Julia stereo (chociaż mono) [TOWARY MODNE 204]

  Рет қаралды 33,636

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер
@piotrw.2052
@piotrw.2052 10 ай бұрын
A to o tej Julii śpiewała Zdzisława Sośnicka.. Dopiero teraz załapałem 😉
@marekkusal7854
@marekkusal7854 10 ай бұрын
Dziękuję panie Adamie za przypomnienie tego sprzętu. Zdarzyło mi się serwisować kilka razy taką Julię, generalnie nie narzekałem. Pozdrawiam serdecznie
@st.john_one
@st.john_one 10 ай бұрын
uwielbiam te programy, dzieki którym wracam w przeszłość, którą pamiętam nie tylko ja, co czyni to dużo milszym i cudowniejszym ;)
@tow.JanWinnicki
@tow.JanWinnicki 10 ай бұрын
Mój sąsiad, prof. Dąb-Rozwadowski słuchał tego radia i później lekcje historii po nocach urządzał. Serwus!
@WettFingers.
@WettFingers. 10 ай бұрын
Również Twój towarzyszu sąsiad Stanisław Anioł skutecznie lub mniej radio profesorowi zagłuszał. Wspólnym wysiłkiem całego kolektywu. Rozumiecie towarzyszu?😉
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
@@WettFingers.I protegowany toż mieszkania mu pilnował.
@MrNeurocide
@MrNeurocide 10 ай бұрын
Towarzyszu, może przyślesz na kanał twój telewizor na baterie
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 10 ай бұрын
żaba, podaj jakieś ciasteczka, paluszki....
@AdamDee_asd
@AdamDee_asd 10 ай бұрын
Heh, odbiornik legenda. Czyli jak rozumiem, polscy inżynierowie elektronicy nie byli głupkami, a elektronikę konsumencką traktowali “na odwal się” ponieważ tak im to narzucano? 🤔
@zdzisawsawicki
@zdzisawsawicki 10 ай бұрын
Dziękuję Panie Adamie za nowy odcinek i bardzo ciekawy wykład. Pozdrawiam.
@mikoajbosch7858
@mikoajbosch7858 9 ай бұрын
Wspaniały i interesujący materiał! Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że z tym domniemanym brakiem wejść i koniecznością wykonywania dziwnych kombinacji to chyba jakaś nieścisłość. Jako nastolatek z powodzeniem używałem takiej Julii (tylko srebrnej) jako mojego pierwszego głośnika aktywnego do, również pierwszego, komputera 🙂 Obejrzałem nawet (wysłuchałem) w ten sposób kilka filmów, odtwarzanych w Windows Media Playerze. Komputer miał zainstalowany słynny Windows ME i posiadał 20 GB przestrzeni dyskowej😉 Ale wracając do tematu - wydaje mi się, że gniazdo magetofonowe było najzwyczajniejszą pętlą magnetofonową, działającą w obie strony, więc z powodzeniem można było wykorzystać tylko jeden z kierunków lub obydwa. Nie pamiętam natomiast, co należało zrobić, żeby wejście grało. Nie przypominam sobie osobnego selektora dla megnetofonu. Nie wiem, czy przypadkiem nie należało po prostu wyłączyć wszystkich isostatów.
@Qwintony
@Qwintony 10 ай бұрын
Pierwszą Julię rozebrałem w drobny mak, potem używałem jedynie modułu wzmacniacza audio. Ale zanim to zrobiłem, Julia służyła między innymi jako tor stereo (audio leciało Trójce, z zewnętrznymi kolumnami) podczas oglądania festiwalu w Sopocie. Było stereo i w kolorze 😉Druga Julia stoi na półce w całości
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
Sopot leciał w Programie 2 Polskiego Radia, przynajmniej w latach 1987-1989. Potem transmisję przejęło Radio Gdańsk, niestety już tylko lokalnie.
@Qwintony
@Qwintony 9 ай бұрын
@@kaem3 mogło tak być, na pewno było to Polskie Radio.
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
@@Qwintony Bo innego radia nie było (na czterech antenach), więc nie mogło to być nic innego.
@Mr.-Z-
@Mr.-Z- 10 ай бұрын
Mieliśmy to radio i do dzisiaj żałuje, że przepadło. Jedno z tych, które lepiej wspominam i które z kolumnami od Artura całkiem nieźle dawało radę. I tutaj ciekawostka, nasz egzemplarz miał działające wejście na magnetofon, włączane którymś przyciskiem na górze. Niestety już nie pamiętam czy to była przeróbka czy jakaś wersja fabryczna, bo radio 20 parę lat temu mój inteligentny wujaszek wywalił do śmietnika, chociaż wielokrotnie wspominałem, że jak nie będzie mu potrzebne to je z chęcią przygarnę.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 10 ай бұрын
🤔🤔🤔🤔 Patrząc na obecne czasy, to czasem mam wrażenie, że "a co się będę starał?" wciąż ma się dobrze, a kto wie, czy nawet nie lepiej.
@rafakedzierski7258
@rafakedzierski7258 10 ай бұрын
Miałem okazję naprawiać. Po otwarciu zaskoczenie "przekombinowaniem", ilością różnych typów złącz, ilością płytek. Potwierdzam, wydobycie modułów wymagało długiego rozbierania. Mimo tego miło wspominam i fanie było popatrzeć jeszcze raz na te płytki. Dziękuję Panie Adamie za, jak zwykle, bardzo dobry materiał.
@Mikexception
@Mikexception 10 ай бұрын
Oceniać należy w porównaniu do takich urządzeń uznawanych za dobre. Miałem najlepszego Grundiga Satellit i powiem że jego serwisowanie też nie było przyjemnością a nawet wydaje mi się że jeszcze gorzej bo tam jest o ile pamiętam ponad 50 tranzystorów Najlepiej serwisowo i obsługowo skonstruowane i wszechstronne są są ogólnie krytykowane japońskie Pancrusadery.
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
@@Mikexception Tylko że Grundig nie był policzony na tak długie lata pracy. Dlaczego już pisałem. To nie był i nie jest sprzęt dla kolekcjonerów ale dla konsumentów w swoich czasach. To naprawiano wtedy w serwisach a nie po amatorsku.
@kedzi1
@kedzi1 9 ай бұрын
Nie napisałem też, że serwisowało się to źle. Zaskoczyła mnie ilość elektroniki wewnątrz ale sama naprawa była przyjemna. @@Mikexception
@kkierczak
@kkierczak 10 ай бұрын
Jak zawsze super. Warto posłuchać i wiedzieć wiecej!
@w.loczykij5354
@w.loczykij5354 10 ай бұрын
Czekał i doczekał. Dziękuję!!
@Djkiker
@Djkiker 9 ай бұрын
Wczoraj kobitka przy mnie wystawiła Julkę pod śmietnikiem. No i cyk mam i ja 😅 podłączyłem, włączyłem i działa. Propagacja była dobra to i posłuchałem. 20 metrów od bloku wszystko słychać. W bloku tylko przetwornice i lodówki 😅 pozdrawiam panie Adamie.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
Pan Adam musiał być przeszczęśliwy nagrywając ten odcinek - nareszcie jakieś radio bez znienawidzonego przezeń kontura! 😀
10 ай бұрын
Bo samo brzmi jak jeden wielki kontur :)
@chrisexpert2573
@chrisexpert2573 10 ай бұрын
Trzeszczałki z Telpodu. Jakie to trafne określenie tego produktu. Smutne i prawdziwe. Regeneracja potencjometrów bywała skuteczniejsza od wymiany na nowe.
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
Dziś mamy środki takie jak Kontakt PR, które rozwiązują 99 procent problemów z potencjometrami Telpodu i nie tylko Telpodu. Chyba, że są naprawdę zużyte.
@chrisexpert2573
@chrisexpert2573 9 ай бұрын
Jak ma błędy na poziomie konstrukcji to nic tym smarem nie naprawisz. @@kaem3
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
Słowo o klawiszach mono/stereo oraz ARC. Jednoczesne włączanie ARC oraz wyciszania (jednym klawiszem) zastosowano też w tunerze AS-642 Diory i pochodnych (wcześniejszych i późniejszych). Natomiast przełącznik mono/stereo w "Julii" to kuriozum, bo działa on odwrotnie niż we wszystkich innych odbiornikach. Na ogół wciśnięcie klawisza wymuszało pracę mono. Tutaj jest odwrotnie: żeby przełączyć na mono, trzeba wycisnąć klawisz.
@janpolak5354
@janpolak5354 10 ай бұрын
Oj tak, UL1042 dawał wtedy spore możliwość. Zbudowałem na nim radyjko superheterodynowe FM i głowicę do zakresu „zachodniego FM”.
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
"Taka konfiguracja, w świadomości klientów, była zarezerwowana dla zestawów wieżowych" - mój wujek w latach 80-tych do radiomagnetofonu "Hania" dokupił kolumny ZgP 25-8-569. Grało to gorzej niż źle.
9 ай бұрын
Ja zaś do tych kolumn podłączyłem RMS451 i grało bardzo dobrze (po niewielkich przeróbkach, bo bezpośrednio nie było tam wyjścia na głośniki).
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
@ Pewno podłączyłeś pod jacka słuchawkowego po zwarciu rezystorów ograniczających. A tak w ogóle to pytanie: jaki sprzęt grający miałeś w domu pod koniec lat 80-tych?
9 ай бұрын
Zmniejszyłem te rezystory do 3R9, żeby nie popalić końcówek, bo często podłączałem tam dziwne twory. Moc do cichego słuchania była wystarczająca. Ale to działało krótko, bo potem już miałem własne graty i pod koniec lat osiemdziesiątych używałem tylko fabrycznych Arii (dwóch - do nagrań wielościeżkowych). A tak to miałem własnej produkcji wzmacniacz (na GDL-ach), tuner i przerobionego Bernarda. Teogo RMS-a używałem na wyjazdach i do nagrywań sampli w terenie (przyspieszyłem go do 9 cm/s - dawał dużo silniejszy sygnał, który po stłumieniu góry tak nie szumiał).
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
@ Moje pierwsze stacjonarne stereo to diorowska "Tosca" dopiero w roku 1990 (jesteśmy rówieśnikami). Wcześniej tylko sprzęt przenośny, często z drugiej ręki lub pożyczony na np. rok. Był nawet taki czas, że w ogóle nie miałem radia w domu, krótko po przeprowadzce do nowego bloku w roku 1986.
@Adam_Lyskawa
@Adam_Lyskawa 10 ай бұрын
Patrząc na te złącza przypomina mi się ruska Elektronika 432C, telewizorek, który wymagał co jakiś czas trzaśnięcia w dekiel bo "pasy wchodziły". Jak obczaiłem później, trzaśnięcie w dekiel pomagało w kontaktowaniu jednego z takich właśnie pięknych złącz między płytkami.
@VVSDIAMONDBURRR
@VVSDIAMONDBURRR 10 ай бұрын
Też miałem kiedyś jakiś telewizorek który trzeba było uderzyć od czasu do czasu bo coś się działo z obrazem. Ale to był bodaj Goldstar, czyli późniejsze LG.
@chrisexpert2573
@chrisexpert2573 10 ай бұрын
Konwertery były później tak popularne że każdy mógł sobie przestrajać radia na nowe pasmo. Niestety tylko do połowy bo konwerter nie poszerzał pasma. Za to każdy amator mógł już tego dokonać.
@kFY514
@kFY514 10 ай бұрын
Z tym zakresem UKF to nie do końca tak że obowiązywał tylko w NRD. 87.5-100 MHz to po prostu oryginalny zakres CCIR. Był rozszerzany w górę najpierw do 104.5, później 108 MHz, i choć w większości krajów to rozszerzenie nastąpiło jeszcze pod koniec lat 60., to nikogo chyba nie dziwi że PRL był zapóźniony. Wikipedia twierdzi że egzemplarze wyprodukowane pod koniec życia modelu odbierały już pełny zakres do 108 MHz, i istnieją zdjęcia z taką skalą które wydają się to potwierdzać.
@erykbaradziej3639
@erykbaradziej3639 10 ай бұрын
Tu widać, jak to z braku szczegółowej wiedzy powstają przekłamania. Kłania się powiedzenie: "diabeł tkwi w szczegółach". Ale ogólnie opowieść o radiu Julia ciekawa, zawiera dużo wiedzy, okraszona dowcipem i... może się podobać. Dzięki za sprostowanie.
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
"Condor" miał do 104. Podejrzewam, że w NRD zakres UKF-CCIR rozszerzano z poślizgiem względem krajów kapitalistycznych.
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 10 ай бұрын
Dobre ciekawe pozdrawiam
@msadurski
@msadurski 10 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Mam starą Julię, po ojcu. Wersja srebrna, ale ta czarna lepiej się prezentuje.
@jaco3305
@jaco3305 10 ай бұрын
Na trzy namierzone i kupione Julie działała tylko jedna. Wszystkie chorują na zaawansowaną korozję blach ekranujących poszczególne moduły. Ogniskiem tej korozji jest zawsze miejsce przyklejenia gąbek do ekranu, widocznie użyty klej miał w sobie jakiś agresywny składnik.
@andwa7573
@andwa7573 10 ай бұрын
Tak, to przez klej jest korozja
@jaco3305
@jaco3305 10 ай бұрын
@@andwa7573Problem w tym, że nigdzie nie można już w tej chwili namierzyć takich ekranów na wymianę. Pozostaje tylko odtwarzanie z blach do pieczenia ciast ;)
@adampegiel3305
@adampegiel3305 10 ай бұрын
anoda na masie w warikapie to norma, dioda pracuje spolaryzowana w kierunku zaporowym, być może nie jest to zawsze czytelne ale anoda jest zawsze połączona galwanicznie z masą, szczerza nie spotkałem układów w których dioda jest polaryzowana napięciem ujemnym. nawet UL1550 z CEMI służył stabilizacji napięcia +33V do zasilania układu strojenia z warikapami.
10 ай бұрын
Ale ja nie o warikapach strojących, a tym od ARCz, która pracuje na nieliniowej części charakterystyki. Dobrze zrobiono to np. w Tarabanie.
@urgon6321
@urgon6321 10 ай бұрын
Do kompletu z radiem była też walizka zrobiona z tworzywa (z aluminiową ramką). Walizka miała możliwość zamontowania zamków, a (krzywo) wklejone logo Unitry odpadało niemal od razu. Nie wiem, co się stało z radiem, ale walizkę mam do dzisiaj - schowane są w niej książki i zabawki z lat mego dzieciństwa. Oczywiście już bez loga Unitry, bo jak wspomniałem, to już dawno temu odpadło...
@andwa7573
@andwa7573 10 ай бұрын
To trza było zaraz przykleić
@urgon6321
@urgon6321 10 ай бұрын
@@andwa7573, nie miałem odpowiedniego kleju. Ponadto to tylko Unitra, kto by się tym przejmował...
@piotrtomiczek939
@piotrtomiczek939 10 ай бұрын
Pozdrawiam 💚❤️🍀💯
@mirekk1775
@mirekk1775 10 ай бұрын
Mam do dziś Julię stereo z końcowych serii jej produkcji właśnie z pełnym zachodnim UKF i stereo dekoderze na UL1621. Sam zmieniałem końcówki UL1481P na UL1440T czyli niemałże dwukrotnie mocniejszy. Julia miała dedykowany dodatkowy głośnik w końcowych latach produkcji, wiem, bo taki posiadam przy własnym radiu Julia która była kupiona właśnie w zestawie z tym głośnikiem. A kupiłem ją w DT Centrum gdzie też udało mi się za grosze kupić 2 magnetofony Koncert w różnych wykonaniach.
10 ай бұрын
Wymiana końcówek bez podniesienia napięcia nic nie daje. Tak na marginesie, 1440 okazał się bublem, choć wtedy był mitycznym dziesięciowatowym wzmacniaczem, na który wszyscy polowaliśmy, a dostać go nie sposób było. Wymiana (fabryczna) stereodekodera była pomysłem dobrym.
@mirekk1775
@mirekk1775 10 ай бұрын
@ Dla nie wtajemniczonych UL1440T mógł być bublem. Ja do dziś mam go w wielu urządzeniach gdzie był UL1481P i bez droblemów sprzęty działają do dziś, a o najważniejsze był odporny na zwarcia. Do dziś mam jeszcze z 50szt. UL1440T. Ja z zakupem nie miałem problemu w warszawie na żurawiej czy na Hożej był zawsze dostępny.
10 ай бұрын
Nie był taki właśnie odporny jak deklarowano, zwłaszcza przy wyższych napięciach. Zniekształcenia także ma większe od 1481 (ale to wiemy dopiero teraz) i z tego co pamiętam, w Krakowie był nie do dostania (kilka lat na niego polowałem ze względu na tę mitycznie większą moc). Najlepszymi końcówkami w peerelu był właśnie niedoceniany 1481, wsadzany wszędzie i 1482, o bardzo ładnych parametrach, tylko oczywiście o mocy dużo niższej, typowej dla sprzętu bateryjnego.
@mirekk1775
@mirekk1775 10 ай бұрын
@ Mnie nie udało się upalić 1440 może dlatego że stosowałem większe radiatory niż proponowano. A spotkał się kolega z fabrycznym głośnikiem do Julii?
10 ай бұрын
Takim do pary, jak w przypadku Wandy? Nie, ale już się dowiedziałem, że były.
@romekgrzel.1072
@romekgrzel.1072 10 ай бұрын
Ładne radyjko (szkoda tylko że nie ma wskaźnika wysterowania zrobionego np. na dwóch KA2284).
@paweosinski4259
@paweosinski4259 10 ай бұрын
mieliśmy nasz UL1980.
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
Ale potężny głośnik w tej "Julii" - normalnie wchodzi na panel potencjometrów i na skalę. Ja bym tam dał zwykłego 5-watowego eliptyka z "Giewonta" czy "Tarabana".
@nieprzebijalnyn8942
@nieprzebijalnyn8942 9 ай бұрын
Mam Julię, na ogół sprawna z paroma mankamentami.
@romekgrzel.1072
@romekgrzel.1072 10 ай бұрын
To do tych końcówek mocy audio na UL1481 szło napięcie stabilizowane (15V) z tego tranzystora BD355 PNP prąd kolektora 3A (22:35 min.) ?.
10 ай бұрын
Tak, wszystko było stabilizowane (w przypadku UL1481 trochę nie wiadomo po co, ale to uprościło projekt).
@slawomirk7462
@slawomirk7462 10 ай бұрын
Może coś o Wandzie z przystawką stereofoniczną??? Pamiętam za szczawika mieliśmy takie w domu!!!Pozdrawiam!!!!!🤝🤝💪💪😁😁🔈🔉🔊
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 10 ай бұрын
Konia z rzędem temu, co zbuduje radioodbiornik z elementów współcześnie produkowanych w Polsce,
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
A ty wiesz że w latach 80 już nie brakowało tam zagranicznych komponentów? I czy to było słuszne czy nie, nie tylko Polska tak dziś ma.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
w latach 80 nie było tam żadnych zagranicznych komponentów, co najwyżej NRD-owski układ toru AM i jakieś czeskie kondensatory. Nic spoza demoludów nie było dla nas przecież dostępne, bo PRL zbankrutował i nie miał czym płacić, 100% dewiz szło na spłacanie odsetek od kredytów, których mimo to nie udawało się spłacać (odsetek, bo spłacaniu kredytów nikt nawet nie marzył)
10 ай бұрын
Konia z rzędem kto znajdzie w tym radiu w stu procentach produkty zaprojektowane w Polsce :)
@IgnacyG1998
@IgnacyG1998 10 ай бұрын
Miflex, Tonsil i nawet Telpod ciągle produkują dobrej jakości podzespoły, a miejsce Zatry zajął Indel. Brakuje tylko konsumenckich półprzewodników, ale całkiem polski Detefon można zrobić wręcz audiofilskiej klasy :D
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
@@adamdarski8919 Niektóre scalaki w wersjach eksportowych.
@marjeziorny924
@marjeziorny924 7 ай бұрын
Świetny kanał! Ojciec mój nabył Julię w celu uzyskania wiadomości z wiadomych rozgłośni.Próbowałem bezskutecznie podłączyć gitarę elektryczną . Pozdrawiam i gratuluję . Ma Pan bardzo wyrafinowane poczucie humoru.
@Karol_Hamburger
@Karol_Hamburger 10 ай бұрын
Gdzieś czytałem, że po małej przeróbce, dało się na tym radiu odbierać częstotliwości służb.
10 ай бұрын
Zapraszam obejrzeć film :)
@andrzejlisek
@andrzejlisek 10 ай бұрын
@W jakiej modulacji pracowały służby w tamtych latach? W latach 90 i później, przed przejściem na transmisję cyfrową, miały wąski FM, czyli FM z dużo mniejszą dewiacją. Samo rozszerzenie czy zmiana zakresu czestotliwości nie umożliwi odbioru. Chyba, że możliwe było również przerobienie dyskryminatora FM w celu odbioru wąskiej dewiacji?
10 ай бұрын
Kanały miały bodajże 25 kHz, jeśli nie gadały obok siebie, to nie trzeba było nic przerabiać. Ale jak mówiłem, myślę, że podsłuchiwano pasma 164 MHz i urządzenia pośredniczące mogły być troszkę bardziej skomplikowane. Niestety niczego na ten temat nie znalazłem, więc gdybam tylko.
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
@@andrzejlisek Na odbiorniku RS-101 na stacje radiofoniczne wchodziła mi czasami Milicja. Na dwie, trzy sekundy transmisja z dobrą zrozumiałością głosu i koniec transmisji. Ale to raczej z powodu małej odporności układu odbiornika na silne sygnały spoza pasma. Było to w roku 1987. Potem podłączyłem to radyjko do anteny zbiorczej i zakłócenia od Milicji zniknęły.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 10 ай бұрын
Chyba Jugosławia będąca pół-demoludem miała też pasmo UKF 88-100MHz, czy ktoś pamięta i może potwierdzić? Jeden raz do serwisu w którym jeszcze nie pracowałem, a więc gdzieś 1987-88, przyniesiono Julię przerobioną w dziwny sposób, nie było żadnego konwertera lecz pająk podzespolów i kabli. ówczesny szef nie wiedzial co zrobić, czy poinformować milicję, czy przemilczeć sprawę. Opowiadano mi, że technik szybko przywrócił oryginalny układ i tak to oddano klientowi. Nie wiem czy opowieść jest prawdziwa (mrożące krew w żyłach opowiadania serwisantów to temat na grubą książkę), ale jest bardzo prawdopodobna.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
Serwis nie mógł usuwać przeróbek wprowadzonych przez klienta, a już na pewno nie bez jego zgody. Co najwyżej mógł sprzęt zwrócić informując że wprowadzone modyfikacje uniemożliwiają naprawę. Co do pasma 88-100 to obowiązywało ono na zachodzie w latach 70-tych, w początku 80-tych poszerzono je do 104 MHz, a w połowie dekady do 108. Te dodatkowe megaherce często były zajmowane przez powstające wtedy stacje komercyjne, bo „podstawowy” zakres był zarezerwowany dla programów nadawcy państwowego. Tak, Jugosławia i NRD miały FM na 88-100.
@jpffjp6681
@jpffjp6681 10 ай бұрын
Wiola ok
@majltd
@majltd 10 ай бұрын
Mój dziadek miał identyczne radio.
@dziku878
@dziku878 10 ай бұрын
👍👍👍👍
@krzysztofwielikaniec2812
@krzysztofwielikaniec2812 10 ай бұрын
Zdobyłem taką w latach 80-tych ale była radocha.
@stefanszymura91
@stefanszymura91 10 ай бұрын
Panie Adamie, troszkę niedosytu po dojechaniu do końca odcinka.. Największą osobliwością Julii był dobry odbiór pasm KF, jak to Pan podkreślił kilkukrotnie. No i czekam, czekam aż się Pan zacznie w końcu tymi krótkimi bawić, bo chciałem posłuchać, co na tych krótkich jeszcze słychać. Myślałem sobie że może gdzie w głębinach eteru zachowało się jeszcze jakieś odbicie starej Wolnej Europy, powracające właśnie po odbiciu od Plutona... A Pan tak zwyczajnie: "dziękuję bardzo" i nic. Szkoda. Pozdrawiam serdecznie.
10 ай бұрын
Bo już się wiele razy bawiłem, w Marii i Yacht Boy'u z podwójną przemianą i w kilku innych z pojedynczą - zapraszam do filmów. Niestety generalnie fale krótkie umarły i już tam niewiele słychać, głównie stacje bliskowschodnie i chińskie.
@michamusic1359
@michamusic1359 10 ай бұрын
​@a mogliby je ponownie uruchomić w kierunku wschodnim że względu choćby na coraz bardziej ograniczany tam internet. A sporo ludzi tam kfowe radia posiada. IMHO. Pozdrawiam!
@piotrkaminski7762
@piotrkaminski7762 10 ай бұрын
Bogate archiwum nagrań Wolnej Europy i BBC jest ogolnie dostępne na stronach Polskiego Radia. Wystarczy w Googla wpisać ”Radia Wolności”. Są tam audycje RWE i BBC, a także - i to jest najciekawsze - nagrania Polskiego Radia z ich nasluchu. Niektóre są wstrząsające - np. nagrania komunikatów o wprowadzeniu, a potem odwołaniu godziny milicyjnej w Trójmieście i Szczecinie w grudniu 1970 roku. Przemówienia Gomułki i Gierka, relacje z wieców w czasach stalinowskich, ”Słowo Partii” z bodaj 1952 roku, etc. etc. Polecam - podróż w czasie gwarantowana bez odbić od Plutona ;⁠-⁠)
@terminus_666
@terminus_666 10 ай бұрын
Ok.
@robertregua5140
@robertregua5140 10 ай бұрын
A czy przypadkiem ten głośnik nie napędzał kolumn fabrycznie dołączanych do amatora stereo pierwszej generacji? To się bodajże ZG 10 nazywało. Jak ja nienawidziłem tego głośnika i jak ja bardzo zazdrościłem cioteczne u rodzeństwu amatora 2 z odrębnymi głośnikami wysokotonowe w ich kolumnach od ich amatora
10 ай бұрын
To był chyba ten sam głośnik. Jedyną jego zaletą była wysoka efektywność. O ile w Julii ma on sens, bo to nie jest szczelna i sztywna obudowa, w zamkniętych kolumnach był pomyłką. Dlatego zaraz jak podkręcono moc wzmacniaczy, wymieniono go na dużo mniejszy, ale miękki GD12
@steam7087
@steam7087 10 ай бұрын
W tych kolumnach montowano GDS 20/10. Oczywiście możliwe, że również 16tki, ale ja takich nie spotkałem. Natomiast GD 12/8 (późniejsze miały 10W) rzeczywiście potrafiły w tych samych obudowach zagrać całkiem przyzwoicie.
@wiktorm5839
@wiktorm5839 10 ай бұрын
Zdaje się że miałem te ZG10. Czy tam główny głośnik był na na takim grubym gumowym zawieszeniu?
@robertregua5140
@robertregua5140 10 ай бұрын
@@wiktorm5839 teraz sprawdzilem - ZG10 to bylo to pomiotlo szatana (za dzieciaka myslalem ze ja gluchy jestem, bo bardzo lubilem wysokie tony, a ten Amator nic z nich nie gral) i faktycznie mogly tam siedziec ich wieksi bracia (tzn tak jak Steam napisal). ZG10C to byla juz kolumna z ZESTAWEM głosnikow (tzn z nisko i wysokotonowymi przetwornikami) i ona wlasnie szla juz jako wyposażenie standardowe Amatora 2 stereo. dziekuje za wyjasnienie i wszystkich pozdrawiam.
10 ай бұрын
A przepraszam, oczywiście w pierwszej wersji Amatora pracowały dwudziestki, a nie szesnastki, ale podobnej budowy. Były na zawieszeniu twardym, a więc nienadającym się do małych zamkniętych kolumn, za to głośniejsze.
@WIELZON-WA-te6ux
@WIELZON-WA-te6ux 10 ай бұрын
Poszukuje taką z końca produkcji
@Amigo-a44
@Amigo-a44 10 ай бұрын
Moim zdaniem największą wadą Julii było zastosowanie laminatu tekstolitowegoo. W odbiornikach wyższej klasy laminat szklanoepoksydowy jest konieczny.
@matid8453
@matid8453 10 ай бұрын
a były jakieś radia w polsce czy na świecie przeznaczone dla cywilów ale umożliwiały odbiór ssb? oczywiście chodzi mi o odbiór górnej albo dolnej wstęgi a nie dsb, bo to słabe rozwiązanie
10 ай бұрын
Dla cywilów nie. Było za to dużo opisów przeróbek i pełnych konstrukcji, oficjalnie wydawanych.
@mariuszlesiczka8376
@mariuszlesiczka8376 10 ай бұрын
😊
@jaceksosna4040
@jaceksosna4040 10 ай бұрын
Były takie urządzenia. z tego co pamiętam taki gośc nazywał się yachtboy, były też odbiorniki głobalne firmy SONY które oferwały odbiór sygnałów jednowstęgowych
10 ай бұрын
Ale nie polskie.
@jaceksosna4040
@jaceksosna4040 10 ай бұрын
@Przeczytaj swoje pytanie. pozdrawiam jacek
@eska2013
@eska2013 9 ай бұрын
Matko bosko kto te isostaty lutował?!
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 10 ай бұрын
Żałuję, że nie kupiłem, gdy była okazja.
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
Była dobra.
@yaro-oo
@yaro-oo 10 ай бұрын
Miałem xd bardzo fajnie toto grało, nadal mam obudowę i głośnik
@kminulek1129
@kminulek1129 6 ай бұрын
mam taką julię prawie s stanie idealnym
@wiggzy
@wiggzy 2 ай бұрын
bo one się nie zużywały o dziwo. Jedną z moich wygrzebałem z zawilgoconej piwnicy znajomego, wrzuconą krogulczo w stertę budowlano-różnorakiego szpeja, a wciąż prezentuje się po odkurzeniu dostojnie.
@0linbus533
@0linbus533 10 ай бұрын
A był odcinek o Irenie?
10 ай бұрын
Nie jeszcze.
@0linbus533
@0linbus533 10 ай бұрын
@ mam nadzieję że kiedyś Pan zrobi. Mam Irenę właśnie, kupiłem ją kilka lat temu ze względu na sentyment. Przy "Irenie "się wychowałem, właściwie przy jedynce i trójce. A Juli nie znałem i muszę przyznać że wygląda imponująco. Górne klawisze podobne jak w Irenie 😀
@bronek9715
@bronek9715 10 ай бұрын
Adam ma powodzenie, same kobiety się wokół niego kręcą, albo może sam się wokoło nich kręci?
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 10 ай бұрын
A ja właśnie patroszę Radmora 5102TE Już siedzą nowe końcówki mocy , na TDA 7294 bo mam z odzysku wcześniejszych projektów 4 kostki . Tu wykorzystałem dwie , na chińskich płyteczkach po 5 zł . Nawet nie opłaca się trawić samemu I tak poza tym wszystko do przeróbki .
@boczro
@boczro 10 ай бұрын
Wręcz urzekająca to historia
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 9 ай бұрын
Wystaw do komórki, bo to szkaradne (o ile dobrze pamiętam to w TE z 5 wycieraczek, 4 zastąpiono LEDami, błee).
@tadekrafa4121
@tadekrafa4121 9 ай бұрын
@@zbigniewgurak8261 To już dawno wyleciało , jest wyświetlacz LED i drugi LCD Od RDS . Ogólnie to grajek na działkę , teraz na TDA nieźle daje , będzie w sam raz do zagłuszania tego zjebanego disco polo . Do słuchania w domu mam inny sprzęt , ale to nie ma co porównywać ,nie ta liga .
@ukaszromanowski3220
@ukaszromanowski3220 10 ай бұрын
Mam używam do dziś jedynie linka skali czasem nie chce się kręcić.
@domozs4370
@domozs4370 10 ай бұрын
Małym Fiatem do Bułgarii i Grecji; NRD raczej autobusem z wycieczką zakładową...
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 10 ай бұрын
Zasilanie na 8 baterii R20, to niezłe kuriozum, szczególnie w kontekście masy. 😁
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 10 ай бұрын
i dostępności baterii - w tamtych czasach
@adamdarski8919
@adamdarski8919 10 ай бұрын
samo radio było ciężkie jak grzech śmiertelny więc i baterie musiały być w tej samej klasie wagowej
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 10 ай бұрын
@@adamdarski8919 w latach 80 totalna lipa z dostępnością - baterii wszelakich
@LeszekSlowinski
@LeszekSlowinski 10 ай бұрын
11:43 Wszystko się zgadza. 8×1,5=12 czyli tyle ile daje akumulator samochodowy. Skoro świecę zasili bez żadnych oporników, kondensatorów i innych takich, to radioodbiornik tym bardziej.
10 ай бұрын
Wystarczyłoby spokojnie sześć baterii, jeśliby lekko przekonstruować to i owo. Większość odbiorników pracuje w szerokich granicach napięć (ten do 16 woltów).
@rekawek6
@rekawek6 10 ай бұрын
​@może dlatego do 16V bo alternatory wraz z regulatorami napięcia miały dość szeroki zakres ładowania
10 ай бұрын
Wiadomo, ale to dotyczy większości urządzeń. Wkrótce wystąpi inne radyjko, zasilane pięcioma paluszkami, czyli przy minimalnym napięciu 5 woltów, ale napięcie z transformatora sięga tam 13 woltów. Tak było w wielu wypadkach i nie ze względu na planowany szeroki zakres napięć dołączanych zasilaczy, a ze względu na to, że mogły pracować przy wyższym napięciu bez problemów, a jakość ich pracy czasem nieco rosła.
@LeszekSlowinski
@LeszekSlowinski 10 ай бұрын
@ Czyli im więcej koralików na końcach rzemyków pejcza, tym bardziej wydajna praca niewolnika. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami. 7,5 V można podłączyć, 13 V też, ale z zakatowanego niewolnika nie ma pożytku.
10 ай бұрын
Nie w tym rzecz, a w bardziej liniowej pracy elementów pracujących przy wyższym napięciu.
@kaes2000
@kaes2000 10 ай бұрын
Chciałem kiedyś kupić, niestety była tylko dla rolników. xD
@Endless_Dreams
@Endless_Dreams 10 ай бұрын
Kto jeszcze przeczytał Julia starego?
@Qwintony
@Qwintony 10 ай бұрын
Ten kto nie miał pojęcia o tym odbiorniku 😉
@adambit1
@adambit1 10 ай бұрын
A właśnie kiedy Radmor będzie bohaterem odcinka?
10 ай бұрын
Kiedyś będzie, ale jakoś mnie do niego nie ciągnie, bo to wbrew pozorom nic szczególnego.
@adambit1
@adambit1 10 ай бұрын
Pomijając fakt czy to jest odbiornik szczególny czy też nie to na pewno taki odcinek sprawił by radość tym wszystkim którzy wierzą w te wszystkie audiofilskie cuda z nim związane.
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 10 ай бұрын
@@adambit1 a ceny tych mocno polepionych jużklocków na oxl z dupy wzięte:D
@adambit1
@adambit1 10 ай бұрын
Ja kilka tych Radków kupiłem jeszcze wtedy kiedy były po 400-500 PLN. I tak sobie stoją.
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 10 ай бұрын
@@adambit1 chyba dobry moement by je upłynnić, rynek samochodowych klasyczków: 125p, 126p i peloponez - tez został absurdalnie napompowany, a to guano nigdy nie będzie dobrą inwestycja
@youtuberxd
@youtuberxd 24 күн бұрын
To nie wolna Europa tylko Adaś gada z radia
@magdafredka3766
@magdafredka3766 10 ай бұрын
pio mio nagrywa podobne
@AaaBbb-bc4hq
@AaaBbb-bc4hq 10 ай бұрын
"podwójna przemiana pozwala pozbyć się całkowicie sygnałów zakłócających" AMEN! Dla tego Super Heterodyna rządzi a Baofeng i wszystko co ma rda1846 to gówno!
@domozs4370
@domozs4370 10 ай бұрын
A dokladniej: superheterodyna z wysoką pośrednią (jeśli pojedyncza przemiana- co rzadkie), lub wysoką pierwszą, a drugą niską.
@andrzejlisek
@andrzejlisek 10 ай бұрын
To raczej nie jest odbiornik globalny, jak chodzi o fale krótkie. Ten konkretny model ma tylko podzakresy, na których emitowano radiodyfuzję, w przeciwieństwie do większości odbiorników, które mają ciągły zakres od ok. 6 do 21 MHz. Na "kawałku drutu" może i coś tam odbierze, ale odbiór fal krótkich nie jest rzeczą tak prostą, jak UKF. Ciekawe, jak odbierały anteny DSK zawarte w instalach zbiorczych, których pozostałości spotyka sie do dziś, ma wygląd puszki i pręta na niej. Dużo gadania o radiu, ale co komu po wypasionym radiu, jak nie ma się porządnej anteny?
10 ай бұрын
Dziś dodajmy: i porządnej miejscówki, bo w mieście wiele się nie odbierze. Dodałbym jeszcze, że w ogóle wiele się nie odbierze, bo wiele tam do odebrania już nie ma. Co do ciągłego zakresu, bez BFO nie miałoby to sensu, chyba do posłuchania pisków. Inne zakresy w Polsce też sensu za bardzo nie mają. Nie pamiętam, żebym kiedyś coś sensownego odbierał powyżej 49 metrów albo poniżej 16, oczywiście z komercyjnych stacji.
@andrzejlisek
@andrzejlisek 10 ай бұрын
@Żeby było jeszcze śmieszniej, miniaturowe nadajniki pracujące w zakresie UKF FM są produkowane masowo podczas, gdy podobnych nadajników AM na fale średnie praktycznie nie produkuje się i to pomimo tego, że w zakresie UKF jest napchane dużo stacji, co odczuwa się w samochodzie, a na falach średnich praktycznie nic nie ma i tam taki nadajnik lepiej by się sprawdził. Nadajnik AM na fale średnie byłby prostszy w konstrukcji i tańszy w produkcji niż nadajnik FM na fale ultrakrótkie.
10 ай бұрын
Tylko byłby mono, ogryziony do 10 kHz i z dodatkowymi zniekształceniami (tory AM nie dbają tak o to).
@andrzejlisek
@andrzejlisek 10 ай бұрын
@ w samochodzie to i tak nie jest potrzebne żadne hi fi, jakość odbioru AM w zupełności wystarczy. Zakłócenia spowodowane stacją komercyjna, która pojawia się w trakcie jazdy i konieczność ponownego strojenia transmitera jest znacznie większym problemem niż stosunkowo niska jakość dźwięku przy odbiorze AM.
10 ай бұрын
Owszem, ale psychologicznie dla większości jest to bariera nie do przejścia.
@ukaszwolski3800
@ukaszwolski3800 10 ай бұрын
W jaki sposób zostala odtworzona próbka dźwiękowa? Transmiter czy modyfikacja "niezgodna ze sztuką"?
10 ай бұрын
Wepchałem się na wyjście przy braku odbieranej stacji (pracuje wtedy wyciszenie).
@sawekmikstein3712
@sawekmikstein3712 10 ай бұрын
Nie należy zapominać, iż było to radio bardzo drogie na ówczesne czasy. Mało kogo było na nie stać.....
@andren42
@andren42 10 ай бұрын
Gdy ja kupowałem swoją Julię w sklepie, po zdjęciu jej z półki pokryta była grubą warstwą kurzu
@boczro
@boczro 10 ай бұрын
Możliwy kurz z powodu wysokiej ceny tego radia. Kosztowało więcej niż wyplata Poza tym w mieście 140 tys. w dwu zurtach ja nigdy go nie widziałem a zaglądałem często wtedy
@andren42
@andren42 10 ай бұрын
Ja kupiłem w 1986 za 28 tys W Białymstoku na górnej półce stał ich cały rząd
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
Nic dziwnego, skoro zarabialiśmy po kilkanaście dolarów miesięcznie.
@TheSp9lje
@TheSp9lje 10 ай бұрын
A co to takiego "krótkofalarze"???
10 ай бұрын
No nie wiem, nie wiem... Strasznie trudna ta zagadka ;)
@SuperPlicha
@SuperPlicha 10 ай бұрын
blacharze, gnący fale na krótko
@TheSp9lje
@TheSp9lje 10 ай бұрын
@ Po obejrzeniu całego filmu już się nie czepiam! 🤗
@Mikexception
@Mikexception 10 ай бұрын
Gdyby to miało BFO to prawdę powiedziawszy byłoby "mądrzejsze" od przereklamowanych grundigów satellit. Zmorami Grundiga były obrotowy przełącznik zakresów, złożone przełączniki selektywności które były mało użyteczne w praktyce za to po wszystkich latach wymagały trudnego demontażu dla oczyszczenia i łamiące się łatwo dźwigienki, mały głośnik, brak stereo i jeden zakres UKF. Julii z kolei brakuje chyba tylko czułości i bardziej luksusowego wyglądu i zakresów ponad 22 MHz i do 5,7 MHz Tak że nie ma się czego wstydzić a nawet szacun. .
10 ай бұрын
Szkoda, że nie wyszła nigdy Julia 2, na TDA1220, dobrym stereodekoderze i z BFO. Trafił się kiepski inwestycyjnie czas, a potem już nie w tą stronę się szło.
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
@Mikexepception One nie były te Satellity przereklamowane. One były policzone na określony okres użytkowania. Grundig takich ulg od swojego rządu jak Japończycy nie dostawał by robić sprzęt na 30 lat. Nie że nie umiał, nie stać go było. A wiele opisanych przez Ciebie rozwiązań było standardem w klasie odbiorników typu World Receiver. To nie był z założenia sprzęt hi fi dla audiofilów.
@piotrkaminski7762
@piotrkaminski7762 10 ай бұрын
​​@ Ale przy obecnosci BFO potrzebny bylby zupelnie inny układ pasm. Na pasmach jedynie radiofonicznych BFO nie miałoby co robić. A tak a'propos, odbierałem kiedyś (lata '80) modulację jednowstegową przy użyciu dwóch stojacych obok siebie najzwyklejszych odbiorników. Jeden to była Śnieżka R-207, drugi - stary lampowy, z lat '60, bodaj Figaro. Do Śnieżki, nastrojonej na jedno z pasm morskich, była podłączona antena w postaci stalowego szkieletu 12 pietrowego budynku (nieistniejący już ”blok A” centrum TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie). Po ”złapaniu” jakiejś modulacji, stojący obok Figaro (bez anteny) byl pomału dostrajany do zbliżonej częstotliwości i w ten sposób jego heterodyna, sprzegając się jakoś z obwodami Śnieżki, ”robiła” za BFO. W ten sposób udało mi się wysłuchać niejednej rozmowy bedącego gdzieś na morzu marynarza z żoną w kraju, ktore to rozmowy dotyczyły najczęściej pieniędzy - kiedy żona je dostanie, ile ich bedzie i na co ma je wydać :-) Prawdopodobnie odbierałem wtedy tzw. stację brzegową ”Warszawa Radio”, mieszczącą się w lasach koło Kałuszyna. Ech, kiedyś było co sluchać... Teraz dzięki BFO można posluchać jedynie krótkofalowców, a to straszne nudy.
10 ай бұрын
Wiadomo, że dołożenie BFO musiałoby być związane z dołożeniem pasm. A raczej przesunięciem, bo one leżą zaraz obok (te podstawowe).
@Mikexception
@Mikexception 10 ай бұрын
@Faktycznie - nie było mowy o tym a ja odruchowo spodziewałem się że on ma pokrycie całego zakresu SW - to tłumaczy bezsens dla amatora SW i uwiąd mojego podziwu .
@kaem3
@kaem3 8 ай бұрын
Jeszcze taka uwaga. Jak w tego typu sprzęcie (stereo ale tylko z jednym głośnikiem) jest rozwiązana kwestia prawidłowego sfazowania kanałów stereo? Jaka jest gwarancja, że jeżeli do "Julii" podłączymy jedną kolumnę, a drugi kanał będzie szedł z głośnika wbudowanego, to kanały będą w fazach zgodnych? Ten sam problem dotyczy np. przystawki stereofonicznej PS-742 oraz gramofonów na licencji Telefunkena z serii Hit.
8 ай бұрын
Zakłada się używanie głośników oznaczonych jednoznacznie (po podaniu wyższego potencjału na oznaczenie membrana wysuwa się do przodu) i jeśli one będą podłączone do wyjścia końcówki, fazowość powinna być zachowana.
@andwa7573
@andwa7573 10 ай бұрын
Ekrany korodują od kleju, którym przyklejono do nich gąbki
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 10 ай бұрын
🤔🤔🤔🤔 Jedyne wygodne programatory, to... elektroniczne. Natomiast takie programowanie, choć kiedyś popularne, nie budzi mojego zbytniego entuzjazmu.
@maricomovies
@maricomovies 10 ай бұрын
Szkoda, że kol. przemilczał, że stosowanie gniazd zasilania z + na zewnątrz powinno być karalne.
10 ай бұрын
Ale to jest pierwszy standard, z czasów germanu.
@edd8k2
@edd8k2 10 ай бұрын
Napisz do Rolanda, że się nie znają xD
@marcin6271
@marcin6271 10 ай бұрын
Wszyscy mówią że + na zewnątrz jest błędne, nietypowe i powinno być odwrotnie, a ja tylko raz widziałem sprzęt z zasilaniem z - na zewnątrz. Więc tak trochę ironicznie że większość producentów nawet sprzętu wysokiej klasy robi taki "rażący błąd" :D
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
Jeszcze większą głupotą jest gniazdo zasilania w formie minijacka - zwarcie styków wtyku przy wkładaniu niemal pewne.
@piotrkaminski7762
@piotrkaminski7762 10 ай бұрын
W pełni zgadzam się z pana opinią na temat Julii. Radio efektowne, ale z lichych materiałów, podzespołów i w wielu miejscach niedopracowane. Ja w czasach PRLu mialem kupione w 1973 roku ruskie radio Selena B205, zrobione na germanowych jeszcze tranzystorach (17 szt.), z bębnowym przełącznikiem zakresów i trzysekcyjnym kondensatorem strojeniowym dla zakresów AM (przestrajane były obwody wejściowe, wzmacniacz w-cz i heterodyna - o ile się nie mylę). Na falach krótkich (Wolna Europa na niezagłuszanym paśmie 16m) i średnich (Radio Luxemburg 208m) odbierało lepiej (czyściej i selektywniej) niż Julia. Marzy mi się kiedyś obejrzenie "Towarów" z takim radiem w roli głównej. Mam to radio jeszcze w piwnicy, ale niekompletne i poprzerabiane, więc raczej nienadające się na bohatera odcinka. Mam też oryginalną instrukcję ze schematem, ale również w złym stanie. Moim zdaniem to radio bliższe jest konstrukcyjnie Grundigom Satellit, niż Julia, a to zwłaszcza ze względu na ten bębnowy przełącznik, który w tamtych czasach miały jeszcze tylko Grundigi "Satellit" i Zenithy "Transoceanic".
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
Ależ owszem na takie rzeczy czasem partia w sojuzie dała kasę na zaawansowane hi fi i duże tv nieco mniej. Ale radio musiało być. Głos partii w domu.
@Mikexception
@Mikexception 10 ай бұрын
Wiele miejsc to trochę niedokładne określenie. Te obrotowe przełączniki to była w satelitach niedźwiedzia przysługa - palce bolą od wiecznego kręcenia przy aż 7 zakresach samych krótkich plus długie i średnie a ich styki przy mizernej jakości mechanicznej regularnie trzeszczą i nie stykają Dźwięk niemiły dla uszu. Grundig chociaż ładnie się prezentował mnie rozczarował
@piotrkaminski7762
@piotrkaminski7762 10 ай бұрын
@@Mikexception Polemizowałbym. Używałem Seleny ponad 20 lat i nie odczułem zadnego dyskomfortu związanego z przełącznikiem zakresów. Nigdy natomiast nie cierpiałem izostatów, które w krajowym wykonaniu były twarde i - zwłaszcza po zaopatrzeniu w duże, masywne klawisze, jak w Julii - przy przełączaniu te zwalniane strzelały tak, że z czasem wszystkie rdzenie cewek się przekręcały i rozstrajały obwody. Nieprzypadkowo pan Adam zilustrował dźwiękowo tytuły rozdziałów swojego filmu odgłosami właśnie strzelających izostatów.
@gordongecko9405
@gordongecko9405 10 ай бұрын
Znalazłem na wystawce (w wiacie śmietnikowej) taką sovieckalą Selenelę, w stanie o dziwo wzorcowym i kompletnym. Jeszcze nie uruchamiana, ale niedługo wchodząca na warsztat. Dlatego chętnie bym obejrzał schemat. Faktycznie ma wewnątrz taki gigantyczny obrotowy przełącznik zakresów. Ale gdy ją ujrzałem urzekł mnie jej piękny front i wskazówkowy ustrój siły sygnału, żadne ledy. Gabarytowo spora, tak jak Julia, zakresy podobnie, choć bez CCIR. Ale przełącznik od podświetlania też ma, i to w tym samym miejscu.
10 ай бұрын
Ruscy inżynierowie od radia byli naprawdę dobrzy i potrafili projektować cuda z niczego. Selena, VEF-y i temu podobne radia były czułe, ładnie złożone i miały dobre parametry akustyczne. Wezmę kiedyś na warsztat te radyjka.
@jarosawmuras2331
@jarosawmuras2331 10 ай бұрын
+
@bimberek666
@bimberek666 8 ай бұрын
Mogła też służyć do podsłuchiwania SB...
@TS-rw5ve
@TS-rw5ve 10 ай бұрын
Na początku myślałem że nastawił Pan radio na European-Parlament Station.
@marcinnieszwiec6756
@marcinnieszwiec6756 10 ай бұрын
Panie Adamie, Gdzieś w czeluściach Internetu znalazłem informację że Julia była tak zbudowana, ,żeby można było łatwo ją przebudować jako nadajnik. Ponoć wystarczyło przelutować parę przewodów i wtedy radio stawało się nadajnikiem którego używano do nadawania różnych informacji dla szerokich mas odbiorców podziemnej solidarności w tych chorych czasach jakie nam zafundował sawieckijj sajuz i jego kommunizm
10 ай бұрын
To jedna z tych legend. Na pewno nikt tak tego z tego właśnie powodu nie projektował, natomiast każde radio można zamienić na nadajnik, po prostu dobudowując część nadawczą.
@koniu80
@koniu80 10 ай бұрын
mógłby pan wysłać linka do tego artykułu?
@marcinnieszwiec6756
@marcinnieszwiec6756 10 ай бұрын
@@koniu80 właśnie teraz szukałem i nie mogłem tego znaleźć. Chyba to było na kanale Zabytki techniki, albo jakimś podobnym, gdzie prowadzący rozmawiał z konstruktorem głównym Julji. Nie mogę sobie tego przypomnieć gdzie to było.
@JanKowalski-yu4vd
@JanKowalski-yu4vd 10 ай бұрын
​@@koniu80Istnieje kilkudziesieciostronnicowy pdf ( gdzieś tam jest u mnie na dysku) o technologiach radiowych stosowanych przez Solidarność i niektore sprzęciory były oryginalne np nadajnik UKF w starterze świetlówki, balony z najnikami i magnetofonami i wiele innych (w tym właśnie z Julią). Nie spotkałem się z tym by Julia była nadajnikiem (co do odbioru MO i podobnych to i owszem ale przychylam się że to zrobili na bazie konwertera).
@koniu80
@koniu80 10 ай бұрын
@@JanKowalski-yu4vd mógłby pan udostępnić ten pdf?
@tomekkruszec8442
@tomekkruszec8442 10 ай бұрын
1
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 10 ай бұрын
Mam Julię ale coś się spierniczyło przy pośredniej . Raz działa, raz nie. Nie wiem jak znaleźć . Może sam układ scalony jest trefny ? Radio cichnie , wskaźnik sygnału też spada , niezależnie od zakresu .
10 ай бұрын
No właśnie to są uroki modułów i złącz w wykonaniu peerelowskim. Ale w zasadzie to może się dziać wszystko.
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 10 ай бұрын
@ Obstukałem elementy , kable , styki . Nie da rady w ten sposób znaleźć uszkodzenia . Nic nie trzeszczy . samo się musi znowu włączyć . Może działać kilka godzin . Jakby całkiem siadło to by łatwiej znalazł. Teraz działa kilka godzin . Odległość w linii prostej od nadajnika na Świętym Krzyżu 11km , anteny się "widzą optycznie " . Zero szumu w "stereo" przy schowanej antenie , sygnał max na wskaźniku .Moce nadajników na FM 60-120 kW.
@ZbawicielPieka
@ZbawicielPieka 10 ай бұрын
Szkoda że brakuje jej dość do radia idealnego jako takiego zabytku którego jeszcze można dotykać bez chorych zasad i się cieszyć, mimo to że (hehe) jest kompatybilne z "współczesnymi" (w skrócie: chińskie badziewie) transmitterami FM gdzie brum jest okropnie głośny [czy to chodzi o to że moc nadajnika nie może być większa niż dozwolona prawnie czy to zależy od konstrukcji?]. Mało tego... wydawanie transmittera za 100zł tylko dla starego UKF-u, lepszej mocy oraz zachowania odbiornika w oryginalnym stanie to już wyższa szkoła jazdy Szkoda również że radio nie działa jako głośnik, a jako przekaźnik dźwięku z radia też trochę dzisiaj już zbyt niewarte zachodu (nawet dla 100%-owej zabawy w retro z szpulami lub kasetami) gdyż praktycznie dzisiejsze radio FM to są MP3-ki na żywo wysyłane w eter (jako "data stream") a chyba wszystkie Unitry miały DIN (jak jakiś nie miał to się zaciekawię :) A właśnie... jak na filmie był zrobiony test?
10 ай бұрын
Podłączyłem się na wyjście przy wyciszonej stacji.
@ZbawicielPieka
@ZbawicielPieka 10 ай бұрын
@ rozumiem że przez transmiter?
10 ай бұрын
Na wyjście, kabelkiem :) Nie jest niczym buforowane, więc w ten sposób można się wpiąć w tor audio, tuż przed korekcją, choć oficjalnie tego się nie wspiera.
@ZbawicielPieka
@ZbawicielPieka 10 ай бұрын
@ aaaa... czyli da się podłączyć cokolwiek do julii tylko jest to po prostu niezalecane?
10 ай бұрын
Nie jest wspomniane. Nie ma nic o niezalecaniu, bo nie ma to żadnego wpływu na cokolwiek (chyba, że ktoś tam poda napięcie sieciowe).
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
Dobry film ale nie zgodzę się całkiem z wstępem. Nie twierdze że mieliśmy zawsze tabuny zdolnych projektantów i ochotnych wykonawców lecz zapomina Pan Panie Adamie że brak środków był bo to co było to ładowano właśnie w urządzenia profesjonalne bo takie były fundamenty założeń strukturalnych i gospodarczych tzw demoludowych państw. Wojsko i powiązane z nim sektory. Reszta była traktowana drugorzędnie. Dlatego dziwie się Pana słowom także o tym zdziwieniu rozziewem między rynkiem konsumenckim i profesjonalnym Tu jednak nawet jako słuszny krytyk PRL którego to PRL nie bronie zapomina Pan świadomie czym to było albo zapomniał Pan o latach młodości lub był Pan zbyt młody by rozumieć jak to działało. NRD miało lepszych inżynierów i bardziej zdyscyplinowane kadry a jednak i ich produkty odstawały w porównaniu z zachodnią czy japońską produkcją , choć czasem były lepsze od naszych. Czechosłowacja to samo.I jednak złe kierowanie środków też się zdarzało. U nas potwierdzają to inżynierowie rozmawiający na Kanale Zabytki Techniki czy też Pan Witort z Cobrespu u Reduktora Szumu. Brak organizacji był, za małe kadry zgoda ale i brak czy też zła dystrybucja środków także.
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
Nie broniąc także socjalizmu ale prawda jest taka że mentalność nie starania się i jakoś to będzie mieliśmy też wcześniej już od czasów RON.
10 ай бұрын
Ale ja nie mówię o tym co było, albo czego nie było, tylko o tym, że można było zmontować coś porządnie i z głową na rynek profesjonalny, a już bez głowy i byle jak na rynek masowy. Do tego żadne pieniądze nie były potrzebne tylko chęci. Dla mnie nie ma żadnego usprawiedliwienia jeśli coś jest krzywe czy niedopracowane i jeśli ktoś dziś gdzieś mówi, że makaron w Amatorze to wynik uciśnionej gospodarki socjalistycznej, nadal jest nieszczery, bo to tylko wynik lenistwa i tumiwisizmu. Wiele z tych problemów nie miało nic wspólnego z projektantami, bo tworzyły je składające kadry (często uczniowie szkół zawodowych na praktykach, a wiadomo jak im się chciało), ale sporo zła wynikało ze złego projektu, z fatalnymi PCB na czele, które wymuszały tworzenie krosów i późniejszych sposobów na pętle mas. Jeśli jakiś projekt szedł w setki tysięcy czy miliony, należało zrobić wszystko, by pracochłonność zminimalizować ile tylko się da.
@piotrdmochowski9150
@piotrdmochowski9150 10 ай бұрын
Brak drugiego głośnika do odbioru stereo.Stereo tylko przez słuchawki.😁😂🤣
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
@ Wiele z tych problemów nie miało nic wspólnego z projektantami, bo tworzyły je składające kadry (często uczniowie szkół zawodowych na praktykach, a wiadomo jak im się chciało), ale sporo zła wynikało ze złego projektu, z fatalnymi PCB na czele, które wymuszały tworzenie krosów i późniejszych sposobów na pętle mas. Jeśli jakiś projekt szedł w setki tysięcy czy miliony, należało zrobić wszystko, by pracochłonność zminimalizować ile tylko się da. Koniec cytatu. Gdyby to tak działało to zgoda ale to był tumiwisizm sarmacji połączony z socjalizmem i burdelem nie tylko u nas. Gdyby po 1945 był u nas kapitalizm to zgoda. Ja też bym tak chciał ale oczekiwania nawet słuszne a realia jakie były to dwie różne sprawy. I myli Pan Panie Adamie jedną rzecz moim zdaniem ja nie usprawiedliwiam PRL, jestem wobec niego tak krytyczny jak Pan. Ja opisując pewne zjawisko w tym wypadku słusznie nie rozgrzeszam go, ale walczę o prawdziwość przekazu. Bo zafałszowana nawet nieświadomie historia więcej szkodzi niż pomaga.
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
@@piotrdmochowski9150 Akurat wiele radioodbiorników tej klasy także zachodnich w tym i w słynnej serii Satellit Grundiga czy Trans Oceanic lub Royal Zenitha czy japońskie tak miały. To była częsta cecha tzw. radioodbiorników typu world receiver
@msadurski
@msadurski 10 ай бұрын
Gdzie w Warszawie, możnaby taką Julię poddać gruntownemu przeglądowi? Nigdy nie była grzebana, wszystko działa, ale potencjometry trzeszczą, podświetlenie w większości nie działa i takie tam. Czy jest kakaś sugerowana ścieźka niedrogiego, a sensownego upgradu tego radyja?
@krystiang50
@krystiang50 10 ай бұрын
wyrzuć to g... do śmietnika. to tak jakby w dzisiejszych czasach korzystać z 486 i win 95 bo przecież nostalgia, bo to dobry sprzęt itp.
@unix350
@unix350 10 ай бұрын
​@@krystiang50Co ci to przeszkadza, że ktoś chce używać.
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 10 ай бұрын
Współcześnie usługa jest droższa niż sam przedmiot . Pierwszy z brzegu elektronik ,elektryk naprawi to . Ale nie wiem czy potencjometry nowe da się kupić (chodzi o wymiary ).
@msadurski
@msadurski 10 ай бұрын
@@pawelhuczewski2772 A o jakiej kwocie mówimy? No i co z tym upgradem? Choćby wymiana niesprawnych lampek na ledy?
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 10 ай бұрын
@@msadurski Nie mam pojęcia ile kosztuje usługa . Wiem że Julię cała , sprawną ,przestrojoną , w dobrym stanie kupiłem za coś koło 200 zł Sam sobie naprawiam rupiecie to nie mam rozeznania . Poszukaj kogoś znajomego , to wtedy za flaszkę to zrobi . Chodzi o to że sama Julia jest niewiele warta . Na OLX widzę Julię na chodzie za 70 zł . A za taką nie obdartą , ładną wołają 200-300zł. Generalnie chodzi o sam wygląd , sama naprawa starej Unitry jest łatwa i tania, są schematy , części od ciula -jeszcze można kupić jako dawcę narządów złom za 50zł.
@stanisawk1385
@stanisawk1385 10 ай бұрын
3:52 BZDURA w czystej postaci wydumana
10 ай бұрын
"Bo ja podłączyłem, a ja to wszyscy"? :)
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 10 ай бұрын
Myślałem żeby z wraku drugiej Julii wyciągnąć programator UKF-u . Wsadzić go mechanicznie w pojemnik baterii . Przełącznik ARC przerobić jako przełącznik programatorów. Gdyby isostaty programatora miały za mało sekcji , to wymienić na "dłuższe". 5+1 programów UKF to trochę mało . Wtedy było by 10+1. Jest sporo lokalnych fajnych stacji UKF-u . Powinno się udać .
@kaem3
@kaem3 9 ай бұрын
Na tzw. prowincji rzadko kiedy jest więcej niż 10 stacji, a często ich liczba nie przekracza 6. I to z szumami.
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 9 ай бұрын
@@kaem3 Julią odebrałem 25 stacji od 13 nadajników (na tej antenie teleskopowej fabrycznej ) . Problemem są zbyt małe odległości w rastrze częstotliwości ( stacje zakłócają się wzajemnie ). Myślałem żeby każdy isostat sterował też przekaźnikami anten kierunkowych . Czyli miałbym 4 anteny kierunkowe (mieszkam w wsi w swoim domu , mogę mieć takie sprzęty bez problemu) . To że w stereo szumi przy słabym sygnale, to mały problem .Lokalnie i tak słucham tylko audycji słownych w mono . A do stereo mam przekaźnik RTCN na Świętym Krzyżu, 11 km w linii prostej przy mocach nadajników 60- 120kW. Cała reszta zakresów poza UKF jest zapierdziana jakimiś przetwornicami -zasilaczami . Telewizor , komputer , ładowarka telefonu sieją na AM ile wlezie .
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 9 ай бұрын
​@@pawelhuczewski2772Fajny projekt. Zrób. Widzę, że masz pojęcie o temacie.
@bluebird1422
@bluebird1422 10 ай бұрын
bardzo fajny merytorycznie materiał ale jprdl, ciężko się słucha tego sposobu w jaki autor wymawia końcówki...
@andwa7573
@andwa7573 10 ай бұрын
Bardzo dobrze wymawia końcówki, zgodnie z pisownią. A nie jak dzisiaj dużo mówi om, miast ą.
@krystiang50
@krystiang50 10 ай бұрын
rozumiem nostalgie za czasami młodości, ale nie rozumiem zachwytu nad badziewiem co udaje sprzęt RTV.
10 ай бұрын
Zapraszam jednak obejrzeć film, a okaże się, że nie ma ani jednego, ani drugiego :)
@w.loczykij5354
@w.loczykij5354 10 ай бұрын
Frania w ktorej prano ci pieluchy jest badziewiem w porównaniu z Whirlpoolem 2024. Jednak przeżyłeś i twoja mama rowniez. Frania górą!! Pomyliłem epoki? Ta sama logika. Czep się tramwaju....
@adalas293
@adalas293 10 ай бұрын
To jest "badziewie" z perspektywy dzisiejszych czasów. Natomiast w latach '80-tych to nie było postrzegane jako badziewie. Po 2: japońskie czy niemieckie RTV było lepsze ale PL przecież nie była na tym samym poziomie. Po 3: idź do sklepu dzisiaj i zobacz CO Jest. Jakie to … po prostu Gówno. I wtedy zobaczysz co jest "badziewie".
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 10 ай бұрын
Mam motocykl chiński kupiony jako używka za 4000zł . Wtrysk, hamulce hydrauliczne tarczowe . Po 3 miesiącach stania na dworze odpala od dotknięcia, spalanie 2l/100km . Jak patrze na złom z PRL-typu junak, jawa , MZ to się zastanawiam ile musieli by mi dopłacić żebym tym złomem miał jeździć . A jednak są fanatycy co kupią Junaka -czyli wyrób motocyklo-podobny. Z Julią jest lepiej bo jest tania jak barszcz , działa to nadal , łatwo naprawić itp . Mi się podobają radia z dużą skalą . Julia ma fajną podświetlaną skalę . Mi się podoba optycznie design z lat 80-tych.
@peterlj613
@peterlj613 10 ай бұрын
a ten dalej pierdoli o polityce....
10 ай бұрын
Odczuwam jakąś wstydliwą satysfakcję, gdy widzę jak emerytowanym nomenklaturowcom los przestał sprzyjać i nie radzą sobie z akceptacją stanu rzeczy :)
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
Bo wpływała na ten sprzęt.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 10 ай бұрын
@ Los przestał sprzyjać także emerytowanym ślusarzom, spawaczom, górnikom, stoczniowcom, elektrykom, mechanikom i właściwie wszystkim ludziom pracy. Ci, co mieli się świetnie kiedy - dalej mają się świetnie (lub przynajmniej ich dzieci i wnukowie).
10 ай бұрын
Wszystkim nam kiedyś los przestanie sprzyjać. Największą mądrością życiową jest pojąć ten stan jak najwcześniej i liczyć tylko na siebie, biorąc pod uwagę, że wszystko może się wydarzyć.
@janmos5178
@janmos5178 10 ай бұрын
@@KH-lg3xc To nie zmienia faktu, ten system nie mógł przetrwać i tyle.
@An_Jay
@An_Jay 10 ай бұрын
Wysłuchałem pierwszych 3 i pół minuty materiału i z przykrością łapka w dół. Nie liczy się ilość, słowotok i dygresje, ale jakość. Nie rozumiem po co marnować swój czas i innych na takie bawienie się słowem.
@gkanecki9277
@gkanecki9277 10 ай бұрын
Jesli nie rozumiesz, to jest wysoce prawdopodobne ze nie chcesz zrozumiec.... bo przeciez nie chcialbys byc uznany za tego co "nic nie rozumie"...? To jest film orzekazujacy czyjesz emocje, spostrzezenia, ale i przede wszystkim wiedze Adama, jesli chcesz samych tecnicznych szczegolow przeczytaj instrukcje obslugi. Zycze miłego!
10 ай бұрын
W życiu nie trzeba wszystkiego rozumieć. Ja na przykład nie rozumiem, po co ludzie klikają w łapki w dół, jeśli to nic nie daje i nikt tego nie widzi ;)
@stanwyjatkowy5991
@stanwyjatkowy5991 10 ай бұрын
w dawnych czasach, kiedy ludzie używali tabletów z papieru takie "bawienie się słowem" było przejawem pewnej kultury. "Bawili się" tak słowem w TV, teatrze ( poszukaj sobie co to ) a nawet w rozrywce. Dziś ludziom trzeba napisać "przeczytasz to w 30 sekund" - tak wam się bardzo spieszy. Nie wiadomo do czego - bo większość swojego czasu przepieprzacie (tak to trzeba nazwać) na internetowe idiotyzmy - ale spieszy wam się. No to leć i nie marnuj tu czasu na "zabawę słowem". Tiktoka sobie pooglądaj. Tam zazwyczaj w ogóle nie ma słów.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 10 ай бұрын
SAM bym tego lepiej nie ujął. 👍🫡🤝​@@stanwyjatkowy5991
@An_Jay
@An_Jay 10 ай бұрын
​@ Tu się zgodzę. Jednak łapka w dół daje dla algorytmu informację, że materiał jest oglądany (bez względu na kontekst w górę, czy w dół) i budzi jakieś emocje. Natomiast zainstalowanie wtyczki do przeglądarki przywraca wiedzę o liczbie łapek w dół. W tej chwili materiał ma ich 19. Pozdrawiam.
@su27mig29
@su27mig29 10 ай бұрын
Mam trampa poziom jak lapie sygnal to super klasa w porownaniu do reszty unitr
Magnetofon z kalkulatora [TOWARY MODNE 90]
23:27
Adam Śmiałek
Рет қаралды 128 М.
Julia Stereo #2
28:11
Zabytki techniki
Рет қаралды 32 М.
Thank you mommy 😊💝 #shorts
0:24
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 33 МЛН
Andro, ELMAN, TONI, MONA - Зари (Official Audio)
2:53
RAAVA MUSIC
Рет қаралды 8 МЛН
The Lost World: Living Room Edition
0:46
Daniel LaBelle
Рет қаралды 27 МЛН
6 problemów świetlówek [TOWARY MODNE 136]
22:30
Adam Śmiałek
Рет қаралды 72 М.
Do czego służy korektor? [TOWARY MODNE 85]
22:46
Adam Śmiałek
Рет қаралды 85 М.
Radio UNITRA Eltra  Julia Stereo
5:02
Pablo85395
Рет қаралды 886
Amator Stereo #10
17:41
Zabytki techniki
Рет қаралды 66 М.
TELEWIZORY KINESKOPOWE | Dlaczego już się ich nie produkuje?
20:01
386 i komputeryzacja Polski [TOWARY MODNE 156]
23:24
Adam Śmiałek
Рет қаралды 76 М.
Julia Stereo. Przenośne radio klasy premium z bydgoskiej Eltry
15:54
Borkowski Radia
Рет қаралды 5 М.
Czy masz prawo naprawić swój telewizor?
18:37
ZMASLO
Рет қаралды 155 М.
Wzmacniacz z kościoła Polkat Akord 40 [TOWARY MODNE 113]
25:54
Adam Śmiałek
Рет қаралды 81 М.
Radio Zosia, ostatnie tchnienie socjalizmu [TOWARY MODNE 206]
21:51
Adam Śmiałek
Рет қаралды 25 М.
Thank you mommy 😊💝 #shorts
0:24
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 33 МЛН