Building a graphics card #3 - Debugging the hardware of the HV-Sync generator

  Рет қаралды 1,924

tmf mikro

tmf mikro

Күн бұрын

Пікірлер: 19
@elektrodatv
@elektrodatv 4 ай бұрын
Bardzo dobry pomysł na materiał o przygotowaniu płytek dla profesjonalnej płytkarni, na co zwrócić uwagę, ile się czeka, jakie są dostępne formy transportu, opłaty itp. To byłby dobry poradnik i zachęta do skorzystania z takiej usługi.
@stoczwarty
@stoczwarty 4 ай бұрын
Super :) Pomyśl może o podstawkach precyzyjnych do tych sclaków. Będzie je łatwiej wyjmować, no i bezpiecznej. A co do płytkowni ... ja bym był bardzo ostrożny przy stwierdzaniu, że coś jest tanie albo za darmo. Sam zrobiłem materiał o tym, że łatwo się dać oszukać na marketingowy bełkot. Na szczęście nie widziałem żebyś się dał złapać na współpracę z jedną z chętnych na to płytkownią, bo to jest robienie ludziom wody z mózgu.
@JiuTiup
@JiuTiup 4 ай бұрын
Według mnie chyba lepiej by było przeprojektować cały układ na liczniki 12 bitowe, żeby to wszystko było bardziej czytelne i intuicyjne. W końcu to projekt edukacyjny. A na końcu udostępnić projekt oraz pcb społeczności, żeby mogła sobie budować własne karty w oparciu o ten pomysł. Można by nawet sprzedawać zestawy do samodzielnego montażu na sloty ISA do retro komputerów :)
@tmfmikro
@tmfmikro 4 ай бұрын
@@JiuTiup zastanawiałem się nad taka wersja, ale... należałoby zrobić 12 bitowa magistralę, co jest nietypowe, pojawiłyby się dziwactwa przy dostępie do pamięci, bo pozycja byłaby przechowywana w 1,5 bajta. Trzeba by zrobić konwersję pomiędzy 8 bitowa magistrala danych systemu mikroprocesorowego i 12 bitowa organizacja RAM. Stąd rozwiązanie typu robimy 8 kroków maszyny stanu, z czego 3 przeznaczamy na liczbę widocznych linii wydaje się najprostsze. Jak się ta część ustabilizuje, co nastąpi w kolejnym odcinku to wrzucę schemat na githuba.
@JiuTiup
@JiuTiup 4 ай бұрын
@@tmfmikro Luźno tylko rzuciłem te 12 bitów. Skoro są takie problemy z 12 bitami to może 10 bitów wystarczy? Dla karty ISA rozdzielczość 800x600 powinna wystarczyć w zupełności a może i 1024x768 ? Przynajmniej w teorii bo w praktyce w rozdzielczości 1024 trzeba narysować więcej pikseli niż 1024
@tmfmikro
@tmfmikro 4 ай бұрын
@@JiuTiup problem jest przy każdej niestandardowej liczbie bitów. 10 lub 12 nic nie zmienia. Aczkolwiek nie jest to też jakiś wielki problem. To rozwiązanie, które zastosowałem daje możliwość zrealizowania rozdzielczości pionowej max 768 linii i poziomej praktycznie dowolnej. Finalny układ jest raczej prosty, a korzystając z PROM i realizowanej za jej pomocą matrycy logicznej można go jeszcze bardziej uprościć. Ale to w przyszłości.
@adrian12011
@adrian12011 4 ай бұрын
Ale lutowania to mistrzostwo
@Studi_pl
@Studi_pl 4 ай бұрын
Może te szpilki 20ns wynikają z tzw. wyścigów, czyli propagacja poprzez bramki na różnych liniach logiki jest różna i np. następuje nie taki stan na multiplekserach do czasu gdy przez pozostałem bramki wypropaguje się sygnał i ustawi właściwy stan wejść multipleksera lub na podobnej zasadzie w innym miejscu. Trzeba by porównać drogę poszczególnych sygnałów od wyjścia w głąb układu i zobaczyć, w którym miejscu one tak naprawdę się po raz pierwszy pojawiają i gdzieś dla wyrównania czasu dać np. dwa negatory czy bufor.
@tmfmikro
@tmfmikro 4 ай бұрын
Ciekawy pomysł. Ja mam swój typ, ale jeszcze nie testowałem swoich przypuszczeń. No i nie chcę psuć zabawy innym, bo ciekaw jestem co inni napiszą.
@Studi_pl
@Studi_pl 4 ай бұрын
@@tmfmikro standardowy czas propagacji z noty katalogowej dla takiego np. 74ls00 to zależnie od producenta, pojemności rozproszonych na linia, temperatury - od 3 do 30ns więc pasuje jak ulał, chociaż nie analizowałem dokładnie Twojego schematu Zauważ, że np. szpilka na oscylogramie błękitnym pojawia się dokładnie w zboczu sygnału żółtego, i odwrotnie sygnał żółty dostaje szpilkę przy zboczu błękitnego, należało by te miejsca oscylogramu rozszerzyć w czasie aby zobaczyć jakie są zależności między tymi sygnałami i to może naprowadzić na trop.
@Studi_pl
@Studi_pl 4 ай бұрын
@@tmfmikro Innym tropem jaki mi przychodzi to liczniki gdy zliczają do jakiejś wartości pośredniej a nie do maksymalnej pełnobitowej (rozumiem przez to, że np. nie jest to licznik modulo 8 a modulo 5), a w zasadzie układ ich resetu, to takie glicze są typowe, że najpierw licznik ustawia wartość maksymalną +1 co ma spowodować dopiero reset tego licznika do 0 i ta chwila gdy ten stan licznika jest ponad wartość jaką ma on osiągnąć zanim to przejdzie przez logikę bramek (znowu te wyścigi) i wykona reset na 0 powoduje właśnie taką szpilkę.
@tmfmikro
@tmfmikro 4 ай бұрын
@@Studi_pl Brzmi dobrze, właśnie nad tym siedzę i robię testy, także wkrótce będę miał, mam nadzieję, pewność co do ich źródła. Musze je wyeliminować, bo te 20ns wystarcza, aby zliczał to licnzik i psuje to działanie układu V-Sync. Ale dobrze, że takie problemy wychodzą, bo jest co pokazać. Najnudniejszy układ, to taki, który działa od razu :)
@stoczwarty
@stoczwarty 4 ай бұрын
Ja o tym samym pomyślałem, tylko skoro @studi_pl podjął temat to się nie chciałem powtarzać. One są zbyt "ładne" i powtarzalne te szpilki i na przykład z całą pewnością wykluczam jakieś indukcyjności. Z resztą wtedy to by one były w obie strony a tu ewidentnie są tylko "w dół" czyli któraś linia jest wolniejsza lub szybsza (zależnie z której strony się popatrzy).
@elektronikaserwis6936
@elektronikaserwis6936 4 ай бұрын
Po lutowaniu taką ultra chałupniczą metodą, warto jednak przemyć dobrze te pady, a głównie miejsca między nimi (na filmie aż się świeci od "żydów" z cyny między padami), bo jak sam mądrze mówisz: "debugowanie tego może być później uciążliwe...". A przy okazji polecam wszystkim jednak naukę lutowania stacją lutowniczą z lutownicą grzałkową i stabilizacją/regulacją temperatury grota.
@tmfmikro
@tmfmikro 4 ай бұрын
Pewnie, najlepiej mieć odpowiedni sprzęt do zadania. Normalnie używam SMD, pasty i szablonów, a płytkę lutuję w piekarniku... Co raz rzadziej zachodzi potrzeba używania normalnej lutownicy.
@elektronikaserwis6936
@elektronikaserwis6936 4 ай бұрын
@@tmfmikro Warto też tzw. krosy (czyli patche) na płytce wykonywać przewodem typu kynar (prawdziwy kynar w otulinie teflonowej jest trudny do dostania, ale jest). Takie krosowanie zwiększa estetykę napuchniętej podczas lutowania i przegrzewania miękkej izolacji "zielonego przewodu". Kynar odizolowuje się wprost grotem lutownicy lub można to zrobić najtańszymi chińskimi obcinaczkami z wypiłowanym małym ząbkiem na środku ostrza. To tak, jakby ktoś nie wiedział. Przy okazji szacun za projekt, no i czekam na efekt końcowy.
@tmfmikro
@tmfmikro 4 ай бұрын
@@elektronikaserwis6936 Niestety nie mam kynaru. Używałem przewodu ze skrętki i wygląda to paskudnie. Ale to tylko na chwilę, pewnie za dwa odcinki zamówię nowe pcb, już z poprawkami i kolejnymi scalakami.
Wskaźniki - większość tego, co musisz o nich wiedzieć
44:18
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН
RS485 - everything you need to know but didn't know who to ask!
33:49
Budujemy kartę graficzną - przetwornik DAC i tworzenie obrazu
50:16
Retro Pecet z Windows 95,98,ME i XP
1:00:15
Coleslav
Рет қаралды 109 М.
Co musisz wiedzieć o pamięciach DRAM i ne tylko
1:05:37
tmf mikro
Рет қаралды 1,1 М.
Laptop Destroyed By Just Replacing The Battery | Don't Do This!
28:28
Parts-People Dell Laptop Experts
Рет қаралды 271 М.
Historia gier komputerowych cz.2 1983 - 1995
52:03
ciekawehistorie
Рет қаралды 394 М.
Датчик кода Морзе - ПОЛНЫЙ обзор
1:00:00
Музей Подземная Москва — Live
Рет қаралды 22 М.