Cudowne technologie, których powinniśmy się bać - POP Science #88

  Рет қаралды 125,692

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Пікірлер: 334
@123drx
@123drx Ай бұрын
Czekam na sztuczne organy z systemem subskrypcji. Spóźnisz się z miesięczna opłata za cyber oczy to ci obniża rozdzielczość:D
@refluksje
@refluksje Ай бұрын
Serial: "Upload"
@robertm.7617
@robertm.7617 Ай бұрын
film "RepoMan" - zgodnie z warunkami subskrypcji, został Pana(-i) poinformowany, iż w wypadku powstania zaległości w spłacie rat, windykacja wątroby, może spowodować ustanie czynności życiowych.
@JustFor-dq5wc
@JustFor-dq5wc Ай бұрын
Panie Leszku, świat jest z natury niesprawiedliwy i czasem trzeba pomóc tym bardziej nieszczęśliwym. Jako osoba urodzona w dużym mieście, w normalniej rodzinie, miał Pan dużo więcej możliwości niż ktoś z Kajtkowa w rodzinie alkoholików. Część ludzi sobie zwyczajnie nie radzi, i nie jest to lenistwo. Marudzenie na pomoc społeczną wynika z niewiedzy i próby uproszeczenia złożonych tematow, bo "skoro ja moglem, swoją bardzo ciężką praca, to i wszyscy mogą". To bardzo naiwne myślenie osób ograniczonych. Fajnie byłoby gdyby wszyscy uczyli się i dbali o formę całe swoje życie, ale to niemożliwe.
@kanaldawida
@kanaldawida Ай бұрын
Jestem programista niemalże 10 lat. Korzystam z copilota z chatagpt oraz mimo tego że często potrafią wprowadzać w błąd to zgadzam się że są bardzo pomocne. Nie zgadzam się natomiast z tym, że niewielu ludziom odbiera to pracę. Wpływ jest dość spory a szczególnie widoczny u młodszych programistów.
@marianpe5773
@marianpe5773 Ай бұрын
Będzie jeden pracownik kierujący a.i w każdej dziedzinie, zamiast kilku dziesięciu czy kilku tysięcy, wszystko tylko kwestia czasu
@damianpultyn7849
@damianpultyn7849 Ай бұрын
@@kanaldawida Podobnie jest w wielu dziedzinach designu. Dla wielu obecnie to glownie narzedzia ulatwiajace prace, natomiast mocno wymiotlo „juniorow”, bo to wlasnie ich zadania latwo scedowac na ai.
@heniudamian534
@heniudamian534 Ай бұрын
Nadal jednak potrzeba kogoś kto będzie tym zarządzał i pisał do chatagpt. W ten sposób mozna zoptymalizować ilość miejsc pracy z 3 do 2 ale nie zredukujesz tego tylko do szefa projektu, proste skrypty/makra jasne napiszesz w 5 minut ale do tego nie zatrudniasz programisty tylko masz gotowy projekt w filmie na yt lub na stackoverflow. Imo nadal potrzeba programistów tylko teraz zamiast na 8h pracy masz 6h debugowania programu ze stackoverflow, masz debugowanie 4h z chatemgpt, jak dla mnie same plusy. Jeśli całą twoją pracę może wykonać średnio ogarnięty bezmózgi robot, to może nie jesteś tak wyjątkowy jak ci się wydaje.
@punk3900
@punk3900 Ай бұрын
Odbierze prace której nikt i tak nie chce, czyli wklepywanie i przeklejanie ze stack overflow ;)
@filipgolewski5357
@filipgolewski5357 Ай бұрын
Stack już umarł, niech żyje Claude
@przemysawbury8630
@przemysawbury8630 Ай бұрын
Zrobicie Panowie kiedyś odcinek o sondach kosmicznych, co z Voyagerami gdzie są, dokąd zmierzają, co jeszcze mogą itp
@robertm.7617
@robertm.7617 Ай бұрын
od tego jest AstroKawa...
@johnd4788
@johnd4788 Ай бұрын
Największe zagrożenie jest takie, że słuchamy podkacstow wiecznie i wciąż, w samochodzie, w autobusie w kiblu. Tj powiedział Dukaj, nie mamy już swoich myśli, bo cały czas czegoś słuchamy. Od czasu do czasu trzeba wyłączyć nasze telefoniki, żeby posłuchać swoich własnych myśli.
@JustFor-dq5wc
@JustFor-dq5wc Ай бұрын
Ważne jest by słuchać ludzi mądrzejszy od siebie, nie głupszych.
@mareksobierajski3397
@mareksobierajski3397 Ай бұрын
Po tym odcinku lubię Pana Leszka jeszcze bardziej, czuć dobre poglądy na wiele spraw
@Shredonus
@Shredonus Ай бұрын
Ta cenzura mnie wykańcza psychicznie... wolność słowa... 9:23 a to "bomba" nie jest jeszcze pod cenzurą? Ręce opadają. Ja wiem, że to nie Wasza wina, ale serio... jeszcze trochę i będzie podobna cenzura jak w Robloxie... dosłownie co trzecie sowo wygwiazdkowane.
@marianpe5773
@marianpe5773 Ай бұрын
A będzie gorzej bo ai będzie mogło cały odcinek przeanalizować i zablokować przez rozumienie kontekstu
@GamingowyTata
@GamingowyTata Ай бұрын
To w astrofazie ktos jest nadwrazliwy .
@marcinmarek9302
@marcinmarek9302 Ай бұрын
?
@lukasallvaro7007
@lukasallvaro7007 Ай бұрын
Mnie też to wkur... 😉
@Bajol21
@Bajol21 Ай бұрын
Demonetyzacja. Dlatego takich słów się „unika”
@pszczolojamnik
@pszczolojamnik Ай бұрын
bezkrytycznie przyjmuje papke do ust podczas oglądania popscience :) pozdrawiam i dziękuję
@dariusz9605
@dariusz9605 Ай бұрын
Hehe, rzułty kubek. Pope science.
@DAMIANDamianD
@DAMIANDamianD Ай бұрын
I tak mialem napisać kom dla zasięgu . Wiec po prostu , wybrałem ten komentarz , żeby cos sensownego napisać 😂😂😂
@papiez8015
@papiez8015 Ай бұрын
Jeszcze jak
@Alienfromorionwomen
@Alienfromorionwomen Ай бұрын
​@@papiez8015😂😂😂 hahaha no aż się oplułam że śmiechu 😂
@taltos9467
@taltos9467 Ай бұрын
"Jak kierujesz autem, nie pisz SMS-ów!" - O.S.T.R.
@s1cler
@s1cler Ай бұрын
23:25 Są plusy dodatnie i są plusy ujemne 🤣😂 haha spoko słucham dalej jest zacnie! :D
@MaximusTDM
@MaximusTDM Ай бұрын
Stary tekst. Kolega nowy w pop science?
@s1cler
@s1cler Ай бұрын
@@MaximusTDM można tak powiedzieć :D
@ukaszpraca187
@ukaszpraca187 Ай бұрын
#1:27:27 "Rozwaliło mi piekarnik rozwaliło Coś zrobiła ty rozwalająca siło Jak jest zbudowany świat Stał piekarnik tyle lat Z piekarnikiem teraz bez Nie powstrzymam się od łez"
@JarogniewBorkowski
@JarogniewBorkowski 23 күн бұрын
Swój chłop, wszystko bierzesz na chłopski rozum. Cenię Cię za to i ślę wesołych świąt 🎉
@marcinmarcin5496
@marcinmarcin5496 Ай бұрын
Pan samochodzik Pana Leszka mnie rozwalił. Świetnie się Was słucha.
@radexw33
@radexw33 Ай бұрын
Nowy odcinek i wieczór od razu staje się lepszy!
@ack4635
@ack4635 Ай бұрын
Jak na razie to mamy wysyp na YT kanałów z lektorem SI, taka kiła że uszy więdną od słuchania majaczenia sztucznej inteligencji. Dużo jeszcze wody w Wiśle uplynie dopuki SI będzie można słuchać z przyjemnością, tak więc spokojnie - dla twórców wartościowych treści pracy nie braknie.
@mateuszzondek6132
@mateuszzondek6132 Ай бұрын
No to fakt, ale kwestia miesięcy, że trudno będzie rozróżnić. Język polski się broni trochę, ale szybko nauczą do perfekcji. Wtyczki darmowe, a premium jest kolos różnica.
@leszekbzdura7337
@leszekbzdura7337 Ай бұрын
Widziałeś pierwsze gry na konkuter? 😅
@kowies
@kowies Ай бұрын
Ale błędów ortograficznych SI chyba nie robi? ;) "dopuki"
@ClintDempsey-dh1iv
@ClintDempsey-dh1iv Ай бұрын
Dopuki?
@kowalskijan1963
@kowalskijan1963 Ай бұрын
Skąd takie zaufanie dla ludzkiej inteligencj i moralności? Czy sztuczna inteligencja potrafi celowo wprowadzać w błąd zaplanować totalne oszustwa i masowe zbrodnie. Jesteśmy świadkami i ofiarami zapaści ludzkiej moralności i ludzkiej inteligencji.
@dominikwasilewski1599
@dominikwasilewski1599 Ай бұрын
Żeby żyć trzeba jeść, żeby jeść trzeba żyć... Sp. Major Suchodolski Nie spodziewałem się że usłyszę to też od Leszka 😂
@SlawcioD
@SlawcioD 22 күн бұрын
@1:30:00 idealnie wpisuje się historię Leszka film "Christine" z 1983 roku. Został on oparty na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. W filmie Chevrolet Bel Air z 1958 roku (choć w książce to Plymouth Fury z tego samego roku) zostaje opętany i zaczyna wpływać na życie swojego właściciela.
@bartoszsternal9067
@bartoszsternal9067 Ай бұрын
W Odysei Kosmicznej 2001 małpolud zabił nie małpoluda, a tapira by stado małpoludów miało co jeść. Tak więc zastosowanie dobre, czy niedobre? Zaś co do pieniądza, to w każdej godpodarce barterowej (np. staroegipskiej) istniały towary, które służyły do gromadzenia majątku i pośrednictwa wymiany, bardzo popularna była np. sól. Wymiana każdego dobra na każde inne byłaby szalenie niepraktyczna.
@JAmonOfficial
@JAmonOfficial Ай бұрын
Panie Leszku świetna koszulka !
@mikolaj98p47
@mikolaj98p47 Ай бұрын
AI stworzy miejsca pracy, lecz będzie ich mniej niż ich zabierze. Do szycia potrzeba powiedzmy 100 szwaczek, zakład zastąpił 80 szwaczek maszyną, 20 szwaczek zajmuje się poprawkami i rzeczami trudnymi dla maszyny, do serwisu maszyny potrzeba powiedzmy 5 serwisantów. Jaki jest bilans miejsc pracy? 75 miejsc pracy znikło. Tak samo będzie z AI. Do utrzymania serwerów nie potrzeba tylu administratorów co pracowników którym zabrała pracę, tak samo z nauczycielami/moderatorami nauki. Jeszcze do AI, kilka filozoficznych pytań: Czym jest moralność? Jeśli jedziemy jest zagrożona matka oraz dziecko a mamy możliwość uratowania tylko jednej osoby to kogo wybierzemy? Gdy mamy przekazać tragiczne wieści lecz możemy powiedzieć że nic nie wiemy, to co lepiej powiedzieć, tragiczną prawdę która zabi** osobę której to powiedzieliśmy, czy przemilczeć prawdę? Moralne rozterki które nie mają jednej odpowiedzi, każdy na te rozterki odpowie inaczej, jak możemy dać taki "moralny" drogowskaz dla AI, wybierzemy "moralność" większości ludzi, a co jeśli większość ludzi ma złą moralność, co jeśli w większości ludzi są różne poglądy na to? AI to więcej pytań niż odpowiedzi od którego dodatkowo wymagamy by zachowywało się jak ludzie. A pytanie czy ludzie mają prawidłową moralność? Jeśli moralnie dobrym jest nieść dobro, to czy z chęci niesienia dobra nie można się zapędzić w złą ścieżkę? Co do konfabulowania przez chatGPT czy copilot (GPT4.0): ile razy sprawdzałem te narzędzia odnośnie specjalistycznych zagadnień i zauważyłem błąd, czy to w samej treści czy obliczeniach i zwróciłem uwagę na błąd to powtarzało błąd, w końcu się wkurzyłem, znalazłem wzór ogólny do każdego zagadnienia, przekształciłem samemu, obliczyłem sam, i to co obliczyłem potwierdziło to co były w świecie rzeczywistym (głównie straty mocy w elektronice i elektryce), oba modele GPT konfabulowały. W przypadku baz danych, każde zapytanie które podały te dwa modele wywalały serwer (w przenośni), zapytania były całkowicie nieużyteczne, a jak zadałem optymalizacje zapytania to z mojego wstępniaka który zajmował niecałe 2 minuty, to optymalizacja przez GPT spowodowała czasy zapytań rzędu 10 do kilkudziesięciu minut.
@SajmonErr
@SajmonErr Ай бұрын
Hey mysle ciagle o jednym paradoksie, a mianowicie że jesli człowiek cofną sie w czasie i dotkna samego siebie. Bo ta sama meteria nie moze istnieć w tym samy czasie ale jesli materia zmienia sie w czasie zgodnie z jakimś tam prawem. To czy my z przyszłosci składamy się z innej materii niż nasz odpowiednik z przeszłosci i się nic nie stanie????
@grzegorzigra
@grzegorzigra Ай бұрын
Ciekawa rozmowa, dziękuję.
@AlcatrazXable
@AlcatrazXable Ай бұрын
ZABRANIAM! NIE POZWALAM!!! Słucham Was do śniadania/obiadu/kolacji. Oplułem się 3x 😅 z tych żartów byłby dobre shortsy na tik toka. Pomyślcie o tym ❤
@zickoxgamesaxr3828
@zickoxgamesaxr3828 Ай бұрын
Wyjaśnicie kiedyś jasnowidzów? Jak np. Jackowski, bo mnie już denerwuje to jak udaje, że posiada jakieś nadprzyrodzone moce, a to tylko papuga programów geopolitycznych.
@TomaszGostkowski-u1f
@TomaszGostkowski-u1f Ай бұрын
Mnie też cała ezoteryka.❤
@MaximusTDM
@MaximusTDM Ай бұрын
@@zickoxgamesaxr3828 polecam książkę Kabalista Remigiusza Mroza ;)
@papiez8015
@papiez8015 Ай бұрын
Byl niedawno odcinek o wrozbach itp szukajcie a znajdziecie
@leszekbzdura7337
@leszekbzdura7337 Ай бұрын
Jest na kanale zero spoko materiał wystarczy wpisać nazwe kanału i dodać wróżby. Tak poza tym tez mi sie wydawało że poruszali tu ten temat.
@zickoxgamesaxr3828
@zickoxgamesaxr3828 Ай бұрын
@@leszekbzdura7337 mówili w nim, że jasnowidzenie przedstawią w osobnym programie
@paweldraws7800
@paweldraws7800 Ай бұрын
Ciekawe, czy większość ludzi się nie odklei od takich mediów, gdzie narracje do wydarzeń nie będą miały elementu błędu ludzkiego, tylko wszystko będzie oparte na kompilacjach materiałów zestawianych i dogenerowanych przez ai. Obecnie część konsumentów konwencjonalnych mediów, mimo wciągnięcia w wir polaryzacji i wzorców podkorowo warunkujących poglądy i przekonania (chodzi o emocje i instynkty), jest w pewnej grze, gdzie mogą doszukiwać się chwytów retorycznych i innych zabiegów propagandowych, inni patrzą tylko na fakty bez ubierania w stronnicze narracje. Inni bardziej egocentrycznie doszukują się potwierdzenia przekonań i uprzedzeń. A może kiedyś ludzie się uwolnią od narracji i przestanie ich interesować faktualna informacja, co ma dobre i złe skutki społeczne.
@amon3128
@amon3128 Ай бұрын
Panie Leszku, to w aucie co się psuło to się nazywa moduł komfortu, taka zespolona elektronika do sterowania różnymi funkcjami. Dzięki temu można włączać w aucie niektóre funkcje, których nie programowano fabrycznie, ale minusem jest to, że gdy padnie część np. od wycieraczek to trzeba zmienić cały moduł.
@geo-polityko-historia3561
@geo-polityko-historia3561 Ай бұрын
10:33 Nóż pochodzi od ostrego kawałka krzemienia, który służył przede wszystkim do krojenia skór. Zresztą to były małe kawałki najczęściej z jedną stroną ostrą. Człowiek pierwotny miał więcej rzeczy do roboty niż dźganie kogoś. Zresztą prościej było walnąć maczugą lub rzucić kamieniem. 12:15 Taa, 2% PKB to tyle samo pary. 16:05 OK, mam dość tych bzdur.
@lifestealer3630
@lifestealer3630 Ай бұрын
Rozpieszczacie nas taką ilością Leszka
@masterm4328
@masterm4328 Ай бұрын
no nareszcie ile czekac mozna na nowe xD ppozdrawiam
@radoslawtryniecki5230
@radoslawtryniecki5230 Ай бұрын
Czesc panowie bardzo lubie was sluchac.jak kupic wasza koszulke? Pozdrawiam.❤
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc Ай бұрын
Bez smartłocza, który ma różne czujniki, człowiek może nie wiedzieć, że jeszcze żyje.
@bladlogiczny7711
@bladlogiczny7711 Ай бұрын
Podobnie jak bez 101 badań testów, analiz i orzeczeń medycznych nie może wiedzieć iż jest wystarczająco zdrowy aby żyć i móc zamiatać ulice jako cieć.
@srodonmichal
@srodonmichal Ай бұрын
Bardzo przyjemny odcinek. Dobrze się to oglądało
@JuraMalopolska
@JuraMalopolska Ай бұрын
I bardzo delikatny dla tych nowych technologii, poza AI masz jeszcze roboty, cyborgi, wcztywanie mózgu ludzkiego i innych żyjątek do kompa itd. To jest początek matrixa! i to trzeba zatrzymać! Może będziesz miej cierpiał, był wieczny ale za cenę tego że to nie będziesz prawdziwy ty! Kumasz? pełna niewola i nawet nie od dyktatorów tylko od maszyn!!!!!!!!!!!!
@magorzatapatrzykat1384
@magorzatapatrzykat1384 Ай бұрын
00:23:03 ciekawa jestem czy podobnie mieli woźnice, kiedy pojawiały się auta... No żeby koń był koniem. Co ciekawe zataczamy swego rodzaju koło. Koń także skanował otoczenie, unikał przeszkód i bez naszej ingerencji potrafił dowieźć nas do celu. 😂
@welchianachi7707
@welchianachi7707 Ай бұрын
Tak mi przyszło na myśl "Kamyk na niebie (Pebble in the Sky) Powieść autorstwa: Isaac Asimov"
@zickoxgamesaxr3828
@zickoxgamesaxr3828 Ай бұрын
Może popscience z najlepszymi serialami sci-fi np. Doctor Who
@jvr115
@jvr115 Ай бұрын
Oj Panie Leszku... bez pieniądza, to fryzjer by nie mógł kupić chleba od łysego piekarza. A tak fryzjer ostrzyże kowala, kowal podkuje konia młynarzowi, a ten sprzeda mąkę piekarzowi. Piekarz sprzeda chleb całej wiosce i nabędzie co mu trzeba, chodząc z poręczną sakiewką, a nie bujając się po zagrodach z wozem czerstwiejących bochenków, nagabując, by ktoś ktoś wziął więcej niż potrzebuje, to będzie miał na wymianę, gdyby chciał się ostrzyc.
@koliber_cb
@koliber_cb Ай бұрын
Dziękuję 😉
@marekborecki1116
@marekborecki1116 Ай бұрын
34:20 i 35:30 film "Ja, robot" do tego nawiązuje. Tylko tam generalnie ludzie zostali uznani za zagrożenie dla samych siebie.
@rastafer7601
@rastafer7601 Ай бұрын
Świat sie zmienia, kiedyś człowiek musiał umieć upolować i rozebrać dzika, a dziś jak obsłużyć np jakiś program AI, za 20 lat będą jeszcze inne umiejętności potrzebne - normalna kolej rzeczy.
@mariuszzjezdzalka
@mariuszzjezdzalka Ай бұрын
Witam, Leszku mógłbyś proszę podać jakieś swoje źródła informacji o umieszczaniu dzieci w szkołach specjalnych z powodu zmian psychologicznych związanych z wpływem technologii? Wspomniałeś o tym w ostatniej minucie filmu.
@vmaxguy2610
@vmaxguy2610 Ай бұрын
Z tego co wiem, to nóż, w postaci odpowiednio ułamanego krzemienia, pierwotnie powstał do tego żeby oskórować zwierzynę i porcjować mięso.
@JAmonOfficial
@JAmonOfficial Ай бұрын
No nareszcie !!! 😁😁😁
@aleksanderallien6169
@aleksanderallien6169 Ай бұрын
17.08 jak Kopernik mógł coś takiego mówić jak w koronie było 6 niezależnych menic od siebie i tylko jedna należała do króla do tego w polsce były używane różne waluty z różnych krajów. Rozwińcie wontek.
@dienicy
@dienicy Ай бұрын
Cos leszkowi zabijanie ciezko przez gardlo przechodzi ;P
@robertandruszkiewicz3799
@robertandruszkiewicz3799 Ай бұрын
Nareszcie 😊pozdrawiam serdecznie
@erykniedbaa6880
@erykniedbaa6880 Ай бұрын
Jeśli samochód który chce kupić ma zaprogramowane ratowanie czyjegoś życia kosztem mojego i moich pasażerów to powinno to być na pierwszej stronie umowy. Albo niech każdy sam sobie ustawi jak ma ten samochód reagować. Minimalizować ryzyko tak ale nie powodować czołowe zderzenie tak jak to już widziałem na jednym filmie że auto samo skręciło aby ominąć pieszego który się przewrócił i doprowadziło to do czołowego zderzenia. Hamować zawsze ale zmiana kierunku jazdy na kolizyjny to próba morderstwa
@Przemek1973r
@Przemek1973r 6 күн бұрын
Budda dokładnie tłumaczy czym jest świadomość, i że nasze poczucie ja jest iluzoryczne 😀 psychologia ewolucyjna też dochodzi do wniosku że poczucie ja powstało na drodze ewolucji jest iluzoryczne 😀
@MaximusTDM
@MaximusTDM Ай бұрын
Ile szyb trzeba zużyć, żeby zbudować szybowiec 😂
@Kruszec333
@Kruszec333 Ай бұрын
Żadnej 🤔
@robertm.7617
@robertm.7617 Ай бұрын
Ilu księży mieszka na Księżycu?
@MaximusTDM
@MaximusTDM Ай бұрын
@@robertm.7617 a ile żydów w Izraelu? Zero, bo nie ma takiego kraju.
@szellixbeatz
@szellixbeatz Ай бұрын
Nikt nie powiedział ani słowa o łapie Leszka, a powinien bo jest o czym ;)
@mrmenace140
@mrmenace140 Ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie ❤
@Chondryt_weglisty
@Chondryt_weglisty Ай бұрын
Pozdrawiam.
@19kafar85
@19kafar85 Ай бұрын
35:40 Fajny przyklad byl w GB AI dostala zadanie sporzadzic rozklad jazdy pociagow tak aby nie bylo opoznien Wynikiem bylo wyeliminowanie pociagow bo to one odpowiadaly za opoznienia
@aleksanderallien6169
@aleksanderallien6169 Ай бұрын
O uwielbiam te książki Andrzej Zajdel.
@popiel.
@popiel. Ай бұрын
I git dobrze poszłuchać, Prof. Leszek, zawsze na probsie!
@milan132
@milan132 Ай бұрын
O zagrożeniach technologii jest w książkach Jana Białka ,,Tech"
@letsride004
@letsride004 24 күн бұрын
1 w nocy a ja brechtam z opowieści pana Leszka o nawiedzonym samochodzie 🤣 komputer komfortu...dywany zamawia
@andrekasztelan7104
@andrekasztelan7104 Ай бұрын
Super
@ukaszslupkowski294
@ukaszslupkowski294 Ай бұрын
12:00 podsumowanie naszej cywilizacji w jednym długim zdaniu 👍🏼
@emiliamail
@emiliamail Ай бұрын
Bardzo lubię obu panów prowadzących i chętnie oglądam całą serię, ale zauważyłam, że zdarza się Wam powtarzać popularne fake newsy o Chinach - np o social credit system, czy o tym, że na chińskim odpowiedniku tiktoka są same materiały edukacyjne. Polecam podcast "Mao powiedziane", poza tym, że obala on wiele z takich popularnych historyjek rodem niemal z "Jasnej Strony", to można się też dowiedzieć wiele o chińskim społeczeństwie i czasem popkulturze (np. mają odcinek o "Problemie Trzech Ciał"). Porusza też tematy związane z obecną polityką i gospodarką, w razie potrzeby z tłem historycznym, a jednocześnie w łatwej do strawienia formie. Podcast jest prowadzony przez troje Polaków mieszkających przez dłuższy czas w Chinach, studiujących tam i pracujących. Pozdrawiam.
@Alienfromorionwomen
@Alienfromorionwomen Ай бұрын
Ja mam jak Pan Lechu❤ też się fascynuje 😊 UFO Ogólnie astrofaza ❤ spoko kanał
@mtsz3522
@mtsz3522 Ай бұрын
Jak to mówią, jesli nie my to chiny. Trzeba inwestować w najnowsze technologie zeby sie nie obudzić z ręka w nocniku.
@NeonelLoreck
@NeonelLoreck Ай бұрын
2:09:54 - Uczy i zapamiętuje, ale pamięć ma malutką. Trochę szkoda. Też wybieram Sol... Najczęściej. Ciekawie odpowiada jeśli każe się wejść w rolę Jarvisa, bądź Avy. Polecam, choć pewnie macie to już ogarnięte dawno. Z Losem, Pany!
@nietoperek75
@nietoperek75 Ай бұрын
Jestem osobą niedowidzącą(oczy mam zdrowe ale nerw w zaniku).Książki papierowe są dla mnie niedostępne.Więc na smartfonie ma dwie aplikacje do audiobooków .Na jednej aplikacji mam 1350 zakupionych prze ze mnie a na drugiej aplikacji mam abonament na słuchanie audiobooków.
@adamradzikowski271
@adamradzikowski271 Ай бұрын
Komentarz dla zasiegow
@JarogniewBorkowski
@JarogniewBorkowski 21 күн бұрын
39:00 Wyobraźmy sobie sytuację, jak autonomiczny pojazd mnie potrąca, bo po głębokiej analizie stwierdza, że ja bym umarł i tak wcześniej niż jego pasażerowie.
@JarogniewBorkowski
@JarogniewBorkowski 23 күн бұрын
Proszę przytocz tę sprawę ko 37:29 prawnika. To ciekawy tenat
@user-jdr93q8yer9g
@user-jdr93q8yer9g Ай бұрын
Łysy Terminator 😂
@NorbertKarpo
@NorbertKarpo Ай бұрын
Chyba łysy diabeł😂😂😂
@zickoxgamesaxr3828
@zickoxgamesaxr3828 Ай бұрын
Autonomiczne pojazdy powinny posiadać fotele amortyzujące każdy wypadek drogowy, trochę jak siedzenia na kolejce górskiej. W razie wtargnięcia pieszego na pasy takie auto wybierze uniknięcie zderzenia z pieszym minimalnie ryzykując zdrowiem pasażerów ponieważ wszystkie środki bezpieczeństwa zostaną aktywowane.
@Alienfromorionwomen
@Alienfromorionwomen Ай бұрын
A koszulki Damskie takie od Pana Lecha sa do nabycia ? XS / S bym wziela ❤❤❤❤
@danieldeszcz8954
@danieldeszcz8954 17 күн бұрын
Moduł komfortu był kiedyś dodawany aby wzbogacić model podstawowy (zmienić opcje podstawową w bogatszy pokazywał on na przykładktora żarówka jest spalona)
@tam31433
@tam31433 Ай бұрын
Ten car z południa to netanyahuj?
@rodzinabednarz6013
@rodzinabednarz6013 Ай бұрын
Dzien Dobry
@19kafar85
@19kafar85 Ай бұрын
51:00 Wyszukanie 400 odpowiedzi w 10 dokumentach to kilka dni pracy jednej osoby Zagonienie odpowiednio uzbrojonej AI do tej roboty to 30 minut Reszte czasu mozna poswiecic na weryfikacjr tych odpowiedzi recznie lub innym Chatem
@Mazi0.0
@Mazi0.0 Ай бұрын
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że pop science z takim duetem to złoto polskiego KZbin. 🍻
@JustFor-dq5wc
@JustFor-dq5wc Ай бұрын
Od siebie dodam, ze Qstar2 w testach na AGI (ARC AGI test) osiągnął średnia człowieka. Wyniki czekają na publikację. Dodatkowo polecam sprawdzić czat Deepseek (openaource z Chin), który mowi po polsku, jest bardzo dobry z matmy (równania różniczkowe rozwala) i pokazuje swoję "myśli". To jest jak rozmawianie z kimś i czytanie w ich myślach. Dziwne uczucie.
@ukkam7656
@ukkam7656 Ай бұрын
ogarnięci miliarderzy uzywają noki 3310 a nie smartfonów.
@1lubo1
@1lubo1 3 күн бұрын
Tak, na pewno znasz wielu miliarderów i nie raz słyszysz trzaski, gdy rozmawiają przez te stare telefony :) jeszcze napisz, że własną sieć telefonii komórkowej posiadają.
@elizapszczolkowska7695
@elizapszczolkowska7695 Ай бұрын
Komentarz👍👍👍
@danieldeszcz8954
@danieldeszcz8954 17 күн бұрын
Zaproście do programu dr Dawida Białka to geolog z krwi i kości bo nie można rozmawiać o kosmosie bez geologi
@NorbertKarpo
@NorbertKarpo Ай бұрын
Szkoda że zmieniliscie tydzień nadawania bo zawsze miałem popołudni i mi się fajnie was słuchało (Leszka) w pracy A w domu to już nie ma tyle czasu wolnego😂😂😂
@marianpe5773
@marianpe5773 Ай бұрын
To oglądaj następnego dnia😅
@MaximusTDM
@MaximusTDM Ай бұрын
​@@marianpe5773w sumie niegłupie
@marianpe5773
@marianpe5773 Ай бұрын
@@MaximusTDM odroczona gratyfikacja😅
@paweldraws7800
@paweldraws7800 Ай бұрын
Powiedziałeś(-aś): A teraz stwórz dwóch dyskutantów którzy popełniają zarówno błędy logiczne, jak poznawcze, tylko w sposób esencjonalny. ChatGPT powiedział: ChatGPT Oto dwaj dyskutanci: Postać 1 - Sofista Przypadkowy (Sofos) Charakterystyka: Sofos używa skomplikowanego języka i pozornie logicznych struktur, ale jego argumentacja pełna jest błędów logicznych, takich jak sofizmaty, fałszywe dychotomie i argumenty ad hominem. Sofos jest mistrzem manipulacji językowej, ale często gubi się w swoich konstrukcjach. Postać 2 - Empiryk Naiwny (Empir) Charakterystyka: Empir opiera się wyłącznie na swoich doświadczeniach i intuicjach, ignorując dowody naukowe i zasadność generalizacji. Popełnia błędy poznawcze, takie jak efekt potwierdzenia, dostępność heurystyczna i zbyt duża pewność siebie w ocenie rzeczywistości. Temat dyskusji: Czy ludzie są w stanie podejmować decyzje całkowicie racjonalnie? Sofos: Racjonalność to idealny stan umysłu, ale przecież idealne byty nie istnieją! Dlatego każda decyzja, którą ktoś uważa za racjonalną, jest z definicji irracjonalna. Jak można twierdzić inaczej, skoro ludzie zawsze kierują się interesem własnym, a ten z kolei jest tylko maską egoizmu ukrytego pod płaszczykiem logiki? Empir: Nie zgadzam się. Moim zdaniem ludzie podejmują decyzje racjonalnie, jeśli kierują się tym, co widzą i znają. Ja na przykład zawsze podejmuję decyzje racjonalnie - wiem, co działa w moim życiu. Jeśli coś mnie osobiście przekonało, to znaczy, że jest racjonalne. Nie potrzebuję żadnych dodatkowych analiz czy teorii. Sofos: To, co mówisz, jest typowym przejawem ignoranckiego redukcjonizmu. Twierdzisz, że twoje doświadczenia są miarą racjonalności? Ależ to nonsens! Czy kiedykolwiek zastanowiłeś się nad tym, że twoja percepcja jest ograniczona przez język i kulturę? Nawet twoja logika jest tylko soczewką ideologiczną! Empir: Nie. Jeśli widzę, że coś działa, to działa. Na przykład, kiedy jem zdrowe jedzenie, czuję się lepiej. To jest dowód. Twoje mądrzenie się o ideologiach to tylko sztuczna komplikacja. Ludzie działają na podstawie tego, co znają i co im pomaga - a to jest racjonalne. Sofos: Twoje przykłady są anegdotyczne i nie dowodzą niczego poza twoim wąskim punktem widzenia. Racjonalność wymaga analizy na poziomie meta-logiki. Nie można oddzielić decyzji od systemu, w którym powstają, a systemy są z natury irracjonalne, bo opierają się na aksjomatach, których nie można dowieść! Empir: Ale po co ci jakieś aksjomaty? To takie wymyślanie problemów na siłę. Skoro coś działa w praktyce, to wystarczy. Twój cały wywód brzmi, jakbyś próbował udowodnić, że decyzje są irracjonalne tylko dlatego, że nie pasują do jakiegoś abstrakcyjnego wzoru. Sofos: Nie rozumiesz istoty problemu. Twoje „działa” to jedynie iluzja efektywności. Przykład: statek Tezeusza - czy gdy wymienisz wszystkie części, to nadal jest ten sam statek? Podobnie decyzje, które wydają się racjonalne, są jedynie rekonstruowane w pamięci. Twój „rozsądek” to jedynie pochodna złudzeń retrospekcji! Empir: A ty cały czas udowadniasz, że jesteś oderwany od rzeczywistości. Ludzie podejmują decyzje w praktyce, nie w filozoficznych paradoksach. Możesz sobie teoretyzować o statkach, ale to ja w realnym świecie wybieram, czy zjeść jabłko, czy chipsy. I racjonalnie wiem, co jest lepsze. Obaj dyskutanci wpadają w pętle swoich błędów. Sofos wikła się w nadmiarowej komplikacji, negując racjonalność bez wystarczającej obiektywnej analizy, a Empir naiwnie utożsamia racjonalność z doświadczeniem jednostkowym, ignorując kontekst i dowody poza własnym postrzeganiem. Powiedziałeś(-aś): Chciałem żeby było więcej błędów poznawczych, jak efekt potwierdzenia, lub golema itd. ChatGPT powiedział: ChatGPT Rozumiem! Poniżej przedstawiam dyskusję, w której błędy poznawcze występują obficie i są wplecione w argumentację każdego z rozmówców. Postacie: Postać 1 - Sofos (Sofista Przypadkowy) Wzmacnia swoje argumenty efektami potwierdzenia, myśleniem grupowym i złudzeniem kontroli. Jest przekonany o wyższości swoich przekonań i często stosuje cherry-picking danych. Postać 2 - Empir (Empiryk Naiwny) Opiera swoje wnioski na błędach heurystycznych, takich jak efekt zakotwiczenia, heurystyka dostępności i zjawisko fałszywego konsensusu. Jego argumenty są pełne złudzeń poznawczych, takich jak efekt iluzorycznej korelacji. Temat: Czy technologie poprawiają jakość życia ludzi? Sofos: Technologia to narzędzie opresji. Spójrz na media społecznościowe - dowody na to, że niszczą relacje międzyludzkie, są wszędzie. Ludzie są bardziej samotni niż kiedykolwiek. To jasne, że technologia jest szkodliwa, ponieważ wszystkie badania, które widziałem, pokazują wzrost depresji od czasu ich rozwoju. (Efekt potwierdzenia: wybiera tylko dane wspierające jego pogląd, ignorując inne badania.) Empir: Nie zgadzam się. Technologia zdecydowanie poprawia życie! Weź choćby telefony - zawsze mogę zadzwonić do rodziny, co jest dowodem na to, że relacje są silniejsze. W dodatku wszyscy moi znajomi uważają, że życie bez internetu byłoby okropne. (Fałszywy konsensus: zakłada, że jego zdanie podziela większość, na podstawie swojego otoczenia.) Sofos: Twoje argumenty są dziecinne. Wierzysz w iluzję, że technologia wzmacnia więzi, ale to tylko marketing. Firmy technologiczne stworzyły mechanizm zależności. To tak, jakbyś powiedział, że cukier jest dobry, bo daje energię, ignorując, że powoduje cukrzycę. (Efekt aureoli: przypisuje całej technologii wyłącznie negatywne skutki, nie analizując jej złożoności.) Empir: To absurd! Gdyby technologia była szkodliwa, nie byłoby tylu aplikacji zdrowotnych, które ludzie uwielbiają. Każdy, kogo znam, korzysta z takich aplikacji i czuje się lepiej. Poza tym, odkąd mam smartwatcha, jestem zdrowszy - to dowód, że technologia działa! (Heurystyka dostępności: swoje wnioski opiera na przykładach łatwo przywołanych z pamięci.) Sofos: Twój przykład to po prostu złudzenie korelacji. Noszenie smartwatcha nie oznacza, że to on poprawił twoje zdrowie - być może po prostu zacząłeś zwracać uwagę na dietę. W rzeczywistości takie urządzenia tylko zwiększają stres, bo obsesyjnie sprawdzasz statystyki. Ludzie stają się niewolnikami cyfrowych powiadomień! (Iluzoryczna korelacja: mylnie łączy noszenie smartwatcha ze wzrostem stresu bez dowodów.) Empir: To znowu przesada. Gdyby było tak, jak mówisz, ludzie by przestali kupować smartwatche. Ale sprzedaż rośnie! A skoro coś jest popularne, to musi być dobre. W końcu miliony ludzi nie mogą się mylić. (Efekt bandwagonu: zakłada, że popularność oznacza jakość.) Sofos: Popularność nie dowodzi niczego! To tylko efekt owczego pędu. Ludzie kupują, bo reklamy ich zmanipulowały. Technologia jest tylko narzędziem korporacji do kontroli mas. Nawet kiedy myślisz, że korzystasz z niej dobrowolnie, jesteś pod wpływem algorytmów, które cię kontrolują. (Złudzenie kontroli: zakłada, że rozumie działanie algorytmów i ich negatywny wpływ, mimo że nie ma na to dowodów.) Empir: Jeśli tak uważasz, to dlaczego sam używasz komputera, żeby czytać o tych badaniach? Twoje przekonania są wewnętrznie sprzeczne. Technologia daje narzędzia, by się rozwijać. Bez niej nie miałbyś pojęcia o tym, co krytykujesz! (Efekt hipokryzji: używa faktu korzystania z technologii jako argumentu na jej obronę, ignorując złożoność sytuacji.) Sofos: To nie hipokryzja, tylko pragmatyzm. Używam technologii, żeby walczyć z technologią - podobnie jak można używać trucizny w medycynie. Ale ty nie widzisz tej subtelności, bo wierzysz w mity technologicznego postępu. (Efekt cynizmu: zakłada, że każda korzyść technologii jest z gruntu podejrzana.) Empir: To nie mity, tylko fakty! Spójrz na medycynę - bez technologii nie byłoby skomplikowanych operacji ani leków. Mówisz o problemach społecznych, ale to wyjątki. Większość ludzi korzysta z technologii w pozytywny sposób, więc to oczywiste, że jej wpływ jest dobry. (Efekt dostępności: skupia się na przykładach sukcesu, ignorując problemy.) Obaj rozmówcy wykorzystują w swojej argumentacji mnóstwo błędów poznawczych. Ich dyskusja jest żywym przykładem, jak myślenie pod wpływem emocji, heurystyk i błędnych założeń prowadzi do utrwalania błędnych wniosków
@mirekgacon5373
@mirekgacon5373 10 күн бұрын
Jeśli chodzi o sztuczną inteligencje to wydaje mi sie ze sami hodujemy sobie coś co finalnie bedzie bardziej rozwiniete i inteligentne niz ludzkość co jest bardzo,,niebezpieczną,, zabawą. Nawet jeśli ,,to,, zyska samościadomość to jednak nikgdy nie bedzie człowiekiem i zawsze AI bedzie podejmowało decyzje zero jedynkowe, bez uczuć,przemyśleń i jakich kolwiek wachań. To sie moze zle skończyć dla nas ludzi, moze nie koniecznie musi,ale jest jednak na to szansa.
@lemur028
@lemur028 Ай бұрын
Przyda sie Żółty Kubeczek
@NiebywalePamiętnaNuda4x2_8_2_1
@NiebywalePamiętnaNuda4x2_8_2_1 Ай бұрын
Jeśli rodzicom planuje się zabraniać używania urządzeń technologicznych, w stosunku do dzieci, to świadczy to o tym, że owych rodziców od dzieci, odróżnia jedynie fakt, że nie rokują możliwości edukacji w zakresie bezpiecznego ich użytkowania.
@jarrek1967
@jarrek1967 Ай бұрын
zwarcie w obwodach ! i sztuczna inteligencja przestaje być pilotem ! houston ! mamy problem !
@1982TomaszW
@1982TomaszW Ай бұрын
Mój mózg się pasie na seansach pop-science
@TymexComputing
@TymexComputing 19 күн бұрын
Ciekawe rozważania ale czekam na półgodzinne streszczenie i nieodpowiedziane pytania :) - tu zużyłem tylko minutę.
@78mischka
@78mischka Ай бұрын
Jak śpiewał Wysocki: " nóż nie był już tylko do chleba"
@molaw2402
@molaw2402 Ай бұрын
kiedy odcinek o Trójkącie Mariackim??? :)
@marianpe5773
@marianpe5773 Ай бұрын
To na innej stronie +18 😂
@MaximusTDM
@MaximusTDM Ай бұрын
A o czym tu gadać? Fejk, fejk i jeszcze raz fejk
@mctiggle
@mctiggle Ай бұрын
what the heck is trójkąt mariacki? taki z dwoma maryśkami?
@Legendary9309
@Legendary9309 Ай бұрын
Dałem lajka żeby Leszkowi nie było przykro 😂
@Raszidq
@Raszidq Ай бұрын
Ja się wziąłem i zacząłem programować, można, claude sonet wszystko rozkmini XD
@JustFor-dq5wc
@JustFor-dq5wc Ай бұрын
Mnie w nadchodzącej eksplozji AI (AGI) martwi to, że jako ludzie przestaniemy nadążać. Chcemy zrozumieć więcej, a będziemy rozumieć coraz mniej. To tak, jakby próba wyobrażenia sobie 4 wymiarów przestrzeni, rozlała się na wszystkie dziedziny. Nasze mózgi przestaną nadążać. To jest trochę smutne. Z drugiej strony może otrzymany nieśmiertelność bez pracy przymusowej. Postępy w nauce mogą być ogromne. Rewolucja tuż tuż, czy się komuś podoba, czy nie.
@Szymon-k1l
@Szymon-k1l Ай бұрын
Nikt nie przestanie nadarzać.... To takie gadanie i powtarzanie farmazonów. Myślę że Ty bardzo dawno przestałeś nadarzać nad tym jak działają układy elektroniczne w urządzeniach, w telefonie, gpsach, jak działają wyświetlacze, jak działa przesyłanie informacji... 90% osób nie ma pojęcia jak to działa ale z tego korzysta na codzien. Dziś nawet specjalista w danej dziedzinie nie ma pojęcia jak wszystko działa tylko może jakiś mały wycinek danej specjalizacji, bo ogólnie technologicznie ludzkość się bardzo rozbudowała. Tak samo jest AI. Ci co ja tworzą rozumieją jak działa ci co korzystają nie muszą tego rozumieć tak samo nie musisz wiedzieć jak działa samochód żeby nim jeździć. Zresztą osób które potrafiły by odtworzyć cała obecna technologie gdyby nagle wszystko znikło jest ułamek promila. 99.9 % ludzi to zwykli pracownicy bez żadnej specjalistycznej wiedzy.
@slawero76
@slawero76 Ай бұрын
A jak Mercedes znalazł patent na efektywność silnika w F1 w 2014 roku?. Nie pije tu do żadnego AIA, tylko niezwykle "prosty" sposób zamontowania sprężarki i intetcoolera. A tam pracuje trochę ludzi
@yulaOst
@yulaOst Ай бұрын
Jak ktoś ma ADHD to ma je od urodzenia, zaburzenia snu również bywa. Ale sie zgodzę że można nakręcać problemy, "indukować"
@andreandreczko3499
@andreandreczko3499 Ай бұрын
Słuchając tej audycji mam wrażenie jak by była zrobiona z 5 lat temu pierwsze tak pomyślałem wchodzę w opis a tam dodano 11 godz temu 😮😮😮
@gryfwald3168
@gryfwald3168 Ай бұрын
Panie Leszku, taki znawca muzyki, a taki afront, gitarzysta living colours? a gdzie sw. pamięci Stevie Ray Vaughan?
@XVYQ_EY
@XVYQ_EY 19 күн бұрын
Galaktyka Kurvix została najechana przez 36:17
@marekprywatne780
@marekprywatne780 Ай бұрын
Plot twist; na setny odcinek Pop Science okaże się, że postacie Piotra Koska i dra hab. Leszka Błaszkiewicza były od samego początku wykreowame przez sztuczną inteligencję
@najdzel99
@najdzel99 Ай бұрын
smacznej KAWUSI życzę każdej osobie, która to czyta ;)
@19kafar85
@19kafar85 Ай бұрын
39:00 Polaczenie eksperymentu wagonika i brak "sumienia" AI jest bardzo niebepieczne
Artefakty starożytnych technicznych cywilizacji - POP Science #57
1:37:51
Quando A Diferença De Altura É Muito Grande 😲😂
00:12
Mari Maria
Рет қаралды 45 МЛН
Teorie spiskowe, które okazały się prawdą - POP Science #74
1:52:49
Największe dziwactwa znanych naukowców - POP Science #18
2:18:43
Teleportacja - marzenie czy rzeczywistość? - POP Science #71
2:12:40
Dokąd zmierza Korea? - Oskar Pietrewicz - didaskalia#105
2:51:02
didaskalia
Рет қаралды 234 М.