Dla dalej zainteresowanych tematem buforu: Bufor działa spoko bez wprowadzania zmian w instalacji. Spalanie to 15-20kg ekogroszku na dobę. Do rozpałki używane drewno z oblodry sosnowej. Palenie 1 raz na dobę. Temp w domu 21-22°C temp na grzejniki 35-55°C. Temp zależnie od temp zewnętrznej. W tym roku 10 do -10°C
@Serpher12 ай бұрын
Otuliny to jak najlepsze. Najlepsze są z PIR, ale trudno dostać. Grubość też ma znaczenie. Ogólnie: jeżeli po ociepleniu czuć ciepło przez dotyk to znaczy, że za mało otuliny. Szczególnie ważne jest to w ziemi. Tam można by się jeszcze pokusić o warstwę styropianu nad tymi rurami.
@Rafal-mo4lo3 ай бұрын
Brawo👏 robię u siebie podobną instalację układ zamknięty kominek z płaszczem wodnym.
@krzysiekjurek6 ай бұрын
Według mnie można zastosować zawór przełączający na termę używając tego samego rurociągu a nawet dwóch Jeden pomija zawór mieszający a drugi przyłącza z co na termę bo myślę że zawór mieszający jest sterowany pogodowo
@slawekaug275511 сағат бұрын
Hej filmik projekt bardzo fajny jak rozwiązać połączenie bojler z wężownicą CWU dalej pompę
@gbcolin11 сағат бұрын
@@slawekaug2755 w przypadku wężownicy niech wypowiedzą się Ci którzy ją mają, nie pomogę niestety.
@marm966510 ай бұрын
W takim układzie jak na rysunku najpierw grzejesz bufor a później dom. Możesz dom grzać zaraz ciepłą wodą z pieca, a bufor na końcu to lepsza oszczędność. Przy takim grzani do bufora wejście z pieca podłączył bym w połowie wysokości bufora.
@gbcolin10 ай бұрын
Dokładnie jak piszesz bufor następnie dom
@dastinhofman8888Ай бұрын
a dlaczego w połowie ?
@konradk72892 жыл бұрын
Problem jest w nowych cennikach. Enea cena w taryfie G12w powyżej limitu. dzienna 0.8585, nocna 0,8585. Czyli jak widać taryfy dwostrefowe się skończyły przy zużyciu prądu powyżej 2MWh
@marekprzedstawiciel87402 жыл бұрын
PLUS jeszcze opłaty, przesyły itp. czyli cena w G12W będzie tania około 1 zł / kWh i dzienna około 1,4 zł / kWh w nowym cenniku na 2023 (bez zamrożenia cen) to są ceny : tania około 0,79 + opłaty oraz w drogiej 1,7 + opłaty!!! tanio to już było jak ktoś ogrzewa dom tylko buforem (grzałkami 1:1) to się mocno zdziwi.
@gerypl12344 ай бұрын
Ile ma pan czujników temperatury w buforze i z jakim sterownikiem one współpracują ? Czy przez te 2 lata nie miał Pan problemów z zaworem 3drogowym ochrony powrotu?
@gbcolin4 ай бұрын
@@gerypl1234 mam 4 czujniki do podglądu temperatury na sonoff basic soft supla. Z wkładką zaworu powrotu nie miałem jeszcze problemu. Zawór 3 drogowy od temp wody na grzejniki przed sezonem sobie przekręcam recznie pare razy i dopiero w automat przełączam na wypadek kamienia, gdyż słyszałem, że się potrafią zablokować i skopcić siłownik. Pozdrawiam
@lukaszlesniak2 жыл бұрын
Co miał dać w instalacji ten zawór różnicowy (kulowy)?
@gbcolin2 жыл бұрын
Jeśli chodzi Ci o zawór różnicowy to praktycznie fanaberia bo i tak zawór klapowy na powrocie z buforu do pieca robi tą samą robotę. Mój układ piec bufor działa na grawitacji gdyby off grid zawiódł :)
@lukaszlesniak2 жыл бұрын
@@gbcolin bo właśnie miał bym wątpliwości czy różnicowy będzie w stanie się zamknąć jak by miało grawitacyjnie wyciągać z buforu na kocioł. Ale jak na niego nie liczysz to spoko tylko szkoda może oporów na przepływach.
@gbcolin2 жыл бұрын
@@lukaszlesniak no w zasadzie to woda gorąca z pieca ma zostać wypchnięta do buforu więc powinien działać jak w standardowej instalacji grawitacyjnej. Fakt zgadza się że oporów szkoda. Muszę przeprowadzić taki test bojowy jak ten zawór temperaturowy poradzi sobie z brakiem pompy (w sytuacji braku prądu- materiał na przyszły odcinek, mam nadzieję że bardziej zwięzły)
@jerzywyrwik99682 жыл бұрын
Zbiornik CWU podłącz bezpośrednio z kotła lub z bufora ale przed zaworem trzy drogowym
@gbcolin2 жыл бұрын
Jak mówiłem nie mam 3ciej nitki
@gbcolin2 жыл бұрын
Ale jest możliwość przeniesienia pomp do wnętrza domu i tam zamontowanie zaworu trójdrogowego
@jerzywyrwik99682 жыл бұрын
@@gbcolin No
@donpedro8572 Жыл бұрын
Będzie jakiś problem jak pompa będzie na wyjściu z pieca a nie na powrocie ? Mam tak (na razie bez bufora razem z bajpasem) a nie chciałbym przerabiać.
@gbcolin Жыл бұрын
Chodzi o temp. Jaką powinieneś osiągnąć. Aby wykorzystać maksymalnie sprawność kotła temp na wyjsciu ma ponad 75 stopni w szczytowym momencie. Ja mam dla bezpieczeństwa ustawione 77 i brak przedmuchów. Testowałem temp. max na poziomie 80°C ale kolega grzeje do 85. Ja mam ograniczenie takie niestety w postaci biednego sterownika pieca. Bezpieczniej byłoby wstawienie jej na powrocie aby ciągle nie pompowała 80°C. Oczywiście po naładowaniu całego bufora i tak tam będzie te 80 stopni.
@donpedro8572 Жыл бұрын
@@gbcolin Wszak większość pompa ma max 105-110 C więc w czym problem ? Druga sprawa to naczynie wzbiorcze, które u Ciebie jest na instalacji grzejników. Co się stanie jeżeli w piecu się zagotuje a zawór trójdrożny nie puści ciśnienia do naczynia ? Wszak on puszcza tylko około 40-60 na grzejniki, dobrze rozumiem ?
@gbcolin Жыл бұрын
@@donpedro8572 mam dodatkowo zawór bezpieczeństwa nad piecem
@gbcolin Жыл бұрын
@@donpedro8572 tak na grzejniki 40-60°C. Jeden wsad w postaci 15-20kg węgla wystarcza na podgrzanie do 77°C 1000l buforu zagrzanie w domu do 22°C i wygrzanie instalacji w pojemności 200l
@gbcolin Жыл бұрын
Nie ma możliwości zagotowania pieca w obiegu „pierwotnym” - na brak zasilania pomp mam offgrid
@AWW7811 ай бұрын
Masz jakiś program do rysowania takich schematów ?
@gbcolin11 ай бұрын
Zrobiłem to w exelu :)
@krzysztofkrzysztof76163 ай бұрын
Buforze i jakie kupowałeś
@mmmiramare Жыл бұрын
TROCHĘ TRZEBA POPRAWIĆ SCHEMAT , DUŻO NIEZGODNOŚCI Z PRZEPISAMI
@Alexander-ny5kr Жыл бұрын
Po co przy kotle zamontowałeś zawór różnicowy oraz na powrocie bufora zawór zwrotny klapowy? W bajpasie powinien być zamontowany zawór różnicowy zamiast kulowego. Zawór kulowy u góry zaworu temperaturowego jest niepotrzebny, bo masz 2 zawory odcinające przy buforze i przy kotle. Poza tym taki układ jest niebezpieczny w razie zamknięcia któregokolwiek z zaworów w obiegu kocioł-bufor. Osobiście zrobiłbym to całkiem inaczej tzn. kocioł z buforem w układzie otwartym z naczyniem wzbiorczym umieszczonym powyżej bufora. Zastosowałbym bufor z wężownicą jako wymiennik ciepła. Wężownicę wpiąłbym w obieg CO i CWU. Przy czym obieg CWU bezpośrednio z wężownicy bufora, a CO z mieszaczem. Gdybyś w bajpasie użył zaworu różnicowego, a zawór zwrotny zamontował byś zaraz za pompą obiegi kocioł-bufor to załatwił byś problem cofania się ciepła z bufora do kotła oraz ładowanie bufora z kotła grawitacyjnie.
@gbcolin Жыл бұрын
Każdy ma swoją wizję. Ostatnią poradę przemyślę, choc wyjaśniam, że nie mam zaworu zwrotnego na sprężynie lecz zawór klapowy, a różnicowy musiałbym wmontować w pionie. W mojej konfiguracji nie bardzo mi pasuje.
@Alexander-ny5kr Жыл бұрын
@@gbcolin Ale w jakim celu? Czemu ma służyć ten zawór? Według mnie jest on tam kompletnie zbędny.
@andrzejkad21802 жыл бұрын
Witam, czy może być zawór odcinajacy na powrocie do kotła czy to jest zgodne z prawem pytam ponieważ ostatnio miałem problem z kotłem i musiałem całą wodę wypuścić z CO aby wymontować kocioł a tak to bym zakręcił zawor i tyle.
@gbcolin2 жыл бұрын
Ja mam zawory wszędzie gdyż chcę mieć taką możliwość jak piszesz.
@dawidpesla4689 Жыл бұрын
Nie można mieć żadnych zaworów mierdzy kotłem a naczyniem wyrównawczym..Tu to co zrobił gość z filmiku to mała bombka.
@basiap9663 Жыл бұрын
@@dawidpesla4689u nas ten zawór jest tylko że jest tak zabezpieczony że nie ma możliwości przypadkowego zakręcenia. W razie ,,draki,,nie trzeba wypuszczać wody z naczynia.
@leszekaztec811 ай бұрын
@@dawidpesla4689 mała , na kotle węglowym ?, jak pie....... to tylko fundamenty zostaną. Ludzie dbajcie o zdrowie i życie swoich bliskich. Jest tyle for i można naprawdę się wiele dowiedzieć, no i przepisy. Przepisy nie są po to aby utrudniać życie, tylko po to aby je ratować. Nie jest zbyt komfortowe oglądanie do końca życia bliskiej sobie osoby z bliznami po poparzeniach, czego oczywiście Tobie nie życzę. Pamiętaj, jak coś się może zepsuć, to na pewno się popsuje i nim dobiegniesz do kotła aby go ugasić, to w najlepszym przypadku będzie po instalacji, a w domu będzie fontanna ze wrzątku. Piszę to wszystko, oczywiście do autora "projektu"
@krzysztofkrzysztof76163 ай бұрын
Super masz taki sam układ jak ja nawet z przejściem pod ziemią napisz jak rozmiesciłeś czujniki na budowę
@gbcolin2 ай бұрын
@@krzysztofkrzysztof7616 czujniki mam w buforze 3, jeden na powrocie kotla żebym widział na supli do tego na zasilaniu pieca. Wszystko hula. Spalanie około 17kg-20kg na dobę przy ekogroszku. W domu mam tylko jeden panel viessmana na kablu do samego pieca.
@gbcolin2 ай бұрын
Czujniki ds18b20
@krystian53212 жыл бұрын
A tak modnego separatora zanieczyszczeń nie montowałeś ? Ten bufor na jak długo ci wystarcza ?
@gbcolin2 жыл бұрын
Od 17 grzeję około 4h przy -8C na zewnątrz. W domu 22. Nie palę do kolejnego dnia godziny 17. Wtedy w domu około 19C.
@gbcolin2 жыл бұрын
Nie montowałem separatora gdyż zamierzam sobie płukać latem bufor czystą wodą w celu chłodzenia wnętrza :) poza tym przez 5lat nie zauważyłem niczego na sicie swojej pompy.
@nazgulpl992710 ай бұрын
czy coś zmieniałeś lub zmieniłbyś w instalacji z buforem po roku czasu
@gbcolin10 ай бұрын
Nie nic nie zmieniłem. Działa, więc nie ma co ruszać. Dodałbym bypass aby kocioł mógł pracować klasycznie z grzejnikami.
@wolnystrzelec22572 жыл бұрын
Jaką rolę ma do spełnienia zawór różnicowy nad kotłem? Naczynie otwarte dla kotła a bezpieczniak zbędny. Od kotła do naczynia otwartego nie może być zaworów odcinających. Różnicowy dopuszczony. Po co ten zawór klapkowy w tym miejscu. Jeśli już to na bajpasie. Widać trochę amatorszczyzny.
@gbcolin2 жыл бұрын
Szanowny Panie zawór różnicowy jak już pisałem ma za zadanie ewentualnie pomóc nadać kierunek przepływu w sytuacji braku prądu. Zbiornik wyrównawczy nie ma odcięcia żadnymi zaworami (po stronie powrotu, więc nie wiem po czym wnosisz jakieś odcięcie) Po za tym nie jestem z wykształcenia hydraulikiem ale jak do tej pory żaden taki nie skasował mnie pare tysięcy żeby się dopytać kto mi tak s*ierdolił robotę. Układ działa i jest luz po co ten hejt?
@grzemaz1059 Жыл бұрын
zawor zwrotn na zasilaniu sie daje
@jerzywyrwik99682 жыл бұрын
To jaką temp.masz na CWU błąd Kocioł do bufora również powinien byś nieco większy aby zwiększyć stałopalność
@gbcolin2 жыл бұрын
Temp cwu to 50-55C bo taką największą ustawiam na grzejniki.
@marcintonder16982 жыл бұрын
@@gbcolin wysoka temperatura jak na grzejniki
@gbcolin2 жыл бұрын
@@marcintonder1698 raczej średnia patrząc na specyfikację grzejników i głowic. Taka temperatura pozwala na podbicie temperatury wewnątrz w szybkim tempie i rozłączenie pompy obiegowej. Potem przez 30-40 minut nie załącza. (Warunki 3C na zewnątrz wewnątrz docelowe 22,4C w tej chwili)
@marcintonder16982 жыл бұрын
@@gbcolin faktycznie tam gdzue mam grzejniki to jest chłodniej....moja sugestia jest względem podlogiwki
@cykfuch2659 Жыл бұрын
Mam taki sam układ w okresach przejściowych woda w bojlerze zimna bo pompa nie będzie pracować tak często jak zimą,pomieszczenie u mnie nie wychładza się tak szybko żeby pompa nagrzewała bojler
@md9021 Жыл бұрын
Tak jak w schemacie to nie będzie skuteczne zbyt dużo strat ciepła
@gbcolin Жыл бұрын
Zgadzam się że straty na pewno są. Ja dostosowałem do istniejących warunków.
@jerzywyrwik99682 жыл бұрын
Wyjście z bufora również lepiej dać z góry bufora
@gbcolin2 жыл бұрын
Tak jest to wykonane
@jerzywyrwik99682 жыл бұрын
@@gbcolin Chodziło mi z samej góry czyli z górnego "dekla "
@gbcolin2 жыл бұрын
@@jerzywyrwik9968 aaaa tak widzialem tez takie rozwiazanie
@gbcolin2 жыл бұрын
Na tą chwilę mam tam odpowietrznik ale to jest pomysł dobry żeby przyspieszyć obieg pierwszej ciepłej wody.:)
@radeks26782 жыл бұрын
@@gbcolin Jeśli bufor na kierownicę w przyłączach to nie jest to potrzebne.
@krzyto7302 Жыл бұрын
Szukam hydraulika do montażu kotła zgazowującego drewno. Warmińsko-mazurskie, powiat braniewski. Ktoś coś?
@sylwek72si2 жыл бұрын
Chłopie masz podobne warunki, zobacz moją instalację ATMOS BUFOR I JA spokojnie przemysł
@adrian.008 Жыл бұрын
nie rozumiem co znaczy przewymiarowanie kotla, jesli dziala bez bufora? bez bufora lepiej miec wiekszy kociol, dzieki temu rzadziej trzeba dokladac, bo czy w mniejszym piecu sie rozpali, i nawet ma starczyc np na 5 godzin, to i tak opal bd "duszony", i czy to w większym, a w większy to większy zasyp, i analogicznie na dłużej starczy... a znowu z buforem, to już koszty kotla, i czym wiekszy, jednym zasypem, mozna bardziej doladowac bufor.
@gbcolin Жыл бұрын
Jeśli ustawisz kocioł o mocy 24KW na minimum 65°C co i tak jest za mało żeby pracował z wydajnością około 80% to w domu o wielkości ok 90m2 i tu ważne bez bufora, zaworów trój, czterodrogowych, termostatów na grzejnikach przegrzejesz dom a temp wewnątrz będzie miała pod 28- 30°C. Jest to poparte moimi pomiarami które wykonałem dla znajomego. Gdy zaczął obniżać temp kotła, na jego ściankach zaczęła osadzać się smoła. Zaznaczam że liczba żeberek grzejników również jest przewymiarowana o 5szt w każdym z pomieszczeń.
@gbcolin Жыл бұрын
Piec o dopasowanej mocy może pracować bezposrednio w instalacji która nie ma żadnych „udziwnień” bez strat jakie niosą za sobą obniżanie temp kotła.
Wszystko działa poprawnie mimo mojego narzekania początkowego teraz grzeję do 75°C i nie ma problemów. Nie pamietam kiedy dolewalem wody do naczynka chyba z miesiąc temu. Zgadzam się z zabezpieczeniem buforu. Mam możliwość rozbudowy bez ingerencji i napewno dołożę w przyszłości zawór w tamtym miejscu. A tak poza tym to w otwartym układzie zawory bezpieczeństwa to mają marne szanse na zadziałanie ale wiadomo dmuchać na zimne trzeba. Pozdrawiam
@adipawlicki2 жыл бұрын
Jak to otwarty układ bez naczynie wzbiorczego? A dobra jest.
@rafa8112 жыл бұрын
Bufor do kotła stałopalnego (takiego jak na filmie) , tylko i wyłącznie podłączenie grawitacyjnie. Ta pompka i zawór temperaturowy są zbędne
@gbcolin2 жыл бұрын
Dlaczego uważasz że zawór temperaturowy jest zbędny? Bez niego będziesz miał smołę w piecu. (Chyba że będzie ktoś siedział i dokładał jak do pieca na Titanicu:)
@rafa8112 жыл бұрын
@@gbcolin Tak uważam bo od 10 lat prowadząc firmę instalcyjną , zamontowałem dziesiątki takich instalacji i z doświadczenia wiem że nic się nie będzie smolić. Przy kotle na drewno bez żadnych wentylatorów, połączenie grawitacyjne bufora jest najefektywniejsze. Chyba że bufor ma być zamontowany równolegle w układzie to już wtedy inna sprawa.
@gbcolin2 жыл бұрын
@@rafa811 ja mam wentylator domontpwany w dolnych drzwiczkach bo nie mam czasu na 2 h rozpalanie do 70°C. Miałem ten piec wpięty w układ bez bufora i zaworu temperaturowego i niestety smoła była niesamowita.
@rafa8112 жыл бұрын
@@gbcolin Problem leżał nie w tym że brakowało gadżetu w postaci zaworu temperaturowego, fizyki oszukać się nie da. Najlepiej poproś o pomoc jakiegoś miescowego instalatora z dużym doświadczeniem , fakt że trzeba będzie zapłacić ale przynajmniej nie będziesz tracił czasu na dziwne dywagacje a zajmiesz się przyjemniejszymi rzeczami :)
@gbcolin2 жыл бұрын
@@rafa811 nie muszę nikogo o nic prosić. Układ działa tak jak chciałem i nic poprawiać nie muszę.
@wolnystrzelec22572 жыл бұрын
W ziemi dałem preizolację.
@adipawlicki2 жыл бұрын
Generalnie bardzo podobny układ do mojego :) tylko u mnie układ zamknięty.
@gbcolin2 жыл бұрын
Popołudniu zerknę jesli masz filmik. Pozdrawiam
@gbcolin2 жыл бұрын
Poza tym uważam że zamknięty byłby najlepszym układem. Ja dostosowałem się do tego co mam po poprzednim właścicielu na tą chwilę.
@adipawlicki2 жыл бұрын
@@gbcolin spokojnie mogłeś wywalić wzbiorcze wkręcić w jego miejsce korek i przeponowe z manometrem dać w kotłowni. I już zamknięty masz.
@adipawlicki2 жыл бұрын
@@gbcolin niema się czym chwalić . niemam czasu na filmy. Zapraszam w mazowieckie.
@gbcolin2 жыл бұрын
@@adipawlicki tak będzie :)
@adipawlicki2 жыл бұрын
Zawór klapowy powinien być na bajpasie !!
@gbcolin2 жыл бұрын
Przeciez jest przed nim. Jest integralną częścią powrotu z bufora do pieca. Gdyby był na samym bypasie to nie działałby w obiegu „normalnym”
@adipawlicki Жыл бұрын
@@gbcolin zawór klapowy ma być na bajpasie i tyle. Pomyśl poczytaj postudiuj zachowania płynu. Jeśli uważasz że jestem w błedzie spoko twoja sprawa
@gbcolin Жыл бұрын
@@adipawlicki wiem o co Ci chodzi. Chodzi o automatyczny przepływ w czasie awarii
@adipawlicki Жыл бұрын
Nie do końca ale widzę wolę walki w wypowiedzi kolegi dlatego też ci podpowiem bypass z zaworem klapkowym jest po to żeby zawór klapowy zamknął się w momencie kiedy pompa wytworzyć ciśnienie w stronę pieca jednocześnie jak pompa przestanie pracować to pompa stawia opór i zawór klapowy otwiera się w drugą stronę wtedy woda z bufora popycha zawór klapowy dlatego że ciąg jest odwrotny
@gbcolin Жыл бұрын
@@adipawlicki dobrze mówisz, nie zgodzę się tylko z jednym. Kierunek przepływu wody jest ciągle taki sam ale pompa stwarzająca opór w momencie awarii uniemożliwia (właściwy) przepływ i wtedy otwierający się zawór klapowy umożliwia dalszy grawitacyjny obieg za pomocą bajpasu omijając pompę.
@leslawkilian6805 Жыл бұрын
Dla kotła na węgiel i drewno zawór bezpieczeństwa jest zabroniony.
@gbcolin Жыл бұрын
Można wiedzieć dlaczego?
@sylwek72si2 жыл бұрын
Ten film nakłonił mnie do zakupu bufora kzbin.info/www/bejne/oZXMlHenjZymq8k
@jahura10002 жыл бұрын
Zmarnowałem 20 min życia, nic cennego nie wnosisz
@gbcolin2 жыл бұрын
Film został nagrany dla potrzeby wyjaśnienia mojego przypadku dla osób już posiadających bufor. Jeśli nic z niego nie wynosisz, to już Twój osobisty problem.
@TomaszTaborowicz Жыл бұрын
Bzury, Poszukaj może grzybów.
@00002mario Жыл бұрын
Duże straty rur w ziemi
@gbcolin Жыл бұрын
Napewno jakieś są. Kiedyś skalibruję ds18b20 x 2szt i zrobię pomiar za buforem i w domu w czasie rzeczywistym :)
@tadeuszniespozdzinski8804 Жыл бұрын
Ale bzdury żenada
@gbcolin Жыл бұрын
Co masz kolego na myśli? Wiesz lepiej co mam w swojej kotłowni czy o co kaman?
@jacekkokot8682Ай бұрын
Ten cały bufor to zbędny wydatek
@skalar0616 күн бұрын
Nie zgodzę się z Tobą. Ale każdy ma prawo do własnego zdania. Opalam dom drewnem i oszczędność opału szacuje na 30-40%.
@adamsnarski6850 Жыл бұрын
a tak na serio ; kto bogatemu zabroni ? chwal się zdrowo snobie