Dobry wieczór jak miło trafić na premierę na żywo. Bardzo dziękuję za kolejną opowieść pozdrawiam
@zuchu66610 ай бұрын
Jak zawsze uczta dla miłośników retro elektroniki. WINCYJ panowie WINCYJ !
@frycz6610 ай бұрын
Jak ja lubię te opowieści..... W ogólniaku miałem niezłe radio Jowita 2 IC i nocami lubiłem słuchać radia ze wschodu. Była audycja dla :"радиоспектакль для строителей Байкало-Амурской магистрали"..... To było wzruszające... Dzięki za ciekawą wiedzę..
@TymexComputing10 ай бұрын
Bajkalo Amurskoj magistrali?
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
@@TymexComputing tak pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_Bajkalsko-Amurska
@lort_prodisz10 ай бұрын
,,Siewier ,,działał 40lat a zamknęli go przez rozwinięcie łączności satelitarnej , widać na archiwalnych zdjęciach z lat 90 że na niektórych obiektach mieli dodatkowe anteny parabiliczne na wyższe pasma niż wspomniane radiolinie które pracowały poniżej 1GHz stąd gabaryty anten. Wspomnianą ,,Patere,, mam 3km od domu - pamiętam czasy jak była jeszcze kompletna tak jak i widoczna na jednym z fot jednostka z Krzeczyna Wielkiego nad którą widniały maszty z antenami systemu BARS , Trochę tych obiektów również poza granicami PL udało się zwiedzić -Węgry, Niemcy czy Bułgaria - tam po dziś dzień ogromne 16m średnicy anteny są na terenie czynnej jednostki wojskowej
@OSDaniel-tk1nd10 ай бұрын
Świetnie i merytorycznie. Częściej Marcin, prosimy częściej. Pozdrawiam z UK. G1DTG
@szymonbalart583710 ай бұрын
Świetne zakamarki radio techniki. Kiedyś trafiłem na opis amerykańskiego systemu mikrofalowego, ale pasywnego, pracującego z widocznością. Na te systemy prawie przeczące fizyce jednak się nie natknąłem - Dzięki !
@AndyBrandt10 ай бұрын
Omega 22 czyli łączność MO a potem policji. :D
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
Dokładnie tak. Uchylę rąbka tajemnicy - wstęp nakręcę na ulicy Waliców. Z powodów "oczywistych" dla warszawskich podsłuchiwaczy.
@HotelFoxtrotTangoEcho10 ай бұрын
Genialna Historia, dziękuje! Miło się jej słuchało, dla mnie byłą wręcz niesamowita. Widzę że jakość filmów rośnie wykładniczo i bardzo dobrze ! Dobrze posłuchać kogoś mądrego na KZbin.
@zbigniewduda764210 ай бұрын
Witam. Służyłem na takiej stacji. Pracowała na częstotliwości ponad 4 GHz. Cztery anteny , cztery nadajniki po około 1kW mocy i cztery odbiorniki. Pozdrawiam.
@Voodoo44444410 ай бұрын
Może udzieli Pan wywiadu dla Pana Marcina ? Myślę że był by z tego świetny materiał do sposluchania !
@franciszeksmerecki425110 ай бұрын
Dobry wieczór! Bardzo cieszę się, że wyszedł kolejny odcinek z serii "Buzzer i spółka". Dziękuję 🙂👍
@SQ9JJX10 ай бұрын
Fajny film, super tematyka! VY73! Józek
@MRSerwis10 ай бұрын
Hej Józek 👌💪🏻👍
@zarys7610 ай бұрын
Bardzo ciekawe informacje i zebrane bardzo czytelnie. Dziękuję!!!
@ukaszelvis310810 ай бұрын
Witam Cię. Bardzo lubię Twój kanał i taką wiedzę. Pozdrawiam.
@szymonradioswl650010 ай бұрын
Bardzo lubię takie tematy.
@TymexComputing10 ай бұрын
Wow bardzo ciekawy temat :) dobrze ze Gafam teraz podpowiada mi ciekawe kanały
@dariuszlipski319210 ай бұрын
Może to i juz historyczny system ale informację tu przedstawione ciekawe. Dziękuję za kolejny film i czekam na kolejne.
@MRSerwis10 ай бұрын
Świetny materiał 👌💪🏻👍
@piotrfedyk7410 ай бұрын
Na Kefaloni (greckiej wyspie) sa też anteny do łączności tropo. Obiekt opuszczony. Tylko kozy teraz tam mieszkają.
@marekscoАй бұрын
Panie Marcinie. A może jeszcze jeden odcinek o telewizji satelitarnej bezpośredniego odbioru w ZSRR ? Pierwsze satelity ( Ekran na platformie Kaur-3 ) na geostacjonarnej i takie tam historie... A w tle kilka dowcipów o olimpiadzie 80' ;) Ech... Rozmarzyłem się ;) Naprawdę z wielką przyjemnością oglądam Pańskie audycje.
@hudinni3rdbiggestАй бұрын
Ajjj, wiedziałem, że wspomni Pan o łódzkim wzgórzu "Radary". Dzis tam EmiTel ma radiolinie
@fro_gro10 ай бұрын
Bodaj jeszcze w drugiej polowie lat 90 widać było nad lasami na połnoc od Gdyni wystające anteny. Dostrzec je można było jednak jedynie z dalszej odległości, z okolic Kosakowa, czy Mrzeżyna w pobliżu Zatoki Puckiej. Z samej Gdyni czy Rumi nie były widoczne.
@Excray8010 ай бұрын
14:20 Na mój gust, to te stacje ne zostały nadgryzione zębem czasu tylko zębem złomiarza.
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
To też, ale wolałem tak ogólnie powiedzieć.
@MH-vx1foАй бұрын
Wyobrażasz sobie wywózkę złomu z zadupia na Syberii oddalonego kilka tysięcy kilometrów od najbliższego punktu skupu? Jak widać z tamtąd nie opłacało się wywieźć nawet paliwa i sprawnego sprzętu.
@Voodoo44444410 ай бұрын
Super materiał czekam na więcej.
@osamawisimulacha180310 ай бұрын
W sam raz na powrót z popołudniówki, pozdrawiam!
@StrzalaOstryPazur10 ай бұрын
Ale czekałem, ale czekałem 👍
@PawelM198010 ай бұрын
Wincyj takich treści na yt :)
@roberts193810 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Nie tylko z racji tego, że mieszkam niedaleko Nowosolnej w Łodzi. Pięknie Pan to wszystko opowiedział i zilustrował. Słyszałem gdzieś, że w Rosji odnajduje się czasami pojemniki radioaktywne, które były "bateriami" do zasilania urządzeń nadawczych lub sygnalizacyjnych. Może następnym razem Pan coś o tym opowie.
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
Te pojemniki znajdowało się kiedyś, to były nuklearne baterie termoelektryczne (RTG), Rosjanie ładowali je strontem 90, miały moc kilkudziesięciu watów i służyły do ładowania akumulatorów bezobsługowych latarni oraz systemów meteo. Były bezpieczne dopóki jakiś złomiarz nie rozebrał radiatora i osłony biologicznej. Pomyślę o tym, w jaki sposób to zilustrować.
@piotrfedyk7410 ай бұрын
BARS był bardzo ciekawy
@TheSp9lje10 ай бұрын
Niedaleko miałem obiekt 201.
@arkadiuszkowalski481410 ай бұрын
Te koło Łodzi pamiętam jeszcze z czasów technikum a kończyłem w 2002 roku
@HDZbigniew10 ай бұрын
Super materiał
@pyrlik696810 ай бұрын
Ciekawe,lapka leci 👍
@sawekmikstein371210 ай бұрын
super :)
@arturnietoperznowak790510 ай бұрын
Tak się złożyło ,że dodałem "okrągłego lajka z numerem 450 ;-) . A tak swoją drogą to w muzeum mamy jedną sztukę radiolini "tropo" R-412 na samochodach Kamaz ( na jednym jest aparatownia z urządzeniami, pomieszczeniem obsługi i antenami - na drugim elektrownia zasilająca to wszystko) - niestety nie jest ona udostępniona zwiedzającym - przynajm niej narazie - ale na szczęąście stoi w suchym i ogrzewanym magazynie. Fotki podeślę Ci na FB - jak je znajdę.
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
Zrobi się cieplej, do tego czasu niejedno da się załatwić ;)
@pangroszek349810 ай бұрын
Cos o rokadzie by się dla dopełnienia przydało.
@commo196710 ай бұрын
Nie wiem dlaczego, ale jaram się jak most krymski takimi tematami. Może odcinek o radarach pozahoryzontalnych? Wiem że o "Oku Moskwy" jest dużo tego w sieci, ale trafiłem na kilka dosłownie o sieci tych radarów w dawnym CCCP.
@TymexComputing10 ай бұрын
Chyba byly 3 takie. W weekend widzialem jakis zasilacz radmor, chyba zwieksza napięcie, potezna obudowa ale jedyne wejscie to zlocone db9 cieniutkie piny.
@TymexComputing10 ай бұрын
Czy wie ktos co bylo na wyspie uznam oprocz radarów? Pewien pan radiotechnik opowiadał mi ze tam pracował ale nie chcial mowic co tam robił:)
@movecizetodobryfilm10 ай бұрын
Witam, mam pytanie odnośnie śnieżycy. Czy i jak mocno ona wnosi tłumienie w pasmach KF, VHF i UHF?
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
Na falach krótkich śnieżyca jest dokuczliwa przede wszystkim wtedy, gdy śnieżynki niosą ze sobą ładunek elektryczny. Odpływ tego ładunku powoduje dość silny szum, który jest najbardziej dokuczliwy na górnych pasmach KF (na dolnych też, ale mniej). Na UKF oprócz takiego samego problemu z ładunkami (z dużej anteny Yagi prąd ulotu daje się zmierzyć mikroamperomierzem!) śnieżyca powoduje pewien wzrost tłumienia, ale również przynosi szansę na ciekawą propagację troposferyczną. Z mojego doświadczenia wpływ nie jest aż taki duży, gdyż tłumienie na serio zaczyna się w zakresach mikrofalowych i tam może być mocno odczuwalne.
@movecizetodobryfilm10 ай бұрын
@@Marcin_Marciniak O dziękuję za wartościową wiadomość! PS używa Pan zapewne telegrafii (CW). Jaki manipulator 2-dzwigniowy może Pan polecić? A może dobrze zrobiony własnoręcznie (z regulacjami siły działania i skoku dźwigni oraz stykami srebro+nikiel) również na początek jest okej? A może jednak fabryczny z pewnych powodów nada się najlepiej?
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
@@movecizetodobryfilm używam i bardzo lubię. Osobiście używam polskiego Prectora oraz całkiem fajnego chińskiego metalowego, mam też buga (ale to inna bajka). Manipulator wg mnie na początek jest dowolny, byle dał się sensownie regulować. Docelowo poleciłbym Benchera albo Vibroplex (oni oprócz bugów robią również dwudźwigniowe). Jeśli manipulator własnej roboty da się regulować i pasuje do dłoni, nadaje się fajnie, to tylko używać własnego i się cieszyć.
@pan_kat108310 ай бұрын
kto byl lepszy ogolem w radiotechnice? ameryka rosja czy brytania?
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
Moim zdaniem początkowo Brytyjczycy pod względem wynalazków i prototypów nowych idei, ale później przodowali Amerykanie dzięki rozwijaniu, skalowaniu i wdrożeniu. Także finalnie najwięcej widać wdrożeń amerykańskich (głównie z racji na skalę). Rosjanie dostali zastrzyk wiedzy w postaci sprzętu z amerykańskiego lend-lease'u (tutaj reverse engineering też był), później do upadłego wykorzystywali co mogli i rozwijali to, co musieli. W radiotechnice opóźnienie ZSRR w stosunku do USA prawie zawsze sięgało 10 lat, czasami więcej. Nawet jeśli mieli błyskotliwe pomysły, to były one realizowane przy użyciu zapóźnionej technologii.
@sp3sfzslawek55510 ай бұрын
Dzień dobry. "The thing" był nowością, podsłuch aktywowany energią wcz z zewnątrz. Umieszczono "toto" w podarunku dla amerykańskiej ambasady.@@Marcin_Marciniak
@SP2NW10 ай бұрын
dzien dobry, czy moze kolega dac mi namiar na schemat generatorow stacjii buzzer
@Marcin_Marciniak10 ай бұрын
Proszę uprzejmie, jedno ze źródeł wiedzie do tego portalu, gdzie jest generator do bliźniaczej stacji the pip: www.radioscanner.ru/forum/topic12415-145.html z buzzera jest bardzo podobne, różni się dodaniem niewielkiego kondensatora i innymi wartościami kondensatorów w multiwibratorze akustycznym.
@lockheed_martin10 ай бұрын
kto daje za takie materiały łapę w dół i dlaczego - nie potrafię pojąć (chyba, że konkurencja - a jest jakaś? xD)