Рет қаралды 1,959
Przejazd tramwajem typu N o numerze bocznym 954, na trasie Bytom Powstańców Śląskich - Bytom Kościół Św. Trójcy. Nagrane bezpośrednio z pulpitu w kabinie, bardzo dziękuję Panu Pawłowi za umożliwienie wykonania nagrania!
Rok 2023 ma się ku końcowi, zgodnie z zapowiedziami wykonawca przebudowy ulicy Piekarskiej w Bytomiu wkrótce przywróci ruch tramwajowy na wyremontowanym torowisku. Wiąże się to z wydłużeniem trasy tramwaju linii 38 do pętli Bytom Plac Sikorskiego, co jest równoznaczne z utratą statusu najkrótszej linii tramwajowej w Europie (1350 metrów). Po wydłużeniu trasy, w zależności od kierunku długość trasy będzie miała 1750 metrów (Do Powstańców Śląskich) i 2250 metrów (Do Placu Sikorskiego).
Wobec tego że zaraz nowa rzeczywistość stanie się "normą", cofnijmy się w czasie o nieco ponad rok. Ostatnie tygodnie funkcjonowania linii 38 w niezmienionym od 1982 roku kształcie, dodatkowo na jedynym słuszny taborze. Warto przypomnieć że Tramwaje Śląskie podjęły decyzję, o przywróceniu do planowanego ruchu tabor typu N na linii 38 od 2 lipca do dnia ostatecznego zawieszenia ruchu jaki nastąpił 22 lipca. Było to nic innego jak ukłon w stronę sympatyków komunikacji miejskiej: www.tram-siles...
Nim nowa Piekarska wystartuje na dobre, zapraszam na zapoznanie się ze stanem pierwotnym tej ulicy. Nigdy nie remontowane torowisko tramwajowe, w jezdni samochodowej o fatalnym stanie technicznym. Wzdłuż ulicy sporo drzew, niestety w ramach prac spora ilość tych przylegających bezpośrednio do jezdni została wycięta. Dawne betonowe słupy trakcyjne ustąpiły miejsca nowym stalowym odpowiednikom, spełniającym także rolę słupów oświetleniowych. Część przystanków została wykonana w technologii przystanku typu wiedeńskiego, o czym można było do tej pory tylko pomarzyć (Zwłaszcza przy wdrapywaniu się do starej eNki).
Warto przede wszystkim podkreślić, że trasa linii 38 była przedostatnim miejscem na sieci Tramwajów Śląskich, gdzie ruch tramwajów był sterowany przez sygnalizację "kolorową", przeznaczoną dla samochodów. Na skrzyżowaniach z ulicami Piłsudskiego i Smolenia dotychczas nie było zamontowanej sygnalizacji tramwajowej "z belkami", motorniczowie stosowali się więc do sygnałów podawanych przez klasyczną sygnalizację drogową. Warto przypomnieć że stosowanie się do czerwonych i zielonych sygnałów świetlnych jest uwzględnione w instrukcji dla służby ruchu (Tutaj przykład starej instrukcji z czasów PKT Katowice: www.wpk.katowic...)
Na koniec, najmniej istotne komentarze autora filmu. Chociaż umiejscowienie telefonu na pulpicie eNki było o niebo prostsze od kombinowania z autystycznymi konstrukcjami w tramwaju typu MF11ACBD, gołym okiem widać że te wszystkie wygłuszenia, stabilizatory jazdy i inne rzeczy czyniące przejazd tramwajem płynniejszym i cichszym, mają realny wpływ nie tylko na komfort pracy motorniczych czy podróż pasażerów. Odbija się to też na jakości nagrania, co zresztą widać gołym okiem. Traktowałbym ten film bardziej na coś w stylu ASMR, bo w gruncie rzeczy te wszystkie dźwięki kręcenia korbami, przełączników (A gdyby kręcone to było jeszcze w zimę, to byłoby trzaskanie ręcznymi drzwiami), stanowią trzon tego filmu. Choć z drugiej strony, ta gama odgłosów eNki jest jak najbardziej do powtórzenia, ale obrazu jaki im towarzyszy już nie.
Pierwotnie miałem też nagrany przejazd w drugą stronę, ale tam wibracje były tak duże, że przykro nawet o tym opowiadać. Najwyżej wytnę jeden kawałek z zamiatarką która się wtedy nawinęła, bo jej manewry na skrzyżowaniu Piekarskiej ze Smolenia były "fajne". Zobaczymy co czas przyniesie, jak widzicie wcale nie zapominam o starych filmach które leżą na dysku odłogiem :P
Powrót linii 38 w nowym wydaniu już w tę sobotę 28 października, można tą informację znaleźć w rozkładach jazdy zamieszczonych na stronie ZTMu: rj.metropoliaz...
Przejazdy techniczne, z powodzeniem, odbyły się już 24 października: www.bytom.pl/a...
Idzie nowe, moi drodzy!
Data nagrania: 6 lipca 2022
#Bytom #Tramwaje_Śląskie #Piekarska #Linia_38 #Konstal_N #954 #Paulek