No video

Blacha na rąbek czy dachówka - co lepsze? Dylematy budowlane #43

  Рет қаралды 4,477

Krystian Lemkowski

Krystian Lemkowski

9 ай бұрын

Wybór pokrycia dachowego ma bardzo duży wpływ na to, jak będzie się prezentował Twój nowy dom. Do wyboru masz przede wszystkim dachówkę ceramiczną, dachówkę betonową, blachodachówkę i blachę na rąbek. A co jest najlepsze z naszego punktu widzenia? Opowiemy o tym w dzisiejszym podcaście.
Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
Pozdrawiamy,
Krystian - krystian.lemkowski@budowawpraktyce.pl
Sławek - slawek@poradnik-budowlany.com
_______________
Przydatne linki:
👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.c...
👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
(zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
blog.poradnik-...
👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
(zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
blog.poradnik-...
👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
quatro-domy.pl/
👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
jaksiewybudowa...
👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
jaksiewybudowa...
👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
Strona: www.budowawpra...
👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
Strona: blog.poradnik-...
#budowlaniec #fundamenty #dach #budowadomu #jaksięwybudować #budowa #podcast #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac, #fundamenty

Пікірлер: 44
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane: jaksiewybudowac.pl/ 👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach: quatro-domy.pl/ 👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować": Strona: blog.poradnik-budowlany.com/ 👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce" Strona: www.budowawpraktyce.pl/
@user-mf9kb7se6x
@user-mf9kb7se6x 8 ай бұрын
Dzięki, już teraz więcej znam na ten temat
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Bardzo proszę :)
@MaciejGnyszka
@MaciejGnyszka 8 ай бұрын
Dachówka ma w sobie tę elegancję, jaką ma Kraków, albo Gdańsk, a nie mają na przykład Stegny 😜 Dlatego ja stawiam na dachówkę.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Bardzo mi miło słyszeć taką opinię od architekta. Bo koniec końców, estetyka też jest ważna.
@MaciejGnyszka
@MaciejGnyszka 8 ай бұрын
@@krystianlemkowski choć nie najważniejsza, to rzeczywiście jest ważna i nie ma dyskusji!
@pakulson5064
@pakulson5064 8 ай бұрын
Nie zgodzę się że w przypadku dachówki dach czterospadowy jest droższy od jednospadowego. Po pierwsze na takim samym budynku dachu czterospadowego jest mniej m2 niż na dwuspadowym. Po drugie na czterospadowym dochodzą gąsiory ale na dwuspadowym dochodzą dachówki krańcowe a po trzecie odchodzą szczyty czyli nie mała ilość metrów ściany wraz z elewacja tynkiem itp
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Myślę, że w tym wypadku, jak i w wielu innych, warto porównywać rozwiązania na konkretnym przypadku, bo niestety tak ogólnie to mamy zbyt dużo zmiennych żeby z całą pewnością stwierdzić co jest tańsze.
@jaksiewybudowac
@jaksiewybudowac 8 ай бұрын
Zgadzam się, że należy policzyć wszystko, a więc także koszt więźby dachowej oraz wykończenie poddasza. Robiłem takie porównanie w przypadku naszego projektu domu modelowego i dach czterospadowy był droższy uwzględniając wszystkie parametry. Nie pamiętam jednak czy uwzględniałem elewację i tynk na ścianach szczytowych... Dodam wyjaśnienie w grudniowym podcaście #47. :)
@rowerek7
@rowerek7 4 ай бұрын
Pomnieliście jeszcze aspekt bezpieczeństwa przy fotowoltaice. Ceraminka z dużo większym prawdopodobieństwem zatrzyma niebezpieczeństwo pożaru mogącego się pojawić gdy mamy łuk na złączkach mc4 lub smamym panelu. Proponuję prosty eksperyment. Zapalniczka i ręka przy blacho dachówce a następnie przy ceramice. Blach staje się natychmiast bardzo gorąca a ceraminka lekko ciepła po dłuższym momencie. Dachówka betonowa jest pewnie gdzieś bliżej ceramiki w tym aspekcie, ale może łatwiej pęknąć od ciepła.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 4 ай бұрын
To prawda.
@kk.7177
@kk.7177 9 ай бұрын
Jedna uwaga dot blachodachówki - większość ludzi nie zwraca uwagi na to, że "zwykłe" blachodachówki są montowane na wkręty aka farmery. Problem polega na tym, że z biegiem czasu uszczelki na farmerach się degradują i jest przeciek. Taka sytuacja nie występuje od razu, ale po latach trzeba łazić po dachu i smarować je uszczelniaczem, albo wymieniać. Blacha na rąbek stojący nie ma tego problemu. Ja skłaniam się ku dachówce cementowej :)
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Masz całkowitą rację.
@perun4428
@perun4428 8 ай бұрын
A co z płytą warstwową? Wydaje sie odporniejsza na wgniecenia i przy okazji zapewnia termoizolacje jak i ich montaż nie jest drudny ani casochłonny
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
To dobre rozwiązanie, ale bardzo mało popularne przy budowie domów.
@kenio09
@kenio09 8 ай бұрын
Hej, mam pytanko: Czy przy montażu podłogówki przed zalaniem jej w jakiś sposób robi się test szczelności? Czy muszę mieć wcześniej zamontowaną np. pompe ciepła aby móc taki test zrobić i sprawdzić czy wszystko działa? Wolałbym najpierw zrobić podłogówke i ją zalać o dopiero potem kupować pompe, ale właśnie nie jestem pewien czy nie muszę najpierw zrobić rurek, potem pompa ciepła i test podłogówki, a dopiero potem zalanie? Jak to wygląda?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Tak, trzeba zrobić test szczelności podłogówki przed zalaniem i przed montażem pompy. Najlepiej zrobić taki test zgodnie z wytycznymi producenta systemu rur i złączek.
@Barszcztosz
@Barszcztosz 8 ай бұрын
A mieli panowie kontakt z blachodachowką modułową z posypką bitumiczną o wyglądzie ala gont? Jakieś przemyślenia, wady/zalety?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Niestety nie miałem z tym do czynienia więc wiele nie powiem.
@jaksiewybudowac
@jaksiewybudowac 8 ай бұрын
Ja także nie mam doświadczenia z tym pokryciem.
@pawe2630
@pawe2630 9 ай бұрын
Dzięki za poruszenie tematu. Czy przy blachach lepiej jest zrobić pełne deskowanie, czy wystarcz zagęścić łaty? W przypadku deskowania stosować ekrany włochate, czy to zbędny wydatek?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Zastosowanie deskowania to odrębna kwestia od pokrycia dachowego. Deskowanie warto stosować przede wszystkim wtedy, kiedy jest poddasze użytkowe lub wymaga tego konstruktor. Co masz na myśli pisząc o ekranach włochatych i z czym to porównujesz?
@pawe2630
@pawe2630 8 ай бұрын
@@krystianlemkowski Chodziło mi o membranę która jest trochę podobna do filcu i jest zalecana przez sprzedawców i producentów pokrycia z blachy. Ma grubość kilku mm i stosuje się ją głównie przy pełnym deskowaniu. Podobno niweluje hałas związany z pracą blachy na dachu, oraz zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na spodzie blachy. Zastanawiam się czy gra jest warta świeczki, bo to dodatkowy koszt rzędu kilku tyś zł a korzyści niewielkie.
@rzezbi
@rzezbi 2 ай бұрын
a co z dachówkami włókno cementowymi? Gdzie się to mieści cenowo? Droższe niż dachówki cementowe? Jeśli chodzi o jakość to jak się ten typ pokrycia ma do innych omawianych?
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 2 ай бұрын
Niestety nie mam z tym żadnego doświadczenia żeby się wypowiadać.
@matekwilk
@matekwilk 8 ай бұрын
Panowie, porastanie mchem jest dla wielu dość istotną wadą dachówki cementowej. Też nie prawdą jest, że strona północna po prostu gwarantuje taki efekt na dachu czy elewacji. Od lat stosuje tynk silikonowy, który właśnie między innymi temu zapobiega. Także jakość ma znaczenie.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Fakt, może zbyt zero-jedynkowo opisałem sytuację. Ale jeśli komuś zależy na tym aby nie mieć mchu na dachu, to faktycznie dachówka betonowa nie jest najlepszym wyborem.
@matekwilk
@matekwilk 8 ай бұрын
A tak poza tym kawał dobrej pracy! Można bardzo dużo się od Was nauczyć!
@UniiFAN
@UniiFAN 8 ай бұрын
Cześć, uwielbiam Was. Chyba jeden z najbardziej merytorycznych kanałów. Ale oczywiście nie mogę przejść obojętnie jeśli mam okazję zapytać: 1. Spotkałem się z opinią, że blachodachówka to najgorszy możliwy wybór jeśli decydujemy się na pokrycie z blachy. Powodem tego jest sposób produkcji. Arkusz blachy o podanych w karcie technicznej parametrach jest dopiero prasowany i tak naprawdę rozciągany, więc podane parametry zachowuje tylko w nietłoczonych miejscach. Nie jest to moja prywatna opinia, miałem okazję rozmawiać z uznanym przez stowarzyszenie dekarskie dekarzem roku, więc zakładam, że ma dużą wiedzę. Jest coś w tym czy to jakieś bajania? 2. Jakieś wady dodatkowe blachy trapezowej? Pomijając kwestie estetyczne, czy jest w jakikolwiek sposób bardziej narażona? Teoretycznie to najlepsze pokrycie dachowe w porównaniu cena/jakość. Jeśli założyć, że pkt 1. zawiera choć ziarno prawdy to przy takim pokryciu mamy dużą szansę na całkiem niezłe pokrycie w bardzo przystępnej cenie (+ pyt dodatkowe jaki % doliczać do blachy trapezowej przy zwykłych dachach 2 spadowych na akcesoria?) 3. Gont bitumiczny - wady zalety? Słyszałem o mchu. Na pewno problem jest taki, że trzeba pod niego mieć pełne deskowanie obligatoryjnie, ale czy coś poza tym? Nie rdzewieje, jest bardzo odporny na warunki pogodowe (duży grad porozbija dachówki, z gontem nic się nie stanie). Wymiana jeśli by w jakiś sposób spłowiał i był nieestetyczny po X latach, polega na tym, że możemy na niego po prostu dobić następną warstwę. Bardzo mnie ciekawią wasze opinie.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Cześć, 1. jest w tym prawda, ale trzeba zadać tu inne pytanie: czy to źle, że blacha jest miejscami cieńsza niż nominalnie? To nie grubość blachy stanowi o trwałości pokrycia (a przynajmniej w niewielkim stopniu). 2. Blacha trapezowa jest przede wszystkim średnio estetyczna. Poza tym stosuje się te same zasady co do blachodachówki. Czyli wadą z technicznego punktu widzenia jest sposób mocowania na widoczne wkręty. 2A. Lepiej wycenić to w hurtowni dachowej niż zgadywać :) 3. Gont bitumiczny jest dobrym materiałem, o właściwościach podobnych do papy stosowanej na dachach płaskich. Wadą na pewno jest mniejsza trwałość w długim okresie czasu, nie wytrzyma on tyle co dobra dachówka ceramiczna. Poza tym jest szczelny, a wygląd - rzecz gustu.
@UniiFAN
@UniiFAN 8 ай бұрын
@@krystianlemkowski 1. Co zatem bardziej wpływa na trwałość w przypadku blachy? Załóżmy, że mówimy tylko o ocynkowanej. 3. Mniejsza trwałość w długim okresie czasu? Tzn co się z nim dzieje i w jakiej perspektywie czasowej?
@barrybookmaker7433
@barrybookmaker7433 8 ай бұрын
​@@UniiFANdobry gont ma dozywotnia gwarancje
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
@@UniiFAN 1. rodzaj i grubość ocynku oraz rodzaj i grubość powłoki malarskiej. No i oczywiście prawidłowy montaż. 2. dachówki ceramiczne nie wykazują żadnego zużycia przez kilkadziesiąt lat, a producenci dają nawet 50 lat gwarancji. Istnieje wiele zabytkowych budynków, gdzie dachówki mają setki lat. Produkty bitumiczne z czasem stają się mniej elastyczne i pękają albo degradują się pod wpływem UV. Oczywiście duży wpływ ma na to jakość produktu, ale po 20-30 latach takie gonty mogą zacząć pękać i stracą szczelność. Mogą, ale nie muszą.
@jaksiewybudowac
@jaksiewybudowac 8 ай бұрын
"Cześć, uwielbiam Was. Chyba jeden z najbardziej merytorycznych kanałów. " Widzę, że Krystian - jak to inżynier - od razu przeszedł do konkretnych odpowiedzi. ;). Ja nie mam nic do dodania pod kątem merytorycznym, a chcę tylko podziękować za Twoje słowa. :)
@arturkrysik4112
@arturkrysik4112 8 ай бұрын
Dachówka, to dachówka. Ma swój urok.
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
To prawda. Aspekty wizualne dachówki są nie do podrobienia.
@krzysztofarendt2131
@krzysztofarendt2131 9 ай бұрын
Dużo powiedziane o blachach. Temat dachówek betonowych i ceramicznych tylko wspomniany
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski 8 ай бұрын
Masz jakieś dodatkowe pytania w temacie dachówek?
@radosawrajczyk4381
@radosawrajczyk4381 4 ай бұрын
Dachówka ceramiczna czy cementowa jest fajna do pierwszego większego gradobicia. A blacha na rąbek jest droższa bo jest grubsza i przynajmniej aluminiowa i nie montuje jej byle Janusz jak blachodachówkę tylko trzeba mieć pojęcie. Chyba że wy panowie mówicie o tym podrabiańcu klickowym ale to nie jest blacha na rąbek stojący. Jakiś debil tak nazwał ten wynalazek i tak się utarło. Dachówka to syf bo jest nieszczelna jeśli chodzi o wodę ( tak panowie przy opadach śniegu przy dużym wietrze macie pełno śniegu pod dachówką przy deszczu i silnym wietrze jest to samo) i jest to niepotrzebne obciążenie budynku do tego kuny, myszy, wróble uwielbiają dachówkę ( blachodachówkę też). Panowie jak nie wiecie co to jest blacha na rąbek to spójrzcie sobie na pokrycie dachów na kościołach, katedrach itd. wejdźcie sobie na profil metalmaniaka on wam panowie wytłumaczy co to blacha na rąbek 🤦
@zbigniewstolarek8964
@zbigniewstolarek8964 Ай бұрын
Zgadzam się z opinią na temat krycia blachą na rąbek stojący.To nie ma nic wspólnego z tymi dziwnymi wynalazkami z malowanej blachy ocynkowanej. Normalnie używa się blach wykonanych z cynku, miedzi, brązu, aluminium, stali nierdzewnej. Minimalne nachylenie dachu to 3%.
@sawekkalemba3510
@sawekkalemba3510 Ай бұрын
u mnie parapet blaszany jest bardzo głośny
@krystianlemkowski
@krystianlemkowski Ай бұрын
Jest dobrze zamocowany?
Ile kosztuje DOBRZE wybudowany dom? Dylematy budowlane #44
1:19:09
Krystian Lemkowski
Рет қаралды 8 М.
Spotkanie 020. Dachówki płaskie. Na mijankę czy na wprost.
12:32
ANATOMIA DACHU
Рет қаралды 6 М.
Doing This Instead Of Studying.. 😳
00:12
Jojo Sim
Рет қаралды 32 МЛН
A little girl was shy at her first ballet lesson #shorts
00:35
Fabiosa Animated
Рет қаралды 22 МЛН
Get 10 Mega Boxes OR 60 Starr Drops!!
01:39
Brawl Stars
Рет қаралды 13 МЛН
Jak wybrać panel dachowy na rąbek. Omawiamy blachę na rąbek stojący | Dach bez tajemnic
8:47
HANBUD Sp. z o.o.- Dachy, pokrycia dachowe i ogrodzenia. Producent.
Рет қаралды 1,2 М.
Jak uzyskać i porównać oferty na budowę domu? Dylematy budowlane #45
1:01:45
Ocieplenie domu: wełna, styropian czy piana? Dylematy budowlane #29
56:25
Krystian Lemkowski
Рет қаралды 21 М.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - która lepsza? Dylematy Budowlane #60
38:57
CO WYBRALIŚMY NA DACH?  |   Co stało się z wiązarami?
18:27
BĘDZIE nieŁATWO
Рет қаралды 57 М.
Czy warto zastosować gruntowy wymiennik ciepła? Dylematy budowlane #24
47:31
Doing This Instead Of Studying.. 😳
00:12
Jojo Sim
Рет қаралды 32 МЛН