Jeśli chcecie wygrać 3 książki o starożytności, 2 wejściówki na wystawę pt. „Magia starożytnego Egiptu” w Muzeum Narodowym w Lublinie, katalog wystawy i limitowaną torbę na ramię, to wystarczy, że w komentarzach odpowiecie na poniższe pytanie: Jakie stanowisko archeologiczne w Egipcie najbardziej pragnęlibyście zobaczyć na własne oczy? Niezależnie czy ponownie czy po raz pierwszy. Autorka lub autor komentarza z największą liczbą polubień zdobędzie nagrodę główną. Czas na zbieranie polubień macie do 14 listopada 2022, godz. 23.55.
@martabaszczyk-wietrzny63372 жыл бұрын
Zdecydowanie chciałabym odwiedzić niedawno odkryte "Zaginione złote miasto" - Aten, które znajduje się w pobliżu Luksoru i słynnych Kolosów Memnona. To jedno z najnowszych odkryć, o których mówią "Pompeje Egiptu"! To chyba największe odkrycie ostatnich czasów, niesamowite miasto przykryte piaskami pustyni leżało nietknięte przez 3500 lat! Mogłabym tam kopać przez cały rok, przesiewać piasek i segregować kamienie w 40 stopniowym upale, wszystko , żeby poczuć ten dreszcz emocji odkrywania! Marzenie!
@sylwiakasperska36552 жыл бұрын
To kiedy ruszasz? Przygoda czeka 😊
@marcinb42992 жыл бұрын
❤
@bernardszponar30892 жыл бұрын
W całym Egipcie jest dużo ciekawych stanowisk, ale osobiście najchętniej zobaczyłbym Sakkarę, w tym oczywiście piramidę Dżesera.
@jakub43412 жыл бұрын
Wiedziałem ze kiedyś osiągniesz swoj cel i spełnisz marzenie. Powodzenia
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Gratulujemy wygranej w naszym konkursie! Prosimy o kontakt mailowy w celu ustalenia szczegółów odbioru.
@jakub43412 жыл бұрын
Gratulacje ben
@ogniu67472 жыл бұрын
Po tym fantastycznym materiale zdecydowanie chciałbym zobaczyć stanowisko archeologiczne w Sakkarze, na live nie zdążyłem odpowiedzieć na pytanie, mam nadzieję, że tutaj się uda! Dziękujemy za tak świetne spotkania na żywo!
@TheTotmes2 жыл бұрын
Najbardziej chciałabym zobaczyć deir el Bahari
@landlord_hc2 жыл бұрын
Niezwykle ciekawe. Dziękuję!
@krzysiekfuzja34002 жыл бұрын
Uwielbiam starożytność a Egipt szczególnie !
@Zadyma_w_dzikim_sadzie2 жыл бұрын
Ja uwielbiam Egipt a mój syn dinozaury. Chcielibyśmy pojechać do oazy Baharija gdzie znaleziono szkielet Spinozaura.
@Egros742 жыл бұрын
Pan Kuraszkiewicz absolutnie fantastyczny! Gdzie zrzutka na dalsze kopanie?
@2hug2 жыл бұрын
Jak zwykle świetny wykład, ekstra goście i fascynujący temat! Podziękował
@olowrohek9540 Жыл бұрын
Bardzo fajne. Ja Zimno Wodka jest na pogranicze Katowickiego i Opolskiego. Ladny teren wyzynny.
@laurasniezek45122 жыл бұрын
Zdecydowanie Świątynia Hatszepsut!!! 😳
@mateuszdajczak68072 жыл бұрын
🔥🔥🔥🔥🔥
@tylko_czytam2 жыл бұрын
Chciałabym poszperać w Dolinie Królów- może jest tam jeszcze coś do odkrycia?😊
@wearemotorhead47472 жыл бұрын
Bober Haliny.😁
@genowefaj2702 жыл бұрын
Witam i zamieniam się w słuch.
@1701EarlGrey2 жыл бұрын
Fajni material - 20 lat temu, kiedy kończyłem liceum, żywo interesowałem się Egiptem starożytnym - milo odświeżyć sobie ta wiedze. Tak właśnie w pamięci mi utkwiło, że Egipt - w odróżnieniu od Indii - nie był społeczeństwem kastowym i możliwy był w nim awans społeczny; omawiana w tym video historia dworzanina niskiej rangi, który został wezyrem zdaje się to potwierdzać. A będzie u Was na kanale coś na temat czasów Tutenchamona i odkrycia jego grobowca? W końcu mamy 100 tego odkrycia...
@Spontaniczne.improwizacje22 жыл бұрын
Witam Panów!
@magentato696311 ай бұрын
Bardzzo dziękuję za program
@Krzyk19ochan882 жыл бұрын
Ja chciałbym zobaczyć na własne oczy, stanowiska archeologiczne zalane przez jezioro Nasera. Więc bez sprzętu do nurkowania się nie obejdzie. Ile tam tajemnic zalano ;(
@wierzbieta2 жыл бұрын
Widziałem, wspaniałe miejsce jak wszystkie starożytne i nie tylko zabytki Egiptu.
@agnieszkaczerwonka28542 жыл бұрын
Mówicie, co chcecie, ale najciekawsze stanowiska, to te jeszcze nie odkryte. I takie chciałabym kiedyś zobaczyć, nawet jeśli mam tam tylko kopać dołki w piasku dla archeologów ;)
@wearemotorhead47472 жыл бұрын
🤣😂🤣😁
@magentato696311 ай бұрын
Bardzo interesujące Niezwykle Oj
@homerecordsinc.26532 жыл бұрын
Ale temat 👍👍👍❤️❤️❤️🍀🍀🍀
@MrLuthor62 жыл бұрын
Chciałbym zobaczyć stanowisko, ktore nie jest jeszcze odkryte i zbadane, czyli korytarze, a moze też ukryte komnaty pod Sfinksem 🙂
@gabrielszczepanski72182 жыл бұрын
Stanowisko w Abu Simbel obowiązkowo!
@adriannamenazyk2 жыл бұрын
W Egipcie jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia i najchętniej to chciałabym zobaczyć je wszystkie, niemniej gdybym miała wybrać jedno z uwagi na specyfikę mojego zainteresowanie lwami byłaby to nekropola w Abydos, ściślej - grobowiec władcy Hor-Aha z Pierwszej Dynastii którego w zaświaty wysłano wraz ze złożonymi w pochówkach towarzyszących dworzanami oraz grupą młodych lwów.
@dariaszymura24972 жыл бұрын
Hmmmm, trudne pytanie... jest tyle stanowisk archeologicznych w Egipcie, które chciałabym swoim niewprawnym okiem fascynatki egiptologii zobaczyć, a może nawet dotknąć. Ostatnio zafascynowała mnie informacja o odkryciu prawdopodobnego grobu królowej Kleopatry. Ostatnie doniesienia egiptologów twierdzą, że odkryto częściowo zalany tunel niedaleko Aleksandrii, w pobliżu świątyni Taposiris Magma. Ma on prowadzić do komory grobowej Kleopatry. Z drżeniem ducha czekam na kolejne doniesienia z tego stanowiska.
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Dr Kathleen Martinez poszukuje grobowca Kleopatry od ok. 2005 roku, więc byłoby to na pewno pięknym odkryciem. Uwierzymy jednak gdy zobaczymy. W trakcie wielu lat działalności wykształciliśmy w sobie ogromny sceptyzym do "tajemniczych tuneli" :D
@grzegorz8966 Жыл бұрын
A ja się zastanawiam czy jest jakaś szansa na odkrycie grobu Kleopatry
@beatadzierwa46822 жыл бұрын
Chętnie zobaczyłabym piramidę i Sfinksa..
@wierzbieta2 жыл бұрын
Dolina Królów. Jeszcze raz zobaczyć. Ale na wiosnę szykuje się teren między Abu Simbel i Luxorem.
@szymonziarko71512 жыл бұрын
Zdecydowanie niezwykłe Abu Simbel chciałbym zobaczyć.
@z_pylu_powstales2 жыл бұрын
Uwielbiam Nefretiti ale nie Achetaton i Amame chciałabym zobaczyć. Chciałabym być przy odkryciu kanału łączącego Nil z Morzem Czerwonym
@bohdankulinski27622 жыл бұрын
Chciałbym uczestniczyć w odkryciu łodzi faraona Cheopsa (Wielka Piramida), ale ponieważ nie będzie to już możliwe, to chciałbym brać udział w odkryciu nieznanych jeszcze nauce zabytków szkutnictwa egipskiego :-)
@marissia43912 жыл бұрын
👍
@olowrohek9540 Жыл бұрын
Jedno pytanko w roku 1950 bylo w Pl i w Egipcie 25 mln ludnosci. Tam jest juz 120 mln i rosnie o milon co kilka miesiecy. Jak to mozliwe na srodku pustyni.
@ArcheologiaZywa Жыл бұрын
Inne priorytety niż u nas, a co do terenu to tak jak w starożytności. Większość ludzi mieszka wzdluż Nilu, tzn. 95% ludności mieszka na 4% powierzchni całego kraju. Sam zespół miejski Kairu to 20,4 mln mieszkańców.
@olowrohek9540 Жыл бұрын
@@ArcheologiaZywa dzieki za odpowiedz. Ale kanal super 👌 ogolnie jestem lesnikiem ale czasem lubie sie zaglebic w tematy historyczne he he Jestem pod wrazeniem kultury pucharow lejkowatych juz 7 tys lat temu budowano liczne megality na naszych ziemiach I znali kolo.
@magentato696311 ай бұрын
czyli w razie czego jest szansa, aby być obecnie pochowanym w Sakkarze, w pobliżu swojego ulubionego boga?
@Krzyk19ochan882 жыл бұрын
Ja chce zgłosić wam problem natury rzeczy taki, że istnieje zjawisko kupowania lajków. Jest to proste i niezwykle tanie. Już nie raz widziałem takie niszowe konkursy, gdzie nagle przybywało 1000 głosów z dupy pod jakiś komentarzem. Plus ludzie są niezwykle sprytni, potrafią napisać 3 komentarze z różnych kont i rozłożyć równomiernie lajki, żeby bardziej legitnie wyglądało. Można też poprosić znajomych o głosowanie na swój komentarz. Ale po części w taki sposób można promować kanał. Tyle od mnie, po prostu zwracam uwagę, że taki sposób przeprowadzania konkursu, jest podatny na oszustwa. Pozdrawiam Krzysiek.
@romanmichal8 ай бұрын
jak można określić wiek obróbki kamienia czy samego kamienia?dla mnie najstarszą piramidą jest Wielka Piramida która nie wiadomo do czego służyła(napewno nie do czyjegoś pochówku),a inne to nieudolne naśladownictwo
@ArcheologiaZywa8 ай бұрын
Wiek obróbki tylko na podstawie analogii, sam kamień można pośrednio poprzez zabytki ruchome odnaleziono w kontekście luz bezpośrednią metodą datowania optycznie stymulowanej luminescencji (OSL). Dla niej jednak musi zostać spełniony szereg czynników
@bsh2862 жыл бұрын
Ogólnie prąd można uzyskać z jabłka czy cytryny. Widać, że archeolodzy nie patrzą na znaleziska holistycznie, co może zaburzać końcowe wnioski. Chociaż daleki jestem od teorii spiskowych.
@radziodm59396 ай бұрын
Na jakiej podstawie i na podstawie jakich dowodów udowodnisz tu nam że ktoś tam w tamtych czasach miał skromną pozycję na dworze...Człowieku...???Udowodnij...!!!
@ArcheologiaZywa6 ай бұрын
W starożytnym Egipcie - bardzo proste. Widać to po wielkości grobowca...
@radziodm59396 ай бұрын
I to ma być dowód...?Jak cała egiptologia opiera sìę na tego typu dowodach to...moje gratulację.
@munin30362 жыл бұрын
Rosjanin i teoria oparta o alkohol … to brzmi logicznie. Rosyjsko logicznie.
@mariuszmixkolanko2 жыл бұрын
Wyjdź czasami do ludzi mordko będzie fajnie zobaczysz
@radziodm5939 Жыл бұрын
Nie da się słuchać tych ekspertów...
@Klasyczny_Introwertyk6 ай бұрын
Raczej prowadzącego
@Klasyczny_Introwertyk9 ай бұрын
Początek filmu i 02:35 irytujacej paplaniny. Dobrze, że dalej jest znacznie lepiej.