Jeden z najlepszych wykładów, jednak historia i ekonomia to podstawa dla zrozumienia otaczającego nas świata (szkoda, że w szkole nie miałem o tym takich wykładów). Życzę nagrania takich obiektywnych wykładów o wszystkich państwach. Tylko w ten sposób nasza mentalność może się zmienić na lepsze, przez wiedzę ekonomiczną i historyczną, dając szersze spojrzenie na to wszystko. Pozdrawiam
@Piter11915 жыл бұрын
Swoją drogą, spoko prezent na święta Panie Zbigniewie. Poproszę więcej na Grudzień o ile to możliwe :P
@jarekszarawarek44535 жыл бұрын
Obejrzałem z przyjemnością i w skupieniu wszystkie Pańskie wykłady. Jak na dobrej uczelni. Jest Pan unikatem w tym zalewie bełkotu w sieci. Znacznie poszerzył Pan moją perspektywę i zrozumienie świata i ekonomii państw. Dziękuję!
@jakobkryptowahrung46275 жыл бұрын
Dziękuję za wykład Panie Zbigniewie Daje do myślenia jak uczyć się na błędach
@NexusCas5 жыл бұрын
Jest bieda w Argentynie bo niema kapitału przez co niema inwestycji przez co niema produkcji przez co niema PKB. A kapitału niema bo bank centralny kontroluje Rothschild. Banki centralny nie może nic zrobić bo ma zakaz bezpośredniego tworzenia gotówki. Nie może skupować rządowych obligacji i pompować akcji na giełdzie tak jak to robi regularnie FED. Wydatki państwa od 50 lat są wyższe od przychodów więc dług tylko rośnie, a rząd ogłasza cyklicznie bankructwo. I tego wyjaśnienia zabrakło w filmie.
@marcingornicki77665 жыл бұрын
@@NexusCas jest jeszcze MFW i giełdy
@lifeisharditsharderifyoure68224 жыл бұрын
Jakob Kryptowahrung:) problem jest w tym ze 90% Polskiej populacji niczego sie nie nauczyla z historii-, warcholili kiedys -, warchola teraz, jeszcze wprowadzic" liberum veto" w sejmie i wolna Polske szlachecka
@inopdz28275 жыл бұрын
Bardzo szanuję Pana za to co pan robi, widać że czysto dla hobby bez żadnych pieniędzy, proszę robić to dalej :) Pozdrawiam
@Myszkaist5 жыл бұрын
Czy może Pan zrobić film o Singapurze ? Podziwiam panska prace. Brawo.
@imbusinessman53094 жыл бұрын
ŚWIETNY MATERIAŁ !! słuchało się świetnie, dziękuję i pozdrawiam :)
@marcinchmiel93005 жыл бұрын
Zdrowych wesołych Świąt Bożego Narodzenia wszystkiego najlepszego Dziękuję serdecznie za dobre odcinki i życzę dalej wytrwałej pracy
@marcinchmiel93005 жыл бұрын
Nie wiem czemu pan dostaje łapkę w dół bardzo dobre odcinki i dużo wyczerpujących informacji pozdrawiam serdecznie
@ryszardsieracki96424 жыл бұрын
Jest to jakas prawda. Mieszkam tu 15 lat i nie zamienie na inne. Zycie jest proste i spokojne. Jest bieda lecz nie ma glodnych.My , zwykli zjadacze chleba cieszymy sie zyciem bez stresow i pospiechu. Tu nikt takimi glupotami sie nie zajmuje. Dolar dzisiaj to 117 pesow i to nic nie znaczy
@BambiBella8882 жыл бұрын
A dzisiaj jak stoi dolar?
@user-Pain_ Жыл бұрын
@@BambiBella888 360 +-
@ryszardadamski5 жыл бұрын
Nawet w czasach pobytu Gombrowicza w Argentynie był to kraj relatywnie dostatni, chociaż z dzienników też wynika pewna peryferyjność Argentyny i prowincjonalność.
@zofiakalczynska89085 жыл бұрын
Dziękujemy za pouczający wykład.
@Adamus14105 жыл бұрын
21:52 - Na tablicy wkradł się błąd i doktryna Monroe to rok 1823 - a nie jak napisane 1923 - zresztą w samej wypowiedzi odnosi się pan do XIX wieku. Szczegół - ogólnie wykład jak zawsze ciekawy i jakaś odskocznia od świątecznego obżarstwa. Pozdrawiam - wesołych świat i wielu wykładów w nowym roku !
@dylewski15 жыл бұрын
oczywiście, ma Pan rację ... w wykładzie mówię, że doktryna Monroe powstała zaraz po uzyskaniu niepodległości przez Argentynę :-)
@tomtimor97895 жыл бұрын
Dzieki za nastepny ciekawy wyklad jak zwykle poszerzajacy swiadomosc tego, co dzieje sie wokolo nas. Wszystkiego najlepszego w 2020.
@grzegorzphilippides38925 жыл бұрын
Jak zawsze, genialnie . Dziękuję.
@Flybarr5 жыл бұрын
Witam, Panie Zbigniewie, czy byłaby możliwość aby zrobilby Pan wykład na temat naszego kraju? Niby wiele rzeczy jest jasnych i oczywistych, jednak myślę że takie świeże spojrzenie na statystyki może niektórym pootwierać oczy. Pozdrawiam
@konica-minolta-serwis5 жыл бұрын
REWELACYJNY wykład !!! Rewelacyjny, dzięki!!!!
@malgorzata_st3414 жыл бұрын
Świetny wyklad, jak każdy. Bardzo dziekuję.
@arturkoz16915 жыл бұрын
Mądrego to aż miło posłuchać :)
@wojciechmichalec7332 Жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wykład i wykłady - zawsze to poszerza horyzonty ... Ciekawi mnie jak to się ma do aspirowania Argentyny do BRICS ... a dokładniej jakie ma perspektywy?
@tanczacyzgraczami54055 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny film, czekam z niecierpliwością na następne
@PatFitYT5 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawy film. Świetny materiał do obejrzenia przez święta, dziękujemy 👍
@BielickiTad5 жыл бұрын
Dziękuję Panu za ten wykład. Niech on będzie ostrzeżeniem że nie należy podążać drogą Argentyny.
@agiagiagi65534 жыл бұрын
Nie ma takiego niebezpieczenstwa. Rolnictwo jest sukcesywnie niszczone. Produkcję zmienia się na składanie z duzym sukcesem. Kulturze pozwolono umrzeć. Polska staje sie kolonią. Aregentyna będzie rolniczym zapleczem. Poziom życia wydaje się być niższym (mniejsza konsumpcja dóbr) , ale jak przyjdzie głód, to ludzie będą mogli ukraść zboża z pola (w czarnym scenariuszu) a Polacy zjedzą xboxa. Nie bójta sie więc ludziska , ze skończymy jak Argentyna. Takie panstwa jak Polska czy Argentyna są odpowiednio modelowane na bycia zapleczem w konkretnym dziale gospodarki.
@zenustajmir56095 жыл бұрын
Puenta tego wykładu jest bardzo cenna. Choć trochę mnie to przeraża. Wesołych świąt.
@pawepergo76875 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał
@adamkzuwitz1715 жыл бұрын
1880-1905 Argentyna 7,5 krotny wzrost, my Polska analogicznie 1990-2015 też 8 krotny wzrost. Zaczynam się bać czy my za 100 lat nie będziemy też mówić że po transformacji byliśmy szybko rozwijającym się państwem z świetlaną przyszłością.
@PolishWoodpecker5 жыл бұрын
Adam Kzuwitz - Możesz przestać się obawiać. Polacy mają zupełnie inną mentalność. O ile nie damy się zindoktrynować UE, to wszysko będzie w porządku: )
@snapdwa Жыл бұрын
@@PolishWoodpecker UE już szantażuje Polskę, ruscy chcą napaść i okraść. To wygląda źle.
@wujekWONT5 жыл бұрын
Dziekujemy za material
@Raul-pp1uh5 жыл бұрын
Jest doktorze Dylewski jeden z największych koncernów samochodowych na świecie, grupa Volkswagen, która to firma została założona za państwowe pieniądze. W Chinach zdecydowana większość wielkich zakładów przemysłowych które eksportują na cały świat należą do państwa. We Francji po wojnie właściciela firmy Renault zamknięto w więzieniu (gdzie zmarł) za kolaborację, a firmę znacjonalizowano. Przez lata firma Renault była państwowa. A jakoś jej samochody nie odstawały od konkurencyjnych firm francuskich Citroena i Peugeota. Czyli wniosek jest taki, że nie tyle ważne czy firma jest państwowa, czy prywatna, ale jak jest zarządzana przez menadżerów. Właścicielem koncernu Coca-Cola też nie jest jeden gruby facet z cygarem w ustach, tylko własność jest rozmyta na tysiące akcjonariuszy. Dlatego, to co się udaje Francuzom, Niemcom, Szwedom, Chińczykom, niekoniecznie może się udać Ukraińcom, Argentyńczykom, Nigeryjczykom itd.
@Roz525 жыл бұрын
Kwestia też mentalności. To co moze się udać np w krajach skandynawskich nie koniecznie się uda w krajach słowiańskich. To co może być dobre dla krajów anglosaskich może nie być dobre w krajach arabskich. Bardzo istotny jest wskaźnik korupcji. W Polsce byle panstwowa firma jest od razu obstawiana przez rodzine polityków i drenowana z kasy. Polska nie jest w stanie niczego stworzyć na poziomie państowym dlatego osobiście myślę, że w krajach jak nasz praktycznie wszystko powinno być prywatne. Lepiej mieć prywatne niż wcale. Polske od Ukrainy różni jedynie większa ilość kapitału zagranicznego(po wejsciu do Unii i Nato), oto cały nasz sukces :)
@dawidernest19865 жыл бұрын
@@Roz52 ciekawe spostrzeżenie z tą ukraińską korupcją-oligarchią bo tylko instytucje zewnetrzne (np. kontrola przy wydawaniu unijnych funduszy) pozwolily nam na rozwój i wzbogacenie w krótkim czasie, gdyby miec te same fundusze i pozostawic je grupie ludzi "u wladzy" to efekt bylby opłakany.
@Milosz24PL5 жыл бұрын
@@dawidernest1986 U nas zbyt duze jest kolesiostwo i korupcja na państwowe firmy. U nas jest państwo rodzinne - katolickie, w chinach jest indywidualizm .U nas ważna jest dobro rodziny nie firmy, w chinach na odwrót. Stąd to obsadzanie rodzin w kierownictwie w firmach państwowych i prywatnych.
@Roz525 жыл бұрын
Proszę zauważyć, że przez ten ich majdan wiele stracili (kurs hrywny z 8 runął chyba na ok 32 za dolara). Duża cześć ukrainców pracuje w polsce dorabiając nasz kraj (polska zyskała na ich wojnie). Gdyby w podobnym czasie jak polska weszli do Unii i Nato prawdopodobnie mieli by wieksze PKB niz polska (jak w 89) z tym, że w obu krajach cały ten wzrost był by napędzany kapitałem zagranicznym (zagraniczne sklepy i montownie) gdyż sami nie potrafią wygenerować swoich marek, technologi i kapitału. Bardziej niż PKB powinno być brane pod uwagę PNB. Pan Dylewski dobrze to opisuje w filmie "Oszustwo PKB" ;).
@Adamus14105 жыл бұрын
@@Roz52 Polska gospodarka nie jest w takim stopniu oligarchiczna i funkcjonowanie klanów, ludzi pokroju Poroszenki nie byłoby akceptowalne, Kulczyk nie miałby u nas szans wygrać wyborów. Logika, że lepiej stać się krajem postkolonialnym, niż walczyć o lepsze instytucje, standardy jest śmieszna.
@lamuswwodzie1324 жыл бұрын
21:40 wkradł się błąd na ten slajd, powinno być 1823
@cerber085 жыл бұрын
31:50 Być może nie dosłuchałem, ale jak to w ogóle możliwe, że ta gospodarka jest tak niestabilna, jeden rok kilka procent na plus, a drugi kilka na minus, nastepnie znowu kilka na plus ? Czy Pan podał powody dlaczego tak było ?
@dylewski15 жыл бұрын
w rozszerzonej wersji wykładu było zawarte wyjaśnienie, ale i tak ten wykład jest za długi ... mają problemy dochody-wydatki ... a dochody nie rosną z braku wzrostu PKB
@ryszardadamski5 жыл бұрын
Pewnie też mały udział produkcji przemysłowej i uzależnienie od wahań cen surowców i nisko przetworzonych produktów rolno-spożywczych.
@przemysawwyrwas48765 жыл бұрын
Kolejny świetny wykład. Z jakich źródeł bierze Pan dane?
@ZaraxSky4 жыл бұрын
Świetny materiał, zostanę na kanale na dłużej :-)
@scarpia19765 жыл бұрын
There is a huge social cost for the Chilean "success". @Zbigniew Dylewski conclude that implementation of Friedman's Neoliberalism teories in the dictatorial government result in wellness for chilean population, that is partially true and I'm afraid to say this wellness is touching currently no more than 20-30% of chileans. In this system the rich class is becoming richer, is not the same for other sectors of the chilean population but the oposite, middle class is disappearing and together with poor class (not the indigent ones from 80's) hardly can cover their monthly expenses. I believe is necessary to explain on what consisted the implementation of the neoliberal model in Chile as a laboratory and first experience in the world, started in 1974 with a plan which include the liberalizations of exports, privatizations of public companies, privatization of goods, reduction of taxes for chilean companies (with even no taxes for some important and strategic companies), reduction of public sector and minimization of the role of social state (reduction of public budget for: salaries and employees of public sector, public health, education, social programs, road and bridge infrastructure etc). So the market regulates itself with no (or almost nothing) intervention from the government. This free market economy became a paradise for investors and firms but without public policies to regulate the excesses of the private sector it was impossible later on to provide through taxes and regulation of salaries the basic standards for the rest of the population in terms of education, health and decent quality of life. During the first etap of implementation of neoliberalism there was an increasing of poor people to around 5 millions, reduction of salaries and pensions. Measures impacted so hard the population that just could be implemented under a dictatorship, Pinochet is not just responsible for killing and torture his detractors for 17 years but also impulse a system that provoque the major inequities in the world, destroy the blooming chilean education, destroy the arts and freedom, moreover there is no any positive attribute of his legacy in the world but just a criminal that create a system that fits the elites with no respect for the rest of the population. Pinochet is known also as a thieve while he embezzled public funds, due to the discovery of secret bank accounts on USA under fake identities (one of them is Riggs case for 6 Million USD). Chilean economy had a constant development since middle 80's, but winners in this system were the sector which already have the chance for investments, then later on 90's gradually the middle class was receiving the benefits as a sort of spread of the wealth from the upper levels of the structure. Now on 2019 what are the results: 1) Concentration of the income, Chile has a GINI index of 0,46 (Poland = 0,31), 1 % of the habitants concentrate the 30% of wealth, one of the worst distribution of the salaries in the world. Minimum salary at 11/2019 is 1500zl brutto (50% of labor population earns 2000 zlotys brutto monthly). 2) 70% of mining sector in Chile is owned by international companies (USA, China, Canada). Chile exports the mineral but the participation for trading this commodity is not the expected as it was nationalized on 70's. 3) Low budget for public education, infrastructure of public schools is a tragedy, low salaries for teachers and nurseries, and quality of the education is dropping down (Chile in Pisa OCDE test is on the last places in whole tests. (Mats, Literacy, etc). 3.1) Privatization of Higher Education (free for basic and secondary levels but high education is paid, so families have to take a bank loan, after finishing the average 5 years of studies the loan is 4 or 5 times bigger than the initial amount, some families or students couldn't pay on time so the bank has taken their houses. 4) Water has been privatized (majority of chilean rivers has an owner), generation and distribution of electricity as well is private. Right for exploitation of Chilean sea coast is owned by 7 families (the elite ones) 5) Private Pension system (low pensions=> i.e teacher worked 40 years, last salary before retire 6000 zl, pension of 1000zl) 3) Low budget for Public Health (Huge waiting list for medical specialists and treatments, 26000 people died in 2018 while waiting for attention) 5) Cost of living: Transportation monthly around 250zl as there is no monthly tickets. Grocery items are average 30% more expensive than in Poland, etc, etc, etc.
@heniokwasek70575 жыл бұрын
Fantastyczny materiał, dziękuję
@dariuszkornowski68935 жыл бұрын
Interesująca lekcja, dziękuję bardzo panie Zbigniewie.
@zygmuntmucha58945 жыл бұрын
Dziękuję i Pozdrawiam
@janinabarcicka3295 жыл бұрын
Wykład nie tylko ciekawy w swej treści ale podoba mi się słownictwo, sposób wypowiedzi, melodyka. Jak dla mnie czołówka polskiego YT.;)
@tomk37324 жыл бұрын
Bylem pare lat temu w Argentynie i Chile. Argentyna to taka Polska z poczatkow lat 90tych. Rodzice byli tez w Chile (po mnie - tez bylem) i pomimo tego ze mowilem ze tam lepiej bylo to podobno nic sie tam tez nie zmienilo i jest slobo - moze lata 2000 w PL. PL na pewno stoi lepiej niz kazdy kraj w Ameryce Polodniowej, znacznie lepiej.
@Milosz24PL5 жыл бұрын
Kolejny film dopiero 18 stycznia?
@dylewski15 жыл бұрын
będzie wcześniej, tuż po Nowym Roku :-)
@dawidekpoland4934 жыл бұрын
ale fajnie ,ze na pana trafilem ,dziekuje i pzdr
@robertmilczarek31695 жыл бұрын
No comment👍👍👍 Analiza i diagnoza w 100% trafna. Moja ocena 10+++🙂🙂🙂
@ewajordan19304 жыл бұрын
Panie Zbigniewie,bylam w Argentynie, obecnie ludzie zyja tam gorzej od Polakow, ale sami sobie winni, od rana tango ( w autobusach miejskich, dalekobierznych,sklepach i lokalach) pracowac sie nie chce, najlepiej bawic sie, grylowac i spac.. Dyktatura dla tego narodu jak lekarstwo !! Moje slowa potwierdzil konsul Wloch w Buenos Aires...
@wiesawbosy54042 жыл бұрын
Dobra robota...👍
@AviSe115 жыл бұрын
Super materiał, pozdrawiam!
@sp1991pl5 жыл бұрын
świetny wykład i dający do myślenia.
@Baron.de.Koustovnitsa4 жыл бұрын
Pamietam opowiesci wujaszka po jego powrocie doPRL za Bieruta. Jego Argentyna, w ktorej spedzil cwierc wieku,miala byc owym mitycznym El Dorado gdzie nawet zebrak jadal wolowego steka na obiad. Podroznik mial prawo zastrzelic wolu w pampasach,pozywic sie jego miesem i smacznym jezykiem. Byle tylko troskliwie zdjal skore bydlecia i ja zawiesil gdzies na galezi. Skora warta byla wiecej niz mieso. Sluchalem glodny owych opowiesci bedac dzieckiem i sie dziwilem,po co ten wujek Murek wracal.
@Roz525 жыл бұрын
Kiedyś rozmyślałem dlaczego najbogatsze kraje to kraje anglojęzyczne - kolonie brytyjskie tj Australia, Kanada, USA, Hongkong, Singapur. Dlaczego kolonie innych krajów europejskich nie są bogate ? Byłe kolonie np hiszpani i francji raczej klepią biedę a tych krajów jest bardzo wiele... PS. Fajny wykład :D jak zawsze ;)
@Adamus14105 жыл бұрын
To dość banalne wytłumaczenie i dwa nie ma tu krajów pod rządami Brytyjczyków, które tego sukcesu nie odniosły jak np Jamajka, Birma, Egipt, czy Sudan.
@Raul-pp1uh5 жыл бұрын
Tak było może w XIX wieku. Teraz poziom się wyrównał. Kiedyś katolicka biedna Irlandia jest teraz bogatsza od protestanckiej Wielkiej Brytanii. Francja była przez wieki katolicka i nie ograniczało jej to w rozwoju gospodarczym. Przed II wojną laickie Czechy były bogatsze od swojego byłego kolonizatora biednej katolickiej Austrii. Szwajcaria jest katolicko-protestancka. To samo jest w Holandii, chociaż kraje zachodniej Europy są już pochrześcijańskie i islamizują się w zastraszającym tempie.
@CDA138ek5 жыл бұрын
Anglosasi maja bardzo dobry system administracji panstwowej. Wprowadzali ten system w swoich koloniach.
@alexandersieniawski10435 жыл бұрын
Katolickie państwa są biedne. Protestanckie nie za bardzo, a więc masz odpowiedź
@Pedo_phile_Muhammad5 жыл бұрын
USA buduje coraz to wiekszy mur graniczny na granicy USA i Meksyk by powstrzymac rzeke katolikow (latynosow) ktorzy chca wyemigrowac do protestanckiej Połnocy . Za nedze i zacofanie w Ameryce Południowej odpowiedzialny jest KK tak samo jak w Polsce. Irlandia tez była nedzarzem Europy mimo ze była bardzo blisko Anglii. Przełom tam nastapił wlatach 90tych kiedy Irlandczycy zaczeli masowo odchodzic od KK.
@Milosz24PL5 жыл бұрын
Przydałby sie film o przyciaganiu kapitału.
@dylewski15 жыл бұрын
zapomniane satrapie o tym będą
@TheMichaello15 жыл бұрын
Świetnie nadaje się Pan na ministra rozwoju.
@dylewski15 жыл бұрын
polityka jest dla polityków :-)
@navalgdynia30005 жыл бұрын
Kiedy film o Tajwanie?
@dylewski15 жыл бұрын
na razie w montażu "zapomniane satrapie" :-)
@tomtimo64075 жыл бұрын
Jeżeli to takie proste to dlaczego takie trudne ? Dobry wykład jak zawsze
@arturbednarski16495 жыл бұрын
Dobrze posłuchać. Pozdrawiam
@n000rmann4 жыл бұрын
Świetny wykład, jak zresztą zawsze. Podziwiam za zakończenie. Udanego roku dwudziestego pierwszego.
@az43995 жыл бұрын
Ciekawy wykład panie kochany
@piotrbucko56653 жыл бұрын
Świetny wykład
@Polski_Nacjonalista5 жыл бұрын
Kozak film
@zybxax72755 жыл бұрын
Pytanie mam do Pana : a co z kanałem panamskim ?
@zp82445 жыл бұрын
często w mediach pojawia się, że jesteśmy potęgą w rolnictwie. Mało osób wzmiankuje przy okazji o wartości dodanej jaką dają produkty nie przetworzone i konkurencyjności. W Pana słychać o w/w problemie. Czy jeden z wykładów mógłby być o tym, jak to jest z opłacalnością rolnictwa? Czy napędza, czy konserwuje stan archaiczny gospodarki? Pozdrawiam.
@dylewski15 жыл бұрын
największym importerem żywności jest UE ... największym eksporterem żywności jest UE ... importujemy z zasady produkty proste ... eksportujemy z zasady przetworzone, głównie alkohole ...
@Stan_1444 жыл бұрын
Upadek gospodarczy Argentyny po WWII to jest naprawde wazne case study z punktu widzenia ekononii. Przeciwny przyklad: Korea Poludniowa, ktora byla biedna do 1950.
@pawka9115 жыл бұрын
Może wykład w formie podcastu na Spotify?
@hubert1990s5 жыл бұрын
11:10 - hmm... a czy to, że po wzrostach są spadki nie jest cechą gospodarki i nie nazywa się cykl koniunkturalny? W Argentynie jest on wyjątkowo nisko zneutralizowany, albo silny. Silne wzrosty i silne spadki. Dramatyczne różnice.
@PawelZielonka4 жыл бұрын
27:40 Trochę Pan przesadził ze stwierdzeniem, że "te ofiary jakby nie było nie poszły na marne". Przecież nikt nie musiał zginąć aby gospodarka się rozwinęła.
@OOSSBema5 жыл бұрын
Dziękuje za wykład Panie Zbigniewie
@cyhibla5 жыл бұрын
Mały błąd- doktryna Monroe'a to 1823, nie 1923
@nowy55 жыл бұрын
wydaje się, że wystarczy mówić po hiszpańsku, by już dostać +10 do biedy
@macx30005 жыл бұрын
Coś w tym jest
@Adamus14105 жыл бұрын
To jest szerszy problem wpływu czynników kulturowych na gospodarkę, rozwój społeczny, politykę, a co za tym idzie ich wpływu na bogactwo, czy biedę.
@Milosz24PL5 жыл бұрын
@@Adamus1410 Tak, o tym dylewski nie wspomni...
@Adamus14105 жыл бұрын
@@Milosz24PL Pośrednio o tym mówi.
@Milosz24PL5 жыл бұрын
@@Adamus1410 To mi powiedz kiedy...
@grzegorzinczewski35374 жыл бұрын
Podziwiam Pana wykłady. Ale Pan powinien zrobić wykład o zarobkach i rekrutacji.
@panzegarek15 жыл бұрын
Czy myślał Pan, Panie profesorze, nad tym, by przybliżyć nam temat transformacji ustrojowej w Polsce? Jako młody chłopak (18 lat) słyszę albo demonizację postaci Balcerowicza i jego reform jako wyprzedawania majątku za grosze itp albo wielką niepodpartą żadnymi konkretnymi argumentami pochwałę jego osoby. Gdzie leży prawda i jak wielkim wydarzeniem to było? Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.
@dylewski15 жыл бұрын
staram się w wykładach pokazywać mechanizmy ... po to, żeby rozumieć ekonomię ... pewnie zrobię wykład o polskich przemianach :-)
@BaltazarKadryl5 жыл бұрын
Ciekawy wykład ale jeśli chce pan uchodzić za specjalistę to proszę sprawdzić ja wymawia się imię "Jorge" po hiszpańsku.
@dylewski15 жыл бұрын
no cóż, pewnie ma Pan rację, nie jestem iberystą
@maciejgizynski60245 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, nie była to zmarnowana godzina :-) Ze strony technicznej- wydaje mi się, że na slajdach jest nadmiar ozdobników - animacji, graficzek- które nic nie wnoszą, a sprawiają, że np. wykres jest mniej czytelny i trudniejszy do zrozumienia. (Np: 49:37 Rowerzysta i flaga nie pomagają w szybkim odnalezieniu linii przedstawiającej Argentynę).Często mniej znaczy więcej.
@85barteks5 жыл бұрын
Panie Zbigniewie, jak zwykle świetny wykład z dodatkiem do myślenia od siebie na koniec. Jaki następny kraj ma Pan w planach opisać ? Może Polska ? 😊
@dareks11935 жыл бұрын
@@rafaszyba7875 eee,nie pójdzie
@dylewski15 жыл бұрын
Zapomniane satrapie :-)
@dylewski15 жыл бұрын
zapomniane satrapie :-)
@baryka20155 жыл бұрын
Żywność będzie złotym interesem za 20 lat i to będzie atutem Argentyny.
@Maciejo0075 жыл бұрын
nie.
@dareks11935 жыл бұрын
Ukraina staje się spichlerzem świata.
@maxbenson16915 жыл бұрын
@@dareks1193 upadlina jedynie czym sie staje to jeszcze większym smierdzacym kiblem niz byla
@senator9675 жыл бұрын
Uzupełniam: 1/ pierwotna nazwa stolicy "Ciudad de La Santísima Trinidad y Puerto de Santa María del Buen Ayre" 2/ Akumulacja zysku z prod. rolnej nie była inwestowana w industrializację, a było tego, jak widać, tak dużo, że starczyło na powszechną redystrybucję socjalną. Może wiązało się to z tym, że kapitał... był brytyjski i zyski odpływały do Imperium zewnętrznego. Np. wołowina i zboże jechały do portów, kolejami będących własnością Anglii. Późniejsza Nacjonalizacja była spóźniona i przepłacona odszkodowaniami. Anglicy z zyskiem "wycofali" więc kapitał. 3/ Może zbrakło mi informacji spekulacjach walutowych jako pochodnej zmiany w 1975 r. 4/ ciekawe wnioski o porażce szkoły chcagowskiej 5/ marksiści, lewicowi peroniści to nie były ciche owieczki, ale terroryści wierzący w Rewolucję np. montoneros (Movimiento Peronista Montoneros; MPM) czy Rewolucyjna Armia Ludu (Ejército Revolucionario del Pueblo - 22 de Agosto), może warto wspomnieć o ich ofiarach? np. prof. Carlos Alberto Sacheri 1974 , prof. Jordán Bruno Genta 1974, inż. Raúl Alberto Amelong 1975, b. prezydenta, gen. Pedro Eugenio Aramburu 1970, grudzień 1975 atak na koszary w Buenos Aires, zamach bombowy na stacji Carupá, dwa zamachy na posterunki policji oraz zamordowanie kontradmirała Hermesa Quijady i inne.
@dylewski15 жыл бұрын
dziękuję za opinię :-)
@senator9675 жыл бұрын
@@dylewski1 Zawsze do usług :)
@mceliniak4 жыл бұрын
39:45 - czy my jeszcze wierzymy w dobrobyt oparty na pracy?
@2mek995 жыл бұрын
Szanowny autorze. Porównywanie Videla i Jaruzelskiego nie ma najmniejszego sensu. Ilu ludzi zginęło w Polsce a ilu w Argentynie?
@marcinnowicki62865 жыл бұрын
Tomek Pinek , trzeba wziąć pod uwagę jaki był cel działań. Jaruzelski to zbrodniarz-zdrajca, ktory miał na celu utrzymanie Polski w rezymie obcego mocarstwa.
@dylewski15 жыл бұрын
każdy z nas ma prawo do różnych ocen historycznych ...
@marcinnowicki62865 жыл бұрын
@@dylewski1 , ale prawda jak oliwa z czasem wyplywa na jaw i watpliwosci jak np. w sprawie intencji Jaruzelskiego znikaja.W kazdym z Panskich wykladow kladzie Pan bardzo solidny fundament za co wszyscyjestesmy b,wdzieczni.
@kambal67464 жыл бұрын
@@dylewski1 Bardzo ciekawy materiał ale porównywanie M. Friedman' a do profesora Balcerowicza jest nietrafnym oraz wielkim nadużyciem. Pierwszy był propagatorem wolności gospodarczej, drugi pod wolnościowymi hasłami ją konsekwentnie zwalczał. Chociaż faktem jest że Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne są zjawiskiem pozytywnym, brak jest dowodów na powodowanie przez nie cudów gospodarczych. Przykro mi. Nowoczesne badania profesora R. Wernera wykazują brak takiej korelacji na przykładzie Hiszpanii: www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00130095.2017.1393312 Zachęcam do zgłębienia lektury! Jako że wiem, iż pracuje pan nad Koreą Pd polecam prace profesora Richarda Wernera (wynalazcy QE), będącego jednym z największych specjalistów od dalekowschodnich cudów gospodarczych. Pomóc może też prezentacja o koreach Pana Kamila Cebulskiego z serii "my mind" Pozdrawiam i życzę miłej, zdrowej, pracy!
@kambal67464 жыл бұрын
Jakby Pan nie doczytał. Chociaż faktem jest że Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne są zjawiskiem pozytywnym, brak jest dowodów na powodowanie przez nie cudów gospodarczych. Przykro mi. Nowoczesne badania profesora R. Wernera wykazują brak takiej korelacji na przykładzie Hiszpanii: www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00130095.2017.1393312 Zachęcam do zgłębienia lektury! Jako że wiem iż pracuje pan nad Koreą Pd polecam prace profesora Richarda Wernera (wynalazcy QE), będącego jednym z największych specjalistów od dalekowschodnich cudów gospodarczych. Pomóc może też prezentacja o koreach Pana Kamila Cebulskiego z serii "my mind" Pozdrawiam i życzę miłej, zdrowej, pracy!
@melanzwkuchni43935 жыл бұрын
Wniosek po obejrzeniu tego nie może być inny - bogactwo bierze się z eksploatacji innych. Chodzi o to, żeby być w klubie dymających a nie dymanych. My jako Polska może aktualnie jesteśmy bogatsi od Argentyny, bo dymający nas (czyli Niemcy i reszta zachodu Europy) trochę nam ostatnio sypnęli (dzięki czemu jesteśmy od nich tylko 4x biedniejsi, a nie 6x jak kiedyś), ale nasze perspektywy na wyjście z klubu dymanych są w następnych dziesięcioleciach takie co żadne.
@thurisazx5 жыл бұрын
wypowiedź uproszczona do tego stopnia że nie ma żadnej wartości
@dylewski15 жыл бұрын
kapitał ZAWSZE musi zarobić ... w tym znaczeniu ZAWSZE jest wyzysk i wykorzystywanie ... podobno w raju ma być inaczej, ale żeby się o tym przekonać trzeba jeszcze trochę poczekać ...
@jerzystanislaw86054 жыл бұрын
Wybór zależał od kosztów statku lub czasu odlotu??? ~~1861 - 1920??? Głowa boli
@dan911911dan5 жыл бұрын
Jak taki zasobny,duży,piękny kraj tak się "rozwija" to wiadomo że coś tu nie gra i ktoś ma w tym interesy.
@CDA138ek5 жыл бұрын
Slyszalem opinie, ze upadek Argentyny zaczal sie od czasu kiedy 100 lat temu zgodzili sie wpuscic tam Zydow. Nie wiem czy to rzeczywiscie przyczyna, czy zbieg okolicznosci.
@forbeddensean99515 жыл бұрын
@@CDA138ek Większość Żydów mieszkających w Argentynie to Ortodoksyjni.
@ryszardadamski5 жыл бұрын
Z dzieciństwa pamiętam opowiadanie Edmunda de Amicisa "Od Apeninów do Andów", w którym jest historia emigracji z Włoch do Argentyny.
@danawitkovsky17895 жыл бұрын
Świetny wykład ku przestrodze!!! Dziękuję Panie ZBIGNIEWIE!!!
@SneakyMiki5 жыл бұрын
Zwykle nie interesuje mnie gospodarka, ale to bardzo ciekawy wykład!
@pierzol25 жыл бұрын
Panie Zbigniewie postawił mnie Pan przed dylematem. Świąteczne śniadanie z rodziną czy wykład 😃
@alcatrazep5 жыл бұрын
Mam to samo. Właśnie zajrzałem na wykład ale muszę go obejrzeć po premierze. Rodzina jednak wygrała :). Wesołych Świąt!
@luke15735 жыл бұрын
Bardzo dobry wykład
@maciekmadry96965 жыл бұрын
Uszanowanko dla pana Zbigniewa - dzięki za porcję wiedzy ;-)
@piotrkurdziel1875 жыл бұрын
Polak 20 sortu gratuluje kolejnego doskonale przygotowanego wykładu 😎
@olawojciechowicz15954 жыл бұрын
Dziękuję
@chachelisbed65074 жыл бұрын
dobrze ze jeszcze sa w naszym kraju madrzy ludzie.Pozdrawiam
@martin8666115 жыл бұрын
Słucham Pana z czystą przyjemnością,na słuchawkach pracuje się lepiej z Pana wykładami, pozdrawiam.
@Exterowicz5 жыл бұрын
Szanowny Panie Zbigniewie; zgadzam się w wielu punktach z Pana opiniami ale jeśli chodzi o minutę 59:00 materiału i sprzedaż przez Polskę banków - to mówię zdecydowane - Veto ! To była głupota. Ha ! To było coś więcej niż głupota, jak mawiał klasyk - to był błąd !!!
@dylewski15 жыл бұрын
nie jestem nieomylnym prorokiem ... wykład to dane, które można sprawdzić + moje opinie :-)
@HUJ000005 жыл бұрын
Ojej ale kto mieszka w Argentynie? Niech się wypowie jak tam naprawdę jest bo te wykresy to nie wiem czy przedstawia rzeczywiście rzeczywistość
@belialglow14415 жыл бұрын
Myślę, że na rozwój gospodarczy poszczególnych państw ogromny wpływ ma religia. Nawet jeśli społeczeństwa są mocno zlaicyzowane, to religia, która dawniej dominowała ukształtowała mentalność ludzi. Dlatego największy sukces w historii odniosły te państwa, które są lub były w większości protestanckie, a co za tym idzie istotny był u nich etos pracy, bogacenie się było uważane za cnotę, zgodnie z ideą predestynacji ten kto w życiu doczesnym odnosił sukces i zgromadził ogromny majątek najprawdopodobniej jest przeznaczony do zbawienia w życiu po śmierci, a ten któremu się nie powodzi za życia również po jego zakończeniu będzie potępiony. W świecie katolickim człowiek bogaty kojarzy się z pazernością i złodziejstwem ('prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne.. itd.')... Religia ma również wpływ na stosunek do władzy, relacje społeczne i wiele innych czynników. Gdyby zrobił Pan odcinek o wpływie religii na rozwój gospodarek, to byłoby złoto :-) ... Studiowałem kulturoznawstwo i miałem tam ćwiczenia (nie pamiętam dokładnej nazwy, to było jedenaście lat temu) o kulturze gospodarczej i właśnie tam ten temat był poruszany przez prowadzącego zajęcia, dostaliśmy taką fajną tabelkę, która wyszczególniała różne aspekty życia i porównywała jak to wygląda w społeczeństwach protestanckich, a jak w katolickich. Oczywiście jeszcze inaczej jest w państwach prawosławnych, a już całkowicie odmienne realia panują w świecie Islamu, czy religii wschodnich. Na pewno też religia ma wpływ na specyfikę Żydów w różnego rodzaju ustrojach i gospodarkach.
@CDA138ek5 жыл бұрын
Mit. Popatrz na Austrie, Bawarie, polnocne Wlochy czy Szwajcarie.
@Brzcastas5 жыл бұрын
Tak było dawniej, teraz się odwróciło
@Raul-pp1uh5 жыл бұрын
@@AZ-in8zv Niekoniecznie. Francja, Hiszpania, Północne Włochy, Irlandia były na wskroś katolickie. We Francji mordowano protestanckich Hugenotów, co nie przeszkodziło im w rozwoju. W Japonii, czy Korei Południowej nie było katolicyzmu i protestantyzmu, a kraje te doszlusowały do pierwszej ligi krajów najbogatszych. Z kolei Nigeria jest w dużej mierze protestancka, co nie zapewniło im dobrobytu.
@Raul-pp1uh5 жыл бұрын
@@AZ-in8zv Właśnie jak kraje zachodniej Europy były chrześcijańskie (a nie pochrześcijańskie jak jest teraz), to były potęgami gospodarczymi i miały kolonie wszędzie na świecie. XIX Anglia, Francja, Hiszpania, a nawet Portugalia, czy Rosja, która z kolei kolonizowała Syberię. Konfucjanizm trwał wiele setek lat w Chinach, Japonii, Korei, a kraje te jeszcze po II wojnie światowej były zacofane. Japończycy i Koreańczycy zaczęli kopiować rozwiązania krajów zachodu i wkrótce uczeń przerósł mistrza.
@dzingishan6405 жыл бұрын
Mama mi mówiła, syf tylko i brud w internecie jest. Nie wiem, czy ludzie po 50 nie umieją w internety, a spójrzcie tu dostajemy od Szanownego Pana Zbigniewa wyjebany, profesjonalny i przyjemny wykład za free! Kurwa kocham te internety czasami!
@sailinginvestment48455 жыл бұрын
Jeszcze tylko kultury trochę trzeba przyswoić...
@dzingishan6405 жыл бұрын
@@sailinginvestment4845 tak, tak Dzingis Han będzie zarabiał na morzu, przekleństwa-w codziennym życiu staram się ich nie używać(bo to nie ładnie), ale żeby wyrazić jakąś dosadną ekspresje; to się wybacza p.s też masz 50lat!?
@przemysawmiszta1925 жыл бұрын
@@dzingishan640 I pamietaj nie wszystko co jest w internecie jest prawdą.
@sailinginvestment48455 жыл бұрын
@@dzingishan640 Nie mam 50 lat, ale chyba nie o to chodzi. Po prostu nie wypada czasami używać podwórkowego języka. Pozdrawiam
@waldemarredzicki96964 жыл бұрын
Zaraz zaraz doktryna Monroe to początek X X w. a Argentyna ogłosiła niepodległość na początku XIX wieku więc nie tuż po ogłoszeniu przez Argentyne niepodległości
@MassiRPM5 жыл бұрын
Biedaków i nieporadnych. Fajne teksty pan wypowiada.
@dylewski15 жыл бұрын
trudno jest tak dobierać słowa, żeby nikogo nie urazić ...
@nulnwiss27204 жыл бұрын
Wracam tu po obejrzeniu odc o Chile 🇨🇱
@tomekjas5 жыл бұрын
dzieki
@user-xj4gq8xc3q4 жыл бұрын
Bardzo pouczająca analiza, ale czy w Pańskim liberalnym haśle "PKB = Praca + Kapitał" nie pobrzmiewa znana nam balcerowiczowska wiara w mitycznego tzw. "strategicznego inwestora"? Wbrew wykresom 30 lat ten inwestor nie nadszedł i kluczowe polskie zakłady przemysłowe padły jak muchy!
@Ryszard0chucki5 жыл бұрын
Świetny wykład - apolityczny, rzeczowy, oparty na solidnych, obiektywnych danych. Dr Dylewski znowu w formie :)
@tadeuszaleski75504 жыл бұрын
Dlaczego wykładòw tego człowieka nie pokazują w telewizji To powinno być materiałem obowiązkowym w każdej szkole od podstawòwki
@mwazka71884 жыл бұрын
W podstawówce mówi się o obaleniu całej komuny przez Wałęsę , chociaż ostatnio to chyba przez Kornela To jest najważniejsze . A cała reszta, uczenie logicznego myślenia i wyciągania wniosków ? Po co to komu ? Nie ma co robić sobie trudnego elektoratu.
@johnadamek58514 жыл бұрын
Szanowny Panie; Jesli robi sie wideo na jakis konkretny temat, to wypada zapoznac sie z prawidlowa wymowa przynajmniej nazwisk bohaterow., jak n.p. Bolivar i akcentowac "i" a nie "o". Dotyczy to wielu innych nazwisk i nazw, wystepujacych w skadinad ciekawych programach, choc chyba troche tendencyjnych. Jestem na tyle stary, ze pamietam Salvatore Allende i Augusto Pinocheta (ktorego nazwisko tez wymawia Pan nieprawidlowo) i wiele innych faktow historycznych. Pozdrewiam.
@dan911911dan5 жыл бұрын
Jak patroszyli ten kraj od wieków to nie zrezygnują z tego i teraz, co dzisiaj jest dość łatwe jak ma się przewagę technologii,wiedzy, kapitału i broni.
@tomaszhubertchwilkowski79804 жыл бұрын
Gigantyczny export płodów rolnych i import maszyn... przypomina to USA... OJ chyba USA podąża drogą swojego południowego kolegi... A życie w długu też jest ulubionym sportem ... ekstremalnym i w USA i w Argentynie