Jaką to trzeba mieć tęgą głowę... Posiadać na uwadze obsługę lokomotywy i jeszcze obserwować szlak. Szacunek dla tych ludzi.
@erwinkomer4006Ай бұрын
Piękny widok. Za dziecka często jeździłem pociągami prowadzonymi przez parowozy. Do dziś pamiętam zapach dymu z parowozu ten gwizd świst parę węgiel. Piękna sprawa.
@Williobb Жыл бұрын
Wjezdzając do Jaworzyny Sląskiej mozna zobaczyć po prawej stronie elektrowóz EU04-24. Przez kilkanascie lat był eksploatowany na Sląsku poczatkowo w Lokomotywowni Łazy , Gliwice a nastepnie najdłużej w Lokomotywowni Czechowice - Dziedzice . Wspaniała i prawie bezawaryjna lokomotywa z charakterystycznym "gwizdem" przetwornicy. Czesto prowadziłą pociągi pospieszne na linii Bielsko-Biała - Warszawa Wschodnia. A w sumie lokomotyw tej serii było tam dwadzieścia . I tylko ta pozostała !!!
@jandlugosz14043 жыл бұрын
Tkt48-19 ,24,35 ,124,142.154. Wszystkie tekatki jeździły w Zagorzu . Były to powiedzmy dobre parowozy na górzyste tereny . Mogę dziś po latach wymienić właściwe każdej lokomotywy obsadę . Byli to ludzie kochający swe lokomotywy . Ale dziś to historia może już zapomniana przez upływ lat .
@Porszyn3 жыл бұрын
Lata 68 ub.wieku! Luzem TKt-ką z Szcz.Główny do Godkowa, a tam z osobówką do Siekierek. Cztery albo pięć zjazdów. Na koniec luzem do lok. Szcz.Główny i tam wyposażenie, szlakowanie. Ciężko było czyścić palenisko. Nie było ruchomych rusztów jak w Pt47, tylko jeden zrzut! Na koniec "glanc" lokomotywy szprycą i na postój! Było dobrze (?!) Pozdro pomocnikom m-ty tamtych lat!
@OsservatoreSiciliano2 жыл бұрын
Pamiętajmy o tym, że widzimy w akcji prawdziwą elitę Polskich maszynistów! (kto wie jak jeszcze długo...)
@TUJA644 жыл бұрын
Jeden TKt 48 był na służbie w oławskim ZNTK , mój ojciec był maszynistą . Raz kiedyś pozwolił mi ją poprowadzić na przetokach ,wielkie mi co 500 m do przodu i tyle samo do tyłu, ale kopałem się we własny tyłek ze szczęścia. Oczywiście musiałem sobie wcześniej poszuflować, niema nic darmo. W chwili pogrzebu ojca ostatni raz ją usłyszałem czy to był zbieg okoliczności, nie wiem. Jaki był jej los nie wiem [może ktoś z miłośników posiada jakąś wiedzę ] . Gwizdek dla staruszków na bocznicy po prostu mnie wzruszył.
@SzpargalyKolejowe3 жыл бұрын
Potrzebny jest numer inwentarzowy (boczny) tekatetki i wtedy można ustalić jej los.
@bernardjaworski75843 жыл бұрын
ba gdybym to wiedzial@@SzpargalyKolejowe
@mateuszsamborski3932 жыл бұрын
Się można przyzwyczaić do takiego parowoza jak do człowieka
@ShigeruMarioMiyamoto Жыл бұрын
@@mateuszsamborski393 wielu ludzi to zwykłe parowozy niestety.
@ewkajulek12 жыл бұрын
Respekt maszynistom którzy nas tymi prymitywnymi maszynami szybko do celu dowozili, a rzadko myślało się siedząc wygodnie w wagonie o ich ciężkiej pracy.
@wertertryt42973 ай бұрын
To nie były prymitywne maszyne tylko w technologi parowej wykonane. Wiedzę trzeba było mieć większą niż teraz obsługując silnik spalinowy.
@tenstep858410 ай бұрын
To byli wspaniali ludzie punktualnie być maszynista to przywilej dla najlepszych i uprzywilejowanych
@jhhenio4 жыл бұрын
Piękne👍 Wspaniały film. Lokomotywa która pomimo swoich lat radośnie pogwizduje, i prawdziwi maszyniści przed którymi chylę czoła za ich ciężką pracę, trud i wysiłek jaki wkładają w to by tak piękne maszyny (których praktycznie już nie ma) mogły się poruszać po pięknych i malowniczych szlakach (których i tak jest już coraz mniej). [Teraz to pan mechanik naciśnie przycisk, przesunie dźwignię, ...i jazda].🚦🚂🚃🚃🚃 (h).
@KoLeJowAStrOnAmOcY4 жыл бұрын
Dzięki 😉
@lopezanaconda74213 жыл бұрын
Mój dziadek jego dwaj bracia i ich ojciec przed tą druga wojną tez na parowozach życie swoje przepracowali. Odkąd pamiętam dziadek opowiadał mi o swojej pracy, jak ciężką była, ale nigdy nie wypowiadał się negatywnie na ten temat. Sam nie jedną tonę węgla wrzuciłem taką „szufladą” do jego piwnicy, pokazał jak i po kilku korektach techniki w miarę sprawnie szło. Niemniej jednak praca maszynisty i pomocnika na parowozie to nadzwyczajna praca, z mojej perspektywy, wiec również chylę czoła bohaterom tego krótkiego filmu.
@mateuszsamborski3932 жыл бұрын
@@lopezanaconda7421 No właśnie nie narzekał Dziadek, a było ciężko. W dzisiejszych czasach to już prawie wszyscy narzekają. Ciekawi Mnie od czego to zależy?
@malcolmmarzo24612 жыл бұрын
Excellent. Thank you from Nevada, U.S.A.
@benedyktchlopecki51354 жыл бұрын
Panowie!SZACUN!!!!!!Dzięki Waszej ciężkiej pracy i pasji można zobaczyć piękno parowzów,które przemija wraz z nowinkami i ekologią.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za film.
@mateuszsamborski3932 жыл бұрын
Taki jest koszt cywilizacji, że stare zastępuje nowe. Można by rzec, że konie też były piękne i zastąpione zostały przez maszyny parowe. Później maszyny parowe zastąpione zostały przez pojazdy spalinowe. Nie długo będziesz się podniecać starymi autami z lat 80-90 ubiegłego wieku, bo też były piękne w swoim rodzaju, a zastąpione zostaną przez elektryczne pojazdy
@CaleT_64 Жыл бұрын
7:19 niezły tempomat :)
@krzysiekv12 Жыл бұрын
Przynajmniej czuwaka nie było :D
@krzysztofrudnik4745 Жыл бұрын
Sam się zatrzymywał, jak nie dodało się węgla.
@jozefsawicki76673 ай бұрын
Oj niestety, niektóre parowozy posiadały SHP...
@darekosinski5642 Жыл бұрын
Pięknie jest jak jest Coś takiego 😅😊
@majortomss4610 Жыл бұрын
Pamiętam jak za lepka jeździłem w takim składzie na trasie Nowa Sól Kolsko.W takim parowozie to pomocnik miał przejebane.Musial się nieźle Banachac łopata.
@Kierowca-k1z8 ай бұрын
Jedzilem jako pomocnik maszynisty naTy45iTy23 tu Czabylo szuflowac,na dniówce wyposażenie maszyny węgiel oleje smarowanie ale były czasy super, pracowałem w lok Gliwice w latach 1975;1977😊
@makietakolejowamakarona3127 Жыл бұрын
Kapitalne :)
@АлександрЛапченко-н4е2 жыл бұрын
Super. I Zwukowuha SUPER!
@man28413 жыл бұрын
Kiedys jako maly chlopak jechalem w lokomotywie parowej , goraco straszniew srodku:)))ale klimat byl:)))
@bolekbolek0073 жыл бұрын
Piękny widok
@claudiuspl5 ай бұрын
Trzeba się było nieźle uwijać w tej robocie.
@andrzejsarnowski5588Ай бұрын
Miałem okazję kiedyś jechać w budce lok jako dzieciak na przetoku i raz z Iławy do Nowego Miasta Lubawskiego.
@rafimatuszak4403 жыл бұрын
Kurczę to trzeba być fachowcem by takie cudo prowadzić tyle ton i niby piłeczka nie stal😁👍
@kolejowepodroze2 жыл бұрын
Cudownie się oglądało.
@maciejqas75152 жыл бұрын
Zastanawia mnie jak wyglądała zimą jazda parowozem, kiedy przed oczami maszynisty wzbijała się gęsta para i śnieg... przecież tam chyba praktycznie w ogóle nie było widać co się dzieje na trasie przed maszyną? A jeszcze wychylanie głowy gdy na zewnątrz podczas jazdy, -30 stopni, wiatr a w kabinie upał. Na prawdę to był zawód dla tytanów.
@maciekczechura10782 жыл бұрын
to były czasy złotej polskiej kolei kiedy maszynista to był ktoś
@zino79456 ай бұрын
I sie upierd.. po lokcie
@maciekczechura10786 ай бұрын
@@zino7945 to sam prowadziłeś ?
@АлександрЛапченко-н4е2 жыл бұрын
Super!!!!!!!!!!!!!!!
@marioerby81622 жыл бұрын
Super materiał 💪👍
@KoLeJowAStrOnAmOcY2 жыл бұрын
Dzięki 😉
@fortlyck23 жыл бұрын
Fajne ujęcia i widoki
@tomdublin87013 жыл бұрын
Piekny widok panie Zbyszku szacun i dobra robota panowie pozdrawiam cala ekipe ze skansenu w Jaworzynie Slaskiej i kazdemu polecam odwiedzic to miejsce szacun za to co robicie 👍🎥🍀Zdrowka Wam zycze pozdrawiam prawdziwych kolejarzy🚄👊
@АлександрЛапченко-н4е3 жыл бұрын
Лайк однозначно! Like defenitivelly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@Krzysztof_Kornet_843 жыл бұрын
Maszynista i pomocnik Muzeum Jaworzyna Śląska. Skoro Pan Zbyszek Gryzgot w kabinie to jest wesoło :-)
@zbyszekadamh65013 жыл бұрын
W kabinie parowozu to było bardzo gorąco ,wiem bo byłem w środku tego parowozu , pomocnik maszynisty miał bardzo dużo pracy , aby dokładać węgla do paleniska i sprawdzać poziom temperatury w kotle parowozy maszynista pociągu pilnował inne funkcje parowozu , wszystkie znaki kolejowe , sygnały na semaforach .
@Porszyn3 жыл бұрын
Panie Zbyszku. Było gorąco a latem, jeszcze goręcej! Normalka! W palenisku temperatura powyżej 1200 stopni, płomień aż biały, więc musi być ciepło, a nawet gorąco! I jaka satysfakcja, gdy po wyposażeniu, maszynista podał Ci grabę, mówiąc, sprawiłęś się dobrze, synu! Dawne czasy!
@Kierowca-k1z8 ай бұрын
Pomocnik maszynisty jak nie dokładał węgla to też paczal na sygnały i mówił do maszynisty, przykład wjazdowy zielone i maszynista odpowiadał wjazdowy zielone to były super czasy spędzone jako pomocnik maszynisty naTy45iTy23 😊
@jurek59853 жыл бұрын
Ale jazda🤣😜
@konradgorni24894 ай бұрын
Jak często trzeba było mniej więcej wsypywać węgiel do pieca w czasie jazdy? Od czego zależała ta częstotliwość?
@szymonszym49304 жыл бұрын
Mega film
@ILOVEBDTRAIN6354 жыл бұрын
Nice video
@sawomirczerniak60322 жыл бұрын
Parowòz w srodku czysciutki,a ja mam z dzieciñstwa trochè inne wspomnienia.Bèdàc dzieckiem,kiedy jechaĺo siè na wakacje,czy w odwiedziny,to kaźdy maszynista,nie mòwiàc juź o palaczu,to wylàdaĺ jak diabeĺ,umorusany w pyle i od sadzy,tylko siè oczy swieciĺy...😆🤣😂
@man28418 ай бұрын
Ta robota od szuflowania byla by dla mnie jak znalazl , ja jestem fizyczny 😅😅😅,I pozniej podziwiac widoki 😊
@Kierowca-k1z8 ай бұрын
Co do szuflowania z czasem byś to opanował, przyjrzyj się jakie są drzwiczki do paleniska, łopata wąska ale długa byłem szczupły ale dałem radę jedzilem 1975;1977 jako pomocnik maszynisty naTy45iTy23
@sawyerahbiesadventuressaa41582 жыл бұрын
Would love to learn to operate that!!
@GdaJacek2 жыл бұрын
Czego to ciśnienie w przewodzie hamulcowym tak skacze?
@gamonhipolit22713 жыл бұрын
Mam tu mały niedosyt. Trzeba bylo czesciej pokazac tego sedziwego maszyniste, ktòry kreci zaworami do przyspieszania i zwalniania
@Zire833 жыл бұрын
Zgadzam sie w pełni. Gość jedzie parowozem w kabinie i mając niepowtarzalną okazję pokazać wszystkim jak działa parowóz to kręci widoczki za oknem. masakra.
@123Santur Жыл бұрын
Gdyby teraz miał jakiegoś maszynistę z np. EP, Dragona itp. posadzić w takim parowozie do jazdy to chyba by się powiesił z rozpaczy...Zamiast dżojstyka łopata buhaha.
@pankaburek594 ай бұрын
By gałkami kręcił i wajchami a tu węgla dosypać trzeba żeby ruszyć :D
@user-Colhchim3 жыл бұрын
На ЖД ещё живы старые семафоры. У нас на станции были две колонки для заправки паровозов и дуб со времён основания станции вообще, всё снесли эти гады перестройщики. Пока ещё жива ЖД водонапорная башня,а пакгауз тоже снесли идиёты.
@BoaDupczyciel693 жыл бұрын
A jak z radiotelefonem? Można się poruszać takim składem w dzisiejszych czasach bez komunikacji na radiu? Na całym nagraniu nie słychać ani razu żeby ktoś się odzywał
@mowmiem98193 жыл бұрын
Jest radiotelefon 0:51
@KoLeJowAStrOnAmOcY3 жыл бұрын
Był, był radiotelefon w postaci krótkofalówki 😉
@IreneuszSzczepanski-o3m5 ай бұрын
Jeździłem zojcem w 60 latach
@kirstenvanelse74912 жыл бұрын
super film! a popiół? co znim robiono? A taki zapas wegla i wody starczał na ile km?
@WW-yd6of Жыл бұрын
Takim parowozem TK też ojciec jeździł.Pomocnik sypał węgieiel do dziury.
@jurekjurek95712 жыл бұрын
😁👍💪
@ANKH1232 жыл бұрын
Jeszcze trochę i będzie całkowity powrót do tego typu transportu pociągowego. W usa i niemczech już szykują ciągniki rolne na parę bo wiedzą co będzie...
@zino794510 ай бұрын
Wszyscy wroca do wegla i kopciuchow
@indywidualismus4 жыл бұрын
Dobry film! Patent z kluczem blokującym tę wajchę, której dokładnej nazwy nie znam - boski!! :-) Muszą sobie jakoś radzić chłopaki. Czego wymagać od sprzętu, który ma 70 lat?
@maciekkra5394 жыл бұрын
Parowozowy cruise control😀
@przemysawjabonski53484 жыл бұрын
To dźwignia przepustnicy 😉
@trek6500ver20073 жыл бұрын
Tempomat
@lopezanaconda74213 жыл бұрын
@@trek6500ver2007 później podobny patent stosowano w busach np. LT vw ,„stópka”do roweru jako tempomat
@listonoszpat2333 жыл бұрын
Ale czasy; młody kameruje, ślepy prowadzi a stary dziadek za pomocnika napier...a łopatą ! :-)(
@KoLeJowAStrOnAmOcY3 жыл бұрын
No takie czasy... 😉
@fazik62 жыл бұрын
wydaje mi sie ze chodzi o to zby ten młody nauczył sie również prowadzić tą "Bestie" na poczatku filmu to nłody dokładał do kotła.
@jozefsawicki76673 ай бұрын
No takie były czasy. Maszynistą parowozu byłem jako młody chłopak,pomocnikiem mojim był facet przed emeryturą. Zasadę przyjąłem jego, twoja jest prawa strona, moja lewa i była zgoda. Chociaż nie jednokrotnie przy ciężkich pociągach towarowych mu dzwiczkowałem. Był silnym gościem, miło wspominam z nim pracę na parowozie.
@danoneee7303 жыл бұрын
To są fachowcy a nie wykształciuchy w białych koszulach
@PanFranekKatusza Жыл бұрын
Odjazd odjazd
@petersopora98823 жыл бұрын
Sehr schöne Aufnahmen!
@maniektoja12343 жыл бұрын
das war ein zeit.
@maniektoja12343 жыл бұрын
ile taki pomocnik musiał przewalić węgla na powiedzmy 100 km trasy?
@KoLeJowAStrOnAmOcY3 жыл бұрын
Zależy od parowozu, ale średnio to tak 1 tonę węgla na 100 km
@maniektoja12343 жыл бұрын
po jednym dniu bym wypowiedzenie skladal
@arekmauser50993 жыл бұрын
Ten Pan to chyba pierwszy właściel 😁 .Szacunek co za chłopy musiały być !
@lopezanaconda74213 жыл бұрын
@@arekmauser5099 mój dziadek podobnie jak jego dwaj bracia i ich ojciec całe życie zawodowe na parowozach spędzili, ciężki kawałek chleba z tego co opowiadali lecz nigdy nie narzekali. Sam miałem okazje nie jedną tonę węgla taką szuflą węgiel do piwnicy dziadkowej ładować, jak pokazał jak operować takim instrumentem i nabrałem wprawy to nawet sprawnie i łatwo (o dziwo) szło. Niemniej jednak chylę czoła bohaterom tego filmu.
@Porszyn3 жыл бұрын
@@KoLeJowAStrOnAmOcY Zależało też od sortu, który maszynista pobierał! Kiedyś na mule z Kostrzyna do Szczecina jechaliśmy. Nawet on,, pomagał w drodze szlakować! No i za oszczędność chapnął! Takie tam czasy!
@sebascreen4 жыл бұрын
przepustnica do roboty
@majasmolinska56203 жыл бұрын
w ogóle ta tekatka to jakaś porażka jest,.....
@hmshoodz2 жыл бұрын
Ile bym dał by pojechać jako palacz , choćby jeden odcinek...
@StanObirek2 жыл бұрын
Nic nie widać, jazda na ślepo, ale jakoś dojechali.
@jasiek68363 жыл бұрын
Nie ma potrzeby powtarzania w trakcie filmu informacji, które raczej każdy decydujący sie na wyświetlenie go, przeczytał uprzednio w tytule.
@KoLeJowAStrOnAmOcY3 жыл бұрын
Jednak chyba jest potrzebna. Nie każdy czyta tytuł z uwagą, którą bardziej przykłada na miniaturkę.
@NorbertTkaczykbr44ty4tkt483 жыл бұрын
Film OK, ale ten tytuł. Nigdy nie mówiło się kabina parowozu. Parowóz posiada budkę maszynisty, nie kabinę.
@januszzegota81973 жыл бұрын
Ciężka praca. Ja bym chyba po godzinie pracy w warunkach takiego przeciągu dostał zapalenia płuc.
@listonoszpat2333 жыл бұрын
Tam jest taki zapier.. że nie miałbyś kiedy złapać chyba że na stacji końcowej :-)
@krzysztofbartkowski79784 жыл бұрын
Nowe lokomotywy spalinowe czy elektryczne nigdy nie wytrzymają tyle czasu co nie zastąpione parowozy 👍👍👍
@lopezanaconda74213 жыл бұрын
Hmmmm... no nie jestem co do tego przekonany. Gdyby, no powiedzmy na takiego „gagarina” przeznaczyć tyle samo pracy i środków na obsługę i utrzymanie to tez tyle by posłużył. Mój dziadek całe życie na takich parowozach pracował nie raz opowiadał jak wyglądała eksploatacja, uwierz mi że ilość roboczogodzin przeznaczonych tylko na codzienną obsługę takiego potwora jest powalająca. W spalinowozach „przekręcasz kluczyk” i pyyyyk już pali, w elektrowozach wystarczy hebelek trącić, przeglądy serwisowe co pare lat. Parowóz „żyje” i to wymaga P R A C Y.
@piorab3 жыл бұрын
@@lopezanaconda7421 Ale Krzysztof chyba ma na myśli nowe lokomotywy, jak np. współczesną Pesę, czy jakieś Eurosprintery, a Gagarin to bajka przeszłości, prawie rówieśnik parowozów.
@slav88203 жыл бұрын
Co kilka lat taki parowóz przechodzi rewizję, co równa się praktycznie rozebraniem na czynniki pierwsze i ponownym odbudowaniu, czasem z rekonstrukcją elementów, takich jak kocioł, zbiorniki powietrza, skrzynia ogniowa, skrzynia wodna i węglowa.
@krzysztofrudnik4745 Жыл бұрын
@@lopezanaconda7421 Tak hop siup to nie jest, zwykle najpierw musi mała sprężarka napompować powietrza, w elektrowozie do podniesienia pantografu, w spalinowej do rozruchu silnika.
@lopezanaconda7421 Жыл бұрын
@@krzysztofrudnik4745 Ho ho!! Witam kolegę i pozdrawiam 😉. Wracamy do dawnych filmików co kilka lat? Odnośnie sprężarek - to w tych dzisiejszych „pendolinach” dalej używa się sprężonego powietrza do podniesienia pantografu? Myślałem że teraz to z akumulatora podnoszone jest. W takim „tykutyku” czy „nurku” to zgoda ale to, jak ktoś wcześniej stwierdził, bliżej do parowozów aniżeli do współczesnych statków kosmicznych.
@madyogi61643 жыл бұрын
Jak osiągnąć mistrzostwo w gotowaniu wody...
@Grzegorz1113 жыл бұрын
Teraz to są czajniki elektryczne 😉
@piotrmarcin5123Ай бұрын
A po co tam ten stary dziad. Nic nie robi.
@marianpazdzioch30253 жыл бұрын
Przejebana robota☹️
@andrzejkorotarz34463 жыл бұрын
Nigdy w życiu nie pojadè już pociągiem PKP.... Ten zapach lizolu z toalet....
@mirsonbaszczyk40793 жыл бұрын
Ha ha tak masz rację. Pociągiem nie jeździłem z 20 lat tylko samochodem ale w latach 90 tych bardzo dużo. Często po 2 godz podróży z Łodzi fabr mama musiała prac ciuchy. Lizol. Nie wiem jak teraz.
@pankaburek593 жыл бұрын
Pociąg: 70 letni parowóz Facet co narzeka: nie lubie kibla w pociagu TAK OTPOWIETNIE MIEIZCE DO POWIECENIA NAM TEGO
@tiger-lo4vw7 ай бұрын
Wolał bym iść do obozu w oświęcimiu , niż za maszynistę parowozu