Jeśli interesują Cię takie tematy, pamiętaj, aby zostawić łapkę w górę i zasubskrybować kanał, aby nie przegapić kolejnych odcinków. Daj znać w komentarzach, co sądzisz o pełnej autonomii energetycznej i czy sam rozważasz takie rozwiązanie! 🚀
@djprzemcio123Ай бұрын
Komentarz dla zasięgów Pozdro !!!
@FafaGuzАй бұрын
Najgorsza jesień i zimą, krótkie i ciemne dni. Mam prawie 10kWp w panelach. Już od kwietnia jadę na offgrid do połowy września. Wiem doskonale jakie urządzenia domowe i ile pobierają mocy. Ruter domowy w spoczynku pobiera 4-5W. ale przy pobieraniu i korzystaniu z internetu pobór rośnie do 12W. Cykl prania 1,1kWh, zmywarka do 40C ok.1kWg, suszarka podobnie.Co ciekawe nowy komputer i7,13 gen. prz renderowaniu do700W. A dużo siedzę przy komputerz. W moim domu najwięcej pobiera piekarnik elektryczny. Ogrzewanie mam jeszcze gazowe.
@quercusogrody-wycinkadrzew9204Ай бұрын
Nie masz offgridu tylko magazyn albo oddzielny obwod. Offgrid to umiejętność zycia calym rokiem bez korzystania z ZE.
@rysiu214Ай бұрын
Da się mając 3ha pola i 100kw fotowoltaiki + pod domem zbiornik wody 50m3 + panele wodne (150kW) blisko wzrórze na wiatrak 100kW i najlepiej blisko rzeka i turbina wodna 50kW. Energii nie zabraknie dom 300m2... i tak Pompy Ciepła magazyn energii elek. 1000kWh... Da się. Overload nie problem bo można zarządzać energią priorytetowo a nie czekać aż S-ka wybije...
@mariuszkostarek644029 күн бұрын
🙂🙂🙂🙂🙂
@Kenny88Ай бұрын
Od wiosny do połowy jesieni sądzę, że ma to sens. W pozostałym okresie słabo wygląda ta pełna autonomia. Hipokryzją trochę zalatuje, bo mimo wszystko chcę rozbudować instalacje. Bardziej po to by magazyn dłużej posłużył i więcej z niej miał w okresie produkcyjnym niż z myślą o samej zimie. Po cichu liczę na zmniejszenie wydatków jeśli chodzi o ogrzewanie w okresach przejściowych.
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
W pełni autonomiczny da się i to różnymi sposobami. Ogólnie oprócz rzeczy oczywistych jak odpowiednie ocieplenie budynku, PV czy magazyny energii warto pomyśleć o równoległych rozwiązaniach wspomagających niezależność i pozwalających oszczędzać ciepło takich jak rekuperacja, GWC czy własna mała biogazownia. Oczywiście tam gdzie się da.
@wm.g.w.917Ай бұрын
Co z magazynem piaskowym ?
@mariusz76543Ай бұрын
akurat dobór falownika to najprostszy element całej układanki, na swoim przykładzie - mam fotowoltaike 10kwp od 3 lat - teraz 4 rok (solaredge, południe + południowy wschód) roczna produkcja >10mwh, konsumpcja troche ponad 8mwh używam sporo prądu, rachunki w prosumencie na 0 jest git, ale offgrid pełny to science fiction (choć bym oczywiście chciał), listopad, grudzien i styczen kiedy energii potrzebujesz najwięcej masz jej najmniej, listopad 328kwh (ok 11kwh/doba) grudzien do tej pory 84kwh (4.6kwh/doba) - i tak jest +- co roku, przy zużyciu ok 20-24kwh daje to stały deficyt przez 3 miesiące. Zresztą sam masz agregat pomimo sporej instalacji, SE, i trackerów. Wg mojej symulacji musiałbym mieć 5-6 razy przewmiarowaną foto i dośc spory magazyn rzędu 100-150 kwh (bo zdarza się nawet 10 dni flauty po ok 1-2 kwh) albo jechać na agregacie regularnie. Pomijam koszty 150kwh pylontecha (30 modułów x 6,7,8 k ? ) i 60kwh paneli (pewnie po 1kwp po 3,4 k ) o to tak z grubego palca 400-450k pln. żeby przetrwać zime. albo agregat pewnie z 40k - 50k i regularne tankowanie. Pomimo tego że to fajne to się nie spina przynajmniej ja nie widze tego. A rozwiązania budujesz fajne - oglądam filmy. Na tyle się wkręciłem że kupiłem w końcu tego victrona :P (MP2 5000 a już prawie Deye był) . Traktuje to jednak w kategoriach specyficznego hobby :P
@BeJu79Ай бұрын
Drogi Piotrze, odnosząc się do tematu ilości PV, mam produkcję 19kWp i zastanawiam się jak spiąć falownik, aby zimą korzystał z większej, a latem z mniejszej powierzchni paneli, czy deye mając 2 stringi spokojnie będzie tak zarządzał (nie mam jeszcze podłączeń, dopiero kolekcjonuję mój OffGrid), obsłuży on taką opcję? Mam 12kW3P Deye (dom 60m2) , 5,6kW 1P Easun (szklarnia 30m2) , 4kW Przetwornica do bojlera i ogrzewania podłogowego, 2kW wiatrak 48V. A także 48V magazyn LiFePo4 15kW 16SP1. Planuję w ciągu roku mieć mini traktor elektryczny 25kW i 72V. Jakie widzisz potencjały i ograniczenia takiej konfiguracji? Serdecznie pozdrawiam, Beata (FullOffgrid)
@radekwoffgrid6872Ай бұрын
Wyjaśnię stoję przed decyzją rozbudowy
@quercusogrody-wycinkadrzew9204Ай бұрын
Rozbudowy czego? Zawalenie calego podworka panelami to nie jest wyjscie. Ja juz sie uczę jak samemu zrobic kontroler pod turbinę wiatrową.
@radekwoffgrid6872Ай бұрын
@ u mnie turbina nie ma szans A Pv od nowego roku dla firm będzie rosnąć nie mam wyjścia
@quercusogrody-wycinkadrzew9204Ай бұрын
@@radekwoffgrid6872 nie ma szans bo? Mieszkasz w kotlinie?
@radekwoffgrid6872Ай бұрын
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 brak miejsca warunki są
@andrzej7801Ай бұрын
Jestem właśnie tą osobą do której skierowany jest ten film. Mam zamiar zbudować off grid aby, chociaż częściowo, uniezależnić się od dostawcy prądu. Jeżeli zapowiadany przez Pana cykl będzie kontynuowany w taki sposób jak ten pierwszy film to na pewno wiele osób skorzysta z Pana wiedzy. Zasubskrybowałem Pański kanał bo wierzę, że uzyskane od Pana informację pomogą mi uniknąć błędów w podejmowaniu decyzji związanych z przyszłą inwestycją. Życzę powodzenia i pozdrawiam.
@quercusogrody-wycinkadrzew9204Ай бұрын
Buhahah łowgrid to nie czesciowe uniezaleznienie sie od ZE tylko całkowite. Czy placisz wylacznie za 2 miesiace czy umowa na dwa lata?
@wlodek1981wlodek28 күн бұрын
Powinno się pisać on/off grid. Czysty offgrid ma bardzo niewiele ludzi w Polsce.
@quercusogrody-wycinkadrzew920427 күн бұрын
@@wlodek1981wlodek nie ma czegos takiego jak on off. Albo jestes off albo on. To ze sobie zrobisz odzielny obowod nie oznacza ze calym rokiem nie placisz oplat stalych. Ja nie płacę, ja mam jaja zeby sie odciąć.
@RK-bm9kqАй бұрын
Jesli ktos mysli o offgrid,to ja osobiscie nie robil bym PC jako głównego źródła ciepla. To mi sie nie spina..
@quercusogrody-wycinkadrzew9204Ай бұрын
Mi z ponad 6 kWp brakuje na prad bytowy. Wspomagam się agregatem, ale stawiam na turbiny. Tak te turbiny ktorymi gardzi Piotr.
@RK-bm9kqАй бұрын
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Jak masz warunki na to to spoko. Ja nie mam ,inna sprawa ze tez nie bardzo jestem fanem tych rozwiązań,ale jak pelny off to nie ma na razie innych rozwiazan na zime poza tirbina i kogeneracja, ewentualnie agregatem..
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@@RK-bm9kqchyba, że własna biogazownia, z której później zimą można uzyskiwać ciepło, no ale na to też trzeba mieć warunki i najpierw nieco wydać
@quercusogrody-wycinkadrzew9204Ай бұрын
@@KażdyOZEjakmoze-g8x nieco? A masz wiedzę ile?
@KażdyOZEjakmoze-g8xАй бұрын
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Mam na myśli taką małą przydomową. Wiem, że to nadal dość spory koszt - od 20 tyś . do 100 tyś. zł (chociaż to o wiele mniej niż postawienie rolniczej biogazowni) ale właściwie wszystko co robimy żeby się jak najbardziej uniezależnić kosztuje. Wiele czynników tu wchodzi w grę.
@PompaCiepłaiPVАй бұрын
Jakie fajne oświetlenie. A co do tematu, przecież fotowoltaika jest nieopłacalna zdecydowanie!
@emilrobak7880Ай бұрын
Ja sie obawiam że w 2025 moze mi nie wystarczyć 50 MWh....ale niektórzy i tak powiedzą ze fotowoltaika sie nie opłaca 😂😂
@duniek86Ай бұрын
najbarrdziej placza ci ci niepotrafia uzywac PV, przykladowo sasiad ma 9kWp w i jak patrzylem na licznik i falownik to on w ciagu 4 lat wyslal do sieci 90% swojej produkcji - ma szczescie ze jest na starych zasdach bo na nowych to praktyznie nic by mu ona nie dawała
@emilrobak7880Ай бұрын
@duniek86 no dokładnie tak sytuacja wygląda jak piszesz, instalacje robimy po to żeby jak najwięcej konsumować, ewentualnie w zimie coś dokupić...wtedy kreujemy duże oszczędności a instalacja zwraca się szybko... nareszcie ktoś rozsądny dodał komentarz bo większość ludzi to takie bzdury pisze że aż żal mi się ich robi... pozdrawiam
@duniek86Ай бұрын
@@emilrobak7880 swoja droga, ja wlasnie spislem licznik i mam 4,6MWh autokonsumpcji w tym roku na 13,5MWh calego poboru a staralem sie jak moglem zeby wykorzystac slonce w poprzednim roku nie mialem pompy (tzn zalozylem 16 grudnia) i autokonsumpcja 2,5 na 9,5MWh calosciowego zuzycia , ale wogole nie przejmowalemsie sloncem i glownie zuzywalem w nocy prad gdybym mial magazyn "tylko" 15kWh i zakladajac ze ladowal sie bedzie idealnie ze slonca a potem te energie wykorzystam tak ze w miesiacach zimowych nie oddam nic do sieci a w ciepłych miesiach nic nie pobiore z sieci to wyszlo mi ze autokonsumpcja zwiekszyla by sie MAX 3,5MWh - czyli 8MWh na 13,5MWh calosciowego
@pawefalkowski5518Ай бұрын
Można zwiększać w nieskończoność co z przepisami o wielkościach magazynów i wielkościach PV warto o tym porozmawiać. Kiedy to jest legalne kiedy już nie.
@grzegorzgodlewski9175Ай бұрын
150 kWh pv da 30 kWh w najgorszy dzień.Powinno wystarczyć i z 500 kWh lfp i jesteś łowgrid. To proste.
@EkoNiezaleznyАй бұрын
Zdecydowanie powinno wystarczyć. Dlatego właśnie powstaje magazyn energii za 900 tys. + pierdoły...
@grzegorzgodlewski9175Ай бұрын
@@EkoNiezalezny Ty jesteś szurnięty zdrowo ale trzymam kciuki..Mi wczoraj 5 naklepała 1.5 kWh.🤣
@grzegorzgodlewski9175Ай бұрын
@@EkoNiezalezny ja tak myślę że 15 falowników jak by poinstalował po 2 w każdym pomieszczeniu to i pompa ciepła nie była by potrzebna bo sam falownik da przez 24 godziny ze 3 kw ciepła .
@duniek86Ай бұрын
tylko wydawac 80% kwoty na wiekszy magazyn i pv zeby tylko przezyc na pradzie 2 najzumniejsze miesiace to troche slabo pod wzgledm ekonomicznym
@quercusogrody-wycinkadrzew9204Ай бұрын
@@duniek86 ardzo slabo, ale nie pisz tak, bo Piotr się pogniewa i napisze ci że wszystko wiesz lepiej
@plecosworld.......Ай бұрын
A co z prowskitami
@wlodek1981wlodek28 күн бұрын
Rozmawiałem z osobą która robi projekty dla wojska i oni nawet nie myślą o periwskitach że względu na niską trwałość. To tak jakby porównać blok silnika z plastiku do bloku z żeliwa. Wiadomo który ile wytrzyma.
@wm.g.w.917Ай бұрын
Aż myślałem że będzie coś o świeczkach pod grzejnikiem 😂
@patrykszallaАй бұрын
30 kw zużycia w domu podczas gotowania w święta, pojęcia o elektryce nie masz. Całkowicie pominięty aspekt ekonomiczny. Ale czego się spodziewać po człowieku który wyda 10zl żeby zaoszczędzić 1zl.
@mariuszs.3029Ай бұрын
Znaczy że co 30kW to niedoszacowane jest? Ja mam w kuchni 2 piekarniki po 6kW i zdarza się że oba są używane jednocześnie. Dolicz indukcję czajnik i już jest w okolicy 20kW w szczycie. A to tylko 4 urządzenia
@grzegorzgodlewski9175Ай бұрын
@@mariuszs.3029 A ja zatankuje butle za 60 zł i gotuje 3 miesiące. Po kiego ta indukcja.
@patrykszallaАй бұрын
@@mariuszs.3029 i myślisz że te 6kW ciągnie cały czas przez który go używasz. I rozumiem że czajnik 2kW wodę ci grzeje przez dobę? Żadne z tych urządzeni nie działa w ten sposób że pracuje ciągle z swoją mocą znamionową, pracuje minuty żeby jak najszybciej osiągnąć zadane parametry i się wyłączyć. Robienie bilansu mocy w ten sposób że dodajesz wartości z tabliczek znamionowych nie ma sensu.
@mariuszs.3029Ай бұрын
@grzegorzgodlewski9175 bo mogę. Ty wolisz na gazie, a ja na prądzie. Równie dobrze mógłbym zapytać, po co ci ta butla zajmuje miejsce w kuchni.
@mariuszs.3029Ай бұрын
@patrykszalla Mylisz się. Robienie bilansu mocy w dokładnie taki sposób ma sens, bo chociaż mała, ale jest szansa na to, że takie obciążenie wystąpi. Wtedy falownik nie da rady. Ze względów bezpieczeństwa lepiej kupić przewymiarowany niż za mały, i właśnie temu takie liczenie służy. Falownik i akumulatory to nie to samo co sieć, z której w razie potrzeby możesz użyć tyle energii, na ile pozwolą Ci bezpieczniki, a każde przeciążenie skraca życie podzespołów, za które ty musisz zapłacić. Do tego, w przypadku awarii, cała instalacja przestaje produkować, więc dodatkowa strata. Skoro liczymy MAKSYMALNE możliwe zużycie prądu to według Ciebie jakich wartości dla poszczególnych urządzeń powinniśmy użyć? Maksymalnych, średnich a może standby'owych