Atari 65 XE ma dla mnie wymiar kultowy. Gdy pojawiły się maszynki 8. bitowe (Spectrum), miąłem już ponad 30 lat i miałem okazję być na prezentacji wykorzystania ZX Spectrum do projektowania konstrukcji jednej z budowli wodnych. Wrażenie było piorunujące - to, co metodą z kalkulatorem zajmowało ok. miesiąca czasu - maszynka (wraz z napisaniem programu) robiła ok. 24 godzin. Marzyłem o takim urządzeniu, ale w II połowie lat 80. cenowo było ono niedostępne. Nawet mój zakład pracy nie mógł kupić ZX Spectrum, bo trzeba było część ceny zapłacić dolarami. Potem pojawiło się Atari 65XE - w 1989 roku ogromnym wysiłkiem udało się je kupić - zestaw z magnetofonem, bo stacje dysków kosztowały więcej niż same Atari (wtedy w Pewexie wprowadzono możliwość częściowej płatności w złotówkach. Moi synowie mieli więc wymarzony komputer do gier, a ja mogłem wykorzystywać maszynkę do obliczeń, przydatnych w moje pracy (w tym także jako nauczyciela przedmiotów zawodowych). W 1991 roku Atarii stało się już domeną synów, bo w szkole, w której pracowałem powstała pracownia oparta o 8 sztuk PC AT i ich wykorzystanie do obliczeń było wygodniejsze. Tamto Atarii 65XE mam do dzisiaj, sprawne. Lubię sobie od czasu do czasu je wyciągnąć z pudełka i przypomnieć dawne lata. Wnukowie patrzą na ten komputer z lekką ironią.
@turekretromaniak3 жыл бұрын
nie wiedzą co dobre :)
@miroslaw56153 жыл бұрын
Co ta sowiecka niewola zrobiła wtedy z naszym krajem. To co w wolnym świecie było zabawką dla dzieci w Polsce służyło jako narzędzie pracy w biurach projektowych.
@ernestwilk32763 жыл бұрын
@@miroslaw5615 to też nie było tak, że na Zachodzie każdy mógł sobie od razu pozwolić na komp. 8 bitowy np C64, Atari czy ZX Spectrum. Jako nowość, w momencie pojawienia się na rynku też były cholernie drogie z ceną początkową ok. $400. Uwzględniając wartość dolara w tamtym czasie, to i tak kosztowało pensję lub dwie (na Zachodzie). A z dwojga narzędzi do bardziej skomplikowanych obliczeń zawsze lepszy był komp. 8 bitowy niż kalkulator ;)
@PiotrPilinko3 жыл бұрын
@@miroslaw5615 Z jednej strony - wpływ centralnego planowania. Z drugiej: ograniczenia COCOM, które zostały zniesione, jak zachód zapomniał już o małym Atari...
@Meanthord3 жыл бұрын
Twój wywód sprowadza się do stwierdzenia, że jesteś starym człowiekiem :P.
3 жыл бұрын
Atari - marzenie dzieciństwa. Rok temu spełniłem to marzenie i kupiłem sobie Atari 65XE. Piękny komputer.
@DaBuzz923 жыл бұрын
Ja muszę moje odświeżyć...
@senspl3 жыл бұрын
Po zapewne setkach filmów obejrzanych na YT o swojej najlepszej i nadal używanej zabawce z dzieciństwa, miło jest obejrzeć ten materiał. Coś przygotowanego z polotem, „na pro” i z pietyzmem. Coś niebędącego jedynie zlepkiem zaczytanych gdzieś przez Autora informacji, tylko ciekawym, twórczym i popartym ogromną wiedzą, profesjonalnie przygotowanym materiałem. Nie wiem jak ocenia to większość z „aktualnych Atarowców”, ale sam osobiście, uznaję, że ten materiał jak rzadko co na YT o 65XE, to jednocześnie coś dla 8-bitowego fana, jak i wartościowa, stricte „akademicka pogawędka” o tym skądinąd wspaniałym komputerze. Pozdro dla fanów i fanatyków Atari oraz osób, których interesuje historia technologii. Aurora pozdrawiam, no i proszę tylko o więcej na temat JIL ;)
@darekszott60103 жыл бұрын
Jeff prosto w punkt Twoj post.Pozdrawiam rowniez:)
@TrockeyTrockey3 жыл бұрын
Tak, materiał świetny. Są w nim smaczki.
@C64Lover3 жыл бұрын
@@TrockeyTrockey No, smaczki takie jak nazywanie atari 400/800 konsola a2600 z klawiatura ;) ;) ;) jak ktos naprawde siedzi w temacie to jest sie czego czepiac ale oprawa, dykcja, glos, slownictwo faktycznie rewelacja.
@krzysztofciesielski67702 жыл бұрын
Dziękuję Ci za ten kanał, to zaangażowanie, tę tematykę. Choć jesteś 10 lat młodszy, idealnie przybliżasz mi (owinięte mgłą zapomnienia) czasy, gdy zaczynałem rozumieć życie oraz świat wokół mnie. Szacunek i ukłony.
@tow.JanWinnicki3 жыл бұрын
Mieliśmy 65XE w ministerstwie ale wkrótce przekonałem się, iż 8-bitów nie wystarczało aby obliczyć o ile wzrośnie PKB i płace realne w wyniku wprowadzenia moich pomysłów racjonalizatorskich jak np. zaprzestanie produkcji mięsa. Dałem go Pannie Joli żeby się kobieta nie nudziła podczas moich długich obrad i plenum. Serwus!
@danzarz3 жыл бұрын
No to już wiemy, co było przyczyną niepowodzenia drugiego etapu reformy gospodarczej... architektura procesora nie wytrzymała obliczeń ;)
@MrOprawca19783 жыл бұрын
Bo zle liczyliscie, towarzyszu! Trzeba bylo zwiekszyc napiecie zazenia lamp o 12%, jak to powiedzial Sofronow, a Polska uroslaby w sile, a Polakom zyloby sie dostatniej!
@darekszott60103 жыл бұрын
Hahahahahaha...Dobre!!
@darekszott60103 жыл бұрын
@@peterkrawczyk5907 Niewatpliwie tak, nie moglem byc skoro mialem 10l?
@darekszott60103 жыл бұрын
Albo siedem? Juz nie pamietam...Ale moj ojciec pamieta Jana Winnickiego:D
@pawebatyra18192 ай бұрын
Po tej płytcce z 4:46 widać coś co mi się bardzo podoba. Do dobrega działania układ elementów i ścieżek wcale nie musi być równy, symetryczny powiedzmy "ładny" - ale jest. Ktoś włożył coś więcej niż tylko wymagane technologicznie minimum. Piękne i użyteczne - czyli po prostu dobrze zaprojektowane. Takie podejście widać po niektórych płytkach dawnej japońskiej elektroniki - czy to komputerowej (Sharp) czy dźwiękowej (Roland czy Yamaha).
@nobodynemoq3 жыл бұрын
Nigdy nie miałem Atari. Miał je mój przyjaciel z podstawówki, u którego w domu spędzałem więcej czasu niż we własnym 😆 Aż się łezka w oku zakręciła - ba, wręcz zajrzałem na allegro i wpisałem "Atari 65 XE"! 😁
@cybork123 жыл бұрын
Mój pierwszy komputer Atari 65XE nigdy go nie zapomnę.
@k0zik_old Жыл бұрын
Kurcze trafiłem tu przypadkiem i jestem pod ogromnym wrażeniem jak profesjonalnie i przystępnie jest opowiedziana historia Atari 65XL. Zdjęcia, opis i w ogóle, to jestem na prawdę pod ogromnym wrażeniem.
@rocznik83Ай бұрын
Swoje pierwsze Atari, czyli właśnie 65XE dostałem od kolegi za dwie paczki pall malli czerwonych. Była to wówczas równowartość ok. 8zł. Na rynku było już pierwsze playstation. Wziąłem z ciekawości, mam do dzisiaj. Pozdrawiam cię Jacek serdecznie.
@DarkMastreeek3 жыл бұрын
Dla mnie te materiały to nieoceniona wartość. Dziękuję!
@mirog36683 жыл бұрын
Łza się w oku zakręciła, mój pierwszy komputer,86rok, 800xl z magnetofonem XC12 z pewexu, stacja dysków tylko dla mega burżujów wtedy była :) Gry się wczytywały po 15min ( nie było wtedy jeszcze turbo ) i często pod koniec wgrywania się error, klapka magnetofonu dociśnięta książką.. coś pięknego ;)
@atariretrofan3 жыл бұрын
Ja zaczynałem z 65 XE ze stacją CA2001 - używane oczywiście :-) Mam do dzisiaj :-)
@IronBaboon3 жыл бұрын
Pomijając parametry techniczne to dla mnie najładniejszy ośmiobitowiec. Nie mogę doczekać się odcinka o grach.
@Bartheek_W_19833 жыл бұрын
Dwa tygodnie temu stałem się właścicielem tej oto maszyny. Jako dzieciak miałem Commodore 64, ale przyznaję, że Atari 65 XE to także bardzo fajna maszyna.
3 жыл бұрын
No proszę! :) Ja "w tamtych czasach" byłem wojującym Commodorowcem na scenie "Atarowca wal z gumowcja!" itd... Od kilu lat zacząłem dołączać do kolekcji retro maszynki Atari (dziś mam prawie wszystkie, poczynając od PONG-a z 1975 roku). I powiem tak... jako Commodorowiec stwierdzam po latach, że nasze ideologiczne uprzedzenia do całości Atari (bez znajomości tej platformy) były... daleko nieuzasadnione. Pomijam fakt, że to "ta sama rodzina" (i procesory i ludzie, którzy tworzyli kolejne generacje sprzętu Atari i Commodore), to jeszcze "małe" Atari ma swój szczególny urok (obecnie najczęściej korzystam z 800XL (1MB RAM, 2xPOKEY., Sophia 2 (DVI) z AVGCART, włączam go o wiele częściej, niż C128D, czy któregokolwiek z moich C64...). Na co mi przyszło, na stare lata... już mnie nawet posądzają o bycie... o zgrozo... Atarowcem. ;-P :-D
@andrzejwisniewski73583 жыл бұрын
65 XE to mój pierwszy komputer. Chyba dlatego teraz na stałe jest podpięty wraz SIO2SD Lotharka na moim stanowisku komputerowym obok peceta. Kupili mi go rodzice w Pewexie w 1987 r. za 125$, po roku zamieniłem na używanego C64 słysząc SID`a i widząc jakość gier. Ogromny sentyment do tego komputerka mam.
@pawekosznik4164 Жыл бұрын
Potwierdzam cenę, do dziś pamiętam ten dzień gdy mama mi kupiła 65XE.
@tazangg3 жыл бұрын
Grałem w Zorro na tym komputerze to był mój pierwszy kontakt z komputerami 😎
@blighthornsteelmace8203 жыл бұрын
a przeszedłeś?
@gregoryhouse71403 жыл бұрын
Pierwsza styczność z komputerami to właśnie to Atari, kolega to posiadał, ja później trochę stałem się posiadaczem Commodore C64. W Atari bardzo podobał mi się Basic, który był o niebo lepszy niż w C64. Na takich sprzętach uczyłem się programować. Budowa Atari 65XE przypomina mi późniejszą konstrukcje, widać że projektowali to ci sami lidzie. Mianowicie Amiga, która miała bardzo podobnie jak w tym komputerze, zarządzanie pamięcią, ale nie zdradzę szczegółów, to pozostawię na odcinek o Amidze, który zapewne powstanie, i niech opos konstrukcji pozostanie omówiony w filmie Świetny materiał, pozdrawiam.
@creekalmighty3 жыл бұрын
mój pierwszy komputer. czasy były takie, że każdy miał co innego. w okolicy było też c64, zaczęły się pojawiać amigi. dosyć szybko przyszedł też pierwszy pc. w pewnym momencie na rynku istniały systemy z różnych etapów rozwoju.
@GregoR_U2353 жыл бұрын
Zaczynałem właśnie na Atari 65XE. W Rzeszowie wszyscy dookoła mieli Atari, ktoś tam miał Amigę 500 i nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że Commodore 64 było tak popularne.
@morbid1.3 жыл бұрын
jak byłem dzieckiem to dostałem tę Atarynkę od kuzyna... od tamtego czasu zacząłem grać w gry :D
@mk_games_official3 жыл бұрын
Mój pierwszy komputer...cudowne lata spędzone z tą maszynką:) te czasy ładowania haha..wspomnienia do dziś...sentyment do dzis..komputer ze mną do dziś! Wciąż działa
@mk_games_official3 жыл бұрын
@@peterkrawczyk5907... raz mi wywaliło self test. Ojciec krzyczy wgrało Ci się. ta kurła wgrało jak nic. 200 obrotów w piach :), oh były emocje
@Szejski3 жыл бұрын
No i masz, od 4 dni nie umiem się uwolnić od tej piosenki: (na melodię Big Cyc "Wielka miłość do babci klozetowej") Pokochałem me Atari Było z drewna i ze stali Z prądem niezbyt to działało Węgiel wsypać należało Drewno wrzucać szybko, równo Bo się ciągle psuło g... W kącie ciągle zostawiałem I używać go nie śmiałem Najlepsze na świecie Atari Czy wiecie Że z drewna i stali powstało Atari? Ani Amiga, ani PC Lecz tylko, tylko ST!
@darkdantepl3 жыл бұрын
Do dziś jak mówię, że w latach osiemdziesiątych miałem Atari 800XE i magnetofon XC11 to mnie wszyscy poprawiają, że nie, to na pewno był XL i XC12. 800XE był to 65XE w wersji na rynek wschodni a XC11 sporo lepszym magnetofonem od XC12. No i jeszcze Turbo Blizzard ... :) Miło wspominam te czasy. Sobota rano, komputer do torby i na giełdę :)
@romanrobert23223 жыл бұрын
dokładnie tez tak, oczywiście na giełdę w Katowice załęże
@darkdantepl3 жыл бұрын
@@romanrobert2322 w Tarnowskich Górach w Kinie Europa też była giełda. Miałem wtedy jakieś 10 lat i o 4 lata starszego brata. Rodzice nie chcieli nas puścić samych do Katowic. :)
@greko16413 жыл бұрын
@@romanrobert2322 Druga giełda był w budynku Związków Zawodowych z widokiem na pomnik Dierżyńskiego xd
@pabloescobar89813 жыл бұрын
Mój pierwszy "komputer" Atari 130XE. Napisałem na niego grę milionerzy w baisic i nagrałem na kasetę. :D mam go go tej pory pełnosprawnego. Grało się w Word Karate, River Ride i Robbo
@creekalmighty3 жыл бұрын
to wgraj kiedyś to basic na youtube
@piko54103 жыл бұрын
A ja w basic napisałem sobie program do nauki na Prawo Jazdy. Wypytywał mnie losowo z testów. Zaliczyłem teorie z palcem w ... 😁👌
@SlawcioD3 жыл бұрын
River Ride, Robbo, Boulder Dash :D " wehikuł czasu to byłby cud " ;)
@piko54103 жыл бұрын
@@SlawcioD Zybex, Montezuma Revange, Mouse Trap(ST?)... I ta muzyczka z ośmiobitowca... 😢
@PiotrPilinko3 жыл бұрын
@@piko5410 Akurat kiedyś to nie był problem zdać testy :D W zasadzie znam tylko jedną osobę, która nie zdała testów za pierwszym razem - gość stwierdził, że wystarczy znać przepisy - jakże się pomylił. Teraz jest sędzią sądu okręgowego.
@mariusz58983 жыл бұрын
Mam Atari 800XE do dziś i używam, uwielbiam na nim grać,o oglądać dema i programować w Basic-u A to co w dzisiejszych czasach robią z nim zdolni programiści wzbudza autentyczny podziw. W dawnych czasach miałem też Commodore 64 i Amigę, ale to Atari jest na zawsze w moim sercu. Dziś do A5ari mam SDrive i rozszerzenie pamięci o 512kb Polecam każdemu retro graczowi!
@mellodeque3 жыл бұрын
też mam (chyba od 1989roku) "biedniejszego" brata 65XE ;) czyli 800XE ;)
@mariusz58983 жыл бұрын
@@mellodeque A czemu biedniejszy? To nie to samo?
@PiotrSygutPL3 жыл бұрын
Ja też mam Atari do dziś - po 25 latach wyjąłem z szafy i grałem na Montezumie - jedyna gra, która mnie wciągała ;-) A tak poza tym to Atari służyło mi do sterowania czarnobiałym telewizorem, otwieraniem drzwi i to wszystko sterowane za pomocą klaśnięć, przez mikrofon węglowy z telefonu "bratek". Do tego był podpięty wyświetlacz LCD do portów Joystikowych, na którym były komunikaty kiedy monitor był wyłączony. Drzwiami sterował silnik od wycieraczek z Jelcza. Niestety system był bardzo zawodny - a raz omało nie doszło do pożaru domu, ponieważ przy drzwiach były krańcówki, a na drzwiach guziki do ich otwierania - mama zapominała je naciskać i siłowała się z siłownikiem - który zaraz po otwarciu - chciał zamknąć te drzwi z powrotem ;-) Kiedy wróciłem ze szkoły - dostałem niezły ochrzan, że zza drzwi pojawił się ogień ... niestety musiałem swoje centrum sterowania rozbroić, ... ale najgorsze było to jak tata zobaczył, że to wszystko było przykręcone do parkietu wkrętami... wtedy to trzeba było się naprawdę ewakuować ;-) Ale Atarka zmieniła moje dzieciństwo i rozbudziła dusze elektronika, automatyka i informatyka... Kurcze, jakie to były wspaniałe czasy ... w sumie to są do dziś !
@ernestwilk32763 жыл бұрын
@@mellodeque Dlaczego biedniejszego? Oficjalnie to późna seria kończąca produkcję, różniąca się jedynie paskiem z logo. Ponoć statystycznie bardziej awaryjna, więcej wadliwych układów GTIA.
@ernestwilk32763 жыл бұрын
@@mariusz5898 Konstrukcyjnie to samo. Faktycznie już chyba gorszej jakości podzespoły, z końca produkcji, więcej wadliwych GTIA.
mialem taki sprzet! ale to byla rzeznia, jesli chodzi o czas ładaowania gierek...np. moja wtedy ulubiona Montezuma Revenge ładowała sie (magnetofon) jakies 45 minut (nie dorobilem sie turbo)..i nie daj Boze, gdy wtedy ktos kichnal czy chodzby odezwal sie glosniej - i cala operacje trzeba bylo robic od poczatku...slynny SELF test snil sie po nocach :-) najlepiej bylo wlaczyc ladowanie i wyjsc z pomieszczenia...i to nie bylo gwarancji, ze gierka weszla.... z ciekawych informacji, to na tamte czasy mozna bylo nagrywac sobie gry bezposrednio z radia - podczas nocnych audycji dla "komputerowcow", redaktorzy puszczali normalnie cale programy na antenie i wystarczylo sobie to nagrac magnetofonem...o prawach autorskich wtedy nikt nie slyszal :-)
@rafanowacki22602 жыл бұрын
Ja po roku używania Atari 65XE i magnetofonu XC-12 zainstalowałem sobie w magnetofonie turbo Blizzard i gry ładowały się 12 razy szybciej od "normalu" Co ciekawe elektronicy w mojej pracy montowali takie rzeczy pod koniec lat 80-dziesiątych Programy ładujące mogłeś kupić na Kartridżu, bo stacja kosztowała drożej od samego komputera.🕹🕹😉😉
@mikoajn.k4934 Жыл бұрын
Z tego co pamiętam, to mnie najdłuższe gry wgrywały się do 30 minut. Zwykle kilkanaście minut. Montezuma chyba około 16 minut, karate coś około 20-24 minut. Nie było tak źle, akurat tyle żeby po przyjściu ze szkoły i rozpoczęciu wgrywania jeszcze zjeść obiad. Oczywiście chodząc cały czas na palcach.
@wrobi7311 ай бұрын
@@mikoajn.k4934 Tak, Montezuma się "szybko" wgrywał. Karateka dłużej, a najdłużej chyba Silent Service.
@SlawcioD3 жыл бұрын
aż się łezka zakręciła w oku - mój pierwszy komp :D
@atariretrofan3 жыл бұрын
Mój też :-) Miałem ze stacją :-)
@kowalskijan19633 жыл бұрын
Zasilacz był stabilizowany stabilizatorem scalonym 7805, ale niestety zalewany w całości żywicą przez co mimo radiatora odprowadzanie ciepła było utrudnione. Dochodziło przez to często do uszkodzenia kondensatorów i braku stabilizacji. Ta wada zasilacza powodowała uszkodzenia elementów komputera wrażliwych na brak stabilizacji napięcia:: pamięci ram , mmu, bios i basic. Przeróbki turbo magnetofonów polegały na zamianie modulacji częstotliwościowej na fazową przez co uzyskiwano podwójny pozytywny efekt: zwiększenie niezawodności wgrywania i prędkości do 8x. Poza tymi drobnymi nieścisłościami opis całości prawidłowy i jako stary serwisant, jeszcze w zawodzie, od ośmiobitowców przez stacjonarne, laptopy po tablety i komórki pozdrawiam i czekam życzliwie na następne odcinki.
@arkadiusznowakowski63963 жыл бұрын
No tak. Ja dla odmiany swoje 65xe przechowałem do tej pory. Mam też xc12 z przeróbką turbo 2000 z dodatkowym kabelkiem do portu joysticka. Kasety gdzies poginely ale sprawiłem sobie sio2sd. Nie mam tylko czasu odpalić... Miałem tez zielony monitorek Neptun który moj ojciec swego czasu wystawił na smietnik zresztą tak jak zodiaka i kolumny zg15c. Atarynka na szczęście przeżyła... Mam do niej sentyment chociaz zazdrościłem kolegom commodore... Świetna robota Panie Adamie. Szacunek za to że się Panu chce... Pozdrawiam.
@krootki783 жыл бұрын
Miałem Atari 800 XL w latach 1988-1991. Kupiony na rynku (nowy) za, jeśli dobrze pamiętam - około 800 tys. złotych. Do tego magnetofon XC12. Potem przerobiony na Turbo. Nigdy niestety nie dorobiłem się stacji dysków a potem przeszedłem od razu na PC. Do dzisiaj mam ultra sentyment do tego komputera i do tej firmy. Cały czas mam w planach zakup Atari, ale to, co czasami sprzedający żądają to jakiś nieśmieszny żart.
3 жыл бұрын
Weźmy jednak pod uwagę, że i tak dziś na Atari pracuje się kilka dni, a nie kilkaset :)
@ernestwilk32763 жыл бұрын
Żałuj, że nie miałeś przyjemności ze stacją dysków, bo dopiero wtedy ten sprzęt nabierał mocy. Małe Atari było stworzone do stacji dysków, a szeregowy system komunikacji urządzeń SIO bardzo wydajny (pierwowzór USB), o wiele lepiej zaprojektowany niż port stacji dyskietek C64. Zupełnie inaczej niż system magnetofonowy - powolny, problematyczny i mało elastyczny jeśli chodzi o przeróbki turbo (wymagający ingerencji sprzętowej). Na polu magnetofonów wygrywał C64 i Spectrum.
@olek91403 жыл бұрын
Atarowcy forever zawsze razem!
@robertrak63813 жыл бұрын
Mam wciąż ten komputerek, leży w piwnicy w oryginalnym pudełku; ma jeszcze jak pamiętam folię na srebrnym napisie Atari :) . Nie miałem dedykowanego magnetofonu ale ludzie z wydziału elektronicznego uczelni produkowali interfejsy do użycia ze zwykłym kaseciakiem; nie mieli oryginalnych wtyczek więc trzeba było wiązkę przewodów precyzyjnie wsuwać pojedynczymi stykami na konkretnie określone piny gniazda w komputerze. Całość działała zadowalająco ale zdarzały się częste problemy z ustawianiem głowicy lub np. gdy wczytywany program wywalał się po kilkunastu minutach wgrywania na skutek błędu odczytu z taśmy.
3 жыл бұрын
Wyjmij go z piwnicy, dokup AVGCART-a (koniecznie z tym opcjonalnym kabelkiem do SIO), zgraj komplet oprogramowania na kartę SD i... to będzie kosmiczna frajda. A... polecam też FujiNet - małe Atari w Internecie to jest dopiero jazda!
@TECHNICUSChannel3 жыл бұрын
No to taka nostalgia tez mialem te konsole oraz commodore64 to były czasy i za dziecka sie śmigało. Pozdrawiam świetny materiał
@mariuszbrynkiewicz7038 Жыл бұрын
No, znowu sztos! Nie miałem Atari. Brat cioteczny miał. Ale tylko grał. Ja na C= lubiłem programować. I tak, będąc u brata pisałem programiki imitujące np grę w wyścigi. Wszystko na czystym BASiCU.
@maciejpudlo85213 жыл бұрын
Głos ludu został wysłuchany..👍
@adamluter73673 жыл бұрын
11:06 - ale w zasilaczu jest wlasnie stabilizator. Naprawiałem go (jest cały zalany żywicą, wiec młotek w użyciu) i jest tam uklad z serii 7805. 15:16 - były modele 65XE które nie miały tego mniejszego złącza, za to miały go wszystkie 130XE Przyjemnie się ogląda ten film. Pozdrawiam.
3 жыл бұрын
65XE miało wiele rodzajów płyt. Te starsze, faktycznie są "bez ECI" i jest to w zasadzie lekko zmodyfikowana płyta 800XL. Nowsze pojawiły się wraz z premierą 130XE, po prostu taniej było produkować płytę uniwersalną, która mogła być sprzedawana w dwóch, niby rożnych, modelach. :) W tej samej rodzinie znajdziemy jeszcze 800XE, najbardziej "potanioną" wersję 65XE, najczęściej posiadające fabrycznie wadliwe układy GTIA. Komputer był sprzedawany głównie w "demoludach".
@jantechniczek16253 жыл бұрын
zasilacz niczym kostka bursztynu ; paluchy sobie pokaleczylem przy rozbrajaniu:)
3 жыл бұрын
@@jantechniczek1625 generalnie nie poleca się używania oryginalnych zasilaczy (ok, jest cała wiedza, które są bezpieczne, a które nie itd...), ale... na szczęście małe Atari (od 600XL i 800XL w górę) wymaga tylko prostego +5V i masy - doskonałe zasilacze można kupić od Lotharka, ale można też użyć kabla USB z wtyczką DIN (po stronie Atari) i ładowarki 2A i też pójdzie (choć ja wolę dobry, współczesny zasilacz po prostu). W Atari 400/800, 1200XL wykorzystywany jest prąd zmienny 9V i w tych kompach doskonale sprawdzają się zasilacze od stacji dysków 1050, lub zamienniki.
@jantechniczek16253 жыл бұрын
@ MAdregodobrze posluchac i nigdy dosc!
3 жыл бұрын
@@jantechniczek1625 podziwiam wysiłek włożony w taką robotę (kiedyś przechodziłem to samo z zasilaczem od C64... i się poddałem :)). Ale.. naprawdę szkoda zdrowia i czasu... (jeszcze w C64 było kiedyś trudniej, bo tam są dwa napięcia i nie było takich zasilaczy na rynku, ale dziś już są dedykowane co C64, ba, jest taki, który ma wyjście na C64 i na stację 1541 II, czyli mamy tylko jeden zasilacz i można pociągnąć dwa urządzenia jednocześnie - oszczędność miejsca na stole i mniej kabli).
@vinegardrinker51593 жыл бұрын
Miałem 65XE ze stacją LDW2000. Wgrywany z dyskietki Turbo Basic XL był bardziej rozbudowany niż Atari Basic. W Kyan Pascalu napisałem programy liczące pozycje Wenus i Merkurego (na podstawie wzorów z Uranii). No i dużo fajnych gier. Mam jeszcze książkę Atari Basic Wiesława Miguta. Niedługo być może przyniosę do domu komplet 800XL, stację 1050 i magnetofon 1020 w oryginalnych opakowaniach, leżą i czekają u ciotki w szafie.
@ernestwilk32763 жыл бұрын
Skomentowałem już wyżej, ale tu powtórzę, że Atari nabierało pełnej mocy dopiero po podłączeniu stacji dysków i można było wtedy na tym komputerku zdziałać o wiele więcej niż tylko grać. Również miałem LDW2000 (taka fajna czarna z klapką + system turbo, chyba Toms), i Atari 800XL.
@Justyna_Biber3 жыл бұрын
Super odcinek - moje dzieciństwo.
@wieslawhus20693 жыл бұрын
ATARI 65XE był fantastyczny. Szkoda, że już dawno sprzedałem, teraz trochę żałuję. Pamiętam jak przyniosłem nowy 65XE wraz z magnetofonem do domu. To było cudowne, gdy rozpakowałem i mogłem podziwiać mieniące się logo wulkanu Fuji. Potem przyszedł czas na gry, basic, przeróbkę magnetofonu na turbo i język Action. Piękne czas, gdyby była możliwość powrotu do tamtych czasów, to bym nie zastanawiał się nawet sekundę. Tamten okres to 65XE i dużo wolnego czasu, zero gonitwy za natłokiem niekończących się spraw. Po prostu Hakuna - Matata.
@gonzogorf70193 жыл бұрын
to sobie kup, tego sprzetu jest od groma na rynku wtornym
@wieslawhus20693 жыл бұрын
@@gonzogorf7019 Nie chodzi o taki sprzęt, tylko o tamten, który kupiłem w PEWEX za roczne oszczędności. To były inne czasy, nie tak jak teraz, że wszystko jest dostępne praktycznie natychmiast i wybór jest ogromny. Wtedy to było 65XE i XC12, a do tego wspaniałe pismo BAJTEK. Nieraz i całą noc wklepywałem kod programu z BAJTKA do 65XE, a listing był w kodzie szesnastkowym. Piękne początki tego co mamy teraz. i jeszcze giełda na Grzybowskiej, niezapomniany klimat tajemniczości.
@gonzogorf70193 жыл бұрын
@@wieslawhus2069 ja swojego Spectruma sprzedalem z żalem ale na horyzoncie była juz Amiga, w chwili gdy ją kupowalem za podobny pieniądz mozna bylo miec uzywanego Maluvha. Po 25 latach odkupilem swojego ZXa, nie dziala juz ale moze z czasem go postawie jeszcze na nogi, A500 sprzedawalem bez żalu bo była już A1200 i ta przesiadka była czyms niesamowitym. Pecet nie robil juz zadnego wrazenia, to byla martwa maszyna do pracy...
@motiondesignstudio4293 жыл бұрын
@@gonzogorf7019 Amiga 600 z 20MB HDD kosztowała w 93 roku 7 150 000zł. Za tyle samo mozna bylo kupić 11 letniego 126p :)
@gonzogorf70193 жыл бұрын
@@motiondesignstudio429 jak rany, pewnie, jakby dobrze poszukać to można by w jej cenie kupić ze dwie Syrenki i motorynkę... swoją drogą 11 letni maluch to jeździł czy trzeba było go nosić? ;)
@cielakovsky3 жыл бұрын
To zawsze pozostanie dla mnie tajemnicą - skąd te łapki w dół pod filmem?.. Towary Modne rządzą :)
@miroslaw56153 жыл бұрын
Łapki w dół są od fanatycznych, zatwardziałych Comodorowców.
@swietyEFI3 жыл бұрын
mój pierwszy komputer,najpierw granie , potem basic a na końcu sporo spędzonych nocy na nauce assemblera 6502i i pisania dem :) do dnia dzisiejszego uwielbiam programować w assemblerze 6502 i budować na tych układach własne sterowniki. Świetny materiał , podrawiam - Święty/Zelax ;)
@michan39523 жыл бұрын
Miałem 130 i do tego stację dyskietek, piękne czasy a ile godzin spędziło się grając w River raid
@InformersPl3 жыл бұрын
Grałem w gry do puki przez przypadek w Mr.Robot nie wcisnąłem guzika "Options"
@adamsalamon5513 жыл бұрын
Jeżeli można byłoby coś zasugerować, to chętnie bym obejrzał podobny film o Amstradach CPC. Według mnie to najlepsza seria komputerów 8-bitowych, tylko u nas była mniej populatna i niedoceniona.
3 жыл бұрын
Amstrada mam własnego, czeka na swój dzień :)
@turekretromaniak3 жыл бұрын
popieram mam dwa cpc 6128 :)
@tommyeastwood43933 жыл бұрын
Miało gry takie same jak zx spectrum. Brak scrollingu. To były poważne wady, a do tego cena....
@Szejski3 жыл бұрын
@@tommyeastwood4393 Znajomy miał Amstrada CPC6128, a na nim grę m.in. Ghost'n'Goblins. Świetny side-scrolling! I do tego ten klimat cmentarza oglądanego na zielonym monitorze :D
@tommyeastwood43933 жыл бұрын
@@Szejski wyjątek potwierdza regułę. Żeby nie było, to był bardzo mocny komputer, żył chyba najdłużej ze wszystkich 8 bitówcow.
@danieljankowski84373 жыл бұрын
To był mój pierwszy komputer. Używany z magnetofonem Kasprzak i telewizorem Wela. Szkoda ze nie zostawiłem go sobie do dzisiaj. Miałem tez jakiś system Turbo to wczytywania gier w szybszym tempie.. Dzięki Adamowi można się po latach dowiedzieć co tak naprawdę mialo się wtedy w domu…. Dziękuje za film..
@darekszott60103 жыл бұрын
Pozdrawiam Adama i wszystkich widzow tego ciekawego bardzo kanalu:)
@SmakoszPilat3 жыл бұрын
Posiadam wszystkie modele od 2600 Wood do 800xe💪
@darekf61592 жыл бұрын
Ja swoją przygodę z komputerami zacząłem własnie od Atari65XE. Najpierw był klub zakładowy gdzie stały małe Atari. A w 1991r kupiłem do domu Atari800XE z magnetofonem, potem magnetofon przerobiłem na turbo Blizard, a nastepnie dokupiłem stację dysków 1050.
@rafanowacki22602 жыл бұрын
W 88 kupiłem Atari 65XE, w 89 zainstalowałem w magnetofonie XC-12 turbo Blizzard, ale w 90 kupiłem już Amigę 500
@sydov3 жыл бұрын
Pamiętam jak Mapasoft na Kościuszki zakładał turbosprężarkę do tego magnetofonu i z czarno prochowca robił prawdziwy ckm do ładowania gier :) To była wtedy rewolucja !
@donpedro7693 жыл бұрын
Do tego kaseta 90-minutowa i 150 gier na każdą stronę :-)
@lukasznalaskowski62943 жыл бұрын
Eee tam a pamiętacie myk jak wpadał kolega z kasetą i się ja kopiowało na 2 kaseciaku ? Czasem nawet na podwójnej prędkości !
@RCmodelManiac3 жыл бұрын
"- Przepraszam bardzo. Czy to Atari? - Atari?! CO PAN!? Przecież ja nie jestem rolnikiem!" Bardzo przyjemne te odcinki o retro komputerkach. Pozdrawiam serdecznie iii... "- WIĘCEJ WĘGLA!" :D
@tyrael11723 жыл бұрын
Wytrzyj jaja i nie pierdol.
@KH-lg3xc3 жыл бұрын
To miało sugerować, że bycie rolnikiem jest złe?
@miroslaw56153 жыл бұрын
@@KH-lg3xc To miało sugerować, że słowo "atari" brzmi jak nazwa jakiegoś narzędzia rolniczego.
3 жыл бұрын
Tyle, że to dotyczy Atari ST.... a tu mówimy o platformie A8.
3 жыл бұрын
@@KH-lg3xc gdyby nie rolnicy, to chyba nie mielibyśmy co jeść... ech...
@thomasbaduro-emergency37653 жыл бұрын
dziekuje to byl moj komputer !!!! dziekuje !!!
@motiondesignstudio4293 жыл бұрын
zamiast takiej cegly, do zasilania wystarczy ładowareczka od starego telefonu - 5V i 1A ;) Ciekawostka. Właścicielem wspomnianej w filmie firmy California Access (a raczej tego co po niej zostało) jest....Komputronik
@Glazox_3 жыл бұрын
Miałem 800XL i 65XE, później ST. Nostalgiczny filmik.
@atariretrofan3 жыл бұрын
ja też zaczynałem z 65 XE ale STe dopiero po 30 latach kupiłem :-)
@przemysawpoponski72503 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny interesujący materiał. Do Muzeum Elektroniki już się kilka razy przymierzałem, bo bywam regularnie w Krakowie, ale jakoś się dotychczas nie udało. Może to jest ten moment :-) Tytuły warsztatów: Ładowanie gier z magnetofonu, Ewolucja gier wideo na przykładzie konsol Pozdrawiam serdecznie
@barts.5173 жыл бұрын
Swietny odcinek, czekam na ciag dalszy.
@bearisland6383 жыл бұрын
Atari 130 XE - magiczne wspomnienia, bo to mój pierwszy komputer który dostałem na gwiazdkę 1990 roku. Wspominam go z dużym sentymentem, ale pierwszą miłością okazała się jednak Amiga...
@AtariFan Жыл бұрын
Mała korekta: maksymalna rozdzielczość obrazu to 384x240 piksele, widoczna (zależna od TV, LCD) i bezpieczna do wyświetlenia to zazwyczaj 336x240, natomiast podana w filmie wartość dotyczy ekranów tworzonych przez OS Atari i programy z niego korzystające.
@microoxi3 жыл бұрын
Oglądam i jak zwykle jestem zachwycony. Adaś - jesteś moim Guru! 😉
@Basboy832 ай бұрын
Ahhh, nostalgia. Też miałem tą wersje Atarynki. Czy będzie odcinek o Amidze 500?:)
2 ай бұрын
Kiedyś na pewno :)
@Matrixstrefa143 жыл бұрын
Mam ją jeszcze w rodzinnym domu i 5 lat temu była jeszcze na chodzie :) Jedynie podczas testowania poszła gumka od napędu magnetofonu.
@PiotrlechtanskyАй бұрын
W pierwszej chwili myślałem Że Pan jest Traczem z Plebanii😂 uderzające podobieństwo ale usposobienie nieporównywalnie łagodniejsze😂 film genialny I bardzo przyjemnie się go ogląda trafiłem tutaj przez przypadek i na pewno wrócę. Daję suba , ,,😉
@danzarz3 жыл бұрын
Dziękuję za ten interesujący odcinek. Mój pierwszy kontakt z atarynką to 800XL w połowie 1980-tych, potem było 130XE, natomiast 1040STFM używam do dzisiaj wraz z programem Notator...
@piotrszulejewski24543 жыл бұрын
chyba tak to było 1. Historia gier komputerowych w Muzeum Elektroniki 2. „Moje pierwsze źródło światła” - majsterkowanie
@spalart62293 жыл бұрын
Mam taki - działa do tej pory :)
2 жыл бұрын
Niedawno kupiłem Atari 65XE dokładnie z tym modelem płyty, który jest pokazany na filmie (CA200519-001). Zainwestowałem 100zł w dwie kostki RAM i MMU i mam teraz Atari 130XE :)
@Rewolwerpl2 жыл бұрын
No to jeszcze trzeba odpalić Prince of Persia do pełni szczęścia.
2 жыл бұрын
@@Rewolwerpl Prince of Persia śmiga, Video Blitz również :)
@adamsalamon5513 жыл бұрын
8:25 - POKEY w trybie 'Volume Only' umożliwiał wygenerowanie fali dźwiekowej o dowolnym kształcie, niebędącej przebiegiem prostokątnym.
3 жыл бұрын
Każdy modulowany przetwornik D/A tak ma, nawet spectrum z kondensatorem i rezystorem, więc ten "fjuczer" pomijam.
@jakubseman40743 жыл бұрын
Witaj Adamie! Z racji iż posiadasz w mojej opinii ogromną wiedzę na temat starszych sprzętów, mógłbym prosić Ciebie o pomoc w wyborze magnetofonu kasetowego? Interesują mnie dwa modele tj. Technics M226 lub Technics RS-B355, mógłbym prosić o sugestie, który lepszy? Pozdrawiam serdecznie.
3 жыл бұрын
Widzę, że funkcjonalnie są podobne. Brałbym nowszy (B355), bo większa szansa, że jeszcze pożyje, ale tak w ogóle to lepiej poszukać czegoś z HX-Pro i zaawansowaną redukcją prądów podkładu, jeśli to ma jakoś w miarę brzmieć. Dolby to raczej odradzam.
@motiondesignstudio4293 жыл бұрын
RS-B7xx 8xx lub 9xx (w zalezności od budżetu) BTW Czy musi to być koniecznie magnetofon? Pomijając sentyment do obcowania ze starym audio, zdecydowanie lepiej zdigitalizować własne archiwum i pójść w stronę (dobrego!) odtwarzacza sieciowego.
@jakubseman40743 жыл бұрын
@@motiondesignstudio429Dziekuję bardzo za poradę. Tak, chciałem kupić magnetofon, bo na ogół zajmuje się starymi sprzętami, mam magnetofony szpulowe, ale żadnego kasetowego, a samych kaset posiadam bardzo dużo, stąd taki pomysł. Pozdrawiam.
@mikoajszary58193 жыл бұрын
A pamiętacie czasopismo Bajtek? 🙈
@zbigniewgurak82613 жыл бұрын
Pamiętamy Bajtka. A pamiętacie Radioelektronika?
@e30maniak3 жыл бұрын
@@zbigniewgurak8261 a pamiętacie miesięcznik ZRÓB SAM?
@TrockeyTrockey2 жыл бұрын
Pamiętam jak szedłem 3 km do kiosku po pierwszy numer Bajtka. Rok około 85. Był! Posiadam go do dzisiaj.
@Rewolwerpl2 жыл бұрын
Na archive org można ściągnąć Bajtki
@tommyeastwood43932 жыл бұрын
@@TrockeyTrockey tez tak mialem. To bylo tak tajemnicze, ze, xzlowiek bal sie tych komputerow, a jednoczesnie byl nimi zafascynowany. Wszystkie bajtki trzymam w piwnicy, zona nie rozumie w jakim celu xD
@TzOk3 жыл бұрын
Było turbo bez dodatkowych kabelków i kartridży - Blizzard. Freddie'go we wczesnych 800XL nie było. Z kolei 400 i 800 (nie XL) używały 6502 w wersji podstawowej (bez wejścia /HALT) - zatrzymywanie zegara było realizowane przez zewnętrzny układ. Było też 800XE (prawie zawsze z uszkodzonym GTIA - wada dotyczyła trybu HiRes).
3 жыл бұрын
Tak, wszystko to albo pamiętałem, albo sobie przypomniałem przed produkcją tego odcinka, ale w dwudziestu minutach za mało jest czasu na wchodzenie w takie szczegóły. Wrócę do tego zresztą jak mi osiemsetka (nie XL) wpadnie kiedyś w ręce. 800XE prawdopodobnie pojawi się za jakiś czas.
@ernestwilk32763 жыл бұрын
@ Czy warto zajmować się 800XE, wszak to to samo co 65XE z końca produkcji, różniące się podobno jedynie etykietą. Natomiast chętnie obejrzę odcinek o Atari 400/800, który w Europie popularny nie był. Albo jeszcze lepiej - takie cóś jak Apple II :)
3 жыл бұрын
Do osiemsetki zajrzę, co nie znaczy, że będziemy od początku zwiedzać wszystkie układy :) Ale skoro jest okazja, trzeba rozkręcić. Reszta - jak się tylko trafi.
@gumaguma-yg2ow3 жыл бұрын
800XE to był 65XE zbudowany na płycie 130XE bez pamięci dodatkowej 64kb 4ro bitowej i ze złączem ECI koło cartridge dodatkowe sygnały.
@PiotrPilinko3 жыл бұрын
@@gumaguma-yg2ow To miałem 65XE też na płycie 130XE, również ze złączem ECI (z 1989 roku).
@behemot6663 жыл бұрын
to nie 3 rezystory tylko 3 zwory... kod kreskowy czarny pasek oznacza ZERO. Więc jest to opornik o wartości ZERO OMÓW (czyli zworka). Dawali takie żeby po prostu wyglądało estetyczniej, zamiast zwykłego kawałka drutu ;) Pozdrawiam
@tfarfolini97423 жыл бұрын
gry leciały w radio, można było nagrać na kasetę i wgrać. To było coś!
@psychotechniczne3 жыл бұрын
Nagrywałem gierki z radia i programy i nic nie uciekało. Rano wstać do szkoły nie mogłem
@KozubSoft3 жыл бұрын
Z kolegami wychodziliśmy z pokoju, aby wgrała się gra. :)
@lukasznalaskowski62943 жыл бұрын
Tak było ! wypad z pokoju i nie oddychać !!! no i moja ulubiona gra River raid - kurde i ciagly brak paliwa w dalszych planszach....
@dawidheh42433 жыл бұрын
też tak było u mnie, ale dziś po latach ciekawi mnie czy faktycznie to coś dawało?
@maxxonline20012 жыл бұрын
właśnie oglądam Pana film o c64...... i o dziwo mechanizm w magnetofonie jest IDENTYCZNY !
2 жыл бұрын
Zapewne jeden podwykonawca produkował je dla wszystkich chętnych.
@henrykhenrykowski27453 жыл бұрын
12:00 Jedyne przekleństwo na jakie P. Śmiałek mógł sobie pozwolić podczas prowadzenia kanału ;]
@raffhelm46353 жыл бұрын
👍👍ech...pamietam moje Atari 800XL 👍👍
@urgon63213 жыл бұрын
Miałem kiedyś tego Atari wraz ze stacją dyskietek i pokaźnym zestawem tychże. Tylko że to było w 1999 albo 2000 roku. Do tego mój ojciec nie chciał mi kupić właściwego zasilacza do stacji dyskietek, tylko jakiś chiński wyrób uniwersalny, który to wyrób stację zamordował... Miałem też Atari ST, wcześniej, ale z niemieckojęzycznym systemem. Wymiana na angielski była zbyt droga dla mojego ojca, więc ten komputer sprowadzony we wczesnych latach 90tych szybko sprzedaliśmy...
@peci67663 жыл бұрын
współczuję ojca sknery - kup mu w reważnu najtańszy model rozrusznika serca
@urgon63213 жыл бұрын
@@peci6766, nie za bardzo jest sens, bo nie żyje od 15 lat...
@darekszott60103 жыл бұрын
Uwaga....Atari 65XE w 1988 r kosztowal w Pewexie 109$ plus magnetofon 25$ ...to bylo sporo kasy:D
@mariuszrl11433 жыл бұрын
Kaseta TDK AD-X 90 kosztowała 2,50 dulka ... zbierałem na nią kasę 6 miesięcy ... 😱😱😱 To te 130 dolarów w tamtych warunkach zbierał bym do końca życia 😂😂😂. Dlatego Atari, Zx, C 64 były dla mnie marzeniem ... Kilka lat później stać mie było na AT 286 20 MHz z kolorowym 14 calowym monitorem SVGA ! A po tamtych zostało tylko wspomnienie z godzin spędzonych u kolegi, którego rodzice byli ... cieciem i sprzątaczką w Polskich ambasadach ... i było ich stać na te komputerki 😁.
@darekszott60103 жыл бұрын
@@mariuszrl1143 Mariusz no dokladnie tak:D Pozdrawiam:)
@williamgates14963 жыл бұрын
@@mariuszrl1143 Bardzo współczuję Ci tego AT. Amiga to było coś!
@ernestwilk32763 жыл бұрын
Ja kupiłem w roku 1986 w Pewexie Atari 800XL, które kosztowało ponad $140, potem cenę obniżyli do $114 (o ile mnie pamięć nie myli) i coraz więcej pojawiało się XE. A 130XE kosztował chyba $199. Na Zachodzie 8-bitowe Atari było wyprzedawane w tym czasie i Tramiel poprzez firmę Karen ubił z Pewexem deal. U nas to był wtedy najtańszy komputer, dlatego sprzedawał się dobrze. C64 trzymało cenę, było dużo droższe, aż do początku lat 90.
@mariuszrl11433 жыл бұрын
@@williamgates1496 😁😁😁👍👍👍😁😁😁, ale jednak był/jest bardziej przydany ... no i chyba gry były bardziej rozbudowane już 😉.
@kubuspuchatek47303 жыл бұрын
10:40 Dedykowany magnetofon ATARI 1010 miał przelotowe gniazdka. Późniejsze klony jak np. XC12 już nie miały. Ale był XC11, który co prawda miał tylko jedno gniazdko, ale dodatkowo łączył się z komputerkiem za pomocą kabelka, więc jakby jedno gniazdko miał na stałe z kabelkiem i wtyczką
@GadesChannel3 жыл бұрын
Moje dzieciństwo :) Atari 130XE i California Access CA2001 :) Panie Adamie, jeśli będzie o oprogramowaniu, to proszę koniecznie wspomnieć o naszym (polskim) udziale w postaci całkiem niezłej grupy programów i gier wydawanych przez L.K.Avalon, ASF czy Mirage Software :) No i o polskiej prasie z tego okresu, szczególnie o Tajemnicach Atari, które dzięki J.B.Wiśniewskiemu i Rolandowi Pantole skutecznie zaszczepiało w młodych umysłach zamiłowanie do programowania :) Jestem żywym dowodem ;)
3 жыл бұрын
Polski udział trwa nadal - ciągle powstają nowe gry w Polsce, gra w nie cały Świat - i to jest piękne. Serce rośnie, gdy Atarowcy w USA podniecają się nowym tytułem z nad Wisły...
@GadesChannel3 жыл бұрын
@ A to prawda, nasi koderzy są nie do zdarcia :D
@piwex693 жыл бұрын
Jedna tylko uwaga - Atari vcs/2600 z mos 6507 nie można traktować jako poprzednika 400/800/5200/XL/65/130/GS. Procesor jest zdecydowanie inny i tylko assembler je łączy (no i 8 bitów)
3 жыл бұрын
Procesor ten sam, tylko ograniczony do 13 bitów adresowych (8 kB max) i z częściowo wyciętymi przerwaniami. Więcej ograniczeń chyba nie było.
@rocky2o1o3 жыл бұрын
@ 2600 ma nieco inną filozofię działania.. praktycznie nie ma pamięci ram.. 128b.. inne możliwości graficzne (głównie sprity), dźwiękowe i brak kompatybilności oprogramowania.. Do Atari XL/XE zbliżona możliwościami jest konsola 5200
@larek3 жыл бұрын
Maksymalna rozdzielczość wyświetlanego obrazu w Atari jest większa niż podana na filmie. 320x192 to standardowa wielkość obrazu, a maksymalna to 384x240 w PAL. W NTSC jest kilka linii w pionie mniej.
3 жыл бұрын
Mowa o rozdzielczościach oficjalnych.
@larek3 жыл бұрын
@, w filmie mowa jest o rozdzielczości maksymalnej. W napisach do filmu również :) Nie ma czegoś takiego, jak rozdzielczość oficjalna. ANTIC to procesor obrazu, który potrafi generować obraz w trzech trybach szerokości: wąski - 32 znaki, standardowy - 40 znaków i rozszerzony - 48 znaków (czyli odpowiednio 256, 320 i 384 piksele). W pionie może być od 0 (zera) do 240 linii w systemie PAL. To nie są rozdzielczości tworzone sztuczkami programistycznymi, tylko w naturalny sposób dla ANTICA - poprzez DisplayList i odpowiednie rejestry. 320x192 to "wymiar" obrazu ustawiany przez system operacyjny komputera i tylko tyle. Programista może ustawić sobie inną rozdzielczość.
3 жыл бұрын
Oficjalne wartości pochodzą z oficjalnej dokumentacji komputera (podręcznika). Wspominałem, że można osiągnąć więcej niż 14 wymienionych trybów, także oficjalnych.
@larek3 жыл бұрын
@, w podręczniku obsługi komputera są podane standardowe rozdzielczości ustawiane przez system operacyjny, które są również ustawiane przez użytkownika dzięki instrukcjom Atari Basic. Oficjalna dokumentacja komputera mówi już o czymś więcej :) W filmie jest mowa o maksymalnej rozdzielczości, a to jednak różnica. No, ale co mi tam. I tak pewnie nikt na to nie zwróci uwagi (choć szkoda).
@ernestwilk32763 жыл бұрын
@ tutaj chyba bardziej pasowałoby określenie "tryb standardowy". Wiadomo o co chodzi. Obaj Panowie macie rację. Ten komputer, jak i inne (C64, Spectrum) projektowano z przeznaczeniem do połączenia z OTV, stąd takie ograniczenie, które oczywiście programista może poszerzyć. Dlatego zdecydowano się na 320x192 w PAL (żeby krawędzie edytora Basic nie wychodziły poza ekran telewizora). Dlaczego w Atari właśnie 320x192, a w Commodore 64 - 320x200? Tego nie wiem :)
@podroznik22143 ай бұрын
Mój pierwszy komputer :)
@wojciech83733 жыл бұрын
Ja w wieku lat około 10 miałem Atari 800xe. Sprzedaż tego powinna być zakazana, najpierw trzeba było czekać kilkanaście minut na wczytanie gry, a potem na dwa obroty przed końcem wyskakiwał błąd. Kompletna porażka nawet jak na siermiężną rzeczywistość PRLu.
@Luke-zn2dv3 жыл бұрын
Bo atari 8bit bylo tworzone z mysla o wspolpracy ze stacja dyskow. Niestety rodzice dzieci z bieda krajow, w tym z Polski, za swoje pensje byli w stanie kupic tylko magnetofony...
@micha44313 жыл бұрын
stację dysków dostałem w 1992 i było to jak skok do hajlajfu. :D - mimo, że właściwie był to już koniec epoki tych komputerów w PL, na świecie już trochę czasu wcześniej.
@TrockeyTrockey2 жыл бұрын
E tam, te bajki ;). Większość gier wchodziła poprawnie. Chyba że taśma była uszkodzona. Ale to dotyczyło wszystkich komputerów z danymi na kasecie. Owszem na Atari gry wchodziły długo, ale to był taki sobie mankament. Gra rekompensowała wszystko :)
@TrockeyTrockey2 жыл бұрын
@@Luke-zn2dv , napęd dyskietek kosztował wtedy drożej niż sam komputer.
@gregem66962 жыл бұрын
@@TrockeyTrockey , Atari tej serii miały w ROM błąd procedury odczytu , dlatego czasami losowo wywalało grę, całkiem niedawno to odkryto , są o tym filmy na YT
@user-re7cq3wy6r2 жыл бұрын
ładowarka do iphone'a ma takie parametry zasilania. zasilacz do atarynki to była konkretna cegłówka. bardzo miło wspominam. mój pierwszy komputer. już 386 się pokazywało na rynku. Design mistrzostwo. całe commodore mogło się schować nawet przed zx spectrum. w polsce królował magnetofon ale i królowało turbo także 65XE bez turbo cartridge to rzecz niespotykana :-) miałem też styczność z wersją "gamingową" 65XE i cartridge z jednym z pierwszych symulatorów lotów (flight simulator 2)
@maciejsek17822 жыл бұрын
Ja mialem Atari 800 XL. :) Podlaczony do radzieckiej kolorowej elektroniki. K
@Szczepan03 жыл бұрын
Super odcinek!! Warsztaty: ciekawostki z czasów wielkich wojen producentów gier wideo
@bearisland6383 жыл бұрын
Atari jesteś jak zdrowie. Nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz. I ten Cię doceni - kto na Commodore się przesiadł.
@myWareg3 жыл бұрын
Odcinek dobry jak zawsze :D Dzięki za przybliżenie sprzętu młodszemu pokoleniu Warsztaty: Historia gier komputerowych w Muzeum Elektroniki
@poziomy52733 жыл бұрын
Ha! A ja miałem Timexa 2048 i do tej pory (49lat) pamiętam wiersz z Bajtka chyba: Dziadek kupił wnukowi Atari I mówi "masz wnuku!" wnuk już nie slyszy popełnił seppuku. 😁
@martilion3 жыл бұрын
Dobre ! Nie znałem ! 🤣😁🤣
@JacekWyrebkiewiczAI3 жыл бұрын
ja na Timex napisałem cala prace dyplomowa wraz z rysunkami i wykresami w roku chyba 1990 😀👍🍻
@Mokry_Pierd3 жыл бұрын
Miałem z magnetofonem później wersje turbo. Grało się. Miłe wspominam polskie gry z avalona.
@MrJzuk Жыл бұрын
Miałem Atari i do niego cartridge z językiem Action. To nie był interpreter jak Basic i dlatego działal bardzo szybko.
@FriedrichC3 жыл бұрын
Miałem Atari 800XE (komputer na płycie 130XE ale z 64kB pamięci) plus magnetofon z turbo, a później stacja XF551. Zestaw po kilku latach niestety sprzedałem, ale 10 lat temu chwyciła mnie nostalgia i kupiłem znowu Atarynki różnych modeli z tym ze do wgrywania wszedłem we współczesność: najpierw kabel SIO-USB, później kartridż SIDE by ostatecznie uzupełnić zestaw o emulator stacji dysków SIO2SD. Prawdziwa stacja 1050 i magnetofon XC12 robią już tylko za dekoracje. PS Ale gdyby jakimś cudem odnalazł się mój oryginalny zestaw to dałbym teraz za niego rzeczywiście konkretne pieniądze. Siła nostalgii.
@ernestwilk32763 жыл бұрын
SIO2SD na tyle doskonale emuluje oryginalną stację dysków, że można o niej zapomnieć. Ja swoje SIO2SD włożyłem do obudowy po magnetofonie CA12
@fytfytfristajlo3 жыл бұрын
Właśnie mi się przypomniał symulator perkusji obsługiwany dżojstikiem nagrany z rozgłośni harcerskiej.
@MrProminister3 жыл бұрын
Łaka Maka Fą!
@JanKowalski-qv1oe3 жыл бұрын
Też nagrywałem na lampowy magnetofon szpulowy ZK 125 automatic, te audycje z Rozgłośni Harcerskiej.
@SmoczyExpress11 ай бұрын
luty rok 1990 pierwszy moj mikrokomputer co za niespodzianka atari 65 xe i magnetofon xc 12
@mark-robots9 ай бұрын
Ja Atari 65 dostalem na gwazdke 87 (120 dollars Pewex).
@konmaj6 ай бұрын
Też mój pierwszy komputer osobisty - dostałem go jesienią 1987 (miałem wtedy 11 lat). Pamiętam jeszcze 2 pierwsze gry: Miner 2049er i Submarine Commander.
@odislaw5 ай бұрын
@@mark-robots ja tez z Pewexu w 1988 na koniec podstawówki za swiadectwo z czerwonym paskiem :)
@taksebrzdekam...1866 Жыл бұрын
Rocznik 74. Pamiętam jak ciekło mnie po nodze na widok 800XL dostanego przez kolegę od babci z RFN. Nie zapomniane wrażania po Wilhelm Tell w Basic z czasopisma bodajże Bajtek, może Komputer (to tak dawno) Pozdrawiam😋
@kurkasmakoszka6402 Жыл бұрын
Kto miał szczęście, bogatych rodziców lub rodzinkę w RFN i trochę oleju w głowie na giełdzie komputerowej wypracował niezłe kieszonkowe. To był wyższy poziom od kaset VHS z nagranymi filmami. Giełda np. w Katowicach była prawdziwym inkubatorem przedsiębiorczości młodego kapitalizmu, piractwo nie było gonione, dzikie czasy. Wystarczył sprzęt, dostęp do dobrych tytułów gier, kasety magnetofonowe były tanie, późniejsze czasy Amigi i dyskietek to już ogólnie rarytas bo czas kopiowania błyskawiczny. Średnio operatywny nastolatek na giełdzie w sobotę wypracowywał miesięczną pensję rodzica. Gdy miałeś już trochę grosza kupowałeś używane Commodore i Atari bo ludzie przechodzili na Amigi. Piękne czasy. Pozdrawiam rocznik 74.
@arektaras79643 жыл бұрын
Zastanawiam się czemu tak inteligentni ludzie jak ty nie rządzą nami ,podejrzewam że byśmy trzesli światem pozdrawiam serdecznie
@michasz27053 жыл бұрын
Mój pierwszy komputer. Wspomnienia wracaja 🙂 w XE albo XEGS byla wbudowana gra, po restarcie z wcisnietymi klawiszami funkcyjnymi odpalal sie prosta strzelanka. Niestety nie pamietam jakie klawisze, a w necie brak informacji.
@larek3 жыл бұрын
XEGS. Trzeba trzymać klawisz SELECT przy włączaniu komputera lub odłączyć całkowicie klawiaturę przed włączeniem. Wbudowana gra to Missile Command.
@michasz27053 жыл бұрын
@@larek Czyli jednak mam dobra pamiec 🙂 Dzieki za potwierdzenie, i dokladna informacje jak to wygladalo. Mialem wtedy 5 lat
@piotrjader8914 Жыл бұрын
W tamtych czasach robiłem tzw. turbinki, montowane w magnetofonie, przyśpieszające wczytywanie danych z kasety po wgraniu niewielkiego programiku. Turbinka była oparta o SN7401 albo 7403 (wymagało to zmiany w układzie zasilania), i jeden tranzystor npn oraz kilka rezystorów. To se ne vrati...
@piotrjader8914 Жыл бұрын
A i jeszcze był jeden opamp (najczęściej uA741)
@tyrael11723 жыл бұрын
Kocham ten "komputer".
@sebastian_drazczyk3 жыл бұрын
Wspomniana California Access składała w latach 90-tych kiepskie laptopy ale za to tanie w porównaniu z konkurencją o takich samych parametrach. Jakość wykonania była fatalna. Miałem taki laptop. Na szczęście udało mi się go sprzedać póki nie zeszła farba z obudowy ;)