Arduino 12: UŻYWAMY MOCY

  Рет қаралды 12,881

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер: 70
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 2 жыл бұрын
Odpowiedni zasilacz można zdobyć drogą zuchwałego napadu na zbiornicę elektrośmieci w jakimś hipermarkecie bądź elektromarkecie :D
@tielusik
@tielusik 2 жыл бұрын
Nie da się ochroniarze ganiają.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 2 жыл бұрын
@@tielusik A to jak gdzie. Ja urządzam napady regularnie :D
@xenozi3616
@xenozi3616 11 ай бұрын
Jesteś niesamowity
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 2 жыл бұрын
💪😎🔥🔥🔥 Jest M O C! I to podwójnie i w filmie i na wyjściach tego scalaka! 💪😎🔥🔥🔥
@tandex3414
@tandex3414 2 жыл бұрын
no wreszcie mam więcej powodów do robienia 60 wattowego chipu ledowego.
@KuroDezio
@KuroDezio 2 жыл бұрын
Człowiek robi wszystko naokoło, licząc na piechotę rezystory i tranzystory a tu się okazuje że są gotowe elementy :D
@zolv
@zolv 2 жыл бұрын
Oczarował mnie tekst: "Układ osiągnął użyteczność praktyczną" :)
@skynetcybersystem3tech
@skynetcybersystem3tech 2 жыл бұрын
super perfekt materiał
@dejaeprouve
@dejaeprouve 2 жыл бұрын
Wyszły z tego kolory tęczy:). Przydały by się chyba jednak trzy potencjometry sterujące osobno każdym z trzech kolorów. A jak by jeszcze dołączyć ekran lcd ze wskazaniem poziomu wysterowania to był by git.
@6p45s
@6p45s Жыл бұрын
a po co 3 potencjometry? Jaki w tym sens?
@marekchudy8893
@marekchudy8893 Жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@tadeuszmic8338
@tadeuszmic8338 2 жыл бұрын
Proponuję ESP8266/ESP32, w następnym rzucie, na nich nie ma mocnych - w zasadzie są jeszcze w dobrej cenie.
@rekawek6
@rekawek6 2 жыл бұрын
To niezła burzą musiała być w komentarzach, że pan Adam parę minut poświęcił na piny, porty itp.
2 жыл бұрын
Była i znowu jest, a raczej była :) Zazdroszczę ludziom, którzy mają na to czas.
@slabo8171
@slabo8171 2 жыл бұрын
@ Mnie dziwi, że masz czas i potrzebę komentować te burze w filmach. Kto się ma nie zgodzić i tak się nie zgodzi, a uzasadnianie poglądu autora na kolejnym wideo pewnie prowokuje jeszcze bardziej. Oglądaczo-czytelnik może popatrzeć w dyskusję, porozglądać się w świecie jak używana jest terminologia i samemu wybrać, co jest mu bliższe.
2 жыл бұрын
Tu nie chodzi o jakieś awantury, a część edukacji. Ktoś zadaje pytania, stawia tezy, sprawę się rozważa i mamy aneks do filmu. Na przykład: czy lepiej używać języka świata ludzi, mniej precyzyjnego, ale bardziej zrozumiałego, czy pozostać w świecie pojęć abstrakcyjnych, z pogardliwym "a jak ktoś nie rozumie, to nie musi". Inna sprawa, że nomenklatura to rzecz mało istotna i naprawdę w trzy sekundy można zmienić używanie jednej nazwy na drugą, a jednak bardzo wielu stawia sobie za punkt honoru trzymać się tu świętych zasad.
@s.g.4205
@s.g.4205 2 жыл бұрын
Witam!
@DarkghostDarkghost
@DarkghostDarkghost 2 жыл бұрын
Świetne
@Kaczakat
@Kaczakat Жыл бұрын
Port i pin to nie są synonimy, zarówno w dokumentacji AVR jak i Arduino pojedyncze druciki IO to są piny, porty to zestaw pinów, w UNO są porty B, C i D. Na pin można wysłać wartość, tak samo na port, ale na pin można bit, na port bajt. BTW dlatego są 8 - bitowe, bo w jednym cyklu zegara można 8 bitów równolegle wysłać/odczytać z portu, ale nie można tak z dowolnych ośmiu pinów, tylko w ramach jednego portu. W Arduino to pomieszali niestety, ale nie ma obowiązku z tego korzystać w sumie, nie ma już portów i pinów, dla użytkownika zostały już tylko piny o numerach 0-20+ (zależnie od wersji). Samochód ma zwykle 4 koła, można powiedzieć, że zeszło nam powietrze z samochodu, nie jest to może precyzyjne, ale każdy będzie wiedział o co chodzi. Mówiąc jednak, że jedziemy zmienić 4 samochody na letnie, to już sens jest zupełnie inny. Porty drukarki czy COM to też nie są pojedyncze piny, tylko ich zestawy, piny miały swoje oznaczenia w obrębie portu. Proszę więc nie być takim ignorantem próbując przekazywać wiedzę w świat, bo będzie jak z dzieckiem, którego ucząc mówić dowcipny tatko postanowił pozamieniać nazwy rzeczy, by mieć z niego bekę jak babcia przyjedzie.
Жыл бұрын
Zgadzam się, port to zestaw pinów, nawet jednego (1-Wire np.), zatem jeśli z pinu czy pinów powołuję do życia funkcjonalny twór, to już jest port. W Arduino nie używa się określeń związanych z konkretnym mikrokontrolerem, właśnie na tym polega jego wielkość.
@sebastianuchman3145
@sebastianuchman3145 2 жыл бұрын
Panie Adamie, jakiej czestotliwosci jest PWM w Pana projekcie? Screenshot z oscyloskopu pokazujacy te sygnaly (przed i po ULN2003) moglby byc pomocny dla poczatkujacych, ew. sredniozaawansowanych.
2 жыл бұрын
Z tego co pamiętam to 490 Hz. O tej (niskiej) częstotliwości i jej zwiększaniu opowiem gdy będziemy mieli z tego powodu jakieś problemy (a będziemy mieli dość szybko).
@sebastianuchman3145
@sebastianuchman3145 2 жыл бұрын
@ Dziekuje
@tielusik
@tielusik 2 жыл бұрын
Właśnie . Tu się można nabrać. Próbowałem użyć PWM do czegoś szybkiego, rzędu 10KHz, i cóś nie wychodziło. Zadje się max to 1KHz.
2 жыл бұрын
62,5 kHz dla procesora siedzącego w Nano, ale trzeba wpisać w rejestr TCCR0B = TCCR0B & B11111000 | B00000001 i tylko dla wyjść 5 i 6, dla innych maksymalna szybkość to połowa tego.
@qamilPL
@qamilPL Жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie prądu w taśmie LED. W 4:16 został obliczony rezystor, aby do tranzystora płynęło 2mA, co dawało 200mA w taśmie. Tutaj jest wszystko jasne. W 5:48 natomiast pojawiają się pytania związane z uln2003: skąd wartości 1mA i 500mA? Czy nie powinno być to w rzeczywistości 1.85 mA, dzieląc 5V / 2.7kR? Jeśli na wyjściu mamy 500 mA, to czy nie jest to zbyt dużo, biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane 200mA taśmy?
Жыл бұрын
Taśma zje tyle, ile potrzebuje, za resztę podziękuje. Mniejsza od wymaganej wartości stanowi zapas i daje pewne przełączenia. Generalnie w ten sposób nie ogranicza się wydajności prądowej, do tego celu służą inne konstrukcje wzmacniaczy, które określa się źródłami prądowymi.
@qamilPL
@qamilPL Жыл бұрын
@ dziękuję za odpowiedź. Od czego zależy to, że taśma zje tylko tyle, ile potrzebuje? Gdyby tam podłączyć pojedynczego LEDa zamiast całej taśmy, też by zjadł tylko tyle ile potrzebuje, czy by się spalił?
Жыл бұрын
Apetyt na prąd ograniczają rezystory wpięte w szereg z trzema kolejnymi diodami. Dlatego taką taśmę można ciąć "co trzy ledy" tylko i każda taka trójka może pracować samodzielnie, ograniczając sobie prąd do własnych potrzeb. Gęściejsze cięcie zniszczy daną trójkę (a raczej dwójkę lub pojedynczą diodę), bo niekoniecznie rezystor pozostanie w uciętej sekcji, a nawet jeśli, to jego wartość będzie wtedy za mała. Poza tym nie będzie się za bardzo gdzie podłączyć (sekcje w miejscu cięcia mają wystawione pady do połączeń).
@tomaszkorzycki7384
@tomaszkorzycki7384 2 жыл бұрын
Jasnością można sterować też zmieniając wypełnieniem impulsu i wtedy 8 bitów wystarczy
2 жыл бұрын
No ale tu tak właśnie jest i jak widać, przy niskich jasnościach nie wystarczy.
@eugeniuszgeniusz1
@eugeniuszgeniusz1 2 жыл бұрын
Mamy taśmy LED to może teraz jakiś kolorofon? :]
@tielusik
@tielusik 2 жыл бұрын
Jestem za !
@edd8k2
@edd8k2 2 жыл бұрын
funkcja *map* to zbawienie. dzięki niej pozbyłem się zakłóceń w potencjometrach, w kontrolerze MIDI. podczas gdy inni w tym celu używają dodatkowych kondensatorów.
2 жыл бұрын
Do takich rzeczy należy użyć programowej histerezy. Będzie o tym w najbliższym odcinku i pewno kolejnym.
@edd8k2
@edd8k2 2 жыл бұрын
no to czekam zniecierpliwiony
@edd8k2
@edd8k2 2 жыл бұрын
wystarczająco, żeby osiągnąć stabilny zakres 0-127, no ale jeśli są lepsze rozwiązania chętnie zobaczę.
2 жыл бұрын
W MIDI potrzeba 7 bitów.
@tielusik
@tielusik 2 жыл бұрын
Oglądając te poradniki jestem w innym świecie, niż dotąd. "map" to genialne, spotkałem w kilku projektach, ale nie umiałem ogarnąć o co w tym chodzi. Teraz wiem że to proste jak konstrukcja cepa.
@janekpradera291
@janekpradera291 2 жыл бұрын
Dzień dobry. Przepraszam, że nie w temacie nomenklatury pinów, nóżek ani portów, ale chciałbym podpytać ile metrów taśmy LED można napędzić taką konfiguracją? Jak to sobie policzyć?
2 жыл бұрын
Każda taśma informuje o prądzie na metr (albo trzeba sobie to podzielić z informacji o prądzie całej taśmy bądź mocy/12 dla taśm dwunastowoltowych. Nie można przekroczyć 500 mA, czyli 6 watów na kanał. Żeby móc podłączyć więcej, trzeba użyć tranzystorów - mosfetów mocy, z tym że nie jak w filmie, a trochę inaczej. Też o tym wspomnę wkrótce. Teoretycznie nie powinno się nic stać, jeśli będziemy używać par wzmacniaczy połączonych równolegle (wejścia razem i wyjścia razem) i wtedy może popłynąć amper prądu (12 watów). Trzeba tylko sprawdzić, czy układ nie nagrzewa się powyżej temperatury parzenia w palec. Można też użyć pasków na 24 wolty i moce wtedy rosną dwukrotnie.
@janekpradera291
@janekpradera291 2 жыл бұрын
Czyli, szanowni Panowie (a jestem totalnym humanistą): 1mb paska diod 5050 ma 7.1W. Daje to wartość 2.37 "watokanałometra". Możemy maksymalnie napędzić 6W na kanał, zatem wychodzi mi 2,5 mb paska. Dobrze liczę?
2 жыл бұрын
Tak. Jeśli przy 12 woltach. Można też 5 metrów, jeśli zewrze się parami kanały w ULNie (siódmy zostanie wolny). Polecam wspomniany zasilacz 13,5 wolta ze względu na gubienie jednego wolta na ULN-ie i pewno z połowę na doprowadzeniach.
@janekpradera291
@janekpradera291 2 жыл бұрын
@ Dziękuję za odpowiedzi (i przy okazji za dość niecodzienny w tubowej rzeczywistości kanał). Zamierzam to przetestować na rzeczywistym hardware i stąd moje pytania. 13,5V to już jednak chyba za dużo, by zasilić Arduino i pewnie trzeba zredukować napięcie do 9-12V (mam trochę nietypową płytkę Pro Micro z procesorem 32U4).
2 жыл бұрын
Teoretycznie stabilizator powinien wytrzymać, ale w chińskich klonach padają one często i to już przy napięciu większym od 9 woltów. Zresztą różnica jasności między 11 a 12 woltów nie jest aż tak duża, natomiast trwałość led rośnie wyraźnie.
@hscxca
@hscxca 2 жыл бұрын
co to za śruby wkręcone w płytkę stykową ? jak je tam wbiłeś ?
2 жыл бұрын
A, to się miało nie nagrać :) Tam się przyłącza napięcie z zewnątrz, a przy okazji siedzą pojemności filtrujące, leda i dioda zwierająca "pomyłki" no i mostek łączący pary linii zasilających. Śruby po prostu wkręciłem we wcześniej wywiercone otworki. Taka płytka jest wygodniejsza w użyciu i trochę bezpieczniejsza.
@hscxca
@hscxca 2 жыл бұрын
@ "A, to się miało nie nagrać" - dalej nie wnikam, te śruby i 2003, no nic pooglądam kolejne filmy.
@terminus_666
@terminus_666 2 жыл бұрын
Ok.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że praktycznie by było dodać jedno wyjście do regulacji jasności wszystkich kolorów na raz. Oczywiście trzeba to odpowiednio połączyć.
@6p45s
@6p45s Жыл бұрын
przecież tak jest xd? masz jeden potencjometr od jasności
@marekjaglarz6880
@marekjaglarz6880 2 жыл бұрын
A będzie omówione ESP 8266 i/lub ESP 32?
2 жыл бұрын
Z pewnością przyjdzie czas na omówienie popularnych klonów.
@fart89
@fart89 8 ай бұрын
7:10 - czy nie powinno być "wspólnej katody"?
@daro0352
@daro0352 2 жыл бұрын
Istnieje możliwość zwiększenia rozdzielczości wyjść PWM z 8 bitów na 16 używając pary wyjść PWM na każdy kanał RGB bo Uno czy Nano ma ich 6 przy użyciu dwóch rezystorów na parę i kondensatora filtrującego. Np. do jednego wyjścia 256 omów a drugiego 256 kiloomów, połączone razem drugimi wolnymi końcówkami i kondensatorem podłączonym drugą końcówką do masy. A programowo należy po prostu dokonać dekompozycji zmiennej int na dwa bajty i w ten sposób sterować 16 bitowo, przez jakiś driver. Chociaż pewnie do zabaw z diodami i tak nie ma to sensu, mając na uwadze że w praktyce nawet zdjęcia mają 8 bitów na każdy kanał RGB.
2 жыл бұрын
Ma sens i o tym będzie kiedyś. Pochodną tego jest fatalna jakość ciemnych scen na wszystkich Netflixach, HBO i innych takich. W zdjęciach sprawę ratuje dyfuzja, ale w przypadku trzech kanałów ledowych nie ma możliwości zrealizowania tego mechanizmu.
@TomekNagisa
@TomekNagisa 2 жыл бұрын
@ Dithering... istnieje taki mechanizm sterowania LEDami co się nazywa BAM - Bit Angle Modulation. Pozwala na znacznie mniej kosztowne sterowanie matrycami albo uzyskanie 16bit z 8bitowego timera. Ale to może nie być materiał na lekcje arduino.
2 жыл бұрын
To jest jedna z metod łamania ograniczeń liniowego sterowania ośmioma bitami i też kiedyś o tym będzie.
2 жыл бұрын
Cyfrowe :(
@dnawloka
@dnawloka 2 жыл бұрын
@ na Netflixach jest Dolby Vision dysponujące 12 bitową głębią kolorów dodać do tego OLED TV i noc nie jest nam straszna 😉
@marekjaglarz6880
@marekjaglarz6880 2 жыл бұрын
Co w następnym odcinku z Arduino?
2 жыл бұрын
Silnik DC, a w praktyce wiatraczek sterowany mierzoną temperaturą.
@6p45s
@6p45s Жыл бұрын
a czego najlepiej użyć do sterowania diodą RGB 10W? jest tam R: 6-6,4V 300mA, G: 9-12V 300mA, B:9-12V 300mA.
Жыл бұрын
Układów specjalnie projektowanych do takich celów z możliwością kluczowania zewnętrznego.
@6p45s
@6p45s Жыл бұрын
@ no właśnie szukam i nic konkretnego nie mogę znaleźć, dlatego pytam...
Жыл бұрын
Z reguły najlepiej szukać w dokumentacji takich ledów. Trudno coś polecić konkretnie, bo tu już są duże moce i powinno być wszystko dobrane idealnie.
@6p45s
@6p45s Жыл бұрын
@ no jedyną dokumentacją jest chyba tylko opis aukcji 😁 model w tabelce w opisie to LC-10RGB-C30.
@VHSTvRetro
@VHSTvRetro 2 жыл бұрын
Witam
@skecz
@skecz Жыл бұрын
O fak jaka wiedza SzapoBa
Arduino 11: SZESNAŚCIE MILIONÓW KOLORÓW
19:00
Adam Śmiałek
Рет қаралды 18 М.
Arduino 13: TERMOWENTYLATOR
12:18
Adam Śmiałek
Рет қаралды 14 М.
отомстил?
00:56
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН
Пришёл к другу на ночёвку 😂
01:00
Cadrol&Fatich
Рет қаралды 10 МЛН
Amazing Parenting Hacks! 👶✨ #ParentingTips #LifeHacks
00:18
Snack Chat
Рет қаралды 19 МЛН
Arduino 72: Sterujemy lokomotywą
16:00
Adam Śmiałek
Рет қаралды 7 М.
Systemy DRM - czyli jak zdenerwować użytkowników
12:01
Kacper Szurek
Рет қаралды 160 М.
Fun with Transistors
24:33
HackMakeMod
Рет қаралды 301 М.
How to make a 8x8x8 LED Cube at Home
16:49
Tapendra Mandal
Рет қаралды 1,6 МЛН
Neat Method To Remove PCB Connectors / Desoldering Connectors
15:17
Arduino 21: KLAWIATURA PC
11:23
Adam Śmiałek
Рет қаралды 10 М.
Arduino 26: FOTOREZYSTORY, FOTODIODY i FOTOTRANZYSTORY
14:39
Adam Śmiałek
Рет қаралды 14 М.
Breadboarding tips
20:16
Ben Eater
Рет қаралды 433 М.
Arduino 22: PILOT PODCZERWIENI
13:53
Adam Śmiałek
Рет қаралды 14 М.
Mechanik Wziął Auto TYLKO na "PRZEJAŻDŻKĘ" Patologie Polskich Warsztatów Oczami Widza!
24:27
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 14 М.
отомстил?
00:56
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН