A hangerőszabályzás titkai: Melyik a legjobb módszer, már ha létezik ilyen?

  Рет қаралды 10,495

RetroTech Hungary

RetroTech Hungary

Күн бұрын

Egy szinte unalomig ismételt HIFIsta közhely, hogy bármilyen alkatrész, vezeték, vagy akár egy Unicumos üveg, ami a hang útjába kerül, az bizony rontja a hangminőséget. Bármi ami a forrás és a hangsugárzóink között található az bizony zajt és torzítást fog hozzáadni a kedvenc konzervzenénk hangjához. A HIFI eszközök tervezése tehát egy soha véget nem érő zsonglőrködés a mérnökök részéről két oszlop közé kifeszített kötélen, amelyet kompromisszumnak hívunk. Az egyik legkézenfekvőbb és talán a legkihagyhatatlanabb funkció egy HIFI rendszer esetén a hangerőszabályzás. Enélkül a funkció nélkül nem sok értelme lenne az egésznek. Milyen megoldások vannak a hangerőszabályzásra? Melyik a legjobb módszer, már ha létezik ilyen? Mikor melyiket használjuk? Ez a videó ezekre a kérdésekre fogja keresni a válaszokat...
0:00 Intro
1:07 Támogasd a csatornámat!
1:42 Feltekerjük a volumét!
Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.
Dr. Carl-Werner Oehlrich kutatása a ROON DSP-jével kapcsolatban (angol nyelven):
www.audiosciencereview.com/fo...
Egy viszonylag jól összeszedett cikk a Hangzásvilág magazinon a témában. Amit a be- és kimeneti impedanciákról írnak, azt elektronikai műszerészként nem teljesen értem (de ez lehet az én hibám), viszont a cikk többi részével nagyjából egyet értek:
hangzasvilag.hu/tudnivalok-a-p...
A csatorna hosszabb távú fenntarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuccino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseiteket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.
Rendszeres támogatás (Patreon):
/ retrotechhungary
Eseti támogatás (PayPal):
paypal.me/RetroTechHungary
Eseti támogatás (Buy Me A Coffee):
www.buymeacoffee.com/rthungary
Discord:
/ discord
Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
avx.hu/forum/
Facebook oldal:
/ retrotechhungary

Пікірлер: 45
@pakozdiattila
@pakozdiattila 11 ай бұрын
ADI-2 DAC fs :) nem egy olcsó DAC, de cserébe piszok jól teljesít főleg ha mögé be van rakva egy pár aktív PMC Result 6 hangfal. 😎 Mondjuk bátran merem mondani, hogy ez már inkább a High End-hez közelebbi kategória. A videó nagyon jó lett.
@1984robert
@1984robert 11 ай бұрын
Az én erősítőmben olcsó szénréteg poti van ami a gyártó szerint ugyan jobb mint az APLS kék bársony, én erről nem vagyok meggyőződve de ez van. Nekem a DAC-ban lévő digitális hangerőszabályzással egy gondom van: attól tartanék hogy egyszer valami miatt (szoftverhiba vagy áramszünet) elfelejti a beállított értéket és egyszercsak full hangerőn szólal meg bekapcsolás után a zene... Azt a drága APLS potit én is nézegettem egyszer de nekem nem jött át hogy az mitől olyan drága és a neten keresgélve se derült ki. Sőt az együttfutása még egy hangyányit talán rosszabb is a gyári adat szerint mint a kék bársonyé.
@tamaspolacsek6552
@tamaspolacsek6552 11 ай бұрын
Tényleg jobb a hangja a fejhallgatónak ha a dac potiját használom. Köszönöm!
@Ongabass
@Ongabass 11 ай бұрын
Pont gitározás közben néztem a videót és a háttérzenére qvajó volt rázni, köszönöm 😀
@adambarkacs2122
@adambarkacs2122 11 ай бұрын
Jó videó lett
@adambarkacs2122
@adambarkacs2122 11 ай бұрын
Köszönjük!
@RTH
@RTH 11 ай бұрын
Köszi :)
@KriszOliDJ
@KriszOliDJ 11 ай бұрын
Első like. 🤗 Sokat tanultam. Köszönöm 🤗
@bakosgyorgy3401
@bakosgyorgy3401 11 ай бұрын
A trafós hangerőszabályzást nem hagytam volna ki (pl: Townshend Allegri). Mert a legjobb. Jól megépítve a hangot nem hővé alakitja, hanem lejjebb tekerve tanszformálja, azaz brutálisan csökken az impedancia, ami a meghajtásnál fontos. Drágán megtermelt minőség nem a kukában végzi, mint az ellenállason.
@Zoltan74
@Zoltan74 11 ай бұрын
Nálam digitális a hangerő szabályozás. A digitális "hangváltó", és a digitális erősítés után kerül a jel a hangszórókhoz. Így sem az interconnect, sem a hangfalkábelekkel nem kell kínlódnom, mint régen. Nagy felbontású aktív hangfalam van. Így már csak 60-70 centi kábel kell az erősítőből hangszóróba juttatni a jelet, hangfalon belül! Mivel az erősítő direkt a hangszórókhoz lett tervezve, így a dedikált erősítők megléte miatt az erősítők próbálgatásával, kínlódásával sem kell törődnöm többé. Szerintem nem is kell mondanom, hogy ilyen szép hangzást azelőtt még soha nem hallottam, pedig nagyjából 35 éve hifizek! Az analógoknál a kábelekkel óriási problémáim voltak, interconnect, hangfalkábel, jaaaj, milyen erősítőm legyen, melyik a leg optimálisabb a hangfalamhoz stb. Most nincs ilyen problémám, minden eszköz egymáshoz van tervezve, a leg optimálisabb működés érdekében, és mindegyik hangszóróhoz dedikált erősítő, ami csak az adott frekvenciát /digitális frekvenciaváltó után/ erősíti, azaz hangfalanként 3 dedikált erősítő a 3 hangszórónak. Azelőtt pedig majd másfél milliós analóg /a 2004-2005-ös években került ennyibe/ rendszerem volt. Opera 2 néven futott polcsugárzó volt a hangfalam, az infláció mértékét figyelembe véve, mai olyan 750 ezer ft körül lenne.... Szóval nem gagyi kategória volt! Drága kábelek stb.. és ez a Dán aktív hangfal leiskolázta! Élővé tette a zenét számomra, a legjobb választásom volt lecserélni az analógot, nincs több fejfájás a komponensek miatt, hogy most melyiket kelljen cserélgetni drága pénzért, hogy talán jobb legyen az összkép egy talánnal... 😀 Ráadásul az aktív hangfal nagyjából fele árból jobb minőséget produkál. Tapasztaltam, és már 3 éve jól szolgál. Én bakelit lemezt nem hallgattam, minden forrásom digitális volt /nagyon régen pedig deck/, szóval az aktív hangfal magától érthetődő volt, és hogy ha digitális a zeném forrása, a lehető leg tovább digitálisnak kell maradnia a jelnek, így érhető el a legjobb hangminőség! Be is jött!
@janospeto831
@janospeto831 11 ай бұрын
Egyszer hallgass meg egy vinilt minden cicó nélkül! Beszarsz! 🥴 😂 🤣 👍
@Zoltan74
@Zoltan74 11 ай бұрын
@@janospeto831 Hallottam már high-end kategóriában, de nekem az túl drága mulatság, és nem is látom az előnyét. De.. ha nem is vennék high-end lejátszót, csak egy audiophile kategóriát, 150, de inkább 200k a lemezjátszó egy elég jó fejjel. Aztán megint a kábelekkel kéne szórakoznom mint régen, ami a lemezjátszót köti össze legalább a phono előerősítővel, majd ami abból kivezeti az analóg jelet az aktív hangfalam központi egységébe. Ez két szett Interconnenct kábelt feltételez.. mondjuk 2x40-50ezerért... /tudom van olcsóbb, de kb nekem ilyen kategória volt/ majd egy phono erősítő... 80-100k. Lemeztisztító szett, egyéb kieg kb. +40-50k. Ekkor már nagyjából 400-450 ezernél járok attól függ mi mennyibe kerül, és ekkor egy lemezem sincs még... Vehetném garmadával, hogy legyen értelme a lemezjátszónak. 18-20 lemez ismét 200K. /régi pattogós, sistergős, agyonhallgatott használt lemezt tuti nem vennék/ Aztán becsatlakoztatom az aktív hangfalam egységébe az analóg jelet, az eddig kínkeservesen összerakott cuccot, csak hát itt digitalizálva lesz a jel, így elveszett a lemez értelme. 600 ezer a semmiért. Külön hangrendszert meg egész biztos nem fogok a lemez miatt kiépíteni, azért nem vagyok annyira vagyonos, hogy kb. másfél milliót áldozzak csak erre, hogy külön hangrendszerem legyen a lemez miatt hangfalastól, hangfalkábelestől, erősítővel és phono erősítővel. Azt az analóg utat már bejártam, és megváltam tőle! Arról nem beszélve, hogy sok lemezgyártó digitálisan rögzíti az anyagot, majd lemezre nyomja. Ennek meg nem látom értelmét, hisz ott a digitális record, legjobb azt behúzni nagy felbontásban a gyűjteménybe, és örök élet, nincs lemezkopás, se leejtés vagy karcolódás, és tisztogatni sem kell. Nem ítélkezek, hallgasson lemezt aki akar, de nekem költséges móka, hisz a lemez kopik minden egyes lejátszáskor, és ez a kopás a magashangokat érinti leginkább idővel! /tű/ Mint mondtam, hallottam már high-end kategóriában, de nem! Elfogadom, hogy van aki a lemezre esküszik, és elhiszem, hogy neki az nyújt pluszt. Nekem ez ami van, tökéletes számomra. Semmiféle digitális jelre utaló zavaró hangot nem hallok, tehát ha van is, az meghaladja a hallásomat. Innentől kezdve...... minek ugráljak 😀
@ispapp
@ispapp 11 ай бұрын
A feszültseg vezérelt erősítőfokozatos megoldás kimaradt a listából. (Potin csak DC volt szabályozva, audiójel nem haladt át rajta) Studiótechikában alkalmazták.
@gyulaszabo6750
@gyulaszabo6750 11 ай бұрын
nem csak ott. tv technikban is alkalmazták nyolcvanas évektől.
@ispapp
@ispapp 11 ай бұрын
@@gyulaszabo6750 TV-t azért nem említettem, mert az nem ugyanaz a minőség
@gyulaszabo6750
@gyulaszabo6750 11 ай бұрын
@@ispapp
@robertbalogh3663
@robertbalogh3663 11 ай бұрын
Szia! Ma egy érdekes dologra lettem figyelmes. Egy 80-as évekbeli veterán autóm van, eredeti hangszórókkal és Becker rádióval. A lányom mellettem nézte a telefonon a videókat, közel az egyik hangszóróhoz, és arra a recsegő-durrogó hangra figyeltem fel, amit a régi számítógép hangszórókból hallottam amikor hívás jött. Miért lehet ez, és az új autóm hangszórója miért nem csinálja ezt?
@ipbietshuhu
@ipbietshuhu 11 ай бұрын
Sziasztok! A JBL Partybox 1000-hez szeretnék egy aktív sub-ot, max 300K értékben. Abból próbálok építkezni amim van:D tippek?
@TheDjandrew94
@TheDjandrew94 11 ай бұрын
Szia! Lenne egy kérdésem egy számítógéphez hogyan tudok bekötni két vagy akár három erősítőt? köszi előre is 🙂
@bakosgyorgy3401
@bakosgyorgy3401 11 ай бұрын
Párhuzamosan.
@robertmolnar9637
@robertmolnar9637 9 ай бұрын
Nekem relés épített van de a yaxley fix ellenállás 12 fokozattal bőven elég.
@sompep1455
@sompep1455 11 ай бұрын
a transzformátoros hangerőszabályzás kimaradt! :)
@gaborpusoma1345
@gaborpusoma1345 11 ай бұрын
Technikai érdekességnek megemlíthető, de valós piaci szerepe nem nagyon van. A videóban említett csúcs ALPS poti 200k-s árához képest egy trafós szabályzó 1,5M-es ára az már olyan ritkává teszi, és egyébként olyan ellentmondásos a hangbefolyásoló tulajdonsága, hogy nagyon-nagyon kevesek találkozhatnak vele. Kivéve a lelkes DIY közösséget, ahol kétes vagy kétségtelen minőségben készülnek prototípusok, eszméletlen munkával. Egy-egy példányban. Saját felhasználásra. Szóval ja, van ilyen is. 🙂
@SajtosNokedli
@SajtosNokedli 11 ай бұрын
Szerintem felesleges erőltetni ezt a bitperfekt dolgot tudja a 32 bitet a külső DAC, azt hadd szóljon a Windows volume mixer
@imrekiss3221
@imrekiss3221 11 ай бұрын
Az a kérdésem a végfok tápfeszültségének szabályozásával miért nem szabályoznak hangerőt? Vagy volt/van ilyen eszközt gyártó? Szerintem: Pozitívum lenne hogy a jel útjába semmit nem teszel. Illetve hogy ha esetleg kapcsolóüzemű a tápellátás ez nagyon könnyen is megvalósítható. Hagyományos transzformátoros tápoknál is csak a fogyasztásra lenne negatív hatása. És mind a két oldal (ha sztereó) pontosan ugyanúgy szabályozódna, a jel együttfutással nem lenne gond. Az egyetlen negatívum ami eszembe jutott hogy túl nagyot illetve 0 -át nem lehetne beállítani mert az erősítő karakterisztikája az erősítés tartománya is elmozdul a feszültségesés hatására. Illetve egy bizonyos feszültség alatt már nem működik az erősítő. Tehát pl egy 100V -os tápfeszű végerősítőnél szerintem simán le lehetne menni a feszültséggel 50V -ra ami 50% -os hangerőt jelentene (Vagy akár még lejjebb is, 30V -ig) a teljeshez képest, és még torzítás nem feltétlen jelentkezne. Igen a kis hangerőknél így nem szabályozható az eszköz de azt meg megoldaná az előerősítő pl egy DAC. Remélem nem írtam túl nagy marhaságot. 🙂
@RTH
@RTH 11 ай бұрын
Hello. Az ötletet adom, de mindjárt azt is megvakargattad, hogy miért nem működne. Egy hagyományos félvezetős erősítő brutálisan torzítana alacsony tápfeszen.
@imrekiss3221
@imrekiss3221 11 ай бұрын
@@RTH Aha akkor ezt a torzítás dolgot alábecsültem. Viszont ez akkor azon múlik ezek szerint mennyire lineáris karakterisztikájú eszközt képesek csinálni. Akár félvezetőből vagy másból. Ha lenne olyan ami végig lineáris karakterisztikájú vélelmezem ez a probléma nem lépne fel egy ilyen jellegű hangerőszabályozott eszköznél. Csak ugye ilyen végig lineáris "ideális" karakterisztikájú eszköz nincsen (még) sajnos...
@spenot4135
@spenot4135 11 ай бұрын
Szép-szép, de ez az audiofil vallásúaknak való, akiket csak a hang minősége, nem a zene érdekel.
@elekszek8872
@elekszek8872 11 ай бұрын
Én élvezem a zenét nem b@szakszok ilyenekkel ! 😆🍷🍾🍹🍻🥂
@gyulaszabo6750
@gyulaszabo6750 11 ай бұрын
:D
@janospeto831
@janospeto831 11 ай бұрын
Én b@szakodnék vele, de nincs rá időm! 🥴 😂 🤣 👍
@elekszek8872
@elekszek8872 11 ай бұрын
@@janospeto831Erre mondják ott b@ssza meg... ! 🤣
@fazviko
@fazviko 11 ай бұрын
A mai steril digitális világban jó ha egy kis zajt visz a potméter a zenébe , volt alkalmam összehasonlítani egy ellenálláslétrás és egy régi kék alps potmétert , az alps jobban tetszik a fülemnek , az ellenállásokból összerakott nekem már túl steril
@ahidvegi
@ahidvegi 11 ай бұрын
Köszönjük!
@RTH
@RTH 11 ай бұрын
Köszi :)
@zsoltfarago9513
@zsoltfarago9513 11 ай бұрын
Köszönjük!
@RTH
@RTH 11 ай бұрын
Köszi :)
@belashx
@belashx 11 ай бұрын
Köszönjük!
@RTH
@RTH 11 ай бұрын
Köszi :)
@gerlaszlo1734
@gerlaszlo1734 11 ай бұрын
Köszönjük!
@RTH
@RTH 11 ай бұрын
Köszi
@vass7071
@vass7071 11 ай бұрын
Köszönjük!
@RTH
@RTH 11 ай бұрын
Köszi 😀
Erősítő + Hangsugárzó párosítás... Műszaki szempontok...
23:44
RetroTech Hungary
Рет қаралды 20 М.
Best father #shorts by Secret Vlog
00:18
Secret Vlog
Рет қаралды 22 МЛН
Каха и суп
00:39
К-Media
Рет қаралды 5 МЛН
Wuzhi Audio ZK-502H 2x50W from Banggod Review. Any good? (w/ENG_SUB)
16:31
GRUNDIG V1000 Stereo Integrated Amplifier (1980-82) Part 1 Repair
16:22
Most akkor az A/B, vagy a vakteszt hülyeség?
19:46
RetroTech Hungary
Рет қаралды 9 М.
Tervezett elavulás 1.🔧500Ft.-os mikrovezérlő VS. 500.000Ft.-os konyhabútor
21:40
Az elektronika barátai: Bakai Lajos , ...
Рет қаралды 96 М.
Tegyük láthatóvá a zenét ◆ Kreáció
7:44
Walter Reéb
Рет қаралды 56 М.
Topping D30pro review and comparison with Topping D50s...
21:21
RetroTech Hungary
Рет қаралды 13 М.
Ilyet még nem láttatok. Hi-Fi felső fokon
17:50
Retromania
Рет қаралды 51 М.
OZON РАЗБИЛИ 3 КОМПЬЮТЕРА
0:57
Кинг Комп Shorts
Рет қаралды 1,8 МЛН
Игровой Комп с Авито за 4500р
1:00
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 2,2 МЛН
Телефон-електрошокер
0:43
RICARDO 2.0
Рет қаралды 79 М.
Todos os modelos de smartphone
0:20
Spider Slack
Рет қаралды 29 МЛН
СТРАШНЫЙ ВИРУС НА МАКБУК
0:39
Кринжовый чел
Рет қаралды 1 МЛН