Co to jest prąd elektryczny? Część trzecia: prąd przemienny [TOWARY PRAKTYCZNE 5]

  Рет қаралды 49,178

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 4 жыл бұрын
Jako kształcony elektronik oglądam takie filmy z szerokim uśmiechem. Fajnie zrobione. Wytłumaczone prosto ale broń Boże nie prostacko. Oglądać dla relaksu filmy o swoim zawodzie - tylko u Adama :)
@secondhandbuilds6113
@secondhandbuilds6113 4 жыл бұрын
No to teraz już będzie z górki, reaktancja, impedancja, moc czynna, bierna i pozorna. Jak miło wrócić do technikum. 👍
@Electester
@Electester 4 жыл бұрын
Więcej, więcej Panie Adamie... bo słucha się fenomenalnie. Przystępnie i przyjemnie przekazywana wiedza to skarb.
@Pietrunia223
@Pietrunia223 2 жыл бұрын
W końcu ktoś, kto ładnie potrafi opowiedzieć o zagadnieniach z fizyki i w tak prosty, wyrafinowany sposób. W moim życiu żaden nauczyciel nie uczył tak pięknie obrazowo i prosto
@tropicielhistorii
@tropicielhistorii 4 жыл бұрын
Stary jestem, ale uwielbiam taką wiedzę 👍💪😀 dziękuję i pozdrawiam z Pomorza 🍀🍀🍀
@ALN2006
@ALN2006 4 жыл бұрын
mega tematyka, instalacje i sieci, o co kaman jak to w praktyce jest tak na chlopski rozum dla laika, bardzo przydatne informacje przekazane po mistrzowsku! pozdrawiam
@compaqchemlab
@compaqchemlab 4 жыл бұрын
Hasło na dziś: samoindukcja. Cewki nie lubią zmian, więc mamy takie cudowne zjawisko, którego niejednego amatora zabaw z dzwonkiem elektrycznym popieściło przy zabawie (nawet z baterią). To jest jeden z tych "problemów" wspomniany na filmie. Film jak zawsze świetny!
@harlacz
@harlacz 4 жыл бұрын
chciałbym, żeby Pan miał milion subskrybentów !!! pozdrawiam
4 жыл бұрын
Ja też! :) Pozdrawiam również.
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf 4 жыл бұрын
Z milionem subów pan Adam byłby milionerem xD
4 жыл бұрын
Ale też filmów byłoby więcej :)
@user-qh9ut3wv4u
@user-qh9ut3wv4u 4 жыл бұрын
Bardzo Bardzo prosto , ciekawie , zrozumiale i na temat . To tematy potrzebne dla wiedzy wszystkich. Ekstra odcinek . Pozdrawiam Pana . Przemek z Łodzi.
@mateuszchojnacki1873
@mateuszchojnacki1873 4 жыл бұрын
Super odcinek jak wszystkie na tym kanale. Rodzaje silników w pralkach oraz tych przemysłowych 3fazowych to ciekawy temat na przyszłość. Pozdrawiam :)
@marcinzacharewicz6145
@marcinzacharewicz6145 4 жыл бұрын
Gratuluję bardzo dobrze merytorycznie przygotowanych materiałów. Wytłumaczenie zagadnień z elektrotechniki w sposób przystępny nie jest proste, a Panu udało się to znakomicie. Duże wrażenie robi na mnie sposób przedstawienia oraz wykorzystanie poprawnego języka technicznego, co niestety jest rzadkością nawet w środowisku akademickim. Mam nadzieję, że uda się Panu utrzymać tak wysoki poziom. Jeżeli byłby Pan zainteresowany opracowaniem kiedyś odcinka na temat stateczności i pływalności okrętu (jednostki pływającej) mogę Panu udostępnić materiały którymi "katuję studentów". Myślę, że zagadnienie może zaciekawić sporo osób. Pozdrawiam i życzę dużo satysfakcji i radości z wykonywanej przez Pana pracy.
@zygmunttes9489
@zygmunttes9489 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy pomysł, chętnie bym obejrzał taki odcinek. Pozdrawiam.
@radiotv2011
@radiotv2011 4 жыл бұрын
Dziękujemy i prosimy o więcaj😀
@sobol2463
@sobol2463 4 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, ze trafiłem na ten kanał, gdy od niechcenia skakałem po YT. Bardzo fajny i rzeczowy materiał :)
@UnexpectedBoy
@UnexpectedBoy 4 жыл бұрын
Muzyka w intro/outro i tle naprawdę pasuje i jest super
@pawelcitak83
@pawelcitak83 4 жыл бұрын
Pytam się czemu nie ma tego w discovery Science??? Panie Adamie jestem pełen podziwu za to co Pan robi! Świetny kanał który zaraża i jest po prostu mega ciekawy! Świetna robota! Pozdrawiam
@TECHNICUSChannel
@TECHNICUSChannel 3 жыл бұрын
Szkoda ze Pana nie miałem na lekcjach fizyki. Z panią która absolutnie nie wiedziała i widziała wszystko na papierze na wyższej szkole był temat z jej ust bardzo suchy dlatego musiałem sam kiedyś sie uczyć bym wszystko skojarzył. Brawo!
@Cryona
@Cryona 4 жыл бұрын
Właśnie się dowiedziałam czym jest to dziwne, duże gniazdko, które mąż ma w garażu :) Super są Pana filmy! :)
@bartekkowalski6408
@bartekkowalski6408 4 жыл бұрын
Świetny materiał. Może ja jestem za pan brat elektroniką i elektrycznością, ale Pana materiały o "prądzie" pomogą zrozumieć te zagadnienia mojemu kumplowi, który załatwił sobie uprawnienia SEP owskie bo szef mu zapłacił, żeby "mógł wchodzić do szaf"...
@NecrosDeus
@NecrosDeus 4 жыл бұрын
Dziś te uprawnienia to fikcja. Kurs kilkugodzinny zakończony "egzaminem". Niektórzy mając te uprawnienia SEP to nawet nie wiedzą, że nie należy dotykać gołych przewodów pod napięciem! 😃
@ukaszswierkosz1784
@ukaszswierkosz1784 4 жыл бұрын
Panie Adamie, proponuję odcinek na temat wojny napięć w sieciach dystrybucyjnych. Na początku Edison forsował napięcie stałe jako standard (żeby zrazić opinię publiczną urządził nawet publiczne zabicie słonia afrykańskiego prądem zmiennym), dopiero Tesla przekonał świat do prądu zmiennego. Świetny materiał, Pozdrawiam!
4 жыл бұрын
Na historię elektryczności pewno także przyjdzie czas :)
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 3 жыл бұрын
Michał Doliwo Dobrowolski pracujac dla AEG przekonał świat i stworzył większość urządzeń trójfazowych.
@marekpo78
@marekpo78 4 жыл бұрын
Fajne i zrozumiałe, dobrze się tego słucha a przy tematyce naukowej to trudne do osiągnięcia. Przydał by się jakiś nowy odcinek o symbolach minionej epoki bo odcinki są świetnym lustrem klimatu tamtych lat. 😎 Pozdro.
@bartekkrzyzanowski7211
@bartekkrzyzanowski7211 4 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek, dziękujemy
@Nelisailara
@Nelisailara 4 жыл бұрын
dziekuje, wchłonąłem 😍
@michatabaka759
@michatabaka759 4 жыл бұрын
Bardzo dobry reportaż 👍
@motiondesignstudio429
@motiondesignstudio429 4 жыл бұрын
kazdy jest swietny :)
@hades1696
@hades1696 4 жыл бұрын
W końcu rozumiem jak to działa, dziękuję
@andrzejw8788
@andrzejw8788 4 жыл бұрын
Kształtnego sinusa, Panie Adamie! Jutro w pracy tak się przywitam z kolegami elektrykami. Albo zrozumieją, albo dziwnie na mnie popatrzą.
@dmxe
@dmxe 4 жыл бұрын
Świetny utwór na intro i outro!
@arturgorniak3741
@arturgorniak3741 4 жыл бұрын
Wiecie, co mówią elektrycy, jak się żegnają? - Będziemy w kontakcie :-D
@b4rtlomiej
@b4rtlomiej 4 жыл бұрын
:) genialnie wytłumaczenie :)
@JanekPilot
@JanekPilot 4 жыл бұрын
Pojawił mi się nowy kanał i pomyślałem że to kanał mistrzowski
@pokrec
@pokrec 4 жыл бұрын
Nie jestem pewien, czy "jeden biegun" przesyła się ziemią. Owszem, są uziemienia, ale elektrony ziemią praktycznie nie płyną. To wygląda tak, że generatory synchroniczne w elektrowni są z reguły połaczone w gwiazdę. Środek gwiazdy jest uziemiony dla bezpieczeństwa. Napięcie z generatorów (międzyfazowo ok. 6,3 kV) trafia na transformator podnoszący napięcie do tych 110 kV (wtórne uzwojenie w trójkąt: pl.wikipedia.org/wiki/Transformator_energetyczny, sekcja Grupy połączeń). Trzy przewody fazowe z tego transformatora idą sobie po słupie trzema kablami i to nimi idzie cała energia. Żadnego kabla neutralnego nie ma (połaczenie w trójkąt). Po drugiej stronie mamy transformator średniego napięcia i on nam przetwarza napięcie na takie o napięciu międzyfazowym 15 kV. Dalej nie potrzebujemy przewodu neutralnego, bo sieć jest symetryczna. Lokalnie mamy tansformator rozdzielczy o uzwojeniu pierwotnym w trójkąt (albo uziemioną centralnie gwiazdę) i wtórnym - w gwiazdę dla przemysłu a w zygzak - dla konsumentów detalicznych. On daje napięcie 230 V fazowo (400 V międzyfazowo) i dopiero z tego wtórnego uzwojenia punkt centralny gwiazdy (zygzaka) jest uziemiany przy transformatorze i dodatkowo rozprowadzony jedną z 4-rech żył kabla dystrybucyjnego do odbiorców. Pozostałe 3 żyły fo fazy. O ile obciążęnie jest symetryczne, to przewodem neutralnym nie płynie żaden prąd. Ale z reguły obciążenie po stronie odbiorców nie jest całkowicie symetryczne, więc nie wszystkie fazy sa jednakowo obciążone a przewodem neutralnym prąd płynie. Można wyeliminować niesymetryczne obciążenie strony odbiorczej transformatora przez połączenie uzwojenia wtórnego w zygzak i wtedy można cała moc z trzech faz ciągnąć jedną fazą a transformator będzie to "widział" jak obciążenie symetryczne, ale takie uzwojenie jest bardziej kosztowne i stosowane tam, gdzie asymetrie przekracają 10%. Aż do wtórnej strony transformatora rozdzielczego sieć jest trójfazowa symetryczna, czyli przewodem neutralnym (nawet gdyby taki był poprowadzony), prąd i tak by nie płynął. Lokalne uziemienie w gniazdkach jest kompletnie niezależne od sieci i zasadniczo z punktu widzenia transportu energii nie pełni żadnej roli, ono jest dla bezpieczeństwa.
@Tempera101
@Tempera101 4 жыл бұрын
Spotyka się, zwłaszcza na komtyncie Amerykańskim. en.wikipedia.org/wiki/Single-wire_earth_return Ponadto stosuje się jednobiegunowe kable podmorskie przesyłające energię elektryczną, za przewód powrotny służy elektroda wkopana w dno morskie.
@pokrec
@pokrec 4 жыл бұрын
@@Tempera101 Ok, racja. Niemniej w trójfazowej dystrybucji nie ma nawet potrzeby istnienia "drogi powrotnej". No i SWER jest mniej efektywny i w sumie bardziej problematyczny. Jak zwykle, Amerykanie chadzają na skróty, jeśli idzie o prąd elektryczny.
4 жыл бұрын
To prawda, pisałem już o tym niżej. Tutaj nie chciałem wchodzić w zawiłości prądu trójfazowego, przyjdzie na to czas. Można było pominąć ten niefortunny fragment wysokonapięciowy. W każdym razie wrzuciłem sprostowanie w opisie pod filmem.
@Tempera101
@Tempera101 4 жыл бұрын
@pokrec, jak na serwisie Elektroda napiszesz coś takiego, to momentalnie pojadą po Tobie jak po dzikiej świni. Zaraz się znajdą teoretycy, którzy udowodnią, że na jednej fazie jest obiciązenie oporowe, na drugiej pojemnościowe a na trzeciej indukcyjne.
@pokrec
@pokrec 4 жыл бұрын
@@Tempera101 Bo elektrycy i elektronicy z jakichś powodów statystycznie częściej mają dziwnie wysoki poziom agresji. Elektrpda to forum elektroniczne w treści i faszystowskie w formie. Jedna pomyłka i ostrzeżenie. Przejęzyczenie - i ban. Jednocześnie w kontaktach osobistych bywają przrważnie bardzo sympatyczni i potrafią nawet czegoś nauczyć bez używania epitetów i argumentów "ad personam". Czyżby ta agresja była wynikiem sporego stresu w czasie pracy? Też bym był strzępem siebie, jakbym był elektrykiem czy saperem. Co nie znaczy, że prądem się nie bawię od dziecka.
@JaromirWielki
@JaromirWielki 4 жыл бұрын
Idealna lekcja elektrotechniki. Warto by wspomnieć tylko o jednostkach SI. Pamiętam jak w pierwszej klasie miałem jeszcze opór a potem nagle pojawiły się rezystancje, susceptancje i konduktancje. Pozdrawiam
4 жыл бұрын
O jednostkach SI warto będzie zrobić osobny odcinek.
@JaromirWielki
@JaromirWielki 4 жыл бұрын
@UC-gu0OpOlY02f3KpE2V0XRw Uczono mnie a teraz ja uczę więc spojrzałem na ten poniekąd doskonały filmik z perspektywy wykorzystania go kiedyś w celach edukacyjnych. Pamiętam jak mi zamieszano w głowie ze zmianą jednostek, oznaczeń (np. R S T na L1, L2 i L3) i norm i warto by o tym wspomnieć. Oczywiście pozostawiam to woli autora, a oglądającym na uwadze. Pozdrawiam serdecznie.
4 жыл бұрын
Prywatnie wolę RST, bo na tym się wychowałem, ale zmieniły się standardy. Zresztą zmieniają się bez przerwy, w chemii, którą także bardzo lubię, przeżywałem już chyba dwie albo trzy rewolucje w nazewnictwie. Na razie ograniczyłem się do jednej fazy, bo i tak tego jest dużo, a z założenia kieruję te filmy do nieelektryków. Ale wrócę do tematu na pewno.
@JaromirWielki
@JaromirWielki 4 жыл бұрын
@ Panie Adamie, jeśli nie ma Pan nic przeciwko to z miłą chęcią wykorzystam w przyszłości Pana filmy na zajęciach z przyszłymi adeptami tej niełatwej dziedziny jaką jest elektrotechnika. Dziękuję za świetnie opracowane zagadnienie.
4 жыл бұрын
Będzie mi bardzo miło :)
@januszcybulski1708
@januszcybulski1708 2 жыл бұрын
Z generatora elektrowni wychodzi napięcie trójfazowe o napięciu 6kv,jest to najwyższe napięcie w maszynach wirujących.Na stacji transformatorowej napięcie jest podbijane do wartości przesyłowej.Idą trzy fazy bez zera.Transformatory na stacjach wn mają połączenie gwiazda/gwiazda,trójkąt/gwiazda.Ostatni transformator 15kv/400-230 na pierwotnym połączony w trójkąt,na wtórnym w gwiazdę lub zygzak z wyprowadzenien zera ze środka gwiazdy.Pierwotne musi być łączone w trójkąt bo w przeciwnym przypadku będą się działy cuda że spadkami i podwyżkami napięcia związanym z nierównomiernego obciążenia poszczególnych faz.Połączenie w trójkąt wymusza równowagę że transformator pracuje równo niezależnie jak są fazy obciążone na wtórnym.Dodatkowy czwarty przewód na linii wn to piorunochron i linia światłowodowa w oplocie zewnętrznym
@Kosmakozyra
@Kosmakozyra 2 жыл бұрын
Z tym światłowodem to mnie zdziwiłeś Jakie on dane przesyła ?
@januszcybulski1708
@januszcybulski1708 2 жыл бұрын
@@Kosmakozyra Dane to pomiędzy stacjami są przesyłane tak jak linia telefoniczna
@maciejjurgielewicz1383
@maciejjurgielewicz1383 3 жыл бұрын
Panie Adamie, czy planuje pan więcej filmów popularnonaukowych? Byłby to bardzo fajny kierunek rozwoju kanału, bo dobrze się pana słucha
3 жыл бұрын
Planuję, ale wciąż nie mam tyle czasu, ile bym potrzebował, a takie filmy tworzy się długo. Treści popularnonaukowe staram się przemycać gdzie się da :)
@DrCharlie89
@DrCharlie89 4 жыл бұрын
Super materiał! ;)
@Jedendwa0
@Jedendwa0 4 жыл бұрын
A ja dzisiaj, po 6 latach święcenia oczyma na badaniach technicznych naprawiłem niemieckie druciarstwo. Niemiaszki w moim aucie gdy należało jeszcze do Helmuta, podłaczyli obwód światła przeciwmgielnego tylnego szeregowo zamiast równolegle, w efekcie światło to mogło działać tylko z przyczepą.
@4321blastof
@4321blastof 3 жыл бұрын
Proszę rozważyć przyśpieszenie realizacji o prądzie trójfazowym, syn przygotowuje się do matury, a to typowy inżynier mechanik. Prąd przysparza mu dużo problemów. Dzięki Pańskiemu kanałowi mam mniej nerwów przy żmudnych wyjaśnieniach. Może też oblecieć prawo Ωa w trójkąt? Wszystko zostało wyjaśnione ale to by było takie zebranie informacji, gdzie ten opór się pojawia, że w ogniwach też występuje, że napięcie w akumulatorze spada podczas rozruchu, jak krowie na rowie. Dobra robota i tak trzymać.
@armo1118
@armo1118 4 жыл бұрын
Odpowiadając na pytanie z tytułu: swobodny przepływ elektronów :) Taka ciekawostka. Transformator zalicza się do maszyn elektrycznych jak silniki czy generatory napięcia, choć nie posiada żadnych elementów ruchowych. Pozdro.
@Passalente
@Passalente 4 жыл бұрын
Prawie dobrze ale jednak nie calkiem, znaczy odpowiedz ;)
@wlocek369
@wlocek369 3 жыл бұрын
Może warto wznowić ten temat po roku przerwy?
3 жыл бұрын
Chciałbym, ale trochę nie mam już kiedy. Tutaj przydałaby się współpraca ze sponsorem, ale na razie nic nie wypaliło. Seria foto zajmuje 1/3 czasu, dlatego pozwalam sobie na nią dodatkowo.
@lukiluk3329
@lukiluk3329 4 жыл бұрын
Fajny odcinek ale krótki
@sarin0891
@sarin0891 4 жыл бұрын
Nigdy nie mogłem zrozumieć dlaczego jedna dziurka kopie a druga nie skoro mamy do czynienia z prądem zmiennym. Po tym odcinku nastąpił przełom! Dalej tego nie rozumiem, ale przynajmniej doszedłem do wniosku że jestem na to za głupi.
@sobol2463
@sobol2463 4 жыл бұрын
Sokrates mawiał, że uświadomienie sobie swojej niewiedzy to pierwszy krok do mądrości ;)
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 жыл бұрын
To dosyć proste. W jednej dziurce jest tak zwany przewód neutralny (dawniej nazywany zerowym) - kabelek zazwyczaj jest niebieski. Jest on faktycznie podłączony do ziemi, tak samo jak przewód ochronny (zazwyczaj zielono-żółty). Ponieważ oba są podłączone do ziemi zazwyczaj nie ma na nich potencjału, albo jest niewielki. Przewód fazowy - ten brązowy niesie ze sobą cały prąd 230V AC. To na nim pojawia się raz ogromny nadmiar elektronów (napięcie ujemne), a raz ogromny niedobór elektronów (napięcie dodatnie). Teraz już wiesz dlaczego tylko od jednego przewodu kopie? Ale zamiast dawać się kopać lepiej używaj neonówki. 230V może zabić i to w bardzo nieprzyjemny sposób. Umiera się na skutek zakłóceń pracy serca - trwa to dosyć długo i na pewno nie jest przyjemne. Do tego drżenie mięśniowe. Okropna śmierć. Kolory kabli nie zawsze są takie jak zalecane. Wynika to z konieczności instalacyjnych. Na przykład przy przełącznikach krzyżowych często nie ma możliwości zapewnienia utrzymania właściwych kolorów. Nie ufamy kolorom, a przyrządom pomiarowym. Najlepiej odłączyć zasilanie, a przed dotknięciem przewodów zrobić na nich zwarcie zaizolowanymi kombinerkami. Jeśli przez pomyłkę nie ten bezpiecznik zrzuciłeś to zrzucisz właściwy i unikniesz porażenia. Prąd zabija na prawdę. Nawet jeśli nie zabija będzie przyczyną kalectwa! W gniazdku jest prąd przemienny. Zmienny to taki którego napięcie się zmienia, ale polaryzacja nie. Powiedzmy waha się od +5 do +20V. Przemienny to taki, którego dodatkowo polaryzacja się zmienia, czyli waha się na przykład od -325V do +325V. Takie wahania napięcia masz właśnie w gniazdku i to 50 razy na sekundę. 325V to sporo więcej niż 230V. Skąd wziąłem te 325V? Jak byś narysował przebieg prądu w gniazdku to zobaczysz sinusoidę - takie górki i dołki. 325V to maksymalna wysokość górki lub głębokość dołka licząc od zera. To tak zwane napięcie szczytowe - to wysokość od zera do szczytu górki. No ale przecież zazwyczaj napięcie jest niższe, bo cały czas się zmienia. Momentami jest nawet 0V. Przydałoby się więc znać jakieś średnie napięcie. Wygodne od obliczania zużytej mocy, wydzielonego ciepła itd. Tylko skąd je wziąć? Na szczęście nie jest to trudne. Wyobraź sobie, że bierzemy łopatę i ścinamy szczyt górki tak żeby zasypać to co jest niżej. Ale pracujemy tylko na fragmencie dodatnim. Czyli nie zasypujemy tego dołu, który idzie poniżej zera. Tę dolną wypukłość traktujemy podobnie, ale do góry nogami. Powstanie nam wykres prostokątny, którego wysokość to napięcie skuteczne, czyli 230V. Żeby jeszcze bardziej skomplikować musisz wiedzieć, że w sieci dopuszcza się napięcie +/- 10%, czyli 230-23 do 230+23 czyli od 207V do 253V. Jeśli masz w okolicy elektrownie słoneczne i wiatrowe możesz mieć napięcie w górnych dopuszczalnych granicach. Jeśli sieć jest przeciążona w dolnych. W praktyce spotkałem się kiedyś nawet z napięciem 170V, na wsi przy bardzo dużym przeciążeniu sieci. Część urządzeń przestawała działać.
@Radek.68
@Radek.68 4 жыл бұрын
W skrócie: 👍🏻
@zdrowyrozsadek.
@zdrowyrozsadek. 6 ай бұрын
9:00 towary praktyczne.
@skorakora
@skorakora 4 жыл бұрын
Ale nie serio, skońćzyłeś filmówkę czy co ? Bo bardzo profesjonalnie te filmy robisz.
4 жыл бұрын
Nie, ale naoglądałem się dużo filmów sprzed pół wieku :) A także sporo malarstwa. Seria Towary Piękne jest właśnie o patrzeniu.
@kris2044
@kris2044 4 жыл бұрын
Może coś o piorunach , i jak się ich strzec .. Pozdrawiam , bardzo ciekawy i rozwojowy kanał :)
@artzyg1130
@artzyg1130 4 жыл бұрын
Zapalić gromnicę w oknie, pozamykać okiennice i kury z podwórka wyłapać.. A tak na poważnie to odgromnik zainstalować i ubezpieczyć dom.
4 жыл бұрын
Nie ma zabezpieczeń pewnych na uszkodzenie elektroniki. Wcale nie musi w dom uderzyć piorun, żeby zniszczyć zwłaszcza to, co jest przypięte do długich kabli. Przy silnych i bliskich burzach trzeba po prostu odłączać fizycznie urządzenia, zwłaszcza modem (mnie się spaliły już trzy w ciągu 15 lat). Odgromnik jest dobrym pomysłem, ale zabezpiecza przede wszystkim przed pożarem. Dobry pomysł zrobić o tym film kiedyś, bo na ten temat jest sporo mitów.
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 жыл бұрын
@ Mówisz jak krótkofalowiec. Koledze fider odparował w pionowej antenie na 2m/70cm gdy dostała strzała piorunem. Trochę weszło po kablu do domu. Instalacja dobrze doziemiona (pomagałem ją robić), więc większość poszła w ziemię, ale złośliwy piorun spalił diodę prostowniczą dużej mocy w zasilaczu. To była dioda "po byku". Ze 200A miała, a i tak poszła do lasu. Ciekawe, że jedna poszła z Graetza. Kiedyś weszliśmy z kolegą do klubu na Bonifacego, znaku nie pamiętam. Anteny były odpięte, ale z jednego kąta klubu wydobywał się głośny syk. Znaleźliśmy przyczynę. Na złączu UC1 stał łuk elektryczny. To był kabel od dipola na pasmo 80m rozpiętego jakieś 50m nad ziemią. Za kilkanaście minut pociemniało niebo i okazało się, że to była elektrostatyka przed burzą. Z piorunami nie ma żartów.
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 4 жыл бұрын
@ Panie Adamie , przy sinym pobliskim wyładowaniu ,to nawet i odłączenie od sieci może nie pomóc. Czasami bywa tak ,że jak blisko strzeli piorun ,to potrafi w urządzeniach elektronicznych zaindukować napięcia na wszelakich cewkach ,że wszystko idzie z dymem ,albo niewidocznie potrafi uszkodzić ,jakiś układ ,czy mikrokontroler . Mój telewizor , jak gdzieś blisko strzeli ,to się na chwilę wyłącza.
4 жыл бұрын
To prawda, przy tych najsilniejszych wyładowaniach wyindukowane napięcie nawet wewnątrz urządzeń może je popalić. Nie ma takich pewnych zabezpieczeń, burza to jeden z tych żywiołów, którego nie da się okiełznać. Pozostaje się cieszyć, że te niszczące pojawiają się stosunkowo rzadko.
@jmfjcas6014
@jmfjcas6014 4 жыл бұрын
Elektrownia produkując energię elektryczną, pierwsze co podwyższa to rachunki za prąd..., a później dopiero napięcie...:)
@Jedendwa0
@Jedendwa0 4 жыл бұрын
W sumie to zakład energetyczny szaleje z cenami, a elektrownia to tylko fabryka.
@panDyletant
@panDyletant 4 жыл бұрын
A propos sinusa - na elektrotechnice uczono mnie, że w instalacjach domowych moc elektryczna to iloczyn prądu, napięcia i którejś wartości trygonometrycznej związanej z przesunięciem w fazie o wartości 0,8. Czy w kolejnym odcinku wyjaśni Pan i tę zawiłość? Pozdrawiam!
@Jedendwa0
@Jedendwa0 4 жыл бұрын
To jest tzw kosinus fi. Kąt między prądem a napięciem, czyli współczynnik mocy. Im blizszy 1 tym lepiej, o ile dobrze kojarzę, poprawcie mnie w razie co.
4 жыл бұрын
To nie jest stała wartość, ale zależna od stopnia, w jakim obciążenie charakteryzuje indukcyjność bądź pojemność. O tym będzie w kolejnej części.
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 4 жыл бұрын
@@Jedendwa0 To nie tylko cosinus ,ale i też sinus ,zależy dla jakiej mocy . Kosinus dla czynnej , sinus dla biernej ,a wartość właśnie zależy od rodzaju odbiornika i składowych jakie wykazuję , pojemnościowych bądź indukcyjnych.
@stoczwarty
@stoczwarty 4 жыл бұрын
To jest już tak zwana "stara szkoła". Kiedyś mniej więcej oszacowano, że przeciętne gospodarstwo domowe ma odbiorniki, których moc bierna to mniej więcej 0.2 mocy pozornej. Dziś niestety już tak dobrze nie jest. Po pierwsze nawet jak mięliśmy urządzenia o charakterystyce indukcyjnej to mięliśmy udział mocy biernej indukcyjnej. obecnie coraz więcej urządzeń jakich używamy ma charakterystykę pojemnościową i wprowadza moc bierną pojemnościową. Gdybyśmy takich odbiorników o mocy biernej pojemnościowej dodali do wcześniej już używanych odbiorników wprowadzających moc bierną indukcyjną to nastąpiłaby kompensacja mocy biernej i byłoby ok. Niestety sporo urządzeń, które kiedyś miały moc bierną indukcyjną zamieniliśmy na funkcjonalnie tożsame tylko o mocy biernej pojemnościowej. Najlepszym przykładem są świetlówki energooszczędne, które charakteryzują się mocą pozorną indukcyjną a jak zamieniamy je na LEDy mamy już moc bierną pojemnościową. Są na przykład jednak urządzenia takie jak komputery, w których zasilacze mają kompensację mocy biernej pojemnościowej i teoretycznie pozorna powinna być niemal równa czynnej a bierna niemal równa zero.
4 жыл бұрын
Niedrogie watomierze mają funkcję odczytu parametru power factor, można sobie zobaczyć i ewentualnie dołożyć kompensację.
@hitmanjooo2047
@hitmanjooo2047 4 жыл бұрын
Czy mógłby Pan wytłumaczyć w jaki sposób zrobić sytuację która ma miejsce w 6:00 czyli nagłej zmianie kierunku napięcia. Jak to wykonać fizycznie ?
4 жыл бұрын
Tego się nie wykonuje jakoś specjalnie, tylko charakter prądu przemiennego robi to "sam z siebie". Narasta do wartości maksymalnej (w Polsce 325 woltów), po czym maleje do zera i znowu rośnie, ale mając biegunowość przeciwną. W takt tego rdzeń się magnesuje, indukuje napięcie w cewce wtórnej, rozmagnesowuje robiąc to nadal, znowu magnesuje, tylko w przeciwnym kierunku i tak w kółko. Jednakże gdybyśmy transformator potraktowali prądem stałym, przykładając np. bateryjkę, zadziała przez chwilę tak samo, aż do całkowitego namagnesowania rdzenia. Gdybyśmy tę bateryjkę podłączyli do obwodu wtórnego, w pierwotnym można by poczuć niezły kopniak. Poczulibyśmy go także przy odłączaniu bateryjki. Tak na marginesie, bez przemagnesowania rdzenia prądem przeciwnym pozostanie w nim nieco trwałego namagnesowania i taki rdzeń nie przyjmie tyle energii, co rozmagnesowany zupełnie. Dlatego transformatory sieciowe nie powinny pracować ze składową stałą.
@gumiarek
@gumiarek 3 жыл бұрын
fizycznie już masz prąd w dwóch kierunkach w gniazdku a ściślej jak potrzebujesz prąd w obu kierunkach wystarczy zmienny przepuścić przez transformator i już będzie przemienny lub stały przez bardziej skomplikowane urządzenie nazwane falownikiem.
@hitmanjooo2047
@hitmanjooo2047 3 жыл бұрын
Teraz już wszystko wiem, wtedy jeszcze nie wiedziałem ale byłem dopiero na 1 roku elektrotechniki, teraz to wszystko takie oczywiste się wydaje a kiedyś nie mogłem tego pokminić
@sawomirwszoek2813
@sawomirwszoek2813 7 ай бұрын
Jak mamy w Gniaztku Prąd, a w nowych Instalacjach co mamy Uziemienie żółto-zielony przewód, a Prąd jak pujdzie do uziemienia, to co potem z nim się dzieje dalej? Bo zerem okrąża?
7 ай бұрын
Oba kończą w ziemi, tylko różnymi drogami.
@allall1987
@allall1987 3 жыл бұрын
9:00 > utknie czy nie utknie? :D
@wujciowariatuncio5702
@wujciowariatuncio5702 Жыл бұрын
a Ty co, stepujący? :-P
@makrofaguss
@makrofaguss 4 жыл бұрын
Właśnie dla tego nie zostałem elektrykiem. To wszystko jest zbyt zagmatwane dla mnie.
@Trabantoslaw
@Trabantoslaw 3 жыл бұрын
Zaraz zaraz, czy to znaczy, że to co robią panowie fachowcy instalujący gniazdka z uziemieniem w starych instalacjach za pomocą łączenia PE z N nic nie daje i potrzebna jest wymiana całej instalacji?
3 жыл бұрын
Daje, ale jest ryzyko.
@unitrak0380
@unitrak0380 4 жыл бұрын
Panie adamie jak zawsze profesjonalny film :D,a i mam pytanie czy jak 'bolec'od uziemienia mam przyczepiony do niebieskiego i podłącze np komputer stacjonarny czy to morze być sprawcą 'kopniaków' podczas dotknięcia obydowy?
@dmcemmet
@dmcemmet 4 жыл бұрын
To jest właśnie to o czym autor wspomina - niby niebieski przewód powinien być neutralny, ale niekoniecznie tak jest. Uziemienie jest podłączone w zasilaczu do jego obudowy, więc wykorzystując niebieski "neutralny" przewód jako "uziemienie" obudowa jest podłączona pod coś co jest potencjalnie przewodem fazowym.
4 жыл бұрын
Dodajmy do tego, że w zasilaczach zwykle przewód fazowy jest łączony z uziemieniem przez odkłócające kondensatory o niewielkiej pojemności (zwykle 2 nF), ale przenoszące już wyczuwalny prąd. Generalnie ja takich instalacji, w których łączy się przewód neutralny z bolcem uziemiającym w gniazdku, bardzo nie lubię i w przypadku komputera odłączyłbym połączenie uziemienia, usuwając także owe kondensatory. Co prawda taki zasilacz sieje mocniej zakłóceniami, ale rozwiązanie będzie bezpieczniejsze. A najlepiej przerobić instalację, by uziemienie było prawdziwym uziemieniem.
@unitrak0380
@unitrak0380 4 жыл бұрын
@ prawda z usunięciem tych kondensatorów bo nawet jak podłącze do gniazdja bez 'bolca' to jeszcze gożej tłucze obudowa, a jeszcze nie wspomniałem że to jest podwujne gniazdko i jak odwruce wtyczke to wtedy nic nie kopie ale zazwyczaj korzystam z gniazdka bez uziemienia wiec kondensatory papa:)
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 4 жыл бұрын
Masz bardzo fajny kanał. :-) P.S. Przy okazji, tak z ciekawości, pamiętasz po jakim czasie zdobyłeś pierwszy tysiąc subskrybcji?
4 жыл бұрын
U mnie było nietypowo, bo przez blisko 10 lat kanał był niepromowaną kopią zbioru filmów do różnych marek, filmów komercyjnych, które robiłem. Chyba już żadnego z tamtych oryginalnych kanałów nie ma, a u mnie została tylko garstka filmów, m. in. seria Przypadki Adama. Dlatego ten tysiąc rodził się całe dziesięć lat, ale też nic nie robiłem, by to jakoś promować, promować miały się oryginalne kanały. Ruszyło z chwilą pojawienia się Towarów, ale tak naprawdę ostro dopiero na wiosnę tego roku, z półtora tysiąca do 19 na dziś.
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 4 жыл бұрын
@ Dzięki za informację. A dlaczego nie zostawiłeś tych starych filmów?
4 жыл бұрын
To były często czysto promocyjne filmy, robione pod scenariusz narzucony, niekoniecznie wysokich lotów. Problemem takich filmów jest to, że zwykle są o niczym i jest to nie do przeskoczenia. Można tłumaczyć, że trzech gości jeżdżących w kółko na rowerach albo deskach nijak nie wypromuje obiektywu, ale grochem o ścianę. A potem żale, że jest sto odsłon, bo nikomu takich filmów nie chce się oglądać, może z wyjątkiem samych występujących. Ale "konkurencja ma takie, to musimy zrobić takie same". Na szczęście nie muszę już robić takich rzeczy.
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 4 жыл бұрын
@ Rozumiem. Masz naprawdę fajny kanał. :) Trzymam kciuki!
@sebczajna700
@sebczajna700 4 жыл бұрын
Napięcie przemienne a nie zmienne. Pozdrawiam, jak zawsze fajny materiał👍
@kantobery5097
@kantobery5097 4 жыл бұрын
A w co się przemienia?
4 жыл бұрын
W samego siebie, tylko ze znakiem przeciwnym.
@kantobery5097
@kantobery5097 4 жыл бұрын
@ Za moich czasów uczyli że prąd zmienny.
@piotrmoron
@piotrmoron 4 жыл бұрын
@@kantobery5097 Prąd przemienny jest też prądem zmiennym, ale zmienny nie koniecznie musi być przemienny
@zygazygape1958
@zygazygape1958 4 жыл бұрын
@@kantobery5097 Mnie też zawsze uczono, że "prąd zmienny"...
@KapitanOrgazmo
@KapitanOrgazmo 4 жыл бұрын
Bezpieczna dziurka :)
@pokrec
@pokrec 4 жыл бұрын
Nie ma takiej, jak widzisz. Żadna dziurka nie jest bezpieczna, a i tak te w gniazdu przedstawiają sobą dość umiarkowane niebezpieczeństwo... Mogą zabić, ale zrobią to stosunkowo szybko i bezpoleśnie, są dziurki, które zabijają przez dziesiątki lat, powoli i boleśnie...
@amimor1000
@amimor1000 3 жыл бұрын
8:16 żadna z dziurek nie jest bezpieczna :)
@sumilidero
@sumilidero 3 жыл бұрын
I to nie tylko z tych elektrycznych... ;)
@lordweiter9382
@lordweiter9382 4 жыл бұрын
Mam u siebie w piwnicy parę gniazdek Ospela bakelitowych przekręcane i jestem z nich zadowolony nie dawno zostały założone nówki sztuki w kartonie z OLX
@Maciej.01
@Maciej.01 3 жыл бұрын
Czy napięcie to siła z jaką elektrony są przyciągane tam gdzie lecą?
3 жыл бұрын
Można tak w zasadzie przyjąć.
@Maciej.01
@Maciej.01 3 жыл бұрын
@ Dziękuję!
@rroomm33
@rroomm33 3 жыл бұрын
@@Maciej.01 w pewnej książce o radiotechnice której tytułu niestety nie pamiętam ( książka wydana chyba zaraz po wojnie ) stosowano analogię napięcia i prądu do 2 zbiorników z wodą na różnych wysokościach. Wyjaśnienie napięcia jako różnicy potencjałów nabierało nowego wyrazu. Połączenie zbiorników rurą powodowało przepływ prądu (wody oczywiscie) co było analogią do natężenia prądu elektrycznego, jego wartość zależna była od różnicy poziomów wody i grubości rury czyli odpowiednik przewodnosci ( odwrotnosc rezystacji) W ten sposób wyjasniano wszystko aż do działania radia. Nawet działanie lamp elektronicznych w których krasnale przechodzą od katody do anody po linie czy drabinie, a złe krasnale na siatce im przeszkadzają :) Może ktoś pamięta tytuł tej książki?
@Nomedaj
@Nomedaj 4 жыл бұрын
Wizualny rozpraszacz uwagi z 5:37 sprawia, że gdzieś znika ścieżka audio i trzeba przewijać, by posłuchać fragmentu jeszcze raz.
@riv7573
@riv7573 4 жыл бұрын
Gościu robisz naprawdę spoko filmy i lubię je oglądać jednak za bardzo skupiasz się na rzeczach technicznych np. z zegarkiem montana duża część filmu to opowiadanie o czymś co raczej interesuje znacznie mniejszą część widowni i uważam że raczej część techniczna byłaby lepsza na osobny film (mówię oczywiście o filmach z serii "Towary Modne")
4 жыл бұрын
Podobne głosy, tylko na odwrót, padają co jakiś czas. Nie dogodzi się wszystkim :)
@Cyberslaw1974
@Cyberslaw1974 4 жыл бұрын
Czy zapos amperowolty to to samo co moc?
4 жыл бұрын
Raczej woltoampery. To jednostka mocy pozornej, ale co to jest, to już trzeba by rozważyć całą teorię zachowań prądu przemiennego przy obciążeniach, w których występują indukcje i pojemności. Najogólniej: przy zasilaniu prądem przemiennym żarówek, grzałek itp. prostych urządzeń zbliżonych do idealnego opornika, woltoampery są równe watom. Urządzenia o innym charakterze obciążenia cechują takie zjawiska jak przesunięcie fazy i moc czynna (ta zużyta na działanie urządzenia) oraz bierna (powstająca wtórnie na skutek istnienia indukcyjnych lub pojemnościowych elementów w urządzeniu). Woltoampery to obie te moce w sumie, a wymyślono to po to, by nie przeciążać elementów dostarczających energię (transformatory, zasilacze, UPS-y), nie uwzględniając także tej mocy dodatkowej.
@Cyberslaw1974
@Cyberslaw1974 4 жыл бұрын
@ dokładnie, prepraszam za omyłkę. Aby uzyskać moc należw VA pomnożyć przez współczynnik 0.9 aby uzyskać moc czynną.
@robertregua5140
@robertregua5140 4 жыл бұрын
@@Cyberslaw1974 nie, aby uzyskac wartosc mocy czynnej trzeba wartość mocy pozornej pomnozyc przez wartosc wspolczynnika "cos fi", gdzie fi to kat miedzy wskazem mocy pozornej i czynnej ..... Bla bla bla. Moze Pan Adam o tym opowie. Ja chciałem tylko nadmienic, ze sa urzadzenia ktore maja wspolczynnik mocy gorszy od przytoczonej wartosci 0,9
@wojtecz
@wojtecz 4 жыл бұрын
7:44 silniki szeregowe mogą pracować z dowolnym napięciem( DC lub AC ) a chyba pozostałe silniki DC nie będą dobrze pracować na ac
4 жыл бұрын
Te z magnesami trwałymi nie, ale to dotyczy raczej silniczków najmniejszej mocy, zasilanych niskim napięciem.
@wojtecz
@wojtecz 4 жыл бұрын
@ chyba silnik prądu stałego musi mieć magnes trwały więc te silniczki bez nich to raczej na prąd przemienny ( nie na stały)
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 4 жыл бұрын
@@wojtecz Nie musi , silniki komutatorowe ,to silniki padu stałego tak naprawdę. Komutator spełnia tutaj rolę prostownika mechanicznego. Co do silników szeregowych , nigdy ,ale to nigdy nie podłączajcie ich bez obciążenia!!!! Mają tendencję do rozbiegania się ,co było mi dane zobaczyć na laborkach jak ekipa dobrze nie podpięła przewodów . W sekundę nabrał takich obrotów ,że zaczął iskrzyć jak spawarka, jakby szybko nie zareagował prowadzący ,to było by nieciekawie, bo nie był to mały silniczek. Ogólnie przy rozbieganiu prędkość wirnika dąży do nieskończoności.
4 жыл бұрын
Tak przy okazji, zatarte silniki od odkurzacza czy młynków do kawy dobrze testować najpierw na 24 woltach. Kręcą się już żwawo, a nie odlecą w kosmos nieobciążone. Że nie wspomnę, że to po prostu bezpieczniejsze.
@zygazygape1958
@zygazygape1958 4 жыл бұрын
No to pytanie do Wszystkich. Mamy dwie żarówki np. o mocy 100 W, jedna "europejska" na 230 V a druga "amerykańska" na 115 V. Obie mają jednakową moc (100 W). Która będzie wydajniej (sprawniej) świecić "europejska" czy "amerykańska" ?
4 жыл бұрын
Zależy jaki skład drucika. Generalnie im mniejsza powierzchnia, tym większa jasność, zatem jeśli skład podobny - amerykańska. Efekt widać na halogenach do budów budowlanych. 150 watów standardu mniejszego świeci wyraźnie mocniej od tego do standardu większego, który generalnie przeznaczony jest na większe moce (do 500 watów chyba).
@zygazygape1958
@zygazygape1958 4 жыл бұрын
@ Z całym szacunkiem Panie Adamie, ale nie o to mi chodziło. Chodziło o to co "wykonuje pracę", napięcie czy prąd. W omawianym przypadku "amerykańska" żarówka będzie świeciła wydajniej bo przez jej włókno przepływa dwa razy większy prąd. Dla porównania weźmy kolumny głośnikowe 4 ohm i 8 ohm. Te 4 ohm na pewno zagrają z większą efektywnością (sprawnością) niż 8 ohm. Dlatego też zdecydowana większość kolumn estradowych są wykonane na 4 ohm a nawet widziałem takie na 2,5 ohm. Natomiast kolumny 8 ohm "schodzą niżej" (szersze pasmo od dołu), ale to już wynika z większej masy układu drgającego - cewka ma większą ilość zwojów, jest cięższa. Dalej, lokomotywa spalinowa (disel-elektryczna). Generator wytwarza napięcie ok. 200-800 V, ale prąd to ok. 2000 A. Projektor kinowy. Wolframowa lampa ksenonowa wysokoprężna. Normalne nap. pracy to ok. 20-30 V (oczywiście przy zapłonie chwilowo to ok. 15 kV) prąd ok. 800 A.
4 жыл бұрын
To jest trochę inaczej. Moc to moc i nie ma znaczenia czy prąd, czy napięcie; iloczyn ją określa jednoznacznie. To o czym Pan mówi, to efektywność, która (niebezpośrednio) może zależeń od tego, czy więcej jest prądu, czy napięcia. Te parametry dobiera się do konkretnych rozwiązań. Np. niskoomowe głośniki będą mieć mniejsze straty wynikające z tego, że stanowią same w sobie rezystancję. Te o wyższej oporności nie muszą mieć wcale cięższych cewek, po prostu drut jest cieńszy i mieści się go więcej, a ograniczenie pasma od dołu wynika z innych czynników. W lokomotywach prąd i napięcie dobiera się do optymalnej pracy silnika, gdyby były inne wymagania, generator dostarczyłby innego napięcia. W projektorach kinowych chodziło znowu o to, by skupić jak największą moc w jednym punkcie, a jest to możliwe przy niskich napięciach i dużych prądach. To fizyka narzuca konkretne parametry, ale jeśli da się skorzystać z liniowej charakterystyki pracy użytecznej dla przedziału iloczynu napięcia i prądu, to możemy sobie wybrać dowolną wartość.
@waldemarrudolf6250
@waldemarrudolf6250 4 жыл бұрын
@ Prawdopodobnie chodzi temu panu o ilość światła, czyli pewnie jasność lub inaczej ilość lumenów.
4 жыл бұрын
W przypadku żarówki to jest właśnie efektywność.
@abscissaempathy7881
@abscissaempathy7881 4 жыл бұрын
Pamiętajcie dziurki są niebezpieczne! ;p
@QNIK11
@QNIK11 4 жыл бұрын
Tak mówią waginosceptycy 😁.
@JiuTiup
@JiuTiup 3 жыл бұрын
Obiecał Pan odcinek o napięciu trójfazowym i nie ma go na kanale. A szkoda, bo w bardzo przystępny sposób przekazuje Pan wiedzę o prądzie.
3 жыл бұрын
Kiedyś powstanie :) Chciałbym więcej i szybciej, ale się nie da.
@archerman87
@archerman87 4 жыл бұрын
Przewód "domowy" ma pole przekroju 2.5 mm^2, a nie średnice 2.5 mm, to istotna różnica.
4 жыл бұрын
A gdzieś jest średnica? To musi być błąd, wiadomo że chodzi o pole przekroju.
@archerman87
@archerman87 4 жыл бұрын
@ 2:08
@mlikogito1954
@mlikogito1954 3 жыл бұрын
@ filmiki owszem, owszem, ale niektóre odpowiedzi w komentarzach chaotyczne i niespójne!
@adampaszczyca8334
@adampaszczyca8334 4 жыл бұрын
Adaś, mówisz o 15kV, a pokazujesz stareńką linie 6kV :P
4 жыл бұрын
Bo to są Ładne Obrazki Ilustrujące :)
@audytor111
@audytor111 3 жыл бұрын
👍👍👍
@arkadiuszkowalski4814
@arkadiuszkowalski4814 4 жыл бұрын
Taka nieścisłość, która rzuciła mi się w oczy a nie została skomentowana to zależność R=U/I. Wzór oczywiście jest słuszny, jako przekształcenie prawa Ohma (w literaturze USA, chyba nawet jako podstawowy) natomiast nie jest to wzór na rezystancje. Ona, w przewodnikach nie zależy od napięcia i, pomijając efekt nagrzewania przewodnika pod wpływem prądu nie zależy od natężenia. Wzór na rezystancje (opór) to R=ro×l/S Wzoru nie wyjaśniam żeby był tematem do poruszenia w którymś z kolejnych filmów. Może się czepiam, ale fajnie, jak wzory oddają sens fizyczny A nie tylko są bez komentarza przydatne do obliczeń.
4 жыл бұрын
Na razie jeszcze poupraszczałem wszystko, co się da, ale rzeczywiście przy prądzie przemiennym tak prosto nie jest. Myślę, że powstaną jeszcze kolejne odcinki. Ściślej byłoby nie używać słowa "rezystancja", zarezerwowanego właśnie do bardziej precyzyjnie określonej wartości.
@arkadiuszkowalski4814
@arkadiuszkowalski4814 4 жыл бұрын
@ mam świadomość do kogo jest adresowany cykl i bardzo dobrze że tak jest. Musi być prosto, żeby nie zniechęcić nikogo do omawianych tematów.
@sumilidero
@sumilidero 3 жыл бұрын
To co napisałeś to rezystancja przewodnika, natomiast wg definicji fizycznej, rezystancja określa proporcjonalność prądu i napięcia i wcale ni musi być statyczna
@Jedendwa0
@Jedendwa0 4 жыл бұрын
Od jakiegoś czasu próbuje oszacować kim Pan jest z zawodu. Tylko prosze nie pisać, bo właśnie próbuje zgadnąć.
@mateuszzielinski5246
@mateuszzielinski5246 4 жыл бұрын
Assasynem?
@tupolewtupolewski5884
@tupolewtupolewski5884 4 жыл бұрын
Fotografem
@odlotowy
@odlotowy 4 жыл бұрын
Piszesz biografię tego Pana? Mi wystarczy, że od jakiegoś czasu tworzy ciekawe filmy. A reszta mnie nie obchodzi:)
@piko5410
@piko5410 4 жыл бұрын
@@odlotowy Każdy może zadać pytanie a jeśli Ciebie to nie obchodzi to po co to pisać... Z elektrycznością nie ma raczej nic wspólnego. Prąd zmienny i przemienny to nie to samo... I potem takie wiadomości zostają Ci na lata.
4 жыл бұрын
To jest seria, jak rozdziały jednej książki. Rzecz została wyjaśniona jeszcze w odcinku drugim.
@ukaszp6239
@ukaszp6239 4 жыл бұрын
Adamie, dość niefortunnie wybrałeś gniazdo podwójne. Zgodnie z zasadami styk fazowy jest po lewej, a neutralny z prawej przede wszystkim wtedy gdy "bolec" ochronny znajduje się u góry. No i takie instruowanie, choć bardzo metodyczne, odnośnie naprzemiennego pojawiania się "plusa" to tu, to tam, doprowadzi Cię do zakłopotania, dlaczego przy fatalnym wykonaniu instalacji grzeje i wypala się zawsze przewód neutralny...
4 жыл бұрын
Z jednej strony - prawda. Z drugiej - tak to bywa w przypadku gniazdek podwójnych i generalnie priorytetem jest zasada lewej strony, a dopiero gdy mamy gniazdko pojedyncze, dodatkowo uziemienie na górze. W każdym razie taka zasada powtarza się w wielu materiałach. Co do wypalania się przewodu, nie ma normy. Wypala się ten, który się obluzował, co w przypadku współczesnych gniazdek jest nagminne. Do tego stopnia, że część gniazdek zlutowałem sobie wewnątrz, ponieważ śruby nie zapewniały pewnego kontaktu.
@sumilidero
@sumilidero 3 жыл бұрын
"zgodnie z zasadami" ta zasada to taka mocno nieformalna pltoka, i jak widać wystarczy podwójne gniazdo, żeby to straciło w ogóle sens ;)
@wojciechgubaa9132
@wojciechgubaa9132 4 жыл бұрын
Panie Adamie dla kogoś kto cokolwiek wie o co chodzi z prądem to świetny odcinek. Ale dla kogoś kto jest zielony to zgubi się już w połowie filmu przez błąd merytoryczny. Mowa jest o 3 a właściwie trzech fazach które wychodzą z elektrowni a następnie o trzech przewodach które "wchodzą do domu do gniazdka" troche nie logicznie. Trzeba by rozwinąć temat o systemach sieci energetycznej żeby to komuś poukładać w głowie.
4 жыл бұрын
Temat będzie kontynuowany, ale błędu nie ma, ponieważ padają słowa "elektrownia wytwarza jak gdyby trzy tory energii, a my możemy korzystać tylko z jednego i wszystko będzie działać jak należy". Zatem na razie nie zawracamy sobie głowy faktem, że prąd kolportuje się jako trójfazowy, dla tzw. Zwykłego Użytkownika nie jest to istotne (chyba, że ma w garażu takie dziwne duże gniazdko :) ) Ale pewno do tego powrócę za jakiś czas.
@_modrzew_
@_modrzew_ 4 жыл бұрын
Dla zwykłego użytkownika bywa istotne jak ma w kuchni instalację trójfazową do zasilania piekarnika i/lub płyty ;)
4 жыл бұрын
Zwykle o tym nie wie, ta instalacja jest podłączona na stałe. Ale kiedyś się zrobi czwarty odcinek, za dużo naraz byłoby i musiałbym zacząć robić filmy o instalacjach gazowych ;)
@_modrzew_
@_modrzew_ 4 жыл бұрын
Może też zobaczyć dziwny, potrójny bezpiecznik w szafce ;)
@adamkrajewski8191
@adamkrajewski8191 4 жыл бұрын
Ja bym się upierał, że przez ziemię nic tam nie płynie. 1 z linii została uziemiona, ale prąd płynie przewodem naturalnym. Proponuję sprawdzić czy da się przesłać choćby na 10 metrów zasilanie do żarówki 100W przez ziemię. Oczywiście doświadczenie tylko dla osób posiadających odpowiednie uprawnienia i transformator separujący.
4 жыл бұрын
No, to jest trochę uproszczone, bo tutaj trzeba by już rozważyć całą teorię prądu trójfazowego i faktu, iż w chwili równego obciążenia wszystkich linii rzeczywiście nic nie płynie przewodem wspólnym, czyli ziemią. Ale obawiam się, że albo film musiałby trwać trzy godziny, albo byłby niezrozumiały. Załóżmy na początek, że tak jest, celem było raczej pokazanie po co w ogóle stosuje się pozornie kłopotliwy prąd przemienny.
@kacpermikoajczyk549
@kacpermikoajczyk549 4 жыл бұрын
@ Nawet przy nierównym obciążeniu prąd nie płynie ziemią. Uzwojenia wtórne transformatorów podwyższających napięcie w elektrowni oraz uzwojenia pierwotne kolejnego transformatora są połączone w układzie delta. Nie ma tam przewodu neutralnego (ani też ziemia nie stanowi "przewodu neutralnego"). Uproszczenie zastosowane w 8:37 w odniesieniu do linii 110kV jest niestety błędne. Istnieją co prawda linie SWER działające na takiej zasadzie, ale to już zupełnie inny temat.
4 жыл бұрын
No cóż, w przypadku wysokich napięć opierałem się na kilku opracowaniach, które - widać - także sprawę uprościły. Trzeba będzie dorzucić sprostowanie, dzięki.
@adamkrajewski8191
@adamkrajewski8191 4 жыл бұрын
Jeśli ramy to kilkanaście minut a format popularnonaukowy, to o prądzie trójfazowym wystarczy powiedzieć, że jest coś takiego. Świetne uproszczenie, że prąd trójfazowy t 3 obwody prądu jednofazowego. Niewiele więcej da się w takiej formule i przy "randomowym" odbiorcy ogarnąć. Ale i tak oglądam od dechy do dechy. Dziękuję.
@adamn.9185
@adamn.9185 4 жыл бұрын
Uważaj ! uziemienie jednego bieguna strony wtórnej transformatora separującego uczyni go zwykłym transformatorem i na nieuziemionym biegunie pojawi się faza !
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 жыл бұрын
Fajne te filmiki. Nieco naiwne, ale skierowane raczej do młodego widza, więc wydaje się to uzasadnione. Trochę mnie razi nadmierne akcentowanie przez prowadzącego w wymowie głosek nosowych ę i ą. Językoznawcy odradzają taką hiperpoprawność sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wymowa-e-i-a-na-koncu-wyrazu;7124.html, a tutaj bardziej dla laika www.ekorekta24.pl/rodzaje-bledow-jezykowych-czesc-1-wymowa-i-slownictwo/
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 4 жыл бұрын
Nie powtarzaj się :P
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 жыл бұрын
@@tadekrafa4121 Już to pisałem wcześniej? Czyli jednak skleroza. Ale to w sumie fajnie, niedługo będę mógł przeczytać powtórnie ulubione książki.
@yuryvielma5546
@yuryvielma5546 4 жыл бұрын
Hello... my friend.. they are not where make traducctions, if you can put this opcion for lisen this en English or Spanish i will be greatfull... Thanks
4 жыл бұрын
You'll see polish subtitles in 15 minutes :)
@f2lo2
@f2lo2 4 жыл бұрын
Byl nowy filmik i sie gdzies zmyl?
4 жыл бұрын
Wszystkie filmiki grzecznie siedzą, jeden pod drugim.
@ksenonxe856
@ksenonxe856 4 жыл бұрын
Siema
@Lichoslawo
@Lichoslawo 4 жыл бұрын
Czyli jednak obie dziurki mogą nieść ze sobą zagrożenie. Nie jest tak, że ta druga jest bezpieczna... :(
4 жыл бұрын
Nie należy im ufać. Rzecz w tym, że w niesprzyjających warunkach to przerwanie przewodu może być niebezpieczne.
@Cyberslaw1974
@Cyberslaw1974 4 жыл бұрын
Z transformatora głównego idzie prąd trójfazowy, oraz zero robocze, uziemienie to Bednarka i przewód koło domu. Zero robocze to przewód niebiesko, uziemienie to przewód zielonożółty. Dobre zabezpieczenie na przykład tak zwana różnicówka i wyłącznik nadprądowy da rade zabezpieczyć.
4 жыл бұрын
Dokładnie. Po to stosuje się cały szereg różnych zabezpieczeń, żeby uchronić się przed całym szeregiem różnych uszkodzeń. Różnicówka jest bardzo dobrym wynalazkiem, choć oczywiście nie pozwala na gmeranie w kontaktach. Dobrze też ją czasem sprawdzać, symulując głupią zabawę - od tego jest przycisk znajdujący się na niej.
@armo1118
@armo1118 4 жыл бұрын
Bardzo niebezpieczne jest tzw. upalone zero. Na metalowych elementach odbiorników prądu (np. pralka, lodówka) pojawia się faza co grozi porażeniem nawet wtedy gdy urządzenie nie pracuje.
@Tempera101
@Tempera101 4 жыл бұрын
Tak czy inaczej trzeba się zabezpieczać przy korzystaniu z obydwu dziurek, aczkolwiek tylko jedna jest „brzemienna” w skutki ;-)
@borczo9857
@borczo9857 3 жыл бұрын
15/0,4 kV nie na 230V. 230V to napięcie na jednej fazie względem ziemi, w transformatorze mamy 400V bo mierzymy napięcie między fazami
3 жыл бұрын
Mierzymy tak jak mierzymy :) Między fazami - 400 woltów, między fazą, a gruntem - 230 woltów. Przeciętnego Kowalskiego nie interesuje napięcie międzyfazowe, bo w domu ma tylko gniazdka jednofazowe.
@borczo9857
@borczo9857 3 жыл бұрын
@ można zawsze dać jakąś ciekawostkę, chciałbym usłyszeć co Pan opowie o zerowaniu które kiedyś się stosowało a od lat 90 jest zabronione
3 жыл бұрын
W pewnych warunkach było niebezpieczne dla życia. Dlatego zostało zabronione.
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 3 жыл бұрын
Bzdura - na pewno nie "względem ziemi". Napięcie 230 to między przewodem neutralnym a fazowym (przeciętne), natomiast szczytowe jest 1,5 raza wyższe.
3 жыл бұрын
Neutralny przewód winien mieć połączenie z ziemią i wykazywać względem niej zerowe napięcie (możliwie najmniejszy opór). Jeśli tak nie jest, to jest coś nie tak z instalacją.
@waldemarrudolf6250
@waldemarrudolf6250 4 жыл бұрын
Jeszcze jedno tak do początku filmu. Prąd zmienny i przemienny to dwa różne zjawiska. Prawdopodobnie już w jakimś filmie to poruszałeś (przepraszam za poufałość, ale po 1. to internet, po 2. myślę że mam więcej lat jednak zawsze odniosę się do Ciebie z szacunkiem).
4 жыл бұрын
Tak, wyjaśniłem to w jednym z odcinków, a także wielokrotnie w komentarzach. Prawda jest taka, że nikt w praktyce nie mówi "przemienny". Autentycznie, współpracując z kilkudziesięcioma zespołami, nigdy nie słyszałem słowa "przemienny", choć mieliśmy z tym do czynienia tysiące razy. Po prostu każdy wie, co mamy na myśli.
@zygazygape1958
@zygazygape1958 4 жыл бұрын
@ Sam używam terminu "zmienny" nawet w odniesieniu np. do zasilania żaróweczek oświetlających skalę w tunerach, amplitunerach, itp.
@waldemarrudolf6250
@waldemarrudolf6250 4 жыл бұрын
@ Ja to rozumiem (jestem "niby" technik elektronik - dlatego "niby", bo bez praktyki, ale jakaś tam wiedza pozostała), jednak w takim kanale jak Twój powinna być podawana wiedza dokładna. Proszę, nie obraź się, ale prowadzisz kanał naukowy. Nie traktuj tego komentarza jako "przytyku". Chodzi o to, że jak mówisz "jakimś" prądzie to powinieneś mówić konkretnie, żeby ludzie nieobyci z terminologią zakodowali sobie też słownictwo. A po tak "ostrej" krytyce: zasubskrybowałem ten kanał i nie żałuję. Ja (taki stary - nie będę się chwalił wiekiem), a o wielu rzeczach nie wiedziałem. Pełen podziw!!!
@coorier
@coorier 4 жыл бұрын
pierwszy
@m.q-zersky47
@m.q-zersky47 4 жыл бұрын
Ja też.
@LeszekSlowinski
@LeszekSlowinski 4 жыл бұрын
Ja byłem pierwszejszy.
@es-iv3xp
@es-iv3xp 4 жыл бұрын
Adaś ty erotoman jesteś
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 4 жыл бұрын
8:11🤣 jedna dziurka bezpieczna a druga nie🤣
@milordmil9677
@milordmil9677 4 жыл бұрын
Tata Gracjana jak nic. Nawet to samo miasto. Gród Kraka
@dronespeak9261
@dronespeak9261 4 жыл бұрын
Nie zablysnąłeś.Proponuje kilo brokatu, bedzie efekt.
@baca350.1
@baca350.1 3 жыл бұрын
prąd przemienny i zmienny to nie to samo. coś jak prostokąt i kwadrat.
3 жыл бұрын
W komentarzach jest o tym ze sto razy :)
@sumilidero
@sumilidero 3 жыл бұрын
no tak, kwadrat jest prostokątem a prostokąt nie musi byc kwadratem, tak samo zmienny z przemiennym ;)
@josifkami6665
@josifkami6665 2 жыл бұрын
Prąd zmienny to nie prąd przemienny.
@Max-vl1in
@Max-vl1in 2 жыл бұрын
Prąd przemienny jest rodzajem prądu zmiennego. Nie pisz bzdur .
A020 Jak płynie prąd, a jak przekazywana jest energia?
26:56
Piotr Górecki
Рет қаралды 121 М.
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
人是不能做到吗?#火影忍者 #家人  #佐助
00:20
火影忍者一家
Рет қаралды 20 МЛН
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 20 МЛН
Beat Ronaldo, Win $1,000,000
22:45
MrBeast
Рет қаралды 158 МЛН
Żarówka na sto lat [TOWARY PRAKTYCZNE 1]
14:50
Adam Śmiałek
Рет қаралды 180 М.
Kurs Elektroniki - Przepływ prądu, napięcie i natężenie
18:31
Elektrobajt Arduino ESP
Рет қаралды 793
S011 Wyjaśniamy napięcie i prąd ZMIENNY. A może PRZEMIENNY?
22:53
Piotr Górecki
Рет қаралды 33 М.
SILNIK I PRADNICA W JEDNYM! SILNIKI BLDC. STEROWANIE, BUDOWA I ZASTOSOWANIE
12:10
Fakty o energii elektrycznej, których nie dowiesz się w szkole
9:49
Transformator
24:45
lekcje zdalne - chemia i fizyka
Рет қаралды 5 М.
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН