Рет қаралды 3,726
Część 1: Ewolucja humoru • Ewolucja humoru | Humo...
Część 2: Czarny humor i szydera • Czarny humor i szydera...
Część 3: Dowcip jako narzędzie do myślenia • Dowcip jako narzędzie ...
Część 4: Wpływ śmiechu na zdrowie • Wpływ śmiechu na zdrow...
Czy żarty możemy sprowadzić do sekwencji reguł i skryptów? Czy w oparciu o ogromne ilości żartów i memów dostępnych w internecie możemy stworzyć receptę na żart idealny? Jak z odczytywaniem i tworzeniem humoru radzi sobie sztuczna inteligencja? W ostatnim odcinku z serii “Humor nie na żarty” omówimy zagadnienie poczucia humoru z perspektywy lingwistyki i informatyki. Przyjrzyjmy się wybranym eksperymentom, w których boty miały za zadanie wskazać żarty w przedstawionych obrazkach lub tekstach a także posłuchamy autorskich kawałów ChatGPT(3). Postaramy się odpowiedzieć także na pytanie dlaczego, pomimo tak prężnego rozwoju technologii, sztuczna inteligencja jest wciąż nieśmieszna.
Seria “Humor nie na żarty” to pięć odcinków poświęconych naukowym aspektom poczucia humoru. Poszukujemy w niej ewolucyjnych podstaw tworzenia żartów jak i funkcji poznawczych, które są dzięki nim kształtowane. Sprawdzamy, jaki wpływ ma śmiech na zdrowie a także kiedy i czy możemy radzić sobie z trudnymi tematami “na wesoło”. W końcu też zastanawiamy się, czy ze wszystkiego można żartować oraz czy humor może być kluczową cechą odróżniającą ludzi od sztucznej inteligencji.
Serię “Humor nie na żarty” prowadzi Diana Sałacka - absolwentka filozofii i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych zajmuje się promocją i public relations, autorka publikacji popularnonaukowych, prywatnie interesuje się sztuką współczesną, poststrukturalizmem i filozofią języka. Na kanale Copernicus znajdziecie także jej serię “No to pięknie!”, która przedstawia pojęcie piękna z różnych naukowych perspektyw.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
Wesprzyj kanał Copernicus:
/ @copernicuscenter
patronite.pl/c...