Doskonałe tematy. Dla mnie wygrywają chloroplasty. Katastrofa tlenowa to moje ulubione wymieranie, z wielkich wymierań, a tak mało się o nim mówi. Tymczasem spowodowały je żywe organizmy i to nie byli ludzie. To zawsze daje mi dużo do myślenia. Pozdrawiam bardzo serdecznie😀
@LukaszLamza11 ай бұрын
Dzięki za podtrzymanie na duchu! Kiedy znajduję temat tak niszowy, jak te tylakoidy, zawsze się zastanawiam, kto będzie tego chciał słuchać. :) Teraz już wiem. Pozdrawiam!
@zofiaagnieszkabiernacka82611 ай бұрын
@@LukaszLamza ja się dziwię, jak kogoś może to NIE interesować, przecież to fascynujące jak rozwijało się życie i uzyskiwało dzisiejsze formy. Z drugiej strony, gdy w Krasiejowie roniłam łzy wzruszenia nad stromatolitem (2,7 mld lat) nie znalazłam zrozumienia u moich przyjaciół - ignorantów😀 proszę się nie poddawać, niszowe tematy dają najwięcej do myślenia😀
@piotrmoskal_pl11 ай бұрын
@@zofiaagnieszkabiernacka826 Jeszcze do tego dodajmy, że jeśli hipoteza LUCA jest prawidłowa, to z tym stromatolitem jesteśmy spokrewnieni w ten sam sposób, co z naszymi rodzicami. Pomijam kwestię sposobu rozmnażania. To po prostu nasi krewni, rzeczywiści, a nie metaforyczni.
@zofiaagnieszkabiernacka82611 ай бұрын
@@piotrmoskal_pl oczywiście! To piękne i straszne jak uświadomimy sobie, że prowadzimy tu dyskusję a jesteśmy istotami 20% genów współdzielącymi z ryżem👍
@klementynajanowska109711 ай бұрын
Stromatolity w Krasiejowie pochodzą chyba z Jury
@marcinszydowski556311 ай бұрын
Fajnie, że kolejna dawka naukowych informacji ze świata, ale w 7:25 z tym "szalenie nieintuicyjne", to mnie rozwaliło. Wydawało mi się logiczne, że popełniając błędy można szybciej poprawić proces czy coś zrozumień. To właśnie w drugą stronę (gdy cały czas coś działa) nie wiadomo, które parametry dostrajać albo jakich czynników brakuje bądź są nadmiarowe.
@monikaaskawiec362210 ай бұрын
Super przykład z nieudanymi eksperymentami - proces edukacyjny:)
@Adamerous8711 ай бұрын
Dziękuję za materiał! :-)
@michamatusiak873711 ай бұрын
Szanowny Panie Łukaszu! Podejrzewam, że w ok. 14.37 zdarzyło się Panu przejęzyczenie, bo komórka bakteryjna ma wielkość rzędu mikrometrów, oczywiście, że mikrometr to tysiąc nanometrów - tylko "rzędu nanometrów" jest znacznie bliżej wielkościom atomów np. atom wodoru ok. 0,1nm czy atom cezu ok. 0,5 nm. ;)
@LukaszLamza11 ай бұрын
Dzień dobry! Nie tyle przejęzyczenie, co raczej brak precyzji. Zatrzymajmy film w okolicach 14:35, patrzymy na zdjęcie po lewej na górze (a). (Można też sobie otworzyć PDF i znaleźć Extended Data Fig. 1). Pasek skali ma 500 nm. Komórka ma szerokość ok. 600-700 nm (jej pełnej długości tu nie widzimy). Najdrobniejsze zaznaczone na żółto pomiary elementów morfologicznych tylakoidów opisano jako ok. 50 nm. W artykule raportowane są też grubości poszczególnych błon, w zakresie 10-20 nm. I to miałem na myśli, ekscytując się, że udało się w skamieniałości sprzed 2 mld lat zmierzyć elementy komórki tak małe, że "liczone w nanometrach". Powiedziałem brzydko i nieprecyzyjnie o "rzędzie nanometra", co jest nieprawdą - lepiej by było "rzędu dziesiątków nanometrów". Ale chodziło mi zdecydowanie o nanometry, a nie mikrometry. Pozdrawiam. :)
@kimjong-du318011 ай бұрын
0,1 nm nie jest rzędu nanometrów. Rząd wielkości to najbliższa potęga 10, czyli rzędu nanometrów oznacza wielkość
@michamatusiak873711 ай бұрын
@@kimjong-du3180 Dziękuję za trafną i wyczerpującą odpowiedź! I ja w pełni się z nią zgadzam. Oczywiście, że "0,1nm nie jest rzędu nanometrów" i nic takiego nie napisałem. Napisałem, że "rzędu nanometrów" jest znacznie bliżej wielkościom atomów (0,1nm) niż rozmiarom bakterii (1000nm). W tym konkretnym przypadku Panu Łukaszowi chodziło o pomiary elementów komórki bakterii o rozmiarach 10-50nm - więc są wielkości "rzędu dziesiątek nanometrów".
@danio56511 ай бұрын
W eksperymencie o łzach szkoda że nie sprawdzono czy ten efekt występuje także w przypadku łez mężczyzn oraz czy kobiety również nie reagują zmianą zachowania na zapach łez (kobiecych lub męskich)
@r-a-v-i-K11 ай бұрын
dokładnie. badanie było co najmniej dyskryminujące. dopiero by był cyrk jakby wyszło że kobietom agresja rośnie :)
@TheXesor11 ай бұрын
@@r-a-v-i-K dyskryminacje wmawiacie wy najwiecej jest komentarzy akurat o zlach bo was wszyskich boli brak wmawiania iluzji rownosci ktora w swiecie zwierzat nie istnieje faceci placzac na frontach podczas walk gineli kobiety za to mialy wieksze szane ena przezycie ciekawe dlaczego? hmm moze to meechanizm ? czujecie sie gorsze? to ze sreednio jestesmy silniejsi teez jest dyskryminowaniem was?
@jackblurry12311 ай бұрын
jak zwykle, super materiał
@barbara547711 ай бұрын
Dzień dobry 👋😀
@tememma11 ай бұрын
AI w laboratorium zmiękcza mężczyzn płaczącymi chloroplastami.
@dzieckochaosu11 ай бұрын
Hahaha dobre
@michawojciechowski810411 ай бұрын
a czy w badaniu łez wyeliminowano inne czynniki jak np ciekawość co oni wąchają czy seria głębokich wdechów jako czynnik redukujący agresję?
@dzidmail11 ай бұрын
Tak.
@drakedakes11 ай бұрын
Jeżeli chodzi o kwestię ciekawości, to pewnie ci mężczyźni wiedzieli od początku, że będą wąchać jakąś solankę, ale nic o tym bezpośrednio z treści artykułu nie mogę wyczytać. Napisali, że podczas testu na agresję (gra w której gracze mogą sobie podbierać "pieniądze") czynnik był przyklejony pod nosem, więc (moja opinia) głębokie wdechy, które raczej są brane świadomie, a w czasie skupiania się na jakimś zadaniu tego się nie robi, nie mogą być czynnikiem, który by zaburzał pomiar. Również w tej sytuacji ciekawość, która byłaby zaspokojona na etapie wąchania zawartości probówki, nie miałaby już wpływu na etapie ciągłej ekspozycji na zapach w trakcie testu na agresję.
@dzidmail11 ай бұрын
@@drakedakes nie istotne jak wąchali. W jeden dzień wąchali solankę a w inny łzy. Losowo. W jeden dzien byli bardziej agresywni a w drugi mniej.
@Menober11 ай бұрын
Dobra, masz tego suba xD dobry materiał! Nie znałem kanału.
@RobPRobP10 ай бұрын
Mitochond:)ia też są endosymbiontami i jest to ba:)dzo fascynujące!
@astat111 ай бұрын
Płacze dziewczynka, Balon uciekł jej. Ludzie mówią: nie płacz. A balonik hen. Płacze dziewczyna, Chłopca trzeba jej. Ludzie mówią: nie płacz. A balonik hen. Płacze kobieta, Mąż porzucił ją. Ludzie mówią: nie płacz. A balonik hen. Płacze staruszka, Mamo, dosyć łez! A balonik wrócił I błękitny jest. 🩵
@Lena.141211 ай бұрын
Bułat ❤🕯 Dzięki 🖐
@phridax11 ай бұрын
A sprawdzili łzy męskie? Może chodzi ogólnie o łzy?
@VikyXOXO11 ай бұрын
no wlasnie, tak byc powinno - sprawdzenie łez obu płci.
@TheXesor11 ай бұрын
nie dzialaja faceci zabyjaja sie podczas wojen i placz ich nie ratuje przed smiercia
@TheXesor11 ай бұрын
yrażenie "łzy kobiece zmiękczają mężczyzn" odnosi się do przekonania, że mężczyźni mogą reagować na płacz kobiet poprzez stawanie się bardziej empatycznymi, troskliwymi lub pomocnymi. Istnieje wiele kulturowych, psychologicznych i biologicznych teorii dotyczących tego, dlaczego niektórzy ludzie uważają, że łzy kobiece mają taki wpływ na mężczyzn. Psychologicznie, płacz jest naturalną reakcją emocjonalną, która może być interpretowana jako sygnał potrzeby wsparcia, pocieszenia lub zrozumienia. Mężczyźni, którzy reagują na łzy swoich partnerek lub innych kobiet, mogą doświadczać wzmocnionej więzi emocjonalnej lub poczucia odpowiedzialności za zapewnienie wsparcia. Kulturowo, wiele społeczeństw naucza mężczyzn, że powinni być silni, niezależni i zdolni do opanowania emocji. Jednakże, reakcja na łzy kobiet może być traktowana jako wyjątek od tej normy, zachęcając mężczyzn do wyrażania swojej troski i empatii. Biologicznie, istnieją teorie sugerujące, że zapach łez może mieć subtelny wpływ na poziom hormonów, takich jak kortyzol, który jest związany z poziomem stresu. Niektóre badania sugerują, że eksponowanie się na zapach łez może obniżać poziomy testosteronu u mężczyzn, co może mieć wpływ na ich zachowanie. Oczywiście, reakcja mężczyzn na łzy kobiet może być różna w zależności od jednostki, kultury, relacji i innych czynników. Nie wszyscy mężczyźni będą reagować w ten sam sposób, a niektórzy mogą mieć różne zdanie na temat wpływu łez na ich emocje i zachowanie. nadal czujesz sie gorsza i bedzieesz obwiniac facetow czy moze jednak czesc z tych informacji sprawi ze zaczniesz nas szanowac?
@VikyXOXO11 ай бұрын
@@TheXesor w jaki sposób obwiniać? 😅
@TheXesor11 ай бұрын
@@VikyXOXO cala twoja plec obwinia aktualnie o wszystko mężczyzn :P samo wskazywanie ze powinno byc sprawdzone lzy obu plci juz pokazuje jak krytyczne masz myslenie na temat rownosci ktora nie istnieje w swiecie zwierzat
@slawek27711 ай бұрын
Witam serdecznie witam serdecznie witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich
@AdadEszmun11 ай бұрын
no elo no elo no elo no elo no elo no elo no elo no elo no elo no elono elo no elo no elo no elo no elono elo no elo no elo no elo no elono elo no elo no elo no elo no elono elo no elo no elo no elo no elono elo no elo no elo no elo no elo 320
@TomaszLee11 ай бұрын
8:55 Nowy chemioterapeutyk. Nowego antybiotyku z definicji nie da się stworzyć.
@ricken2111 ай бұрын
Mnie tylko jedna rzecz zastanawia przy tym badaniu z łzami - to badanie poziomu agresji - czy nie może być tak, że np. wychodzi w nim, że jakaś osoba jest bardzo agresywna bo za każdym razem gdy zostaje oszukana na pieniądze rewanżuje się tym samym, ale w rzeczywistości ta osoba np. nie jest agresywna, a ma bardzo silnie rozwinięte poczucie sprawiedliwości. Czy nie lepsze by tu było po prostu badanie poziomu testosteronu przed i po. Wiadomo, poziom testosteronu też nie jest jakimś odzwierciedleniem agresji, ale jednak jest chyba skorelowany jakoś.
@piotrmoskal_pl11 ай бұрын
To jeszcze brakuje badania, czy zakatarzeni są bardziej nieczuli na kobiece łzy.
@blaz3k79911 ай бұрын
Feromony? 😮
@riddick954711 ай бұрын
Zapomniałeś dodać, że żeby powstało życie, potrzebny jest główny rozpuszczalnik chemiczny H2O i to on jest decydującym katalizatorem procesów biochemicznych. Życie wyszło z oceanów, czyli z tzw. ,,zupy". 75% powierzchni to oceany i to z nich wytworzona została pierw atmosfera tlenowa sprzyjająca wyjściu kręgowcom i dwuśrodowiskowym stworzeniom wyjście na lądy.
@cra3y11 ай бұрын
Ad 1) - podobnie było ze szkoleniem AI w rozpoznawaniu nowotworów w klatce piersiowej (płuc itd) na podstawie RTG, tomografu i rezonansu - jak szkolono głównie na poprawnie zdiagnozowanymi przypadkami, to skuteczność była około 65-70% i nie chciało być lepiej. Jak dodano źle zdiagnozowane przypadki, to osiągnięto skuteczność w okolicy 90%. Nie znajdę Ci tego artykułu tak na szybko, ale albo to było w jakimś popularnym medium, albo mówił to ktoś, kto interesuje się AI (np. Andrzej Dragan)
@r-a-v-i-K11 ай бұрын
znowu dragan, wszędzie dragan. jeszcze trochę to strach będzie lodówkę otworzyć bo dragan, a pralkę bo jarosław.
@panikrystyna111 ай бұрын
😀
@wawrzynieckorzen7810 ай бұрын
Czyli już niedługo AI będzie mogło z powodzeniem zastąpić i naukowców (na razie chemików). W sumie pan Lamża dobrze zrobił zostając jutuberem, bo to jednak bardziej przyszłościowy zawód niż naukowiec ;)
@harcerzyk839 ай бұрын
jutuberów tematycznych to juz można generować na potęgę, ciekawe ilu takich już oglądamy i wierzymy że to prawdziwi ludzie?
@damianostrowski47211 ай бұрын
Wszystko ładnie się łączy bakterie działały jak AI tylko potrzebowały trochę więcej czasu jedynie tę łzy do końca mnie nie przekonują bo jak by to działało nie było by gwałtów przemocy w rodzinie holocaustu na kobietach i dzieciach bo z własnego doświadczenia wiem że tę łzy działają podobnie.. Kwestia zasadnicza jacy mężczyzni byli testowani czy grupa była zróżnicowana pod względem chociażby testosteronu wychowania sytuacji materialnej pozdrowienia
@jayelpis102311 ай бұрын
Dokładnie. Należy też zważyć na to, że mężczyzna w normalnej sytuacji nie inhaluje się tymi łzami tak jak w eksperymencie. Ciężko w ogóle powiedzieć, czy zapach tych łez w ogóle do niego dociera. A jeśli tak, to na pewno nie w takim stężeniu, aby osiągnąć wyniki podane w doświadczeniu.
@Kwadratura11 ай бұрын
3:46 Słuchaj, komputelku 🥺🥺🥺
@szymonbaranowski818411 ай бұрын
to może teraz naturalne jedzenie, które sprawi że szkodliwe antybiotyki nie będą potrzebne
@sawo954611 ай бұрын
co do kolejnego sukcesu w rozwijaniu AI to tak cieszmy się bracia i siostry SKYNET coraz bliżej
@grzesiekdymerski737711 ай бұрын
w tym tempie to wiek dwa..
@mariusz930611 ай бұрын
@@grzesiekdymerski7377 Raczej 20 lat.
@89opcja11 ай бұрын
Z minutę mi zajęło, zanim się zorientowałam, że na miniaturce nie ma jakiegoś egzotycznego owocu...
@Potimus_Ripme11 ай бұрын
To ja poproszę taką maszynkę która skomponuje mi kofeina albo potrzebna leki
@wojciechlopecki11 ай бұрын
Faktycznie tylakoidy podekscytowały ;D
@mariusz930611 ай бұрын
Hm, maszyny sterowane AI. I jeszcze mające połączenie z chmurą. Czy może coś pójść nie tak?
@mariobot181411 ай бұрын
Aperture science ;-) ?
@zangarous11 ай бұрын
czy mozna zbudowac wirusa za pomoca takich automatycznych procesow budowy bialka?
@r-a-v-i-K11 ай бұрын
tak. jakoś od 3 lat. za 22 dowiemy się dokładnie od kiedy.
@Likeblack411 ай бұрын
Niby nie stereotypowo a nie zbadano męskich łez, albo kobiecych na kobietach 🤷 stereotypy chłopaki nie płaczą a kobiety nie są agresywne?
@grygowicz307411 ай бұрын
Osobiście wolę żyć w domu gdzie Tata nie płacze a Mama nie jest agresywna.
@apro6811 ай бұрын
Wszedłem w komentarze, żeby dokładnie to samo napisać. Jak dla mnie to badanie jest co najmniej niepełne właśnie z tego powodu. Rozumiem, że pozyskanie łez od mężczyzn może być trudniejsze, ale przy pewnej dozie inwencji jak najbardziej wykonalne ;)
@TheXesor11 ай бұрын
@@apro68 po prostu nie ma takiej potrzeby kiedy kobiety nie mialy glosu to jedyne co moglo je bronic to inny facet albo lzy
@krzysiek1234567890gu10 ай бұрын
No po prostu to zbadano xd tak sobie wybrali. Z resztą nie badamy losowych hipotez, z przyczyn czysto ekonomicznych, tylko takie które z jakiegoś powodu uznamy za ciekawe sprawdzenia
@krzysiek1234567890gu10 ай бұрын
Ale w sumie ciekawe sprawdzić czy tu są jakieś różnice. Nie mniej, polecam najpierw przeczytać rozdział "Introduction", żeby poznać tło problemu i uzasadnienie badania, zanim pochopnie stwierdzi się, że ktoś kieruje się po prostu stereotypami
@krzysiekkowa167011 ай бұрын
Grubo , nie przypuszczałem że oni w "zabawie" z IA są już tak daleko, to dlatego tak młodym mącą w głowie, nie będą ich potrzebować 😔
@twojsasiad821411 ай бұрын
16:51
@clean28011 ай бұрын
Jak dodaliscie timestampy do opisu to prosimy tez te timestampy w samym filmie!
@Lucky-ec8xo11 ай бұрын
Plusik za "straszne szowinistyczne, męskie stereotypy" :)
@radwoc11 ай бұрын
6:50 no właśnie to ta autonomia dodawana do AI spędza sen z powiek większości przeciwników AI. No bo - czysto hipotetycznie - gdyby ten komputerek wygenerował (nie na teraz, ale na np. za 10 lat) gen ludzki, lepszy od prawdziwego? 🤭
@edwardlewandowski547311 ай бұрын
🌹✋
@konradyczak573411 ай бұрын
WOW.
@Hecarim42011 ай бұрын
Zawsze wszystko wszystkich dziwi🙉🙈👀ツ
@KrzysztofPierz77711 ай бұрын
1:53 Filozofia w algorytmie działania AI ??? 😲😱o Panie to brzmi jak bluźnierstwo !!!
@r-a-v-i-K11 ай бұрын
a w drugą stronę jak działa? czemu nie sprawdzili :(?
@TheXesor11 ай бұрын
zebys poczula sie gorsza sprawdzili tak sie sklada wiec nie doszukuj sie jak kazda baba czegos do czeego mozna sie przyczepic jak czujesz sie gorsza to idz do psychologa
@creation12311 ай бұрын
🙂
@marekchudy889311 ай бұрын
@over-kill877811 ай бұрын
#194
@tomekprzytarski916711 ай бұрын
Przecież płacz kobiety wyraża skruchę. A to daje pole do współczucia i ogarnięcie troską takiej osoby.
@magdalenajoe690711 ай бұрын
Moje łzy zawsze wku***** mężczyzn. Przestałam płakać przy nich.
@grzegorzmaculewicz740211 ай бұрын
Przykro mi, może nie dałaś im tych łez powąchać.
@r-a-v-i-K11 ай бұрын
i słusznie. po co kogoś wku... tylko dlatego że to ty masz problem.
@TheXesor11 ай бұрын
ale jestes silna i niezalezna chwalisz sie czy zalisz
@magdalenajoe690711 ай бұрын
Nie jestem ani silna, ani niezależna. Co Ty bredzisz? Skąd ten pomysł?
@andrzej961811 ай бұрын
Lepiej uczy się na błędach a naj lepiej na błędach innych.
@pajs-orion11 ай бұрын
Wsm Ciekawe XD
@macieksawek29909 ай бұрын
Czy można zmienić dobrego człowieka cześć i czołem, To kanał o nauce czy influerserka bzdura?
@GraczPierwszy11 ай бұрын
trzeba będzie zatrudnić owady do szpiegowania was wszystkich . . . . . . teraz to żarcik
@Namiszon11 ай бұрын
na mojego byłego szczere łzy działały jak płachta na byka 😂 nie pozdrawiam
@adamnowak213711 ай бұрын
Technooptymizm to najwyższy rodzaj głupoty. "słuchaj komputerku"...
@WatFat11 ай бұрын
Ta głupota, może uratować od niepełnosprawności lub utrawy życia kogoś z najbliższych
@Iwillownyouandbehappy11 ай бұрын
Przecież płakanie to jedna z podstawowych technik manipulacyjnych stosowanych przez kobiety 🤣
@alaania228911 ай бұрын
Filozoficzny Bóg, czy Buk tak chciał 😂
@dziewczynazsekskamerek11 ай бұрын
Stosowanych przez zarówno kobiety jak i mężczyzn. A więc przez wszystkich bez względu na płeć. Poza tym sam akt płakania nie musi mieć z góry założonej manipulacji kogokolwiek.
@alaania228911 ай бұрын
@@dziewczynazsekskamerek bardzo dobrze napisane 🫸
@beginner167611 ай бұрын
@@dziewczynazsekskamerek nie musi miec swiadomie zalozonej manipulacji*
@dziewczynazsekskamerek11 ай бұрын
@@beginner1676zarówno świadomej jak i nieświadomej jak i manipulacji oraz jej braku. Płacz nie równa się manipulacja.
@anunitux11 ай бұрын
Nie są podane tytuły filmów, które oglądały te kobiety. Czyli tak zwany wyciskaczy łez z, jak to nazwałeś? To dlaczego? Sam, sugerujesz gestami? Że oglądały te firmy na urządzeniu mobilnym. Czy aż tak to przysięga do kultury? Ciekawe twoje zachowanie.Równie dobrze te kobiety mogłyby oglądać te firmy. Na dużym ekranie. Na przykład w kinie. Bądź na telewizorze, ewentualnie w Okularach VR
@johnc843911 ай бұрын
nie mam wechu, wiec bije babe az padnie na ziemie.