Bogusław Wolniewicz 19 BRAMY METAFIZYKI Krzywa życia cz.3

  Рет қаралды 46,368

głos racjonalny

głos racjonalny

10 жыл бұрын

Aneks do wykładu "Krzywa życia".
Realizacja: Jarosław Faliński, Dorota Dywańska
Spis treści
1. Komentarz do pytania Konsumenta - 1'05''
2. "Korzeniem religii jest śmierć" 2'12''
3. Czy mnie też nie będzie? 8'01''
4. Lęk przed śmiercią - 20'16
3. Świadomość chrześcijańska - 22'10''
4. Bramy metafizyki - 26'05''

Пікірлер: 82
@jacekzupnik
@jacekzupnik 10 жыл бұрын
A mnie to się podoba, że mogę sobie siedzieć w domu i słuchać tych wszystkich mądrości. Na wykład bym się nie wybrał bo trzeba być w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. W telewizji takich rzeczy nie ma. A na KZbin jest wszystko, co kto lubi :)
@robroy1082
@robroy1082 6 жыл бұрын
Jacek Zupnik 😣
@pawekozowski7632
@pawekozowski7632 5 жыл бұрын
Panie Profesorze, słuchanie Pana jest czystą przyjemnością. Brakuje Pana wśród nas.
@bartomiejwozniak2131
@bartomiejwozniak2131 3 жыл бұрын
oj tak. Choć może lepiej że nie widzi tego co sie dzieje
@ammianusrex6088
@ammianusrex6088 9 жыл бұрын
Cudowny pomysł, że Pan Profesor dał się namówić do tych wspaniałych wykładów. W sytuacji kiedy brak go w tzw. mediach, jest szansa, że ten głos w internecie z biegiem czasu usłyszy mnóstwo ludzi.
@PLkamil1982
@PLkamil1982 2 жыл бұрын
Na tym polega elitarnosc, ze nigdy nie dotrze. Marzeniem by bylo by dotarl wlasnie do elit.
@eragros
@eragros 4 жыл бұрын
jak widać są też plusy koronawirusa. Człowiek siedzi w domu, ogląda byle co i nagle natrafia na takie skarby.
@Maria-jm5sp
@Maria-jm5sp Жыл бұрын
Genialny wykład.
@maranatha5473
@maranatha5473 5 ай бұрын
Jak wszystkie wykłady genialnego człowieka. Rest In Peace
@SynHenia
@SynHenia 10 жыл бұрын
Pan Profesor ma tutaj racje. Po prostu miliony lat ewolucji tak przystosowały nasz organizm, ze ma i on swoje granice w każdym wymiarze - min. długości życia. Nasze "Zycie wieczne" można jednak rozpatrywać w kontekście naszego potomstwa. Wszak jest ono depozytem polowy naszych genów... Z tego miejsca chciałbym również pozdrowić Pana Profesora - może którychś ze znajomych przekaże. Zdrowia i dobrej formy umysłowej! Uwielbiam te wykłady!
@McIntoshClasseOlivierbu
@McIntoshClasseOlivierbu 9 жыл бұрын
Piękny wyklad....
@l0ht
@l0ht 6 жыл бұрын
Prof rozumie średnią, cieszę się, bo to u nas dzisiaj rzadkość. Patrz np Korwin i feministki, wielcy dziennikarze i politycy a nie wiedzą co to średnia.
@zemoosehunter
@zemoosehunter 10 жыл бұрын
Excelent Panie Profesorze, dziekuje, naprawde milo sluchac. Wszystkie wyjasnienia o smierci I zyciu ujawnione sa w zapisach Mateusza, Marka , Lukasza I Jana. Pozdrowienia z Australji.
@Winston_Smith676
@Winston_Smith676 3 жыл бұрын
George kusz, Australii.
@maranatha5473
@maranatha5473 5 ай бұрын
Boże, jak mi Pana Profesora brak. RIP
@ignacypach9648
@ignacypach9648 3 жыл бұрын
Gdyby ktoś pytał to motyw muzyczny na początku filmu to temat "Die Kunst der Fuge" Bacha. Jedno z najdoskonalszych dzieł muzycznych wszechczasów.
@Whitoutnames
@Whitoutnames 8 жыл бұрын
Jeżeli nawet będziemy wstanie przedłużać granice swojego życia w nieskończoność(zachowując ludzką formę lub też inną), to i tak pojawia się pytanie - czy wszechświat materialny kiedyś się skończy w czasie? Jeżeli się skończony, to odpowiedź na temat nastąpienia naszej śmierci jest jednoznaczna, ostateczna śmierć materialna nastąpi wraz z końcem istnienia wszechświata materialnego.
@klamstwaTV
@klamstwaTV 10 жыл бұрын
Od czasu, gdy odrzuciłem ideę życia pozagrobowego - boję się śmierci, i tego że umrę. A perspektywa tego że nastanie kiedyś mój koniec, odbiera mi sens w jakimkolwiek działaniu - czuję że wszystko co zrobię, i tak nie ma znaczenia wobec nieuchronnej i nieustającej nicości. Czy życie w ogóle ma jakikolwiek sens?
@Romulus84
@Romulus84 9 жыл бұрын
ty te idee odrzuciles ,co wcale nie musi byc zgodne z prawda.
@starzecmedrzec2248
@starzecmedrzec2248 9 жыл бұрын
to wejdź na mój kanał, albo na kanał studiozaprog, albo wpisz w wyszukiwarce youtube "Piotr Listkiewicz mistycyzm" to dowiesz się niejednego
@schk3
@schk3 9 жыл бұрын
Dlaczego w ogóle zakładasz, że życie ludzieki MUSI mieć sens, albo, że istnieje CEL NAD CELAMI - jakiś magiczny CEL NADRZĘDNY. Istnieją malutkie cele, setki malutkich celi, dziesiątki marzeń i to właśnie realizaje ich są celem każdego z poszególnych ludzi."Przestałem marzyć. Jak człowiek nie marzy - umiera." (Ryszard Riedel)
@markowa33
@markowa33 9 жыл бұрын
Kanał Kogucik pewien człowiek wypadając 20 piętra myślał: "jak dobrze, że to jeszcze tak daleko".
@Romulus84
@Romulus84 9 жыл бұрын
Pozatym nierozumie twojego glupiego podejscia ze jak nie ma zycia wiecznego to zycie jest bez senu? ja tez niewierze w boga ani w zycie po smierci a ciesze sie zyciem.Kolego cudownie jest zyc.Zyc to jest cos wspanialego i tym bardziej sie ciesz kazda sekunda i przezywaj dany ci tu czas jak najlepiej wiedzac ze po smierci jest nicosc.Mnie to wlasnie motywuje do pelnego zycia.Pozdrawiam
@zofiakowalska1199
@zofiakowalska1199 Ай бұрын
Jak to: ..."w niebyt" ??? Przecież chyba w BYT WIECZNY ?!
@Andrey88869
@Andrey88869 10 жыл бұрын
ja mam bardzo ważne pytanie do Pana Profesora Wolniewicza. Co Pan Profesor myśli na temat ekonomii, na temat roli matematyki w ekonomii, lub innych naukach społecznych - czy metodologia nauk ścisłych jest w stanie wykryć prawa społeczne, czy istnieją takie prawa? Oraz, co Pan Profesor myśli na temat takich badań jak poszukiwanie zależności pomiędzy różnymi, przeciwstawnymi procesami społecznymi, np. wzrost gospodarczy a wojna? Czy tego typu badania można zakwalifikować do socjologii, którą Pan profesor ceni, czy nie, do badań interdyscyplinarnych, których Pan Profesor nie ceni?
@zofiakowalska1199
@zofiakowalska1199 Ай бұрын
"Homo Sapiens XXXXL" !
@adamfydrych300
@adamfydrych300 3 жыл бұрын
2021
@piotrdrozdz7816
@piotrdrozdz7816 10 жыл бұрын
Strach przed śmiercią rośnie, bo średnia długość życia ludzkiego się zwiększyła, w związku z czym przeciętny człowiek w toku swego życia ma dużo częściej do czynienia ze śmiercią kogoś starszego niż on sam. Kiedy ta średnia była niższa, ludzie częściej widzieli śmierć swoich rówieśników i zapewne byli z nią bardziej oswojeni - uważali ją za element życia. Wraz ze wzrostem tej średniej ludzie zaczynają w związku z tym postrzegać śmierć jako coś odległego i niby wiedzą że ich to czeka ale tak naprawdę dociera to do nich dopiero wtedy gdy uświadamiają sobie, że "styczna" do krzywej życia o której Pan mówił przecina oś odciętych w punkcie odległym od punktu końcowego krzywej o długość mniejszą niż różnica współrzędnej czasowej końcowej i współrzędnej czasowej maksimum. Czy jest w tym ziarno prawdy?
@aalicja8272
@aalicja8272 10 жыл бұрын
Strach przed smiercia rosnie, bo sie za bardzo nad tym zastanawiamy. Nawet teraz sluchajac pana profesora mamy za duzo czasu i jestesmy na tyle oswieceni zeby wszystko zrozumiec. Natomiast w dawniejszych czasach ludzie martwili sie jak przezyc z dnia na dzien - nie bylo udogodnien jak teraz, nie bylo pradu wszedzie, transport byl trudny, itd. Tracili czas na uzyskanie tego co teraz robia maszyny, kotlownie, samochody, itp. i nie mieli czasu na zastanawianie sie nad smiercia. Ogolnie nawet teraz ludzie z trzeciego swiata nie boja sie smierci ( np. araby).
@piotrdrozdz7816
@piotrdrozdz7816 10 жыл бұрын
Obawiam się że to nie jest takie bardzo proste bo jeśli się o coś troszczy co dnia, pracuje nad czymś, to nie chciałoby się żeby efekty naszej pracy poszły na marnę. Oni mieli więcej powodów do zastanawiania się co się stanie z tym co z takim trudem wypracowali jak ich już nie będzie. W przypadku ludzi z biednych krajów islamskich to jest po trosze uwarunkowane religią a po trosze tym, że tam jest wiele regionów, w których postęp higieny nie był tak zaawansowany jak u nas. U nich średnia długość życia się nie zmieniła. Nigdy nie czułem się jakoś specjalnie oświecony
@aalicja8272
@aalicja8272 10 жыл бұрын
Piotr Dróżdż Ja mialam okazje porozmawiac z wieloma ludzmi z biednych zakatkow swiata i wierz mi, poczulbys sie przy nich oswiecony i zobaczylbys, ze oni w ogole nie rozumieja filozofii, dla nich my rozmawiajac na ten temat jestesmy glupi, bo mowienie o tym nie przyniesie nam pieniedzy i tylko one ich interesuja, oprocz innych podstawowych potrzeb ( sen, posilek, itp.). Serio! I nawet religie praktykuja nie wglebiajac sie w jej sens, tylko bo tak trzeba, lub bo Bog tak chcial.
@piotrdrozdz7816
@piotrdrozdz7816 10 жыл бұрын
A Alicja Ja nie twierdzę że rozumiem filozofię. Nie wiem jak wyglądały Twoje rozmowy z tymi ludźmi ale wydaje mi się, że każdy jakoś na swój sposób tłumaczy sobie takie rzeczy mniej lub bardziej skomplikowanie.
@Kevi_N.
@Kevi_N. 10 жыл бұрын
Mylisz się, w dzisiejszych czasach ze śmiercią mamy dużo mniej do czynienia niż kiedyś. O tym zresztą mówił prof. Wolniewicz. Kiedyś przy zwłokach czuwała przy świecach cała rodzina, teraz przeważnie trupa daje się do spalenia i do ziemi; Dzisiaj ludzie nie umierają, tylko "znikają" ,śmierć jest tabu, albo zupełną abstrakcją z filmów/gier komputerowych, w których jakieś postacie są zabijane 40 razy na godzinę. Temat śmierci jest wypierany ze sfery publicznej, bo psuje dobrą zabawę i euforię z postępu ludzkości.
@PiotrKurkiewiczOFMCap
@PiotrKurkiewiczOFMCap 3 жыл бұрын
Śmierć jako wejście w nicość czyni życie tragiczną parabolą i przeczy istnieniu Boga dobrego. Alternatywa: albo nicość, albo Bóg. Wolniewicz był chrześcijaninem chyba wg pragnień dobrego serca, bo wg rozumu pozostał agnostykiem albo deistą. Chrześcijaństwo zaś nie jest ani jednym, ani drugim, lecz teizmem; a nawet czymś więcej niż teizmem.
@stefanmoroz
@stefanmoroz 10 жыл бұрын
Jaki Profesor ma sposób na walkę z popędami,zachciankami i wyobrażaniami ?
@adamzmalinowic3407
@adamzmalinowic3407 6 жыл бұрын
Sapientia!!!
@gebet2000
@gebet2000 10 жыл бұрын
Nauka mówi, że największy wpływ na długość życia (lub jego krótkość) ma tlen. Tlen jest naszym cichym zabójcą... Gdyby tylko zwiększyć ilość dwutlenku węgla, to życie komórek byłoby sporo dłuższe. Ludzie w ST żyli o wiele dłużej niż dziś i kto wie czy to nie jest "tylko" literacka wartość tych danych. Kiedyś powietrze, którym oni oddychali mogło mieć inne proporcje. Na 100 % ludzie, a przynajmniej ci "niewierzący", zrobią wszystko aby znaleźć sposób, aby komórki nie przestały się odnawiać. Jest taka presja na "życie wieczne" tu na Ziemi, że to tylko kwestia czasu.
@tatatapfff
@tatatapfff 10 жыл бұрын
Zawsze można upatrywać jakiejś nadziej np. w transhumanizmie. Może w jakiejś inżynierii genetycznej czy czymś takim. Oczywiście to już nie byliby ludzie.
@92casus
@92casus 10 жыл бұрын
nauka klamie bo ma z tego pieniądze , dieta i lekarze wpłyneły na wzrost umieralnosci gdyby powietrze zmieniło sie o 1% to byś umarł
@tatatapfff
@tatatapfff 10 жыл бұрын
Wiem że w kasynach ich właściciele podnoszą ilość tlenu, który zwiększa euforię i sprawia że ludzie są bardziej skorzy do ryzyka. Jeśli chodzi o ST to jest to raczej literacka fikcja. Masz tam potem skróceniu długości życia ludzkiego do maksymalnie 120 lat. No i faktycznie 120 lat to z dostępnych nam danych maksymalna mozliwa długość życia ludzkiego. Jeanne Calment żyła 122 lata i 164 dni.
@92casus
@92casus 10 жыл бұрын
brednie tlenu jest tylki ile musi co do minimum tak samo jak ziemia jest co do minimum w odległości do słońca , ciekawy przypadek prawda ?
@gebet2000
@gebet2000 10 жыл бұрын
92casus O tym wpływie ciśnienia i dwutlenku węgla na długowieczność usłyszałem tutaj: kzbin.info/www/bejne/p6GthWxnmKqZgtU . Polecam się zapoznać.
@liscvideo
@liscvideo 8 жыл бұрын
u mnie w szkole też jak zmarł kolega to wszyscy byli na pogrzebie, a mam 24 lata, było to z 10 lat temu
@stephanusrix8961
@stephanusrix8961 6 жыл бұрын
Jedno, z czym sie nie zgadzam ( ale juz nie podyskutuje z profesorem) to niebyt. Uwazam, ze powinno sie to odwrocic. Byt jest tam gdzie u profesora niebyt. Gdyz zarowno w filozofii chrzescijanskiej ale i w innych prawdziwy byt ( samourzeczywistnienie, Krolestwo Niebieskie) jest po tamtej stronie a tu jest uluda czyli niebyt tzw. māyā - ktora wg hinduizmu oddziałuje głównie poprzez tzw. fałszywe ego (ahamkara), czyli utożsamianie się z materialnym ciałem, oraz poprzez przywiązanie do posiadanych rzeczy (mameti). Pokonanie wpływu mai jest konieczne do wyjścia z cyklu sansary i osiągnięcia wyzwolenia (mokszy) czyli zbawienia czyli Krolestwa NIebieskiego...
@71rezydentt
@71rezydentt 10 жыл бұрын
Witam, Mam bardzo ważne pytanie do Pana Profesora. Mianowicie, czy uznaje Pan pogląd, iż naturalną kontynuacją ewolucji biologicznej jest ewolucja technologiczna? Czy w przyszłości, tzw.cyborgizacja czyli ulepszanie ciała poprzez implanty, protezy, sztuczne organy nie przyczyni się do zwiększenia maksymalnej długości życia człowieka? Czy w dalekiej przyszłości nauka będzie opisywać moment, w którym człowiek wziął kij aby potrzymać na nim swoje słabe nogi, lub kiedy założył okulary, jako genezę, tak zwanego procesu cyborgizacji. Czy potęga technologii wesprze słabość ciała na tyle, by zwiększyć maksymalną długość egzystencji? Czy możliwe będzie egzystowanie jako człowiek-maszyna? Z poważaniem, Wojciech Głowacz
@mareksobczak2785
@mareksobczak2785 9 жыл бұрын
Najważniejszym organem czlowieka ktory determinuje go jako istotę rozumną jest jego mózg.A na temat jego złożoności budowy i działania jesteśmy pomimo wielkiego postępu w powijakach,i wydaje się że możliwość wykonania protezy mozgu jest niemożliwa.Ciekawy jest pogląd profesora na temat długości życia i tu się zgodzam z Nim że dopiero nowa jednostka ludzka mogłaby żyć dlużej,ale biorąc pod uwagę że na świecie obecnie jest selekcja negatywna(wyjasnie przeżywają nie najmocniejsze geny z ktorych tworzą sie silniejsze jednostki tylko slabe z blędami i dzieki postepowi medycyny przezywaja i się rozmnażają)do tego nie dojdzie.I tak mozg ludzki max.150 lat , a ciało 120 lat i finito.
@matekon
@matekon 10 жыл бұрын
2 pyrtania. 1.Czemu Pan był na kongresie? 2. W co Pan wierzy, czy Pan się boi?
@catballou8764
@catballou8764 6 жыл бұрын
Najważniejszym stwierdzeniem śp. Profesora w 26:06 minucie jest obecność metafizyki przy narodzeniu i śmierci. Już po raz trzeci obejrzałam ten cykl wykładów "krzywa życia" i nie boję się śmierci. Z niebytu w byt i z bytu w niebyt i tak na okrągło. Pocieszająca chrześcijańska "reinkarnacja"?? "Śmierć to jest w życiu ludzkim ta brama, przez którą wkracza w nie metafizyka" powiedział Benedykt XVI. Koniec.
@marianmynarski6370
@marianmynarski6370 4 жыл бұрын
- 150 lat życia? W Księdze Rodzaju Bóg dopuszcza życie człowieka do 120 lat. Notabene ci, którzy śpiewają: "Sto lat, sto lat..." - zdradzają, że nie czytali Biblii. Nie jest to dobre świadectwo o znajomości słowa bożego przez Polaków - katolików.
@kthorin
@kthorin 8 жыл бұрын
A ja sobie wyobrażam sytuację,np filmlub jeszcze lepiej grę komputerową,w której człowiek będzie biegał i rozdawał innym ludziom złudzenia podobnie jak oszalały z bólu Janusz Korczak biegał i rozdawał dzieciom w gettcie kartofle
@nowikosukasz5446
@nowikosukasz5446 6 жыл бұрын
Długo to żyją roczniki przedwojenne i powojenne.Ci co rodzili sie od lat 70ątych beda umierac szybciej ze względu na jedzenie ,powietrze ,stres i inne czynniki.To ze zyjemy dłuzej to wymysł Tuska aby zwiekszyć lata pracy ,czyli żeby pracować do śmierci ,aby nie dożyc emerytury.Wystarczy rozejrzeć sie i zobaczyć jak mlodzi padają.Umieralność jest duża.Średnia żywotności zacznie mocno spadac za 20ścia lat jak wymrą te stare roczniki,tylko ciekawe czy nas ktoś o tym poinformuje
@markowa33
@markowa33 9 жыл бұрын
ten mały, to pewnie wnuk Profesora :-)
@Zygmuntify
@Zygmuntify 5 жыл бұрын
Natuta zawsze byla od istnienia czlowieka, Ale ludzie odmuzgowane to tak robia, jak ich przywodca im nakazuje.( gdyby czlowiek mogl wladac logiki czlowieka, to wojen by nie bylo i bysmy zyli szczesliwi na tej ziemi co natura nam przykazala. ( ale jest pytanie? dlaczego to wszysko sie odnosi do Ameryki ? Dlaczego te Amerykanie sa tak madre ze odnich te wszelkie madrosci wychodza ? Wiec jesli by Ameryka by nie istniala to sdzisaj bysmy zyli jak cembaly w puszczach ?) Co za cembaly rzadza tym swiatem ? .
@marekroszkiewicz3524
@marekroszkiewicz3524 2 жыл бұрын
Jestem w stanie zrozumieć brak słownika, ale słowo ,,odmUzgowane" nakazuje mi zaszufladkować Pana w mojej piwnicy intelektualnej. Piszę ten komentarz nie po to żeby Panu dopiec, lecz by Pan zrozumiał iż wysławianie się w miarę poprawną polszczyzną nie jest niesamowicie trudne. Jednocześnie powoduje to u większości ludzi pozytywny odbiór, a niestety nie wiele osób w dzisiejszych czasach ma drugą szansę. Proszę nie dawać wiec nikomu szansy na zaniżanie pańskiej oceny na jakiejkolwiek podstawie nawet gramatycznej. Powodzenia
@cyganmarek
@cyganmarek 6 жыл бұрын
Panie profesorze ale pan rowniez sie myli. Korzeniem religijności nie jest smierć ale życie. Sam pan przecież mówi ze ludzie dążą do przedłużenia życia a nie do skrócenia. Ludzie chcą żyć a ci którzy umierają to wiedza.
@petrus847
@petrus847 Жыл бұрын
Panu profesorowi chodziło o to, że świadomość nieuchronności śmierci jest fundamentem , paliwem czy też korzeniem każdej religii. Jest to powiązane z religijną nadzieją eschatologiczną na życie pozagrobowe. Religia została stworzona aby dać człowiekowi nadzieję na życie wieczne. Bez śmierci nie ma religii.
@stani47
@stani47 7 жыл бұрын
Profesor nie ma racji z tym korzeniem religii- dlaczego - ponieważ np. Żydzi biblijni nie wierzyli w zycie pozagrobowe ( w Torze nic o nim Bóg nie wspomina ) .Więc, czy starotestamentowi , a raczej ich religia nie miała korzenia , bo na pewno nie mógł on być utożsamiany ze śmiercią . A STAROŻYTNE WIERZENIA , GDZIE NIE ROZRÓŻNIANO ŻYCIA OD ŚMIERCI . Twierdzenie pana profesora jest więc słuszne tylko co do większości religii .
@petrus847
@petrus847 Жыл бұрын
"Korzeniem wszelkiej magii jest niepewność losu. Korzeniem wszelkiej religii jest świadomość nieuchronności śmierci." B. Wolniewicz, "W stronę rozumu"
@regiolin
@regiolin 3 жыл бұрын
Panie profesorze wiele gadania o niczym, nic z tego nie wynika.
@RenataCygan
@RenataCygan 10 жыл бұрын
Religijność swój korzeń ma tak samo w śmierci jak i początku. Dywagowanie o samej śmierci to tak jakby w matematyce istniała tylko półprosta. Pan profesor ma problem w tym że jest już wiekowy, zatem uczucia wokół śmierci się kumulują oraz... że jest mężczyzną czyli tym w którym życie się nie rodzi. Ja uważam że człowiek jest prawie wieczny swej ziemskiej formie. Dostajemy życie które jest już kompletne i doskonałe od przodków praz przekazujemy dalej swoim potomkom.
@MyKfiatek
@MyKfiatek 10 жыл бұрын
Mam wrażenie że piszesz o dwóch rzeczach, odnośnie metafizyki profesor przyznaje, że narodziny tak samo jak śmierc mają swój udział w metafizyce. Ale dlaczego Twoim zdaniem tyczy się to również religii?
@RenataCygan
@RenataCygan 10 жыл бұрын
Jak śmierć wpływa na religijność wyjaśnia profesor, ja tylko dodaję że swój udział ma również w niej geneza
@McMike83
@McMike83 10 жыл бұрын
To co mowisz jest powierzchowną racjonalizacją. Profesor ma zupelna racje. Gdyby nie bylo smierci, nie byloby religii.
@robambi2803
@robambi2803 9 жыл бұрын
fajne pierdy ale trochę szkoda czasu na miałkowatą filozofie tego pana
@moherowy1863
@moherowy1863 9 жыл бұрын
Rob Ambi Jesteś głupi jak pusty bukłak po skwaśniałym winie. Wracaj do innego filozofa ,który bardziej Tobie bliski(ten z Lublina z penisami w ręku).
@markowa33
@markowa33 9 жыл бұрын
Rob Ambi ciasny móżdżek nie pomieści wielkiej myśli, niestety
Eliasz, prorok jak ogień - prof. Marcin Majewski (Smak Karmelu | Karmelitańskie historie #2)
1:02:14
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych
Рет қаралды 6 М.
Metafizyka bytu Tomasza z Akwinu | prof. Artur Andrzejuk
47:06
Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum
Рет қаралды 5 М.
БОЛЬШОЙ ПЕТУШОК #shorts
00:21
Паша Осадчий
Рет қаралды 11 МЛН
УГАДАЙ ГДЕ ПРАВИЛЬНЫЙ ЦВЕТ?😱
00:14
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 1,8 МЛН
Sens życia i byt po polsku - Bogusław Wolniewicz
7:51
Platforma Nauki
Рет қаралды 21 М.
Bogusław Wolniewicz 9 POLSKA I POLACY: SYTUACJA
31:02
głos racjonalny
Рет қаралды 89 М.
Bogusław Wolniewicz 95 PIĘĆDZIESIĄT TYSIĘCY?
32:21
głos racjonalny
Рет қаралды 57 М.
Bogusław Wolniewicz 22 NOSICIELKI GENDERYZMU
29:54
głos racjonalny
Рет қаралды 77 М.
Bogusław Wolniewicz 5 UNIVERSITAS - English subtlites
32:33
głos racjonalny
Рет қаралды 45 М.
Bogusław Wolniewicz 20 CZEGO CHCEMY Kongres Nowej Prawicy 23.03.14
13:52
Bogusław Wolniewicz 46 OWOCE TRUCIZNY MULTI-KULTI
23:19
głos racjonalny
Рет қаралды 53 М.
Bogusław Wolniewicz 99 INNI ŻYDZI
24:57
głos racjonalny
Рет қаралды 84 М.
БОЛЬШОЙ ПЕТУШОК #shorts
00:21
Паша Осадчий
Рет қаралды 11 МЛН