Polskie układy scalone [TOWARY MODNE 111]

  Рет қаралды 62,667

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Druga część opowieści o produkcji peerelowskiej elektroniki - tym razem o monolitycznych układach scalonych, od najprostszych, mieszczących kilka tranzystorów, do serii 8080, będącej kompletem układów do budowy komputera.
Eksponaty zostały podarowany przez sympatyków serii, dziękuję! :)
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/s...
PayPal.Me/smialekadam
www.paypal.com...
oraz do subskrybowania:
www.youtube.co...
#CEMI #układyscalone #elektronika

Пікірлер: 417
@Darkos.
@Darkos. 2 жыл бұрын
Oj, łezka się w oku zakręciła. Kilkanaście układów przewinęło się po moim biurku. Ale to było piękne. Dzięki.
@devstat
@devstat 2 жыл бұрын
Panie Adamie. Pana Osoba i twórczość to jedno z moich najcenniejszych "znalezisk", jeśli można się tak wyrazić :) Bardzo lubiłem Pana dawną stronę ("Przypadki" - nadal dostępna przez Wayback Machine, choć już nie w całości), wielokroć z żoną oglądaliśmy Pana zdjęcia, czytaliśmy "audycje" i "słowa", tu poznałem Pana muzykę - tak kojącą i pomagającą mi marzyć, np. cykl "Obłoki". A na radość, jakiej dostarczają mi Pana filmy (w tym dzisiejszy), ich szczegółowość i "lekkość" - nie mam dostatecznie wdzięcznego określenia. Oglądamy je razem z żoną (ona pasjonuje się amatorsko fotografią, ale też ciekawi ją moja amatorska pasja - elektronika "dawna", lampowo-selenowo-germanowa) i naszym małym synkiem, który już poznaje tego "pana w piwnicy co tak ładnie opowiada o tym co tata ma na warsztacie". Mój Tato i ja zgromadziliśmy wiele z tego, co Pan prezentuje, w tym układu kalkulatorowe, zegarowe, MRY=ICL, hybrydowe DOLAMu i wiele innych ciekawostek (np. eksperymentalny hallotron opisany... długopisem) :) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję - wraz z całą rodziną.
@konradkubit6525
@konradkubit6525 2 жыл бұрын
Potwierdzam i ja Szacunek
@rekawek6
@rekawek6 2 жыл бұрын
Dobrze, że te odcinki, o częściach elektronicznych są wzbogacone odniesieniami do wcześniejszych materiałów z towarów modnych. Świetnie się to ogląda.
@piwex69
@piwex69 2 жыл бұрын
Pamiętam jak chciałem kupić na giełdzie elektronicznej układ zegara 1203. Sprzedawca umówił się ze mną w hali dworca centralnego. Układ miał w płytce, płytkę w styropianie. Pokazał że działa, wyjął i zapakował w folię. Zapłaciłem chyba 4tys żeby w domu przekonać się, że to cegła. Potem dowiedziałem się, że przekręcił tak wielu ludzi. Prawdziwy działający scalak miał zamontowany plecami pod płytką.
@Wrublos212
@Wrublos212 2 жыл бұрын
To swołocz jeden!
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 2 жыл бұрын
Na układzie uA723 czyli ten Czeski z Tesli, mam zasilacz do mojego zegara na MC1206, do dziś wszystko działa pomimo upływu lat. Także te polskie układy, a w zasadzie kopie zachodnich układów, aż tak złe nie były. Dobrze że w ogóle były, bo coś robiono dzięki nim. Miło wspominać swoje początki przygody z elektroniką. Dobry odcinek, dla mnie sentymentalny historyczny.
@dronespeak9261
@dronespeak9261 2 жыл бұрын
Pamietam multiwibrator astabilny na UCY 7400 , a teraz dioda bez niego miga...Ech były czasy...
@seboc1
@seboc1 2 жыл бұрын
Zgadza sie. Przelom lat 80 i 90 to byly ciekawe czasy. Kupujac Bajtka i Komputer w latach 80 dowiedzialem sie, ze w Polsce powstaja komputery, np. Mazovia i drukarki, jak DZM-180 z Blonia. Powyzsze w sklepie zobaczylem po raz pierwszy w 1989 r., kosztowaly koszmarne pieniadze. Za podobne pieniadze lub mniejsze mozna bylo kupic skladanego klona PC i drukarke Star. Polskie produkty techniczne najpierw byly trudno dostepne, potem nikt ich nie chcial, bo byly drogie, przestarzale i zawodne. W 1987 w sklepach GS pojawil sie Unipolbrit 2068, jednak cena byla rowniez zaporowa. W Peweksach wowczas byly juz Atari i Skladnice charcerskie sprzedawaly ponoc Timeksa i Spectravideo, ale nie w moim miescie.
@zapatrzenie
@zapatrzenie 2 жыл бұрын
Dziękuję Adam, że można na Ciebie liczyć co piątek o 17 😀
@solo1953
@solo1953 2 жыл бұрын
Potężna dawka historycznej wiedzy. Pamiętam tamte czasy i fragment kawałka "Ale wkoło jest wesoło" grupy "PERFECT", gdzie " ... elektronik kradnie w TEWIE ...", bo nie stać go, a i w sklepach dostać trudno. Dziękuję za wkład pracy włożony w przygotowanie tego odcinka i pozdrawiam serdecznie Pana Adama.
@olo1299
@olo1299 2 жыл бұрын
Starzy jesteśmy... 😂 Ale człowiek z własnych dzieł wtedy się cieszył😂
@solo1953
@solo1953 2 жыл бұрын
Oj tak, oj tak ... Dzisiaj rzadko grzeję lutownicę - chyba, że trzeba coś prostego naprawić, bo wyrzucić szkoda. Głowa do góry !!! 😊
@slan3721
@slan3721 2 жыл бұрын
Zegar na bazie MC1206 zbudowałem pod koniec 1988 roku i działa on nieprzerwanie do dzisiaj, czyli blisko 34 lata! Jako wyświetlaczy użyłem zachodnich, zielonoświecących VQE208C. Co ciekawe, udało mi się, bez użycia częstościomierza, tak zestroić oscylator, że dokładność wskazań do dzisiaj mnie zaskakuje - nie mam potrzeby wogóle tego korygować. Sygnał budzenia rzeczywiście jest koszmarny, ale dzięki temu ma się 200% pewności, że nie zaśpi się do pracy. Telefoniczna wkładka W66 dodatkowo zapewnia głośność wystarczającą do obudzenia domowników, śpiących w drugim pokoju ;) Dziękuję za ten odcinek, Adam. Po raz kolejny przypomniałeś mi wspaniałe czasy mojej młodości :)
@wolcek
@wolcek Жыл бұрын
Domownicy są przeszczęśliwi :D
@JohnyFoxx
@JohnyFoxx 2 жыл бұрын
Dzień dobry. Z tego co Pan mówi najmilej wspominam UL1321. Tak, to ON. Pozwolił mi (i kilku kolegom) zdać maturę z matmy a jednemu z j. polskiego (nie potrafił pisać bez ortografów, choć był konstruktorem motolotni). W połączeniu ze skopiowaną z Elizabeth Hi-Fi końcówką mocy (na GML025), sześcioma "płaskimi" bateriami (4,5V), mikrofonem od ZK140 i ok. 15-toma kilogramami miedzianego drutu nawojowego fi 0.8 (2 zwoje pod salą gimnastyczną, w kanałach rur centralnego ogrzewania) tworzył wspaniały nadajnik, którego z zewnątrz SB (czego raczej przesadnie się obawiałem) nie była w stanie (i wojennym) nijak namierzyć. Do mikrofonu można było mówić szeptem a jakość dźwięku w słuchawce (dla głuchoniemych, na gumce w lewym rękawie marynarki) była idealna w każdym kącie sali: maturzysta podpierał głowę ręką, "myślał" i pisał... :)) Odbiornik mieścił się w paczce papierosów, zawierał bateryjkę 9V i bodaj UL1241 + kilkadziesiąt zwojów cienkiego drutu na rdzeniu ferrytowym - dziś już nie jestem pewien czy 1241, ze stworzonych 5-ciu odbiorników działały tylko 2 (co jednak wystarczyło) - wtedy zabrakło mi czasu (i wiedzy) by się dowiedzieć dlaczego. Tak czy siak, dzięki UL1321 i pracy zespołowej 32/33 osoby maturę zdały. Nie zdało dziewczę, które nie chciało pomocy, oblała matmę. Nie wierzyła w sztab studentów z polibudy. I w potęgę układów scalonych PRL ;-))
@DjJarecki00
@DjJarecki00 2 жыл бұрын
Majstersztyk jak na tamte ale i obecne czasy! Jedno pytanie tylko mnie nurtuje: skąd podpowiadacz znał treść zadań ? :)
@JohnyFoxx
@JohnyFoxx 2 жыл бұрын
@@DjJarecki00 I słusznie, prawie :) Pytaniem jest skąd sztab studentów je znał, bo reszta to pestka.. Z trzech źródeł: w obu tylnych narożnikach sali gimnastycznej istniały 2 klapy włazów do kanałów centralnego ogrzewania, pokrytych betonem i parkietem... ciut je przerobiliśmy - tak, by szpar nie było widać i nie było. Do ostatnich dwóch narożnych stolików przyklejone były żyłki wędkarskie, 0.10,, w kanałach siedzieli donosiciele z ręką na żyłkach: dwa szarpnięcia oznaczały ZWIJAJ - nie było tylko wiadomo kto przy tych stolikach będzie siedział (wtajemniczony czy nie) - obie żyłki trafiły z papierem do kanałów i dalej, w mniej niż 5 minut po napisaniu zadań na tablicy. 2. Przy sali gimnastycznej był kantorek na materace, skrzynie do skakania itp. Z klapą do kanałów C.O. Od godziny 5-tej rano pod tymi materacami schował się J.S, który zawalił klasę rok wcześniej i maturę miał za rok... komisja sprawdziła magazynek i oczywiście go nie znalazła... ale magazynek sąsiadował z toaletą... drzwiami i kilkoma okienkami szklanymi pod sufitem, o wymiarach ok. 20x20cm... wystarczyło wydłubać kit i "ukruszyć" narożnik 1-dnej szyby... nikt tego nie zauważy.... po godzinie (bo już można było), ktoś przykładał rękę do szyby, widział drugą i wciskał zwitek... ten lądował "w sztabie" kilka minut później, przez kanały C.O. 3. Trzecia opcja była tradycyjna - przez donosicieli kanapek, lecz okazała się zupełni zbędna. Sztab miał potwierdzone 2 niezależne wersje w mniej niż 15 minut :))
@JohnyFoxx
@JohnyFoxx 2 жыл бұрын
@@DjJarecki00 Ps. Transmisja była tylko do wewnątrz i choć zadania dyktowano, nie zdobyliśmy 100m kabla mikrofonowego a UKF się bałem jak ognia :)
@JohnyFoxx
@JohnyFoxx 2 жыл бұрын
Och... sprawdziła magazynek i... ZAŁOŻYŁA PLOMBY !!! :)))
@JohnyFoxx
@JohnyFoxx 2 жыл бұрын
@@DjJarecki00 Przepraszam, wkradła się niezamierzona nieścisłość, pamięć już nie ta.... "ten lądował "w sztabie" kilka minut później, przez kanały C.O" - NIE. Tak, lecz przez identycznie wydłubany kit okien kantorka WF-isty, zwitek papieru lądował pod krzakiem czegoś - krzak był fajny, bo gęsty bardzo. Stamtąd startował donosiciel. JS leżał pod materacami od 5 rano tylko dlatego, że klapa do kanałów CO była zastawiona różnymi gratami i gdyby je poprzestawiać, to minimum wuefista z Komisji by się (chyba) połapał, że coś nie halo tu. Więc Komisja obejrzała i drzwi zaplombowała. Kolega dostał się tam kanałami, ale zwyczajnie - przez drzwi. Do ich "Łucznika" klucz dorobiliśmy bez problemów. Przecież wystarczyło zdobyć TYLKO 1 klucz. Do szkolnej portierni... więcej grzechów nie pamiętam :))))
@baltazarswizdzipaa3770
@baltazarswizdzipaa3770 2 жыл бұрын
Panie Śmiałek pan jest Panem Słodowym w dzisiejszych czasach. Sacun dla Pana wielki
@mariusz17772
@mariusz17772 2 жыл бұрын
Dzięki, miło się słuchało
@Piqus3
@Piqus3 2 жыл бұрын
Jak zwykle łapka w górę panie Adamie. Dziękuję za kolejny kapitalny odcinek.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat. Ciekawe czy żyją jeszcze osoby, które mogłyby opowiedzieć prawdę o nabyciu przez nasze tajne służby licencji SESCOSEM, przeładunku domentacji i skrzyń z urządzeniami na pełnym morzu w nocy. Nawet E. Gierek o tym wspominał. Mam gdzieś żółte i bałe katalogi CEMI, ostatni chyba z 1989. Co z tego, że miałem układ w katalogu, jeżeli nigdzie mogłem go kupić. Dziś wiem, że wiele pozycji z katalogu nigdy nie zostało uruchomionych seryjnie -choć plany i rozbudowa CEMI trwała do samego końca. Z praktyk uczniowskich pozostały wspomnienia i zdefektowana maska emiterowa od BD-139. Chyba ją w ramkę sobie oprawię.
@Paes64
@Paes64 2 жыл бұрын
Dziś jest to samo. W Internecie można znaleźć skany masy katalogów produkowanych kiedyś układów: wtedy ich nie można było u nas kupić, bo COCOM, bo wsad dewizowy a dziś, bo już ich nikt nie produkuje, bo wszyscy się zachłysnęli cyfrówką i stosują np. układy programowalne zawierające 10000 bramek, w układach gdzie potrzebqa 10 bramek. To samo jest ze znaczną ilością sklepów: w spisach mają wszystko, tylko jak się człowiek spyta o konkrety, to się okazuje, że nie mają na stanie ale bardzo chętnie uzupełnią stan magazynowy jak zamówię 2000 sztuk z czasem realizacji za pół roku, a ja np. potrzebuję jedną czy dwie sztuki do celów serwisowych. ;) Część układów przestała być produkowan, bo firmy polikwidowały linie produkcyjne o mniejszej rozdzielczości, a danego układu nie można zrealizować w nowszej (sic!) technologii.
@gkasprow
@gkasprow 2 жыл бұрын
o kurcze, całe moje dziecinstwo w jednym odcinku :)
@zbyszekpodchmielony2642
@zbyszekpodchmielony2642 2 жыл бұрын
TNX za przypomnienie tych zamierzchłych ale ciekawych i przełomowych czasów 😆 Vy73 ! + 👍
@elektrodatv
@elektrodatv 2 жыл бұрын
Super odcinek, na "6" faktycznie mówiło się wojskowe. Kto pamięta żółty katalog z CEMI z notami aplikacyjnymi?
@szod7572
@szod7572 2 жыл бұрын
Żeby tylko pamięta... Mam taki katalog polskich elementów półprzewodnikowych. Wydanie drugie z 91 roku.
@Fabi....
@Fabi.... 2 жыл бұрын
Ja posiadam sporo TTL z "6". Ale, teraz ... Po co to komu 😅
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Fabi tak,ale nie do końca. U mnie się pałętają również zaczynające się od 5-tki albo czeskiej Tesli. Pamiętaj,że bramki mogą pracować również jako wzmacniacze,a zakres od -55°C może się przydać w czasach kryzysowych,jak wrócą ostre zimy (podobno "nieszczęścia lubią chodzić parami").
@kristow5797
@kristow5797 2 жыл бұрын
Dzień dobry jest pan chyba jedynym człowiekiem który tak fajnie to wyjaśnia budowę ale je archiwalne sprzęty. życzę powodzenia w tworzeniu filmów i proszę o więcej takich zwłaszcza młode pokolenie mogło sobie przypomnieć jak kiedyś się słuchało jak to było.
@tow.JanWinnicki
@tow.JanWinnicki 2 жыл бұрын
Kolejny wartościowy odcinek Towarzyszu. Serwus!
@grzegorz4319
@grzegorz4319 2 жыл бұрын
Dziękuję za materiał
@DonPedro6901
@DonPedro6901 2 жыл бұрын
Fajnie jest obejrzeć filmik i wiedzieć o czym autor mówi - normalnie aż mi się pierwsze zabawy lutownicą przypomniały. Ślęczenie nad schematami i szukanie pomysłów.
@Wrublos212
@Wrublos212 2 жыл бұрын
Do dziś dnia gdzieś mam wykonane końcówki mocy na UL1497 i UL1440, sympatycznie to grało w czasach, kiedy głośniki BT były jeszcze w powijakach :) Nie wymagały te układy też stopnia przedwzmacniacza spokojnie dając się wysterować choćby z telefonu ( w odróżnieniu do TDA które później poczyniłem). Dodam tylko, że udało mi się UL1440 spalić, ale to przez własne wygłupy :D Zgodzę się z autorem filmu, że te zabezpieczenia UL1440 nie do końca chyba działają. Mój ma chłodzenie w postaci blaszki w kształcie litery "U" i przy pełnej mocy układ osiągał spore temperatury. Pomimo to nigdy nie byłem świadkiem zadziałania zabezpieczenia termicznego.
@kaem3
@kaem3 2 жыл бұрын
Już w wieku 20-kilku lat w latach 90-tych zrobiłem koder stereo na UCY74107 (konkretnie, dostałem jakąś wojskową wersję UCA64107 czy jakoś tak). Ale była radocha, jak można było na walkmanie z radiem słuchać własnej emisji FM-stereo w mieszkaniu i nieco poza nim (sam nadajnik był na jednym tranzystorze).
@pawenowakowski2167
@pawenowakowski2167 2 жыл бұрын
Fajny skrót oraz miłe wspomnienia 🙂
@grzegorzbrzeczyszykiewiczo3993
@grzegorzbrzeczyszykiewiczo3993 2 жыл бұрын
Nie ma co narzec. Kazdy wielki tak zaczynal : Tajwan, Korea czy Chiny - kopie robione na miejscu. Wazne zeby rozwijac potencjal.
@mireksoja9063
@mireksoja9063 2 жыл бұрын
Bardzo dobra prezentacja. Dziękuję.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 2 жыл бұрын
💪😁🔥🔥🔥 Krótko! Dobra robota!
@skrypciarz5974
@skrypciarz5974 2 жыл бұрын
Życzę Panu wiele zdrowia oraz pomyślności. Prowadzi Pan wspaniały kanał :)
@Radek.68
@Radek.68 2 жыл бұрын
Oczywiście dziękuję Adamie za kolejny fajny film. :) Obejrzałem z przyjemnością, jak każdy Twój film (no poza serią o Arduino, z której się "wypisałem" po pewnych zmianach). Muszę przyznać, że sam na scalakach niewiele projektów zrobiłem. Niemniej jednak coś tam zrobiłem. I choćby dlatego miło się ogląda scalaki, które wtedy sami wytwarzaliśmy w Polsce, a wiele z nich działa do dziś. Trochę pół-żartem: nawet pomimo typowego dla Ciebie narzekania, które czasem słychać, gdy opisujesz kolejne polskie układy (że nie działało, było marnie, biednie, czy żałośnie...). Uczciwie trzeba jednak przyznać, że i chwalisz. :) Pozdrawiam.
@tomex79kk
@tomex79kk 2 жыл бұрын
Aż łezka się w oku zakręciła. Nawet nie zdawałem sobie sprawy ile projektów zbudowałem na scalakach. Nawet nazwy zostały w głowie
@korotek80
@korotek80 2 жыл бұрын
No i fajny zarys historii polskiej elektroniki
@Waldo_Ilowiecki
@Waldo_Ilowiecki 6 ай бұрын
W tamtych czasach władza komunistyczna działała na pół gwizdka. Kupiono licencje na półprzewodniki, zamiast iść szeroko, perspektywicznie i zakupić licencje na całe przewodniki. I gdzie byśmy teraz byli? Zapewne w czołówce światowej.
@TzOk
@TzOk 2 жыл бұрын
ULY7741 to µA741 ;) była też starsza wersja ULY7701 (µA701).
@konradkubit6525
@konradkubit6525 2 жыл бұрын
Dziękuję za odcinek
@arturpiwowarczyk719
@arturpiwowarczyk719 2 жыл бұрын
Jak zwykle , pełen profesjonalizm !
@jacek7178
@jacek7178 3 ай бұрын
Z powodu compatibilnosci jest rzecza oczywiste, ze byly "zachodnie" a nie "wlasne". Bardzo ciekawe.
3 ай бұрын
Radzieccy uczeni byli odmiennego zdania ;)
@jacek7178
@jacek7178 3 ай бұрын
O ile pamietam, Polska w latach 70-ych byla jednym z 2 krajow produkuajcych SI bulk dla prdukcji IC. Rowniez polska Odra byla rewelacja. Balcerowicz wylaczyl prad do hal produkcyjnych, nie bylo w halach nadcisnienia i wszystko zolstalo kontaminowane czastkami brudu.
@psxmaniak
@psxmaniak 2 жыл бұрын
Radio budzik. cieszę się że znów pojawił się w odcinku.
@kalasantyciaputko5943
@kalasantyciaputko5943 2 жыл бұрын
Jak zwykle się nie zawiodłem 🙂
@pisze1973
@pisze1973 2 жыл бұрын
Dziękuję Panie Adamie za fajny i wartościowy materiał. Szczególnie polecam głupkowatym apologetom PRL-u, którzy utrzymują, że to Balcerowicz na styropianie zniszczył "polską" elektronikę. Polska była tylko z nazwy. Niech nam się sentymentalizm z realizmem nie myli. Nawet tutaj w komentarzach. Ale za czasami młodości i każdy tęskni.
@marcinnowak777
@marcinnowak777 2 жыл бұрын
Dzięki serdeczne Adamie za ten odcinek i o historii tranzystorów w prl. Dzięki nim wreszcie wiem jak klasyfikować te elementy a mam ich trochę. Może mógłbyś kontynuować odcinki o polskich elementach elektronicznych z takimi informacjami jak tutaj? Nie do wszystkiego po latach jest dostęp. Dokumentacje trudno osiągalne albo to ja, źle szukałem ;) Interesują mnie m. in. rezystory OMIG dziwnie podobne do MŁT. Pewnie "licencyjne" ;) Pozdrawiam. Jak zwykle dobra robota.
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
borczyński ,mliczewski wydawnictwa komunikacji i łączności wkł elementy bierne podzespoły elektroniczne
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Marcin Nowak zgadza się. W sieci nie wszystko jeszcze jest (pewnie z czasem będzie,bo to historia),a ówczesny elektronik musiał mieć bazę danych w głowie lub na papierze (mam takie wydawnictwa). Te rezystory- mieliśmy własne projekty,ale przyszedł "prikaz",żeby robić te, oczywiście " licencja"... Miala być "specjalizacja produkcji",a klucze do najważniejszych podzespołów dzierżył CCCP. Ale przyznać trzeba,że te rezystory nie były złe.Natomiast Czesi robili precyzyjne, specjalizowane,dobieralne i tam dokładność 1% lub lepsza to był chleb powszedni. Oczywiście nie masowo,tylko na zamówienia
@GrzegorzSP9CBA
@GrzegorzSP9CBA 2 жыл бұрын
Stare dobre czasy, kilka ULY7741 oraz jeden UL1481 i pierwszy wzmacniacz do gitary był gotowy :-D aż się łezka w oku kręci...
@kuba9897
@kuba9897 2 жыл бұрын
Może i stare, ale na pewno nie dobre. A ta łezka co się kręci to za młodością.
@GrzegorzSP9CBA
@GrzegorzSP9CBA 2 жыл бұрын
@@kuba9897 i dlatego były dobre :-P
@kuba9897
@kuba9897 2 жыл бұрын
@@GrzegorzSP9CBA Ogólnie i obiektywnie to były chu...we, ale byliśmy młodzi i dlatego je dobrze wspominamy. Natomiast warto pamiętać o tym, by nie powielać tego mitu, że "kiedyś to było pięknie". Nie. W PRLu było do dudy, tylko ja byłem wtedy na tyle młody żeby PRL mieć w dudzie i cieszyć się młodością. Ale to byłe perspektywa młokosa, który nie miał zmartwień. Moi rodzice wówczas zupełnie inaczej ten świat pamiętali. I nie były to najlepsze wspomnienia.
@GrzegorzSP9CBA
@GrzegorzSP9CBA 2 жыл бұрын
@@kuba9897no pewnie, że PRL był do bani ale w świecie niedoboru wszystkiego ludziom trochę się chciało a trochę musieli sami budować urządzenia które na zachodzie były dostępne od ręki. I to było piękne :-D
@piotrturton5451
@piotrturton5451 2 жыл бұрын
Co by nie mówić o tych czasach to człowiek nauczył się sobie radzić, nie było czegoś to trzeba zrobić. Może trochę siermiężnie ale czasem zaskakująco dobrze działające. Ja swoją pierwszą kolumnę do basu zrobiłem sam, sklejka z odzysku, głośnik "miękki" i gąbka z tapczana, grało super. Poza tym jak pracowałem w serwisie na zachodzie to koledzy czekali na moduł z diodami a ja machnąłem to od ręki 🤪
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 2 жыл бұрын
pozdro - bywałem w Elwro w latach 90
@marek50kaoverload23
@marek50kaoverload23 5 ай бұрын
Na uA723 (UL7523) zbudowałem kilka zasilaczy, w tym stabilizator impulsowy 5 V opisany w Radioelektroniku. Działał i byłem zaskoczony sprawnością. Docelowo miał zasilać projekt na sporej ilości układów TTL. Projekt polutowany i uruchomiony, ale nie dokończony.
@psxmaniak
@psxmaniak 2 жыл бұрын
Już ponad 2 lata oglądam Pana kanał. Brakuje mi kontynuacji serii o komputerach 8 , 16 bit i konsolach
@faurl35h
@faurl35h 2 жыл бұрын
UL1520 był stosowany w pierwszych egzemplarzach RMS Manuela, do podnoszenia napięcia dla układu prądu podkładu, później z niego zrezygnowano, podobnie jak z wieloma ciekawymi rozwiązaniami w tym RMS.
@microoxi
@microoxi 2 жыл бұрын
Adaś jak zwykle w formie :) 👍
@jarekbuckiewicz294
@jarekbuckiewicz294 7 ай бұрын
W dzisiejszych czasach te radyjka to hitech
@DStageGarage
@DStageGarage 2 жыл бұрын
Ah CMOS 4000, łza się w oku kręci... Jako młody adept elektroniki w latach 90' budowałem na nich 95% swoich konstrukcji ;-)
@adrianelsner4936
@adrianelsner4936 2 жыл бұрын
Dokładnie ul1111 układ scalony mojego dzieciństwa
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
akurat ten to był taki trochę pseudo-scalak, ponieważ niczego konkretnego nie robił, można było zamiast niego wlutować 5xBC107 i na to samo wyszło.
@tomasztomicki2048
@tomasztomicki2048 2 жыл бұрын
@@adamdarski8919 Tak było ale zrobiłem to radyjko z 5:28 i umilało czas nocnych wart.
@steam7087
@steam7087 2 жыл бұрын
@@adamdarski8919 Bardziej chodziło w nim o pracę wszystkich tranzystorów w tej samej temperaturze. Oidp niektóre polskie zasilacze miały wykane na nich źródła napięcia odniesienia. A że był stosowany jak był, to inna sprawa.
@lukasz_p_
@lukasz_p_ 2 жыл бұрын
@@adamdarski8919 To nie jest zaden 'pseudo-scalak', tylko bardzo uzyteczna para roznicowa i trzy tranzystory, wszystko sprzezone termicznie. Polecam sie troszke doedukowac jak zbudowane sa chocby wzmacniacze operacyjne. Jak ktos chce dobrac pare roznicowa z dyskretnych transystorow i sprzec to termicznie to zycze powodzenia, duzo powodzenia :)
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Tomasz Tomicki, zrobiłeś to w JW? Mieliście jakiś zespół "wtajemniczonych" elektroników,czy po prostu z nudów w wolnym czasie? No patrz,a teraz naszych dzielnych wojaków muszą pilnować emeryci z firm ochroniarskich...
@DanielIdziak
@DanielIdziak 2 жыл бұрын
Z tym lektorem wyszedłby świetny film o elektrodzie - "Nie ten wątek kolego! następnym razem PROSZĘ UŻYWAJ OPCJI SZUKAJ!" "Temat poruszany MILION RAZY!!!" "Było, zamykam temat". Ech Panowie, coraz więcej amatorów pcha się do zabawy xD itp. itd.
@foka2701
@foka2701 2 жыл бұрын
BOMIS, słowo klucz 🙂
@panmaciej8382
@panmaciej8382 2 жыл бұрын
Biuro obrotu materiałami i surowcami, czy jakoś tak.
@prlbis7322
@prlbis7322 2 жыл бұрын
bomisy to sympatyczne sklepy były.
@szczepmysiedupami
@szczepmysiedupami 2 жыл бұрын
W latach 90 można było kupić w sklepie firmowym Elwro ciekawe i nieciekawe artefakty - na przykład papier do drukarki toaletowej - bez bocznej perforacji, dyskietki o średnicy pół metra wykonane z laminatu - tłoczenia jak w płytach gramofonowych (we wro powszechnie stosowano je do budowy amatorskich anten radiostacyjnych a może i nawet radiowo tw/sat) A z ciekawszych rzeczy - kondensatory w absurdalnie wielkich pojemnościach - w śmiesznej cenie.
@pifi7719
@pifi7719 2 жыл бұрын
Plus zgodności z cyfrówką z reszty świata ułatwiało budowanie układów korzystając z wielu książek. Lepiej, że były te dostępne niż żadne. Choć trochę....
@stratomaniak4219
@stratomaniak4219 2 жыл бұрын
Panie Adamie, zazdroszczę wiedzy, a jeśli jesteśmy przy elektronice, układach, to może kiedyś odcinek o Pana sterownikach MIDI ? Pamiętam opisy tych "Muzykantów" nawet zabierałem się za tworzenie, ale ambicje przerosły umiejętności.
@grzegorzkasperek5917
@grzegorzkasperek5917 2 жыл бұрын
UL1042 ileż ja płytek konwerterów zrobiłem od podstaw, malowanych lakierem do paznokci i wytrawianych w chlorku żelaza. Ojciec naprawiał różne sprzęty, właściwie te konwertery służyły do prestrajania odbiorników zachodnich na "nasze" pasmo, potem je się wyjmowało jak przeszliśmy na "zachodnie" pasmo.
@jarekprzybyl
@jarekprzybyl 2 жыл бұрын
Panie Adamie, ale odcinka poświęconego gramofonowi będącego pańskim imiennikiem, to ja się stanowczo domagam! :)
@namesurename-fotografiaana3168
@namesurename-fotografiaana3168 2 жыл бұрын
Tuner z UL 1621 + wkładki telefoniczne ukryte w muszlach słuchawek chroniących przed hałasem, prosty wzmacniacz ... i pierwszy raz usłyszałem stereo. Radio emitowało onegdaj bardzo charakterystyczny test. Kiedy go słyszę, zawsze się uśmiecham : ) kzbin.info/www/bejne/kHLPaYCimr92psU
@joker2761
@joker2761 2 жыл бұрын
jak dokładnie tak samo, w 1985 roku
@JerrySmithKociak
@JerrySmithKociak 2 жыл бұрын
....mam niektóre po ojcu, niektóre z jakiś demontaży, i aż się łezka kręci jak się składa coś działającego na układzie "tak starym jak ja". Wstyd się przyznać ale ani razu nie udało mi się poprawnie uruchomić układu z 7710 :D
@DJMuNiO
@DJMuNiO 2 жыл бұрын
5:57 Nie tysiąc dwieście jedenaście tylko w sklepach od zawsze mówili : Dwanaście jedenaście :)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
Tak, sam pamiętam, jak jakiś facet tak się wymądrzał, ale nie miał racji, bo poprawniej należałoby mówić "jeden, dwieście jedenaście".
@DJMuNiO
@DJMuNiO 2 жыл бұрын
@@KH-lg3xc powiedz to w wielu branżach to Cię wyśmieją :)
@Radek.68
@Radek.68 2 жыл бұрын
W ogóle "od zawsze" na scalaki mówiło się różnie, ale też nigdy nie słyszałem o tysiącach. Np. na UCY 7400 mówiło się "siedemdziesiąt cztery zero zero" a na UCY 7430 "siedemdziesiąt cztery trzydzieści". A wynika to zapewne z innego znaczenia tych grup cyfr.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
@@DJMuNiO Oznaczenie rodzaju układu, to właśnie ostatnie trzy cyfry. Nie pamiętam, co oznaczała pierwsza cyfra. Było to wyjaśnione w katalogach. Stąd większość układów analogowych ma na początku "1".
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
@@Radek.68 Z cyfrowymi tak, jest, bo "74", to oznaczenie serii.
@pszk93
@pszk93 2 жыл бұрын
Jak zwykle łapka w górę za radioamatorstwo :)
@camelleon2607
@camelleon2607 2 жыл бұрын
Super
@s.g.4205
@s.g.4205 2 жыл бұрын
Witam!
@warcnetpl
@warcnetpl 2 жыл бұрын
E, no w szufladzie (MDS) były cyfrowe 74xx, więc Kowalski je miał na meblościance :)
@ravethecity
@ravethecity 2 жыл бұрын
To smutne że zawsze tylko staraliśmy się nadążać a nie wymyślaliśmy swoich rozwiązań. Ciekawe ile z tego to kopie legalne a ile "pożyczone". Moi faworyci to -UL1497 i UL1242.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
na wymyślanie swoich rozwiązań byliśmy dużo za cieńcy w uszach, a jak już coś sami opracowaliśmy, np. limuzynę syrena, to człowiek wolałby żebyśmy jednak tego nie wymyślili :)
@marius1677
@marius1677 2 жыл бұрын
@Michał Johny ale też należy sprawiedliwie oceniać. I tak np. rok 1970 to było 25 lat po największej wojnie w historii świata ,a priorytetem było dźwignięcie kraju z kpl. ruin. Większość elity intelektualnej zginęła w Katyniu i setkach innych masakr. A wszystko co jeszcze pozostało na tych ziemiach wywiózł nam "wielki brat" ze wschodu. Tamto pokolenie nie zaczynało od zera,ale od morza ruin i dalo radę.
@piotrturton5451
@piotrturton5451 2 жыл бұрын
A ja czekam na rozwiązanie zagadki dotyczacej ilości złącz 😁 miałem nadzieję że będzie na końcu materiału no i nagroda oryginalne 7400 ...🤪
@pajacpajac530
@pajacpajac530 2 жыл бұрын
Bawił się człowiek kiedyś w gimnazjum z UL1482 i prostym wzmakiem.
@tomasztomicki2048
@tomasztomicki2048 2 жыл бұрын
Raczej z potrzeby. Pracowałem w warsztacie elektrycznym więc możliwości były i czas się znalazł.
@Mietek486
@Mietek486 2 жыл бұрын
Pan to chyba razem z Reduktorem Szumu do klasy chodził 🤔 Wiedza chyba na takim samym poziomie 👍👍👍 Pozdrawiam
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki 2 жыл бұрын
wiedza? ja tez potrafie przygotowac film o budowie komorek krwi i przeczytac to przed kamera kazdy lewak to potrafi ja nie jestem lewakiem, wrecz zwalczam lewactwo
@focal28mm
@focal28mm Жыл бұрын
@@zygmuntzarzecki i konkretnie jak Pan zwalcza lewactwo? I jakich zmysłów używa Pan do rozpoznania lewactwa? Czy Adam Śmiałek i Reduktor Szumu irytują Pana bardzo sprawnym posługiwaniem się językiem ojczystym? Słyszałem, że staranność w tym zakresie to przejaw lewactwa.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
To już nawet nie chodzi o to, że zachód nie chciał się dzielić licencjami, ale o ich koszt, przekraczający możliwości budżetu PRL. Dopiero gdy układ już powoli wychodził z mody cena licencji spadała na tyle że ta stawała się dostępna. Tym bardziej że po bankructwie kraju w połowie lat 70 na żadne udogodnienia typu płatność w ratach zapewne nie można było liczyć - tylko cash. Nie wiem czy jakiś wpływ na dostępność miały sankcje nałożone przez Reagana po wprowadzeniu stanu wojennego.
2 жыл бұрын
W osiemdziesiątych latach pojawiło się niewiele nowych układów w porównaniu z dekadą wcześniejszą, a część z nich prawdopodobnie przeleżała kilka lat, bo miała wyskoczyć wcześniej.
@andrzej21111
@andrzej21111 2 жыл бұрын
Sankcje miały rozwalić gospodarkę i spełniły te zadanie. Szczególnie że wtedy zaczęto elektronikę robić w chińskich fabrykach i już polskie wyroby nie mogły być konkurencyjne nawet na polskim rynku.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
@@andrzej21111 oczywiście, w latach 80 konkurencja chińskiej elektroniki na polskim rynku :)
@andrzej21111
@andrzej21111 2 жыл бұрын
@@adamdarski8919 Wtedy już Chińczycy zaczynali produkcje. Kupowałem komputery typu PC dla firmy w 1988 roku i był to chińczyk. Pamietam ponieważ był to pierwszy kupowany komputer typu PC. Wtedy na uczelni jeszcze byly Amstrady CPC 6128 obok PCetów. Amstrady w labolatorium. 😁 W 1989 to już było dużo firm sprzedających chińskie klony PC. W 1990 były także chińczyki sprzedawane przez Pewex. Kolega kupił i zaraz oddał w ramach reklamacji. Komputer z Pewexu zaraz po zakupie przestał działać. Cena od około 12 do 15 milionów złotych. Byliśmy milionerami. 😂 Tak że Chińczycy zaczeli masową produkcję klonów PC przynajmniej w 1986 roku. Mazovia klon PC także produkowana od 1986 roku. Jednak ta produkcja nie była sukcesem. Taki słomiany zapał. Czyli polski słomiany miś. 😂
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
Nie chcę się kłócić, ale chiński komputer w 1988 to chyba ci się śnił. W latach 80 w elektronice niepodzielnie panowała Japonia i dopiero w 2 poł. dekady zaczęła być podgryzana przez Koreę. Chińczycy produkowali wtedy co najwyżej latawce. Być może było tam „Made in Republic of China“ co oznaczało... Tajwan (ale wtedy nie kupiłbyś tego w Polsce w 1988 chyba że w Pewexie)
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics 2 жыл бұрын
Ha. Gdyby jeszcze był zachodni odpowiednik L-7006, później HLY7006R... Mam w zapasach trochę starych analogowych układów, cyfrowe chyba też.
@mateusztekiela2021
@mateusztekiela2021 2 жыл бұрын
Wow, szacunek za fachowość i wiedzę.
@gameprowatcher5324
@gameprowatcher5324 2 жыл бұрын
9:04 Nie wiem czy 1354 nie był stosowany w RM Hania, lub RM 404 - ale wiem że był seryjnie wkładany w jakiś radiomagnetofon. Jak znajdę to dopiszę bo wiem że był na pewno stosowany w seryjnej produkcji. Już wiem. Ul1355 był w RMS-401 Hania, ale 1354 chyba też gdzieś widziałem, zapewne coś z eltry. 11:26 Jak pierwszy raz skonstruowałem tą przetwornicę, to nie mogłem uwierzyć jak można z 9V uzyskać 33V, mierzyłem to napięcie wyjściowe co chwilę i nadal nie wiedziałem (ale miałem wtedy 13lat, więc nie wszystko było jasne) 😂
@kaem3
@kaem3 2 жыл бұрын
Pamiętam, że uszkodzenie układu UL1497 w magnetofonie MK-235 można było obejść... jednym rezystorem przylutowanym do jakichś dwu końcówek scalaka.
2 жыл бұрын
Można było zapobiegać, np. brak obciążenia wstępnego na wejściu (albo za duża wartość opornika) powodowało sprzężenia i w rezultacie spalenie końcówek. Tak należało naprawić wejście w Duecie, wpychając tam rezystor co najwyżej 470 kR. Podobnie też amatorzy silili się na przenoszenie pasma ponadakustycznego, zmniejszając ponad rozsądek pojemności tłumiące i w rezultacie układy się wzbudzały. Prowadzenie masy nie takie jak trzeba także należało do błędów w sztuce i wiele płytek miało masowo przylutowane dodatkowe mostki.
@BirdsBoxTV
@BirdsBoxTV 2 ай бұрын
Cześć Janko :)
@marcinl4396
@marcinl4396 2 жыл бұрын
czasami nie trzeba chodzić na politechnike żeby coś umieć ale z astronautami się nie porozumiewam
@JK-dg3wu
@JK-dg3wu 2 жыл бұрын
Na zachodzie byś tak nie cierpiał.
@stanisawk1385
@stanisawk1385 2 жыл бұрын
14:07 i tu pan zapomniał dodać, jak bardzo kapryśne i niestałe były parametry UL1958. Warikapy też lubiły sobie pływać że można było już tego mieć dość ;)
2 жыл бұрын
W ogóle to wszystko co związane ze strojeniem warikapami było niestabilne, począwszy od prostego 1550
@stanisawk1385
@stanisawk1385 2 жыл бұрын
@ racja. Niestety trzeba było z tym jakoś żyć
@kalasantyciaputko5943
@kalasantyciaputko5943 2 жыл бұрын
@ A skończywszy na potencjometrach wieloobrotowych do strojenia...
@pawelpekowski2442
@pawelpekowski2442 2 жыл бұрын
Witam.Jesli chodzi o układy zegarowe,to w zegarkach na rękę Warel nie siedziało nic z serii MC 12.. ,był tam montowany japoński moduł od Sanyo .Pozdrawiam 👍
2 жыл бұрын
To miały być polskie odpowiedniki układów Sanyo, ale najprawdopodobniej wersje z literą X nigdy nie wyszły poza eksperymenty i do końca stosowano oryginały. Było to powszechne w latach siedemdziesiątych, niektóre układy z czasem zastępowano własną produkcją (STK>GML, TBA>UL), niektóre do końca importowano.
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
z pustym miejscem po logo Sanyo :)
@mr.fantomas7726
@mr.fantomas7726 2 жыл бұрын
Nie ma co narzekać, wiedza specjalistyczna + wykorzystane układy CEMI = wyśmienicie działające bloki funkcjonalne.
@solarsystem7704
@solarsystem7704 2 жыл бұрын
Dźwięk budzika MC1206 wymiata :-) Pozdrowienia od dawnego ucznia Tewy. PS. Panie Adamie, który Pan jest rocznik? Nie doszukałem się na stronie.
2 жыл бұрын
72
@solarsystem7704
@solarsystem7704 2 жыл бұрын
@ No to huczna impreza była/będzie w tym roku :-) (a u mnie za 2 lata). Obejrzałem ten odcinek z wielkim sentymentem. Dla jednych to tylko numerki, a dla mnie lata wspomnień, mnóstwo projektów i cała młodość.
@gkasprow
@gkasprow 2 жыл бұрын
ja sie budzilem minute przed alarmem by go wylaczyc i nie slyszec :)
@pawekosznik4164
@pawekosznik4164 Жыл бұрын
Ja kończyłem Technikum jak CEMI było w rozsypce i był strajk uczniów, aby grunty szkoły poszły do MEN a nie na biurowce, potem wyrósł z tego Mordor. Też 72.
@patrykx4577
@patrykx4577 2 жыл бұрын
W materiale jest pewna niescislosc: Produkowalismy maszyny do produkcji półprzewodników: kzbin.info/www/bejne/qHnIkGapiqqjabs
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
Ano prawda!
@marcsmithsonian9773
@marcsmithsonian9773 2 жыл бұрын
Brednie, to był ukradziony sprzęt nigdy nie używamy tylko na pokaz. Polacy niepotrafili nawet zrobić komplementarnej pary tranzystorow...
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 2 жыл бұрын
Dzień dobry Adasiu ;)
@MrAndlew
@MrAndlew 2 жыл бұрын
Dzień dobry Karolku :))
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 2 жыл бұрын
@@MrAndlew Ty chyba się Adaś nie nazywasz? ;)
@MrAndlew
@MrAndlew 2 жыл бұрын
@@karolwojtyla3047 nie Ale Ciebie witam...Karolku....
@djkrzychooo
@djkrzychooo 2 жыл бұрын
Karol? To Ty żyjesz?
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 2 жыл бұрын
@@djkrzychooo a żyję i mam się dobrze xD
@zenonpompka
@zenonpompka 2 жыл бұрын
👌
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
4:35 Adam! Czuję się zmuszony "sprostować", użycie określenia "łączenie rozmów" nie jest najszczęśliwsze, nasuwa skojarzenie z komutacją. Tu powinno być TRANSMISJĘ (w paśmie ponadakustycznym). Telefonia nośna, telefonia wielokrotna...
2 жыл бұрын
Służy do łączenia rozmów w jednym kablu :)
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
@ Ja to wiem, ale to niejednoznacznie brzmi, dlatego słowo sprostować napisałem w "" , lepiej moim zdaniem; przesyłania wielu jednocześnie (lub wspólnie) po jednym (torze transmisyjnym; jedna, dwie pary przewodów lub współosiowy kabel).
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
idea podobna jak w Unicable do satelity. A pomysł był zapewne skutkiem chronicznego braku kabli telefonicznych, a ten brał się z braku miedzi, w kraju który był bodaj trzecim producentem miedzi na świecie :)
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
@@adamdarski8919 "pomysł był zapewne skutkiem chronicznego braku kabli telefonicznych" i tak, i NIE 🙂 W przypadku niedorozwoju sieci miejscowej (brak pary dla abonenta) istniało prymitywne rozwiązanie TN1+1, czyli drugi abonent (przesunięty analogowo w dziedzinie częstotliwości) na tej samej parze. W przypadku łączy międzymiastowych zwielokrotnianie to czysta oszczędność i konieczność.
@solarr2
@solarr2 2 жыл бұрын
👍👍👍
@adamex87
@adamex87 2 жыл бұрын
Sygnał MC1206 najpierw zabija a potem budzi trupa :)
@slawomirslarzynski8156
@slawomirslarzynski8156 2 жыл бұрын
Zmontowałem dwa zegary z tym układem, jeden służył mi długo i nigdy przenigdy nie zaspałem 🤣 po prostu nie dało się. Niestety ze względu na małe moje w tym czasie doświadczenie w lutowaniu cześć segmentów wyświetlacza przestała działać, myślę o remoncie generalnym. Drugi działa nienagannie do dziś i mogę w realu usłyszeć ten dźwięk mojej młodości 😁
@VHSTvRetro
@VHSTvRetro 2 жыл бұрын
Mam sporą kolekcję UL, ULY etc.
@nickinny5909
@nickinny5909 2 жыл бұрын
Ja daje plusa w ciemno bo wiadomo że film o polskich układach scalonych nie może być nieciekawy ;)
@piotrodzysk4444
@piotrodzysk4444 2 жыл бұрын
Pozdrawiam.#
@tielusik
@tielusik 2 жыл бұрын
Jest taka teoria, z którą ja się zgadzam, że to nie za pomocą stonki USA chciało zniszczyć demoludy, a za pomocą układów TTL. Cały cywilizowany świat używał CMOS-ów, a my dostaliśmy/kupiliśmy licencję na TTL-e. Taki radar morski SRN723, miał zasilacz 5V 25A. Do dziś mam dreszcze. Awaryjność całości niewyobrażalna.
2 жыл бұрын
I te często spotykane projekty zasilaczy 5V 5A. Nawet teraz robi to wrażenie.
@ravethecity
@ravethecity 2 жыл бұрын
Bardziej zastanawia mnie dlaczego w ogóle nam sprzedano taką technologie (o ile sprzedano). Zachód musiał wiedzieć że pierwsze co to posłuży do rozwijania wrogiej im techniki wojskowej.
2 жыл бұрын
Z niekompletnych opisów wynika, że zachód nie do końca tak wiedział o tym wszystkim, w szczegółach zwłaszcza.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 жыл бұрын
@ no co pan, jak nie wiedzieli, przecież celowo złośliwie sprzedali nam licencję na ttl żeby zniszczyć naszą zagrażającą im kwitnącą gospodarkę :))
2 жыл бұрын
Zachód to nie był jakiś twór jednoosobowy, jak prawie obecnie Rosja, tylko miliony ludzi, z których każdy chciał zarabiać i korzystał z okazji. Choćby takiej, jaką można zobaczyć lub przeczytać w Akwarium Suworowa.
@tomixq
@tomixq 2 жыл бұрын
Brakuje mojej ulubionej kostki z tamtych czasów UL1365
@tomixq
@tomixq 2 жыл бұрын
@@dawidkowal4582 Oczywiście że nie pomyliło mi się. UL1365
@marekmarek1749
@marekmarek1749 2 жыл бұрын
Panie Adamie. Czekam na zmacniacz na GML nie pamietam numeru. Mozna bylo kupic zestaw do zlozenia zmacniacz Audio 2 kanaly jezeli dobrze pamietam 2 x 20W. Zestaw kosztowal 20.000 plz. Dostepny byl pod karlikiem 😉 i w sklepach elektronucznych. Jaka byla radosc jak po zlozeniu dzialalo. Ktis pamieta😉
@marekjaglarz6880
@marekjaglarz6880 2 жыл бұрын
GML025 i 026
2 жыл бұрын
O GML-u jest trochę w drugiej części filmu o Amatorze.
@KB-xs2ii
@KB-xs2ii 2 жыл бұрын
Tak, był taki zestaw. Sam go miałem, układy GML 026 i moc chyba 2x13 W na 4om. Wszystko było na jednej gigantycznej płytce łącznie z transformatorem.
2 жыл бұрын
Polowałem na ten zestaw, ale wciąż mi uciekał przez inflację. W końcu nie udało mi się go kupić nigdy, zrobiłem sobie własny: na 1481, a potem na tych GMLach.
@marekmarek1749
@marekmarek1749 2 жыл бұрын
@ Krakow byl bogaty w sklepy elektroniczne i pod tym kontem bylo to dobre. Ja sie wychowalem w czasach gielby pod Karlikiem a pizniej chyba Elbud. Mialem tez swoje ulubione sklepy elektroniczne jeden z nich byl przy rondzie Mateczny ale schowany z tylu pomiedzy Kalwaryjska i tam kipilem ten wzmacniacz a wlasciwie zestaw byla tam nawet ramka do montazu potencjometrow. I jak na tamte czasy dzialalo to nie zle. A pozniej otwieralem GML a tam BD 139 i chyba 140 jezeli dobrze pamietam.😊
@gnbandi5663
@gnbandi5663 2 жыл бұрын
Chciał bym mieć Pana wiedzę,POZDRAWIAM SERDECZNIE,
@panroman8970
@panroman8970 21 күн бұрын
ja także👍
@ilikebooze7404
@ilikebooze7404 2 ай бұрын
Pana Kanal ogladam jako ASMR bo i tak nic z tematow o elektronice nie rozumiem :)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
Intel 8080 został wypuszczony na rynek w 1974 roku. Jego polski odpowiednik, czyli MCY7880, pojawił się w 1976 roku. To bardzo mała różnica. Chciałbym zobaczyć jakąś współczesną polską firmę, zdolną chociażby skopiować dwuletni procesor Intela. Co tam dwuletni! Niechby i dziesięcioletni!
2 жыл бұрын
Po pierwsze, produkcja seryjna ruszyła w 82, a nie 76 roku (być może wcześniej zalewaliśmy ruskie struktury, tzn. dostarczone z ZSRR). Po drugie porównywanie go do dzisiejszych Inteli jest śmieszne. To był układ, który teoretycznie był w stanie zaprojektować na piechotę jeden człowiek, zawierał 4 i pół tysiąca tranzystorów i ze współczesnymi odpowiednikami wspólną ma tylko nazwę: procesor. Po trzecie to był ruski procesor, tzn. tworzony w oparciu o maski dostarczone stamtąd. Ruscy najpewniej go ukradli, bo nie sądzę by ktokolwiek mógł im to sprzedać legalnie. Więc ja bym z tą dumą akurat się tu zwinął i schował :)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
@ Wikipedia twierdzi, że procesor pojawił się w 1976 roku. Nawet jeśli nie była to produkcja seryjna, to i tak spore osiągnięcie. Nie zmienia to faktu że kiedyś można było, a dzisiaj się nie da. W latach siedemdziesiątych Intel też nie produkował układów zawierających miliardów tranzystorów. Obecnie Polska jest pozbawiona prawdziwych aspiracji, jest tylko źródłem surowców i taniej siły roboczej, które liczy się tak długo, ja przynosi zyski.
2 жыл бұрын
Ale jakie osiągnięcie? Ruscy naciągnęli kogoś na skopiowanie dokumentacji, dali nam ją w ramach rozliczeń wewnętrznych. Ponieważ uzysk był mniejszy niż żaden, ratowali nas własnymi strukturami, które bohatersko zalewaliśmy plasticzkiem. W końcu gdzieś w 82 roku (po sześciu latach) uzysk przebił pojedyncze procenty i zaczęliśmy to wypuszczać, gdy świat już bawił się zdecydowanie poprawionym 8085, Z80 i zabierał się za 16 bitów. Ruscy ukradli także 8088 plus pochodne i 80286, a NRD masowo klepało Z80. Nie, nie ma mowy, na półce mikroprocesorowej polska elektronika to nieśmieszny żart.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 жыл бұрын
@@KH-lg3xc Łazisz po tym YT i ciągle wypisujesz te same głupoty. Weź się chłopie za zdobycie jakiejś podstawowej wiedzy a nie powtarzaj te wymyślone (przez siebie?) fantasmagorie! Ktoś coś konkretnie powie czy napisze, ale dla ciebie to nie jest powód do przemyśleń tylko zapłon do powtarzania bzdur rodem z teorii spiskowych!
@konradklekot
@konradklekot 2 жыл бұрын
Naszą konstrukcją były chociażby układy zegarowe mc120x za wyjątkiem pierwotnych mc1201 i 1202.
2 жыл бұрын
Oj, chyba też nie.
@krzysztofk4373
@krzysztofk4373 2 жыл бұрын
Może i nie nasze ale te zegary na 1206 albo radyjka odbierajace 1 prog PR naul 1321 wielkości paczki zapałek. Takie radio kupił odemnie konduktor w pociągu. Jadącym do Łodzi widział jak słuchałem. To byl rok 84 apotem 91 skladanie telewizorow . Elemis kosztował wtedy 8 milionów ja sprzedawalem za 4 zarabiajac 1 m na sztuce równowartość mojej miesięcznej pensji z Telekomunikacji. Jestesmy w tym samym wieku po 50. Gratuluję kanalu i gorąco pozdrawiam.
@KrystianPilot
@KrystianPilot 2 жыл бұрын
Super!!! 🇺🇦🤝🇵🇱
@jarekbuckiewicz294
@jarekbuckiewicz294 7 ай бұрын
Najwazniejsza izolacja do żucia
@a_a4722
@a_a4722 7 ай бұрын
Mam pytanie a czy w Polsce powstawały "kwadratowe" ukłądy scalone czy tylko "podwójne" ?
7 ай бұрын
Nie znam innych kształtów poza klasykami.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 6 ай бұрын
Myślałem długo: co też on bredzi? I w końcu mam, pyta o układy VLSI z wąziutkimi nóżkami po czterech stronach w obudowach SMT, jak chipsety starych płyt głównych. Ano niiiii, Polska produkowała tylko scalaki niskiej skali integracji, zawsze w obudowach DIL (dwurzędowych).
@jerry8250
@jerry8250 6 ай бұрын
G prawda. Byly w obudowach plcc, chocby w ROPach z POLONu...
Historia polskich tranzystorów [TOWARY MODNE 108]
26:41
Adam Śmiałek
Рет қаралды 91 М.
Man Mocks Wife's Exercise Routine, Faces Embarrassment at Work #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 6 МЛН
An Unknown Ending💪
00:49
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 58 МЛН
Spongebob ate Patrick 😱 #meme #spongebob #gmod
00:15
Mr. LoLo
Рет қаралды 20 МЛН
Krótka historia kwadrofonii [TOWARY MODNE 121]
25:37
Adam Śmiałek
Рет қаралды 54 М.
Kawałek lampowego hi-endu czyli JJ323 [Reduktor Szumu] #223
30:42
ReduktorSzumu
Рет қаралды 88 М.
386 i komputeryzacja Polski [TOWARY MODNE 156]
23:24
Adam Śmiałek
Рет қаралды 72 М.
Przemysłowy Instytut Elektroniki 1975
22:16
Łukasiewicz - ITR
Рет қаралды 30 М.
Gwardia, która mordowała rzymskich cesarzy
30:39
Mateusz Araszkiewicz
Рет қаралды 244 М.
Magistrala CAN [RS Elektronika] #137
28:04
RS Elektronika
Рет қаралды 248 М.
Fałszywa historia radaru
46:05
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 43 М.
Commodore 64 - król komputerów [TOWARY MODNE 62]
20:40
Adam Śmiałek
Рет қаралды 93 М.
Jak działa kolorowy kineskop? [TOWARY MODNE 112]
23:41
Adam Śmiałek
Рет қаралды 66 М.