⚡Nie zapomnijcie o naszej zrzutce, mamy już 1400zł! www.zrzutka.pl/yhyb4j
@Mobilek.2 жыл бұрын
Pierwszy film który znalazłem przeciwko Rekuperacji. Zachwalają firmy je instalujące i produkujące bo duża kasa z tego, podobnie jak fotowoltaika itp.
@barteks69373 жыл бұрын
Popieram. Wkurza mnie to ze prowadząc kanał musisz się ze wszystkiego tłumaczyć. Ja nie mam rekuperacji i żyje. Powodzenia i pozdrowionka dla Was😁😁😁
@MirasP3 жыл бұрын
Prowadząc kanał i wyrażając swoją opinię trzeba się z liczyć z tym że inni mogą mieć inna opinie i prowadzący wystawia się na krytykę. Trzeba mieć odwagę ale z drugiej strony rozbieżność w opiniach powodują ruch na kanale 🙂
@MrBaarszczu2 жыл бұрын
przecież nie musisz prowadzić kanału :P ale skoro już to robisz to zwykle musisz się tłumaczyć żeby być w porządku dla widza
@EruWan_Ernest Жыл бұрын
@@MrBaarszczu musi to na rusi, a widzowi nie należy się nic tak jak roszczeniowym babom na olx
@piotrbarszcz4904 Жыл бұрын
@@EruWan_Ernest nie bardzo rozumiem dlaczego porónujesz to z OLX, natomiast przyznaję że "musi" to nie najlepsze słowo jakie użyłem. Miałem natomiast na myśli że kanał prowadzisz dla widza, więc skoro prowadzisz i widz pyta, a Ty chcesz go szanować bo przecież po to ten kanał upubliczniasz, to wypada na pytania odpowiedzieć i się wytłumaczyć. To miałem na myśli.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
Cześć ! Pozwolę sobie na kilka uwag :) 1. Koszt to na upartego kilka tysięcy na dom do150m (oczywiście można na taki sam dom wydać 40 000pln...) 2. Koszty eksploatacji - prad to ~150pln/rok , odpowiednio dobierając rekuperator, koszt podstawowych filtrów tez się zamknie w 150pln/rok. Ta kasę powinniśmy zaoszczędzić na ogrzewaniu i jeszcze powinno zostać (przy poprawnym wykonaniu). Rury oczywiście trzeba czyścic raz na jakiś czas (w zależności od warunków zewnętrznych i filtrów). No i płaci się za komfort - to tak jak kupujesz lepszy samochód to więcej płacisz przy kupnie i więcej za serwis, a tak samo dojedziesz nim na miejsce jak jakimś tańszym. (Wy macie Merca, ja Alfę , a większość budujących domy tez nie jeździ komunikacja miejska... -wiec nie trzeba dużo tłumaczyć ;) ) 3. Rekuperacja daje wszystkie swoje zalety (i wady) niezależnie od kubatury/powierzchni domu. w 50metrowym domu sprawdzi sie tak samo dobrze jak w 300metrowym. Mozna mieć jedynie uwagi do nieproporcjonalności kosztów do powierzchni domu. Skąd takie przekonanie ? 4. Otwieranie okien - TO jest jakiś zabobon albo niezrozumienie - jest różnica miedzy "nie trzeba" ,a "nie można"..... - okna można otwierać, ja u siebie będę miał reku i będę otwierał okna wg własnego widzi misie. Po prostu NIE BĘDĘ ZMUSZONY do otwierania przez złe warunki których już nie będzie. A ze zmniejszy się odzysk energii.... Rownie dobrze można powiedzieć ze przy reku nie można otwierać drzwi, albo trzeba zrobić śluzę powietrzna do wychodzenia z domu. 5. W domu nie będzie sterylnie z powodu rekuperacji, będzie tylko mniej syfu. Wszystko zależy od lokalizacji domu i warunków na zewnątrz. Ale nikt mi nie powie, ze nie widzi różnicy miedzy powietrzem np. w Norwegii , a w centrum Krakowa.... - to tez nie znaczy ze Norwegowie maja mniejsza odporność bo wciągają mniej syfu. Latem może być podobnie z pyłkami, albo np opryskami jak mieszkamy na wsi. Tu nie ma przegiecia ani w jedna ani w druga strone moim zdaniem Ale przyznaje racje, ze marketing (chęć zysku na sprzedaży) czasem przesadza i przez to ludzie często myślą ze sam fakt posiadania rekuperacji daje wieczne zbawienie od wszelkich problemów - i to trzeba tłumaczyć ze sa wady - tak samo jak sa wady posiadania samochodu klasy premium :) [ - nawet Alfa Romeo pewnie ma jakieś wady... ;) ] A jak ktoś już zna wszystkie za i przeciw i na tej podstawie wg własnych potrzeb/możliwości/priorytetów podejmie świadomą decyzje - to nikomu nic do tego czy kupi sobie "Skode" czy "Mercedesa" ;) Pozdrawiam !
@rafaromanczuk61873 жыл бұрын
Witam. Zabawne bo dosłownie niedawno wstawiłem link do pana wyjaśnienia zagadnienia. Już znikł mój komentarz (chciałem go edytować żeby jeszcze coś dodać i nie wiem czy sam go nie usunąłem poniekąd). No ale do sedna. Zgadzam się z założeniem że najpierw trzeba wiedzieć do czego się porównuje, żeby móc coś porównać. Myślę że na Pana kanal to kawał świetnej pracy :).
3 жыл бұрын
Siemanko 😁 Mamy zupełnie inne podejście do budowy, no ale dobra, spróbujmy ☺️ 1. Zakładamy że inwestor nie robi nic sam, bo kominów sam też nie muruje, a więc zdaje mi się, że nie możemy mówić o kilku tysiącach. 2. O kosztach eksploatacji ciężko mówić bo tak naprawdę każdy dom jest inny i inaczej to wygląda, ale możemy założyć że koszty ogrzania w przypadku grawitacji i użytkowanie rekuperacji (prąd, filtry, czyszczenie) jest na podobnym poziomie. Ale.. ciekawe co za 10 lat, gdy trzeba będzie coś wymienić. A z tym samochodem w samo sedno, jedno i drugie da wymierny efekt, ale za bajery trzeba płacić ☺️ 3. Mały dom, małe zapotrzebowanie wręcz na wszystko, małe koszty. Inaczej wietrzysz salon 30m, a inaczej 100m, prawda? 4. Ale to nie jest tak, że przy otwieraniu okien wszystkie zalety i wizja rekuperacji idzie w... las? 5. Tutaj bardziej chodziło mi o ludzie rzucających argument o brudnych filtrach.. bardzo dużo zależy od regionu, to racja ☺️ Fajnie czasami wymienić się zdaniem, szkoda że spora część ma klapy na oczach i za grosz kultury, a jedyne co w życiu robi to szczeka w internecie. Od samego początku film przedstawia rekuperację raczej w dobrym świetle, tak mi się przynajmniej wydaje. W zasadzie nic nie porównywałem tylko wyraziłem swoje zdanie. Dodatkowo, powiedziałem że grawitacja pewnie nie będzie działała świetnie i bardzo możliwe, że będę musiał zamontować rekuperację, ale najpierw chce to sprawdzić, bo uważam że rekuperację (dla mnie na ten moment) jest samochodem klasy premium (tak jak to nazwałeś), którego nie potrzebuje w swoim domu, bo tańszy samochód i tak zawiezie mnie do celu. Ale kto by tam oglądał do końca ☺️ Pozdro!
@rafaromanczuk61873 жыл бұрын
Myślę że nikt na Ciebie nie szczeka. Raczej sam jesteś opryskliwy. Jakbyś umiał zobaczyć coś obiektywnie to bus coś dostrzegł. Zatem wg mnie sam możesz mieć klapki jak kiedyś np koń zaprzęgnięty do dorożki. Patrzysz przed siebie i nie widzisz że z boku ktoś chce Ci tylko na coś zwrócić uwagę.
@albertos38683 жыл бұрын
Panie halibo lubię Pana kanał więc będę jak najbardziej,iej kulturalny :). Mówi Pan 150 zł na rok, więc sprawdzam. 150/rok to 150/365 = 0,41zl/dobe= 0,017zl/h - to jaka moc mają te silniki wentylatorów?? 12W ???? Bo coś mnie się zdaje że 100W albo i lepiej. Niekiedy wystarczy zweryfikować ślepo powtarzane dane kalkulatorem. JEST Pan ofiarą marketingu. Nie jestem przeciwnikiem rekuperacji, jeszcze, nie zdecydowałem czy ja zrobię czy nie ale nie lubię jak wciska mi ktoś kit. Tak samo z redukcja kosztów za ogrzewanie dzięki rekuperacji na poziomie 40% można sobie takie bajki dziecia opowiadać, ale tu obliczenia bardziej zkomplikowane i trzeba patrzeć na projekt. Nie ma się co łudzić rekuperacji daje tylko komfort- albo aż komfort :) pozdrawiam
@rafaromanczuk61873 жыл бұрын
@ Nie wiem jak działa to pisanie na KZbin. Widziałem że mi odpisałeś na maila. Piszesz na forum każdy to może przeczytać. Chciałem tylko zauważyć że sam jesteś raczej nie miły. Myślę że raczej bez powodu. Pisanie.mi że do mnie w ogóle nie piszesz nic tutaj nie zmienia.
@mx-art3 жыл бұрын
Mocno dosiadłeś tej rekuperacji, choć bardziej przybrało to formę hejtu na branżę i marketing jaki temu towarzyszy i tutaj pełna racja, jestem zdania, że pewne rzeczy same sobą powinny się bronić i nie wymaga to ubierania w piękne słowa prostych rzeczy tylko po to aby to sprzedać tudzież wcisnąć (a czułem się tak, jak smęcił mi facet od żaluzji: a to sterowanie telefonem a to czujniki pogody/wiatru, a że pan na wakacjach se to otworzy a to zamknie czy uchyli - a ić pan bez tego też da się żyć). Ja montuje reku bo ma jeden cel: służyć do wydajnej wentylacji/wymiany powietrza i zasadniczo im większe pomieszczenie (wysokość stropów, kubatura) tym bardzie zasadne jest stosowanie jakiekolwiek formy wymuszenia mechanicznej wymiany powietrza z naciskiem na słowo wydajny. Tak obrazowo w mieszkaniach zawsze jest lepiej jak po prostu przewietrzysz całe mieszkanie otwierając wszędzie okna, wentylacja mechaniczna ma na to pozwolić bez robienie tego tym bardziej jak masz w domu 15 czy 20 okien (o ile większość to nie fixy!), tak jest po prostu wygodniej. Z tym otwieraniem okien to brednia, ja wyłączę wentylację i sobie otworzę okna kiedy będę miał na to ochotę i tyle, ale już np. w czerwcu czy lipcu w nocy włączę sobie wentylacje tak aby zaciągała nocne zimne powietrze. Wychłodzi mi w nocy budynek a w dzień okna zamknę i przysłonię żaluzjami fasadowymi - ok jasne to samo można zrobić otwierając okna o ile nas komary nie zjedzą, nawiewnik w oknie jest za mały aby tyle wpuścić zimnego powietrza. Latem siłą rzeczy okien nie otworzymy przy +30 do wietrzenia w ciągu dnia więc tak czy siak w obydwu sytuacjach są zamknięte. W garażu wręcz niemal niezbędna jest jakaś mała forma wymuszonego obiegu. W innym wypadku będziesz drzwiami zasysał powietrze z garażu do domu. Nie bagatelizujmy tak wentylacji mechanicznej, wentylacje taką masz w każdym sklepie, ba nawet każdy budynek usługowy czy użyteczności publicznej musi ją posiadać. Olejmy marketing i morskie opowieści po prostu wystarczy samemu się zastanowić jak coś działa, jakie ma zastosowania i czy ma sens stosowanie tego w naszym budynku. Ja obejdę się bez centralnego odkurzacza, lodówki z kostkarką, 5 łazienek, 8 sypialni, bidetów, basenu, wanny z baterią wolnostojącą czy wyspy kuchennej - jednak nieco większy obieg powietrza w całym budynku był dla mnie ważniejszy, choć wyszło z tego że bardziej potrzebuje samej wentylacji niż wersji z odzyskiem ciepła :)
@diuczysko3 жыл бұрын
Dokładnie, sam mam kilkuletni budynek i wentylacja grawitacyjna w nowym budownictwie to mit. Działa bardzo kiepsko. Najważniejsze w domu są dwie kwestie - ciepło/ogrzewanie i świeże powietrze. Reszta to fanaberie :)
@antie57633 жыл бұрын
Wystarczy włączyć wentylator. Ile ppm mają filtry do reku? Wg mnie to flizelina na muchy, a syf w rurach z zimowego smogu wdycha się przez cały rok. Pracuję w korpo z reku, reku hałasuje, w zimie śmierdzi smogiem aż oczy pieką, na wylocie z reku dałam białą szmatkę i była czarna. Niby Czyszczenie rur robili ale to ficja nic nie dająca. W lecie robi się przeciąg w domu i po problemie.
@mx-art3 жыл бұрын
@@antie5763 Jasne można przyjąć, że filtry to tylko osłony aby do układu nie dostały się większe ciała stałe. Przy wentylacji grawitacyjnej należy sobie odp. jakie powietrze i skąd je dostarczymy do budynku, skoro rekuperator/jednostka wentylacji filtruje w stopniu zero to taki sam efekt będziemy mieli uchylając zimą okno czy korzystając z nawiewników. Tak jak wspomniałem posiadanie rekuperacji nie knebluje nam okien, do domu też nie wchodzimy przez hermetyczne śluzy. Wyłączam wentylacje, otwieram okno, jedno drugiemu nie przeszkadza, wentylacja wręcz uzupełni ten układ bo korzystamy z niej w czasie gdy okien nie otwieramy np. lub gdy nie ma nas w domu. Co innego jak ktoś zbuduje dom z oknami w 100% fixy, pozostaje mu tylko drzwiami wpuszczać powietrze :D Nie jest też wymagane aby wentylacja pracowała 24h na 100% wydajności, podobnie jak z ogrzewaniem, wszystkim da się sterować.
@antie57633 жыл бұрын
@@mx-art W Krakowie jak jest smog to nie otwiera się okien, niestety w pracy (korpo high-tech) biurowiec to koszmar. Zatykamy szmatami nawiewy, koło wyciągów czarne sufity, filtry w konwektorach przy wymianie czarne. Rur nie ma szans wyczyścić. Nawiewy szumią non-stop, wilgotność poniżej dopuszczalnej normy, ludzie chorują. To moja wieloletnia obserwacja. W pracy są nie otwierane okna. Zmieniając temat pomieszczenia trzeba dogrzewać by nie było grzyba, temp 22 i po problemie.
@diuczysko3 жыл бұрын
@@antie5763 Temperatura nie rozwiązuje problemu wilgotności, w nowym budownictwie ogrzewanie nie wysusza powietrza bo jest to podłogówka, a albo grzejniki które są najwyżej ledwo ciepłe bo budynek ma nieduże straty i potrzebuje niewiele ciepła.
@ewelaewela17563 жыл бұрын
Ja mieszkałam 3 lata z wentylacją grawitacyjną, taką decyzję podjęliśmy wtedy. Przy budowie drugiego domu zdecydowaliśmy się na rekuperację z jednego powodu. Wentylacja grawitacyjna mimo rozszczelnienia budynku (nawietrzniki w każdym oknie + nawietrzniki w ścianie) nie działała. Zaduch w domu i łazienkach był po roku tak uciążliwy, że zdecydowaliśmy się na rekuperację w drugim domu. Ale szanuję wasz wybór, każdy decyduje się na najlepszą rzecz dla siebie.
@michaw45163 жыл бұрын
Jeszcze mogę tylko podpowiedzieć to co mi instalator nota bene gazu powiedział, że jest rozwiązanie hybrydowe, według niego najlepsze bo po środku cenowo i działa u niego jako powiedział całkiem nieźle czyli wspomagana wentylacja grawitacyjna - po prostu montuje się łożyskowane wentylatory na kratkach wentylacyjnych kominów wentylacyjnych wymuszając prawidłową wentylację. Jest to tańsze niż mechaniczna z rekuperacją a bezpieczniejsze (w kwestii wymuszenia wymiany powietrza) niż zwykła grawitacyjna. Jakieś coś takiego to jest - nie wiem czy dobrze to opisałem, po prostu nie ma tej jednostki centralnej i można to zrobić w domach/mieszkaniach, które nie posiadają instalacji to wentylacji mechanicznej. Oczywiście kominy muszą być prawidłowo wybudowane tzn. wysokości.
@lukiluke4395 Жыл бұрын
zrobiła się moda na rekuperacje a to jest świetny biznes, 15000pln lub więcej na nowy dom gdzie w 2021 oddano około 50 000 nowych domów i pewnie w większości jest zamontowana rekuperacja...ma to sens dla producentów i monterów rekuperacji
@Adrian-rs2fx3 жыл бұрын
Mam też grawitacyjną.Nie mam w domu wilgoci.Zima działa az za dobrze.Latem gdy grawitacja nie działa są uchylone okna w sypialniach i chłoną piękny zapach lasu, brak robali bo są moskitiery, koszty ogrzewania 130m2 pow grzewczej za cały sezon grzewczy to 1400zl za gaz w tym podgrzanie wody użytkowej.W łazienkach oraz w pralni mam wentylatory wyciągowe.Bedzie pan zadowolony.
3 жыл бұрын
Taki jest plan, zobaczymy ☺️
@Adrian-rs2fx3 жыл бұрын
@ Będzie dobrze 👍Olej tych internetowych bufonów, którzy pouczają innych jak mają żyć podczas gdy sami łykają każdy marketing jak pelikany pozbawieni umiejętności samodzielnego myślenia.
@kontonaaplikacje89473 жыл бұрын
@@Adrian-rs2fx Nie ma to jak obrazić i nie podać, żadnego logicznego argumentu. Wychowanie przede wszystkim :)
@Adrian-rs2fx3 жыл бұрын
@@kontonaaplikacje8947 Argumenty podałem w innym komentarzu.Nie muszę przekonywać przekonanych a upartych i tak nic nie przekona.
@kontonaaplikacje89473 жыл бұрын
@@Adrian-rs2fx Obelgami nikogo nie przekonasz. Zgadza się :)
@Ja_szczupak3 жыл бұрын
Mozna jezdzic samochodem z klimatyzacja, albo bez na tzw zimnego lokcia. Co kto lubi.
@kondzi09902 жыл бұрын
Dobre argumenty i za tym i za tym . Osobiście w swoim domu będę miał założoną rekuperację a to z tego względu że koszt postawienia 4 kominów a potem ich obróbki na dachu był wyższy niż rekuperacja. Dlatego zdecydowałem się na ten sposób wentylacji .
@Leon-1593 жыл бұрын
Czy Twój pies rozumie ideę YT, czy ciągle się dziwi dlaczego gadasz do siebie?
3 жыл бұрын
Pies go wie 🐕🤷🤭
@pawpier76713 жыл бұрын
He
@ewaadam46233 жыл бұрын
Szanuję osoby, które podejmują samodzielne decyzje. Trudności zaczynają się, gdy ciężko o rzetelne/merytoryczne informacje, o które, jak wiemy, podczas budowy niełatwo. W naszym przypadku (dzięki mnie) wyborem mogła by tylko wentylacja mechaniczna, Pokrótce przedstawię główne zalety i wady WM wobec WG, które były istotne przy podejmowaniu decyzji przez nas: Zalety: - ograniczenie ilości alergenów (pyłki/kurz) - zdrowie, komfort - brak zaduchu/świeże powietrze - mniejszy poziom zmęczenia, lepszy sen - ograniczenie lub wyłączenie problemu zbyt dużej wilgotności, zwłaszcza w mokrych pomieszczeniach (wilgoć musi którędyś wyjść, inaczej zostanie w murach/dywanie/meblach) lub zbyt niskiej wilgotności (przesuszanie pomieszczeń) zimą (gdy mamy rekuperator z odzyskiem wilgoci) - brak pleśni/grzybów - zdrowie, utrzymanie wilgotności powyżej 30% - ograniczenie infekcji - bliżej nieweryfikowalne oszczędności podczas grzania Wady: - koszt - to prawda, że instalując WM, można zrezygnować z budowy kominów, fundamentu pod nie etc., ale i tak wyjdzie przynajmniej 5 tys. więcej - skomplikowanie projektu - w domach piętrowych (np. poprowadzenie rur w warstwie ocieplenia + przewierty przez żelbet) - utrzymanie/serwis - prąd (np. +30 zł/mc, filtr 2x w roku - można samemu dociąć kawałek tkaniny filtracyjnej lub kupić oryginały - cena od 20 zł/rok, do 600 zł/rok - zależy jak często wymieniamy) - w pespektywie czasu - kolejny układ o który trzeba dbać, a w perspektywie 5 lat (naprawić) lub 10 (wymienić rekuperator) Co do WG, to plusów (prócz kosztu), nie widzę. Za to są dość istotne wady (prócz tych, których wyżej nie wymieniłem): - często nie działa poprawnie (latem, przy braku nawietrzników lub ich zatykaniu) Decyzja na TAK została podjęta z uwagi na komfort/zdrowie. Liczę, że oszczędności z tyt. niższych rachunków za ogrzewanie - co skompensuje koszt prądu i filtrów. PS. Nie ma domu idealnego. Dla każdego ideałem będzie co innego - zgodnie z naszymi potrzebami/oczekiwaniami. Ważne że dom się buduje się dla siebie i nasze potrzeby ma spełniać :)
@binabalbina107 Жыл бұрын
Jestem na razie na etapie porównywania co jest lepsze, ale czy czasem nie wyjdzie taniej jeśli mowa o domu takim do 70 m2( jak ja chcę) kupić taki przenośny oczyszczacz powietrza? Analizując to, że rekuperator wtłacza w lecie ciepłe powietrze do domu przez co mury się nagrzewają to to wydaje mi się nie mieć wiele wspólnego z komfortem zwłaszcza w nocy gdzie przy wentylacji grawitacyjnej żeby ochłodzić pomieszczenie na noc wystarczy włączyć klimatyzację i wyrzucić to ciepłe powietrze i dodatkowo żeby w miarę utrzymać temperaturę otworzyć okno.
@michalgranitum2 ай бұрын
Po pierwsze nie dmucha ciepłym tylko wypośrodkowanym między temperaturą w domu i na zewnątrz (na tym polega idea rekuperatora z wymiennikiem ciepła, jeżeli do domu wpada podobna masa powietrza co wylatuje to wymiennik zmniejsza różnicę temperatur między wlotem a wylotem - transferuje ciepło w jednym lub drugim kierunku zaleznie od tego czy cieplej jest w srodku czy na zewnątrz) Po drugie kazdy rozsadny rekuperator ma funkcje regulacji. W lecie mozesz miec na dzien nastawione minimum nadmuchu, a na noc silny aby przewietrzyć i schłodzić wnętrze.
@karollupus3 жыл бұрын
Hej, musicie troszkę poobserwować gdy już zamieszkacie jak zachowuje się wentylacja grawitacyjna. Gdy będzie pojawiać się wilgoć w narożnikach okien choćby niewielka to będzie oznaczało że wentylacja nie jest wydolna. Wtedy trzeba działać i myśleć nad rozwiązaniami aby nie pojawił się 🍄🍄🍄. Pozdrawiam :)
3 жыл бұрын
Otóż to 👍
@BenyMor3 жыл бұрын
Błagam.... co musi się stać, jak trzeba nie dbać, by zapuścić, by pojawił się grzyb????? Od czego, jest wiosna, lato, jesień i zima... mamy najpiękniejszą strefę, mamy każdą porę roku i z każdej trzeba korzystać. Nie wyobrażam sobie, nie otwierać drzwi i okien na roścież, piękną wiosną i latem, no i wczesną jesienią lub przewietrzyć w piękną zimową porę, choć na trochę. Ale, że grzyb..... ?! gdzie, jak?! To jak higiena jamy ustnej!!!!!!!!!!
@antie57633 жыл бұрын
@ grzyb przy oknach jest jak są mostki termiczne
@S-1234SA3 жыл бұрын
Jaki znów grzyb? mają tak ocieplone, że grzyba nie będzie.....
@adriankaminski66393 жыл бұрын
U Nas jest rekuperacja. I grzyb wychodzi. Trzeba okna otwierac I problemu nie ma. ( Wmiare nowy ocieplony Dom.)
@AndrzejDunowski3 жыл бұрын
Mam centralkę wentylacyjną z odzyskiem ciepła potocznie nazywanym jako "rekuperacjaą i wypowiem się. Dla mnie to jest coś, co ma mi przede wszystkim dać komfort, odzysk ciepła jest na dalszym planie. Zimą szczelnie zamknięte okna i świeże powietrze w domu, rano nie budzę się we własnych smrodach z bolącą głową, nigdzie nie ciągnie zimne powietrze od nawiewnika. Latem mogę wyłączyć i otwierać okna, znam osoby, które tak robią. Chcę otworzyć okno gdy ptaszki ćwierkają? Otwieram i nie przejmuję się. Inne zalety posiadania tego ustrojstwa? Ciągła wentylacja łazienki i kuchni, powietrze wolne od smogu zimą, gdy sąsiedzi palą węglem. Po umyciu podłogi włączam boost i szybciej schnie :P Centralka działa, dom staje się mniej obsługowy bo nie muszę chodzić i coś regulować, by mieć dobre powietrze. Podniosłeś argument wielkości domu, z moich obserwacji wiem, że im mniejsze pomieszczenie, tym lepiej trzeba je wentylować bo jest mniej powietrza do zużycia. Uważam, że to fajny sprzęt, który podnosi komfort mieszkania i ja nie żałuję, polecam każdemu. Pozdrawiam
@pioterhiszpan3 жыл бұрын
Wentylacja grawitacyjna może w 100% spełniać swoją funkcje, ale trzeba pamiętać o kilka aspektach: 1. Wybór właściwego projektu z odpowiednio rozmieszczonymi pomieszczeniami tak żeby powietrze mogło swobodnie przepływać 2. Jeśli zaniedbamy pkt. 1 będziemy zmuszeni do budowy dodatkowych kominów, które mogą okazać się kosztowniejsze niż rekuperacja. 3. Nawiewniki w oknach. 4. Kratki wentylacyjne w drzwiach (nie tylko łazienkowych). 5. Częste wietrzenie budynku przez pierwsze 1-2 lata w celu pozbycia się wilgoci technologicznej. 6. Instalacja wentylatorów (wentylacja hybrydowa) w celach ograniczenia/eliminacji cofania się powietrza. Szczególnie ważne dla domów w "szczerym polu" lub na wzniesieniach. W domach parterowych ma mniejsze znacznie. Ekspertem nie jestem i sam się zastanawiam jaką wentylacje zastosować przy budowie swojego domu. Wg mnie na początku cenowo wychodzi bardzo podobnie, ale zagadką są koszty w dłuższej perspektywie czasu czyli koszty prądu i serwisu w przypadku rekuperacji albo straty ciepła w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Wybór to kwestia indywidualna. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kwestia tego które z wad jesteśmy w stanie zaakceptować a na które przymknąć oko.
@mateuszek26623 жыл бұрын
Ja osobiście robie rekuperacja że względu na komfort, (Tak jak cyrkulacja CWU to komfort, nikt nie liczy czy to mu się zwróci czy nie) A komfort kosztuje. Oczywiście pod reku dom musi być odpowiednio przygotowany (między innymi kratki w drzwiach nie tylko łazienkowych) I szczelny.
@tomaszpartyka18743 жыл бұрын
Ja u siebie miałem dylemat czy montować rekuperację, ale nie żałuję decyzji. Z otwieraniem okien jest problem szczególnie w zimie, bo nie zawsze jest na to czas, by przejść każde pomieszczenie i je przewietrzyć. W przypadku gdy chcemy otworzyć sobie okna to wyłączam rekuperację i nie ma z tym problemu. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na fakt, że będziesz musiał wydać dużo kasy na siatki do okien, bo inaczej owady was zjedzą. Taka siatka do otwieranych drzwi potrafi kosztować kilkaset zł. Poza tym nawiew powietrza w tak wysokim salonie "ruszał" by wam cieple powietrze, które będzie gromadzić się przy suficie. Nie uważam, że rekuperacja nas ogranicza, raczej zwiększa komfort życia i możliwości.
3 жыл бұрын
Ja też nie uważam, żeby rekuperacja była ograniczeniem, chciałem tylko poczytać co inni mają do powiedzenia w tym temacie i dużo się nie pomyliłem 😁 Ktoś pisze, że okien nie można otwierać, za chwilę kto inny że można. Później że rekuperację można wyłączyć, za chwilę druga osobą że nie można wyłączyć bo wtedy tworzy się grzyb w rurach. Po chwili ktoś pisze że syfu w rurach nie ma, a za chwilę że syf z rur można czyścić samemu.. i tak to się w tych internetowych żyje 😁
@ArekkPL3 жыл бұрын
@ Na kanale izzyinstalacje rozbierano 17 letnią instalację, to możesz sobie sprawdzić jak wyglądają kanały po tylu latach. W porównaniu do zwykłych kominów wentylacyjnych wyglądało to zdecydowanie pozytywnie.
@mariolaklimczak36943 жыл бұрын
Super materiał , popieram wasza decyzje my tez przemyśleliśmy taka decyzje , mieszkamy na wiosce i to jest najwspanialszy moment kiedy otwierasz drzwi słuchasz szumu drzew i śpiewu ptaków. Życzymy wam wspaniałych chwil w tym pięknym zakątku 😘😘😘
@EmPtY4143 жыл бұрын
a to myslisz ze przy rekuperacji nie wolno juz okien otwierac i sluchac szumu drzew i spiewu ptakow?? Haha
@darekkowalski51853 жыл бұрын
@@EmPtY414 To do czego wtedy ona służy?
@EmPtY4143 жыл бұрын
@@darekkowalski5185 czyli malo wiesz. Jak samochod sluzy do jazdy to oznacza ze jezdzisz 24h na dobe nim?? Telewizor sluzy do ogladania i co ogladasz 24h na dobe?? Przeciez sie kur.. nic nie stanie jak przez kilka godzin reku bedzie wylaczona albo ustawiona na 1 a okna i tak otwarte :/. Wychodzi ze jestes z tych co mysla ze jak reku to juz wszedzie trzeba montowac fixy i bron Boze nie otwierac okien :/. Masakra
@darekkowalski51853 жыл бұрын
@@EmPtY414 Przerobiłem temat rekuperacji wybudowalem dom w 2014 założyłem rekuperacje z od zyskiem ciepła i od dwóch lat jej nie używam na szczęście zrobiłem też kominy i może to działać po staremu pomimo wymiany filtrów przez serwis syf przy suficie gdy w lecie nie pracowała jakiś czas(mam też klimę) po włączeniu smród pleśni z nawiewu koszty użytkowania niemałe( to nie tylko filtry bo rekuperator się raz zepsuł naprawa 1200zl ) czyszczenie rur z grzyba które nic nie dało 1000 i zasyfione pół domu) odzysk ciepła to kolejny mit przez dwa lata bez reku niema żadnych różnic w kosztach ogrzewania w sumie dlatego ja założyłem a to że koszty reku zwróci ci oszczędność w ogrzewaniu to kolejna bzdura. Ja już miałem podziekuje uważam że to najdurniesza żecz na jaka wydałem kasę przy budowie i tyle polecam klimę to jest piękna sprawa.
@grzegorzkasperek46803 жыл бұрын
@@darekkowalski5185 Do smażenia frytek ;)
@dzidafilmyhd4k583 жыл бұрын
Tez nie będę robił rekuperacji i mam identyczne zdanie jak wy .👍
@kasia92273 жыл бұрын
Z narzeczonym też mamy zamiar się budować, wchodząc na temat technologii które chcemy zastosować za każdym razem słyszymy „co rekuperacji nie chcecie??? Koniecznie musicie zrobić.” I wtedy zaczynają się „schody”- mówią to zazwyczaj osoby które same nie mają rekuperacji, albo kupione przez nowoczesne technologie. Uważam, że to na pewno jest fajna sprawa, gdybym miała kasę na to, aby robić co nowe co fajne co mi się podoba. Pewnie założyłabym i fotowoltaike i pompę ciepła i rekuperację i wszystko sterowane z telefonu. Nie oszukujmy się, niewielki odsetek ludzi ma 10, 15 czy 30 tys na coś co można zastąpić dużo tańszym rozwiązaniem. Włączyć świtało tez mogę włącznikiem a nie smartfonem. A za 15 tys zrobię np. łazienkę. Bez rekuperacji mogę żyć, bez łazienki.. no średnio.
@Maverick-802 жыл бұрын
Ale porównując koszty trzeba policzyć wszystko, tzn. robiąc rekuperację nie trzeba stawiać kominów wentylacyjnych wraz ich obróbką, odchodzi też koszt nawiewników, więc w sumie jest to kilka tysięcy, myślę, że ok. połowa kosztu rekuperacji by się tu zwróciła. Ja mam rekuperację i na prawdę czuję różnicę, zwłaszcza w lecie podczas upałów oraz w kosztach ogrzewania, ale wszyscy mówią, że u nas jest ciągle świeże powietrze.
@patryknowak64702 жыл бұрын
Najlepsze jest to że ludzie myślą że grawitacyjna jest darmowa i nie kosztuje 9 tyś w góre ... przecież kominy sie same budują same obrabiają przy dachu i wykonczenie wystającego komina nieocieplonego załatwi za nas mikołaj jak bedzie wchodził z prezentem i na koncu blachą obrobi i da wywietrznik
@kasia92272 жыл бұрын
Ja nie twierdzę, że rekuperacja jest zła. Wręcz przeciwnie, ale w momencie gdy i tak muszę postawić komin ze względu na sposób ogrzewania to nie mogę też liczyć że koszt komina należeć będzie tylko pod koszt wykonania wentylacji. Napisałam też że to na pewno fajna sprawa, ale zrobiliśmy tak, aby poniekąd zaoszczędzić i koszta w tym przypadku były niższe o połowę porównując koszt rekuperacji. Nie wykluczone że kiedyś będę chciała mieć, nie uważam też, że ktoś kto założył i mówi że jest naprawdę w porządku to mówi nie prawdę. Uważam tylko że osoby które nie maja, nie korzystają z tego i nie maja pojęcia o kosztach jakie trzeba ponieść budując się w tym momencie, nie powinny narzucać „bo teraz tak sie robi” - owszem, ale robi się tak, ale nie robi sie piwnicy, a ja mam, robi sie też smart home a ja nie mam i narazie większości jednak na to nie stać.
@jerzybystrzynski38033 жыл бұрын
Wszystko ma swoje plusy i minusy i każdy decyduje co chce mieć,tylko po co dawać 20 cm styropianu i cieple okna skora ma być nawiewnik w oknie który bedzie wdmuchiwał zimne powietrze w zimę. Obecnie mieszkam w bloku i mam takie nawiewniki i sa zamknięte bo przy mrozach szybko robi sie zimno , obecnie wykańczam dom i tam bedzie rekuperacja i jak na samym początku sie zdecyduje na rekuperacje to można zrezygnować z kominów i już na polowe kosztów rekuperacji mamy. Oczywiście uważam ze grawitacja jest ok tylko właśnie domy sa za szczelnie i nie ma skąd brać powietrza a podczas wiatru gdzie jest lepszy ciąg to masakra pod tym nawiewnikiem.
3 жыл бұрын
Wytłumaczyłem to w materiale ☺️ My w bloku też mamy nawietrzniki i takiego zjawiska nie ma 🙂
@diuczysko3 жыл бұрын
Dokładnie, lepiej zaoszczędzić na innych rzeczach, ale podstawy komfortu są dwie - ciepło czyli dobre ocieplenie i bezobsługowe ogrzewanie plus świeże przefiltrowane powietrze dostępne cały czas. Piszę to jako osoba, która nie posiada w domu reku. W tym tygodniu pracując z domu miałem chociaż możliwość przewietrzyć dom codziennie, ale często gdy jesteśmy w domu dopiero o 17 nie jestem w stanie otworzyć okna bo straszny smród i smog. Mam znajomych z reku z dobrymi filtrami, inny komfort życia. Samo spanie zimą z świeżym powietrzem w sypialni jest już tego warte.
@jerzybystrzynski38033 жыл бұрын
@ czyli może być słaba wentylacja i dla tego nie wieje, ja mieszkam na parterze i starszy blok gdzie kominy sa spore to w łazience czuć jak po nogach jak zasysa powietrze, jak znów sie zamknie wszystkie to wentylacja nie działa,macie dom parterowy to zawsze można dołożyć. Wyjdzie jak zamieszkacie.
@mariuszelloxpx3 жыл бұрын
Straszą blackoutem, grawitacja nie potrzebuje prądu 😁
@ukaszsuchowierski78813 жыл бұрын
Też zdecydowaliśmy się na grawitacyjną i działa dobrze. Mamy okna zwykłe rozwierno-uchylne więc nawet nawiewniki nie były potrzebne bo jest regulacja rozszczelnienia w oknie. Rekuperacja ma liczne rzeczy, na które trzeba uważać. - Zimą przy minusowych temperaturach wpada lodowate powietrze do maszyny. Zdarzają się oblodzenia i maszyna przestaje działać. Przy spotkaniu z ciepłym powietrzem dodatkowo występuje efekt rosy więc zbiera się woda. Te lepsze modele mają grzałki, które zużywają prądu jak bojler. - Ten sam problem jest w rurach, które trzeba dobrze podocieplać, inaczej przez efekt rosy też jest rzeka wody w środku. - Przy awarii rekuperacji trzeba czekać na montera, który to naprawi. Koszt to jedno, a czas bez wentylacji w domu to problem. Jak jest niefart to i kilka tygodni można zostać bez wymiany powietrza. - Do rekuperacji można domontować GWC, a to kolejne koszta i wyzwania, jednak dobrze wykonane dają spoko efekty. - Mieszkając na wsi, gdzie jest wywóz gnojówki, zapach trafi równomiernie do każdego pomieszczenia. Nic przyjemnego. Oknami można lepiej manewrować. Zamykasz od śmierdzącej strony, a otwierasz od zawietrznej. Czasem takiej nie ma i wali wszędzie, jednak czerpnia skazuje nas na pobór zapachów z jednego punktu. Jeśli ktokolwiek pali fajki przy czerpni to każde dziecko w domu w pokoju wącha tak samo. Oczywiście wentylacje mechaniczne mają też swoje plusy ale o nich nie będę pisał bo zaraz i tak ktoś w komentarzu będzie mnie ,,uświadamiał" :D Pozdrawiam!
@ukaszxktos53973 жыл бұрын
Nikt nie będzie uświadamiał, ale czytanie negatywnych opinii na dany temat osoby które nie ma z tym styczności to lekki absurd. Teoria, teorią, ale zbyt uogólniasz. "Przy awarii rekuperacji trzeba czekać na montera, który to naprawi. Koszt to jedno, a czas bez wentylacji w domu to problem. Jak jest niefart to i kilka tygodni można zostać bez wymiany powietrza." Mały odsetek odważnych robi tylko fix i wtedy mogą mieć problem. Zdecydowana większość ma okna uchylno rozwierne. Więc co mogą zrobić z takim oknem? "Do rekuperacji można domontować GWC, a to kolejne koszta i wyzwania, jednak dobrze wykonane dają spoko efekty." Skoro nie masz reku, to skąd możesz wyciągać takie wnioski? Z ulotki? Jeśli masz konkretne doświadczalne dane, to chętnie przejrzę bo sam rezygnuję z GWC biorąc pod uwagę wątpliwy skuteczność. "Oknami można lepiej manewrować" A jak masz reku, to już okien nie masz. Eh.
@ukaszsuchowierski78813 жыл бұрын
@@ukaszxktos5397 to, że nie zainstalowałem rekuperacji w swoim domu nie oznacza, że nie mam z nią styczności i nie znam problemów osób, które zdecydowały się na inwestycję. Żona jest architektem, znajomi robią instalacje, budynki w których pracuję też ją posiadają. O GWC polecam filmik z kanału holibood zdrowy dom. Jeśli absurdem jest wypowiadanie się o rekuperacji, gdy jej się nie ma, to tak samo każdy, kto ma rekuperator, nie powinien wypowiadać się o wentylacji grawitacyjnej? Czyli prawo do wypowiedzi uzyskuję dopiero budując dwa jednakowe domy i robiąc w nich dwa rodzaje wentylacji i dokonując analizy porównawczej? ;) No aż takim zapalonym naukowcem nie jestem :D Pozdrawiam!
@1kkom3 жыл бұрын
Subiektywnie z mojej strony - Klimakonwektor (kanałowy) + wymiennik krzyżowy + agregat (pompa ciepała) -> najbardziej optymalne rozwiązywanie w nowym budownictwie. Ogrzewanie + wentylacja + klimatyzacja razem.
@mmulnyjr3 жыл бұрын
jedynie dodam nieco w obronie reku, latem nie koniecznie pobiera ciepłe powietrze, bo można pobierać powietrze poniżej poziomu gruntu, da się to wybudować itd, ale jak zawsze dodatkowy koszt, to tak by kogoś nie wprowadziło w błąd
@pioter013 жыл бұрын
To się nazywa Gruntowy wymiennik ciepła. Poza tym można chłodzić powietrze latem gruntową pompą ciepła, jeżeli ktoś ją posiada lub planuje posiadać.
@truebzyq10 ай бұрын
tak tak tylko ze wzgledu na grzyby itd to ta rura pod ziemią musi być posrebrzana i koszt jest kosmiczny xD plus 40k?
@damianlenik2 жыл бұрын
dziś gość z firmy od wentylacji chciał mi wcisnąć właśnie rekuperacje , kiedy w projekcie mam zwykłą wentylację. Przekonałeś mnie i myślę że mam ok 20k PLN w kieszeni. Dziękuję
@LukaDrwal2 жыл бұрын
Cześć. Jak wam się mieszka. Macie już za sobą dni zimniejsze i gorące. Uważacie że to była dobra decyzja? Ja aktualnie mam wodę z mózgu zacząłem robić po staremu grawitacyjnie jednak wszyscy starają się mnie przekonać że popełniam największy błąd na budowie jak nie w życiu ;-) . To samo co u was Niby dom energooszczędny, 20 cm wełny, ciepły dach , dobre okna a jednocześnie pozwalam uciekać energii przez kominy..
2 жыл бұрын
Dobra decyzja ☺️
@sebastiandrazyk4314 Жыл бұрын
I na czym stanęło , zostałeś przy grawitacji czy ludzie Cie przekonali?
@dominikas86183 жыл бұрын
Kurcze chyba bym się nie zdecydowała na robienie wywietrzników w oknach w nowym domu. Obecnie mieszkam w domu z czymś takim i to jest totalna tragedia ,zwłaszcza w zimnych miesiącach. No za przeproszeniem pizdzi z tego strasznie i co z tego ,że ogrzeje dom jak za chwilę mam zimno w pokoju. A najgorzej jest w takie bardzo wietrzne dni / noce. Oczywiście można je zamknąć ale wtedy wilgoć przy oknach się zbiera niemiłosiernie 😕 nie wiem może u nas coś jest nie tak zrobione i dlatego takie coś się dzieje🤔 w każdym bądź razie w naszym przypadku to był główny argument ,żeby zrobić jednak rekuperację 🙈 ale masz rację ,że każdy robi jak uważa itd. Ważne żeby się wam dobrze mieszkało 😀 pozdrawiam Was serdecznie !
@esconee3 жыл бұрын
Mam nawiewniki i nic mi nie piździ :)
@dominikas86183 жыл бұрын
@@esconee dlatego napisałam ,że być może u nas coś jest może nie tak, nie wiem. Wiem, że mnóstwo ludzi ma takie rozwiązanie i sobie chwali. U nas się to kompletnie nie sprawdza i w obawie ,że w nowym domu będę miała powtórkę, zrobiliśmy rekuperację . Czy dobrze zrobiliśmy, nie mam pojęcia , jak we wszystkim,są plusy i minusy. Okaże się jak zamieszkamy i będę miała porównanie.
@tomasztrzcinski16962 жыл бұрын
@@esconeeoj piździ piździ, tylko nigdy się nie widziało nic poza nawietrzakami w życiu (to tak jak z wyposażeniem samochodu, póki się niema centralnego zamka to się chodzi wokół samochodu i się chwali, jak już ktoś zaznał centralnego to już nigdy nie kupi bez) , zimą wieje powietrzem -5, -10, -20, musi pizdzieć, wykrapla się na oknach, strefa przy oknie jest wyraźnie zimna, właczenie okapu kuchennego powoduje jeszcze większy dramat. Szanowny Pan z filmiku popełnia "niebłąd" tylko świadomą rezygnację z komfortu, właściwie to rezygnację z dobra "luksusowego" bo faktycznie kosztuje sporo, najwyraźniej woli zainwestować w inne dobra luksusowe i co? można oczywiście z tym żyć tak jak bez centralnego zamka. Co do otwierania okien... te okna możemy otwierać raptem przez 4-5 miesięcy w roku kiedy jest ciepło i rekupreacja wówczas właściwie nie odgrywa swojego najważniejszego zadania jakim jest odzysk ciepła, wówczas okna możemy sobie otwierać ile chcemy przy rekuperacji, nic nie tracimy. Natomiast przez olejne 7-8 miesięcy ja nie mam ochoty otwierać okien kiedy na zewnątrz jest zimno, i dopiero wówczas rekuperacja zaczyna spełniać swoje zadanie odzysku
@esconee2 жыл бұрын
@@tomasztrzcinski1696 jak już pisałem nic mi nie piździ, zimne powietrze dopiero czuje jak podejde do okna i u niose ręke koło nawiewnika, to czuje chłodny powiew ale normalnoe podczas codziennego przebywania w domu nigdy nikt z domowników nie skarżył sie na jakieś zimne podmuchy
@LukaDrwal2 жыл бұрын
Być może twoje nawiewniki to zwykła dziura w oknie w ładnej oprawce ;-) Zainstaluj trochę lepsze nawiewniki z automatyczną przesłoną np ventair. One są odporne na podmuchy itd
@rcmodelarz3 жыл бұрын
Cześć, ja się odniosę do tych okien - to nie jest tak, że otwieranie okien w domu z rekuperacją to jakieś zło wcielone. W poprawnie wyregulowanej (zbilansowanej) instalacji po otwarciu okna rekuperator nie wybuchnie, z kratek nie wypełznie robactwo a do domu nie naleci czarny dym i demony. Otwarte okna obniżą oczywiście sprawność odzysku ciepła i wpuszczą do domu powietrze nieprzefiltrowane, ale "dotkliwość" zjawiska zależy wyłącznie od przekonań i ambicji energetycznych właściciela. Jestem w trakcie budowy domu i do wentylacji mechanicznej dopiero się przymierzam. Zrobię ją na pewno, ale nie ze względu na aspekt rekuperacji a bardziej na aspekt wymuszonej wymiany powietrza i filtrów. Buduję dom w mieście, gdzie od wczesnej jesieni do później wiosny wieczorne powietrze szczypie w oczy od smogu i perspektywa filtrowania całego powietrza dostarczanego do domu jest dla mnie bardzo ważna (jestem też alergikiem). Nie oznacza to jednak, że będę wprowadzał w domu reżim zamkniętych okien. Specjalnie inwestuję w okno HST na ogród żeby w okresie letnim było ono cały czas otwarte, aby ogród i taras były przedłużeniem domu. Nikt mi nie każe otwierać tego okna w najgorsze mrozy lub gdy smog wygląda jak poranna mgła (jestem przekonany, że posiadacze wentylacji grawitacyjnej również nie otwierają okien w takie dni). Odzysk ciepła (rekuperator) jest tutaj osobnym i niejako "bonusowym" zagadnieniem i oczywiście chcę go zainstalować, ale nie jest on celem samym w sobie. Nie będę całe dnie stał przy panelu sterującym i podniecał się sprawnością odzysku ciepła bo zupełnie nie ma to sensu. Dom ma służyć do komfortowego mieszkania a nie do wyścigu o idealne parametry energetyczne. Sama w sobie wentylacja grawitacyjna nie jest zła, o ile w odpowiedni sposób wykona się kominy, nawiewniki w oknach i zadba o dostarczanie świeżego powietrza. Wentylacja grawitacyjna nie idzie w parze ze szczelnymi oknami (no chyba, że będą cały czas uchylone). Lokalizacja budynku również ma tu duże znaczenie - gdybym budował dom w regionie wolnym od smogu, w środku lasu to prawdopodobnie też bym zrezygnował z wentylacji mechanicznej. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że wentylacja mechaniczna dostarcza większą (i stałą w czasie) ilość powietrza do domu, gdzie wymiana powietrza przy wentylacji grawitacyjnej mocno zależy od pogody i poziomu rozszczelnienia domu. Przy wentylacji grawitacyjnej naturalną rzeczą jest otwieranie okien i "wietrzenie" domu, czego przy wentylacji mechanicznej robić nie trzeba (co nie znaczy, że nie wolno...). Zwiększona wymiana powietrza przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej naturalnie przekłada się na większe straty energetyczne (wywiewamy dużo więcej ogrzanego powietrza), stąd zwykle idzie w parze z rekuperacją. Wracając jeszcze do komfortu - wentylacja mechaniczna ma też wady i moim zdaniem najbardziej dotkliwą jest przesuszanie powietrza. Istnieją rozwiązania poprawiające sytuację (rekuperator z odzyskiem wilgotności - taki właśnie będę instalował), ale fizyki nie da się oszukać i zawsze powietrze będzie bardziej suche niż przy wentylacji grawitacyjnej. Jeśli chodzi o całą walkę o sprawność energetyczną - instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją ma szansę się zwrócić, ale musi upłynąć dużo czasu. Trochę tak jak z pompą gruntową. - wysoki koszt instalacji i niezerowe koszty utrzymania dla wielu będą wystarczającym argumentem, aby pozostać przy wentylacji grawitacyjnej. Dla mnie jednak najważniejszym kryterium jest filtracja powietrza, ale to jest kwestia bardzo indywidualna. No i najważniejsze - o instalację trzeba dbać, czy to mechaniczną, czy grawitacyjną. Zarówno rury od mechanicznej jak i kominy/nawiewniki od grawitacyjnej trzeba od czasu do czasu wyczyścić.
@kampek87683 жыл бұрын
Plusy i minusy już wszyscy napisali, mieszkałem z grawitacyjna a teraz mieszkam z reku - wole z mechaniczną. Odzysk to tylko mały plus. Ps robiłem sam wg projektu peflex i z green tessla wyszło mnie 14 koła. Pozdro
@pioter013 жыл бұрын
Dokładnie odzysk ciepła to jest raczej rzecz drugorzędna, ważniejsze jest komfort świeżego powietrza. A dla większego odzysku ciepła stosuje się rekuperator z wymiennikiem ciepła przeciwprądowym, gdyż wymiennik krzyżowy ma mniejszą sprawność.
@Kaizenpol2 жыл бұрын
"... różnego rodzaju nieszczelności, otwory dostaje się do naszego domu powietrze zimne..." Teraz mam za oknem 32,3*C a wewnątrz 23,3*C. Żeby WG działała musi być wewnątrz cieplej niż na zewnątrz. Im większa różnica temperatur i wyższy komin, tym większy ciąg kominowy (polecam wygooglać wzór na ciąg kominowy). Więc w upały WG nie działa. I to największy jej mankament. Bo że w mrozy działa aż za dobrze to można sobie poradzić. Zadań rekuperator ma kilka. Ogrzanie nawiewanego powietrza to tylko jedno z nich. Dla mnie znacznie ważniejsze to odzysk wilgoci (nie każdy reku to ma - należy wybrać ERV). Kontrola nad wydajnością wentylacji jest równie ważna - działa tak, jak ja chcę, a nie natura. Kolejna zaleta to filtrowanie powietrza (polecam wygooglać jak wyglądają zużyte filtry rekuperatora - inaczej to ląduje na szafkach i w płucach). A kolejna to cisza. Nawiewniki w oknach to dziura akustyczna którą dostaje się hałas do domu. I jak ktoś mieszka przy lesie może powiedzieć, że lubi śpiew ptaków o poranku. Ja miałem za płotem pawia - od tego czasu nie lubię. Następna - to nie dmucha nigdzie lodowatym powietrzem. Bo odzysk to nie tylko złotówki, ale komfort - powietrze wpadające ma góra kilka stopni mniej, niż wywiewane. Koszt wykonania WG nie jest tak dużo niższy niż rekuperacji. Trzeba policzyć koszt kominów, ich obróbki, nawietrzników. Jak doliczymy nawilżacz do każdego pomieszczenia to wyjdzie, że WM z ERV jest tańsza. Oczywiście, że okna można otwierać przy rekuperacji. Za to przy WM nie ma innego wyjścia - a i to nie pomaga, jak na zewnątrz upał. Przy WM można sobie za to zamontować znacznie cieplejsze, tańsze i szczelniejsze fixy zamiast okien otwieranych. Argument sterylności to już totalna herezja. Po wioskach (ale nie tylko) już od dawna palą co wpadnie w ręce. A najbliższej zimy będzie pewnie totalna masakra. Oczywiście, że powietrze powinno być czystsze również na zewnątrz. Ale na to nie mamy większego wpływu - więc chociaż w domu sobie PMy obniżam do kilku. Koszt używania rekuperacji jest znacznie niższy, niż WG. Koszt filtrów zależy od rekuperatora. U mnie teoretycznie wymiana 4x w roku po stówce za wymianę. Ja wymieniam 2x rzadziej główne filtry za to częściej dołożone prefiltry z włókniny G4 za grosze. Prądu rekuperator zużywa u mnie 176kWh taniej i 145kWh drogiej strefy rocznie. Rocznie odzyskuje ponad 3500kWh przy założeniu stałego przepływu 150m3/h przez dom. A jak dodamy koszt utrzymania nawilżaczy (prąd, woda, osmoza, praca przy tym) to i koszt utrzymania WG będzie większy. Wróćmy jeszcze w tym kontekście do podstawowej wady WG - tam nie będzie 150m3/h. Im zimniej, tym będzie działała wydajniej. Czyli w mroźną noc więcej m3/h, w ciągu dnia słabiej. Będziemy biegać co chwilę i regulować WG? Pewnie, że nikt tego nie robi. WM (nie koniecznie z odzyskiem) - też nie będzie działała 150m3/h/24/7. Bo nie ma takiej potrzeby. Wychodzimy - 20% (można ustawić wg planu tygodniowego czy spiąć z alarmem czy automatyką domową), imprezka 100%, śpimy 70% (BTW mało kto zdaje sobie sprawę, że większym wyzwaniem dla wentylacji jest dostarczenie wystarczającej ilości powietrza do sypialni w której za zamkniętymi drzwiami śpią dwie osoby, niż gdy przy otwartych drzwiach czterech domowników biega po domu), reszta 45% (procenty przykładowe, zależne od konkretnego domu i rekuperatora). I sumarycznie przepływy przy WM będą mniejsze i do tego zależne od potrzeb, a nie temperatury za oknem (im zimniej, tym większe przepływy WG i większe straty).
@simsim34053 жыл бұрын
Wielki wielki plus za konstruktywny odcinek ..monolog w same sedno ... Ja wogole myślę że w budownictwo skradło się wiele marketingu oj wiele w wielu dziedzinach budowy ... Styropian . Izolacja hydro Rękuperacja Fotowoltaika Okna ..... Brawo .wkoncu ktoś poruszył ten temat ... Myślenie Pozdrawiam Przepraszam jeśli kogoś uraze. Ale mój epilog jest taki W dupach się poprzewracało
@ZALDIARRO3 жыл бұрын
popieram - też nie mamy rekuperacji. Nie ma jak otworzyć okna i napawać się przestrzenią - pozdrawiam
@ukaszxktos53973 жыл бұрын
A to przy rekuperacji nie można otworzyć okna?
@jmo14102 жыл бұрын
I te komary latem ;)
@danos10662 жыл бұрын
Brawo kolego, też uwielbiam otwarte okna i powietrze, przyrodę, dźwięki natury, właśnie po to wyprowadziłem się na wieś.
@jakubkimmer45272 жыл бұрын
Nie rozumiem tego argumentu akurat. Mamy requ i wietrzymy sobie domek oknami gdy tylko najdzie nas ochota. Requ ma opcję przewietrzania, ale my jej nie używamy i wolimy otwierać okna. Skąd ten mit że nie można wietrzyć przy requ?
@patryknowak64702 жыл бұрын
tak z ciekawości jak często ma pan otwarte okna przy temperaturze poniżej np 5 stopni ? i czy w tym sezonie grzewczym też pan zamierza sobie słuchać ptaszków i natury ?
@danos10662 жыл бұрын
@@patryknowak6470 w zimę korzystam więcej z nawiewników. Ptaki oglądam przez okno jak stołują się w karmniku, a grzeje gruntowa pompa ciepła. Koszty niewielkie.
@jacksmith25893 жыл бұрын
Ja rozumiem Wasza decyzję. Ja rekuperację robię , ale wymienię powody inne niemarketingowe: 1. Chcę się lepiej wysypiać, wiecej tlenu, duzo mniejsze stężenie CO2 rano, brak zaduchu w sypialni. 2. Komfort w upały i wilgotne/ dni kilka stopni mniej niż na zewnątrz, zwłaszcza w połączeniu z klimą. 3. Brak nieprzyjemnych zapachów w domu: kuchnia/łazienka. 4. Brak pleśni, wilgoci, nie parują okna, lustra, szyby, prysznic. 5. Utrzymanie klimatyzacji w aucie też kosztuje, filtry, Zużycie, serwis, odkażanie, uzupełnienie czynnika. Ale place, za komfort. Pozdrawiam!
@jadwigabukala24943 жыл бұрын
Dobrze mowisz , nawet bardzo dobrze. Pozdrawiamy serdecznie.
@lukaszjakiela13713 жыл бұрын
U siebie zaontowalem. czy będzie to funkcjonowało? Zobaczę, wierzę że będzie spełniało swoją rolę, bo teraz mam grawitacyjna i jest nie za ciekawie. W lecie wogule nie działa a w zimie "ciagnie" z niej. Ze trzeba przymykać kratki. A zrobiłem sam, pracy ok 2-3dni, jedna z prostrzych instalacji, na rurach i rozdzielaczach a rekuperator mam jaknarazie jedna z najtańszych opcji.a to co zaoszczędziłem na kominach i na kominkach w zupełności wystarczyło na instalacji. Na 155m2 budynek parterowy zmieścić się kompletnie w 9tys
@The4BaBy3 жыл бұрын
Obejrzec obejrzałem i właśnie dlatego że mieszkałem za dzieciaka w domu z grawitacyjną, i dlatego że uważam się za osobę myślącą będę montował rekuperację. I to nie jest tak że nie można otworzyć okna czy drzwi, można a reku można wyłączyć na ten czas. Zapewnia ona nie tylko świeże powietrze w domu a co jak dla mnie najwazniejszę stałą wymianę tego powietrza. Po latach mieszkania w domu z grawitacyjną wiem że brak wymiany powietrza powoduje w domu wilgoć. Przyjdzie zima, wietrzenia niebędzie, wywietrzniki zostaną zamkniętę bo zimno z nich leci,i juz nie ma zasilania. Kolejna spraw to wywietrznik masz na wysokości ok 2m, więc powietrze idzie po najbliższej drodze z wywietrznika do kominka, nie wentylując zakamarków i miejsc za np szafami, czy pod sofą. A że kosztuje prąd, wszystko teraz kosztuje, a ogólnoświatowa polityka dąży do tego żeby wszystko było zasilane prądem. Telefon też używasz i zużywa prą i musisz wydawać kolejne złotówki na to by go ładować a niejednokrotnie kosztuje więcej niż jakaś centrala reku. taka moja subiektywna opinia.
3 жыл бұрын
Mój telefon to kosztuje tyle co nawietrznik chyba 😂 Z tą polityką to faktycznie tak jest, pytanie tylko co za tym stoi tak naprawdę.
@mariamarianna64533 жыл бұрын
..." mieszkałem za dzieciaka w domu"... jeezuu, a moze "jako dziecko" albo "jak bylem dzieckiem"?
@The4BaBy3 жыл бұрын
@@mariamarianna6453 a jaka to jest różnica? Czy zmienia to sens wypowiedzi?
@wladkoglad49202 жыл бұрын
Wentylacja grawitacyjna, jak sama nazwa mówi działa na zasadzie wymuszenia ciągu przez ciepłe powietrze znajdujące się w domu, które z zasad fizyki zawsze unosi się do góry, więc w chłodniejsze dni i zimą działa jak należy, ale w lato gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa, a w domu niższa, to już nie ma co jej pchać przez komin i taka wentylacja po prostu nie działa. Jedynie co; latem można zastosować elektryczne wspomaganie wyciągu.
@Merfi993 жыл бұрын
Nie krytykuje a dyskutuję ):) - Owszem rekuperacja kosztuje naście tysięcy ale wybudowanie komina plus wkład również za darmo nie jest :) - Jeśli chodzi o otwieranie okien to nie jest nakazane ich zamykanie tylko nie wymaga to otwierania okien ale jednocześnie tego nie zabrania :) rekuperator to urządzenie które można włączyć jak i wyłączyć i otwarte okno ze świeżym powietrzem promieniami słońca i śpiew ptaków jak najbardziej na tak :) - koszt pracy rekuperatora jest znikomy - po to buduje się nowoczesne domy aby korzystać z wygodnych rozwiązań - to co będzie w rurach za parę lat, masz tak samo w kominach wentylacyjnych czy klimatyzacji samochodowej :) - nie prawda że wentylacja grawitacyjna jest bezobsługowa, bo nie zamontuj sobie chociażby czasowego wentylatora a po paru miesiącach ciepłych kąpieli będziesz odgrzybiał ściany, jednym z błędów w grawitacyjnej jest ustawianie w wilgotnych pomieszczeniach wiatraka, który działa jedynie podczas zapalonego światła a po wyjściu z łazienki i jego zgaszeniu cała ta para i temperatura osiada na ścianach :) Tak jak pisałem na wstępie dyskutuje jak i nie krytykuje, sami zdecydowaliśmy się na rekuperację i zamiast 3 kominów których koszt nie jest mały plus klinkier ponad dachem obróbka i wykończenie to koszt podobny do rekuperacji a nowocześnie wygodnie i eko :) Pozdrawiam i bardzo lubię Wasz kanał bo można coś podpatrzeć i porównać u siebie na budowie :)
3 жыл бұрын
Cześć, w zasadzie na większość odpisałem w komentarzu Holibooda więc zerknij jak masz ochotę, nie będę kopiował 😉 A z tymi łazienkami to sporo racji masz ☺️ Pozdro!
@Merfi993 жыл бұрын
@ dzięki obczaje komentarz w wolnym czasie i powodzenia w dalszych pracach. Jesteście fajna para i inspiracją dla budujacych :)
@karolkaschuba81713 жыл бұрын
Zgadzam się tutaj z Panem Markiem i zapraszam na Nasz kanał kzbin.info/door/JHKV7WyqoGNfHBsQ069xoQ
@michadurok98853 жыл бұрын
Budowa domu bez żadnego komina to też nie za rozsądna decyzja. Nigdy nie wiadomo co przyszłość przyniesie. Argumentem na nie dla rekuperacji ale to tylko w mojej okolicy gdzie większość jest starych domów opalanych węglem to narzekania sąsiadów posiadających rekuperację, że w okresie zimowym jak wszyscy odpalą piece węglowe a rekuperacja to zassie to smród w całym domu i żadne filtry nie pomagają.
@piotrmachowski3 жыл бұрын
Wentylację wymuszoną można połączyć ze światłem, ale wtedy także i z higrometrem. Wiatrak zadziała zawsze gdy trzeba i nie będzie grzyba. Polecam...
@toc1261622 жыл бұрын
Po 10 latach uzytkowania WM powiem tak, wole budzetowa WM niz Went Graw. To już wolałbym rozprowadzic kanaly od WM i nie doczepiać jednostki i korzystac z takiej hybrydy WM/WG . Mieszkałem 30 lat z WG w róznych miejscach .Dziekuje ,wiem co potrafi.
@BoggyMan716662 жыл бұрын
Mam podobne zdanie, koszt na dziś to około 23k netto na dobrym sprzęcie. Oczywiście ludzie zapominają o dodatkowym zużyciu prądu i serwisie. Rekuperacja miała swój początek i uzasadnienie w tym co powiedziałeś biura i hale, a dopiero potem poszło to na domy jednorodzinne. To nie jest kwestia portfela, tylko mody. Pewne rozwiązania, które znamy od lat dla domów jednorodzinnych w zupełności wystarczają. Oczywiście nie chce być odebrany jako przeciwnik :)
@mariuszborowski26463 жыл бұрын
Nie. Wentylacja grawitacyjna ma jeszcze jeden najważniejszy plus. Nie potrzebuje prądu żeby działać. Dlatego będę miał taką. Ps. I nie szumi.
@katarzynabernat86213 жыл бұрын
Uwielbiam Waszego Piesełka! :D
@adabkowski842 жыл бұрын
Na świeżo cena za dom 150m2, całość z robocizną z centralą i dodatkami to koszt między 30-35 zł brutto. Szok, niestety. Ja też podczas budowy i też bez rekuperacji 😉👍
@tomekdedek52952 жыл бұрын
Jak u ciebie zdała egzamin wentylacja grawitacyjna? Daje radę? Jaki typ nawietrzników masz zamontowany,musiałeś wiercić w oknach?
@pawel_jozefczyk2 жыл бұрын
?
@sebastiandrazyk4314 Жыл бұрын
Podpinam się do pytania
@jakubkonieczny Жыл бұрын
Pytanko po roku, żałujecie choć trochę braku rekuperacji? Pytam, ponieważ stoję przed wyborem i ciagle się zastanawiam.
@angelikaglajcar6902 Жыл бұрын
Podpinam się
@jakubkonieczny Жыл бұрын
Film wleciał na kanał o tym
@Van_Tage3 жыл бұрын
Wstawiasz film z marnymi argumentami, nie przyjmujesz słusznej krytyki, liczysz, że wszyscy Cię poklepią po plecach i powiedzą "Tak, masz rację", a jak nie chcą Cię poklepać to są hejterami itp. Trzeba było sobie ten film darować, bo zupełnie nic nie wnosi.
3 жыл бұрын
Gdybym chciał poklepywania po plecach to bym takich filmów nie wrzucał 🙂 ps. Słuszna krytyka rozumiem jest tylko w jedną stronę? No to nieźle ☺️
@Van_Tage3 жыл бұрын
@ Patrząc jak odpowiadasz na różne komentarze to tak, ewidentnie szukasz poklepywaczy. W sumie nie wiem po co, trzeba było robić taką wentylację jak chciałeś i nie wstawiać bezsensownego filmu z tłumaczeniami. No a jak już wstawiłeś to nie dziw się, że zostaniesz oceniony. Ktoś Ci w innym komentarzu napisał, że tu nie chodzi o Twój wybór, tylko o głupią argumentację opartą o jakieś bzdury np. o to, że okien nie można otwierać.
@radeonw11333 жыл бұрын
argumenty za reku mnie nie przekonały a natarczywe reklamy zniechęciły a jak zobaczyłem u sąsiada zdjęcia ile dziur w stropie (16) i ile rur wchodzi i wychodzi to stwierdziłem że ryzyko że za kilka lat coś tam się zacznie dziać (wilgoć) plus koszt dobrego montażu i dobrej instalacji plus eksploatacja = mnie nie stać, ale nie neguję bo może będę żałował że nie założyłem reku. Teraz obecnie to koszt ok 20-25tyś. Póki co wolę wybudować komin za 5 i kupić jacuzzy za 20k :)
3 жыл бұрын
😁😎
@Cesarzowa12 жыл бұрын
Nareszcie ktoś mądry
@WafikNH2 жыл бұрын
Jest jeszcze jedna rzecz, o której się nie myśli. Nie wiadomo czy zawsze będziesz mieszkał w tym domu, a budowanie domu bez reku, obniża wartość inwestycji. Za niedługo będzie to standard przy zakupie domu. Trochę strzał w stopę, instalację z rurami chociaż mogłeś puścić. Mały koszt a opcja rozwoju na przyszłość.
@dominikwykonczenia79973 жыл бұрын
Zgadzam sie z toba w 100%. W przyszlym roku planuje budowę domu i tez bede robil wentylacje grawitacyjna
@grzegorzkwiecien26553 жыл бұрын
Jak się ma odpowiedni budżet robi się wszystko co poprawia komfort i tyle w temacie...nie ma się co rozwodzić))
@mrngwozdz3 жыл бұрын
Koszt założenia rekuperacji jest porównywalne z poprawnym wykonaniem wentylacji grawitacyjnej
@MrBresiu3 жыл бұрын
@@mrngwozdz to mogli kupic najgorsze możliwe okna i wyszłoby na jedno. Niestety nie posiadają wiedzy technicznej w tej tematyce.... szkoda dyskutować...
3 жыл бұрын
Czasami czytając takie komentarze faktycznie zastanawiam się, czy może to co piszecie to racja, że głupi jestem, że nie mam wiedzy, doświadczenia.. ale potem czytam, że komin za 1500zl to tyle samo co rekuperacja za 15000zl i wszystko wraca do normy 😁
@marcinxyz75343 жыл бұрын
Sporadycznie odwiedzam Wasz kanał i nie że wszystkim się zgadam, ale to podejście do wentylacji popieram w 100%. Brawo za rozsądek i właśnie samodzielne myślenie, a nie wiara w marketing.
@mrngwozdz3 жыл бұрын
@ Tak jak napisałem poprawnie wykonanej wentylacji. Dla waszego domu to są minimum 3 kominy, które nie kosztowały 1500. Sama obróbka komina przez dekarza to 500zl. Nawiewniki z montażem około 200 od okna, koszt wymurowania takiego komina, fundamentu pod nim. Całość przekłada sie praktycznie 1 do 1. Oczywiście zależy jaka centralke założysz bo są takie rekuperatory, które same w sobie kosztują 15k. Poszukaj w necie wykresów pokazujących jakość powietrza w sypialni nocą przy mechanicznej i grawitacyjnej. Ludzie potrafią kupować materace za kilkanaście tysięcy a nie wiedzą że niszczą komfort snu wdychając zużyte powietrze przez całą noc. Tak na marginesie to możesz otwierać okna latem, rekuperator się od tego nie zepsuje
@G.ThoMass2 жыл бұрын
Cześć . W jaki sposób masz rozwiązane technicznie wentylacje grawitacyjna. Masz kominki na dachu wprowadzone z łazienek z każdej osobno. Ile takich kominków macie. Czy są w jakiś sposób ocieplone. Czy nie występuje zwłaszcza teraz gdy na zewnątrz zimno A w domu ciepło skraplanie się wody w przewodach i wyciek przez kratki na podloge w pomieszczeniach. Może byś zrobil film o tym jak to u was wygląda. Pozdrawiam
2 жыл бұрын
Kominki wentylacyjne, nic się nie skrapla :)
@G.ThoMass2 жыл бұрын
@ dzięki za odpowiedź. Sorki że tak dopytuje. A macie osobne wyprowadzenie na dach z każdej łazienki. Czy może wpiete razem do jednego. Pytam bo się mecze właśnie że skraplaniem u siebie . Mam 2 łazienki i są wpiete w jeden kominek na dach. Pojawia się skraplanie właśnie i kapie na podloge.. ocieplenie tych przewodów zostało u was zamontowane.?
@kamilmikolajczyk67763 жыл бұрын
Mam dokładnie takie samo zdanie, reku to zbędny wydatek i potencjalny problem z urządzeniem, z czystością rur itp. Oczywiście jak ktoś ma nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem to grawitacja nie zadziała z powodu długości kominów, więc to jest już uzasadniony przypadek. Ja się buduje w górach w mocno wietrznym terenie, i też mam nadzieję że grawitacja wystarczy, ale dodatkowo - moja żona ma wyniesioną z domu manię wietrzenia i otwierania okien, i robiłaby to nawet przy rekuperacji, więc no... decyzja była oczywista :D
@MichalK_ielektro2 жыл бұрын
Zaraz zaraz zaraz. Przez 30 lat mieszkam w domu podpiwniczonym z wentylacją "grawitacyjną". Cudzysłów, gdzyż kominy wentylacyjne były docieplone, tj żadne "ciepło" nie uciekało, to znaczy były pozamykane. Tynki cementowe, okna plastikowe, zgadnijcie przez te 30 lat czy widziałem grzyba? Jak wentylacja "stanie" bo prądu zabraknie czy "dociepli" się kominy wentylacyjne to stanie się tyle co nic. Mowa jest o domu 35 Letnim. Kiedyś mieszkałem w 200 letniej kamienicy to grzyb rósł na grzybie za meblami itp. Wychodzi że największym sprzymierzeńcem grzyba jest notorycznie mokra czy wilgotna cegła. Obecnie stosujemy bloczki betonowe, których nijak grzyb się trzyma. Wykonuję w niemcach (mała litera jest celowa) instalacje elektryczne w domkach jednorodzinnych, średnio 40 rocznie. Przez 10 lat, wentylacja była wykonywana może w 15 domkach... Ciekawym tematem jest wentylacja decentralna, ale temat jeszcze kuleje w pl.
@artursmoczynski23772 жыл бұрын
Powiedziałeś coś bardzo ważnego. za 5 l-10lat będzie odgrzybianie rur od rekuperacji. Tak samo jak w samochodzie trzeba odgrzybiać druga sprawa to czy ktoś to zrobi dobrze.
@wandallah52232 жыл бұрын
Dzięki za ten film pomogłeś mi w podjęciu decyzji😉💪🏻
@tomektomek25203 жыл бұрын
Bardzo dobrze mówisz. Marketing przede wszystkim. To samo jest w sprawie pomp ciepła, fotowoltaiki, i wiele innych rzeczy. Dzięki tym bajerom utrzymanie domu jest za darmo tylko nikt nie mówi ile to wszystko kosztuje i kiedy to się zwróci i co będzie jak się zepsuje. Ale to wybór każdego z osobna dlatego nie ma co krytykować. Każdy robi jak chce
@micha20183 жыл бұрын
To ja odpowiem. Nigdy się nie zwróci. Zakup pompy ciepła, rekuperacji czy czegoś innego to konsumpcja, a nie inwestycja, więc jak by się to miało zwrócić. Płacisz za komfort życia, czyste powietrze, przyszłość dla twoich dzieci. Oczywiście, że najtaniej kupić kopciucha na "eko"groszek i smrodzić sąsiadowi, grzejąc dom typu durszlak z nawiewnikami w szczelnych oknach. A co jak się zepsuje? Nic, się naprawi. Samochody też się psują, a jakoś ludzie piechotą nie chcą chodzić po parę kilometrów do pracy.
@bartasss873 жыл бұрын
Klimatyzacja w autach też się nie zwraca a dziś cieżko sobie wyobrazić życia bez tego. Tak samo jest z tymi "bajerami" w domu. Ci co mają to sobie chwalą a ci co nie mają uważają że to za drogie i przereklamowane a prawda jest taka że wszyscy bedziemy na to skazani bo tak wygląda rozwój.
@tomektomek25203 жыл бұрын
Oczywiście że Klima w aucie to wygoda tak jak pewnie rekuperacja ale kupując auto z Klima nikt nie wciska Ci kitu że dzięki tym bajerom twoje auto nie będzie zuzywać paliwa A co za tym idzie będzie mial komfort nie ponosząc żadnych kosztów. Niestety marketing forsuje teorię że dzięki tym bajerom w domu będziesz miał super oszczędności na ogrzewaniu domu A o to tylko chodzi tak samo jak z szczelnymi oknami, styropianem grafitowym 20 cm, wełna na poddasze w grubości 40 cm itp. Wszystko sprowadza się do oszczędności w ogrzewaniu. Oczywiście komfortu nie neguje ani nie podważam tylko czy te wydatki nie przewyższają oszczędnośći o które tak naprawdę chodzi.
@mrngwozdz3 жыл бұрын
@@tomektomek2520 czyli uważasz ze odzysk ciepła przy wymianie powietrza rzędu 50m3 na osobę nie daje oszczędności? Najzabawniejsze jest to że czym zimniej na zewnątrz tym więcej powietrza wyciąga ci z domu wentylacja grawitacyjna. Tylko jest kolejny problem, żeby grawitacyjna działała to musi być dopływ tego powietrza, czyli musisz miec nieszczelności w domu lub nawiewniki w oknach.
@marcindawidowicz2403 жыл бұрын
...no cóż jeśli z płacenia za gaz 2743 zł kwota po zainstalowaniu wynosi 1670 zł to nie jest realna oszczędność to... nie wspominając w lato o klimatyzacji z wymiennika gruntowego. Odliczając rocznie z +/- 250 zł więcej za energię elektryczną i z 200 za filtry i kilka pianek aby z dom trochę uszczelnic to niektórzy wolę się meczyć w tym luksusie ;)
@szuki03 жыл бұрын
No ja budowałem z pompą ciepła, rekuperacja i podłogówka. Mamy połowe listopada. Raz odpaliłem podłogówkę... na poziomie 23 stopnie na podłogę, bo inaczje by się dom przegrzał... Rozważania teraz o rekuperacji są prawie bez sensu z nowymi regułami kiedy naprawdę ciężko bez tego. To nie do końca jest tak, że nie otwiera się okien. Można sobie otworzyć, ale to robisz kiedy w lato głównie i na wiosnę. Na jesień już nei do końca. U nas chronię też nie otwierając okna - przed przegrzaniem. Natomiast nie po to mam 5.5 metra HST by w lato stało zakniętę jak mam na to ochotę. A wtedy rekuperacja będzie tylko wciągała powietrze do domu z dworu. Projektuje zazywczaj się wentylacje tak by dało się ją wyczyścić w razie czego. Same rury są przeciwbakteryjne. Zawsze stożki możesz wstawić do amnostatów, bo brud raczej będzie w tych wywiewanych. Bo w nawiewanych przypomniam przechodzi przez filtry. A to chyba główne zmartwienie by nie oddychać czymś. Według tych co te rury mają juz 10 lat to zanieczyszczenia głównie na pierwszych 2 metrach. Natomiast ty masz parterówkę więc zawsze prawie możesz sobie dorobić... Prostsza u ciebie decyzja
@ligul31513 жыл бұрын
Jest jeszcze 1 rzecz. Agregat reku po gwarancji tez moze sie zwyczajnie popsuć (jak każde urządzenia) i dochodzą koszty napraw. Im prościej tym czasami lepiej. Pzd
@grzegorzkasperek46803 жыл бұрын
Niestety wiedzy w workach po ziemniakach nie dają trzeba się trochę wysilić rekuperator nie posiada czegoś takiego jak agregat.
@fnaf64293 жыл бұрын
@@grzegorzkasperek4680 slowo agregat ma wiele znaczen i chyba nie dokonca wyczytales w ksiazce
@ehomeserver92283 жыл бұрын
Wasz dom, wasza decyzja i wasza kasa. Nie ma co dyskutować. Ja u siebie zrobiłem reku z kilku powodów, ale dyskutować nie będę każdy podejmuje własne decyzje. 3majcie sie
@Qziks3 жыл бұрын
Bez sensu, po co się w ogóle wypowiadać jeśli nie masz nic do powiedzenia? Chyba cały sens rozmowy to właśnie podanie swojego punktu widzenia.
@SebastianSzewczyk-u2x Жыл бұрын
Mamy pompę ciepła ale do rekuperacij w ten sam sposób podeszłem
@SebastianSzewczyk-u2x Жыл бұрын
A straty ciepła wejdą w to samo co filtry i prąd który rekuperator złurzyje
@katarzynasusko49593 жыл бұрын
Ja nie mam rekuperacji. Siostra ma a i tak wietrzy chalupe. I ja tez wole otworzyc okna tarasowe balkonowe na 15 min mam swiezutkie powietrze. Po staremu.mamy wywietrzniki i jest zajebiscie. Latem moskitiery przesuwne. U nas jest idealnie.dom oddycha.
@mariuszbakun26263 жыл бұрын
Latem fajnie jest wpuścić w ten sposób świeże powietrze, ale zimą przy minus 20? Przy reku nikt nie zabrania otwierania okien, rekuperacja się przez to nie zepsuje :)
3 жыл бұрын
Ale wtedy traci sens, czyż nie?
@mariuszbakun26263 жыл бұрын
@ Moim zdaniem nie traci sensu, ponieważ ile jest dni kiedy możesz otworzyć te okna na dłużej niż 1h w ciągu roku - 50? 100? W naszym klimacie niestety zdecydowana większość dni w roku jest jaka jest (zimno, deszczowo, wietrznie). Nie mówiąc już o niewielkiej ilości nocy, kiedy możesz trzymać cały czas otwarte okno (zwłaszcza na Podlasiu, gdzie mieszkam) - a właśnie prawidłowa wymiana powietrza nocą jest bardzo ważna dla naszego wyspania i późniejszego samopoczucia. Oczywiście nikogo nie namawiam, dzielę się jedynie moimi subiektywnymi przemyśleniami. Pozdrawiam.
@Van_Tage3 жыл бұрын
@ Widzę tę samą odpowiedź od Was po raz setny, więc napiszę - nie traci sensu, bo nikt nie trzyma otwartych okien przez cały rok!!! Mariusz widzę to samo napisał tylko dłużej..
@katarzynasusko49593 жыл бұрын
@@mariuszbakun2626 bez przesady chlopie. Poza tym ile mamy dni minus 20. Wyluzuj
@kasial23353 жыл бұрын
Na mieszkaniu mam grawitacyjną. Nie wiem czy jest źle zrobiona czy co ale walcze z grzybem na ścianach, poranki witam ze skroploną wodą na oknach. Zimą tak nawiewa do łazienki, że trudno ją ogrzać. Wietrzenie oznacza syf z ulicy w środku i na dodatek jestem alergikiem. Z takimi doświadczeniami bez gadania zaciskam zęby i doliczam koszt reku do budowy domu.
@MrZiemwit3 жыл бұрын
kurz jest taki sam w rekuperacji jak i bez smog chyba nawet wiekszy bo filtry to sciema, jak polak pali smieciami 100m dalej to zadne filtry nie dadza rady bedzie cuchnac i to bardziej bo przeplyw rekuperacji jest wiekszy, prosty test jazda w mercu ;) za starym dieslem cos zmienia ze ma sie nowe weglowe filtry hepa, no nic nie zmienia wali jak na polskiej wsi pod krakowem, maczeta mozna powietrze kroic rury sie czysci taka pileczka :) dodatkowo na anemostaty naklada sie piramidki rekuperacji potem juz nie zalozycie, dobra rekuperacja musi byc w garazu inaczej bedzie ja slychac z poddasza i bedzie sie meczyc z chlodem i cieplem, to juz lepiej bylo dzisiaj za 3-4tys. rozprowadzic rury i tyle nie trzeba co dwa zdania przepraszac ze sie zyje, widac ze marketing rekuperacji jest potężny, czekam na przeprosiny ze nie pompa ciepla ;) tylko skoro nie rekuperacja i nie pompa to po co miekka woda, z twarda tez da sie zyc, tam tez jest i to duze zucie wody na plukanie zloza, prad tez idzie, wymiana zloza co jakis czas, dodatkowe filtry przed co kwartal, rekuperacje to koszt okolo 200zl na rok liczac prad i filtry a mozna troche oszukac system i na komin dac taka obracajaca sie czapke to troche moze poprawic sytuacje, chodzi bez pradu, bedzie wymuszac wiekszy obieg
3 жыл бұрын
Tylko że miękkiej wody inaczej nie zrobię, a efekt jest namacalny, zmiękczacza nie można niczym zastąpić, rekuperację można ☺️ Jeśli będzie potrzeba to zrobimy w garażu, żaden problem ☺️
@MrZiemwit3 жыл бұрын
@ zmiekczacz mozesz zastapic wkladem filtracyjnym do wody pitnej :) a myc sie twarda i nie denerwowac sie na zacieki tu i tu jest jakis plus i minus, nalezaloby miec dobry miernik CO2 aby porownac, komfort pracy mozgu tez jest wazny a przy wysokim stezeniu czlowiek czuje sie jak kapec, oczywiscie nie namawiam do rekuperacji co udowodnilem w pierwszym wpisie
@maciejpakua5627 Жыл бұрын
Witam Mam pytanie czy skrapla wam się woda przez kominki wentylacyjne ? Mam dach na wiazarach i dziś zaczęło mi lecieć z wentylatora w łazience. Jak ociepliłeś połączenie kominek na dachu z wentylacja w płycie jarton gips? Proszę o odpowiedź
@boberbober88153 жыл бұрын
Tez mam grawitacyjna i jest oki. W łazience jednen kotłownia drugi w kuchni 3 i okap podłączony i działa wszystko
@paweldab773 жыл бұрын
Dzięki za fajny materiał. Ja też pozostaje przy grawitacyjnej jednak nie pomyślałem o wywietrznikach w oknach. Jakie źródło ciepła zamierzasz zainstalować w domu.?
3 жыл бұрын
Piec na gaz ☺️
@jakubzajac51073 жыл бұрын
Co kraj to obyczaj co dom to zwyczaj. Temat rzeka, jedni chwala, inni nie. Ja osobiście nie instaluje rekuperakcji, taki ze mnie tradycjonalista :) aha i argument o sterylności bardzo mi sie podoba. Teraz wszyscy tacy sterylni i czysci ze zadnej odpornosci.
@krzysztofskrzypek8773 жыл бұрын
Ja nie bronię ani jednej ani drugiej opcji wentylacji dlatego mam dwie. A argumenty co się bardziej opłaca nie są wogóle oczywiste to tak jakby np. co jest bardziej opłacalne czy samochód nowy czy 5 letni. Trzymam za Was kciuki działajcie dalej i już nie mogę się doczekać parapetówki. Ja moją wprowadzkę planuje na czerwiec przyszłego roku. 👍
@losek_2303 жыл бұрын
Oglądam Was prawie od samego początku, męczące jest troszke jak cały czas w filmach odwołujecie się do niemiłych komentarzy. Ci którzy ogądają regularnie (jak ja:D) wiedzą że wszystko co robicie to Wasza decyzja i Wasza sprawa, na reszte szkoda marnować czas i nerwy i "czas antenowy" ;)
3 жыл бұрын
Może chcemy zbawić internety.. 🙄🤷 Po dzisiaj zauważyliśmy, że jednak się nie da 😂 Pozdrawiamy ✌️
@kamilmikolajczyk67763 жыл бұрын
W następnym odcinku Marcin będzie odpowiadał na Twój komentarz na temat reagowania na negatywne komentarze :D
@jacksmith25893 жыл бұрын
Jeszcze dodam jeden minus reku o którym nikt nie wspomnial tzn . Może czasem nadmiernie zmniejszać wilgotność powietrza do ok. 40%, i mniej ale można sobie z tym poradzić. Ja stawiam na świadomy wybór tak jak Wy. Pozdrawiam!
@jarecki913 жыл бұрын
Centrala z wymiennikiem obrotowym załatwia sprawę.
@kontonaaplikacje89473 жыл бұрын
Chyba kolega nie słyszał o wymiennikach obrotowych :)
@jacksmith25893 жыл бұрын
@@kontonaaplikacje8947 słyszałem, dlatego napisałem że można sobie z tym poradzić;)
@OLIZAROWICZ2 жыл бұрын
Nawiewników nie można zamykać, jeżeli przez nie wieje, to ma wiać. Na tym polega właśnie wentylacja grawitacyjna, a tzw. rozszczelnienie okien nie wystarczy. Obecne rekuperatory mają tryb działania również z otwartymi oknami (kanały nawiewne są wtedy nieaktywne), należy wtedy otworzyć okna tam gdzie mamy kanały nawiewne (salon, sypialnie). Powodzenia, fajny kanał. Pozdrawiamy! ;)
@pawewojcik95952 жыл бұрын
Witam, czy możecie napisać jakiej firmy macie nawiewniki? i czy możecie je polecić?
@iwonamariatoska63123 жыл бұрын
Super to wytłumaczyles. Właśnie mi się wyświetlił wasz kanał. Daje suba i oglądam zaległe filmiki. Powodzenia na dalszej drodze budowy.👍
@tomek64683 жыл бұрын
wentylacja grawitacyjna nie jest zasadniczo zła, problem w tym, że 99% projektów tych wentylacji jest oparta na zasadach z lat 70, gdzie założeniem było odprowadzenie systemem wentylacyjnym, a wloty przez nieszczelności w domu (głownie okna), teraz okna są super szczelne, nigdzie nie ma miejsca by weszło powietrze, a kanały są ronione tak by tylko wyprowadzały powietrze. U was inna rzecz, po co robić przewymiarowane ocieplenie 20cm grafitowego, i jednocześnie wentylację z nawiewnikami?
3 жыл бұрын
Bo styropianu nie zmienisz, a nawiewnikiem mimo wszystko możesz sterować ewentualnie zaślepić w razie fakapu? 😃
@tomek64683 жыл бұрын
@ tylko tu jest kwestia tego sterowania, to nie chodzi o jakąkolwiek wymianę powietrza, jeżeli jest za mała to w praktyce nie masz wentylacji, w przypadku zaślepienia całkowitego to już zupełnie. Żeby wentylacja grawitacyjna miała sens, musisz mieć cały czas stabilny przepływ powietrza, co więcej w zimie ten przepływ powinien być tym większy. Nie traktujcie tego jako hejt, ale tu się gryzie to trochę. Dziś jest ciśnienie generalnie na energooszczędność, ale całkowite izolowanie od wszystkiego ma swoje minusy, mam znajomych z domem pasywnym, na prąd wydają 100zł rocznie, a dom jest ogrzewany matami elektrycznymi (włączane dwa trzy razy do roku jak jest kilka dni z rzędu minus 20 na zewnątrz), ale tam poza oszczędnością kasy komfort jest okropny, ciągle za sucho, a w lecie piekarnik nawet przy niskich temperaturach i otwartych oknach i wyłączonej rekuperacji.
@TheEryk033 жыл бұрын
Dla mnie rekuperacja to takie samo rozdmuchany temat jak panele fotowoltaiczne... Żadna to oszczędność i wygoda. No ale jest wielu naiwniaków kupującą chińskie garki za 5000zł.
@kontonaaplikacje89473 жыл бұрын
Kto powiedział, że rekuperację montujesz, żeby oszczędzać? :) Odzysk ciepła z domu to juz spora oszczędność, jakość powietrza i lepsze dotlenienie to chyba najlepszy argument po co jest rekuperacja. A dom który oddycha to najważniejszy chyba element całego domu.
@marcingrzegorczyk27413 жыл бұрын
Czytając komentarze przypomniała mi sytuacja jak kiedyś przyjechal do mnie znajomy i on do mnie o widzę kupiłeś nowy samochód no super fajny zarombisty i kolor i silnik i nagle otwiera drzwi i.mówi nieno automat Ja mówię ale co masz do automatu a że drogi w utrzymaniu że się psuje że wymiana oleju droga ze więcej pali i że ogólnie to porażka a pytam go jeździłeś automatem no nie nigdy to dlaczego tak mówisz bo tak słyszałem no to mówię wsiadaj przejedziesz się pojeździł trochę i mówi odszczekuje wszystko następny będzie automat i to samo jest z rekuperacją 😉 pozdrawiam.
@ukaszzawadzki51772 жыл бұрын
To się nazywa mądrość ludowa🤣🤣jak kupowałem Alfę Romeo też się znajomi pukali w czoło tyle pieniędzy za psujące się gówno🤣🤣
@Lukas99b2 жыл бұрын
Problem z grawitacyjna webtylacja jest taki ze jak jest mroz taki -10 to zamiast wyciagac wdmuchuje powietrze😭 i pizdzi
@iwonakleina-rudz21543 жыл бұрын
Uwielbiam Was słuchać...pozdrawiam
@annagruza87892 жыл бұрын
Przebywam w domach z reku i z grawitacyjną i jak się pomieszka ,dluzej poprzebywa to jest mega duża różnica i nie ma co tu dyskutować.
@ombrewpelerynie4623 жыл бұрын
Rekuperacja to nie rodzaj wentylacji. Proszę zapytać specjalistów. Błąd w samym tytule. Pozdrawiam
3 жыл бұрын
Nigdzie nie powiedziałem, że rekuperacja to rodzaj instalacji, ale najpierw trzeba byłoby obejrzeć 🤭
@dus2ek3 жыл бұрын
My w obecnym domu mamy rekuperację a nowo budowanym nie będzie 🙊 mamy dość tego w tym domu. Więc nie ma mowy, nigdy więcej
@piotrkapuscisnki52123 жыл бұрын
Ale że co? Straszy w nocy czy co?
@dus2ek3 жыл бұрын
@@piotrkapuscisnki5212 grzyb i muł w rurach i nie tylko... Mamy na prawdę dość ogarniania tego
@tR-vn3gh3 жыл бұрын
@@dus2ek a w kominie to diamenty będą się tworzyć 🤪🤪🤪🤪
@dus2ek3 жыл бұрын
@@tR-vn3gh nie ale nie rozumiem dlaczego każdy na chama wciska komuś rekuperację i jeśli nie miał z nią styczności... 🙄 Nie można już mieć swojego zdania
@piotrkapuscisnki52123 жыл бұрын
@@dus2ek podczas ciągłej pracy nie ma szans na tworzenie się grzybów w rurach. Jeśli ktoś niewłaściwie użytkuje to są takie efekty. Jaki jest sens montować super szczelne drogie okna a później otwierać je w zimie aby mieć prawidłową wentylację?
@tomasztrzcinski16962 жыл бұрын
Słuchajcie nie kupiłem samochodu z automatyczną skrzynią biegów bo można jeździć i bez a auto było tańsze o 10 tys, za to kupiłem inny produkt luksusowy, chyba filmik o tym nakręcę.
@donsarieri45683 жыл бұрын
Działaj jak uważasz nie tłumacz się to jest twój dom i rób co uwarzasz hejtery zawsze bnd pozdro
@mateuszmati30923 жыл бұрын
Bardzo dobrze powiedziane tez tak mysle i zrobilem grawitacyjna ;] pozdrawiam!!!
@krzysztofgrau7403 жыл бұрын
Żyłem z rekuperatorem i wiecznie mnie denerwowało właśnie to, że zima nie mogłem otwierać okien bo właściciel domu płakał. Powiem lepiej w swoim domu w normach 2017 też nie mam rekuperacji, na nawet wywietrzników. Wstaję rano otwieram wszystkie okna, robię przeciąg. Za dnia mam uchylone okno dachowe na klatce schodowej przez cały rok. Chce więcej świeżego powietrza uchylam okna. Rachunki mnie nie zabijają, a ocieplam pompa bez pv. Dla przykładu było mi żyć w danii i w Norwegii. Kraje słynące z eko i Beko, a nikt tam praktycznie nie montuje rekuperacji bo są nauczeni, że domy czy mieszkania się po prostu wietrzy.
@kamyczkikamyczki9458 Жыл бұрын
Witam. Jestem z żoną w kropce. Budujemy chałupę, ok. 240mkw, pietrowa z poddaszem. Okolica niedaleko lasu, sąsiedzi nie kopca.. Jest sens, montować reku czy olać? Okna HST na dole. Na co dzień nie łykam marketingowej papki (np. nie daliśmy się zbłaźnić i nie ulegliśmy propagandzie dawidowej i eliksirom;)) Poradzcie prosze :) PS To prawda, ze dziennie to ustrojstwo bierze jakieś 2.4kW??
@dancolombo6050 Жыл бұрын
Może zatem zastosujecie rekuperację decentralną. Do pomieszczeń, w których przebywacie najczęściej. To nic innego niż duży wentylator, który przechodzi przez ścianę. Ale - przez 45 sekund wywiewa, a 45 sek nawiewa powietrze. Dzięki temu ciepło jest odzyskiwane. Posłuchajcie o tym np. na kanale POMPA CIEPŁA I PV.
@Suzukigsxr00003 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek ale widze po lapkach w dol ze nie kazdy zakumal o co mu chodzilo. Ludzie normalnie on by sobie zainstalowal rekuperacje nawet za 45tys zl i pozniej placil za filtry i za prad ble ble ble... ALE ! on chcial wam pokazac ze CENA ktora jest naprawde spora i nie jest warta tego by wywalac taka kase na 5% oszczednosci w ogrzewaniu i jakies tam pylki w domu. Rekuperacja jest swietna mysle ze bede montowal u siebie w domu bo jestem alergikiem i nie buduje domu na kredyt to jest tez znaczace... Jednak cena jest zbyt duza a zyski zbyt male w jego przypadku po prostu.Odcinek mega i mysle ze ma racje w 100% po prostu przyrost nad wyrost super odcinek ! Pozdrawiam
3 жыл бұрын
Niestety ludzie nie oglądają w całości i później jest wyciąganie z kontekstu 😔
@jakubkimmer45272 жыл бұрын
Z wieloma rzeczami się zgadzam, kilka argumentów podnoszę pod dyskusję. Requ jak i grawitacyjna mają swoje plusy i minusy. Ani jedne ani drugie rozwiązanie nie jest idealne, szanuję Twój wybór i wiem, że będziesz zadowolony. Ogromny minus requ to problem z wilgotnością. Requ osusza powietrze w domu. To jest jedyny argument na minus. Trzeba mądrze planować instalację i wykonać ją bardzo starannie. Na szczęście pojawiły się wymienniki entalpiczne, które robią odzysk wilgoci i nawilżają powietrze w domu odrobinę bardziej. Moje uwagi do filmu: - Mówisz, że mieszkasz na wsi i przy requ nie można otwierać okien. Jak ktoś odpłynął w temacie szczelności i kupił okna typu fix (nieotwierane) to prawda. My przy requ wietrzymy oknami gdy jest ładna pogoda. Requ ma opcję przewietrzania domu ale my lubimy klasycznie otworzyć okna. - Nasze requ ma opcję bypassu i przy określonych temperaturach nawiewamy świeże powietrze prosto z dworu z pominięciem wymiennika. - Mówiłeś o kosztach. Wymurowanie kominów z wkładami też kosztuje, więc decydując się na requ i rezygnując z kominów część kosztów inwestycji się amortyzuje. - Mówiłeś o wywietrznikach w oknach. W lecie spoko ale w zimie to jest nieporozumienie. W małym pokoiku czy jak u nas w sypialni w bloku, podczas snu czuliśmy jak zimne powietrze snuło się po karku. Więc pierwsze co zrobiliśmy, to je pozamykaliśmy. Wtedy rano robi się duchota i śpimy wiecznie przy otwartych drzwiach. W dodatku przy wichurach wywietrzniki nawet pozamykane gwiżdżą niemiłosiernie. Chyba, że w tej materii ciała dał producent okien... - Urządzenie owszem, pobiera prąd ale robiąc odzysk ciepła wywiewanego koszt ten się balansuje w ostatecznym rachunku za ogrzewanie. My mamy GWC bez-przeponowe przed requ, więc u nas wymiennik nie zamarza i requ nie dogrzewa grzałką. Przy srogiej zimie jak ktoś nie ma GWC to rachunek za prąd będzie większy, bo requ się rozmraża grzałką elektryczną. - W internecie są filmy z demontażu nastoletnich instalacji requ i nic złego się nie działo. Nie ma syfu i wykwitów pleśni/grzybów, a mowa o starej technologii. Dzisiejsze rury wentylacyjne mają dodatkowo wkład antybakteryjny więc jeszcze bezpieczniej. - Wspominałeś o filtrach. W naszym requ mamy proste filtry, które wykłada się samemu włókniną kupioną na metry na allegro za kilka zł. Warto wspomnieć, że przy requ i częstej wymianie w/w filtrów odczuwalnie mniej się kurzy w domu. Tym faktem jesteśmy zdumieni! To tak w obronie requ. Piszę jakie jest moje doświadczenie. Natomiast chciałbym podkreślić, iż instalację zakładałem sam, oglądając miesiącami materiały w internecie. Jak jakaś ekipa zamontuje requ bez pomysłu i odwali fuszerkę, która zostanie przykryta wylewkami, to nie ma już odwrotu. Będzie narzekanie na niezrównoważone przepływy, hałas, wilgoć, zimne powietrze w losowym pokoju, czy grzyb na oknach. Ja jestem zauroczony, bo mam wzorowo wykonaną instalację. I chciałbym podkreślić raz jeszcze, Ty również będziesz zadowolony z grawitacji. Ludzie tak wentylowali domy przez ostatnie stulecia i było dobrze. Nie da się stwierdzić co jest lepsze. Jedni zachwalają Audi, inni BMW - obie strony użytkują swoje auta z uśmiechem.
@fox111513 жыл бұрын
Ja tez buduje na wsi i w lecie tez chcialbym miec pootwierane okna .... ale niestety jest tyle komarów i much ze nie ma opci dzieki rekuperacji mam swieze powietrze
@jarosawka78592 жыл бұрын
Wg mnie jedyną zaletą wentylacji grawitacyjnej jest niski koszt budowy. Wspomniałeś o odporności człowieka. Wg mnie nie masz racji i większą odporność i zdrowie będzie miała osoba która w swoim domu nie jest narażona na działanie cząstek pyłu zawieszonego (filtry rekuperatora) zwłaszcza podczas snu i nie daj Boże grzyba jaki lubi się wykluwać w szczelnym domu w którym grawitacyjna słabo działa ;) Btw. mam wrażenie, że grawitacyjną tez nie do końca dobrze zaplanowałeś ale masz na szczęście opcje zrobienia kiedyś rekup. ;) Powodzenia!
@antonikrawczyk13993 жыл бұрын
Jeden fachowiec opowiadal , ze rekuperacja ma sprawnosc 90% . Oczywiscie jest to totalna bzdura , co nie znaczy , ze nie jest to fajna rzecz, która oczywiście musi kosztować.
@michaw45163 жыл бұрын
Miałem nie komentować: Ja też mieszkam na wsi, też marzyłem o tych ptaszkach, motylkach itd. Problem pojawił się w tym roku (mieszkam od ponad roku), kiedy komary były do listopada, gryzły masakrycznie. Tak mam reku, i nie otwierałem HS-a bo by mnie te komary zżarły, nie mam jeszcze moskitiery na HS - to następny zakup bo bez tego cały dom wieczorem będzie w...! powiem inaczej...wszystkie "ogrodowe" owady będziesz miał w salonie. Tak - to jest życie na wsi. Ja jak chcę zażyć wiejskiego życia to po prostu siedzę na tarasie, ogrodzie, na schodach przed domem - to jest najlepsze rozwiązanie. W Twoim przypadku, mam takie wrażenie, z rekuperacją to jest trochę jak z żaluzjami fasadowymi, czy ewentulną fotowoltaiką, itd, itp. - zgodzę się że te rzeczy to trochę fanaberia, zachcianka, czasem czymś uzasadniona, czasem wyglądem, czasem praktycznością, czasem bo po prostu działają a czasem innymi względami. Jak cię stać to się montuje, jak nie to nie. Tyle w kwestii montować czy nie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła istnieje na rynku światowym od lat i działa, podobnie jak grawitacyjna. Wcześniej mieszkałem w mieszkaniu w bloku i wentylacja grawitacyjna nie działała prawidłowa, para skraplała się w zimie na oknach, te nawiewniki w oknach nie działały prawidłowo - bo albo nie działały albo nawiewały zimne powietrze, grzyb zaczął się robić na oknach i ścianach. Z tym nawiewaniem powietrza gorącego latem to nie jest tak źle, bo reku latem się przykręca w dzień, w nocy kiedy chłodniej sama zmienia ustawienia i wtedy zaciąga chłodne powietrze i chłodzi dom, razem z żaluzjami fasadowymi to świetne połączenie. Prawda jest tak, że jak masz kasę to chyba jednak warto zamontować - ja widzę, że jest też mniej kurzu (mam zamontowany dodatkowy box z filtrem antysmogowym) w porównaniu do tego co miałem w mieszkaniu. Fajne jest to, że jak masz gości (zimą, jesienią) to można podkręcić reku i jest lepsza wymiana powietrza, nie ma tego zaduchu co przy wentylacji grawitacyjnej - tam musisz niestety na pewnym etapie imprezy otwierać okna i schładzać dom.
3 жыл бұрын
Trochę przeskalowaliście te otwieranie okien na wsi, trochę o coś innego mi chodziło, ale masz jak najbardziej sporo racji ☺️ Pozdrawiam!
@joannamajewska81233 жыл бұрын
Jakiego producenta masz rekuperator? Planuję w przyszłym roku zakup, a na rynku jest tego sporo..
@ryfus857 ай бұрын
A co jesli w domu nie ma kominow wentylacyjnych bo inwestor / deweloper ich nie postawił ? Koszt postawienia kominow jest chyba podobny do systemu reku
7 ай бұрын
My mamy jeden komin i kominki wentylacyjne. Łączny koszt ok. 2500 na tamten moment. Rekuperacja wtedy kosztowała około 15-20 tys.
@ryfus857 ай бұрын
Ok a ja zastanawiam się nad zakupem domu w stanie surowym zamkniętym w którym inwestor nie postawił żadnego komina tylko dwa kominki wentylacyjne i okna bez nawietrznikow
@tomaszwodarczyk43133 жыл бұрын
Logiczne myślenie 👍💪
@gordian283 жыл бұрын
Ja robię rekuperację dla komfortu . Mówiłeś coś o Mercedesie :) można jeździć Fordem focusem tańszym i z tańszym serwisem niż Mietek - takie porównanie do kosztów
3 жыл бұрын
Można, ale otworze sobie okno i też będę miał świeże powietrze (a zapłacę tyle samo za ogrzanie zimnego powietrza co za koszt utrzymania rekuperacji według komentarzy), a z Focusa Mercedesa nie zrobię ☺️
@gordian283 жыл бұрын
@ ja poznałem doceniłem rekuperację u znajomego w lecie bardziej niż w zimie. Pozdrawiam ,👍
@joabe12713 жыл бұрын
@ No nie do końca tak to zadziala, szczególnie zimą z tym świeżym powietrzem. Trochę spłyciłeś, bo reku to też filtry, które robią robotę nie tylko zimą :)
@Matys723 жыл бұрын
Sprawa jest prosta, nie ma kasy wprowadza się oszczędności i szuka argumentów dla nich... .
3 жыл бұрын
Rekuperacji nie miało być od początku, sprawa prosta 😉
@MM-ti5pv2 жыл бұрын
Nie znam domu żeby wentylacja grawitacyjna działała sprawnie cały rok. Kilkadziesiąt tysięcy zł różnicy to jest lekka przesada. Mnie tylko dziwi że rozszczelniony dom ogrzewany gazem, bez foto, bez reku spełnia normy WT2021.
2 жыл бұрын
Dziwi Cię bo słyszysz zewsząd marketing firm ☺️
@MM-ti5pv2 жыл бұрын
@ Dziwi mnie bo jestem architektem. Problem polega na tym że po uzyskaniu pozwolenia na budowę inwestorzy podejmują decyzje na swoją rękę bo "wiedzą lepiej".
2 жыл бұрын
Ale ja nie miałem w projekcie rekuperacji, a na przekór wszystkim.. o dziwo grawitacja działa 😉