Co robi kropka kwantowa w telewizorze?

  Рет қаралды 6,357

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik

Күн бұрын

Kropki kwantowe - choć niewidzialne gołym okiem - emitują światło o niezwykle czystej barwie. Dzięki współczesnej technologii, wykorzystujemy je w diagnostyce medycznej, biologii, optyce i przy produkcji telewizorów. Jak wyglądają? Dlaczego są tak szczególne? Co kryje w sobie telewizor najnowszej generacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w strefie Samsung i kropka.
www.kopernik.or...
#Samsungikropka

Пікірлер: 5
@januszwilicki5918
@januszwilicki5918 4 жыл бұрын
Brawo! W przystępny sposób wyjaśniłeś sprawę kropek kwantowych. To jest po prostu nowy rodzaj luminoforu o z założenia lepszych barwach. Luminofor nazwijmy go starego typu był też z czegoś robiony, ale miał swoje ograniczenia co wpływało na uzyskiwane barwy. Tutaj wykorzystano pewną koncepcję która teoretycznie też by się mogła przydać w technologiach zbliżonych do OLED. Można by zamiast niedoskonałych diod organicznych użyć diod niebieskich i przepuścić je przez luminofor złożony z kropek kwantowych. Może by się skończył problem wypaleń?
@MegaThethinker
@MegaThethinker 5 жыл бұрын
Witam. Nie wiem czy mój komentarz doczeka się publikacji, niemniej uważam, że w obecnej wersji QLED, istnieją dwie poważne wady. Skoro emitowanie kwantów światła koloru czerwonego i zielonego z matrycy, uzyskuje się poprzez naświetlanie nanocząstek (kropek kwantowych) z fosforku indu, światłem UV (ewentualnie niebieskim) z podświetlenia pod matrycą, to pochodzenie koloru czerwonego i zielonego jest inne, niż niebieskiego. Niebieskie jest podświetlenie spod matrycy, które przechodzi lub nie przez matrycę (każda matryca składa się m.in. z polaryzatorów światła, które impulsami elektrycznymi zgodnymi z treścią obrazu, otwierają się lub zamykają na przepuszczanie światła R,G,B - i tyle punktów ile pikseli i rozdzielczość matrycy), i to niebieskie światło staje się finalnie kolorem i barwą odpowiadającą w treści obrazu (w danym punkcie i momencie) na oczach widza. To samo niebieskie światło z podświetlenia znów jest zatrzymywane lub przepuszczane przez polaryzatory sterowane impulsami elektrycznymi, które z kolei trafia na dwie pozostałe kropki kwantowe zaczynające świecić na czerwono i/lub zielono. Kolor czerwony i zielony należy odfiltrować od niebieskiego spod podświetlenia, dlatego dwa pozostałe kanały R i G posiadają dodatkowo filtry koloru R i G, którego kanał B (niebieski) już nie posiada. To dwie z trzech, poważnych wad w projekcie panela do emisji obrazu RGB. Kanały RGB mają być jednorodne. Co prawda nie wypali się szybko kolor R i G, bowiem polaryzator może zatrzymać niebieski B z podświetlenia, zanim ten pobudzi kropkę kwantową z fosforku indu, do emisji kwantów czerwonego i zielonego, to jednak nic nie wyłącza niebieskiego podświetlenia i tym samym niebieskiej barwy B, przed jałowym wypalaniem się. Podświetlenie niebieskie pracuje ciągle, choć na czarnym ekranie może być wygaszone na polaryzatorach światła - na wygaszanej matrycy. Gdyby podświetlenie było zrobione z pasków LED UV, kiedy to dziś podświetlenie jest z białych diod na paskach, a na diodach są naklejone soczewki, wówczas każdy kanał RGB byłby oparty o identyczną z uwagi na źródło światła - emisję światła z kropki kwantowej - fosforku indu, każdy miałby filtr, każdy kanał byłby jednorodny w strukturze, i każdy chroniony przed wypalaniem. Zatem moim krytycznym zdaniem, panel QLED, to patologia inżynierska.
@GloveR233
@GloveR233 5 жыл бұрын
Nie
@januszwilicki5918
@januszwilicki5918 4 жыл бұрын
Nie wiem dla czego chcesz odfiltrowywać kanały zielony i czerwony z niebieskiego koloru? Jeżeli dobrze zrozumiałem to kropki kwantowe to jest nowy rodzaj luminoforu, który z racji rozmiarów kropek daje lepsze, czystrze, żywsze barwy dla tych dwóch kolorów. Barwa niebieska uzyskiwana jest z kolorów samych diód pidświetlajacych lub też z jakiegoś luminoforu? Barwy pośrednie uzyskiwane są poprzez sterowanie ciekłymi kryształami. Wychodzi na to, że technologia QLED różni się od technologii błędnie zwanej LCD tylko użyciem innego rodzaju luminoforu. To o czym piszesz można by zrealizować zupełnie inaczej i zrezygnować całkowicie z technologii ciekłokrystalicznej. Tak jak się to dzieje w OLED dać diody, ale ultrafioletowe i podświetlać luminofor ułożony sferycznie (chodzi o szerokie kąty patrzenia) w samych diodach. Być może inżynierom chodziło o koszty bo nadal produkują ekrany starego typu o poprawionych barwach. Jeżeli dobrze pomyśleć to pewnie ekrany QLED powinny być w tej samej lub zbliżonej cenie co LCD? A że nie są to jest wiadome i wiadomo dla czego? Stara zasada, że trzeba strzyc barany jak się daje najkrócej. Jak się ta tania technologia QLED upowszechni to w końcu klasyczne LCD w ogóle zniknie z rynku jako przestarzałe i najtańszą propozycją będą ekrany QLED. Oczywiście o ile coś innego nie zdominuje ekranów.
@MrKowalskiChannel
@MrKowalskiChannel 3 жыл бұрын
Całkiem ciekawy film. Niestety sposób montażu (falowanie, drganie ekranu), wywołuje niesłychanie silną chęć zamknięcia filmu. Proponuję używanie łagodniejszych przejść.
Tak działa Komputer Kwantowy - AstroFaza
24:43
Astrofaza
Рет қаралды 442 М.
Não sabe esconder Comida
00:20
DUDU e CAROL
Рет қаралды 55 МЛН
버블티로 부자 구별하는법4
00:11
진영민yeongmin
Рет қаралды 27 МЛН
Это было очень близко...
00:10
Аришнев
Рет қаралды 6 МЛН
Family Love #funny #sigma
00:16
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 14 МЛН
Technologia kropki kwantowej
1:33:06
tvdoiib Wrocław
Рет қаралды 452
Czwarty wymiar jest dziwny
16:57
Kacper Pitala
Рет қаралды 338 М.
Jak ustawić TV? | PORADNIK | Konfiguracja krok po kroku
15:23
OLED, QLED, MICROLED, MINILED - kto to ogarnia? Ja!
14:10
Spider's Web TV
Рет қаралды 164 М.
Can I Unlock My Tesla With a Google Nest Mini?? 😳👀
0:31
Tesla Flex
Рет қаралды 2,4 МЛН
Yanlışlıkla Telefonum Parçalandı!😱
0:19
Safak Novruz
Рет қаралды 315 М.
Дешёвые клавиатуры - имба!😍
1:00
Корнеич
Рет қаралды 1,1 МЛН
Diode
0:16
ZS Electrical Work
Рет қаралды 2,6 МЛН
Магия цифр в айфоне🤯
0:18
FilmBytes
Рет қаралды 1,1 МЛН