Super ! Jakiś rok temu wygrzebałem lustrzankę z kazamatów i wykonałem pierwsze zdjęcie Drogi Mlecznej, szkoda , że nie było tego materiału wcześniej, poszło by szybciej !😁
@mojaastronomia6 ай бұрын
Niebawem kolejny więc radzę odkrzyć tą lustrzankę bo się może przydać szybko.
@olej2156 ай бұрын
Pamiętam jak chciałem kupić niewielki refraktor ale na pokazy lotnicze. Kupiłem jednak lunete kątową 20x35x75 i połączyłem z telefonem, i fajnie było jednak lepiej jak luneta była by prosta. Nie posiadam lustrzanki dlatego zrobiłem to w taki sposób , ale ciekawi mnie jak by było z refraktorem i czy ostry obraz by był i byle nie za duże przybliże. A jeśli lustrzanka to tylko P1000. W 2 lata nie nakulam.
@martinezq16 ай бұрын
p1000 to kompakt , chyba nie ma lustra
@mojaastronomia6 ай бұрын
W przypadku takich refraktorów można kombinować z projekcją okularową, są do tego adaptery, lecz w przypadku P1000 może być ciężko bo to kompakt z obiektywem dość długim.
@olej2156 ай бұрын
@@mojaastronomia Nie mam pojęcia skali jeśli chodzi o refraktor bo inaczej jest z lunety inaczej z lustrzanki i inaczej z takiego refraktora, pośiłkując się filmami z yt to tylko w pewnym stopniu ma się jakieś odniesienie do obrazu samoloty latają w odległościach 300m 3km , tu tylko chodzi o cenę, p 1000 używany to koszt 4 tysi a refraktor do 1000zł chyba powinien być bardzo dobry. To jest temat w który nikt się nie zapuszcza nikt tak nie kombinuję.
@wodzimierzkulinski19625 ай бұрын
Ok. Jak się ma czas naświetlania i ilość wykonanych zdjęć do przesunięcia gwiad i później stakowania. Mówimy wykonaj np 30 zdjęć do 10s każde. No to już jest 30s. Bez prowadzenia to atakowanie będzie kiepsciutkie. Może źle mysle
@mojaastronomia5 ай бұрын
A nie lepiej zrobić 50 zdjęć po 2-4 sekundy ? Proszę sprawdzić taki wariant - efekt będzie bardzo dobry. Robiłem w ten sposób wiele zdjęć i po stakowaniu efekt jest bardzo dobry.
@galandir746 ай бұрын
Dziękuje za ciekawy film. astrofotografią zająłem się amatorsko pare miesiecy temu, głównie przez dość slaby teleskop i smartfon. Mimo wszystko zdjęcia z księżyca sa dla mnie zadowalające . Po tym filmie przypomniałem sobie że mam gdzieś na półce starego canona eos 30d i ze trzy obiektywy tj. canonowski 17x80 mm , i jakieś do adaptera m42 rosyjskie obiektywy 52mm 80 mm i 32 mm. Czy da się coś z tej konfiguracji zbudować ? takie moje pytanie :)
@mojaastronomia6 ай бұрын
Myślę, że spokojnie można z taką konfiguracją zrobić i to dużo fajnych rzeczy. Jak wiadomo wszystko w astro jest na nieskończoność :) i manulanie więc i rosyjskie szkła będę się dobrze sprawować. Na początek chybate "kótsze" 32 i 50 mm i w teren.
@galandir746 ай бұрын
@@mojaastronomia dziękuje . ufam że te 8mix wystarczy :)
@galandir746 ай бұрын
@@mojaastronomia dopytam tylko jak to jest z przesłoną. czy maksymalnie otworzyć czy takie 5,6 będzie dobre ?
@mojaastronomia6 ай бұрын
@@galandir74 Zawsze należy dobrać parametry pod dany sprzęt. Pamiętaj o aberracji optycznej (komie, aberracji chromatycznej itp) , dlatego zacznij od szeroko otwartej przysłony (np. f/2.8) i wykonaj kilka testowych zdjęć. Sprawdź ostrość gwiazd na brzegu kadru i przymknij przysłonę, jeśli zauważysz aberracje. Niektóre obiektywy najlepiej sprawują się przy nieco przymkniętej przysłonie. Dla wielu obiektywów optymalna jakość obrazu jest osiągana przy przysłonach w zakresie f/4-f/8. Więc jesli nie chcesz się bawić to takie 5,6 jak opisałeś powinny być OK choć ja zawsze zaczynam od niższej :) potem zmieniam, no ale tak to już jest.
@LosTigeros6 ай бұрын
Szkoda, że trzeba jeszcze trochę poczekać na noc astronomiczną. Sprzęt czeka przygotowany :)
@mojaastronomia6 ай бұрын
Ja tez czekam a pogoda wariuje w tym roku wyjątkowo i nie wiadomo kiedy będzie w końcu można coś poobserwować.