RS485 - everything you need to know but didn't know who to ask!

  Рет қаралды 28,568

tmf mikro

tmf mikro

Күн бұрын

Пікірлер: 91
@peterf983
@peterf983 Жыл бұрын
O kurde! Kondensat! Creme d'la creme! Materiał pół godziny a wydaje się, że słuchałem 5 minut. Świetna metoda przekazywania informacji - tego brakowało na YT! (świetnie się słucha mimo... a nieważne)
@ernestcichy7720
@ernestcichy7720 Жыл бұрын
Niezwykle dokładnie tłumaczysz :) .Książki też masz świetne. Szczególnie dobra jest ta o wyświetlaczach. Pozdrawiam
@msalamon
@msalamon Жыл бұрын
Pierwszy raz widzę tak dobrze wytłumaczone terminatory! Rewelacja 👍
@elektrodatv
@elektrodatv Жыл бұрын
Bardzo dobra pigułka wiedzy!
@padix75
@padix75 3 ай бұрын
No ładne cacko proszę Pana, świetny materiał. Mało jest takich perełek w sieci. BRAWO 👏
@Tita_007
@Tita_007 Жыл бұрын
Super materiał. Dla elektronika amatora jak ja jest to kopalnia wiedzy.🙂
@adamkoczaj6410
@adamkoczaj6410 Жыл бұрын
5 Voltów a nie 5 Volt ;-) . Ogólnie film wartościowy. Pozdrawiam.
@piotri3735
@piotri3735 8 ай бұрын
Jak zawsze ogrom użytecznych informacji. Świetny kanał i wartościowe treści.. Podziękowania za dzielenie się wiedzą, a jak wiadomo wiedza, to potęga.. 🙂👍
@kinomaniak123
@kinomaniak123 Жыл бұрын
Bardzo dobrze wytlumaczone. Aktualnie tworzę sieć czujników temperatury oraz wilgotności. Jeśli chodzi o transmisję i jej kontrola wygląda to tak: slavy są na nasluchu, każdy slave ma swój adres ustawiony na dipswitch, odpowiada tylko wywołany
@gggazosia2640
@gggazosia2640 Жыл бұрын
Doskonała dawka wiedzy. Pozdrawiam
@jacekrokita6742
@jacekrokita6742 11 ай бұрын
Super materiał . Przepięknie wytłumaczony. Perfekcja w każdym calu. ❤
@PawelWitkowski-w7e
@PawelWitkowski-w7e 4 ай бұрын
Super, jeden z lepszych filmów jaki można zobaczyć.
@smdSeba
@smdSeba Жыл бұрын
Dobra robota.
@michab7477
@michab7477 Жыл бұрын
Wyczerpująca wyjaśnienia ! Da zabezpieczenia poprawności najlepsza jest jakaś kontrola błędów np: CRC. Tania optoizolację na niewielkie odległości można zrobić zasilając ją przewodem do danych z 1 punktu np: Mastera. Na niewielkie odległości wystarczy 5V lub tak do 24V + odpowiedni stabilizator Liniowy, który przy tak małym prądzie nie wydziela wiele ciepła.
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Dokładnie. Jak będzie jakiś większy odzew to zrobię odcinek w którym stworzymy jakiś protokół z prawdziwego zdarzenia. Z CRC, multimadterem, kontrola dostępu.
@rybianrybian7785
@rybianrybian7785 Жыл бұрын
Dziś trafiłem na twój kanał. Fajny przekaz informacji. RS485 znam i umiem ale z ciekawości obejrzałem. Chylę czoła prosto wytłumaczone. Pozdrawiam Stary Elektronik
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Dziękuję Tobie i pozostałym osobom za miłe słowa. To motywuje, żeby robić kolejne odcinki. Pozdrawiam
@krystianlenc4004
@krystianlenc4004 Жыл бұрын
Przyłóż się do audio i zmniejsz gain bo przestery są męczące. Poza tym mega ciekawy odcinek! Dodam ze swojej strony, że światła na koncertach działają po rs485, standard dmx
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Spróbuję coś podziałać w tym kierunku. Niestety nagrywanie dźwięku w dobrej jakości wymaga odpowiedniego otoczenia...
@krystianlenc4004
@krystianlenc4004 Жыл бұрын
⁠​⁠@@tmfmikroważne byś wzmocnienie na mikrofonie miał na tyle mniejsze (a nawet dużo mniejsze) by nie przesterowywało, później przy montażu możesz sobie podbić tyle aby nie przesterowywało a było jak najgłośniej.
@krystianlenc4004
@krystianlenc4004 Жыл бұрын
@@tmfmikroco do dmx, możesz wspomnieć o RDM (komunikacja wielu lamp ze sterownikiem w obie strony po tych samych żyłach) Super by było porównanie przykładowo 100m przewodu dmx (110ohm) i 100m mikrofonowego (50 ohm) (który różni się tylko nadrukiem bo standardowo używa się XLR 3pin) Świetnie gdybyś pokazał przykład przewodu Y i do jakiej odległości takie rozgałęzienie może dobrze działać. Przykładowo po 15m przewodu jest Y i idzie 3m do pojedyńczej lampy(koniec) a drugie rozgałęzienie wiele dalej i przez kilka odbiorników
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
@@krystianlenc4004 To ciekawy pomysł. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że to lokalne warunki mają duży wpływ na to czy takie rozgałęzienie zadziała, czy nie. Ale spróbuję protestować i dodam.
@krystianlenc4004
@krystianlenc4004 Жыл бұрын
@@tmfmikro mi w 90% przypadków diałało, nawet wiele dłuższe. Przypadki nie działania to tylko portmany które mają strasznie niską odporność na zakłócenia (czasami nawet po kilkunastu lampach lub długiej linii już wariują) Jeszcze mi jedno do głowy przyszło! O bezprzewodowej transmisji dmx, na rynku są tańsze rozwiązania ok 300zł/komplet i droższe bardziej renomowane typu wdmx, lumen radio.
@SiBex_ovh
@SiBex_ovh Жыл бұрын
Fajnie jak byś powiedział o rejestrach, zakresach ich, jak odczytywać dane i jak ustawiać dane w rejestrach. Przykładowym urządzeniem idealnie dla mnie byłby licznik 1f których pełno na allegro - ustawianie dla ustawienia ID a odczyt wiadomo :).
@mcv-m
@mcv-m 10 ай бұрын
Tomek , natchnąłeś mnie do powrotu do mikro kontroli "pic'o-avr'owskiej" po kilku latach pauzy :)
@tmfmikro
@tmfmikro 10 ай бұрын
Na nowy rok nowe wyzwania. Powodzenia.
@michalp.1484
@michalp.1484 Жыл бұрын
świetnie zrobiony materiał, zobaczę pozostałe filmy, a kanał leci do subów
@Lasakowy
@Lasakowy Жыл бұрын
Świetne, daje suba. RS485 może być użyty do komunikacji CAN w samochodzie na upartego. A rs232 z level shifterem udawać komunikację LIN ;)
@roolon6604
@roolon6604 Жыл бұрын
To teraz poproszę CAN bus. Szerzej, bo podstaw jest mnóstwo w necie.
@mentonor
@mentonor Жыл бұрын
Jak podłączałem rs485 to w skrętce ekranowanej do wyrównania mas użyłem żyły ekranu. Teraz wiem jak nie robić. Nikt nie skarżył, że coś nie działa, ale warto wiedzieć czego unikać
@macieju-1974
@macieju-1974 Жыл бұрын
kolego rewelacja 👍
@andrzej4550
@andrzej4550 Жыл бұрын
Najgenialniejszym systemem transmisji kablowej jest standard linii telefonicznej. cyfrowa transmisja dźwięku obrazu wysokiej jakosci, transmisja danych z wielu komputerów, kamer itp. oraz analogowy głos rozmowy, wszystko to na raz, tylko dwoma przewodami miedzianymi na odległość wielu kilometrów. Wszystko to koduje i dekoduje popularny i tani modem ADSL albo DSL.
@ozi2277
@ozi2277 Жыл бұрын
Super!
@MrSpeedfoxpl
@MrSpeedfoxpl 2 ай бұрын
Niektórzy pewnie zapytają po co RS485, skoro mamy WiFi, BT i inne wynalazki? Jak zawsze, odpowiedź nie jest zero-jedynkowa, są zastosowania, w których lepiej użyć RS485 i są takie, w których lepiej spisują się inne sposoby transmisji danych. Oczywiście na koniec pokażę, w jaki sposób możemy przesłać dane pomiędzy AVR i PCtem oraz ARM i PCtem i jakie problemy możemy napotkać.
@jaroslawposel4335
@jaroslawposel4335 10 ай бұрын
eastron 630 komunikuje sie z deyen ongrid falownikach przez rs485 czy mozna modulowac autokonsupcje na jednej fazie w falowniku trojfazowym i gdy jest produkcja komunikowac sie z pompa ciepla jednofazowa,czy jest to mozliwe
@JohnDoe-el5ir
@JohnDoe-el5ir Жыл бұрын
Dobry materiał , ale musiałem oglądać z prędkością x2 bo to wszystko znam ;) , no powiedzmy nie wiedziałem że fail safe może być przydatny, ale moje chipy to mają się okazało, a poza tym wszystko działa w komplecie z PLC. Dobrze jest dobierać transciever co do maksymalnego napięcia dopuszczalnego na linii pod kątem napięcia zasilającego moduły na wypadek zwarcia na kablu, tak myśle i tak zrobiłem urządzenia na wszelki wypadek. No bo jak się ma małe moduliki to w wiązce puszcza się też i masę i zasilanie. Dobrze jest też pewnie dać proponowane w manualu zabezpieczenie antyprzepięciowe, nawet jak się producent chwali ile tam kilo voltów moduł wytrzymuje. Tak na wszelki wypadek szczególnie jak się ma 100 modułów na linii. No i takie transmisje warto oprzeć o sprawdzone sposoby komunikacji , bo często może to się łączyć z PLC. Jak się ma już w urządzeniu samo RX/TX wyprowadzone to można łatwo dodać pełne RS485 takimi fajnymi modułami domyślnie w nasłuchu są, a jak coś się zacznie wysyłać to utrzymują TX kondensatorem. Wtedy nie potrzeba sygnału do przełączania trybu. Na alledrogo są po 6 zł.
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 Жыл бұрын
Super, sub+
@grzesiek1664
@grzesiek1664 Жыл бұрын
Jak zwykle swietny material! Mam ytanie a propos zasilania transcivera 5V uzywajac jednoczesnie MCU zasilanego 3V3. Mowisz, ze to nie bedzie dzialalo, ale widac np kawalek noty katalogowej w 6min14sek gdzie VIH jest od 2V w gore, a VIL ponizej 0.8V. Tu pokazujesz akurat uklad zasilany 3V3, ale uklady zasilane z 5V maja w wiekszosci takie same wartosci napiec dla stanow H i L. Pytam, bo wlasnie cos projektuje gdzie MCU jest 3V3 a transciver RS485 z 5V. Bedzie to dzialalo czy nie?
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Będzie o ile transceiver zasilisz z 5v. Transceiver y na 5v często nie działają przy zasilaniu 3.3v. Drugi problem to RO - transceiver może wystawić 5v, co niekoniecznie toleruje MCU. Także lepiej dostosować jedno do drugiego.
@jancha4042
@jancha4042 Жыл бұрын
Świetne filmy robisz. Masz b. dużą wiedzę. Od jakiegoś czasu poszukuję informacji nt. przesyłania dzwięku (nie koniecznie wysokiej jakości) po sieci ethernet. Najlepiej po kablu. Trochę bawię się arduino i czasami coś mi wychodzi. Jak byś był uprzejmy kiedyś coś na ten temat zrobić to byłbym niezwykle wdzięczny. Myślę że ESP32 w połączeniu z układem W5500 i protokołem UDP powinien dać radę. Co o tym myślisz?
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
W jednej z książek o xmega dałem przykłady różnego typu kodowania dźwięku, nagrywania, kompresji i odtwarzania.
@MarekPaszek
@MarekPaszek Жыл бұрын
Masz książkę gdzie cos o rs485 jest? Lub coś o komunikacji jakieś bardziej zawansowanej?
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Nie, tutaj będzie w kolejnych częściach.
@sagemik69
@sagemik69 7 ай бұрын
Super. A co oznacza c i L we wzorze t=0,6*c*2L ?
@tmfmikro
@tmfmikro 7 ай бұрын
L -dlugosc, c- prędkość światła. 0.6*c bo mniej więcej z taką prędkością rozchodzi się impuls w skrętce.
@pankalkulatorek
@pankalkulatorek Жыл бұрын
Cześć jaki oscyloskop używasz ?
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Rigol ds1054z
@tlokston
@tlokston Жыл бұрын
Dzień dobry, wspaniały materiał wiele przydatnych informacji aczkolwiek nie wszystko zrozumiałem. Mam do Pana pytanie techniczne, potrzebuję pomocy. Posiadam falownik Huawei (do fotowoltaiki) oraz licznik energii Huawei DTSU666-h. Oryginalnie do urządzenie dołączony był przewód do transmisji RS485 2x0,5 mm2 długości 10 metrów. Niestety potrzebowałem dłuższy przewód ok. 75 metrów więc zakupiłem przewód Bitner LiYCY 2x0,5 mm2. Po zamontowaniu, falownik wywala błąd "brak komunikacji z licznikiem". Co mogę zrobić aby to działało? Licznik DTSU666-h posiada następujące ustawienia: a) transmisja: 4600 lub 9600 b) kanał: od 11 do 19 c) protokół pracy: 1. Factory mode; 2. None parity, 2 stop bits, n2; 3. None parity, 1 stop bit, n1; 4. Even parity, 1 stop bit, E1; 5. Odd parity, 1 stop bit, O1; Nie montowałem żadnych modułów terminacyjnych. Widziałem, że firma F&F posiada takie na szynę TH35, model LT-04. Przewód mam w arocie, zasypany ziemią. Wymiana przewodu np. na UTP, nie będzie taką prostą sprawą. Co mogę spróbować zrobić aby to działało?
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Ostawiam za dużą różnicę potencjału masy. Jeśli RS485 realizowany jest tylko po dwóch przewodach, to przy 75 m może być problem, bo masy obu urządzeń będą się różnić o więcej niż napięcie wspólne ransceivera. Pomóc może np. optoizolowany interfejs RS485.
@tlokston
@tlokston Жыл бұрын
@@tmfmikro proszę, podeślij mi konkretny model tego Optoizolowanego Interfejsu RS485. Mam zakupić dwie sztuki czy jedną? Gdzie należy go zamontować?
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
@@tlokston Ja bym ci proponował skonsultować się z serwisem producenta. Ja tylko strzelam, że problem może być w różnicy potencjałów gnd. Tylko ktoś kto zna ten sprzet lub zetknie na miejscu powie jednoznacznie co zrobić.
@tlokston
@tlokston Жыл бұрын
@@tmfmikro kontaktował się z serwisem i nakreśliłem im problem. Przedstawiłem im Twoją sugestię w sprawie różnicy potencjału masy, przyznali, że to powinno pomóc. Powiedz mi proszę czy koniecznie musi być przewód o impedancji 120 ohm?
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
@@tlokston Nie, przy szybkości transmisji jaką masz impedancja przewodu nie ma znaczenia. Ona jest istotna przy dobieraniu terminatorów. Sprawdź miernikiem potencjał na przewodach A I B względem masy. Będziesz miał odpowiedź, czy różnica jest problemem. Ew. Napisz na elektrodzie w mikrokontrolerach - łatwiej będzie podyskutować i spróbować rozwiązać problem.
@pipekdreczyciel4407
@pipekdreczyciel4407 Жыл бұрын
nie wspomniałeś że jest też możliwość użycia transcivierów w wersji full duplex i wtedy nie trzeba się martwić o sterowanie przepływem danych, ale trzeba użyć dodatkowej pary przewodów
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Ale to nie jest wtedy rs485 tylko rs422. Bardzo zbliżone, ale umożliwia tylko realizację full duplex dla jednego mastera. Czyli w sumie taki odpowiednik rs232, tylko, slave'ow może być więcej.
@filipbr4281
@filipbr4281 Ай бұрын
Czy linię rs485 powinniśmy prowadzić jako para różnicowa z kontrolą impedancji na 120 ohmów? To często problematyczne bo reference plane wychodzi dwie warstwy niżej
@tmfmikro
@tmfmikro Ай бұрын
Przy tej szybkości przesyłu danych, myślę, że to jest kompletnie zbędne. Ryzykujemy co najwyżej większe odbicia, ale dopóki długość linii nie jest na tyle duża, że ich czas jest porównywalny z czasem trwania bitu, nie ma to znaczenia.
@gb1d32df
@gb1d32df Жыл бұрын
Rozwiązanie kolizji urządzeń na magistrali RS485 to architektura master/slave w której master odpytuje urządzenia typu slave, które mają swoje adresy + sprawdzanie przed nadawaniem czy magistrala jest wolna.
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Ok, jest ktoś zainteresowany filmem na ten temat?
@gb1d32df
@gb1d32df Жыл бұрын
Ja jestem jak najbardziej. :)@@tmfmikro
@kamilmikowski9444
@kamilmikowski9444 6 ай бұрын
Wzór na czas propagacji fali coś mi się nie zgadza. Jeżeli pomnożymy c przez 2L to dostaniemy jednostkę m^2/s. Możliwe, że użyłeś jakiegoś triku, a ja po prostu nie załapałem?
@tmfmikro
@tmfmikro 6 ай бұрын
2L daje ciągle m, L*L dałoby m2
@kamilmikowski9444
@kamilmikowski9444 6 ай бұрын
@@tmfmikro wzór jest 2L*c*0,6 = t, więc m * m/s, a nie powinno być 2L/(c*0,6)?? Ogólnie materiał świetny i sporo się nauczyłem, tylko to mi nie daje spokoju.
@tmfmikro
@tmfmikro 6 ай бұрын
@@kamilmikowski9444 tak, tam powinno być dzielenie.
@bnq2
@bnq2 Жыл бұрын
Panie... merytoryczne super, ale błagam zainwestuj w jakiś mikrofon albo poświęć więcej czasu na mastering audio :/ syczysz tak że uszy odpadają, słuchanie jest po prostu męczące i psuje to cały efekt twojej pracy.
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Ok, jeśli masz jakiś pomysł na ustawienia/filtry to daj znać.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
a 422?
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Ktoś tego używa?
@msalamon
@msalamon Жыл бұрын
Rozwinięcie to pewnie Modbus 😎
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Jeszcze potrzymam w niepewności :)
@leebruceloza9753
@leebruceloza9753 Жыл бұрын
20:38 zero logiczne to bezwzględna różnica wartości A-B co najmniej 200mV ze znakiem minus (czyli
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Masz rację, powinno być -200 mV.
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
5 woltów się mówi, nie: 5 wolt. Wolt jest tylko jeden. Po polsku odmieniamy wszystkie jednostki.
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
To prawda, ale spróbuj mówić prze 30 min. bez popełnienia jakiegoś błędu. Można sobie to edytować, ale nakład pracy musi być uzasadniony celem...
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
@@tmfmikro Ja tylko piszę, jak jest poprawnie, nie piszę, żeby poprawiać to co się już stało
@endriuz9026
@endriuz9026 Жыл бұрын
rozwiazanie - arbitraż
@tmfmikro
@tmfmikro Жыл бұрын
Tak, jakiś pomysł jak go zrealizować?
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
nie prawda, że 3,3V nas ogranicza
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
czas propagacji? eeee.......
@robertwogajew6542
@robertwogajew6542 Жыл бұрын
Materiał świetny...tylko te "wolt", "amper" itp. Apeluję o poprawną polszczyznę...
@marekchudy8893
@marekchudy8893 3 ай бұрын
Nowy tester układów logicznych
32:25
MERA 400
Рет қаралды 68 М.
Family Love #funny #sigma
00:16
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 63 МЛН
Из какого города смотришь? 😃
00:34
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 2,2 МЛН
HELP!!!
00:46
Natan por Aí
Рет қаралды 73 МЛН
Mikrokontrolery i komunikacja radiowa na większe odległości
10:56
Silniki Stirlinga i modelarstwo
Рет қаралды 16 М.
SparkFun According to Pete #54 - How RS-485 Works
14:31
SparkFun Electronics
Рет қаралды 63 М.
Nie bój się oscyloskopu!
29:16
Piotr Górecki
Рет қаралды 91 М.
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 7 МЛН
Family Love #funny #sigma
00:16
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 63 МЛН