Wikipedii a dozvíte se, že přeci ani ta Afrika není oddělená od Asie! A ona je to vlastně pravda, takže...
@martinskorepa7986 сағат бұрын
Hektar není běžná plošná míra? Uff.
@_batman_CZ5 сағат бұрын
Dnešní žák při slovu hektar netuší jakou jednotku vůbec přiřadit... prostě nějakou zkusí. Ale to platí i o tom decilitru, dekagramu, hektolitru, natož pojem metrák...
@tefansb2 күн бұрын
Doparoma ved ja som sa potom učil za komoušov na jednotku .... a pritom som mal štvorky.....
@bezcisla3 күн бұрын
Jinak na tu poslední úvahu. To se těžko dá posoudit, protože údaje, které nám ve videu dáváte k dispozici, tak ty se týkají vědomostí a znalostí. V tom očividně často pohořeli (a nejhorší je, že ne průměr je 27%, ale že medián je 21 - což je o to víc pohoršující hodnota, protože můžeme z toho usoudit, že polovina lidí nedokázala odpovědět na 4 z 5 otázek). Chci být optimista a aspoň doufám, že snad ty děcka učíte nějak pracovat s informacemi. Pokud ani to ne, tak nemá cenu takové školy udržovat.
@_batman_CZ2 күн бұрын
Jak jsem říkal v jiném videu, problém je, že skupina žáků dříve chodící na učební obory chodí dnes na maturitní obory. Dnes se tam dostane opravdu zcela každý, dříve se musel na ZŠ snažit.
@storkiful5 күн бұрын
Zdravim, nevěděl jsem OH a iphone, takže mohu nastoupit na vaši školu, jsem ročník 1941.
@olgasmolkova43993 күн бұрын
😂😂😂👏
@hajnakaterina40687 сағат бұрын
otázkou je, kolik byste toho věděl ve 14letech....
@honzarybka41633 күн бұрын
Otázka bude s tím vůle něco dělat do budoucna? Kdo je za to zodpovědný? Ministerstvo školství? Ministr školství? Nebo je problém jen v nás lidech době.. AI .. vidím že to je problém hodně široký napříč obory. Pokud má být 40% vysokoškoláků podle EU tak to bude veselý 😅 úpadek civilizace😢 😢 anebo to je záměr elit potřebují aby byli lidi hloupější a povolnější..
@hunter803573 күн бұрын
To je síla teda😮
@ladislavkonvalinka66314 күн бұрын
Trochu mě zarazila otázka na Iphone. Ta přece není tak důležitá,aby ji žáci věděli. Ostatní odpovědi žáků byla bída a utrpení.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@ladislavkonvalinka6631 není to žádný školní test. Byla to vědomostní soutěž o ceny.
@kveta26116 сағат бұрын
No nic moc. Jsem ročník 1947 a umím toho ještě dost, nejsme vlastenci, bohužel....
@mikyalex65404 күн бұрын
Kolik máme pohlaví ?
@martinhandl92872 күн бұрын
záleží, jak chápete význam toho slova
@NecroCabal3 күн бұрын
Ani nevím, co říct. Prolejzal jsem školu s odřenýma ušima, ale v tomhle testu byly pouze dvě otázky, na které jsem neznal odpověď. Dyje (jo, je to ostuda) a první iPhone (za to se nestydím). Je mi 44 let a mám jen stavební výučák.
@_batman_CZ3 күн бұрын
@@NecroCabal a to ta Morava je uznatelna jako správná odpověď. Záleží na tom jak se to bere...
@JC-fb5br2 күн бұрын
Ježíš a to byli absolventi devátého ročníku s vyznamenáním :-) Jak by asi vypadaly odpovědi těch podprůměrných ?
@farmahedvikaslatinky5 күн бұрын
Co k tomu dodat. Bída bída bída. Tohleto nevědět můj mladej, tak se zastřelím. Mimochodem já jednu nevěděl. Ach ty parky... 😊
@Esnibiru5 күн бұрын
Mohu vedet, kolik meli casu na vypracovani? Video jsem si nezastavoval a v takovem pripade jsem mel u nekterych otazek problem odpovedet v "limitu". Radim se do skupiny lidi, ktere vysledek nemile prekvapil. Casto slychavam, ze tzv. "memorovani" je nezadouci. No na druhou stranu, pokud se nemylim, je podstatou kognitivniho mysleni. Nelze spravne vyhodnotit problem a navrhnout reseni jestlize nemam v hlave informace. Jinak receno, mohu neco vymyslet (najit souvislosti) pouze u toho, co "mam v hlave". Zaverem vsak musim rici, ze jsem dosti tezko snasel vyuku ceskeho jazyku a literatury na SS. Patril jsem mezi lidi, co cetbe mnoho casu nevenovali a snazit se zapamatovat tolik autoru a nespocet del bylo utrpeni.
@_batman_CZ5 күн бұрын
Dobrý den, žáci měli neomezeně času. Což samozřejmě není třeba, když to člověk neví, tak to stejně nevymysli... (trocha času se hodí pro někoho asi na trojúhelník a hranice Slovenska).
@oskarzemcik15484 күн бұрын
No já vždy četl rád, ale nikdy jsem nečetl to co nám zrovna vnucovali ve škole...
@leowaiet964 күн бұрын
Ty výsledky musí být fake. Nevěřím tomu, že žák, který má vystudovanou základní školu a ještě k tomu vyznamenání, následně neví, kolik je 20 % z padesáti.
@_batman_CZ3 күн бұрын
Je to ze tří krajů, několik desítek škol.
@jaroslavkrc62895 күн бұрын
Jsme tak stejně staří,tak pamatujete podobné školství.Dal jsem 30 otázek správně.Před 34lety by to bylo určitě lepší.A je to trefa do černého,školství má teď mnohem menší nároky na žáky.Mám dvě děti ,obě mají vyznamenání a jedničky dostávají za "nic"Nás kantoři dusili mnohem více.Ve třídě maji spolužáky s aistenty .......jestli je to tím??? Ale díky za test,bavilo mě to.
@_batman_CZ5 күн бұрын
@@jaroslavkrc6289 dřív chodilo 60 procent žáků na ucnak. Dnes už jen 22 procent. Dřív žáci na ZŠ makali, aby se dostali na maturitní obor. Dnes nemusí, berou každého, škol je přebytek. U nás berou i na gymnázium každého. Žádné minimální znalosti. Stačí se přihlásit. Proč se pak snažit.
@petrmachcz5 күн бұрын
Dnes se děti učí spoustu dalších věcí.
@annas69604 күн бұрын
Každý žák by to dal....Nešvar dnešní češtiny - správně: zvládl by to....
@karelzidek24912 сағат бұрын
Znalosti podprůměrné,teď jde o to mohou za to žáci nebo kantoři, rodiče, ministři, nová doba, školníci, popeláři nebo snad Rusko a Putin
@_batman_CZ8 сағат бұрын
@@karelzidek249 přikláním se k sociálním sítím, kde je nekonečně informací, ale pouze zbytečných a žádnou ze 40 odpovědi tam nenajdete... Ani jakoukoliv jinou znalost...
@Bobicek183 күн бұрын
Nedal jsem otázku: kdy vyrobili první iPhone (zkusmo jsem nahodil 2014), město, kde těžili stříbro (má odpověď Stříbro), konec války (pako, dal jsem květen 1945) a styl rotundy. Ostatní vcelku v pořádku. Jsem už prostě starý. Nedávno jsem na FB objevil extra primitivní příklad: ve třídě je 100 žáků (blbost, ale jde jen o výpočet), 99 % z nich jsou praváci. Kolik jich musí odejít, aby byl poměr 98 %? Dával jsem to kdekomu a zpočátku i s limitem pěti sekund. Později jsem limit zrušil. K mému šoku to vypočítal málokdo!!! Nejčastější odpověď: dva praváci! Můj závěr: přestávat dávat známým primitivní (ba vlastně žádné) hádanky nebo příklady.
@notmedude4 күн бұрын
Ldi, kteří zde hodnotí hodně / málo, diví se apod. - tohle jsou v drtivé většině věci, které trénují ne, co žáci umí, ale jak dobře si pamatují. Memorizace je nejnižší forma rozumového nasazení - papouškování se tomu také říká. Je škoda, že na kanálu učitele je to k diskuzi. 80% otázek je dobrých, pokud dostali k vánocům děcka hru desítku, pár procent se vztahuje ke kompetencím, ale furt tu cítím tu propast mezi ZŠ a SŠ, která je tu bohužel proto, že existují státní maturity, které středoškolské učitele tlačí tímhle směrem 😢
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@notmedude kde by to mělo být tedy k diskuzi? Jak byste cvičil paměť vy? Nebo cvičit ji je špatně? Je špatně mít nějaký základní všeobecný přehled? Btw státní maturity vlastně žádné všeobecné znalosti (a tedy memorovani) netestují. V matice jsou logické věci, jenže na tu matiku přes 90 procent žáků nemá. A moc nechápu tu propast - test by dopadl velice podobně i ve 4. ročníku SŠ (protože cílem nebylo je zkoušet ze znalostí SŠ, ale běžných otázek, co mě zrovna napadly).
@notmedude4 күн бұрын
@@_batman_CZ Cvičit paměť se dá na lecčem. Třeba na hrách, kde si pamatují děcka první a poslední o daném světě či prvcích hry a mohou o tom mluvit do aleluja. Já upřímně nejsem fanda toho, aby se děcka učila diskriminanty a goniometrické funkce - - teď se dívám, už v devítce - no nepřijde vám to jako nafukování osnov? Ty děcka by se mohly tolik zdokonalovat do hloubky v tom, co je baví, kdyby nebylo tolik povinných kravin, které do nich musíme nalít v 5 hodinách týdně. Školu český děcka proklínají snad nejvíce z celé Evropy a já tvrdím, že to není jejich chyba. Na druhou stranu já dle všeho nejsem "normální" učitel. Zrušil bych známky a vykání. Jsem zvyklý ze skauta vést děcka jako starší "bratr" a zažívat úspěchy i bez jedniček.
@oskarzemcik15483 күн бұрын
@@notmedude to by nefungovalo. pokud se o nekterych vecech nenaucite vice tak za par let uz si nevzpomenete ze existuji a co to je ani kde to najdete...
@notmedude3 күн бұрын
@ člověk nezapomíná věci, které běžně potřebuje. A na ty méně časté je tady jen celý internet a AI.
@oskarzemcik15482 күн бұрын
@@notmedude Není pravda. Typicky naučím se počítat integrály a derivace, včetně vzoročků které k tomu potřebuji. 5 let to třeba nepouziji, ale pak to třeba potřebuji. Vzpomenu si co to je jak to funguje a vzorečky dohledám. Pokud se to ale nenaučím nevzpomenu si nebudu ani tušit jak to funguje a coi mám hledat.. Stejně tak když mi o tom bude někdo povídat tak budu vědět o čem mluví i když to sám nepoužívám každý den. Pokud to zvládne ai beze mně tak nejsem evideně potřeba ani já...
@CistePC5 күн бұрын
Můj syn je aktuálně taky v 9, tak má program na odpoledne. Jsem zvědav :)
@_batman_CZ5 күн бұрын
Dobré asi říci, že výsledek je od žáků UL kraje. Což je slabý kraj, v Praze by to mělo být lepší... Ne o parník, ale mělo.
@CistePC5 күн бұрын
@@_batman_CZ Jsme ze stejného kraje, výsledky budou podobné řekl bych.
@MrAminuxik3 күн бұрын
Hned v první otázce jsem jantar, ale většinu jsem věděl. To vznik republiky se mi taky plete, tam se nedivím.
@DecapitaresCz3 күн бұрын
Myslím že abychom mohly pořádně rozhodnout zda je to dobře nebo správně tak by bylo dobré znát výsledky i z dob třeba před 10 lety. Jasně, můžeme tu psát že jsou hloupí a nebo chytří nebo že 27% je nic moc ale jaký byl ten průměr dřív? horší a nebo lepší? Dělat tu závěry o tom že jsou negramotní, že je to ubohé a kdo ví co, mi přijde ubohé. Rád bych znal vaše výsledky dnes.
@_batman_CZ4 сағат бұрын
A proto se už před měsícem dělal stejný dotazník s dospělými....
@godmars113 күн бұрын
Něco jsem taky nevěděl ,ale na náš výkvět je to bída. Čekal bych že ten iPhone budou vědět
@MartinProavis2 күн бұрын
Těžko. Vznikl dřív, než se narodili...
@_batman_CZ2 күн бұрын
Asi první komentář, kterému došlo, proč jsem tam ze zvědavosti tuto otázku dal...
@gmann215 күн бұрын
8:40 kdybych napsal ..Mišmaš rostlin a zvířat" tak by mě to bylo uznáno? :D Ty kontinenty jsou trochu zavádějící, zažil jsem i číslo 8. Zajímalo by mě, podle čeho se to bere.. Jinak pro info, mám správně 22/40 otázek. Video jsem si pustil s 0,75 rychlostí, abych stíhal odpovídat. Přiznám se, že nemám paměť na data a významné dny..
@petrmachcz5 күн бұрын
Ne, mišmaš je špatná odpověď.
@ludmila31892 күн бұрын
To je ale vizitka to ja starší osoba jse m to měla lepší a to jsem jen vyučena hanba kde je chyba dík dobrý test❤❤❤
@HomamDiabloКүн бұрын
Katastrofa, mne prišli tie otázky veľmi ľahké aj na ZŠ. A to že 90 % odpovedajúcich malo vyznamenanie?
@mareksykora7794 күн бұрын
Absolutně nesmyslné otázky. Dnes samozřejmě odpovím na drtivou většinu z nich správně. Ale v době kdy jsem vycházel základku s vyznamenáním (pak jsem ještě udělal střední a vysokou) bych z těchle pro mě v té době naprosto nesmyslných otázek neodpověděl nic, co by se netýkalo fyziky a matiky. Takže pokud to děcka dneska nezvládají stejně, tak jsem klidnej. Byl jsem na tom úplně stejně a řekl bych, že pro společnost jsem dnes dost prospěšnej. A ta prospěšnost fakt není v tom, že zrovna tenhle test dávám skoro na maximum. Tehdy bych ho nedal.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@mareksykora779 Trochu se obávám, že pro vás je každá otázka nesmyslná. Možná jste chtěl napsat nedůležité otázky (což je 99,9 % otázek). Ale o tom ten test není, je to test znalostí z těchto konkrétních otázek u jedné skupiny lidí v danou chvíli. Nic víc. Není to žádný oficiální test, ani školní písemka, ani soud zda bude někdo úspěšný v životě. Byla to znalostní soutěž, obdoba např. AZ kvízu apod.
@mareksykora7794 күн бұрын
@@_batman_CZ Samozřejmě že existuje obrovské množství otázek pro absolventy základní školy, které mají smysl a které jsou vybrané podle jejich směru zájmu. Však přijímací testy od CERMATu jsou jich plné. Jinak jednoduše: prakticky všechny otázky kolem pamatování si roku vzniku nějakého vynálezu jsou nesmyslné. Když už tak stačí povědomí o nějaké éře či desetiletí. Mnohem důležitější je otázka na podstatu té věci. Tedy třeba, čím vynikal první iPhone proti svým předchůdcům, že má vůbec smysl o něm mluvit jako o průkopníkovi (a pro vás dokonce takovém, že má smysl si pamatovat rok). Mimochodem, dobře informovaný deváťák vám třeba "vyrazí dech" informací, že prvním smartfonem bez klávesnice s dotykovým displejem a aplikacemi nebyl iPhone, ale LG Prada. Křížovkářské znalosti jsou dobré právě tak jen na ty AZ kvízy, ale ne pro uplatnění v zaměstnání.
@romankudrlik88054 күн бұрын
lze srovnávat pouze v případě, že máte ZŠ ukončenou řekněme před deseti lety. Představte si mne, když je to 45 let... Na druhou stranu jsem se hodně stěhoval, takže některé otázky jsou pro mne vyloženě místní - i tak se stydím 9 jsem jich nedal a je jedno, že důvod byl, že jsem nevěděl o neomezeném časovém limitu a nezastavil jsem si to (pak bych to dal o 4 otázky lépe).
@ivokrejci67164 күн бұрын
Dále jaké napětí je doma v elektrické zásuvce? Uvádíte 230/220V. Mám doma zásuvku na 400V/380V - také by mělo být uznáno.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@ivokrejci6716 to bych samozřejmě uznal. Už jen proto, že kdo zná 400V, tak ví rozhodně těch 230 V.
@BZE-dt6di3 күн бұрын
Máte 400/230, dříve 380/220..... každá 3f zásuvka má 3x230 proti zemi.
@jaroslavSurý-k7eКүн бұрын
Omlouvám se, ale nedá mi to. K čemu vám jsou tyto informace? Pomůžou vám v rozhodování v důležitých životních situacích? Pomůžou vám v práci? To co tady testujete je jen obyčejné biflování. Samotné zodpovědné rozhodování a analýza je o něčem jiném. To se biflováním opravdu nenaučíte.
@_batman_CZКүн бұрын
Biflování je trénování mozku. Základní znalosti pomáhají v hledání souvislostí a kritickému myšlení. Takže ano, nejde o tyto konkrétní věci, ale o to, že se žáci dnes už nebiflují, bohužel ani nepřemýšlejí. Je biflování znát DVĚ jména: Smetana a Dvořák? Nemyslím si. Znát hlavní město nejsilnější země na světě? Je tak moc chtít vědět, co je to paleontologie? Kdysi byla zkouška z XX stran, dnes je to z X stran. Školství opravdu upadá, nenastala žádná změna od biflování k něčemu jinému. Jen se zrušilo to biflování. Pravda, snížila se úroveň, aby dostali jedničky i bez toho biflování. Do života jim to dá pocit, že být úspěšný jde samo. Že když se věci ošidí, tak je to přeci v pohodě. Nic nedělám, mám jedničky. Lepší budou chtít jít na VŠ, ale tam to bez biflování už nepůjde. Jenže nebudou mít návyk se učit, takže ji pak třeba neudělají. Toto video vzniklo jen jako nápad pro pár desítek fanoušků tohoto kanálu, že jsme chtěli srovnat jejich znalosti s těmi od žáků. A ano, opravdu si myslím, že každý žák s vyznamenáním by měl odvodit obsah trojúhelníku. Každý by měl vědět 20 procent z padesáti. Čistě z logiky věci, ačkoliv vždy mi na to někdo řekne, že sleva je přeci v obchodě napsaná, tak proč to vědět...
@jaroslavSurý-k7eКүн бұрын
@@_batman_CZ Opravdu si myslíte, že když budete znát nejdelší řeku ČR ( a i tam se názory liší) nebo odpověď na jakoukoliv jinou otázku, kterou jste položili, že vám to pomůže ke kritickému myšlení? Za mě jen přebíráte vědomosti nebo názory někoho jiného a jen je prezentujete (papouškujete) dále.
@26518265184 күн бұрын
Já jsem to nedokoukal. Ta tupost z dnešní mládeže jen stříká. Kdo jim dal to vyznamenání? Bože ty to vidíš 🙈
@_batman_CZ4 сағат бұрын
Ta otázka je správná. Někteří učitelé dávají dobré známky proto, aby: a)je měli žáci raději b)neměli problémy s jejich rodiči c)neměli problémy s vedením školy d)možná berou jen jednoduché věci, za které pak dávají hezké známky e) mají díky tomu menší stres, mají klid
@BZE-dt6di3 күн бұрын
Otázka o ajfounu je stejně potřebná pro život jako vědět, kdy zkrachovala Nokia. Ještě chybí otázka, kolik máme pohlaví a budeme jako hasiči v LA, kterým velí lesba. Otázky jistě vymyslel současný tzv. učitel. Zažil jsem několik Učitelů s velkým U. Ti dnešní jsou spíš ostudou tohoto kdysi respektovanému stavu, o učitelkách raději nemluvím. Stále vyřvávají, jak málo jsou finančně oceněni, já to podle výsledků, co naučí žáky, vidím přesně naopak. Za to, co předvádějí, jsou přepláceni. Ostatně to, co studeníci předvedli, je vizitka učitelů a ti by podle toho měli být hodnoceni. Většina by skončila na životním minimu... V dnešní době ani přehršel titulů před a za jménem neznamená, že dotyčný nemá v hlavě na*ráno. Viz Nutella.
@_batman_CZ3 күн бұрын
@@BZE-dt6di dobry den, byla to znalostní soutěž mimo školu o ceny. Něco jako když jdou dnes lidé na hospodsky kvíz. Mimochodem pro život nepotřebujete žádnou z těch odpovědí. Add učitelé: obávám se, že ti původní učitelé by za stavu dnešní absence autority ve školství raději ani neučili.
@JosefDlask-q9f4 күн бұрын
Také jsem v mládí párkrát zasel do školy a také mě tam naučili dost hodně potřebných věcí. Ale i hodně věcí nepotřebných. Také dost věcí naprosto mylných..... Gagarin nebyl první kosmonaut, Brutus nebyl Césarův syn, Custer nebyl generál, králík není hlodavec.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@JosefDlask-q9f důležité je i to, jestli na tu školu člověk rád vzpomíná...
@vr_proc41254 күн бұрын
Zajímavé. Nikdy jsem ve škole neslyšel o tom, že by Brutus měl být Césarův syn, o Casterovi ani o hlodavcovitosti králíka. To se vyskytuje ve filmech a písničkách, ale ne ve škole. Učili jsme se o Gagarinovi, ale to bezpochyby byl první kosmonaut.
@JosefDlask-q9f4 күн бұрын
@@vr_proc4125 Asi jsem měl štěstí na dějepisáře, že jsme probírali antické dějiny i americkou občanskou válku. A v zoologii nás učili, že králík je hlodavec. A Gagarin,to je největší podvod v dějinách letectví. Byl první to první člověk ve vesmíru (a pro mě opravdu hrdina), ale titul kosmonaut mu neměl být přiznán. Dvě že tří podmínek k tomuto titulu nesplnil. 1. Nedokončil celý oblet Země 2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se. To tenkrát nemohl nikdo zkontrolovat, tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn
@JosefDlask-q9f4 күн бұрын
@@vr_proc4125 Zřejmě jsem měl štěstí na dějepisáře, že nás učil antické dějiny i americkou občanskou válku. V zoologii nás bohužel učili, že králík je hlodavec. A pokud jde o Gagarina, jemu neměl být přiznán titul kosmonaut. Byl to první člověk ve vesmíru (a pro mě vždy velký hrdina), nesplnil totiž dvě ze tří podmínek: 1. Nedokončil celý oblet Země 2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se. Na toto on samozřejmě neměl vliv. Tehdy nikdo neměl možnost to zkontrolovat, a tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn.
@JosefDlask-q9f3 күн бұрын
Měl jsem asi štěstí na dějepisáře, že jsme probírali antické dějiny i americkou občanskou válku. To, že je králík hlodavec, nás bohužel v zoologii opravdu učili. A ten Gagarin? On byl první člověk ve vesmíru ( a pro mě opravdu hrdina), ale neměl být uznán jako kosmonaut. On je v tom nevinně, nemohl to ovlivnit, ale nesplnil dvě ze tří podmínek: 1. Nedokončil celý oblet Země 2. Nepřistál ve své lodi, ale katapultoval se. Nebyla možnost to zkontrolovat, tak mu to přiznali. Pro mě je první astronaut/kosmonaut John Glenn.
@killsmaster54cz21 сағат бұрын
Zcela upřímně já který se zajímá převážně o zeměpis a přírodopis + historii a chodím tepvre do deváté třídy a měl jsem dobře z tých 40 otázek 36/7 kontinenty počítám lehce jinak hlavně tedy na biogeografické říše podle toho že beru kontinet kam se i počítá oceánie hlavně tedy Havaj. Ale jinak u nějakých otázek ty procenty úspěšnosti jsem si říkal jak to neví? Však to je naprosto lehké
@annas69604 күн бұрын
čtverečnejch!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bravo....
@_batman_CZ4 күн бұрын
Ano, nemluvím spisovně, je to kanál pro diváky, kterým to nevadí. Respektuji vaše malé písmeno na začátku věty, typograficky nesmyslný počet vykřičníků a neexistující čtyř tečku (správně trojtečka a před ní mezera). Ale mě to opravdu nevadí, že si píšete, jak chcete.
@martinhorky67714 күн бұрын
Čekal jsem na "premianty" lepší skóre. Sam jsem byl téměř 100%. Hodila mi do toho vidle otázka na iPhone 😂 jsem holt samsungovej kluk.
@_batman_CZ4 сағат бұрын
Ta tam byla pro zpestření čistě ze zajímavosti. A ve výsledku je díky ní tahle diskuze o třetinu větší ;)
@SoniqueAndy4 күн бұрын
Nevěděl jsem akorát Antotnína Dvořáka a největší řeku na Moravě, jinak vše s přehledem .. Jsem ročník 85, školu jsem prolezl na 4ky, protože jsem do ní skoro nechodil :)
@zeknov144Күн бұрын
A co tam žvanil o napětí v zásuvce? 220-230voltu? To jako vážně? Je to 220-240voltu , kolísání elektrické soustavy!!!
@jirinovotny1973 күн бұрын
5 odpověďi jsem nevěděl.
@Michalzchvostoskoku5 күн бұрын
8 chyb. Stydím se, ale ten iPhone si odpouštím- takže 7 😁
@minduton5 күн бұрын
Byl jsem na tom podobně. Např. ten chyták s koncem 2SV jsem nedal, tipoval jsem srpen 45, ne září. Prostě léto 45, kvůli konci války USA s Japonci.
@_batman_CZ5 күн бұрын
@@mindutonjako učitel bych s tím neměl problém. Ale jsou žáci, co napíši klidně 60. roky a třetina nenapsal nic....
@pipexxinar64444 күн бұрын
Jsem dement co měl 4 a mám 50%+ 😂😂😂
@OHV-racing5 күн бұрын
To se jako opravdu na škole učí,kdy vyšel první iphone?...to fakt budou děti v životě hodně potřebovat ;-) A to jsem si myslel,že ty nesmysly co nosí moje dcera domů nemůžou být horší,...jestli je tohle naše budoucnost,tak začnu víc šetřit na důchod :-D
@_batman_CZ5 күн бұрын
Koukám že žijete v představě, že si nemusíte šetřit na důchod... Pokud ho v 69 letech dostanete, tak bude ve výši cca 20 procent průměrného platu. Na víc rozhodně nebude! Takže ano, šetřete si v každém případě. (test byl součástí adaptačního víkendu, motivací byla cena, v pořádku?)
@OHV-racing4 күн бұрын
@@_batman_CZ no pokud budu mít sílu,tak se uživím,pak se můžu odstěhovat nebo jít pod drn,svoje daně nebudu moci nikdy ani z poloviny vyčerpat ;-) Ale tato generace co má obě ruce levé to bude mít po zhroucení všech pseudo povolání těžké,...dost mě to připomíná "Studujeme za školou",za bezmála 90 let se na tom nic nezměnilo,...každý chce 100 měsičně za nicnedělání,což by se dalo pochopit,ale je rozdíl nic nedělat a nic neumět :-)
@oskarzemcik15483 күн бұрын
@@_batman_CZ setrit na duchod je naprosto k nicemu pokud nebude fungovat ekonomika a nebude tu dost lidi kteri by ty duchodce uzivili... stacily 3 roky inflace a vsichni jsme prisli o 40 procent uspor... za 1 milion z 89 ( s tim se dalo vyzit z uroku) dnes nekoupite ani bydleni..
@annabenuskova62604 сағат бұрын
.... nič....
@pertdostal74585 күн бұрын
Jsem ročník 64, docela dobrý. Pouze I phone minus
@marekn1178Күн бұрын
Katastrofa
@vaclavkubaljak9507Күн бұрын
Co je tohle za test? Btw. Klidně si započítejte ještě možnost eurasie jako jeden kontinent, takže už začínáme od 5. 😉😏
@_batman_CZКүн бұрын
@@vaclavkubaljak9507 souhlas s kontinenty. Btw existuje i možnost 4, protože ona i ta afrika je spojená s Evropou a Asii ... Co je to za test? Viz popisek videa :)
@VladislavMalinek4 күн бұрын
Na to že to bylo formou testu se mi zdají ty výsledky slabé a docela by mě zajímalo jak by to dopadlo kdyby odpovídali jak čistě z paměti bez možnosti tipování.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@VladislavMalinek to nebyl test abcd, vše byly otevřené odpovědi. Ttipovat se dalo ve smyslu, že zkusí napsat nějaký sloh a třeba se trefí... Mysel bych dat negativní body, aby psali jen to, co určitě ví...
@djungariangrowler12414 күн бұрын
Řeknu to drsně, ale upřímně. Tahle líná, negramotná sebranka má jít co nevidět do práce a chtít za něco peníze? Tohle není totiž vůbec o tom, co člověk v životě využije nebo ne, svědčí to o totálním nezájmu o elementární věci okolo - a o pohodlnosti, s nulovým kritickým myšlením. Dlouho jsem si to nechtěl přiznat, ale je to vina přesně té generace, která tyhle odpovědi do puntíku zná - a která tyhle děti vychovala. S těmihle výsledky bych svého času i na základní škole letěl jak smradlavý hadr - rovnou do pomocné školy. Omlouvám se za emoce, ale hodně mě to rozhodilo, protože to potvrzuje to, co vnímám už delší dobu a stále se ten stav vzdělání mládeže zhoršuje. Budoucí svět bude rozdělený na totálně hloupou lúzu, která bude tvořit drtivou většinu populace a nebude si umět spočítat ani prsty na rukou - a na malé množství velmi chytrých a skvěle vzdělaných jednotlivců, kteří se už na základní nebo střední škole absolutně vymykají svému okolí - děti, co si už v tomhle věku v klidu zakládají firmy, atd.. Ti budou určovat budoucnost, nebo v horším případě - budou makat na davy ostatních - a udřou se z toho k smrti.
@romankudrlik88053 күн бұрын
Jenže kdyby alespoň byla snaha vlád nahnat lidi k práci. jenže učňáky jsou většinou s maturitou a klade se důraz na vzdělání, takže 1 týden praxee a 1 týden učení padnul už dávno. Učni se snaží praxi vyhnout - nechci paušalizovat, ale levost pravé ruky je dost běžná.
@_batman_CZ4 сағат бұрын
Bohužel to v dějinách není poprvé, kdy platí, že plebs má být nevzdělaný, aby se nebouřil.
@antoninhanzlik80923 күн бұрын
S trojúhelníkem jste mne dostali. To je prostě strašný. Úroveň vzdělání na ZŠ je katastrofa. Myslím, že p. Valachová má právem být na co hrdá. Inu blondýna. Teď dostanu já Vás. Tu Dyji máte špatně. Jako emeritní vodohospodář Vás upozorňuji, že jak nejdelší, tak i nevodnatější je řeka Morava a má i největší plochu povodí. Takže si to prosím opravte!
@_batman_CZ3 күн бұрын
@@antoninhanzlik8092 zcela souhlasím. Vyrostl jsem v době, kdy mě učili, že řeka za soutokem je ta větší. Absolutně nemám problém uznat tu Moravu (jsem Moravak!) a stejně tak je napadnutelne ty svetadily. Ačkoliv se dá dále spekulovat, proč se uznává Euroasie a ne už Afroeurosie. Tedy někde se to uznává. :)
@antoninhanzlik80922 күн бұрын
@@_batman_CZ A kde se vzaly ty otázky? A kdo vymyslel odpovědi? Na základních školách by se mělo učit to, co se podrobně učí na VŠ, (nemyslím ty školy pořadového kroku a ty školy co bádají o počtu andělů na špičce jehly či počtu pohlaví a podobných kravinách. Tyto školy nepovažuji jako technik za VŠ). To znamená, že pokud se na VŠ řekne, že kolečko je červené, nesmí se na ZŠ učit, že se jedná zelený čtverec. Obávám se, že ne MŠ to bude zajímavá svadra "odborníků". Jsem vyučený mechanik. Když mi nástrojař ve III. ročníku učení řekne "a jak se na soustruhu řežou závity?" mám pak sto chutí ho dekapitovat. Ale tyhle děti za to nemohou. Systém totálně zblbl. A někomu se to hodí.
@ivokrejci67164 күн бұрын
Další otázka - Kdy skočila 2.světová válka. Mělo by být specifikováno zda máte na mysli ve světě nebo v Evropě - proto i ty květnové odpovědi.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@ivokrejci6716 a proto ten kveten neberu špatně. Ta otázka je o přemýšlení. A ano, je to takový chytak. 60.leta jsem ale už neuznával. I když pro toho jednoho Japonce skončila až o 35 let puzdeji..
@Mirek21213 күн бұрын
Největší řeka na Moravě není Dyje, ale Morava.
@_batman_CZ3 күн бұрын
@@Mirek2121 dobrý den, řešilo se to už asi v deseti komentářích.
@miroslavmezes2219Күн бұрын
Encyklopedické znalosti nelze považovat za vzdělanost, ta je o něčem jiném. Důležité je logicke, analytické a kritické myšlení.
@_batman_CZКүн бұрын
@@miroslavmezes2219 jak kriticky může člověk něco hodnotit, když nemá z čeho vycházet? (nemá znalosti).
@miroslavmezes2219Күн бұрын
@@_batman_CZ je to jednoduché. Vezměte si mainstreamove hodnocení událostí konfliktu na Ukrajině na Blízkém východě atd., kolik lidí čemu všemu uvěří na první dobrou a přitom je nenapadne řídit se jednoduchým, že první, co je, tak prohrává pravda. A kolik vysoce postavených vzdělanců je doslova hloupých v těchto otázkách, až je mi za ně stydno, že někdo takový vůbec přednáší na fakultách. Tady platí, že žádný titul od blbosti neosvobozuje viz náš současný premiér, ministr vnitra Rakušan, ministr financí Stanjura, europoslankyne Nerudová... A nejvíc mě pobavil pradávný duel mezi herečkou Švorcovou a disidentem Tigridem, kde pan Tigrid byl argumentačně tak chabý a nelogický až hanba. Vojenský analytik a vysloužilec Scott Ritter řekl jednu strašně důležitou věc a to, že je důležité hledat informace, ale pak u nich hodně myslet a nepřebírat je slepě bez přemýšlení... takže samotné informace jsou jen polovina cesty k pravdě.
@_batman_CZ4 сағат бұрын
@ Jste nepochybně vzdělaný člověk, jakých mnoho není. Přemýšlíte. Což je věc, která dnešním žáků vadí ještě mnohem více, než sporadické biflování... Školství se sice chce posunout od jednoho k druhému, ale k tomu je potřeba zájem. Už Komenský věděl, že kdo se nechce učit, tak toho vzdělávat zkrátka nejde. Dneska by se mu vysmáli, že neumí motivovat žáky. K té politice (byť ji nikdy nekomentuji): Co za skutečně vzdělaného člověka by chtělo být politikem a pracovat tam...
@miroslavmezes22192 сағат бұрын
@@_batman_CZ děkuji za poklonu pane "batmane", s tím nemohu jinak než souhlasit, co jste zde uvedl. Ať se vám daří 👍🏻
@TheEvelyne20Сағат бұрын
Za mňa, slabé výsledky na žiakov s vyznamenaním.
@ujecpetr40443 күн бұрын
Šel jsem po chodbě na VCHŠT,hlouček profesorů si stěžovali na studenty.uź mě to nebaví učit trojčlenku.Druhý ho profesor ho vzal kolem ramen a řîká,já se. nestačîm divit kde všude se píše tvrdé y .
@Stepan_H4 күн бұрын
Správně jsem věděl 27 otázek, takže 67,5% ...
@martinkuba64764 күн бұрын
Nepočítal jsem to, ale určitě jsem věděl o dost více odpovědí než ti žáci, což mě tedy překvapilo. Na druhou stranu jsou ty znalosti celkem k ničemu. Byl bych pro, aby se na základních školách učili (mimo jiné) věci jako: kritické myšlení, jak pracovat se svými emocemi, jak se "pohybovat" v mezilidských vztazích......... Podle mě by to bylo pro společnost daleko užitečnější, než vědět kdy žil Karel IV nebo co je nukleon.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@martinkuba6476 vztahy nezvládají ani profesionální psychologové, takže to asi nepůjde.. Znalosti cvičí paměť, to je hlavní důvod. Práce s emocemi.. Dnes učitel nemůže občas ani říct žákovi co udělal špatně, aby ho to nerozhodilo... Kritické myšlení... Jedna z definice je "udělat si názor na základě vlastních vědomosti..." ale kde je pak vezme, když ne učením... Není to tak snadné, ani ty nejlepší země na světě to nedělají jinak no... Osobně nesouhlasím s řadou věcí, ale ono do života toho zase tolik naučit nejde. Ty zkušenosti se bohužel musejí zažít... No a někdo se pak rozvede i 3x...
@martinkuba64764 күн бұрын
@@_batman_CZ Profesionálních psychologů jsem poznal několik a "no comment". Že znalosti cvičí paměť to je pravda a jaksi jsem to opomněl. Práce s emocemi je základ a právě proto, že učitel někdy ani nemůže říct žákovi co udělal špatně aniž by ho to rozhodilo je jasný ukazatel toho jak je potřebné se ji učit. Neříkám, že je to jednoduché, to vůbec ne. Napřed se ji musíme naučit my dospělí a pak to teprve můžeme učit děti. Ale představte si jaká by to byla obrovská výhoda do života, kdyby člověk při vstupu do dospělosti měl již v tomto ohledu alespoň nějaké základy na kterých by pak mohl dál stavět. Od jednoho moudrého člověka jsem slyšel, že by měl někdo založit školu, kde se člověk bude učit zacházet s emocemi, protože v životě není nic důležitějšího a já s ním v tomto souhlasím. Ono, kdyby lidé uměl zacházet se svými emocemi i mezilidské vztahy by byli úplně jiné a když se třeba podívám na svůj život tak největší vliv na něj nemělo to co jsem se naučil ve škole, ale právě emoce a mezilidské vztahy. Každopádně přeji, ať se vám na dráze učitele daří co nejlépe a když se vám povede žákům předat do života i něco víc než jen to co je v osnovách pak si můžete říct, že to mělo smysl :-)
@NIKDO-NIKOHO-NIC3 күн бұрын
Proboha k čemu je otázka kdy vyšel první iPhone?! To je snad vtip, ne?! Na jednu stranu otázka kdy žil Karel IV Jak kdy skončila druhá světová válka a na druhou stranu, kdy vyšel první iPhone?To se mi snad zdá.
@_batman_CZ2 күн бұрын
Proč by v hospodském kvízu nemohly být zcela odlišné otázky? Někde jsou nějaká pravidla?
@ivokrejci67164 күн бұрын
Poslední zavádějící otázka - běžná kostka másla...
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@ivokrejci6716 tj ale jen pro nás.. Uznal bych 0,2 i 0.25 i 0.18 apod.
@ivokrejci67164 күн бұрын
Babička totiž mě běžně posílala pro osminku másla.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@ivokrejci6716 tak v tom máte pravdu. Myslím, že s tím zdražováním másla, zase osminky budou.
@Mirek21213 күн бұрын
@@ivokrejci6716 Osminka je polovina celého másla. Pamatuji si, že v obchodě (80. léta) se osminky "vyráběly" rozříznutím celého másla nožem. Na tu odkrytou část se pak přilepil malý kousek balícího papíru.
@ivokrejci67163 күн бұрын
@@Mirek2121 Přesně jak píšete.
@Cernozraky.5 күн бұрын
v mém případě odpovězeno 10x špatně.
@_batman_CZ5 күн бұрын
@@Cernozraky. Pořád je to 75 procent versus 27 procent u žáků.
@Cernozraky.5 күн бұрын
@@_batman_CZ hlavně jsem si to video musel vždycky zastavit a chvíli přemýšlet nad odpovědí.
@ivokrejci67164 күн бұрын
Hektar je běžná plošná míra.
@vr_proc41254 күн бұрын
Parsek je běžná astromická míra. Děti ani jedno z toho běžně nepoužívají.
@ivokrejci67163 күн бұрын
@@vr_proc4125 Hektar ano, paprsek ne.
@_batman_CZ4 сағат бұрын
@ nepoužívají ani deci, deka, metrák...
@ivokrejci67164 күн бұрын
Největší řeka na Moravě? Zavádějící otázka. Velikost je brána na průtok v m3? Průměrnou šířku koryta?? Či délku toku?? I některé další otázky nejsou jednoznačně položeny.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@ivokrejci6716 vždy se bere průtok. Pokud to někdo učí jinak, je to špatně. Tady opravdu není o čem spekulovat. Co dál vyjma kontinentu?
@MarianVojtko-mariasoft4 күн бұрын
@@_batman_CZ Ani mne ta otázka nesedí. Naozaj, "největší" môže byť z rôznych hľadísk. A pokiaľ teda beriete "průtok", tak wikipedie uvádza pri rieke Dyje "průměrný průtok 43,9 m³/s" a pri rieke Morave "120,0 m³/s". Je 44 viac ako 120? A ak by bola Dyje větší ako Morava, tak by sa Morava vlievala do Dyje a nie naopak.
@ivokrejci67164 күн бұрын
@@_batman_CZ Pokud ano, tak je Vaše odpověď chybná.
@_batman_CZ4 күн бұрын
@@MarianVojtko-mariasoft souhlasím, že se tohle dá rozhodně napadnout. Ale není to maturitní test, nikdo za to známku žádnou nedostal. Bohužel, což mě mrzí více, o té otázce ani nikdo nediskutoval jako vy.
@tibormarcis18362 күн бұрын
ale vedia stiahnut bojovy film z netu
@_batman_CZ2 күн бұрын
Tak to vás asi trošku zklamu, to opravdu neumí. Jsou zvyklí dívat se na netflix, případně na nějaké weby, kde jsou ty filmy online (samozřejmě nelegálně a s hromadou reklamy). Znají uloz.to, ale takový webshare uz ne.
@TomasMikaX2 күн бұрын
Na druhou stranu polovina těch otázek hraničí se zbytečností.
@_batman_CZ2 күн бұрын
Ani jedna z těch otázek není důležitá pro život.
@MichalKrásný-s3p4 күн бұрын
Nevěděl jsem ten telefon a moc se za to stydím.
@mareksykora7794 күн бұрын
Však je to taky jedna z nejnesmyslnějších otázek. Proč tam není daleko důležitější. Kdy vznikl internet.