Grocery prices in USA after Inflation | Our monthly expense | Albeli Ritu

  Рет қаралды 31,537

Albeli Ritu

Albeli Ritu

Күн бұрын

Everybody says that the US is expensive, but how expensive is it exactly?? Let’s find out today!! I went to my local supermarket for grocery shopping and shot this vlog showing prices of common grocery items like Potatoes,Onions, tomatoes, fruits, milk, eggs, bread etc.I have compared food prices of India with here in the US. There are few interesting facts and some crazy prices that will surely amaze you. I have also provided prices for each item in Rupees and weight in Kg and Grams. I really hope you will have fun while watching this vlog; agar ache lage th like krna matt bhulna :) Dhanywaad
Subscribe to me: / albeliritu
Follow me on Instagram: / albeli_ritu
If you'd like to sponsor a video: ritu.tiwari91@yahoo.com
VIDEO EDITOR - Ashman Editors ID: / ashmaneditors
Grocery
food prices
inflation
lifestyle vlogs
usa
america
newborn
family vlogs
albeli ritu
baby
Funny Vlog
Family vlog
Lifestyle vlog
Vlog
Vlogs
travel vlogs
If you like this video don’t forget to hit the like and subscribe button.
Camera used: Canon M50
Amazon Link: www.amazon.com...
Music by - Epidemic Sound

Пікірлер: 170
@nitisood9631
@nitisood9631 8 ай бұрын
500 Usd incl diapers Prashant said ... thisnis very very very reasonable against averages net salary of USD 10K. . Prashant in IT will get close to USD 15K net ..so whats is USD 500 monthly bill for geoceries including diapers... its damn good .
@jayaranishettypayyar906
@jayaranishettypayyar906 8 ай бұрын
She is showing her maths is good. She is all d time making paneer nd pasta.
@NehaUmakant
@NehaUmakant 8 ай бұрын
😂
@natureandwildlife9675
@natureandwildlife9675 7 ай бұрын
Hhhhhh
@phalgunide6178
@phalgunide6178 8 ай бұрын
But , dear why are you converting, dollars to Indian currency. This is so lack of knowledge & content .
@swatikiran6367
@swatikiran6367 8 ай бұрын
Costco me bulk buying karo...local farm markets like farm fresh and jerry se saman lao..walmart is also a great option for small buying chhoti chhoti daily local goods and offers aate rehte hai har store me track karnaa padta hai bad..sasta aur acchi quality ka saman mil jata hai..and patel me bhi saman as such costly nahi hota utna bhi jyada, for a family of two with one or 2 kids aap bahut accha and healthy khana bana sakte ho khud in mid range amount ..around 400 to 500 dollars per month is more than enough ( making everything at home and not byuing junks and unnecessary food)...apart from food every other thing is obviously expensive
@harshithreddy3433
@harshithreddy3433 8 ай бұрын
Ur right, well said
@jyotibhardwaj9290
@jyotibhardwaj9290 8 ай бұрын
Beta aapko dollar m salary milte h nd dollar m payment krte ho US, Canada m sb sasta h comparativly India se Phir price Indian currency m Kyo Kyo bata rahe ho.
@creativemasti3677
@creativemasti3677 8 ай бұрын
Rite
@dewkc6421
@dewkc6421 8 ай бұрын
Bilkul sahi kha aapne
@anujasrivastava2732
@anujasrivastava2732 8 ай бұрын
Yes you are 100 percent right but tjis generation is totaly confuse and behudi hai na ma baap sas saur ko kilna hai kud ji kanna hai phir bhi costly ka rag alaaptey rahtey hai
@radhikadeshmukh4237
@radhikadeshmukh4237 8 ай бұрын
Correct There is no point in comparing ,if you are earning in dollars
@rv8044
@rv8044 8 ай бұрын
You are wrong. Agar salary 10 times bhi ho tab bhi monthly expenses bahut zyada . Vegetables ki price mat dekho . Rent insurances aur sare kharche dekhho. Pehli ki baat alag thi. Abhi covid ke baad se situation zyada kharab hai.
@anjalipushkarna340
@anjalipushkarna340 8 ай бұрын
You shouldn’t be converting to INR. When earning in dollars, it makes sense the prices listed. Your present is USA not India
@sunithashenai
@sunithashenai 8 ай бұрын
u r right, everything will be more than indian rupee, nothing will be less whether inflation or no inflation, that is what i feel, same way when foriegners or NRI come to india, they find everything cheap, but for middle class people here, it will be costly
@shreyajain789
@shreyajain789 8 ай бұрын
Bola tha unhone video main. Suno toh sahe
@Wihan4599
@Wihan4599 7 ай бұрын
It's her content for video😅
@PS-bi8dc
@PS-bi8dc 8 ай бұрын
If it’s informative vlog it better to just tell the price rather comparing with India. There’s absolutely no comparison of products in India and USA/Canada. Obviously India is cheaper but the earnings and expenses are in INR in India and in USD in USA. There’s no point in comparing. With all due respect this vlog isn’t very relevant though looks repetitive.
@Ved4ever
@Ved4ever 8 ай бұрын
When you are earning in USD, spending in USD, then what’s the point of converting money to INR? That’s literally Chapter 1 for everyone who moves abroad. Even for comparison sake, that’s not the best approach to simply convert currencies.
@debanikgoswami4834
@debanikgoswami4834 2 ай бұрын
We come to USA to live lavishly not for basic living .
@siamesejasmine
@siamesejasmine 8 ай бұрын
The prices of food in the US are insane! You really have to go from store to store and shop around. I go to Patel Brothers a lot because I cook Indian food and I prefer it over American food. Also, the sale flyers and coupons are helpful. I am in South Florida and I can often get coconuts, mangoes, and avocados for free because many people have trees and too much fruit at once! I can pick up fallen coconuts at most parks. People just throw them away down here!
@Freeman-uk2xn
@Freeman-uk2xn 8 ай бұрын
You want to earn 💰 and want to spend in Rupees ..lol
@siamesejasmine
@siamesejasmine 8 ай бұрын
@@Freeman-uk2xn I don’t earn much for an American. The prices can be a real problem for me if I don’t get creative.
@jayashreebalakrishnan5772
@jayashreebalakrishnan5772 8 ай бұрын
No point in converting to INR if you are talking about inflation in US. Your salary is way high to manage the inflation in USA😊 BTW, inflation here in India is also high and the price is as close as usa.
@bushrarehman1716
@bushrarehman1716 8 ай бұрын
Sahi
@Bsk52
@Bsk52 8 ай бұрын
Comparison dono income aur expenses ka kijiye, dollar aur Rs. mei
@alpanapaul8210
@alpanapaul8210 8 ай бұрын
You are comparing the price in INR . Why dont you compare your income which is in dollars with INR?
@yogitabaviskar8900
@yogitabaviskar8900 8 ай бұрын
It'll be an easy 4cr at the very least per annum.
@pahadiinlondon
@pahadiinlondon 8 ай бұрын
Hi Ritu, The groceries seems costlier than what we get in London at the moment in ALDI, Tesco etc. Also sometimes it depends on where you are shopping 😊 Hopefully you’ll find cheaper stores as well 😊
@rudranshplaystation7515
@rudranshplaystation7515 8 ай бұрын
Yadi us me sab costly lag raha h to India me aa ke rahna chahiye us jane k baad dollar ko rs se comparenahi karna chahiye waha ki salery k hisab se sab sahi h
@ramandeep1614
@ramandeep1614 8 ай бұрын
Sab fass chuke hai ab islie ne aa skte.. there is alot on stake now i think
@sarbjitkaur8968
@sarbjitkaur8968 8 ай бұрын
400 -500 per month for family of 2 including diapers or per week??
@pallavil6189
@pallavil6189 8 ай бұрын
There is no point in converting dollars in rupees , you stay there in US ,earn in dollars enjpy all the benefits cleanliness.... ,quality of life why compare ,you cant get best of both world by dysyibg in US 😂
@mahua07
@mahua07 8 ай бұрын
It's senseless to convert and compare. You should compare in the currency you earn in. This makes no sense!
@PS-bi8dc
@PS-bi8dc 8 ай бұрын
Salaries in USA aren’t that high if people are thinking so….., salary and cost of living are correlated. You get paid as per the country standards.
@sy_0071
@sy_0071 8 ай бұрын
On an average IT engineers make $150000 a year that's not bad tbh
@mayureshzore3456
@mayureshzore3456 6 ай бұрын
Bro i am certain their salaries combined goes above half a million per annum.... Which is high enough bro comeon
@soniasra4931
@soniasra4931 8 ай бұрын
Well we get paid in dollars as per dollar rate groceries are still cheaper than India. Yeh bhi batao ki how much Prashant salary is? If you are buying from Costco,bj’s or Sam’s club groceries are cheaper. Comparison kar hi rahe ho toh salary ka bhi karo.
@sagaronline265
@sagaronline265 8 ай бұрын
gdp per capita of usa is 76k$ which means around 60 lakhs per annum which equals to 5 lakhs inr/month.abhi with that much income per month yeh grocery mehngi nahi lagti. only agar tum india mein yeh rate se karidoge tab bahut mehnga hai.
@rv8044
@rv8044 8 ай бұрын
😂 sabzi ke bare mein mat baat kro . Talk about rent, health insurance, car insurance, phone electricity, water bills. It is impossible to save in salary you are talking.
@sagaronline265
@sagaronline265 8 ай бұрын
@@rv8044 impossible ? toh aisa hi usa developed rich country hai. its very much possible thatsy it is rich country.
@harshithreddy3433
@harshithreddy3433 8 ай бұрын
USA is crazy when it comes to taxes, although u do earn a lot, u will have to end up paying taxes, and it is more than how much u pay in India, and ur salary depends on the place where u live too
@sagaronline265
@sagaronline265 8 ай бұрын
@@harshithreddy3433 and indians still quing for visas
@harshithreddy3433
@harshithreddy3433 8 ай бұрын
@@sagaronline265 can’t help it dude, ppl are obsessed with going and staying abroad, remember what’s going on in Canada? That’s a good example
@AnilSharma-ol1ct
@AnilSharma-ol1ct Ай бұрын
1 to madam ka maths zero hai aur baar baar India mai kitne ka hoga Prashant aise puch rahe hai jaise kabhi India mai rahi hi nahi.
@matrixsmarther2325
@matrixsmarther2325 8 ай бұрын
You folks are earning at least half a million USD per annum .... Why complain ?
@diptipanjabi7200
@diptipanjabi7200 8 ай бұрын
It's only 4 dollar that u get mill for... Out of 7000 dollar.... Per month income... That's not expensive
@LR71086
@LR71086 8 ай бұрын
Thank you so very much for making this informative & useful video, this shall be very beneficial for the ones like me who are planning to go abroad especially as a student, thank you so much again for helping us out. Always appreciate & like your videos, keep making such videos, great work!
@neetkaur-r7i
@neetkaur-r7i 7 ай бұрын
Make a blog on Indian grocery stores in USA
@sajidarozani1678
@sajidarozani1678 7 ай бұрын
Trust me all the prices you saying will go up more😂
@sanaasim5031
@sanaasim5031 8 ай бұрын
Very informative vlog.very nice
@senorvac1956
@senorvac1956 8 ай бұрын
Quality bhi dekho yar first quality ka sab rehta hai waha infact india se first quality ka hi export kiya jata hai aur hum jo yaha khate hai wo second yr third quality ka rehta hai so price sahi hai chez k hisab se
@AnjaliNayyar-ct6fj
@AnjaliNayyar-ct6fj 8 ай бұрын
But from Costco and Walmart or you can get it delivered at your place, everything from grocery to diapers is cheap at these places
@jayatichakrabarty6329
@jayatichakrabarty6329 8 ай бұрын
Please make these vlogs with a perspective of the salary earned and the percentage of that spent on groceries etc.. Merely converting or in fact converting to the Indian Rupees does not give a clear picture and sometimes becomes misleading ss rightly pointed out.
@radhikadeshmukh4237
@radhikadeshmukh4237 8 ай бұрын
This should be the most sensible way
@radhikadeshmukh4237
@radhikadeshmukh4237 8 ай бұрын
India me best quality mango bhi 70,80 rs tak aata hai
@Bsk52
@Bsk52 8 ай бұрын
America mei rehne Walton ki Rs. mei salary bataiye
@Reema.Raghuvanshi
@Reema.Raghuvanshi 8 ай бұрын
If you earn in dollars, then spending in dollars not an issue.so conversion makes no sense
@creativemasti3677
@creativemasti3677 8 ай бұрын
Koi mhnga nhi h, dolllar ke hesab se, kmai dollar m paisa rs m bta rhe ho
@hiharini
@hiharini 8 ай бұрын
You have now been living in USA for quite sometime, including the period before you moved to UK. It’s absolutely not correct to compare in INR just to prove how expensive the products are, given that your husband is making good money in dollars and you are also making money via these vlogs. Btw, I also live in NJ and the prices are fine compared to India
@eshakumar8473
@eshakumar8473 8 ай бұрын
What is the point of converting prices to INR.. bakwaas video
@jayantamaitra5756
@jayantamaitra5756 8 ай бұрын
good informative video! which store is this?
@izukualmight7936
@izukualmight7936 8 ай бұрын
I really enjoy watching your vlogs and appreciate you sharing your personal life. However, please don’t convert into INR. That is incorrect comparison. Also prices are different in different places. Where I live, prices are almost 30-50% lower. So pricing is location based in USA. Thank you again for your vlogs and wish you all the best
@jayashreeshivaramakrishnan9871
@jayashreeshivaramakrishnan9871 8 ай бұрын
U should not compare dollars and inr. Everything has to be costly because 1 dollar is roughly 80rs. Comparing the prices is wrong.
@ArchieChoudhary
@ArchieChoudhary 7 ай бұрын
82
@vrh414
@vrh414 8 ай бұрын
Hi , your videos are always very rfreshing and lovely, i saw your home tour video recently please bhagwan mandir window parapet mein aap rakhi hein na instead you keep on one table , i know you r still setting the house , please don't mind
@SPWAW6111
@SPWAW6111 8 ай бұрын
East or west , India is the Best
@shalinichaturvedi4396
@shalinichaturvedi4396 8 ай бұрын
We❤our India..only
@NehaUmakant
@NehaUmakant 8 ай бұрын
Don’t like the way you compare dollars with rupees!!!! No point!!!!
@diptipanjabi7200
@diptipanjabi7200 8 ай бұрын
Around 100 dollar mein 2 logo ki 1 month ki grocery aa jati hai.. Not too much money for someone who is earning 5000 to 7000 dollar Only rent is much..
@krishnachaitanya9986
@krishnachaitanya9986 7 ай бұрын
Bro what are you saying they would easily earn 30k $ per month before tax
@janhavilele89
@janhavilele89 8 ай бұрын
Always love Prashant’s T-shirts i :) 😃 from where do you order them? :)
@aakashaakashk1106
@aakashaakashk1106 8 ай бұрын
Ritu di Life2 explore youtube channel dekh ye ho aap ko cheapest market ka patha chalega love you from Karnataka 💓👍
@sunitaagarwal7027
@sunitaagarwal7027 8 ай бұрын
Ritu beta Gala apple buy kiyo kero bhut badiya hota ha
@swatikiran6367
@swatikiran6367 8 ай бұрын
And it is local also
@pinaldon
@pinaldon 8 ай бұрын
IN MY INDIA Sprite/Pepsi is very affordable price like 85 INR 2.25LTR. mozzarella cheese in india only 58 INR & MILK AMUL INDIA ka mast milk only 32 Per LTR.
@paulhingorani4791
@paulhingorani4791 3 ай бұрын
Show food price % of salary in usa and india for comparison…same IT field. That is called affordability factor.
@lukose2007
@lukose2007 3 ай бұрын
Very useful video .
@Pavan-usa
@Pavan-usa 8 ай бұрын
Ritu dear, inflation, has hit & its happening all over the globe ji. Don't make the mistake of doing US vs INR ... makes no logical sense beta. Secondly buy ur cash crop from farmers market ji, in ur area. ( (I am sharing my 2 cents, An ex-NRI who was in the US for 2.5 decades, back home now). Earning in $US, life style is based on ur earning power n ur area of living. Many variables to keep in mind. Stay well Stay healthy ... Thks for ur vlogs ji. Get a nice peak into ur life. 😊🙏❗God Bless💙
@USA-Glasgow-kuwait
@USA-Glasgow-kuwait 8 ай бұрын
Sister ap kay side main price achi hain .. New York zada mehnga hain red onion yaha $5 ka pack hain . Watermelon 🍉 $5.99 ka hain
@shashankagrawal5970
@shashankagrawal5970 8 ай бұрын
Life should be spent in India only. I love my India.❤🙏🇮🇳
@phalgunide6178
@phalgunide6178 8 ай бұрын
Grapes are sour !
@unknowngba
@unknowngba 8 ай бұрын
​@@phalgunide6178not necessarily madam!
@Akanxi
@Akanxi 8 ай бұрын
You should buy groceries from Produce junction , from this kind of store no making sense to buy things. It will be always higher rate.
@jasvinderkaur3952
@jasvinderkaur3952 8 ай бұрын
Eat red grapes, more antioxidant
@zunairbirds3984
@zunairbirds3984 8 ай бұрын
Fantastic video ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@rv8044
@rv8044 8 ай бұрын
Unless until the salary is more than 1.7 lakh per annum it is v difficult to save after covid . Many people from India watch and write rubbish. Those who talk about earning in dollars need to have clear picture of all expenses from house rent to insurances,and several other bills. Also many people write if life is difficult tthen why don't Indians return. Guys it is not easy to make such changes to life. Sab kuch chod kar aana bhi aasan nahin hota.
@mannu8663
@mannu8663 8 ай бұрын
You should count your Earning in inr too
@vanisharma9927
@vanisharma9927 8 ай бұрын
Why dont u make a video on your earnings
@sudhapande9569
@sudhapande9569 8 ай бұрын
US me bread ka size bhi bahut bada hota hai
@bushrarehman1716
@bushrarehman1716 8 ай бұрын
Oh didi india main bhi utni hai mehengayi hai.. Salary k hisaab se.. US main kamai bhi tau average 4 se 5 lakh h par month tau indians ko pagal banana bandh kar indian rupee main convert karke.
@forumgandhi5541
@forumgandhi5541 8 ай бұрын
Thank you for this video
@shreyfromdoon
@shreyfromdoon 8 ай бұрын
There is a difference between the quality of the products also.
@shailaupponi8103
@shailaupponi8103 8 ай бұрын
U r earning in dollars doesn’t make sense converting n comparing.
@barshabaruah2365
@barshabaruah2365 8 ай бұрын
All the common wealth countries- meaning anytime under British rule follow kilogram for value measurements. Like the left and right side drive
@viswanathrao4364
@viswanathrao4364 8 ай бұрын
Compared to your earnings there, groceries are still cheaper than India.Dont convert everything to INR.Your video is informative otherwise.
@milas615
@milas615 6 ай бұрын
Salary kitni usd milti h ap dono ko
@kunwarhirendrapratap7742
@kunwarhirendrapratap7742 5 ай бұрын
इंडिया से सैलरी के हिसाब से तुलना करने पर बहुत सस्ता है। इसे कभी भी मंहगा नहीं कहा जा सकता। केवल सोच का फर्क है।
@bushrarehman1716
@bushrarehman1716 8 ай бұрын
Wese hum bhi gala apple india main 300 kg lete hain Hyderabad main.. Didi yeh bewakoofi wale vlog banana bandh kar.
@zainabkhan5581
@zainabkhan5581 5 ай бұрын
Life is there is first quality You will get great quality food and fruits 🤣 they are paying you in USD to is ko convert kr k Indian currency mein btana bewaqofi ha and same Kam humare Pakistani log krty hain ✌ ajeeb ha bhai
@amitpatankar2553
@amitpatankar2553 8 ай бұрын
Why you are converting prices in Rupees...
@Heyitsme1-1
@Heyitsme1-1 8 ай бұрын
Seems u have not got any content to show so just prices n useless stuff
@senorvac1956
@senorvac1956 8 ай бұрын
Apple ki 10-12 variety ? Yaha 1-2 variety hi milna mushkil hoti hai madam first quality to sab wahi export kardi jati hai
@tanvirmahdadhemoon2220
@tanvirmahdadhemoon2220 8 ай бұрын
Grocery in Texas is cheaper.
@barkhasingh7425
@barkhasingh7425 8 ай бұрын
There is inflation in both countries
@vandanakhemchandani8339
@vandanakhemchandani8339 8 ай бұрын
You are staying in usa so why are compering to India come on main
@zainabkhan5581
@zainabkhan5581 5 ай бұрын
Fruits rate Pakistan mein ye hi hai in fact ye sasta lag raha hai bread b hum 300 tak le rahy hain achi wali
@Bsk52
@Bsk52 8 ай бұрын
Agar India mei 100 Rs. kama raha hai to USA mei 8400 Rs. kama raha hai.
@sunithashenai
@sunithashenai 8 ай бұрын
i don't think there are so many varieties of Apple in India, I have not seen
@ArchieChoudhary
@ArchieChoudhary 7 ай бұрын
In 2000 I got Daniya for 25 cents
@milindpan10
@milindpan10 8 ай бұрын
Indian mathri kon si milti hey.
@raushan-pb3ge
@raushan-pb3ge 8 ай бұрын
❤❤❤❤❤
@shobhitgupta8432
@shobhitgupta8432 8 ай бұрын
Very nice video 📸👏.
@shalinide237
@shalinide237 8 ай бұрын
These kind of videos are so common and so pointless, why are u converting everything directly to INR…u shud first start with your salary in US and then convert it to INR and then start this crap
@vanisharma9927
@vanisharma9927 8 ай бұрын
How much should one earn to survive inflation in usa😊
@ranvirsehgal123
@ranvirsehgal123 8 ай бұрын
I dont understand what this lady wants to justify if u want to stay its ok u dont fine
@milindpan10
@milindpan10 8 ай бұрын
Indian Namkeens konsi milti hey.
@deeptihariyani
@deeptihariyani 8 ай бұрын
Costco is relatively cheaper for many products.
@Sahil-e-c
@Sahil-e-c 8 сағат бұрын
😮
@bibekghatak5860
@bibekghatak5860 8 ай бұрын
I believe a lot of people are starving ! 😮
@Bsk52
@Bsk52 8 ай бұрын
😂😂😂
@ksujithkarun
@ksujithkarun 8 ай бұрын
Why did you skip showing the prices of meat items? That spolied this otherwise good video
@skd4202
@skd4202 Ай бұрын
Yes 6-7 Apple
@sarahkhan194
@sarahkhan194 8 ай бұрын
Hi ritu aldi ziada bahter hay
@manjukachhara3049
@manjukachhara3049 8 ай бұрын
India currency mei kyu compare kar rahe ho,kamate dollars mei ho to salary bhi to batao indian rs mei
@avadhutmaydeo8135
@avadhutmaydeo8135 8 ай бұрын
Now a days grocery prices in india is also costly.dont compare with dollar
@jyotineelay23
@jyotineelay23 8 ай бұрын
Ritu waha price bhut he grocery ke kawal milk sasta laga waha logo ke salary kafe ache hote he
@rajeshsahu9946
@rajeshsahu9946 3 ай бұрын
Salary bhi btao n.😂
@fauziakhan4563
@fauziakhan4563 8 ай бұрын
Har time multiple kyu karti ho achchi salary hai jahan rehti ho wahan pay kar rahi ho India se compare kyu karti ho sirf sirf content banana hai waste hai time
@ajayladani322
@ajayladani322 8 ай бұрын
India me abhi sab variety milta he
@maanyaaggarwal1653
@maanyaaggarwal1653 8 ай бұрын
Nhi milti apple ki
@lubnanaeem4396
@lubnanaeem4396 8 ай бұрын
This is quite cheap mart......don't compare dollars in ropi.....
@vlogcollection1120
@vlogcollection1120 8 ай бұрын
Modi best h 💞
@sajidarozani1678
@sajidarozani1678 7 ай бұрын
Agar converting karte rahoge toh bhuke mar jaoge... Every country has its pros and cons, good money, lifestyle, too much struggle and costly grocery.😂
@fahmeedabegum7237
@fahmeedabegum7237 8 ай бұрын
🎉🎉🎉🎉
Мясо вегана? 🧐 @Whatthefshow
01:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
人是不能做到吗?#火影忍者 #家人  #佐助
00:20
火影忍者一家
Рет қаралды 20 МЛН
Our USA House Tour | High Rise Apartment tour | Albeli Ritu
12:05
HOW TO DO MS IN USA IN LESS THAN 20 LAKH | In Hindi
12:45
Nitinkumar Gove
Рет қаралды 32 М.
Mistakes to avoid while moving to the USA from India | Albeli Ritu
16:28