No video

Brak gwiazd na ksiezycu i terraformacja planet - Astrofon

  Рет қаралды 300,597

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

A oprócz tego odpowiedzi na pytania: Jak hamują statki kosmiczne, dlaczego sonda Juno się kręci, co by się stało gdyby zatrzymała się Ziemia i inne :)
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZbin pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - www.patronite.... - Więcej szczegółów na profiluw linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZbin. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 www.youtube.co...
❤️ KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 www.astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ / astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ / astro...​
✔️ Centrum dowodzenia - www.astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ www.youtube.co...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽 Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 775
@szymonpiorun
@szymonpiorun 8 жыл бұрын
AstroSuchar: Co powiedziałby dres na statku kosmicznym? Houston masz jakiś problem?!
@brokenboy8201
@brokenboy8201 8 жыл бұрын
Einstein, Pascal i Newton postanowili pobawić się w chowanego. Padło na Einsteina i pierwszy miał szukać. Pascal szybko znalazł kryjówkę, natomiast Newton nie mogąc się schować, narysował na ziemi kwadrat 1m x 1m i stanął w środku. Einsten zaczął szukać, patrzy a tam Newton, więc krzyczy: - Ha! Newton znalazłem cię! -nie prawda! Newton na metr kwadratowy to Pascal!
@kkr2335
@kkr2335 7 жыл бұрын
?nierozumiem
@Maginot_0145
@Maginot_0145 7 жыл бұрын
Kisiel Górski niezle
@longinuspodbipieta3764
@longinuspodbipieta3764 7 жыл бұрын
1pascal = ciężar siły 1 newtona na metr kwadratowy, dlatego newton powiedział, że einstein znalazł pascala a nie jego.
@sobtrax1846
@sobtrax1846 6 жыл бұрын
to nie jest z 1 z 10 oni ten żart przedstawili ale takie półmózgi jak ty od razu myślą że to oni wymyślili
@danielslusarczyk7382
@danielslusarczyk7382 5 жыл бұрын
Zaraz będzie 69 like-ów
@wiaderekmicha7089
@wiaderekmicha7089 7 жыл бұрын
Lubię ten kanał! Jest fajny i dużo uczy pozdrawiam
@piotrlesniewski9616
@piotrlesniewski9616 8 жыл бұрын
Spotykają się w kosmosie dwie planety. - Złapałam "homo-sapiens" - mówi jedna. Na to druga: - Nie przejmuj się, samo przechodzi. wody,wody! ("
@Murgraht
@Murgraht 8 жыл бұрын
... Homo-sapiens to nazwa naszego gatunku człowieka. W tym kawale chodzi o fakt, iż ludzie są "wirusem" planety, a druga mówi że ten wirus "sam przechodzi", czyli wyniszcza sam siebie, czyli prowadzi wojny.
@Murgraht
@Murgraht 8 жыл бұрын
Masterdominik PL Może i suche, ale prawdziwe.
@piotrlesniewski9616
@piotrlesniewski9616 8 жыл бұрын
fakt :>)
@comandornic440
@comandornic440 8 жыл бұрын
+Jakub Nowak niestety ;)
@oxXSNAJPERXxo
@oxXSNAJPERXxo 8 жыл бұрын
Nie przechodzi tylko samo się zwalcza :)
@Emi-ee4gw
@Emi-ee4gw 8 жыл бұрын
Co jest przeciwieństwem supernowej? ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................Superstara...
@RetroGameplayVI
@RetroGameplayVI 8 жыл бұрын
~ Gdzie się podziały tamte suchary? ~ Gdzie żartownisie? Gdzie tamten świat? ~ Gdzie się podziały nasze wspomnienia? ~ Tamtych szalonych, wspaniałych lat! ~ Dum, dum, dum, dum...
@Astrofaza
@Astrofaza 8 жыл бұрын
+RetroGameplayVI xd
@dodo702
@dodo702 8 жыл бұрын
dlaczego na mapach księżyca w google niema śladów lądowania???? żadnych proszę wyjaśnij mi to bo ja jestem przekonany że oni lądowali na księżycu a mój tata nie do końca
@Vengir
@Vengir 8 жыл бұрын
Bo te zdjęcia księżyca zostały wykonane w połowie lat 60 zanim jeszcze pierwszy człowiek wylądował na księżycu. Dosyć kiepskie, ale niczego lepszego nie mamy.
@piotrlesniewski9616
@piotrlesniewski9616 8 жыл бұрын
mam suchar:- Słyszałeś? Podobno chcą zmienić nazwę gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy na Wielkiego Niedźwiedzia. - O, a dlaczego? - Teraz są mocniejsze teleskopy, niż kiedyś... łapkójcie żeby widział
@TheTheandrzej1234
@TheTheandrzej1234 8 жыл бұрын
5:17 Nie spaliliśmy byśmy się w atmosferze bo ta uciekała by razem z nami z podobną prędkością. Ale i tak byśmy tego nie przeżyli. :)
@dawidwos337
@dawidwos337 8 жыл бұрын
Warto wspomnieć też o tym, że gdyby ziemia się zatrzymała to z uwagi na brak ruchu obiegowego siła grawitacji pochodząca od słońca przestała by pełnić funkcję siły dośrodkowej i ściągnęła by ziemię na słońce
@krystianstec3323
@krystianstec3323 8 жыл бұрын
-Dlaczego Ziemia kręci się wokół Słońca? ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... -Bo nie może znaleźć miejsca na zaparkowanie.
@FAniesamowity
@FAniesamowity 8 жыл бұрын
Ale sucho, pilnie potrzebuje wodoru i tlenu!
@danuta1531
@danuta1531 8 жыл бұрын
było
@silvk1000
@silvk1000 7 жыл бұрын
@astrofaza pytanie w 3ciej minucie: jakby Ziemia się zatrzymała (brak ruchu obiegowego) to "spadłaby" w Słońce. Tak samo jak wystrzelenie rakiety pionowo w górę nie nada jej orbity (więc jak nie ucieknie z pola grawitacyjnego Ziemi to spadnie). Dlatego rakiety/promy po wystrzeleniu zaczynają się przechylać na wschód aby rozciągnąć orbitę
@TheMrento
@TheMrento 8 жыл бұрын
15 minutowy astrofon, elegancko :D
@Asienbesia
@Asienbesia 8 жыл бұрын
Ludzie zastanawiają się jak zterraformować marsa, a ja nie wiem co zjeść na kolację.
@michalmatula976
@michalmatula976 6 жыл бұрын
Czy zamiast spalać w atmosferze stare stacje kosmiczne, satelity itp kosmiczne śmieci, nie opłacałoby sie sie zrobić takiego orbitalnego złomowiska na 1 orbicie? Wyniesienie ton tych materiałów kosztowało miliardy chodzi mi o to by zrobić taki orbitalny recycling można by z tych części coś tam zbudować, chyba,no i sporo problemów odpada dla nowych obiektów.
@Belfor09
@Belfor09 8 жыл бұрын
Przy temacie nagłego zatrzymania ziemi mogłeś jeszcze dodać, że sama ziemia, zaraz po zatrzymaniu, zaczęłaby "spadać na słońce". Nie wiem dokładnie ile by to potrwało bo ziemia przyspieszałaby coraz szybciej w zależności od odległości do słońca, ale jedno jest pewne, nic by z niej nie zostało.
@AN-kg7jc
@AN-kg7jc 8 жыл бұрын
.
@beatazwarycz7354
@beatazwarycz7354 8 жыл бұрын
+Arkadiusz Nowicki tylko jakim cudem ziemia mialaby sie rozpedzic do predkosci swiatla w tym wypadku? XD
@Belfor09
@Belfor09 8 жыл бұрын
Arkadiusz Nowicki Matko kochana, co ja PACZE. Mam nadzieję, że nie napiszesz tego na sprawdzianie z fizyki. Po 1. Ziemia nie poruszałaby się z prędkością światła bo nic co ma masę nie może się poruszać z taką prędkością. Po drugie - prędkość światła to największa znana prędkość we wszechświecie, więc nawet gdyby ziemia spadała z taką prędkością to już by więcej nie przyspieszała.
@PawelJimmi
@PawelJimmi 6 жыл бұрын
Piotrze, w odpowiedzi, w której mówisz o hamowaniu auta to nasze ciało leci do przodu, ale to na zasadzie wyporu. Jeśli miałbyś w aucie dwa obiekty jeden gęstszy od powietrza wokół, a drugi rzadszy to przy hamowaniu poleciałyby w dwie różne strony. Wielu KZbinrów robiło takie doświadczenie z helowym balonikiem - bardzo ciekawe :) Nic przecież nie jest przymocowane do naszej planety inaczej niż grawitacją, atmosfera, wody oceanów, piaski pustymi, wszechobecny gruz, ani nawet płyty tektoniczne, wydaje się więc, że istotna pozostaje tu masa pojedynczych, odseparowanych rzeczy i siła ich wiązania z resztą elementów.
@r0dan111
@r0dan111 8 жыл бұрын
Cześć, oglądam Twoje filmy i zaczął mnie pasjonować kosmos. 1) W kilku filmach mówiłeś o możliwości obserwacji planet naszego układu słonecznego. Mógłbyś nakręcić materiał o obserwacji nieba, tzn. jakiego sprzętu użyć kiedy i gdzie szukać danych ciał niebieskich. Mam też pytanie ile kosztują dobre teleskopy, jakie przedziały cenowe pozwalają nam widzieć więcej. 2) Czy mógłbyś pokazać jakieś skale znanych gwiazd i planet ( ziemia, słońce i największe gwiazdy) np ziemia niech będzie skali wiśni, to do czego porównać słońce, a do czego największe gwiazdy np Scuti albo Canis Majoris? Pozdrawiam.
@m4jst3r32
@m4jst3r32 8 жыл бұрын
1. Czy astronauci w kosmosie oddychają czystym tlenem, czy tlenem z domieszką czegoś. 2. Na ile czasu starczy powietrza w skafandrze kosmicznym?
@Rolkowy_Podroznik
@Rolkowy_Podroznik 6 ай бұрын
Zobacz jak oddychają nurkowie na dużych głębokościach ;) wiem. Odp po 7 latach 😅
@m4jst3r32
@m4jst3r32 6 ай бұрын
@@Rolkowy_Podroznik jo dupia, ale mi stare czasy przypomniałeś
@stefan_kraweznik
@stefan_kraweznik 8 жыл бұрын
Zakładam, że nasz Wszechświat jest rozszerzającą się bańką, i jest tylko jedną z nieskończenie wielu takich podobnych baniek większych lub mniejszych w różnym stadium ewolucji. Jakiś czas temu nasza bańka [czyli nasz Wszechświat] zderzyła się z jakąś podobną bańką [równoległym Wszechświatem] i stąd powstała wielka zmarszczka o której jakiś czas temu w miarę niedawno było głośno w mediach.
@pawesadowski6813
@pawesadowski6813 8 жыл бұрын
Jakoś tak się przyzwyczaiłem, że zawsze daję Ci lajka przed obejrzeniem XD
@karoluuss5571
@karoluuss5571 7 жыл бұрын
@Astrofaza świetnie, tylko jak wytłumaczysz fakt, że na oficjalnej konferencji Nasa astronauci sami przyznali, że z Księżyca nie było widać żadnych gwiazd prócz Słońca. Dziwne co nie ? Wyklucza to wówczas teorie nt niekorzystnie nastawionych parametrów aparatu, czy kamery w trakcie filmowania na rzecz gwiazd. To nagranie z konferencji można znaleźć na YT.
@piotrlesniewski9616
@piotrlesniewski9616 8 жыл бұрын
- Dlaczego życie na Ziemi jest tak kosztowne? - Bo w koszty te wliczony jest bilet dookoła Słońca...
@GromKuba
@GromKuba 8 жыл бұрын
ad. 1 Wypadałoby jednak opisać to precyzyjniej - obrót sondy wokół własnej osi ma stabilizować nie tyle sam lot (bo ten zależy tylko od pędu), co ustawienie sondy w przestrzeni względem Ziemi. Cała sonda robi wtedy za żyroskop. Z terraformacją Marsa jest jeden bardzo istotny problem - przy jego grawitacji ciśnienie na powierzchni wynosi 1% ziemskiego. Jest na tyle niskie, że czysta woda natychmiast wrze. W takich warunkach nie dało by się żyć nawet gdyby w atmosferze pojawiło się dużo tlenu. Co prawda zwiększenie temperatury, ilości dwutlenku węgla i pary wodnej nieco by zwiększyło ciśnienie, ale nie tak aby można było tam swobodnie oddychać. Ten fakt pomija większość teoretyków terraformacji. Brak magnetosfery powoduje że atmosfera jest stopniowo "wywiewana" gdy wiatr słoneczny nagrzewa cząsteczki gazów w zewnętrznych warstwach do temperatur przy których nabierają prędkość do prędkości ucieczki.
@kacperwysocki6271
@kacperwysocki6271 8 жыл бұрын
Pytanie do następnego Astrofon. Otóż obejrzałem w internecie, jakoby symulację statku kosmicznego przyszłości(Stephen Hawking - Rocket to the Future), gdzie ów statek po sześciu latach rozpędzania się, miałby osiągnąć 99% prędkości światła i tym samym rozpocząć zauważalną podróż w czasie. Przy takiej prędkości, jeden dzień na statku równałby się całemu rokowi na Ziemi. Zdałem sobie sprawę, że jeżeli jest to prawdą, to podróże z takimi prędkościami, byłyby bardzo niepraktyczne zakładając wpierw, że w ogóle możliwe. Za przykład, wziąłem podróż takim statkiem do najbliższego nam układu gwiezdnego czyli Alpha Centauri. Przyjmijmy, że misja statku planowana jest na rok 2100. Jak wiemy odległość pomiędzy dwoma układami to lekko ponad 4 lata świetlne ,a więc podróż trwałaby z perspektywy załogi naturalnie ponad 4 lata ( statek od początku leci z maksymalną prędkością), a ona sama odniosłaby wrażenie, że dotarłaby na miejsce w roku 2104. Niestety w związku z dylatacją czasu występującą, gdy obiekt posiadający masę przemierza przestrzeń kosmiczną (zwłaszcza z takimi prędkościami), fakty byłyby zupełnie inne, gdyż zupełnie inaczej sprawa miałaby się na Ziemi jak i poza statkiem( od tego co będzie się dziać, aż boli głowa) Dla załogi poruszającej się z prędkością 99% prędkości światła, czas poza pojazdem przyśpieszyłby, natomiast dla ludzi na Ziemi czas wewnątrz statku jak i jego samego najzwyczajniej by zwolnił. Kontrola lotów w na przykład NASA musiałaby w takim wypadku czekać 1533 lat (przyjąłem, że odległość to 4,2 lat świetlnych) aż misja zostanie ukończona, czyli aż do roku 3633. Oczywiście czas na statku dla załogi upływałby normalnie albo przynajmniej odnieśliby oni takie wrażenie. Chciałem się więc zapytać, czy rzeczywiście tak to by mniej więcej wyglądało i co Ty, Piotrze o tym sądzisz? Dodatkowe sposrzeżenia: 1. W ciągu tych 1533 lat agencje kosmiczne, na pewno wynalazłyby statek/pojazd , który dotarłby szybciej (np.napęd Warp), niż ten wysłany przykładowo w 2100 roku. Wysyłanie więc czegokolwiek konwencjonalnymi napędami na takie odległości, z takimi prędkościami, nie mają na ten moment żadnego sensu. 2. Wyobraźcie sobie komunikację między załogą a kontrolą lotów. 3. W przyszłej misji Starshot, satelita ma ponoć lecieć z prędkością 20% prędkości światła i wychodzi na to, że paradoksalnie doleci ona szybciej do Alpha Centauri niż nasz statek (z perspektywy ludzi na naszej planecie). Wynika to chyba z tego, że dylatacja czasu jest nieproporcjonalna to prędkości z jaką się poruszamy. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
@Rindebucke
@Rindebucke 8 жыл бұрын
Fajny eksperyment myślowy obrazujący dylatację :) Przedostatnie zdanie trochę mylące, bo dylatacja proporcjonalna do prędkości byłaby widoczna przy znacznie niższych prędkościach.
@kacperwysocki6271
@kacperwysocki6271 8 жыл бұрын
Dzięki. A jeśli chodzi o przedostatnie zdanie to ja napisałem, że jest NIEproporcjonalna a nie proporcjonalna :)
@Rindebucke
@Rindebucke 8 жыл бұрын
Chodziło mi raczej o to, że ta konkretna nieproporcjonalność matematyczna, czy jej przeciwieństwo nie ma tu żadnego znaczenia, bo oba dają ten sam efekt - dylatację (zarówno proporcjonalność jak i nieproporcjonalność). To tak jak powiedzieć, że powodem śmierci każdego człowieka będzie to, że w swoim życiu zje jabłko. No, ale jak nie jadł? To przecież i tak kiedyś umrze. Więc jabłko nie ma tu żadnego znaczenia jak i proporcjonalność. Znaczenie ma to, że dylatacja jest ZALEŻNA od prędkości układów, ale w jaki sposób - proporcjonalny czy nie to inna bajka ;)
@kacperwysocki6271
@kacperwysocki6271 8 жыл бұрын
No tak. Teraz rozumiem co masz na myśli :)
@Florek112
@Florek112 8 жыл бұрын
+Gaspar Vysocki Kolega popełnił jeden błąd. Odwrócił sobie efekt dylatacji czasu dla tego przykładu. Jeśli statek wyleci z Ziemi w roku 2100 z prędkością bliską prędkości światła w kierunku Proximy Centauri, to przyjmując podróż z tą prędkością od początku, bez rozpędzania, z perspektywy Ziemi dotrze tam w roku 2104. To z perspektywy statku czas przyspieszy i dla znajdujących się wewnątrz załogantów taka podróż będzie trwała znacznie krócej. :)
@Robertslawno
@Robertslawno 8 жыл бұрын
Choć jestem Astromaniakiem nigdy się nie zastanawiałem nad tym , Czy Galaktyka ma Biegun? ( w Stosunku do czegoś np innej galaktyki i czy ten hipotetyczny biegun może zmienić kierunek) innymi słowy czy galaktyki obracają się także w pionie względem np lokalnej supermasywnej czarnej dziury?
@Homaspin
@Homaspin 8 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź. Szczerze trochę wierzyłem w teorię spiskową na temat tego, że Amerykanie nie wylądowali na Księżycu, bo nikt jakoś tego wyjaśniał czemu nie było gwiazd na niebie. I nie, to nie było oskarżenie, po prostu właśnie byłem ciekaw tego :)
@Florek112
@Florek112 8 жыл бұрын
Tak naprawdę wszystkie argumenty związane z tą teorią spiskową mają swoje, zwykle prozaiczne dla kogoś kto zna fizykę i astronomię, wyjaśnienia. Na tym właśnie teorie spiskowe się opierają - na niewiedzy ludzi, którym można wcisnąć nieprawdę. Bo dla kogoś, kto nie orientuje się w temacie, brzmią te argumenty logicznie. Czemu flaga powiewa, skoro nie ma atmosfery? Czemu widać tak wyraźne ślady w pyle? Czemu nie ma gwiazd? I tak dalej. Laik jest w stanie w to uwierzyć, a jak już uwierzy to potem ciężko go z takiej drogi ściągnąć, bo ludzie nie lubią się przyznawać do bycia w błędzie. Także witamy po jasnej stronie nauki. ;)
@Homaspin
@Homaspin 8 жыл бұрын
Miło jest wiedzieć takie rzeczy :) a i przy okazji odwiodło mnie to od tej teorii spiskowej, bo inne argumenty nie mają aż takiego sensu.
@VoSSymvsc
@VoSSymvsc 8 жыл бұрын
1. Co jeżeli czarna dziura rozgrzeje się na tyle mocno, że rozszerzy się do np. gęstości kamienia? (nie wiem czy dobrze to sformułowałem, pisze to o 2.00 w nocy xd) 2. Jakie jest twoje zdanie na tezę, że czas jest czwartym wymiarem?
@ketchupowy_lowca7698
@ketchupowy_lowca7698 8 жыл бұрын
Też sobie pomyślałem że ludzie (jak i inne rzeczy/struktury/organizmy) spalą się w atmosferze gdyby Ziemia nagle się zatrzymała. Z drugiej strony czemu gazy tworzące atmosferę, w której mielibyśmy ulec spłonięciu w wyniku tarcia, nie miały by opuścić pola grawitacyjnego Ziemi razem z nami z podobną prędkością?
@FaceFromHell
@FaceFromHell 8 жыл бұрын
Terraformowanie Wenus teoretycznie powinno być łatwiejsze. Słyszałem, że nawet są plany zamontowania wielkich luster które by odbijały światło słoneczne a jakieś rośliny umieszczone w atmosferze zużywałyby CO2 i produkowały tlen. Zostaje tylko problem promieniowania słonecznego ;) Zrobiłbyś materiał jak mogłoby to wyglądać ;)
@marcinnalewajko5954
@marcinnalewajko5954 8 жыл бұрын
witam, od dawna subskrybuje ten kanał i muszę przyznać że robisz świetną robotę. Czy mógł byś poruszyć kiedyś temat związany z ekosferą gwiazd? To znaczy na jakiej zasadzie się ne wyznacza. I czy np. gdyby Wenus znalazło się po za nią to czy panowały by na niej bardziej sprzyjające ludziom temperatury? Tylko czy wtedy nie trzeba by było przesunąć tą umową granicę? Mam nadzieję że w miarę jasno opisałem o co chodzi. Pozdrawiam serdecznie
@DanielNoetzel
@DanielNoetzel 8 жыл бұрын
Jak to jest z tlenem w kosmosie, na stacjach? A precyzyjnie to, jak jest dostarczany, na ile wystarcza, jak wielkie są butle, czy co tam mają. Niby prosty temat, ale ciekawy dla mnie.
@adrian30111
@adrian30111 8 жыл бұрын
A jak bysmy wzieli na marsa gitare akustyczna /jak by byla mozliwosc elektryczna , roznica w dzwieku byla by dostrzegalna jak bysmy na niej grali ? i czy tak samo bysmy mogli rozmawiac jak na ziemi oczywiscie jak bysmy na tyle dlugo pozyli po zdjeciu "kasku/chelmu"
@mmichniel12
@mmichniel12 8 жыл бұрын
5;30 Masz racje, z grubsza. po pierwsze nie spalili byśmy się w atmosferze bo ona leciała by razem z nami, po drogie nie rozgniotło by nas bo nie podziała by na nas żadna siła to na ziemie by musiała działać siła, my mielibyśmy pęd.
@lloydgarmadon7265
@lloydgarmadon7265 6 жыл бұрын
Fajny odcinek
@baribal2558
@baribal2558 8 жыл бұрын
Co byśmy czuli, gdybyśmy obiegali(blisko - ale ponad horyzontem zdarzeń) np. czarną dziurę o średnicy 10m z prędkością umożliwiającą osiągnięcie stabilnej orbity wokół niej? Czy doświadczylibyśmy coś w stylu siły odśrodkowej o przęciążeniu pierdyliard G?
@krzysztofmazurkiewicz5270
@krzysztofmazurkiewicz5270 8 жыл бұрын
Co do zatrzymania się Ziemi to można by jeszcze uwzględnić fakt że przestała by działać na nią siła odśrodkowa... czyli de facto spadła by na Słońce ;)
@janeknowacki3458
@janeknowacki3458 8 жыл бұрын
Łapka w górę i oglądamy :)
@FAniesamowity
@FAniesamowity 8 жыл бұрын
+Caire PLNiiby masz racje, ale jeżeli ktoś daje łapke góre przed oglądaniem to głownie dlatego że może zapomnieć dać ją po filmie, a kiedy odcinek by mu się nie podobał może zawsze zmienić. Ludzie ogulnie dają like pod filmami które im się podobają, a najczęściej takie filmy robią lubiani przez nich youtuberzy. Jeżyli ktoś im się nie podoba to go po prostu nie oglądają. TAKA PRAWDA;)
@postresettheatre3532
@postresettheatre3532 8 жыл бұрын
prawda jest taka, że powinieneś zamiast uczyć się astronomii to wziąć się za język polski
@BrcPL
@BrcPL 7 жыл бұрын
Co możesz powiedzieć o nowym, rewolucyjny silniku EmDrive:-) ? Uważasz że rzeczywiście może przeczyć Zasadzie Zachowania Pędu?
@CzAhRoV300
@CzAhRoV300 8 жыл бұрын
Ciekawe macie tu programy :) Tak z innej beczki - czy zatrzymanie ziemi w miejscu ( abstrahując od tego co by wyleciało w kosmos, a co nie ) nie spowodowałoby przypadkiem zejścia ziemi z orbity w kierunku środka masy układu słonecznego czyli ... słońca? Poprawcie mnie jeśli źle rozumuję, ale ziemia utrzymuje się na swojej orbicie dzięki prędkości z jaką obiega słońce, czyż nie? Jeśli zabrać jej tą prędkość, to powinna zacząć spadać w kierunku studni grawitacyjnej słońca, tak?
@thetruckfit6830
@thetruckfit6830 8 жыл бұрын
Cześć, mam pytanie, która mnie nurtuje. Co by sie stało gdyby mała czarna dziura, mniej więcej o średnicy 50 km, spotkała na swojej drodze olbrzymią gwiazdę na przykład taką canis majoris. Z góry dzięki za odpowiedź.
@ryba1118
@ryba1118 7 жыл бұрын
Czy byłby odcinek o gwieździe VY Canis Majoris?
@rebauereth
@rebauereth 8 жыл бұрын
Uwaga: Jestem studentem kierunku humanistycznego. Poniższy koment to próba zmierzenia się z problemem "na chłopską logikę", w sposób humanistyczno-kreatywny. Jedno spostrzeżenie odnośnie terraformacji np. Marsa. Sposób zaprezentowany przez Elona Muska wydaje się doraźny. Czy zamiast detonacji ładunków nuklearnych na biegunach nie lepiej poszukać jakiego trwalszego, kompleksowego rozwiązania? Lepiej byłoby znaleźć sposób na np. ponowne "upłynnienie" jądra zewnętrznego planety i wprawienia go w ruch, który z kolei wygenerowałby nowe pole magnetyczne Marsa. "Reanimowałoby" to także planetę jako całość. Planeta byłaby ogrzewana "od środka" i doszłoby do wznowienia procesów geolo...marsologicznych takich jak ruchy płyt tektonicznych(jeśli Mars takowe posiada) i procesy wulkaniczne, które poprzez gwałtowne erupcje doprowadziłyby do wyrzucenia do atmosfery pierwiastków niegdyś wchodzących w jej skład, ale w wyniku śmierci planety dostały się do jej środka. Myślę, że warto iść w tym kierunku. Tylko z kolei jak wpompować tyle energii w planetę, aby ogrzać jądro i jej przy okazji nie wysadzić "w kosmos"? Zastosować jakiś gigantyczny induktor elektromagnetyczny zaprogramowany by oddziaływać na określonym przedziale głębokości planety? "Przecik" to by tyle energii "żarło" jak StarKiller. :D W każdym bądź razie, osobiście uważam, że "tędy droga", ale mogę się mylić.
@charlieee3478
@charlieee3478 8 жыл бұрын
Tak teoretycznie.. A gdyby na biegunach Marsa umieścić jakieś super magnesy? Może też rozgrzać jądro Marsa? Albo skierować na niego asteroidy z pasa asteroid? Na marsie też znajduje się atmosfera ale dużo mniejsza od ziemskiej, czemu pozostała atmosfera nie znika z Marsa i trochę jej zostało?
@KamilSzostak
@KamilSzostak 8 жыл бұрын
Mam pytanie z innej Beczki!! Te animacje na monitora to jakiś program czy wygaszacze ekranu?
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 8 жыл бұрын
Czy istnieją jakieś plany budowy teleskopów na ciemnej stronie księżyca? A to nie jest tak że fotografie z wielokrotnym naświetlaniem może pokazać obiekty o bardo dużym kontraście?
@123terrorysta321
@123terrorysta321 8 жыл бұрын
Ja jako teoretyczny sposób terraforamcji Wenus słyszałem pomysł odpalenia na jej powierzchni bomb termojądrowych które miały by połamać jej skorupę i wywołać ruchy tektoniczne które to z kolei umożliwiłby cyrkulację gazów cieplarnianych i ochłodzenie się planety.
@kacperjunior9944
@kacperjunior9944 8 жыл бұрын
Jest, dziękuję, że ktoś wreszcie obalił tą gryzącą mnie ''teroyię spiskową,,
@user-yd8vd4ql8c
@user-yd8vd4ql8c 7 жыл бұрын
LUCIFER 😈😈😈 kocham ten serial
@svistaq2907
@svistaq2907 8 жыл бұрын
dzisiejszy odcinek przypomina mi odyseje kosmiczna :D szczególnie transformacja Jowisza brzmi znajomo :D super materiał pozdrawiam 14:27 messenger ehh dałem się nabrać;)
@janusztata5063
@janusztata5063 8 жыл бұрын
nowy podkład muzyczny w tle :D oby tak dalej
@mariuszosinski7556
@mariuszosinski7556 8 жыл бұрын
pierwszy Polak na księżycu. pan Twardowski
@KubaDiggory13
@KubaDiggory13 8 жыл бұрын
W trakcie oglądania jednego z odcinków Astrofonu zainteresowałem się początkiem wszechświata czyli rzekomego wybuchu super nowej. Moje pytanie brzmi, skąd się mogła wziąć jakaś materia, cząstki lub cokolwiek dzięki czemu wyżej wymieniony wybuch mógł mieć miejsce na początku istnienia? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
@kuzynimm3014
@kuzynimm3014 8 жыл бұрын
Czy istnieje jakaś fala/cząsteczki które poruszają się szybciej niż światło ? Czy w ogóle jest realne osiągnąć taką prędkość przez ludzi (czyli szybciej niż światło) ?
@astrotube7959
@astrotube7959 8 жыл бұрын
Cześć Piotrze! Robisz świetne Odcinki:) Mam Pytanie, skoro odkrywamy tyle Eksoplanet względnością Tranzytu i zmniejszeniem się jasności Gwiazdy do jak się dowiadujemy jaki rodzaj to Planety na przykład Ziemskiego albo Gazowego giganta skoro Promienie Gwiazdy zasłaniają nam powierzchnię i nie możemy dojrzeć szczegółów takiej planety.Mamy jakieś inne metody??? Pozdrawiam!!!☺
@havashi8200
@havashi8200 8 жыл бұрын
Astrosuchar: Zkąd wzioł się kopernik ? Z ogródka yhhhh kaszel suchy
@rachun8746
@rachun8746 8 жыл бұрын
wziął*
@jakubturaj6534
@jakubturaj6534 8 жыл бұрын
Skąd*
@alyzz9863
@alyzz9863 8 жыл бұрын
*Kopernik
@alyzz9863
@alyzz9863 8 жыл бұрын
A stawianie spacji przed pytajnikami jest przerażające.
@rachun8746
@rachun8746 8 жыл бұрын
Doszczętnie zniszczony przez Grammar Nazi :V
@brokenboy8201
@brokenboy8201 8 жыл бұрын
gdybyśmy mieli jakiekolwiek pojęcie o terraformowaniu to zaczelibyśmy od własnej planety: zwiększenie % słodkiej wody na świecie, cofanie pustynnienia nowych obszarów, idąc dalej regulacja atmosfery (zanieczyszczeń, efektów cieplarnianych/zlodowaceń)
@klocuszekable
@klocuszekable 8 жыл бұрын
Czy powinniśmy szukać życia na planetach okrążających gwiazdy, czy na księżycach owych planet? I czy księżyc krąży wokół planety to czy oddziaływanie grawitacyjne nie zabierze atmosfery z księżyca. I czy nie klimat na nim nie będzie za bardzo zmienny?
@freimi9472
@freimi9472 8 жыл бұрын
5:15 nie spaliłyby się bo cała atmosfera poruszałaby się z, w przybliżeniu, tym samym przyspieszeniem(przynajmniej po jednej stronie globu :) )
@stefekimiecka
@stefekimiecka 8 жыл бұрын
Dzień dobry, a co by było, gdyby ziemia się zatrzymywała się długo, np w ciągu tygodnia? Jak brzmiałaby muzyka na księżycu? Moja małżonka puszcza piosenkę "Tańczę na księżycu z tobą biały misiu" czy to jest fizycznie możliwe? Pozdrawiam, Stefan.
@TheKorniszon007
@TheKorniszon007 8 жыл бұрын
Czytałem chyba w świecie wiedzy, że jest projekt wg. którego można terraformować marsa w 1000 lat. O zamianie Jowisza w gwiazdę też tam czytałem - tylko zastanawia mnie jaki w ogóle byłby w tym sens (niszczyć tak zajebisty obiekt w naszym sąsiedztwie tylko po to żeby zobaczyć jak kosmiczna świeczka płonie)? Na pewno miało by to jakiś wpływ na nasz układ. Jeśli zakładamy, że na Europie (księżycu) pod warstwą lodu prawdopodobnie znajduje się ocean wody w stanie ciekłym to moglibyśmy wysłać tam jakieś proste organizmy? Byłoby to na pewno mniej szkodliwe niż zamiana Jowisza w drugie słońce. Swoją droga gdzieś słyszałem, że naukowcy starają się nie zanieczyszczać innych ciał niebieskich materiałem biologicznym z ziemi. Kiedyś czytałem gdzieś, że ludzkie oko jest w stanie w idealnych warunkach pogodowych i całkowitej ciemności, dostrzec płomień zapalonej świecy z odległości kilometra.
@toliman_proxima
@toliman_proxima 8 жыл бұрын
Tylko właśnie na Europa może już mieć własne organizmy, dlatego staramy się jej nie zanieczyszcić. Zamiana Jowisza w gwiazdę to pomysł z "Odyseji Kosmicznej". Generalnie chodziło tam właśnie o stopienie lodu na Europie. Pomysł jest całkowicie nierealizowalny.
8 жыл бұрын
Jeśli chodzi o Jowisza to w "Odysei kosmicznej 2010" monolity zamieniły tę planetę w gwiazdę. Rozumiem o co chodzi temu gościowi, jednakże również jestem zdania, że to nigdy by się nie udało. Nawet jeśli ścisnęlibyśmy Jowisza do takiego punktu, w którym zachodziłaby reakcja przemiany wodoru w hel, to ciśnienie, nie pozwoliłoby utrzymać planecie spójność. Jednym zdaniem - musielibyśmy więcej energii przeznaczyć na utrzymanie ciśnienia, aby reakcja zachodziła, niż byśmy jej otrzymywali. W gwiazdach zachodzi równowaga ponieważ ogrom jej materii utrzymuje ciśnienie reakcji w ryzach i nie pozwala rozpierzchnąć się w przestrzeń.
@janeknowacki3458
@janeknowacki3458 8 жыл бұрын
Świetne pytanie z zatrzymaniem ziemi. A co mogło by się stać gdyby ziemia powoli wytraciła prędkość albo wypadła by z orbity i poleciała gdzieś w kosmos?
@cairne3696
@cairne3696 8 жыл бұрын
W skrócie: zginęlibyśmy
@bleaktree3946
@bleaktree3946 8 жыл бұрын
Wybuchła by XD
@Murgraht
@Murgraht 8 жыл бұрын
Umarlibyśmy z zimna.
@Florek112
@Florek112 8 жыл бұрын
Pytanie dość oczywiste... Gdyby wytraciła prędkość to zacieśniałaby orbitę w końcu spadając na Słońce... a gdyby poleciała w kosmos to... poleciałaby w kosmos. Temperatura by spadła, tak czy siak kaput. ;) Można dodać ciekawostkę, że Ziemia wytrącona z orbity,choć na powierzchni wszystko by zamarzło, mogłaby przez całkiem długi czas podtrzymywać życie głęboko w oceanach tylko dzięki ciepłu wytwarzanemu przez nią samą.
@ponczi
@ponczi 8 жыл бұрын
był kiedyś na yt filmik, który opisywał co się stałoby z Ziemią, gdyby zaczęła się powoli zatrzymywać.
@Miki_Naz
@Miki_Naz 8 жыл бұрын
A propo magnetosfery marsa. Jak myślisz czy moglibyśmy (a jeśli tak to w jaki sposób) przewrócić magnetosferę na marsie? Jeśli będziemy chcieli kolonizować marsa wydaje się to wręcz konieczne. Jedyny sposób na jaki udało mi się wpaść to roztopione jądra tej planety, uważasz że takie działanie mogłoby przywrócić pole magnetyczne marsa?
@niknox8430
@niknox8430 8 жыл бұрын
+Astrofaza 5:15 nie spaliłyby się bo atmosfera też by wyleciała z tą samą prędkością, więc nie było by takiego tarcia. Tak mi się przynajmniej wydaję. :) Pozdrawiam.
@Sanderustm
@Sanderustm 7 жыл бұрын
Co leci w tle na monitorze? Potrzebuję tego bardzo :D
@majkel9840
@majkel9840 8 жыл бұрын
Mam pytanko. Patrząc się wieczorem w gwiazdy zauważyłem, że mienią się różnymi kolorami. Co to oznacza? Czym jest spowodowane?
@Lasagne353
@Lasagne353 8 жыл бұрын
Nalezy zmniejszyc dawki mefedronu.
@Mi-Kov
@Mi-Kov 8 жыл бұрын
a dokładnie to spowodowane przez atmosferę. Różne jej temperatury, falowanie. W przestrzeni kosmicznej to nie występuje
@Lasagne353
@Lasagne353 8 жыл бұрын
Czyli tak jak napisalem.
@mateuszgiera5572
@mateuszgiera5572 8 жыл бұрын
LSD...
@toliman_proxima
@toliman_proxima 8 жыл бұрын
Gwiazdy ogólnie występują w różnych kolorach. To znaczy tyle, że musisz mieć niezły wzrok bo ja tego za cholerę niedostrzegam ;)
@zagsha9765
@zagsha9765 8 жыл бұрын
Cześć! Mam jedno pytanie :D Z racji tego, że jestem graczem to chciałbym zapytać, czy będziesz streamował/nagrywał inne gry z tematyką kosmosu? Z góry dzięki :D
@solnik3033
@solnik3033 8 жыл бұрын
Pozdrawiam Konczesko.
@martynak44
@martynak44 8 жыл бұрын
2.38 cyt: "Używa pewnych eksperymentów zamontowanych na pokładzie". Buhahhaaaaa dziękuje do widzenia;)
@weyhab
@weyhab 8 жыл бұрын
ASTROSUCHAR Jak nazywa się przyprawa która myśli? - - - - - - - - - kminek ;)
@box2453
@box2453 6 жыл бұрын
UP Nie wiem
@kjs4322k3
@kjs4322k3 6 жыл бұрын
Aha
@limadeltazulu
@limadeltazulu 8 жыл бұрын
8:43 - miłośnicy płaskiej ziemi i fałszywych lotów z iss, lubia to wykorzystywać (brak gwiazd)
@pf-studio
@pf-studio 8 жыл бұрын
Pytanie, czy polecisz jakaś aplikacje lub dasz jakieś porady jak namierzać drogę mleczna aby jej wykonać fotkę?
@AlreadyHerePL
@AlreadyHerePL 8 жыл бұрын
W 4 minucie mówisz, że ciało w hamującym samochodzie wyleciałoby do przodu, chcąc zachować siłę, kierunek i zwrot swojego ruchu tylko dlatego, że nie jest integralną częścią samochodu, ale przecież wszystkie części samochodu również chciałyby kontynuować ruch. Gdyby hipotetycznie rozpędzić taki samochód do ogromnych prędkości rzędu kilku-kilkudziesięciu tysięcy km/h i gwałtownie wyhamować, to myślę, że mogłyby wylecieć fotele i inne części, będące już integralną częścią samochodu. :P
@_Leouch
@_Leouch 8 жыл бұрын
Akurat z terraformowaniem sie nie zgodzę, technologia jest. Brak tylko środków finansowych lub technika jest niezbyt wydajna.
@adrian30111
@adrian30111 8 жыл бұрын
ale mogli by te bomby chociaz odpalic na tym biegunie , zanim by sie ten dwutlenek tam wytworzyl i klimat troche ocieplil to technologia by sie przez ten czas bardziej rozwinela na dosc wydajną :D
@_Leouch
@_Leouch 8 жыл бұрын
adrian Łubkowski tylko pewnie takich bombek potrzeba by bylo sporo a kazda swoje wazy... wszystko jak zwykle sie orzbija o kase(lepiej dac na uchodzcow niz bombardowanie marsa :( )
@_ADM_
@_ADM_ 8 жыл бұрын
jaki dwutlenek, dopiero co napisałem że jest go tam >90% a efektu cieplarnianego jakoś nie widać!
@_Leouch
@_Leouch 8 жыл бұрын
ADM .PL to tak jak bys wlał 1g roztopionego żelaza na kilogram lodu i bys sie dziwil, że sie nie roztopil :D
@_Leouch
@_Leouch 8 жыл бұрын
***** jakie skazenie? a wiatr nie dmucha tak mocno... przeciez dalej tam atmosfera jest
@lukipiet99
@lukipiet99 8 жыл бұрын
ASTROSUCHAR: PO CO KOMECIE WARKOCZE? =ŻEBY ASTRONAUCI MIELI CO PLEŚĆ ;D
@laterett6162
@laterett6162 8 жыл бұрын
To drugie czy chyba trzecie pytanie.. Oprawiło mnie w jedną pewność. Gdy często mówi się "Człowieku ty nie jesteś wstanie wyobrazić sobie jaką technologię mogą mieć obcy" To ja już mógłbym odrzec - Wiem. Takie zatrzymanie ziemi to chyba najlepsza broń jaką można by użyć na cywilizacje którą chciałbyś zniszczyć. Jeden moment i wszystko kaput. Chociaż nie jestem pewny czy rzeczywiście byśmy to tak odczuli. Tak jak ty ty interpretujesz.. Bo pytanie brzmi. Czy te wszystkie przeciążenia, reakcje.. Zdążyłyby po prostu zadziałać? Taki odlot byłby na 360stopni.. Gdyby nasza planeta się zatrzymała to siła grawitacji nie powinna zdołać osiągnąć cokolwiek. Przecież atmosfera i niższe partie też posiadają taką prędkość.. Równomiernie by nas wystrzeliło. Wydaje mi się że zauważylibyśmy nagle osłabnięcie grawitacji, zanik. Tak by to interpretował człowiek.. Natomiast potem nastąpiłoby podziurawienie all, ponieważ każdy odlatujący element byłby dostosowany do 360stopni. Czyli ja z Warszawy leciałbym gdzie indziej od mojej kopii z USA. Nie wiem pewnie się myle. Chyba że część ziemi, względem tego gdzie leci ziemia aktualnie. Zgniotłoby się z jądrem planety.. Natomiast kawałek ziemi który jest jakby.. Bliżej kosmosu, względem aktualnego lotu planety.. Po prostu by uciekł. Przecież na czym polega uciekanie od planety (loty w kosmos)? I na czym polega przeciążenie? My w ten moment powinniśmy osiągnąć taką siłę że żadna grawitacja nie zdoła zrobić cokolwiek. No chyba że jesteśmy od tej strony.. Pechowej. Chociaż może coś takiego nie jest wpisane w kod naszego świata. I taka akcja sprawiłaby pomieszanie działań. Symulacje mogą pokazać jak od (totalnego środka) planety każdy element leci względem 360stopni. Posiadając prędkość jaką miała planeta.. To gdzie jest te zatrzymanie? Wątpię by było to wpisane w nasz kod.. Najpewniej taki zabieg mówiąc potocznie.. Wyłączyłby grawitacje na naszej planecie. Tak byśmy to odczuli. Tak mi się zdaje bynajmniej.. Wyłączyłby grawitacje nie względem nas a całej planety. Może rozdrobnienie? Oddzielenie atomu od atomu? Kurde.. Jak teraz poddam się analizie to choć praca jest inna tak efekt ten sam. Nie zmieniłoby nas w papkę.. i nic by nie przetrwało. Efekt wyglądałby jak szybka zmiana wyświetlanej rozdzielczości w dół. Tyle że no właśnie.. Wszystko straciłoby właściwie masę.. I wszelaka grawitacja straciłaby znaczenie. Tyle że nie byłoby wielkich struktur jak człowiek, dom, kontynent.. Tylko atom obok atomu. Jeżeli zatrzymanie byłoby natychmiast to byłby to czas krótszy, milionowo krótszy.. od sekundy. Więc śmiem twierdzić że efektem lepu wszystko wróciłoby do swojej postaci zanim zauważylibyśmy różnice. Informacja nie zdążyłaby uciec.. Tak. Jestem tego pewny.. :D
@ikruss8502
@ikruss8502 8 жыл бұрын
mam pytanie co by się stało gdyby ziemia zaczęła tracić tą prędkość krążenia wokół Słońca stopniowo jak przy ,,spokojnym hamowaniu autem '' .Jak duże były by konsekwencje?
@tomek822
@tomek822 8 жыл бұрын
Skąd bierze się powietrze na międzynarodowej stacji kosmicznej? Jest ono dostarczane czy może w jakiś sposób odzyskiwane / wytwarzane?
@kajetanczerwinski3962
@kajetanczerwinski3962 8 жыл бұрын
Powierzchnia Marsa jest bogata w nadchlorany które sprawiłyby że hodowanie czegokolwiek w marsjańskiej glebie zabiłoby nas na dłuższą metę. I ich nie wydmuchniemy w kosmos bombą.
@martynagrzesiak
@martynagrzesiak 8 жыл бұрын
Jak to jest z określaniem położenia w kosmosie? Dla nas takim punktem odniesienia jest Słońce. I teraz to co mnie najbardziej interesuje: w jaki sposób latają satelity? Czy lecą pionowo, poziomo, czy w innej pozycji względem Słońca? Czemu satelity i sondy nie latają "na dół" pod Słońce, lub "na górę"? A może latają? Proszę o szybką odpowiedź :D
@toliman_proxima
@toliman_proxima 8 жыл бұрын
Latają tak jak potrzeba ;) Planety są mniej-więcej w tej samej płaszczyźnie, więc jak wysyłasz sondę do planety to też w tej płaszczyźnie :) Ale taka sonda Ulisses badająca bieguny Słońca krąży właśnie nad biegunami; )
@martynagrzesiak
@martynagrzesiak 8 жыл бұрын
+Toliman Dziękuję za wytłumaczenie :)
@misiuleczi7553
@misiuleczi7553 8 жыл бұрын
Jak wykonano zdjęcie "Głębokie Pole Hubble'a", skoro trwało to 11 dni, a sam teleskop jako sztuczny satelita musi krążyć wokół Ziemi, aby nie zacząć na nią spadać, to jak ustabilizowano go w tej jednej pozycji jednocześnie nie psując naświetlania i nie rozmazując obrazu ?
@DeamonSorrow
@DeamonSorrow 8 жыл бұрын
[P] Jak upchnąłeś biurko do statku w np. 13:00 jest widoczne :D Nadaje się i wygodne do podróży? :P
@daron4216
@daron4216 8 жыл бұрын
Jak wyglądał by wybuch słońca, z naszej ziemi ? Byłby to niesamowity błysk, czy może inne zjawiska.
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 8 жыл бұрын
Ciekawa struktura. To krater pouderzeniowy czy pozostałość po jakiejś aktywności geologicznej?
@maciek5666
@maciek5666 8 жыл бұрын
W jaki sposób jest szacowana masa ciał niebieskich we wszechświecie? Np. masa Ziemi jest szacowana na 6*10^24 kg, ale jest to masa określona dla siły grawitacji ziemskiej. Jak naukowcy szacują masę np. 10 km^3 asteroidy, która na Ziemi ważyłaby mniej niż na Księżycu. Czy jesteśmy "oszukiwani" i klasyfikowanie ciał niebieskich pod względem masy to tak naprawdę klasyfikowanie pod względem siły grawitacji czy może jest jakiś inny sposób na określanie masy ciała niebieskiego?
@FAniesamowity
@FAniesamowity 8 жыл бұрын
AstroSuchar: Co łączy buraka z obiadu i Jowisza? Odp: Czerwona plama Tak sucho że nawet słońce zgasło;)
@Arpatow
@Arpatow 8 жыл бұрын
Czytałem kiedyś o projekcie "Hovrapnir" (czy coś w tym guście). Chodzi tu o pierwszy międzygwiezdny statek kosmiczny. Było napisane, że będzie zasilany "sztuczną gwiazdą" - reaktorem, w którym zachodzi zjawisko fuzji jądrowej. Bynajmniej zastanawia mnie jedno - w jaki sposób przełożyć energię elektryczną na czynnik roboczy (materia wyrzucana z dysz w celu nadania statkowi prędkości) ?
@mateuszbasta124
@mateuszbasta124 7 жыл бұрын
Wytłumaczyłbyś dokładnie wżór E=mc2 ?
@mowmitrywialnie1334
@mowmitrywialnie1334 7 жыл бұрын
Mateusz Basta Sprawdź sobie na kanale emce
@AdamSG88
@AdamSG88 6 жыл бұрын
Pytanie: Gdyby ziemia zaczęła stopniowo wytracać swoją prędkość to grawitacja równocześnie będzie traciła na sile?
@glouver
@glouver 8 жыл бұрын
Poruszasz sie względem ziemi, nie samochodu. dlatego jest bezwładność ciała podczas hamowania. Kiedy samochód sie zatrzymuje, ciało nadal porusza się względem ziemi.
@demonikus
@demonikus 8 жыл бұрын
Nie dawno rozwarzalem stworzenie planow 4-ch stacji kosmicznych miedzy orbita Marsa a orbita Ziemi umiejscowionych na wspolnej orbicie w rownych odstepach. Chce uslyszec twoje zdanie w Astrofonie. Czy mialoby to jakis sens w podruzach miedzy Marsem a Ziemia i dalej, a moze nawet mozna by tam umiescic pozniej ,,magnetyczne/grawitacyjne wyrzutnie statkow kosmicznych lub sad,,?
@ryszardvendi4624
@ryszardvendi4624 8 жыл бұрын
Sub i pytanie (prawie jak lufa-pytanie). W odcinku o słońcu wspomniałeś, że stanowi ono 99,86% masy układu słonecznego. Z kolei w kilku innych stwierdziłeś, że odpowiednie ustawienie planet sprawi, że środek ciężkości układu słonecznego wysunie się nieco poza słońce i zarówno planety jak i samo słońce będą krążyć wokół tego środka. Czy to 0,14 procenta faktycznie potrafi aż tak "przeważyć" słońce? Jak to jest?
@dzeq92
@dzeq92 8 жыл бұрын
Skąd wiadomo jaki dystans pokonało światło z jakiejś odleglej gwiazdy lub galaktyki do Ziemi? Jak się oblicza te odległości?
@oldipidlo
@oldipidlo 7 жыл бұрын
To szalenie ciekawe, a złapmy ziemię w "siatkę" (jej skalistą powłokę) i załóżmy, że w skutek tego powstałoby zagęszczenie masy pozwalające utworzyć czarną dziurę. Wtedy odrywa się swobodnie wszystko na niej umieszczone z jednej strony, ale po chwili wraca do czarnej dziury bo ma za małą prędkość ucieczki. Oczywiście taka czarna dziura zostaje na orbicie z przeciwnym spinem.
@specpak
@specpak 8 жыл бұрын
Czy sondy są wypuszczane z ziemi tylko jakby poziomo w stronę planet ( bo chyba planety nie są chyba odchylone zbyt wiele od siebie) Czy jakieś sondy zostały wysyłane pionowo tak jakby w górę naszego układu słonecznego?
@Rindebucke
@Rindebucke 8 жыл бұрын
Słyszałem, że pewien astronom obliczył, że by zniszczyć planetę potrzeba 2*10^32 żuli. Jeżeli Ziemia straci przez zatrzymanie się energię kinetyczną, a ma jej przyjmuje 2,7 *10^27 żuli. To można założyć, że to znacznie za mało by zniszczyć naszą planetę :D
@pawegorka8589
@pawegorka8589 8 жыл бұрын
chyba najlepszy film od kilku miechów :D
@PanSzafa
@PanSzafa 8 жыл бұрын
Opowiedział byś coś o brązowych karłach. Czy to nadal gwiazdy czy już jednak gazowe olbrzymy ?
@ZahaneroPL
@ZahaneroPL 8 жыл бұрын
[P] Czy możliwa jest taka prędkość obrotowa planety (Dla uproszczenia gazowej), że spłaszczyła by się na tyle żeby być dyskiem ?
@krzyzak06
@krzyzak06 8 жыл бұрын
Dlaczego cokolwiek miałoby się palić? Przecież prędkość wszystkich obiektów powinna być podobna do prędkości, z jaką porusza się atmosfera (kierunek i zwrot także podobny).
Dlaczego nie widać gwiazd z ISS?(eksperyment) - AstroFon
14:37
Astrofaza
Рет қаралды 178 М.
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 3,2 МЛН
Вы чего бл….🤣🤣🙏🏽🙏🏽🙏🏽
00:18
The Joker saves Harley Quinn from drowning!#joker  #shorts
00:34
Untitled Joker
Рет қаралды 67 МЛН
7 Days Stranded In A Cave
17:59
MrBeast
Рет қаралды 83 МЛН
Jak obserwujemy czarne dziury i Broń w kosmosie - AstroFon
17:01
Czy da się terraformować Księżyc - AstroFon
14:01
Astrofaza
Рет қаралды 536 М.
"Testy płci" w sporcie [komentarz]
53:20
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 536 М.
Dlaczego nie warto grać w LOTTO?
21:32
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 1,1 МЛН
prof. Andrzej Dragan - "Czym czas różni się od przestrzeni?"
18:56
Politechnika Gdańska
Рет қаралды 266 М.
Rdzeń demona - plutonowa kula, która zabiła dwóch naukowców
20:17
INTEL MA GIGANTYCZNY PROBLEM. Z PROCESORAMI.
17:34
TechLipton
Рет қаралды 98 М.
Czarne słońca i pocisk w kosmosie - AstroFon
9:03
Astrofaza
Рет қаралды 260 М.
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 3,2 МЛН