Рет қаралды 13
Z serii „Rzeźby rysowane” - Bristol Galleries
Alicja Habisiak-Matczak
Praca Bristol Galleries autorstwa Alicji Habisiak-Matczak powstała z inspiracji nowoczesnym centrum handlowo-kulturalnym o tej samej nazwie, zlokalizowanym w Bristolu, Wielka Brytania. Charakterystyczna, dynamiczna architektura obiektu zainspirowała autorkę do stworzenia rzeźby, która ukazuje kilka perspektyw i widoków, nazwanych przez nią tytułowymi prospektami.
Rzeźbę należy oglądać w ruchu, przechadzając się wokół niej, zaglądając z góry, z dołu, a także z różnych stron. Podobnie jak w przypadku samej architektury, która ujawnia swój charakter podczas przemieszczania się w jej przestrzeni, tak i rzeźba wymaga od widza ruchu, by w pełni odkryć wszystkie jej aspekty.
Praca składa się z dwóch prostopadle ustawionych płaszczyzn, wyciętych w dynamiczne, asymetryczne kształty. Na zestawionych elementach znajdują się czarno-białe interpretacje przestrzeni architektonicznej. W kompozycji można dostrzec przeszklony, świetlisty dach obiektu, którego charakterystyczna górna krawędź, złożona z kilku zmniejszających się trójkątów, stała się wyrazistym motywem rzeźby. W innych częściach pracy widoczne są pasaże handlowe, ruchome schody oraz balustrady, ciągnące się w głąb przestrzeni.
Chociaż w rzeczywistości centrum handlowe pełne jest ludzi, w rzeźbie Alicji Habisiak-Matczak nie ma wizerunków postaci. Tak jak w innych jej pracach, tematem jest atmosfera miejsca, charakter architektury i przestrzenne rytmy.
Autorka wyjaśnia:
„To ludziom dedykowane są moje prace, chociaż nie widać na nich tłumów, a tylko na niektórych można dopatrzyć się pojedynczych postaci. To odbiorca jest owym brakującym na obrazie człowiekiem, którego zapraszam do wejścia do mojej przestrzeni, do jej zamieszkania, odnalezienia jej specyficznego porządku. Zachęcam widza do podzielenia mojego zachwytu nad monumentalnością wybranej i zaobserwowanej przez mnie miejskiej przestrzeni, nad nastrojowym rytmem świateł i cieni, nad grą raz uporządkowanych, a raz nieregularnych form budujących miejską tkankę.”
Praca Bristol Galleries zachęca widza do refleksji nad przestrzenią miejską i architekturą, która, choć stworzona przez człowieka, sama w sobie staje się monumentalnym dziełem sztuki.