kazdy film o warzeniu cos nowego wnosi, nawet dla troche bardziej doswiadczonych. dzieki 👍
@kuban548320 күн бұрын
Witaj Dzieki za pomocny material, mam jeden problem. W jaki sposób mierzyć poprawnie temperaturę? Bo im niżej garnka tym temperatura jest wyższa. W ktorym połozeniu temometra( jak głęboko musi być zanużony) zeby poprawnie odczyta temperature? Pozdrawiam
@marcinfior4 жыл бұрын
Ja właśnie 1 warzenie po długiej przerwie saison 😉 pamiętam RiS czeka 🍺👌 z filmem idealnie trafiłeś zawsze czegoś można sie nauczyć :P
@z4lechpro4 жыл бұрын
Łapka w górę i lecimy :D
@JK-ut8qv4 жыл бұрын
Dobre powodzenia pozdrawiam
@palione13 жыл бұрын
Lodówka z filmu pomieści jeden czy dwa fermentory około 25 l ? Zastanawiam się nad kupnem podobną do Twojej lub mniejszą (minibar).
@irekpastusiak4 жыл бұрын
Bartku!!!!!! Mash-out NIE robi się aby dezaktywować enzymy!!! Kiedyś ktoś palnął taką głupotę i wszyscy to powtarzają. Polecam blog Doroty Chrapek: blog.homebrewing.pl/filtracja-zacieru-i-wysladzanie/ . Cytat: Im wyższa temperatura tym niższa lepkość i szybsza filtracja, ale jest jedno ale… Nie można temperatury podnosić zbyt wysoko, w praktyce powyżej 77-79°C. W trakcie filtracji i wysładzania z młóta może uwalniać się nierozłożona skrobia. Jeśli nie zdezaktywujemy enzymów zbyt wysoką temperaturą, to są one w stanie ją jeszcze rozłożyć. W przeciwnym razie prosimy się o kłopoty, czyli podatność na infekcję, a w najlepszym przypadku zmętnienie piwa.
@fajerwerkiretkinia3 жыл бұрын
O tej nierozłożonej skrobi, to nie wiedziałem. Merytoryczny komentarz, to się chwali. ;) ps. Wiem data.
@tomekwiraszka73123 жыл бұрын
Skrobia to jedno, a taniny to drugi problem przy zbyt wysoką temperaturą wygrzewania i wysładzania
@CzOpen894 жыл бұрын
Jestem po pierwszym wysładzaniu. Muszę opanować szybkość filtracji bo na początku leciał za szybko potem za wolno.
@druckiplutnik3424 жыл бұрын
Super, dobry, merytoryczny film. Kolego, czy ktoś już twój styl mówienia porównywał do Andrzeja Kostyry, komentatora boksu! Coś w tym jest.🙂
@BartekFilipiuk4 жыл бұрын
Do Kostyry, nigdy ;-) Jesteś pierwszy. Czasami go słucham ale nie skojarzyłem nigdy jego stylu mowy ze swoim
@jacekkowalski18504 жыл бұрын
Jak pobrałeś probke na blg?
@neocaridina19603 жыл бұрын
Ile powinno dawać się słodu do zacieru na 20 l wody?
@alojzypopiolek4 жыл бұрын
Witam, czy garnek 28l będzie odpowiedni do zacierania, jeśli będę chciał uwarzyć finalnie 20l piwa? Użyję ok. 5 - 5,5 kg słodu. Stosując się do Twoich zaleceń powinienem dać na początek ok. 18l wody. Pozdrawiam i dzięki za poradnik ;)
@krzysztofgesiorski89034 жыл бұрын
Bez większych problemów. Można nawet użyć mniejszej ilości wody. Do pierwszej warki użyłem jakoś 2,25 l wody na 1 kg słodów (ciężki dzień i nowa rzecz stworzyła lawinę błędów podczas dnia warzelnego). Da się, ale zacieranie jest mocno utrudnione. Po pierwsze, będzie dłuższe, po drugie, trzeba uważać aby podczas podgrzewania nie przypalić tak gęstego zacieru. Dodatkowym problemem będzie wysładzanie. Zwróciłem jakieś niecałe 5 litrów brzeczki, bo takie błoto było :p Wytrawna NZ IPA wyszła mi wtedy całkiem nieźle, choć ustrojstwo nagazowane jak Grodziskie :D
@alojzypopiolek4 жыл бұрын
Garnek w rzeczywistości okazał się mieć 25l do brzegu... Dopiero za trzecim razem udało mi się osiągnąć 21l w fermentorze, ale przy gotowaniu i przenoszeniu garnka musiałem bardzo uważać. Ogólnie nie polecam tak małego garnka. Jeśli miałby faktycznie 28l - powinno wystarczyć.
@DannyBoyBrewery4 жыл бұрын
Brakło mi tylko info o Ph od razu w tym filmie.
@mstargard86602 жыл бұрын
Czego nie zlewasz wygotowana brzeczke do wiadra by pozniej w wiadrze schłodzić?
@dawidwalo1793 Жыл бұрын
Siemanko, chciałbym zacząć warzyć swoje piwo:) film super, ale mam problem ze skąpletowaniem sprzętu ktorego potrzebuje. Jednak nie mam olbrzymich funduszy. Czego potrzebuje tak na teraz żeby uważać pierwsza warke? Jak byś mógł mi pomóc był bym niezmiernie wdzięczny, być może ktoś kto też przeczyta ten komentarz też mógł by mi pomóc:) dzięki wszystkim, pozdrawiam.
@BartekFilipiuk Жыл бұрын
Hej, jak chcesz zaczać to możesz wystartować od brew kitów, nie trzeba wtedy zacierac ziarna i nie potrzebujesz dużego gara. Wystarczy garnek 5-10L w ktorym rozpuścisz ekstrakt. DO tego jakies wiadro z castoramy, węzyki silikonowe i w symie tyle. Może przydac sie też wiadro z kranikiem - do rozlweu do butelek, jakiś zaworek grawitacyjny (tez rozlwe) Precyzyjna waga przyda sie do odmierzenia cukru do refermentacji. Jeżeli chcesz wystartować od zacierania (polecam) to przyda sie duzy gar, minimum 20L gdzie możesz zatrzec jakies 7kg słodu (może nawet troche wiecej). Jak chcesz zacierac to potrzebujesz wiadro do wysładzania z jakims filtrem, np sracz wezyk, dostepne w sklepach piwowarskich. Ogolnie możesz zobaczyć gotowe zestawy do zacierania, mają wszystko co potrzeba na poczatek.
@michalxperia24 жыл бұрын
Jakiej pojemności masz garnek do warzenia? 😀
@BartekFilipiuk4 жыл бұрын
ten na filmie to 20L ale mam jeszcze 42 litry na większe zasypy
@p0lak9874 жыл бұрын
desprej :P bogacz w dzisiejszych czasach :P sprzedaj to i dom kup :P
@Pustynna_Burza4 жыл бұрын
Oj tak😆
@MK-hr5yv4 жыл бұрын
150 ml drozdzy na takie wiaderko to overpitching, nawet przy 18° Blg 😯
@lukasz23454 жыл бұрын
Gdzie ten przepisy?
@BartekFilipiuk4 жыл бұрын
brewness.com/pl/recipe/plum-fes/view zawsze zapominam wrzucic
@lukasz23454 жыл бұрын
@@BartekFilipiuk Dzięki jeszcze czegoś takiego nie robiłem :)
@czerwonemaki26143 жыл бұрын
Chłopie ale masz do tego głowę 🤭
@Kaziuwichura20324 жыл бұрын
wywal Pascala z kuchni bo kamera lapie ostrosc jego twarzy
@BartekFilipiuk4 жыл бұрын
już zmieniłem kuchnie
@Yes-hf6cw Жыл бұрын
7 minut gadania bez celu, film długi na 38 minut, podziękuję.