Bardzo fajny odcinek, szkoda, że nie użyłeś punktu odniesienia np. Wielkiej niedźwiedzicy przy pokazywaniu innych gwiazdozbiorów. Zdecydowanie ułatwiłoby to namierzenie na mapie nieba. Może w następnym odcinku?
@Ukiya448 жыл бұрын
Wtf gdzie oni widzieli te kształty ;p Przecież te linie się w ogóle nie pokrywają z tymi obrazkami. Tak czy inaczej ciekawe. Spróbuję się tego nauczyć na pamięć
@TomaszTrelaPlus8 жыл бұрын
Mnie też to zastanawia, jak można zobaczyć w kilku punktach, postać czy jakieś zwierze. Gdzie poziom skomplikowania nie jest nawet zbliżony do prostego szkicu.
@kayush018 жыл бұрын
I tak nawet na wojewodzkim konkursie gimnazjalnym z astronomii były tylko najważniejsze gwiazdozbiory i icy gwiazdy. Ale co ciekawe na rejonowym było pytanie o gwiazdozbiory widoczne po 16 (Nie pamietam dokladnej godziny)
@cmpnbq8 жыл бұрын
Czasem wystarczy połączyć inaczej dane gwiazdy i już będzie się pokrywało z obrazkami. Tak czy inaczej obrazki są w tym przypadku czymś w rodzaju przykładu. Każda kultura łączyła gwiazdy nieco inaczej, na swój sposób. Nawet współczesne mapy nieba łączą gwiazdy w sposób różniący się nieco od siebie.
@witek_smitek8 жыл бұрын
Polecam spędzić jedną nocną wachtę na jachcie morskim - po paru godzinach patrzenia w ciemne niebo mózg sam zaczyna podpowiadać te wszystkie kształty, a nawet i wymyślać własne :)
@TomaszTrelaPlus8 жыл бұрын
Wiktor Koźmiński Tak samo działa obserwacja chmur, człowiek zawsze wymyśla jakiś kształt który chce widzieć. Ale w gwiazdach znajdziemy inne kształty niż te które nam wmawiają.
@ArchangelusRaphael8 жыл бұрын
Moje gratulacje Astro Fazo. Kolejny świetny program wyszedł z pod Twoje reki. Byłem kiedyś w planetarium w Olsztynie gdzie akurat był program poświęcony gwiazdozbiorom. Dzięki Twemu filmowi odpowiedziałeś mi na parę pytań, które wtedy się zrodziły w moje głowie na powyższy temat. Mam nadzieje, ze w odcinkach, które zapowiadasz o konkretnych gwiazdozbiorach, ukarzesz nam obraz głównych gwiazd tegoż układu, np, jakie są odległości tychże od ziem i ich wielkości, byśmy sobie zdali sprawę z trójwymiarowości kosmosu. No i co astronomowie wiedzą o nich, czy któreś nocy, gdy spojrzymy w niebo nie zaskoczą nas swoim nagłym zniknięciem i ujrzymy wtedy Wielki Wóz bez tylnego koła??? (na razie wiemy tylko o Betelgezie, która niedługo powinna rozsadzić pachę Oriona). Pozdrowienia z planety o trzy parseki stąd.
@Astrofaza8 жыл бұрын
Takoż będzie ;)
@lustmord16328 жыл бұрын
Ja dodam do przedmówcy, że byłoby dobrze, jeśli opisywane gwiazdozbiory będzie można zlokalizować względem bardzo rozpoznawalnego obiektu np. wielkiego wozu lub gwiazdy północnej. Bo np. bardzo fajnie wytłumaczyłeś na przykładzie Wielkiego Wozu, jak znaleźć gwiazdę północną. Niestety reszta obiektów jest dla mnie nadal mało czytelna na nocnym niebie. Tak nawigacja w stylu; jedno splunięcie od dyszla ;)
@danutabiszcz43738 жыл бұрын
Astro Fazo proszę mi powiedzieć jaka gwiazda jest najdalej oddalona od Ziemi z tych poznanych gwiazd i kto nadaje nazwy nowo poznanym gwiazdom?
@iwan__ka8 жыл бұрын
Odpaliłam ten filmi czwarty raz w ciągu dwóch dni. Przy takim ogromie wiedzy ciężko wszystko zapamiętać :o Niemal nie ma w tym filmiku niepotrzebnych słów. Zastrzeżenie jakie mam, to "skakanie" po gwiazdozbiorach i ominięcie wielu widocznych na niebie przez cały rok.
@ukaszwitkowski73358 жыл бұрын
Wspominając o orle wypadało też wspomnieć o łabędziu i lutni :)
@regnumpoloniae89968 жыл бұрын
Idealnie trafiłeś w moment z odcinkiem bo kilka dni temu patrząc w gwiazdy pomyślałem sobie żeby poszukać gdzies w necie tych "gwiezdnych obrazków" a potem szukac ich na niebie :) także dzięki :D
@MrParchin08 жыл бұрын
Mistrzostwo! Na taki właśnie odcinek Astrofazy czekałem. Dzięki WIELKIE
@micsal95368 жыл бұрын
twój kanał jest najlepszy na youtube!
@mistykooo8 жыл бұрын
Odcinek niezwykle ciekawy. Właśnie w astronomii najbardziej interesują mnie gwiazdy jak i same ich konstelacje. Moim ulubionym gwiazdozbiorem jest (raczej nie powinno nikogo zdziwić) Gwiazdozbiór Oriona. Najbardziej fascynują mnie w niej gwiazdy Rigel, ze względu na jej niebieskawy kolor oraz Betelgeuze za to, że po prostu gołym okiem można zobaczyć kilkasetkrotnie ( choć nie wiem dokładnie) obiekt większy od słońca. Pozdrawiam :)
@personanongrata42644 жыл бұрын
Dydaktyczna uczta , dziękuję za odcinek .
@Dan-rm7cs8 жыл бұрын
Bardzo pomocny i przydatny materiał
@ThePurevid8 жыл бұрын
Bardzo mi sie podoba to co na tym kanale mozna zobaczyc, national geographic czy discovery i inne stacje z wielka kasiora moga sie schowac ze swymi smiesznymi programami o kosmosie ktore w dodatku ciagle o tym samym i jak do debili. Milo by zobaczyc Astrofaze w tv.
@sunnytime36555 жыл бұрын
Wczoraj zauważyłam dwie spadające gwiazdy :). Fajnie bo wczoraj zobaczyłam mały i wielki wóz.
@whatsthis35742 жыл бұрын
Świetny film. Podoba mi się. Dobra robota :)
@danielgosk27078 жыл бұрын
Na następny odcinek polecam konstelację Smoka. Jest o czym opowiadać - mit związany z tą bestią, arabskie nazwy gwiazd, najciekawsze gwiazdy takie jak np. Thuban - będący 2700 lat p.n.e. gwiazdą polarną (sporo nawiązań do mitologii egipskiej), czy głowa Smoka składająca się z Etamina, Rastabana, Grumium i Kumy. Można również wspomnieć o obiektach w tym gwiazdozbiorze (messier 102, czy caldwell 6 - Kocie Oko). No i na koniec nawiązać do filmu Dragonheart.
@Rzeznik1248 жыл бұрын
Dziękuję.
@wojciechmarciniak82958 жыл бұрын
dobry materiał pozdrawiam
@perchristian94118 жыл бұрын
Super :3 Od dawna się tym interesuję, tyle jest tych gwiazdozbiorów...
@Gabrieliliu8 жыл бұрын
ciekawie ciekawie
@oliwia1154 жыл бұрын
Kocham gwiazdozbiór Oriona i wielkiej niedźwiedzicy moje ulubione Edit:Oriona codziennie mogę oglądać w okresie zimowym przez okno mam na niego widok
@anvhye20058 жыл бұрын
Na taki film czekałam, dzięki!
@takisobie35838 жыл бұрын
nie no za tego raka to łapa w górę idzie obowiązkowo
@soboleum8 жыл бұрын
3:50 zagadka dzieciństwa rozwiązana xd zawsze sie zastanawiałem dlaczego gdy spojrze na mniej widoczną gwiazde bezpośrednio to ona znika :D
@MCPoradnikiPL7 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, Piotrku! ;) Jestem właśnie w trakcie nauki gwiazdozbiorów. Szkoda, że kończy się okres zimowy, przez co najpiękniejsze konstelacje chowają się za horyzont. Polecam wszystkim program na Androida "Sky Map". Przydatne do obserwacji ;)
@trawartАй бұрын
Gwiazdozbiory przedstawione w filmie: 2:05 Wielka Niedźwiedzica 3:11 Andromeda 3:40 Kasjopeja 4:30 Pegaz 5:18 Perseusz 6:03 Woźnica 6:52 Baran 7:29 Byk 8:07 Orion 8:42 Wodnik 9:16 Źrebię, Delfin, Strzała, Lisek, Orzeł 9:36 Wolarz 10:08 Bliźnięta 10:35 Rak 11:19 Lew i Mały Lew 12:10 Hydra 12:45 Panna 13:21 Korona Północy 14:21 Herkules 14:50 Tarcza (Sobieskiego)
@Isaberry16028 жыл бұрын
"W lwie znajdziemy jego najjaśniejszą gwiazdę" - czy w każdy z gwiazdozbiorów nie ma swojej najjaśniejszej gwiazdy którą moglibyśmy znaleźć? ^^ Świetny odcinek, czuje że jeszcze wiele wiele razy go sobie odpalę, a może nawet jako nagranie zostawię, bo nie sposób spamiętać po jednorazowym obejrzeniu (a przynajmniej jam do tego niezdolny) x)
@nokyuu74308 жыл бұрын
9:32 Wszycy wiemy o jakiego Altaira chodzi i niech nikt nie mówi, że o AC nie słyszał :D :3 a odcinek super, jak każdy, brawo *klask, klask*
@bartoszsotysiak35688 жыл бұрын
Altair to po arabsku Orzeł :) stąd też obecna nazwa konstelacji oraz związek bohatera AC z drapieżnym ptakiem
@nokyuu74308 жыл бұрын
Ciii
@nokyuu74308 жыл бұрын
:D
@konradpilarczyk34398 жыл бұрын
pozdrowienia!
@heybestie64408 жыл бұрын
Jak zawsze superowe ;)
@Arpatow8 жыл бұрын
Przecież nawet nie obejrzałeś.
@arthurschopenhauer2928 жыл бұрын
To jest przykład człowieka, którego opinia nic nie znaczy :)
@heybestie64408 жыл бұрын
Ale oglądam astrofazę od roku, i wiem, czego się spodziewać
@vvgr4098 жыл бұрын
Świetny odcinek, jak zawsze. Szkoda, że nie wspomniałeś tylko o Gwiazdozbiorze Smoka. Jest o tyle ciekawy, bo znajdująca się w nim gwiazda Thuban była kiedyś Gwiazdą Polarną (która, jak wiadomo, się zmienia ze względu na precesje) i znajduje się w nim północny biegun ekliptyki. Warto dodać, że w Polsce jest widoczny całym rokiem, chociaż najlepiej go obserwować w ciepłe miesiące. W sumie to wygląda on dość podobny do Hydry, tylko, że jest jakby odwróconyl
@danieldrost24606 жыл бұрын
Ciekawy kanal
@szymoncichocki2118 жыл бұрын
czekam na kolejny odcinek :D
@jacekbudzowski33588 жыл бұрын
5:52 - Mirfak (od razu dosadniej to brzmi), a nie Mifrak ;) Dobry odcinek, dzięki :)
@wolowaxd158 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek :)
@Jacob-xw1ug8 жыл бұрын
pytanie do Q&A czy jakby był zbiornik z odpowiednio dużą ilością wody i gigancznych rozmiarów i gdyby go wylać na słońce to czym by to zaskutkowalo?
@MrQnter8 жыл бұрын
+Astrofaza Dobra rada. Zostań przy astronomii, rzeczy na której się znasz a politykę zostaw znawcom polityki. Nic nie zyskasz a tylko możesz stracić. Pozdrawiam.
@MadMax-vw2ib6 жыл бұрын
Rewelacja !. Jeżeli zrobił byś cykl filmów o gwiazdozbiorach w sposób jak ten film, to były by dla początkujących miłośników astronomii niczym elementarz Falskiego. Pozycja obowiązkowa, a zarazem dająca więcej niż nie jedno opracowanie. Kiedy następny film o kolejnych gwiazdozbiorach ?
@Mag_Netar8 жыл бұрын
jeszcze jedna osoba i bedzie równiutko 82k subów - nieźle ;) Gratuluje! ...i oby tak dalej
@bartekjxx6 жыл бұрын
Dobro w politykach 😂 to nieźle.
@wulkan878 жыл бұрын
1:08 pieseł na środku
@radoslav78148 жыл бұрын
Odstaw te grzybki bo niezdrowe się to zaczyna robić.
@CholokMauser6 жыл бұрын
dzięki, już tego nie odzobaczę :D
@zbieramsubskrypcjibezfil-vx5lf6 жыл бұрын
a ja widzę kota
@taco45234 жыл бұрын
O kurła
@wolfgaming8058 жыл бұрын
Najlepszy kanal na YT! Piotrze, życzę 100,000 subów!
@ManicYouniverse3 жыл бұрын
Sprawdź kanał AstroLife! :)
@wojtekfarmer73318 жыл бұрын
... aa tak, tak, tak, teraz widzę, takie duże jasne tak.. ;) PS. 9:37 - przez chwilę myślałem że jeden z tych gwiazdozbiorów to Korea Płn. ;D
@jacobs61458 жыл бұрын
Prosze o tytul ambientu, ktory swietnie nadaje klimat. Dzieki!
@Manganometryczny8 жыл бұрын
Ja zapamiętałem jak znaleźć gwiazdę polarną tak, że jest to gwiazda mniej więcej w połowie między Wielką Niedźwiedzicą na Kasjopeją :)
@nightspeed13538 жыл бұрын
13:30 - Przeczytałem Korea Północna :D
@LisekLucek7 жыл бұрын
Ja też :)
@BadSquad548 жыл бұрын
Odlubiłem żeby polubić dwa razy :D . Bardzo ciekawy i przydatny film ;). Pozdrawiam ;D . .
@ryszpolski8 жыл бұрын
Hola, hola, nie tak szybko. Zgubiłem się.
@sputnik2568 жыл бұрын
Jeśli ktoś będzie w najbliższym czasie w Chorzowie, to polecam seans w tamtejszym planetarium pt. "Wakacyjne niebo nad Śląskiem".
@damianraniowski7636 жыл бұрын
Nasi to dla naszych przodków Słowian rodzaj nieba czyli po śmierci wierzyli że tam trafiają ich duszę.
@mzi58268 жыл бұрын
bardzo fajnie, ostatnio zastanawiałem się jak odróżnić planety od gwiazd
@panimbryk7 жыл бұрын
mzi to jest bardzo łatwe, światło, które odbija planeta jest stałe, a światło gwiazdy tak miga (zobaczysz to jak się przyjrzysz)
@arekszymanki91577 жыл бұрын
wg słowiańskiej wiary nawi (nawia) to świat do którego wędrują po śmierci nasze dusze
@Jabolpunkh35 жыл бұрын
Ja tam gwiazdozbiory poznawalem z książki" niebo na dłoni" z ojcem wyszukalismy wszystkie ale to porwalo obecnie pewnie w tydzień to ogarnę z synem
@mateuszstach68003 жыл бұрын
Bardzo cię proszę żebyś pokazał kiedyś listę wszystkich gwiazdozbiorów
@Vados91108 жыл бұрын
nigdy nie potrafiłem wypatrzeć tych gwiazd na niebie. Jednak ostatni już rozpoznałem oriona :) Będę dalej wypatrywał :D
@muttleyy917 жыл бұрын
W dzisiejszych czasach warto ściągnąć aplikacje mapa nieba na telefon
@tomasznauwerk31148 жыл бұрын
Pozwolę sobie na małe poprawki od strony mitycznej bo na tym się znam. Na Pegazie przede wszystkim latał Bellerofont Perseusz używał go tylko w niektórych wersjach mitu czasem latał też za sprawą skrzydlatych sandałów Hernasa. A Faeton dostał pozwolenie Ojca w niektórych wersjach tej historii Helios przysięga spełnić jedno życzenie Faetona. Kiedy ten po prosił by pozwolono mu jeden dzień powozić rydwanem słońca Helios próbował go odwieść od tego bo był świadomy że ten nie da sobie rady ale Faeton był uparty a Helios jako bóg musiał dotrzymać przysięgi. Faeton nie spadł jednak z nieba Zeus zwykle zabija go piorunem.znalazł bym inne jeszcze ciekawostki ale to sami se po grzebcie :)
@MarcinSuchyyy Жыл бұрын
Czy krzyz poludnia przemieszcza sie?czy jak polaris stoi w miejscu?
@anetadzikowska35657 жыл бұрын
czwartą @Astrofaza, czwartą... :)
@adrianhejmej70538 жыл бұрын
Altair
@123Twoj_Stary5 жыл бұрын
Ja mam Newtona 10" i fajne okulary. Można umówić się z tobą na wspólne obserwacje ?
@IwakiriUrbexiHistoria8 жыл бұрын
Chyba tylko bliznięta faktycznie wyglądają tak jak się nazywają :P
@incanus94854 жыл бұрын
Spierdalaj
@incanus94854 жыл бұрын
Spierdalaj
@kamil812918 жыл бұрын
9:55 Arktur jest torebką Wolarza? :D
@sin0811azs8 жыл бұрын
nice
@kasiulka2154 жыл бұрын
Ja teraz zauważyłam gwiazdozbiór i ja widzę te linie
@firzen36978 жыл бұрын
Trzy gwiazdy przypominały barana? Gratuluję wyobraźni
@Pandalka6 жыл бұрын
może gwiazda po lewej miała być tylko nosem, a te po prawej zakręconymi rogami
@m4rcin8475 жыл бұрын
To trzy najjaśniejsze punkty z wielu i tak jest z każdym gwiazdozbiorem.
@RadRatKID8 жыл бұрын
Wszystkie te animacje i pokazowki kosmosu robisz w spaceengine? Rzucilbys jakiś prostu tutorial dla laika, który chce eksplorować okolice domu?
@wwomnichu24598 жыл бұрын
Kiedy zrobisz o obserwacji galaktyk ?
@MsLoko19927 жыл бұрын
panie piotrze, a moze taki odcineczek o konstelacjach polkuli poludniowej? pozdrawiam serdecznie ;)
@PsychoCamper218 жыл бұрын
10:38 Leci łapka w górę! XDDD
@Misq0018 жыл бұрын
Czy przez wystrzelenie sondy czy też innego obiektu w kosmos powiększa się dziura ozonowa? Pozdrawiam.
@diduj8 жыл бұрын
Będzie odcinek o południowym niebie? Bo ten naprawdę mi się spodobał, pozdrawiam :)
@polishdoomergirl8 жыл бұрын
też jestem ciekawa tego południowego.
@Walkir_8 жыл бұрын
W Star Treku często podczas podróży z prędkością warp kapitan wydaje rozkaz zatrzymania statku. Co jest w przestrzeni międzygwiezdnej punktem odniesienia by można stwierdzić, że statek się już nie porusza?
@agatabiedronka27858 жыл бұрын
zrób odcinek o tunelach czasoprzestrzennych
@Raffcik8 жыл бұрын
Gdzie jest galaktyka Kurvix ?
@Michaur8 жыл бұрын
A gdzie gwiazdozbiór lutni? Gdzie Vega? Ponoć nasza przyszła gwiazda polarna.:-)
@arczimiko77013 жыл бұрын
Witam serdecznie. Zaczynam interesować się astronomią. Dostałem w prezencie używany teleskop. Czy jest ktoś z okolic Poznania, kto pomógłby mi ten sprzęt ogarnąć?
@TheMcGoris7 жыл бұрын
Jedna uwaga :) Jak się wskazuje kierunki gdzie jest gwiazdozbiór na niebie - nigdy nie mówi się lewo, prawo, do góry, na dół. Północ, południe, wschód, zachód :)
@TRaser-xj9kk8 жыл бұрын
Mógł byś podać źródło z którego czerpałeś informacje o mitologii gwiazdozbiorów?
@DamianNAudio8 жыл бұрын
Mi nauka gwiazdozbiorów zepsuła poczucie ogromnych przestrzeni i rozmiaru kosmosu. Teraz patrząc na niebo widzę tylko konstelacje na 'płaskim' sklepieniu a nie mam tego wyobrażenia dystansu, zrobiło mi się tak raczej pusto. Chciałbym wrócić myślami do tego stanu sprzed jeszcze kilku lat... :/
@sin0811azs8 жыл бұрын
kiedy dalsze odcinki?
@itesinitesin92273 жыл бұрын
A w których miesiącach możemy zobaczyć Andromedę?
@szymi1012938 жыл бұрын
kiedy w okolicach Poznania zaczynają się noce astronomiczne ?
@Bambi.no6668 жыл бұрын
16:10 co to za książka pierwsza tuż za teleskopem?
@danimapping64038 жыл бұрын
eh... w Łodzi to zazwyczaj widać w nocy 6 lub 7 gwiazd. Tak co miesiąc jest trochę więcej a kiedy dostawa prądu się zatrzyma... to jest ich najwięcej
@dREITIZ8 жыл бұрын
Witam. Co sądzisz o teoriach Nassima Haramein? Pozdrawiam.
@Fiorekolej11 ай бұрын
Nie mam pojęcia co ci starożytni brali żeby widzieć na niebie to, co tam widzieli, ale poproszę chociaż połowę 🙂
@cutee73685 жыл бұрын
Da sie obserwowac golym okiem?
@paweliczbik5218 жыл бұрын
Ja trochę z innej beczki. Temat stary jak ludzkie podróże kosmiczne. Mianowicie Satelita Black Knight. Możesz coś o nim powiedzieć? Kiedyś o nim czytałem, ale żadnych konkretów, a i media które go opisywały nierzadko były wątpliwej wiarygodności. Pozdrawiam.
@mariuszokonek56176 жыл бұрын
A co z skorpionem? Wiem ze tylko częściowo widać go z Polski ale kiedy gdzie i jak?
@Szymen47movie8 жыл бұрын
Dwieście osiemdziesiąty siódmy!
@migi11148 жыл бұрын
Ostatni!
@Szymen47movie8 жыл бұрын
Kongratulejszyn.
@monikamosur70068 жыл бұрын
Mógłbyś powiedzieć coś o gwiazdozbiorze żyrafy/ wielbłąda. Interesuje mnie, a ciężko znaleźć jakieś ciekawsze informacje na jego temat, szczególnie na temat jego historii ;)
@bartoszsotysiak35688 жыл бұрын
Niestety Żyrafa jest stosunkowo młodym gwiazdozbiorem, nie związanym z żadną legendą czy mitem. Jest bardzo słaby i brak w nim ciekawych obiektów do obserwacji gołym okiem lub przez mały teleskop czy lornetkę (jedynie asteryzm Kaskada Kemble'a)
@syns17788 жыл бұрын
Możesz polecić jakieś dobre książki dotyczące gwiazdozbiorów?
@bartoszsotysiak35688 жыл бұрын
Bardzo polecam starą książkę Josipa Kleczeka "Nasze Gwiazdozbiory", istne kompendium wiedzy i ciekawostek napisane przystępnym językiem, w kieszonkowym wydaniu. Co prawda teraz raczej ciężko ją zdobyć, ale posiada swoją stronę internetową, gdzie jest praktycznie przepisana :)
@syns17788 жыл бұрын
Dziękuję bardzo!
@Hornet0078 жыл бұрын
Astro Fazo mam takie pytanie o jakiej godzinie jest najlepiej oglądać gwiazdozbiory ?
@ifonassanofi87414 жыл бұрын
Stellarium?czy stelaris?czy c0²
@oliwia1154 жыл бұрын
Jaki to program?
@Ally-mh9vh8 жыл бұрын
Jak dla mnie tylko bliźnięta wyglądały jak bliźnięta ;P A poza tym na jakiej podstawie gwiazdozbiory mają takie, a nie inne kształy?
@mocakmocak38928 жыл бұрын
Ja mam pytanie :) Bardzo poważne: Jak odniósł byś się do koncepcji "WIELOŚWIATÓW" potwierdzaną już przez teorie strun, teorie ciemnej energii i teorie wiecznej inflacji? Pozdrawiam :)
@Palm_Tree_Paradise4 жыл бұрын
Co to za program
@cieliisaiyan8 жыл бұрын
Zawsze jak mam okazje staram sie obsrewowac niebo i zawsze mam ten sam problem nigdy niepotrafie wskazac planet na niebie. Powiedziales ze migaca gwiazy a planety nie. Chociaz jest to ardzo ciezkie do zaobserwowania, Moglbys zrobic jakis program albo porpostu odpowiedziec jak dokladnie wyszukiwac plaent na niebie golym okiem, z jakims obrazkami lub cos by zobaczyc roznice
@bartoszsotysiak35688 жыл бұрын
Planety z reguły nie rozpoznasz tak po prostu, musisz wiedzieć np. na jaki gwiazdozbiór patrzysz, i gdy dostrzeżesz gwiazdę, której nie powinno tam być, jest duża szansa, że to planeta. Przy tym Wenus, Mars i Jowisz są na niebie wyjątkowo jasne, więc łatwo je zauważyć
@Schulstand8 жыл бұрын
Nie wiem, czy ktoś o to pytał, ale dlaczego linie łączące gwiazdy w gwiazdozbiory są poprowadzone tak, a nie inaczej.Tzn np gwiazdozbiór Panny, na filmie gwiazdy są łączone w sposób który nie odpowiada pokazanemu rysunkowi, mimo, że dałoby się je połączyć tak, że pasowały by równie dobrze. Oczywiście korzystając z tych samych gwiazd. Liczę na odpowiedź, pzdr :)