Panowie 8:10 - jak to możliwości techniczne nie pozwoliły na przeprowadzenie realnego testu, poważnie? Wystarczyło postawić iperf i film byłby o wiele ciekawszy (z resztą tylko z nadzieją na takie testy włączyłem ten film). Przepraszam, ale w obecnej formie, tj. pokazywanie prędkości wynegocjowanych połączeń przy jednym kliencie to żaden test...
@wojtalos6392 жыл бұрын
Ubiquiti vs TPLink (routery) z wkładką światłowodową SFP (do dokupienia osobno). Ciekawi mnie czy się uda połączyć z netem od Orange. Tak na marginesie wiele osób chce pozbyć się Funboxa i cały czas pojawia się sformułowanie "poproś o zewnętrzny ONT"
@SeneticSA2 жыл бұрын
Co do wymiany routera Orange na inny router, to zazwyczaj operator pozwala na wpięcie osobnego ONT (urządzenie odbiorcze). Jest to najprostsze rozwiązanie ponieważ całe logowanie się do OLT operatora (urządzenie dystrybucyjne) załatwia to urządzanie. Za takim ONT może stać dowolny router z obsługą PPPoE i zdefiniowanie odpowiedniego VLAN na porcie WAN (chyba zawsze jest to ID 35). Nie znam wszystkich modeli TP-linka, ale te na jakich pracowałem posiadały taką opcje, w Ubi na pewno każde urządzenie może coś takiego zrobić. Problem może być jeśli klient zamówił więcej usług, bo Orange puszcza to na innych VLAN. W takim przypadku potrzebne będzie bardziej zaawansowane urządzenie np. coś z serii Edgemax lub coś ze stajni MIkrotika (który, potrafi chyba prawie wszystko ;)). Jest jeszcze możliwość kupienia ONT w formie wkładki co daje możliwość ominięcia jakiegokolwiek urządzenia Orange, jednak nie testowałem nigdy tego rozwiązania i nie spotkałem się z opisem takiej instalacjizakończonej sukcesem. Co do samego routera to w obu scenariuszach ważna jest wydajność samego urządzenia. Trzeba dobrać odpowiednie urządzenie do wielkości łącza i ilości użytkowników. W warunkach domowych drugi parametr jest raczej pomijalny, jednak ważne, żeby przepustowość urządzenia nie była mniejsza albo zbliżona do prędkości łącza, jakie zamierzamy używać. W drugim scenariuszu ważne jest oczywiście, żeby urządzenie miało port SFP, który może być portem WAN.
@MOTOlifePL Жыл бұрын
Czesc interesuję mnie Wasze zdanie w kwestii stawiania AP za pomocą zwykłych kombajnów dla śmiertelnika np FUNBOX6 od Orange jako DHCP a ASUS AX55 jako AP (spięte LAN)- tu robię tak że ustawiam nazwy radia obu urządzeń identycznie oraz uruchamiam automatyczne przełączanie miedzy częstotliwościami na również obu urządzeniach. Czy myślicie ze to właściwe podejście dla uzytkowników domowych (chałupa IIp.).
@SeneticSA Жыл бұрын
Sama opcja "automatycznego przełącznia pasma/częstotliwości" - dobrze przeczytać w dokumentacji albo instrukcji urządzenia jak działa, bo na różnych rozwiązaniach może działać trochę inaczej. Jednak jak najbardziej, jeśli działa poorawnie to może pomóc w zarządzaniu pasmem i grupować urządzenia tak, aby szybsze i nowsze łączyły się na 5 GHz, a strasze/wolniejsze 2,4 GHz. Co do wspólnego SSID, to wszystko zależy. Raczej staramy się doradzać jednak rozwiązania jednego producenta, ponieważ różne urządzenia mogą inaczej reagować na propagacje tej samej nazwy sieci przez różne nadajniki. Część, zwłaszcza takich o słabszych antenach/modułach, może działać poprawnie ale może okazać się, że urządzenia mocniejsze lub z czulszym modułem radiowym mogą mieć efekt tzw. "sticky host" czyli usilne podłączenie do jednego AP i nie przełączanie się na drugie źródło.
@mkkr1096 Жыл бұрын
A jak czytać parametry dBi i dBm? Za co one odpowiadają ? Bo np mikrotik nie podaje dBm, a ubi już tak.
@SeneticSA Жыл бұрын
dbi jest wzmocnieniem antenowym, czyli ma sygnał jeśli wyemitujemy go przez daną antenę w odniesieniu do anteny izotopowej dbm jest określeniem poziomu sygnału jaki wychodzi z układu w odniesieniu do 1 mW Obie skale są logarytmiczne czyli co trzy jednostki mówimy o dwa razy większej lub mniejszej wartości.