Bardzo ciekawy materiał. Co co ta za programator i jaki program go obsługuje?
@tmfmikro7 күн бұрын
@@JurekPrzezdziecki programator jest właśnie opisany w tym odcinku. To po prostu AVR. Kody są w linku pod filmem na githubie.
@jupa716610 күн бұрын
Wszystko jest proste jak się już umie 😂
@SieIaQ12 күн бұрын
Czyli RAMDAC potrzebuje zew. zegara i to znacznie większego niżeli jakikolwiek 8bit procek był w stanie udźwignąć ? Skąd takie układy brać - na aukcyjnych platformach ze świecą szukać? Super filmik, ale nie zaczaiłem czemu chip jest dla 50Mhz , a działa na 10Mhz z Atmegi ?
@tmfmikro12 күн бұрын
@@SieIaQ 50 MHz to maksymalna częstotliwość taktowania. Czyli możesz użyć niższej, ale nie możesz wyższej. W starych komputerach układy graficzne, np. ULA w ZX spectrum były traktowane wielokrotnością zegara CPU. Ta częstotliwość wynikała ze standardu obrazu i rozdzielczości poziomej.
@KH-lg3xc17 күн бұрын
Sygnał wizyjny musi być wygaszony podczas powrotu strumienia elektronów, żeby nie kreślić linii na ekranie.
@FiremarkPl17 күн бұрын
Przypomina mi to prosty projekt który robiłem na 2 roku studiów po sygnale PAL. Się wtedy okazało że 14.75mhz (pal clock x4 jak dobrze pamiętam) to malutko jak się ma tylko SPI bez dodatkowych bramek :D Świetny materiał, nie znałem RAMDAC! PS. Próbowałem zrobić kolorowy sygnał do PAL ale przesunięcie fazy się okazało wyjątkowo trudne i wtedy nie znalazłem jak zrobić przesunięcie fazy bez DAC przez microcpu. Czy mógłbyś mnie naprowadzić?
@tmfmikro17 күн бұрын
Chodiz o dodanie color burst? Najprościej dodać jakieś gotowy enkoder, np. AD725. Programowo też można, ale assembler idzie w ruch - zobacz filimiki LucidScience, gość wymiótł tworzenie kolorowego obrazu na XMEGA.
@elektrodatv17 күн бұрын
Dobry wstęp przywitanie budowniczych 😀 ciekawy opis RAMDAC.
@opentheskyy718 күн бұрын
o! i tego mi brakowało w przerwie świątecznej :)
@tmfmikro18 күн бұрын
@@opentheskyy7 to może jeszcze coś opublikuje na Nowy Rok :)
@opentheskyy717 күн бұрын
@@tmfmikro ja wczoraj wreszcie zabrałem się za ATmegę 4809 CNANO. Microchip Studio zainstalowane, debugowanie przećwiczone, napięcie ustawione. Prototypuje I2C bit banging docelowo na ATTiny10, więc. ustawiłem clock na 16Mh i prescaler na podzielnik 16, żeby mieć 1Mhz. Podłączyłem oscyloskop i napisałem program w assemblerze AVR. Póki co generuje prostokąt. Zrobię scan analizatorem logicznym streamu do progamowania Si5351 i chcę wygenerować mini kod, który zmieści się w pamięci flash tego małego kontrolera. Taki mały projekt, który wykorzystuje kilka elementów. Wstępnie zrobiłem sobie prototyp na RPi Zero z podłączonym SI5351 przez I2C, gdzie i2cdump'em wyciągnąłem rejestry do policzonych wcześniej programem w pythonie rejestrów. Tak więc w projekcie będzie wykorzystane: RPi Zero, płytka Si5351, Atmega4809 CNano, ATtiny10 (jeszcze nie mam), osyloskop, analizator logiczny, Microchip Studio oraz kompilator g++-avr... + sporo chata-gpt (w wersji komercyjnej), który podpowiada, usuwa błędy, liczy czasy kodu itd..
@PK-pt3qq18 күн бұрын
- W Amidze fajnie rozwiązano temat małej ilości kolorów - po prostu w trakcie wyświetlania obrazu, była dynamicznie podmieniana paleta kolorów - czyli np. mając do dyspozycji tylko 16 kolorów, po przesłaniu do monitora informacji o kolorach określonej ilości pikseli, paleta była podmieniana i dla kolejnych pikseli mogły być wyświetlane kolejne - inne kolory... :) ..Można więc było wyświetlić ogromną ilość kolorów, choć teoretycznie układy graficzne nie miały takich możliwości... ..Obciążało to jednak procesor, więc w praktyce często była zmieniana dynamicznie tylko wartość jednego koloru - dzięki czemu np. w grach było wyświetlane niebo, którego odcień łagodnie się zmieniał, lub mieliśmy kolory "pulsujące" - "mieniące się różnymi kolorami"... :) ..A jako ciekawostkę podam, że ten super procesor Amigi, to była technologia prawdopodobnie wymyślona przez Polaków - dokładnie to Polacy zaprojektowali i zbudowali fajny procesor, a potem Niemcy zrobili jego prawie identyczną kopię - tylko dwóch elementów nie udało im się skopiować (możliwe, że podczas wykradania patentu coś im nie wyszło...) - potem na podstawie tego ukradzionego projektu tworzono nowe wersje - w tym właśnie procesor montowany w Amigach... ..Nie pamiętam jak ten polski się nazywał, ale można znaleźć o nim informacje - małe prawdopodobieństwo, by Niemcy wymyślili dokładną kopię tak skomplikowanego urządzenia, ze specyficznymi rozwiązaniami - jedyne wytłumaczenie to po prostu kradzież (bo gdyby wykupili patent, to byłyby o tym informacje..)... ..W tym czasie dużo Polskich patentów zostało wykradzione i inne kraje na tym kasę robiły... ..Mój brat rozmawiał kiedyś z Polakiem, który wymyślił kasetę magnetofonową - zaniósł projekt do biura patentowego, to go tam wyśmiali, a potem dokładnie jego projekt opatentował kto inny.... ..To choć nie związane z tematem może, to jednak jako ciekawostki - uważam, że warto wspomnieć ... :)
@tmfmikro18 күн бұрын
Ciekawe z tymi patentami i Amigą - rozumiem, że piszesz o blitterze? W pierwszym odcinku, omawiając założenia dodałem "nice to have features" - pomysł z dynamiczną podmianą palety kolorów, tyle, że realizowaną całkowicie sprzętowo chodzi mi po głowie. To jest dosyć proste do zrobienia, ale dodam to w części II projektu - jak będę usprawniał minimum karty, które działa. Prawdę mówiąc chodzi mi po głowie dodanie czegoś w rodzaju GPU, z ograniczoną listą rozkazów, wyspecjalizowanych do tworzenia grafiki. No, ale to jak już będzie funkcjonalna karta graficzna, czyli za dwa odcinki.
@PK-pt3qq18 күн бұрын
@@tmfmikro - Już nie bardzo pamiętam jak to tam było rozwiązane - Amigą bawiłem się w latach 90'tych, ale wiem, że to było fajne (chodzi o Amigę 500) - wspomniana Amiga miała 16 lub 32 kolory, w zależności od rozdzielczości, jednak miała też tryb "półcieni", podwajający liczbę kolorów (czyli można było uzyskać 64 kolory w trybie niskiej rozdzielczości, ale 32 z nich były automatycznie tworzone i były przyciemnioną kopią definiowanych 32...), tryb z podmianą palety nazywał się chyba HAM i chyba miał ponad 4000 kolorów, co na ekranie TV lub monitora CRT, dawało ładny efekt... :) - Jeśli wpiszesz w youtube: Amiga Longplay [017] Elfmania lub Jim Power in Mutant Planet Longplay (Amiga) - To tam w grach chyba jest wykorzystana ta podmiana kolorów :) ... - Procesor, o którym pisałem to Motorola 68000 - to główny procesor komputera... - Pamięci też te komputerki nie miały za wiele... :) - Podmiany palety sam używałem w pisanych programach i z poziomu programowania było to łatwe (środowisko Amos o ile pamiętam..)... - Te ponad 4000 kolorów było używane głównie w programach graficznych... :) - Cieszę się, że są w Polsce ludzi tacy jak Ty - obecnie Polska jest uzależniana od innych krajów, po to, by nas zniszczyć, gdyby rząd próbował nas wyrwać z aktualnego stanu, zdążającego do zniszczenia Polski, to inne kraje "nas odetną" z automatu - czyli zablokują dostawy elektroniki, nawozów, paliw, chemii do leków itd... i w takiej sytuacji Polska cofnęła by się w rozwoju o kilkadziesiąt lat, no i było by ciężko, bo uzależnieni jesteśmy od cywilizacji... ..Ludzie tacy jak Ty mogą szybko "postawić nasz kraj na nogi" - czyli uruchomić produkcję komponentów, których nie moglibyśmy kupić za granicą, a aktualnie nie jesteśmy w stanie sami wytwarzać i szybko moglibyśmy "dogonić a nawet prześcignąć obecną cywilizację"... :)
@KH-lg3xc17 күн бұрын
Nie, nie, nie, nie... Jest w Amidzie taki scalak, zwany Copper. On potrafi robić takie rzeczy, jak przełączanie palety kolorów. Sam trik jest bardzo stary i używany był w wielu różnych komputerach. Sam Copper, poniekąd wzorowany jest na układzie Antic z Atari 400/800. Projektantem obu był Jay Miner. Amiga nie jest niemieckim komputerem. Niemcy go nie projektowali, nie kradli pomysłów Polakom.
@PK-pt3qq13 күн бұрын
@@KH-lg3xc - A to ja nie pisałem, że Niemcy tę część technologii ukradli, albo że Amiga jest ich wynalazkiem :) ... ..Po prostu wspomniałem o tym, że Amiga - jako komputer - miała taką możliwość - podmiany palety - pamiętam, że wtedy był to wyróżnik dla Amigi i dzięki temu zachwycała swoją grafiką, i sam z tego korzystałem :) ... ..A co do kradzionej technologii, chodziło mi o procesor Amigi - i ta wzmianka była tylko jako odrębna ciekawostka .. :) - Amiga posiadała główny procesor teoretycznie zaprojektowany przez Niemców, jednak Polacy wcześniej dokładnie taki procesor zaprojektowali, a w sumie to nawet lepszy - i zbudowali (o ile pamiętam - 2 lata wcześniej, choć mogę się mylić..), jednak w Polsce zostało to stłamszone, a później Niemcy zrobili na tym majątek i karierę - i trudno tu powiedzieć by wymyślili sami taki procesor - jest to zbyt skomplikowane urządzenie, by różni ludzie samodzielnie wymyślili dokładnie taki sam projekt - to trochę tak, jak potem nasz zespół "Ich troje" rąbnął Niemcom piosenki - czy ktoś powie, że wymyślili dokładnie identyczne piosenki bez wzorowania się na nich..? - Choć taki procesor to coś o wiele bardziej skomplikowanego i łatwiej o zbieg okoliczności w napisaniu kilku identycznych piosenek, przez różnych ludzi, niż o zaprojektowanie dwu prawie identycznych procesorów przez różnych ludzi - i to prawie odnosi się do tego, że po prostu 2 elementów Niemcom nie udało się skopiować - czyli ten polski procesor był lepszy, jednakże poza tymi 2 elementami, reszta była identyczna... ..A to, że kradli pomysły Polakom, to akurat mój brat badał jako dziennikarz i rozmawiał z różnymi ludźmi, którzy w tym siedzieli - co do tego nie ma wątpliwości - nasze patenty były sprzedawane na lewo Niemcom i nie tylko Niemcom... ..Poza tym oglądnij sobie strukturę tego polskiego procesora i niemieckiego - sam zobaczysz, że to mało prawdopodobne, by wymyślili to bez planów tego polskiego pomysłu... :)
@macosm78189 күн бұрын
@@PK-pt3qq Kolego bajki piszesz. Komputer Amiga nie ma nic wspólnego z Niemcami (poza tym, że w Niemczech opracowana później dość sporo dodatkowego hardware w tym karty graficzne.)
@modrzewik12318 күн бұрын
Nic nie zrozumiałem, ale fajnie się oglądało. Łapka w góre, komentarz i pozdrawiam serdecznie.
@tmfmikro18 күн бұрын
Najważniejsze, że się podobało :)
@LeszczAmiga18 күн бұрын
Uwielbiam te filmiki. Poproszę o więcej.
@tmfmikro18 күн бұрын
@@LeszczAmiga Dzięki. Będzie więcej.
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE19 күн бұрын
Witam W latach 80 nie było arduino i podobnych Więc całość da się zrobić na samym arduino. Arduino to nie jest retro. Czekam na projekt bez arduino. Pozdrawiam
@tmfmikro19 күн бұрын
Ale tu nie ma Arduino. Jest ATMega4809, która działa tylko tymczasowo zastępując np. Z80, bo się ją wygodniej programuje. Natomiast całość działa czysto hardwarowo dzięki implementacji na układach TTL z epoki.
@Wojmistrz19 күн бұрын
Gratuluję wiedzy. Kolejny rewelacyjny materiał, który pozwala lepiej to wszystko zrozumieć. Dzięki.
@bartekskrzypkowski208620 күн бұрын
Ja akurat zabieram się za podobny projekt.Dzięki!
@tmfmikro20 күн бұрын
@@bartekskrzypkowski2086 super. Coś retro?
@bartekskrzypkowski208611 күн бұрын
@@tmfmikroTak,komputer na Z80!
@MrDanon1411920 күн бұрын
Czy mierzyłeś faktycznie tak wysokie częstotliwości czy fizycznie jest możliwość? Bo może tylko sowtware wyświetla te częstotliwości po upgrade, a faktycznie hardware to ogranicza?
@tmfmikro20 күн бұрын
@@MrDanon14119 hardware w tym oscyloskopie jest identyczny jak w wyższych modelach. Różnica jest tylko w softwarowych ograniczeniu pasma.
@MrDanon1411920 күн бұрын
@ jesteś pewien? Pod filmem kzbin.info/www/bejne/pXPJpoqugquGqassi=e3RJLrlSDEldSPE- jest komentarz gdzie ktoś twierdzi że posiada model 924s i twierdzi, że tam jest więcej RAMu i „wzbogacony” osprzęt.
@tmfmikro19 күн бұрын
@MrDanon14119 ja porównuje dso1072/74 i one mają identyczne hw. Tak samo seria 4000 ma podobne hw, z tym, że jest dodatkowy adc, stąd dwukrotnie wyższe pasmo. Ja po "upgradzie" oglądałem przebiegi o sporych częstotliwościach i było ok. Ograniczeniem jest raczej sonda dodawana do tych słabszych modeli - chyba ma pasmo 150 MHz.
@LillyWokulska24 күн бұрын
da się z tego czegoś nauczyć jeśli połącze to z znajomością programowania C to można programować mikrokontrolery ; D
@2010MareczekАй бұрын
Może by jakiś kurs nakręcił na temat komunikacji równoległej z mikrokontrolerami 8bit. bo jest mało informacji na ten temat w sieci ??
@tmfmikroАй бұрын
Bo to jest mało przydatne. Większość mcu nie ma wsparcia dla takich rzeczy, w efekcie byłoby to niewiele szybsze niż interfejs równoległy, a wręcz wolniejsze. Masz qspi, taki interfejs pomiędzy szeregowym a równoległym. Prosty, szybki ze wsparciem w sprzęcie.
@2010MareczekАй бұрын
@tmfmikro chciałem pod atmegę328p, a spi wolno ładuje obraz.
@tmfmikroАй бұрын
@@2010Mareczek jeśli chcesz magistralę równoległa do LCD to właśnie w tym odcinku jest to opisane. Na 328 robi się to tak samo.
@SP6QKXАй бұрын
@FerroARTАй бұрын
Zaraz ktoś pewnie powie - " Panie! i poco to Panu potrzebne?! Jest chociaż z tego jakiś PINIĄDZ? Nie ma ? A idź Pan w ### i zajmij się czymś pożytecznym! " ☝️Nie identyfikuję się z tą grupą komentujących 😬 Ja rozumiem dlaczego to zbudowałeś i sam bym chętnie to samo uczynił, ale niestety jestem zbyt głupi żeby takie coś stworzyć, moim zdaniem gdyby więcej było takich twórców na KZbin, to świat byłby piękniejszy 😬 Szacun za cierpliwość i umiejętności, bez których nie zbudował by takiego cacka, czekam na aktualizację projektu, życzę sukcesów i pozdrawiam 👊
@tmfmikroАй бұрын
Spoko, już tak ktoś napisał :) Dzięki za miłe słowa. Tak naprawdę najtrudniejsze jest zacząć, potem okazuje się, że to wszystko nie jest tak trudne, jak się początkowo wydawało.
@FerroARTАй бұрын
@@tmfmikro A jak! Początki bywają trudne hehe, później już tylko z górki 😬 👊
@MikuniaPikuniaАй бұрын
NIektóre kroki znałem bo też mam V1 i V2. Co ciekawe to będzie on obsługiwany w Bascom z poziomu IDE. Już na takiej wersji Beta z nim pracuję. Mają nawet dodać obsługę debugowania i to będzie działać jak wbudowany symulator. Okazuje się że on ma ten sam protokół co inne EDBG i tak jak Bascom obsługuje SNAP`a tak samo może programować Xplained Nano z Attiny318 jak i CuriosityNano z ta róznicą że przy nich nie wymagana jest ta gimnastyka z softem bo od razu są w trybie AVR. ...a jak wiadomo tym Curiosity Nano można programować inne procesory.
@jony13052 ай бұрын
Fajny poradnik. Atfw pięknie ostatecznie rozwiązuje problem downgradem firmwareu. Co do snapa, to aktualnie nie ma go dostępnego. Trzeba czekać albo ze strony microhip zamawiać. Ciekawe, że w tme figuruje teraz jako produkt wycofany z oferty.
@karolkowalski2 ай бұрын
dzięki! znalazłem odpowiedzi na kilka pytań - zaraz odpalam kolejny Twój filmik po więcej 😎
@jacekm47072 ай бұрын
Ja to bym chciał wiedzieć jak dokonać najprościej obliczenie temp i jak połączyć msb i lsb i wiedziec czy ta dana zawsze jest dodatnia czy od minus do plus ileś? Nie do końca to jest jasne.
@jacekm47072 ай бұрын
Czemu mi się wykrywają pod adresami 112 i 238?
@tmfmikro2 ай бұрын
@@jacekm4707 wygląda jakbyś miał odwrócone LSB-MSB.
@jacekm47072 ай бұрын
@@tmfmikro ale to jednobajtowe adresy, po wykryciu ich na szynie gdzieś czytałem że 238 jest ok dla BMP280 ale nie rozumiem 112 dla aht20, ale i tak spróbuję z nimi
@nueprogs2 ай бұрын
Super projekt na jaki od dawna czekałem. Czy będziesz się starał uzyskać obraz standardzie ( VGA 640x480 256 kol ) lub ( svga 800 x 600 256 kol ) ?
@tmfmikro2 ай бұрын
@@nueprogs tak. Właściwie już uzyskałem, tylko nie ma czasu tego ogarnąć w postaci filmików. Ale mam nadzieję, że wkrótce będzie kolejny odcinek. Tryby z 256 kolorami są nawet łatwiejsze do realizacji niż tryby np. z 4 lub 16 kolorami. Odpadają rejestry przesuwne.
@michalciacka2 ай бұрын
Czy po ponownym uruchomieniu oscyloskop pamięta ustawienia WIFI i nie ma potrzeby ponownego ustawiania SSID i hasła sieci z poziomu klawiatury??
@tmfmikro2 ай бұрын
@@michalciacka Tak. Wystarczy raz skonfigurować i pamięta sieć.
@bogu23592 ай бұрын
Promocyjna cena była bardzo fajna :)
@tmfmikro2 ай бұрын
@@bogu2359 prawdę mówiąc myślałem, że to będzie wieczna promocja. Okazuje się, że niestety ceny wzrosły. Kto sie załapał może się cieszyć. Zobaczymy co konkurencja wymyśli.
@bogu2359Ай бұрын
@@tmfmikro Też myślałem że będzie trwać dłużej ;). Teraz niby jest promocja na DHO1072 ale jest około 800 PLN droższy niż podczas kręcenia filmu.
@mikrokontrola2 ай бұрын
A może jako licznik użyć 74HC590?
@tmfmikro2 ай бұрын
Ale masz na myśli, żeby wymienić 393 na 590? Można, tylko wtedy zamiast jednego scalaka będą dwa.
@mikrokontrola2 ай бұрын
@@tmfmikro Chciałem tylko nadmienić, że istnieje w przyrodzie licznik 8-bitowy synchroniczny. Może się to komuś przyda. Poza tym istnieje 12-bitowy HC4040. Co prawda ma opinię ślamazary, bo jest riplowy, ale Toshiba zrobiła rakietową wersję VHC4040, potrafiący zliczać do 210MHz i z czasem propagacji Qn-Qn+1 równym 1.6ns(!), przy zasilaniu 5V.
@jankes2k1782 ай бұрын
Fajny film tylko przyczepiłbym się do wymowy "curiosity" mnie to osobiście irytuje.
@filipbr42812 ай бұрын
Czy linię rs485 powinniśmy prowadzić jako para różnicowa z kontrolą impedancji na 120 ohmów? To często problematyczne bo reference plane wychodzi dwie warstwy niżej
@tmfmikro2 ай бұрын
Przy tej szybkości przesyłu danych, myślę, że to jest kompletnie zbędne. Ryzykujemy co najwyżej większe odbicia, ale dopóki długość linii nie jest na tyle duża, że ich czas jest porównywalny z czasem trwania bitu, nie ma to znaczenia.
@motoanaliser3 ай бұрын
witam. jaki to program? 2:14
@tmfmikro3 ай бұрын
@@motoanaliser w sensie IDE?
@motoanaliser3 ай бұрын
@@tmfmikro w tym ktorym pisales include
@tmfmikro3 ай бұрын
@@motoanaliser microchip studio
@zygmuntoscypek57033 ай бұрын
W nowszych jest zworka dołączająca rezystor 4.7K : PIC (1-2), AVR (2-3) .
@tmfmikro3 ай бұрын
Tak, dzięki czemu odpada zabawa z hardware, ale w kwestii softu jest podobnie, a nawet ciut gorzej. Wkrótce wrzucę aktualizacje z nową rewizja HW snapa.
@PiotrSygutPL3 ай бұрын
Kolejny kanał "perełka" na YT - 👍 Jednak jest kilku łebskich elektroników w PL ;-)
@skmer47043 ай бұрын
fajnie, szacun za tak fajne projekty i opis :D
@elektrotomasz3 ай бұрын
Już budowa napięcia jest, z tą premierą.
@MrSpeedfoxpl4 ай бұрын
Niektórzy pewnie zapytają po co RS485, skoro mamy WiFi, BT i inne wynalazki? Jak zawsze, odpowiedź nie jest zero-jedynkowa, są zastosowania, w których lepiej użyć RS485 i są takie, w których lepiej spisują się inne sposoby transmisji danych. Oczywiście na koniec pokażę, w jaki sposób możemy przesłać dane pomiędzy AVR i PCtem oraz ARM i PCtem i jakie problemy możemy napotkać.
@JiuTiup4 ай бұрын
Według mnie chyba lepiej by było przeprojektować cały układ na liczniki 12 bitowe, żeby to wszystko było bardziej czytelne i intuicyjne. W końcu to projekt edukacyjny. A na końcu udostępnić projekt oraz pcb społeczności, żeby mogła sobie budować własne karty w oparciu o ten pomysł. Można by nawet sprzedawać zestawy do samodzielnego montażu na sloty ISA do retro komputerów :)
@tmfmikro4 ай бұрын
@@JiuTiup zastanawiałem się nad taka wersja, ale... należałoby zrobić 12 bitowa magistralę, co jest nietypowe, pojawiłyby się dziwactwa przy dostępie do pamięci, bo pozycja byłaby przechowywana w 1,5 bajta. Trzeba by zrobić konwersję pomiędzy 8 bitowa magistrala danych systemu mikroprocesorowego i 12 bitowa organizacja RAM. Stąd rozwiązanie typu robimy 8 kroków maszyny stanu, z czego 3 przeznaczamy na liczbę widocznych linii wydaje się najprostsze. Jak się ta część ustabilizuje, co nastąpi w kolejnym odcinku to wrzucę schemat na githuba.
@JiuTiup4 ай бұрын
@@tmfmikro Luźno tylko rzuciłem te 12 bitów. Skoro są takie problemy z 12 bitami to może 10 bitów wystarczy? Dla karty ISA rozdzielczość 800x600 powinna wystarczyć w zupełności a może i 1024x768 ? Przynajmniej w teorii bo w praktyce w rozdzielczości 1024 trzeba narysować więcej pikseli niż 1024
@tmfmikro4 ай бұрын
@@JiuTiup problem jest przy każdej niestandardowej liczbie bitów. 10 lub 12 nic nie zmienia. Aczkolwiek nie jest to też jakiś wielki problem. To rozwiązanie, które zastosowałem daje możliwość zrealizowania rozdzielczości pionowej max 768 linii i poziomej praktycznie dowolnej. Finalny układ jest raczej prosty, a korzystając z PROM i realizowanej za jej pomocą matrycy logicznej można go jeszcze bardziej uprościć. Ale to w przyszłości.
@truinaczej4 ай бұрын
Zastanawia mnie powód dla którego trzeba inicjalizować pamięć podając 8 impulsów na pin RAS. Trochę mi to przypomniało scenariusz, gdzie w pamięciach NVRAM, podając odpowiednią sekwencję adresów na piny adresowe, można było odczytać na liniach danych stan jej wewnętrznej baterii. Może coś pokręciłem, ale chyba tak to mniej więcej wyglądało. No w każdym razie tam ten zabieg był podyktowany dodatkową funkcjonalnością w stosunku do tradycyjnych SRAM, ale te 8 impulsów na pinie RAS brzmi bardzo zagadkowo. Ciekawe, czy ktoś wie, jaki jest powód takiego zabiegu.
@tmfmikro4 ай бұрын
Dobre pytanie. Pewnie chodzi o inicjalizację multiplekserów wewnątrz pamięci, może ustabilizowanie jakiś napięć referencyjnych dla wzmacniaczy? Może ktoś wie coś więcej?
@stoczwarty4 ай бұрын
Super :) Pomyśl może o podstawkach precyzyjnych do tych sclaków. Będzie je łatwiej wyjmować, no i bezpiecznej. A co do płytkowni ... ja bym był bardzo ostrożny przy stwierdzaniu, że coś jest tanie albo za darmo. Sam zrobiłem materiał o tym, że łatwo się dać oszukać na marketingowy bełkot. Na szczęście nie widziałem żebyś się dał złapać na współpracę z jedną z chętnych na to płytkownią, bo to jest robienie ludziom wody z mózgu.
@NoName-hf8kx4 ай бұрын
wystarczy wziąć byle płytkę z ARM-eme na STM32F4XX i jest prędkość oraz ogrom pamięci a cały schemat sprowadzi się do podłączenia pinów do złącza VGA. Sens robienia od podstaw jest jedynie edukacyjny. Każdy bit pamięci obrazu musi zostać wpisany bezpośrednio przez układ nadzorczy takiej karty. Nie ma mowy o współdzieleniu pamięci obrazu. Szybka obsługa jest niemożliwa, ten sam efekt osiągnie się używając TFT za nieporównywalnie mniejsze pieniądze
@tmfmikro4 ай бұрын
@@NoName-hf8kx chyba nie zrozumiałeś o co w tym chodzi. Jeśli użyć współczesnej technologii to należałoby użyć nie jakiegoś prostego ARMa, bo sens tego jest mniej więcej taki sam jak użycie układów TTL sprzed 50-ciu lat, lecz współczesny FPGA.
@krzysztofmorawski79064 ай бұрын
Czy przy pomocy PCKIT4 i Microchip Studio możliwe jest programowanie wszystkich mikrokontrolerów, które można programować SNAP-em ? Pytam, bo PICKIT4 jest dla mnie osiągalny za darmo, a SNAPA musiałbym kupić.
@adrian120114 ай бұрын
Ale lutowania to mistrzostwo
@elektronikaserwis69364 ай бұрын
Po lutowaniu taką ultra chałupniczą metodą, warto jednak przemyć dobrze te pady, a głównie miejsca między nimi (na filmie aż się świeci od "żydów" z cyny między padami), bo jak sam mądrze mówisz: "debugowanie tego może być później uciążliwe...". A przy okazji polecam wszystkim jednak naukę lutowania stacją lutowniczą z lutownicą grzałkową i stabilizacją/regulacją temperatury grota.
@tmfmikro4 ай бұрын
Pewnie, najlepiej mieć odpowiedni sprzęt do zadania. Normalnie używam SMD, pasty i szablonów, a płytkę lutuję w piekarniku... Co raz rzadziej zachodzi potrzeba używania normalnej lutownicy.
@elektronikaserwis69364 ай бұрын
@@tmfmikro Warto też tzw. krosy (czyli patche) na płytce wykonywać przewodem typu kynar (prawdziwy kynar w otulinie teflonowej jest trudny do dostania, ale jest). Takie krosowanie zwiększa estetykę napuchniętej podczas lutowania i przegrzewania miękkej izolacji "zielonego przewodu". Kynar odizolowuje się wprost grotem lutownicy lub można to zrobić najtańszymi chińskimi obcinaczkami z wypiłowanym małym ząbkiem na środku ostrza. To tak, jakby ktoś nie wiedział. Przy okazji szacun za projekt, no i czekam na efekt końcowy.
@tmfmikro4 ай бұрын
@@elektronikaserwis6936 Niestety nie mam kynaru. Używałem przewodu ze skrętki i wygląda to paskudnie. Ale to tylko na chwilę, pewnie za dwa odcinki zamówię nowe pcb, już z poprawkami i kolejnymi scalakami.
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE4 ай бұрын
Hejka Bardzo fajny kanał. Czekałem właśnie na zastosowanie z80 bez arduino avr pomijając generowanie sygnału zegarowego. Z80 rządzi 😊👍 Te linie adresowe i inne nie mogą być sobie tak w powietrzu bo procesor będzie wariował przerabiałem to na różnych prockach z80. Aha ja programowałem eproma programatorem do testów bez arduino i innych wspomagaczy.
@elektrodatv4 ай бұрын
Bardzo dobry pomysł na materiał o przygotowaniu płytek dla profesjonalnej płytkarni, na co zwrócić uwagę, ile się czeka, jakie są dostępne formy transportu, opłaty itp. To byłby dobry poradnik i zachęta do skorzystania z takiej usługi.
@Studi_pl4 ай бұрын
Może te szpilki 20ns wynikają z tzw. wyścigów, czyli propagacja poprzez bramki na różnych liniach logiki jest różna i np. następuje nie taki stan na multiplekserach do czasu gdy przez pozostałem bramki wypropaguje się sygnał i ustawi właściwy stan wejść multipleksera lub na podobnej zasadzie w innym miejscu. Trzeba by porównać drogę poszczególnych sygnałów od wyjścia w głąb układu i zobaczyć, w którym miejscu one tak naprawdę się po raz pierwszy pojawiają i gdzieś dla wyrównania czasu dać np. dwa negatory czy bufor.
@tmfmikro4 ай бұрын
Ciekawy pomysł. Ja mam swój typ, ale jeszcze nie testowałem swoich przypuszczeń. No i nie chcę psuć zabawy innym, bo ciekaw jestem co inni napiszą.
@Studi_pl4 ай бұрын
@@tmfmikro standardowy czas propagacji z noty katalogowej dla takiego np. 74ls00 to zależnie od producenta, pojemności rozproszonych na linia, temperatury - od 3 do 30ns więc pasuje jak ulał, chociaż nie analizowałem dokładnie Twojego schematu Zauważ, że np. szpilka na oscylogramie błękitnym pojawia się dokładnie w zboczu sygnału żółtego, i odwrotnie sygnał żółty dostaje szpilkę przy zboczu błękitnego, należało by te miejsca oscylogramu rozszerzyć w czasie aby zobaczyć jakie są zależności między tymi sygnałami i to może naprowadzić na trop.
@Studi_pl4 ай бұрын
@@tmfmikro Innym tropem jaki mi przychodzi to liczniki gdy zliczają do jakiejś wartości pośredniej a nie do maksymalnej pełnobitowej (rozumiem przez to, że np. nie jest to licznik modulo 8 a modulo 5), a w zasadzie układ ich resetu, to takie glicze są typowe, że najpierw licznik ustawia wartość maksymalną +1 co ma spowodować dopiero reset tego licznika do 0 i ta chwila gdy ten stan licznika jest ponad wartość jaką ma on osiągnąć zanim to przejdzie przez logikę bramek (znowu te wyścigi) i wykona reset na 0 powoduje właśnie taką szpilkę.
@tmfmikro4 ай бұрын
@@Studi_pl Brzmi dobrze, właśnie nad tym siedzę i robię testy, także wkrótce będę miał, mam nadzieję, pewność co do ich źródła. Musze je wyeliminować, bo te 20ns wystarcza, aby zliczał to licnzik i psuje to działanie układu V-Sync. Ale dobrze, że takie problemy wychodzą, bo jest co pokazać. Najnudniejszy układ, to taki, który działa od razu :)
@stoczwarty4 ай бұрын
Ja o tym samym pomyślałem, tylko skoro @studi_pl podjął temat to się nie chciałem powtarzać. One są zbyt "ładne" i powtarzalne te szpilki i na przykład z całą pewnością wykluczam jakieś indukcyjności. Z resztą wtedy to by one były w obie strony a tu ewidentnie są tylko "w dół" czyli któraś linia jest wolniejsza lub szybsza (zależnie z której strony się popatrzy).
@xenozi36164 ай бұрын
Jakoś i tak wole Arduino ;)
@tmfmikro4 ай бұрын
Ja nie 😁 ale dobrze, że jest wybór i każdy może używać tego co chce.
@SlawekBikeman4 ай бұрын
Czy nie jest prościej i czytelniej używać wielokanałowego analizatora stanów logicznych, zamiast mało czytelnego oscyloskopu? Czy jest jakiś inny powód, że uzywasz własnie oscyloskopu?
@tmfmikro4 ай бұрын
@@SlawekBikeman główny powód jest taki, że mam oscyloskop, ale nie mam analizatora. Czasami oscyloskop jest lepszy bo ma samplowanie np. 2-4 Gsps, a analizator max 100-500 Mapa, oczywiście przy 4MHz to nie ma znaczenia
@SlawekBikeman4 ай бұрын
@@tmfmikro dzięki za info. Mam jedno i drugie i zastanawiałem się czy jest specjalny powód w tym kontekście. Sprawa jasna.
@tmfmikro4 ай бұрын
@@SlawekBikeman że specjalnych powodów to ew. możliwość zobaczenia kształtu sygnału. Czasami są dzwonienia, zniekształcenia, dla analizatora może być ok, a układ nie działa... No i krótkie szpilki jak masz niskie samplowanie też możesz nie zauważyć. Ale najlepiej mieć oba urządzenia 😎
@opentheskyy74 ай бұрын
Mam wielu przyjaciół, którzy posługują się jedynie językiem angielskim. Świetnie byłoby, jakby włączyć opcję podpisów z opcją ich automatycznego tłumaczenia. To samo w tych nowych filmach o kartach graficznych.
@tmfmikro4 ай бұрын
@@opentheskyy7 myślałem, że YT robi to z automatu, ale faktycznie trzeba dodać ręcznie. Na niektórych filmach jest tłumaczenie, robię to częściowo ręcznie bo automat się czasami gubi.
@cezarylachut44285 ай бұрын
hej -> szukalem dobrego programatora i znalazlem dzieki ,na ubuntu 20.04 wykrywa snap i wyglonda ze zrobil upgrade + usuniecie r48 + r4.7k