Święte słowa Panie Adamie, które powiedział Pan pod koniec. Gdy kupowałem nowego Jeep'a w salonie był na oponach wielosezonowych Goodyear, natomiast na zimę marka ta zaleca wymianę na typowo zimowe z gwiazdką i takie kupiłem również Goodyear z porządnymi felgami Mopar. Za jedną oponę dałem ok. sześć stów. Na oleju, paliwie i oponach nigdy nie oszczędzam. Auto świetnie się prowadzi w każdych warunkach, w zimie gdy inni lecą bokiem i nie mogą podjechać pod górkę, ja spokojnie jadę do przodu. Takiego rozwiązania się trzymam oraz marki opon. Wielosezonowa tak ale do końca jesieni, lecz na zimę typowo zimowa z gwiazdką i zawsze marki premium. W oponach chodzi o temperature a nie o śnieg co często słychać u osób stosujących tylko wielosezonowe, które powinno się stosować do temperatury 6 stopni na plusie i koniec. Opona zimowa już powinna pojawiać się przy temp spadających poniżej 5 stopni na plusie i tyle w temacie. Inne mieszanki gumy już wchodzą w grę w innych temperaturach i tego należy się trzymać i jeździmy zawsze bezpiecznie bez poślizgów. Jeep firma, która specjalizuje się w produkcji tylko aut typu SUV i terenowe i wiedzą sporo o autach tego typu. Zawsze co sezon mają masę swoich stałych klientów na wymianie opon właśnie wielosezonowch na zimowe do końca października się to załatwia, później pod koniec marca zamiana z typowo zimowej z gwiazdką na wielosezon i cała polityka. Auto zawsze pewne na porządnych gumach i tego trzymam się od lat i masa innych właścicieli także tego sprawdzonego systemu się trzyma i nie ma co kombinować, by potem wylądować w rowie.
@jakubkrawczyk27493 жыл бұрын
Dobry materiał, bardzo ciekawa sprawa z oponami od porsche, nie wiedziałem o tym ale strasznie mi brakowało pokazania tej opony w tle, jakiś krótki filmik ją przedstawiający albo cokolwiek
@AAA-df8sd Жыл бұрын
Jak coś to pilot cup 2R
@panwiesio58793 жыл бұрын
Proszę głośniej audio. Bo trzeba było na full rozkręcać z jak reklama przerywa film to o Boże miły... Uszy wybuchają. A za treści łapka w górę 😁👍
@JanKowalski-jf6dx2 жыл бұрын
Dobrze mówisz, wolę oglądać Ciebie niż innych łysych youtuberów już.podoba mi się prosto, szybko i na temat bez wstawek i jakiegoś cwaniakowania wielkiego. Dzięki.
@aghibj42063 жыл бұрын
Panie Adamie .. tak Pan cudnie tłumaczy te bieżniki w oponach, ze się tak zapatrzyłam I dalej nic nie wiem.. Muszę jeszcze raz wysłuchać - bez wizji aby utrzymać skupienie (na oponach) ... I może następnym razem zaskoczę wiedzą pana mechanika, co to opony mi wymienia 😘😍🤟🤩
@rafakocur20793 жыл бұрын
Mało kto zdaje sobie sprawę, ile wynosi droga zatrzymania na autostradzie przy awaryjnym hamowaniu samochodu jadącego 140, 180 i 220 km/h, gdy jezdnia jest sucha i mokra. Guma bieżnika opony narażona jest na zużycie ścierne, adhezyjne, zmęczeniowe i cieplne. W eksploatacji przeważa zużycie ścierne. Zależy ono od rodzaju nawierzchni i techniki jazdy. Gdy jedziemy z prędkością 180 km/h zużycie bieżnika jest 9 razy większe niż przy poruszaniu się z prędkością 100 km/h. Jeśli opona zostawia czarny ślad, zużycie bieżnika wzrasta 100 razy.
@theonewhoknows3383 жыл бұрын
1. Ile wynosi? 2. Skąd masz takie informacje? Są dosyć szczegółowe, więc jestem ciekaw źródła. 3. Rodzaje zużycia opony nakładają się na siebie i najczęściej jedne wynikają z drugich.
@ukaszwilinski2013 жыл бұрын
Bardzo fajnie wszystko wyjaśnione. Ja mogę się podzielić opinią co do opony wielosezonowej. Przez lata byłem co do niej sceptyczny, jednak ostatnio do mojej Mazdy 3 postanowiłem ją zakupić. Zdecydowałem się na Kleber Quadraxer 2, a więc średnia półka. Jest to opona w kształcie V. Bardzo dobrze sprawuje się przez praktycznie cały rok. Miałem okazję nią jeździć po lodzie przy - 20 stopniach a także w trzydziestostopniowym upale. Szczególnie fajnie sprawdza się w jesienne i wiosenne deszczowe dni. Bardzo dobrze odprowadza wodę. Jeśli macie zwyczajny samochód, załóżmy 120-konnego kompakta i nie mieszkacie na czubku wysokiej góry to zdecydowanie polecam! A szczególnie mordka się cieszy jak widzi się sezonowe kolejki w wulkanizacjach, a ja spokojnie podjeżdżam sobie co lipiec na wyważenie kół 😁 Pozdrawiam!
@Artixon-uy7em3 жыл бұрын
Ciebie się tak chce słuchać, chłopie chciałbym z tobą auto kupić 😂
@MaximPL11003 жыл бұрын
dobrze, że tylko tyle ;)
@Artixon-uy7em3 жыл бұрын
@@MaximPL1100 poprawiłeś humor 😂
@maciejderela20183 жыл бұрын
Mógłby Pan nagrać również film o rozmiarach opon, bo te wszystkie oznakowania nie dla wszystkich są jasne
@Adam_Kornacki3 жыл бұрын
poradników będzie jeszcze wiele. Na pewno da się zrobić
@c4n15lupu53 жыл бұрын
nie zgadzam się. Treść znakomita, nie do końca dla laików. Rozmiary opon to zagadnienie nad wyraz mało skomplikowane. Dobrze opowiedziany, przemyślany i elegancko zmontowany materiał...
@Siedliskowy3 жыл бұрын
To jest bardzo proste . Ogólnie rozmiar opon podany jest w dwóch miarach ,najczęściej metrycznie np: 235/75 r15 ...czyli szerokość 235 mm ,wysokość profilu 75% szerokości opony ..i średnica felgi 15 cali . Rzadziej rozmiar opon podawany jest w calach ( poza oponami terenowymi ,tutaj rozmiar często jest podany w calach ) ....i tutaj przykład opony w której rozmiar podany jest w calach ...31x10.5 r15 ... Czyli średnica zewnętrzna opony to 31 cali ,szerokość 10.5 cala i średnica felgi to 15 cali ....trzeba pamiętać że wszystkie cztery opony w aucie muszą być rozmiarowo według jednej normy ,nie można np : na jednej osi założyć jedną oponę w rozmiarze metrycznym ,a drugą w calowym ,bo opona której rozmiar podany jest w calach będzie się trochę różniła rozmiarem od opony w której mamy rozmiar metryczny
@Opryskus3 жыл бұрын
Kupuj takie rozmiar jaki zaleca producent twojego auta.
@azahiel82pl3 жыл бұрын
Witam I to powinno być na kursie prawka i inne odcinki ,bo zdecydowanie wiecej się dowie kursant co i jak niż jak parkować pod biedronka.A na autostradzie itp nie wie jak jechać. Merytorecznie i na temat oby więcej takich kanałów. Pozdrawiam
@winio4373 жыл бұрын
A co kogos ma to interesowac? Ludzie chca jezdzic jak uzytkownicy a nie kazdy chce być mechanikiem
@azahiel82pl3 жыл бұрын
@@winio437 Popieram ale część osób mysli że prawo jazdy jest w chipsach i nie mają świadomości ze auto to pocisk na kołach i myślą że coś można wyhamować w 5 m na xx letnich oponach☺
@winio4373 жыл бұрын
@@azahiel82pl To moze egzamin z fizyki podstawy kinematyki byłby lepszy?
@bartekdruzbiak3 жыл бұрын
Od lat jeżdżę na całorocznych. Różnych firm, różnej półki cenowej. Do żony która robi ok 4tys.km rocznie kupuję budżetowe jednak nowa co daje wystarczającą pewność i komfort cały rok. Do siebie lepsze jednak nie mocno drogie, ostatnio kormoran i nokian które były bardzo dobre i spisywały się bez problemu niezależnie od warunków. Wszystkie o dziwo były ciche nie biły i nie było problemu z wyważeniem. Moim zdaniem opona całoroczna przy mniejszych przebiegach jest lepsza niż używana zimowa i letnia... Pozdrawiam
@TheUser044603 жыл бұрын
Od roku jezdze na wielosezonowych, a bylto rok duzych kontrastow pogodowych. Czesto spotykam sie z taka nieufnoscia to mozliwosci tych opon, zwlaszcz ze strony osob, ktore nigdy nie korzystaly. Teraz jak takie cos slysze to smiac mi sie chce i tyle.
@adashi43433 жыл бұрын
Też kiedyś nie miałem przekonania do całorocznych, aż nie dostałem służbowego na takich. Od tamtej pory na swoje auta zawsze kupuję wielosezony . Wydaje mi się że w większości ta niechęć wynika z tego że ktoś nie jeździł nigdy na takich oponach tylko powiela te bzdury jakie to one lipne są.
@muzamelo70623 жыл бұрын
Bardzo przydatne,praktyczne i cenne uwagi o oponach. Szczególnie o tych w porsze.
@qwertyuiopasdfgh79113 жыл бұрын
Przydałoby się jakieś porównanie opon letnich, na jesieni - zimówek. Dzięki za materiał :)
@CenteKris3 жыл бұрын
Dziękuję za ten odcinek! Wreszcie wiem dlaczego moja opona kołysze mi autem jak jest ciepło, a idealnie się trzyma jak pada deszcz. Mam continental allseason contact 235/45/18, mieszkam w Holandii, stąd wielosezonowe i od początku w ciepłe dni przy dużych prędkościach i kołysze autem. Już wiem, że to przez bieżnik tych opony 👍👍😎
@szymongorajewski8223 жыл бұрын
Należy więc zmniejszyć prędkość do takiej, żeby opony nie przegrzewały się latem. Będzie bezpieczniej i dla kierowcy i dla innych kierujących.
@CenteKris3 жыл бұрын
@@szymongorajewski822 jestem rozsądnym kierowca, jak tylko czuje, że coś kołysze, lub coś jest nie tak, od razu puszczam gaz i autko sobie zwalnia.
@mmmotors3 жыл бұрын
Mimo roku 2021 a nie 2001 wciąż czasem przyjeżdzają klienci, którzy opony oceniają nie po stanie i roczniku a wyłącznie po marce 😎... Co nie zmienia faktu, że podczas oględzin każdy klient chwile czasu poświęca oponom. A więc jednak są ważne!
@_boras_m3 жыл бұрын
Warto dać suba, dzieli się Pan swoją wiedzą, doświadczeniem zebranym na przełomie lat, to się szanuje.
@marcinrusek11023 жыл бұрын
Panie Adamie raz Pan mówi o kierunkowej a raz o symetrycznej ;) Ale i tak pozdrawiam bo oglądam Pana programy od kiedy pamiętam :)
@berol86293 жыл бұрын
Bardzo ważny temat poruszyłeś, jest to ważne jak lubi się szybko jeździć, bo to nie tylko lepsza trakcja a też szybsze hamowanie, zatem bezpieczeństwo :)
@stachukirkor68003 жыл бұрын
W rajdach używam opon różnych marek, ale na co dzień jeżdżę na Toyo, bardzo dobrze kleją na zakrętach, dobrze hamują i są ciche. Za naprawdę nieduże pieniądze, bardzo dobre oponki.
@szamanisticrealistic26593 жыл бұрын
Ja katuję w swoim golfie 7 Toyo Celsius 225. Sprawdziły się latem na autostradzie i ostatniej ekstremalnej zimy. Szczerze polecam.
@rafazawislak26433 жыл бұрын
Właśnie myślałem o czymś takim jak opona wielosezonowa. Też jestem zdania, że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Może poświęciłbyś jeden odcinek właśnie oponom wielosezonowym ale tak z argumentami? Coraz więcej producentów ma w ofercie takie "gumy" a w przypadku kiedy samochód przejeżdża w sezonie ok 3-5 tys kilometrów to może to jest jakaś opcja? Dwa komplety (lato-zima) wcześniej się zestarzeją niż zużyją.
@JanKowalski-ez2ii3 жыл бұрын
jak tyle jeździsz to śmiało kupuj, tylko troszkę dołóż, nie bierz po taniości, jeśli jeździsz z głową to będą ok
@seastian3 жыл бұрын
Jeśli masz gdzieś w Polsce podział wyraźny na lato i zimę to trzeba kupić sezonowe. My na Pomorzu mamy zimę raz na dziesięć lat to samo z prawdziwym latem a przez większość czasu mamy jeden sezon, do którego wuelosezonówki są wręcz stworzone.
@bartoszwilczak44293 жыл бұрын
Dokładnie , ja w roku nie robie wiecej niz 6 tys km i jeżdzę tylko „koło komina” wiec mam zawsze najtańsze całoroczne nowe opony i nie widze różnicy w premium miałem 4 premium pirelli i cena 3x droższa premium a jedyne co lepsze to ciszej, miękka jakaś taka była , i ciszej w kabinie , to za mało argumentów na + by kupować 3x drozej . Mając audi a6 c6 kupiłem 3 letnia w 2012 i jeżdzę nią do tej pory , opony zmieniam co rok tak samo jak zmieniam olej co rok bez znaczenia czy wyjechałem czy nie , olej zawsze kupuje castrol złoty 5w30 lub 5w40 zależy jaka jest dobra cena . Wcześniej był lany olej dedykowany przez audi ale uznałem ze castrol bedzie lepszy dla starej taczki bo zamiezam dac auto partnerce wiec chce by miała dobra fure 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱😂😅🤣🍀🫀📲👏🏻🎁🧠🚙✅👑😷🦾🥳🤷🏻♂️💪😁🙉🌞🙊
@wiciuwiciu27833 жыл бұрын
A opony terenowe? Rodzaje zimówek? Bieżnikowane? Przemysłowe? (tak, można z głupa kupić takie, z opisem "do suva"! a raz widziałem Tico leśnika z oponą "choinka") I ważne do JAKIEGO samochodu. Land Cruisier'a z szosówkami można objechać zwykłym Passatem 4motion. BMW M5 na bieżnikowanych rozbije się przy 1/2 prędkości maksymalnej. Focusa RS na starych wielosezonówkach można zrobić Fabią spod świateł. Albo ktoś kupi zimówki z kolcami i nie ujedzie jednego kilometra, albo ktoś kupi "płytkie" zimówki i przepadnie na pierwszym śniegu. Temat tylko liźnięty :)
@ramires1003 жыл бұрын
Dzięki, przyda się nowa wiedza napewno przy wyborze opon
@michawesoowski98073 жыл бұрын
Świetne jak zawsze 😉. Panie Adamie, mógłby Pan nagrać coś o eksploatacji hybrydy? Kosztów, awaryjności, itp. 😃
@Kanga19743 жыл бұрын
Zrobilem hybryda na litere "L" juz 110tys km. Nic sie nie psuje. Tylko zwykle materialy eksploatacyjne (klocki wystarczaja na 100tys km). Zwykly przeglad u dealera 1200-1500 pln
@michawesoowski98073 жыл бұрын
@@Kanga1974 model Ct200h? 😃. Jak mniej więcej kształtują się ceny części, oleju, filtrów? 🤔
@Kanga19743 жыл бұрын
@@michawesoowski9807 tak. Ten model. Nie pamietam dokladnie cen bo faktury sa u ksiegowej. Ale ostatnio za podstawowy serwis olejowy i filtry (z kabinowym) u dealera chyba 1200 zaplacilem. Raz po 100tys klocki i tarcze wymienialem. I nic nigdy wiecej nie bylo robione.
@marcinjozwik13463 жыл бұрын
2.5 litra hybryda od toyoty co do awaryjności to nie wiele mogę się wypowiedzieć bo dopiero 20kkm mam. Cena pierwszej wymiany oleju po 3kkm to około 350zł. Pierwszy przegląd serwisowy po 15kkm to 940zł - jakiś rabat dostałem to wyszło 550zł. Ceny brutto oczywiście.
@twingnol3 жыл бұрын
Całoroczne opony obecnie są bardzo zaawansowane technologicznie. Nie jest tak, że taka opona jest zawsze gorsza. Kluczowa jest tutaj temperatura. Oczywiście w sezonie letnim (stricte powyżej 12-15 stopni) opony letnie sa najlepsze. Poniżej 7 stopni możemy spokojnie przesiadać się na zimówki. Ale co jeśli mamy okresy przejściowe przez większość roku? Zima trwa trzy miesiące. Lato kolejne trzy. Jak zmienisz opony z letnich na zimowe za wcześnie to pół biedy. Ale co jeśli za wcześnie zmienisz z zimowych na letnie? W tym roku w maju padał śnieg. Cały kwieceń był mega zimny. Bywało że na jednym krańcu Polski było ok. 20 stopni a na drugim ok. 10. Całoroczne opony mają sens. W warunkach zimowych nie odstają zbytnio od opon zimowych a w temperaturze ok. 10 stopni zapewniają dużo lepsze właściwości od letnich. W jednym aucie które pełni rolę drugiego mam przez cały rok całoroczne. I jak trzeba pojedzie i zimie i w lecie. Auto które pełni role pierwszego wyboru ma dwa komplety kół. Całoroczne w upale są za miękkie i trochę za głośne. Letnie z kolei jak się ochłodzi nie kleją tak dobrze.
@RicoPenguin3 жыл бұрын
Zgadzam się z całą wypowiedzią. Opony całoroczne wg mnie to zła nazwa. Są to opony do temperatur -5:18 stopni. Przy sezonowych mamy to newralgiczne okienko 5-13 stopni gdzie letnie im zimniej tym gorzej kleją a zimowe im cieplej. Ja przesiadłem się na całoroczne po tym jak wyniosło mnie na zakręcie. Maj, było już długo ciepło około 15 stopni czyli zmiana na letnie. Jadę rano autem, 4 stopnie i poranna rosa na asfalcie. Przy 30 na zakręcie auto poszło prosto. Nie wiedziałem co się stało i zacząłem doszukiwać. Zrozumiałem okna temperaturowe opon. W moim wypadku 5-13 stopni to cała "zima" i tam całoroczne opony kleją lepiej niż każde inne. W stojącej wodzie na drodze mistrzostwo świata dzięki zimowym lamelom w kształcie V. Teraz lato 30 i czuć pływanie więc należy brać to pod uwagę. Nie ma rzeczy do wszystkiego ale można dobrać idealnie pod swoje warunki. Dla mojego klimatu najlepszy zestaw całoroczne na zimę a letnie na lato lub bez szaleństw w zakrętach :)
@twingnol3 жыл бұрын
@@RicoPenguin no ja właśnie w tym aucie pierwszego wyboru mam całoroczne na zimę i okresy przejściowe i letnie na lato. Dodam, że na lato mam dużo szersze opony, z bardzo niskim profilem. Całoroczne są w rozmiarze fabrycznym. I żeby nie było że używam tylko opon premium. Niekoniecznie.
@qwert48683 жыл бұрын
Spróbuj CrossClimatów , ja miałem Klebery całoroczne były super w zimie ale stanowczo za miękkie w lecie, no i szybko się zużyły. Michelin jest na bazie letniej (brak nawet lamelek), sprawdzają się w upały, nawet w głębokim śniegu dają radę (myślę, że poziom taniej zimówki,na pewno nie gorzej). Wymieniam raz na 3-4 lata czyli jeżdżę na świeżych oponach :)
@twingnol3 жыл бұрын
@@qwert4868 Ja mam Uniroyale i Nexeny a miałem jeszcze Vredestein. Nexeny są zasadniczo i ciche i całkiem nieźle się sprawują. Uniroyale są głośne. Vredestein mocno średnie
@boogeyman8143 жыл бұрын
Miliony filmików na ten temat, wałkowane latami, ale wejdzie szef i na nowo zaszczepi zainteresowanie ❤️📈📺 pozdrawiam.
@gvertm31583 жыл бұрын
Mokro plus pięć stopni - opona całoroczna jest w tym przypadku lepsza od opony letniej albo zimowej.
@tomaszleszczynski416126 күн бұрын
Prawie całe swoje życie przejechałem na zwykłych używanych oponach. Miałem dużo aut i kilka milionów kilometrów. W moich młodych latach zimy były mroźne i śnieżne. Śnieg jak spadł w grudniu, to leżał do wiosny. Dzisiaj mam 70 lat i nadal bardzo trudne warunki zimowe są dla mnie żywiołem który kocham. Kocham przebijać się przez zaspy śnieżne, których dziś nie ma. Jakby dzisiaj były takie zimy, to ogłoszono by kataklizm. Może ktoś wytłumaczy mi dlaczego na szajsownych oponach przebyłem setki tysięcy kilometrów i nie miałem najmniejszej kolizji. Swego czasu mandatów zapłaciłem sporo i do dziś mam duszę pirata - lecz wiem kiedy należy dostosować jazdę do warunków drogowych by podróż była bezpieczna. Bezpieczna jazda, to nie opony tylko rozum i umiejętności. System ma tak działać, by ogłupiać i wydoić.
@senorseb3 жыл бұрын
Fajny odcinek. Może teraz coś o konstrukcji samej opony, bo na razie omówiony został jedynie bieżnik, a inne rzeczy są również ważne, wpływają na sztywność opony, jak np osnowa czy opasania
@dominiu203 жыл бұрын
Akurat ziewnąlem gdy Pan to mowil haha. Panie Adamie, szkoda ze nie widziałeś miny mojej zonki oraz mojej :D pozdrawiam serdecznie
@Adam_Kornacki3 жыл бұрын
w punkt :)
@krzysztofkarcz59963 жыл бұрын
Nic dodać nic ująć
@piotrdeptuch3 жыл бұрын
Ja założyłem Michelin Pilot Sport 4 i od razu inna rozmowa :) ale na jakieś track day trzeba mieć jednak semislicki, bo normalne się nie nadają nijak i auto jedzie "na azymut". Zero precyzji.
@P1500-y7m3 жыл бұрын
Założyłem ostatnio do nowej Mazdy 6 opony z niższej półki nie mówiąc najtańsze i szczerze mówiąc nie widzę żadnej różnicy jak wcześniej czy pada deszcz i jest mega mokro czy jest upał i gorąco auto jedzie tak samo trzyma się drogi jak szalone ani razu nie czułem żebym tracił kontrolę lub coś takiego a powiem szczerze lubię zapie...c moja Madzia. Pozdro
@DrMrThe3 жыл бұрын
A ja na oponach z niższej półki ledwo co pod tira nie wyjechałem. Prędkość poniżej 50 km/h, lekko popadało. Lato a auto jak po lodzie, fakt że bez abs ale to była chwila moment na zakręcie wcisnalem tak z umiarkowana siła hamulec. Te ze średniej półki nie są złe, ale chinczyki omijać z daleka.
@MarcinJakubasz213 жыл бұрын
Podczas zwyczajnej jazdy różnicy nie poczujesz. Dopiero jak przyjdzie Ci ostro zahamować, ominąć przeszkodę, mocno przyspieszyć lub skręcić - wtedy mozna zauważyć, że opona premium jest warta uwagi. Czasami zahamowanie kilka metrów bliżej przeszkody może ocalić życie.
@reins22343 жыл бұрын
Bo najczęściej przy normalnej jeździe różnicy nie odczujesz. Ale kiedy dojdzie do sytuacji podbramkowej i będziesz musiał omijać coś z butem w hamulcu, albo gwałtownie hamować na mokrej nawierzchni to już tak kolorowo nie będzie.. Druga sprawa że opona budżetowa dość gwałtowanie traci swoje właściwości w miarę zużycia. Tam gdzie Michelin, Goodyear czy Continental przy 4-5 mm bieżnika ma nadal pełne osiągi tam klasa budżetowa wysiada..
@paolokos32833 жыл бұрын
Do mazdy nie ma znaczenia, te samochody ledwo jeżdżą, także nie ma zbyt dużych wymagań co do opon.
@bartoszwilczak44293 жыл бұрын
@@DrMrThe zależy jakie auto masz ilu letnie najtańsze czy średniej Polki czy premium itd czy buków jest sporo . Ja jeżdzę od 6 lat co roku kupuje najtańsza nowa oponę i nie miałem żadnych problemów czy jadąc 30-50-70 czy wiecej a kupuje do a6 c6 niskoprofilowe przód 235/18” i tył 245/18” nawet nie przejeżdżam w roku tyle ile dedykowana wartość opony czyli 8000 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🙉🙊💪😁🌞🤷🏻♂️🦾🥳😷👑✅😂🚙🧠🎁👏🏻📲🫀🍀🤣
@arturniewiarowski49323 жыл бұрын
Jak ważne są opony... Kornacki jeżdżę na oponach wielosezonowych michlen. Opony super w Zakopanem pół metra śniegu na nich pokonywałem. Wada opony są miękkie (jak na F1 wspaniała przyczepność w zamian za szybkie zużycie) i latem powyżej 90 km na godzinę szybko się zużywają. Reszta bez wad.
3 жыл бұрын
Święta trójca bezpieczeństwa, Opony, Hamulce i Zawieszenie ;)
@lukassemm813 жыл бұрын
Fajnie się cb ogląda. Ale proszę wspomnieć o oponach typu run flat.
@PATRYK-R13 жыл бұрын
ja zakupiłem do E klasy Dunlop SP SportMaxx. 3 lata na nich 35tys km. trzymanie na deszczu bdb. ciche. do BMW X5 planuje również zakup Dunlopa. za opony premium płacimy duzo, ale warto! na deszczu auto zachowuje się pewniej. ogumienie starczy na dłużej. a i spalanie jest niższe (w przypadku E klasy po wymienie z budzetowych- poprzedni właściciel owe posiadal) na Dunlopa spalanie spadło o 1.5litra na 100km... a przy przebiegu 35tys km na komplecie to różnica w cenie się zwraca, a komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo o niebo lepsze! dlatego dbajmy o jakość ogumienia w naszych autach, bo warto!
@SzczęśliwyNikt3 жыл бұрын
Małe porównanie ... Po zakupie s5 b9 auto było na nowych oponach stylu „czarny lew” 😂 auto traciło trakcje nawet na 3-4 biegu😑 po zakupie michelin pilot sport 4S niebo a ziemia ,jak narazie jedne z najlepszych na których jeździłem Pozdro Adaś
@Dzacu43 жыл бұрын
ciekawe 👍
@baster90303 жыл бұрын
Umiarkowanie udany materiał. Tyle kwiecistego (często do przesady) opowiadania o bieżnikach i ani jednego zdjęcia? Przebitki w tle oderwane od treści. Taki youtube na leniucha... Liczymy na poprawę : )
@bezetigrekka3 жыл бұрын
Może pora użyć trochę wyobraźni? Jeśli nie masz pojęcia o czym chłop mówi to potrzeba obrazków? 🤦
@Siedliskowy3 жыл бұрын
Odcinek bardzo ciekawy ,tylko szkoda że nie wspomniałeś o oponach terenowych, a tutaj jest o czym mówić
@Dariuszfrans3 жыл бұрын
No szacun, jasno czysto
@amator19903 жыл бұрын
Mało konkretnych informacji, no szkoda . Pozdrawiam serdecznie
@amator19903 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie
@Kanga19743 жыл бұрын
Jesienia po raz pierwszy zalozylem wielosezonowe Bridgestone i jestem zachwycony. Czy pol metra sniegu, czy leje czy upal ... sa super! (mieszkam nad morzem gdzie sniegu duzo nie ma). Zobaczymy jak bedzie z trwaloscia bo robie ok 30tys rocznie.
@mandragor-813 жыл бұрын
Ja przejechałem już 30 tyś. km na wielosezonach i przekładałem przód z tyłem i w moim przypadku 60 tyś. km to będzie graniczne zużycie kwalifikującej do wymiany opony, śmigam na Goodyear 4 sesons.
@marekosuch78793 жыл бұрын
Panie Adamie co sądzisz o oponach xanomi czy te podrupke produkuje znana niemiecka firma
@driverrumia44763 жыл бұрын
Witam. Oglądam Ciebie od samego początku zakupu kontrolowanego w TV Turbo. Mam pytanie i proszę o odpowiedz. Czy dałbyś radę nagrać i powiedzieć coś ciekawego i mniej ciekawego na temat Jaguara XF z 2008/2009 roku??? Lub proszę mi odpisać czy warto kupić takie auto. Dużo jest ofert z silnikiem 2.7
@bogdanb.78193 жыл бұрын
Czy to miał być film dla Kowalskiego o oponach do jego astry czy może dysputa z Hołkiem co założyć do nowego GTR-a? 😉 Dzięki i pozdrawiam
@and0mi3 жыл бұрын
0:55 Widać, że lata doświadczeń przed kamerą są i przy błędach wychodzi się z twarzą 😆
@cajmada21133 жыл бұрын
Właśnie jestem w przededniu kupna po przejechaniu 60 tys na crosclimat ,a wcześniej jeszcze niemiec zrobil ok 40 tys 🙄
@cezarycezary95373 жыл бұрын
Jak zawsze klasa
@olo-fe8jg3 жыл бұрын
No po prostu geniusz😂😂😂😂
@arturzielinski86763 жыл бұрын
Bardzo fajny film czekam na kontynuację! Pozdrawiam! Miłych wakacji
@bezetigrekka3 жыл бұрын
Dobrze mówi, polać mu!
@stanisawbanach77223 жыл бұрын
I znowu masz rację, dobra oponą nie jest zła . Rozumiem że "kartofle" to te wszystkie nalewki których jest na rynku w brud a potem brakuje miejsca na feldze na odważniki😀
@nik0n63 жыл бұрын
Zajebisty film. Wyjasniles bardzo dobrze rodzaje opon. Moze w koncu ludzie zrozumieja dlaczego niektore modele tej samej opony moga byc prawie 2 razy drozsze. Przestalem ogladac m4k przez to jakie bzdury opowiada o oponach uzywanych. Jeszcze wspomniales najwazniejsza rzecz na temat wielosezonowych opon... jak coś jest do wszystkiego to jest do dupy... i to jest swieta prawda. Pozdrawiam i zostawiam suba. 10
@dr.Robert_A3 жыл бұрын
To opony trzeba zmieniać? Nie są na całe życie ?
@Adam_Kornacki3 жыл бұрын
Zależy ile kto żyje...
@dr.Robert_A3 жыл бұрын
@@Adam_Kornacki W moim przypadku to prawie kopa, to może powinienem zmienić jednak ?
@wiciuwiciu27833 жыл бұрын
@@dr.Robert_A Zależy ile się je...
@MariaMariacka3 жыл бұрын
Zmienisz kalesony to zmień i opony.
@krystian1283 жыл бұрын
ja to lubie ale jestem mało obiektywny bo lubie Adama . pozdrawiam
@pawelec91p3 жыл бұрын
Otóż to, lepiej dołożyć do dobrych opon. Bezpieczeństwo! Mieszkam w Irlandii i często widać jak to my czy nasi wschodni sąsiedzi jeżdżą na najtańszych oponach jak to Pan Adam powiedział kartoflach, ale auta marki premium.
@bartoszwilczak44293 жыл бұрын
Auta klasy premium 12 letnie kosztują od 2000-6000k a opona premium w serwisie 250 wiec 4 opony a moze nawet piec to koszt połowy auta , dlatego jeździ sie na najtańszej nowej firny „krzak” , opona premium przejedzie 10.000 a najtańsza 8.000 wiec nie opłaca sie kupować opony premium chyba ze ktis jeździ na wyścigi 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🙉💪😁🤷🏻♂️🦾🥳😷👑✅🚙🧠🎁👏🏻😂😂📲🫀🤣🍀😅
@pawelec91p3 жыл бұрын
@@bartoszwilczak4429 to fakt a nawet słyszałem argument że tania opona przejedzie więcej niż droga ale tu chodzi o bezpieczeństwo zwłaszcza że na wyspach bardzo często jeździ się w deszczu. Stać na konia to i stać na owies 🍻
@Paul-we3sb3 жыл бұрын
W jednym aucie mam Nokiany w drugim kormorany tańsze i fakt czuć różnicę na kormoranach auto gorzej się prowadzi także lepiej faktycznie dopłacić acz kolwiek do zwykłego rodzinnego wozidła te tańsze by stykały jak ktoś nie wariuje.Pzdr
@esaudiolab84903 жыл бұрын
Dlaczego w oponach asymetrycznych nie ma lewej i prawej???
@Lukaszglebocki693 жыл бұрын
Kupiłem paxaro letnie nowe do mondeo mk 4 dałem tysiaka Dobre będą ???
@johndvd23 жыл бұрын
Jak sama nazwa wskazuje kilkadziesiąt zaczyna się od pięćdziesiąt. 20, 30, 40 to dzieści lat nie dziesiąt. Pozdrawiam
@Ba_Lan.3 жыл бұрын
Zdrowko Twoje :)
@gregor8863 жыл бұрын
Jeszcze jedna ważna kwestia.. Producenci nie podają tego parametru. Grubość i sztywność ścianki bocznej, bok opony. Bieżnik, bieżnikiem ale jak opona się kładzie to dobrze nie jest 😉 w motosporcie ok, w drogowych niesamowicie czuć tą różnicę 😉
@kubek-w-kubek3 жыл бұрын
Mam pytanie za 100 punktow.. Czy warto doplacac do opon oryginalnych z ASO? Te z ASO mają zaznaczoną gwiazdkę, a te ze zwyklego sklepu nie. Czy jest jakas roznica miedzy nimi oprocz ceny?
@paolokos32833 жыл бұрын
Nie ma. Opony jak coś mogą być selekcjonowane do nowych samochodów, po to, żeby klient kupując nowy samochód miał poczucie, że wszystko jest perfekcyjne.
@wyimaginowany_user3 жыл бұрын
to zależy czy producent przewidział opony homologowane czy nie. Niektóre marki (premium) wymagają tego aby opona była z ich homologacją, wtedy gwarantują osiągi samochodu na tych oponach. W takich samochodach, jeśli masz założone nie homologowane opony, w przypadku wypadku, może mieć to wpływ na odszkodowanie (ale nie musi). Warto zwracać uwagę an ten aspekt przy wymianie opon.
@kubek-w-kubek3 жыл бұрын
@@wyimaginowany_user to ciekawy aspekt..czyli krotko mowiąc lepiej doplacic i wymienic w ASO jak ma sie nowe auto?
@wyimaginowany_user3 жыл бұрын
@@kubek-w-kubek Nie musisz kupować w ASO, możesz kupić z homologacją na dane auto. Zerknij tutaj: www.oponeo.pl/artykul/opony-z-pierwszego-wyposazenia-opony-z-homologacja
@kubek-w-kubek3 жыл бұрын
@@wyimaginowany_user ok dzieki juz zrozumialem
@adammosakowski85493 жыл бұрын
Szkoda ze nic o run flatach. Może o dzielny materiał i jakieś sugestie które najlepsze. Ogółem filmik wypas jak zwykle mógłbym słuchać godzinami. Pozdrawiam
@polopololo93373 жыл бұрын
Dla człowieka który porusza się z punktu a do b i robi to z głową naprawdę nie ma sensu wydawać dużo więcej kasy .Jak walisz 140 tam gdzie jest ograniczenie do 90 albo masz złe warunki pogodowe to i tak idziesz do piachu . Obecnie używam wielo sezonowych i jest ok ale był czas że potrafiłem latem poruszać się na zimowych i nic mi się nie stało ,dużo gadania ,marketingu itp ale wszystko zależy od tego czy masz w głowie rozum czy pustkę od zdolności czy szczęścia a tylko w nie licznych przypadkach od opony .
@robertduklus65553 жыл бұрын
Po 30 plus latach jezdzenia twierdze jedno. Do codziennego uzytku dla typowego uzytkownika nie ma lepeszych opon niz Michelin.
@wiciuwiciu27833 жыл бұрын
Akurat mam dwa komplety do wymiany! Pan Dunlop wynalazł opony jakie znamy i to niestety nie on na tym zarobił :(
@MaximPL11003 жыл бұрын
opona jest neizwykle ważna : dociąża samochód, daje lepsze poczucie kierownicy kiedy ociera się o nią, przy wypadku chroni narządy wewnętrzne, napina pasy bezpieczeństwa do granic lepiej niz napinacze pirotechniczne. Opona wymaga dbałości - najlepiej spozywać duzo piwa i tłustych posiłków.
@wiciuwiciu27833 жыл бұрын
@krzysztof89943 жыл бұрын
Mam opony Continental prenium cintact 6 super opony
@piotrek55203 жыл бұрын
Rok czasu i popekane 🤣
@cajmada21133 жыл бұрын
2,3 stówki dołożyć cholera za tyle to ja kupić myślę 🥴
@kklndl463 жыл бұрын
On jest milionerem a Ty myślisz o oponach do Gruza. Takie życie syty głodnego nie zrozumie
@cajmada21133 жыл бұрын
@@kklndl46 już kupione dedica navigator 3
@miszczu94823 жыл бұрын
Panie ‚ Adamie to grzech ziewać przy Pana publikacjach :)
@wiciuwiciu27833 жыл бұрын
Aaaa!!! Jeszcze CIŚNIENIE!!
@lukaszmajewski77193 жыл бұрын
Michelin Cross Climate (+) - sprawdzają się w mieście w zimie (tak do -15 stC) i w okresach przejściowych. Przy 30+ stC w lecie na autostradzie trochę pływają.
@michalwarmbier41133 жыл бұрын
Potwierdzam
@TheUser044603 жыл бұрын
Vredestein qatrac 33C 120km/h suzuki swift - nic nie plywa ;)
@wasyl57902 жыл бұрын
Śmieszy mnie czasem jak ktoś kupuje np.beemkę m albo Audi s lub RS a później cały rok wali na zimówkach jeszcze po sezonie do połowy startych. Albo fura za pół bani a nie stać na komplet opon
@jaroslawolszewski81503 жыл бұрын
To proste Trzeba kupic Michelin.
@zbyszekwozniak87993 жыл бұрын
Opony są ważne ale rozum kierowcy chyba ważniejszy ............
@krzysztofsztajkowski62293 жыл бұрын
Co ty .... . Jazda na drodze to nie tor i nie ma analogii do dróg polskich. Na drodze z nawet lekką koleiną opona szeroka jest zagrożeniem a nie zaletą. Tory mają inną nawierzchnię i zupełnie nie ma analogii do asfaltu na drogach. Może jesteś zafascynowany sportem samochodowym ale kreujesz skojarzenia które nie mają zastosowania na drodze. Zresztą to widać na drogach, czasami w telewizji, że wsiada ktoś do Ferrari i go wyrzuca przy byle błachej sytuacji drogowej. No wlasnie dlatego że samochód ma zbyt sztywne zawieszenie i szeeeeerokie opony, które trzymają jedynie na rancie. O ile dobrze pamiętam w Wawie była taka sytuacja. Zapierdolił w filar wiaduktu ... przypuszczalnie dlatego że to samochód go zaskoczył. Normalny, drogowy sprzęt by takiej sytuacji nie stworzył. NA DRODZE POLSKIEJ ZBYT SZEROKA OPONA JEST ZAGROŻENIEM. Wielokrotnie nie prędkość jest zagrożeniem a zbyt sportowy sprzęt, no i kierowca o dziwacznych skojarzeniach.
@seba37333 жыл бұрын
Witam serdecznie i pozdrawiam
@grzegorzsarnowski99363 жыл бұрын
Zawsze na zimowych
@kaskarozak.4543 жыл бұрын
Oponów 🥰
@adamdor85123 жыл бұрын
w e amg mam 275 tyl ale 335 w porhu to musi być cos, a myślałem ze mam duże opony
@wieslawkapka90073 жыл бұрын
Oponki to podstawa
@krzysztofkmiecik72313 жыл бұрын
Trochę głupie te wstawki. Mówisz o slickach a pokazuje jakieś zimówki. Można było wstawić zdjęcia opon o których w danym momencie mówisz.
@olgiert75503 жыл бұрын
ja nie widzę różnicy w oponach w czasie jazdy, dla mnie na każdej oponie jeździ się tak samo.
@pawerzasa12503 жыл бұрын
Jak dopasować do auta? A pół odcinka o wyścigowych oponach 🤦♂️
@bartoszkowal14703 жыл бұрын
A ja się przesiadłem na wielosezony w dwóch autach. W citigo Dunlopy. Kleją na suchym aż miło ale nie posiadają agresywnego zimowego bieznika. Pewnie będę miał kłopoty zimą. W audi zaś nokiany. Te wyglądają jak zimówki ( bieżnik) za to przy upałach przy większych prędkościach nie są aż tak stabilne.
@mandragor-813 жыл бұрын
Latam już drugi rok na wielosezonach, w zimę nie miałem zastrzeżeń. Natomiast nie lubia zdecydowanie ekstremalnych letnich temperatur. Obecnie nie widzę sensu dwóch kompletów opon, warunek to wielosezon premium.
@bartoszkowal14703 жыл бұрын
@@mandragor-81 Porównując bieżnik Dunlop Allseasons do innych marek to wygląda to na oponę wielosezonową z bieżnikiem jak opona letnia tyle, że dostosowaną do niższych temperatur. No nic. Zobaczymy jak będzie zimą.
@Tomasz2663 жыл бұрын
Oponów... Adam, naucz się używać końcówków!
@TukanCustoms3 жыл бұрын
49 osób jeżdzi po szynach 👌🏻
@answerreck3 жыл бұрын
Panie Adamie, Do tego co Pan mówi należy dodać jakiś milion wzorów fizyko - chemicznych i będzie się zgadzało. Piękny wykład mógłby być.
@markymark98513 жыл бұрын
Ci którzy dali kciuka w dół to pewnie miłośnicy komunikacji miejskiej lub pieszych wycieczek.
@pawe87693 жыл бұрын
Opony są mega ważne za zniszczone opony lub zimowe opony w lecie zabierałbym prawko na 14 dni. A sprawa jest prosta jak cie nie stać na nowe opony do auta to znaczy ze nie stać cie na samochód.
@Vitek22ful3 жыл бұрын
Ja kupuję opony ze szrotów po 30zł za sztukę i tyle.Nie stać mnie na paliwo a co dopiero na opony.
@m8ams7373 жыл бұрын
to i pewnie sam zakładasz na felgę ? 🤣
@Vitek22ful3 жыл бұрын
@@m8ams737 Tadek w stodole mi zakłada ja w zamian podbijam mu przegląd na lewo
@wojtek42723 жыл бұрын
Fajny temat Adamie ,co do opon wielosezonowych zgadzam się z tobą w 💯%, są do niczego 😃
@seastian3 жыл бұрын
Przecież on nic takiego nie powiedział w tym filmie.
@bortbort61613 жыл бұрын
coś w tle by się przydało melodyjka cicha czy coś
@tomaszjanuszkiewicz86303 жыл бұрын
Najsłabszy Pana film. Może trochę więcej na temat opon "cywilnych". Tyle jest ich rodzajów oprócz symetrycznych i asymetrycznych, są jeszcze wzmacniane, letnie bardziej deszczowe, zimowe bardziej śnieżne. Limity prędkości, masy itp.
@DrMrThe3 жыл бұрын
Filmik to taki wstep mógłby być do bardziej obszernego materiału. O samych letnich 20 min na spokojnie można posłuchać. Typy opon, różna półka cenowa, jakieś testy czemu taka a nie taka opona.
@Adam_Kornacki3 жыл бұрын
@@DrMrThe Oczywiście. Tak jak historii nie da się zgłębić w 10 min, tak samo tematyki ogumienia samochodowego
@DrMrThe3 жыл бұрын
@@Adam_Kornacki więc czekamy na dalsze filmy ;)
@mariusz6603 жыл бұрын
Jak się nie robi km to tylko wielosezonowki.
@zzzz20253 жыл бұрын
Myślę że wiedzę przeczytaną od producentów, laboratorium i testerów na torze to każdy głupi przeczyta czy opowie przed kamerą ... Odpowiedź jest jedna ...