Czy da się na tych komputerach liczyć grafikę w grach? Żeby była fotoralistyczna? Bo jak się nie da to są one nam niepotrzebne, tylko wojsku do łamania szyfrów.
@gupianauka99067 жыл бұрын
Co racja to racja, łamanie szyfrów w wojsku i wywiadzie jest nam kompletnie zbędne. Ale na szczęście równoległość obliczeń kwantowych dobrze się nadaje do grafiki w grach.
@gupianauka99067 жыл бұрын
Das war nur Ironie. ;)
@grzesiekwilkuzbc84966 жыл бұрын
Modyfikacja genomu. Do tego
@xseper6 жыл бұрын
programowanie kwantowe jest na poziomie asemblera... więc - to potrwa
@carlod16055 жыл бұрын
@@xseper no tak c od razu też nie stworzyli
@1116-r4m7 жыл бұрын
To niesamowite, że jest ktoś kto potrafi tworzyć materiały popularnonaukowe takie jakie powinny one być! Jestem licealistą i jako osoba która nie siedzi w tym temacie mogę dowiedzieć się czegoś ciekawego i nabrać chęci aby zgłębiać temat. Jak byłem mniejszy oglądałem filmy o kosmosie na Discovery, ale nawet po przyswojeniu całej serii nadal na pytanie "Jak mierzyć odległości do gwiazd?" umiałem odpowiedzieć tylko, że naukowcy to potrafią, a tutaj bez hollywoodzkiego budżetu i efektów powstaje coś na poziomie. Pozdrawiam
@gupianauka99067 жыл бұрын
Dziękuję. Moim zamysłem było powiedzenie nieco więcej niż Discovery. To, co piszesz mówi mi, że nie był to zły zamysł. :) Bardzo Ci dziękuję i obiecuję kolejne filmy.
@repozycja5 жыл бұрын
@@gupianauka9906 To jest właśnie to, takie popularyzowanie nauki za granicą sprawia że daje się tam zaszczepić dużo więcej pomysłów, chodzi o wyjście poza skostniałe ramy, pokazanie w prosty schematyczny sposób działania wszech-świata po to by ktoś kogo faktycznie to zainteresuje mógł załapać i zajarać się a kiedyś zrozumieć a na końcu nauczyć się mówić o tym w sposób akademicki, (na potrzeby dyskusji merytorycznych z innymi naukowcami lub rozwiązywania konkretnych problemów) nie tracąc przy tym pasji.
@Piorun13 жыл бұрын
Bardzo mądre wiadomości miło się ogląda
@grzesiekyogi5 жыл бұрын
3:49 - coś tu chyba nie gra. Tu powinien być tranzystor PNP a nie NPN ( jeśli układ ma działać na zasadzie bramki NOT).
@Dofatu4 жыл бұрын
Cudowne ,wartościowe materialy. Po prostu dzięki za przypomnienie mi o moim bakcylu 😆
@luka-xy5dr5 жыл бұрын
Z czego zbudowane są te pudełka dla elektronów?
@damianbrudzinski27625 жыл бұрын
1 qubit pracuje 4 qubity go nadzoruja czy dobrze liczy praca synchroniczna w takcie 1 hz jednostka wydzielona z 16qubitow czyli biezemy 4 nadzoruje w takcie 1 hz 1qubit drugi watek w takcie 1hz drugie kubit i tak procesor 16 kubitowy 12 watkowy z ukladem logicznym ? dwu procesorowym ? albo 1hz 4 qubity nadzoruja 2 qubity kolejne 4 qubity nazruja 2 qubity a te 2 qubity mialy czes programu do l1 cash aby te 2 qubity + 2 qubity mogly w drugim takcie zegara skorygowac blad 3 qybitow bedacymi kontrolowanymi przez 4 qubity -> 1 vs 4 1vs4 2vs4 2 vs4 3vs4 i 10% z 2 3vs 4 i 10% z 2 4vs4 i 15% z 3 4vs4 i 15% z 3 -> 12 vs 4 i 50% z 10 ?
@grzesiekwilkuzbc84966 жыл бұрын
Super robote robisz, owacje na stojąco
@zajezierska6 жыл бұрын
Spokojnie, Bohr Technology nadciąga!
@bodziuchna33056 жыл бұрын
A czy bramkę not można by stworzyć w taki sposób że po przejściu elektronu przez nią odwracają się bramki dalsze. (w sumie nie wiem jak jest tam z układem odniesienia) ale jak by postawić je(bramki) "do góry nogami" to chyba mamy zmienione :D może dało by się tym manipulować zmieniając układ odniesienia czy coś takiego. Pozdrawiam.
@armoxxx7 жыл бұрын
Coś z tym układem tranzystor NPN + dioda LED jest nie tak, bo przecież jak przyłożymy napięcie do bazy to właśnie wtedy przepłynie prąd z kolektora do emitera ... Nieprawdaż???
@daryo_pl5 жыл бұрын
Dokładnie :)
@mikoajorpel13365 жыл бұрын
To efekt uproszczenia autora odcinka, zobacz schemat przed uproszczeniem. Po przyłożeniu napięcia do bazy prąd popłynie do masy. Bez napięcia na bazie tranzystor nie przewodzi i prąd płynie przez LED/żarówkę/cokolwiek to jest.
@JHeb_5 жыл бұрын
Można włączyć możliwość pobierania? Chciałem zapisać aby obejrzeć w podróży offline :d
@nohumanst.66945 жыл бұрын
Ale wież że masz świetny kanał :]
@dawidklimek33716 жыл бұрын
Ciekawe czy kilka (albo całe miasteczko pełne komputerów kwantowych) mogło by stworzyć symulację naszego wszechświata.
@jomalj54687 жыл бұрын
zaciekawiłeś mnie, Dzięki
@2kreskimatmy7 жыл бұрын
Czekam na następne filmy :p
@323bod5 жыл бұрын
jak długo? dwa lata. Właśnie w australii powstała pierwsza kwantowa bramka!
@przemekspyra49637 жыл бұрын
Piekne ;)
@prejas3336 жыл бұрын
A to nie jest tak, że poza bramkami kwantowymi inne efekty też warto wykorzystywać? Przecież w procesorach D-wave wykorzystują nadprzewodnictwo, a jedyna energia potrzebna takiemu komputerowi to dla pomp i sprężarek żeby dany procesor oraz kable schłodzić, bo ten proces prądu nie wymaga z tego co rozumiem. Tym bardziej, że intel produkuje coraz to mocniejsze procesory i tak jak wcześniej wystarczyła nam kartka i długopis by dany problem policzyć szybciej niż taki procesor to teraz one zaczynają być szybsze. Czy może się mylę?
@gupianauka99066 жыл бұрын
Oczywiście każdy efekt warto wykorzystać, jeżeli może nam on przynieść korzyści. Nie wiem jaki jest dokładnie obieg energii w komputerach D-Wave, ale spróbuję o tym poczytać, zwłaszcza że przymierzam się do filmu o nadprzewodnictwie.
@Daw4036 жыл бұрын
EXPERYMENT MYSLOWY: Skoro nic nie porusza sie szybciej niz swiatlo to po stwierdzeniu gdzie jest elektron mozemy zbadac gdzie bedzie za chwile(a raczej dowiedziec sie gdzie go nie bedzie poniewaz nie zdazyl by sie przemiescuc dalej niz pozwolila by mi na to predkosc swiatla) z takiego powodu powinno nam sie udac wyznaczyc jego trop jak droga sie przemieszcza a nie tylko z jakim prawdopodobienstwem mozna go znalezc. A jesli to nie jest mozliwe z przyczyn natury fizycznej a nie urzadzen pomiarowych fakt pouszania sie czasteczek z predkosciami nie przekraczajacymi predkos i swiatla lub ewentualnie cofajacymi sie w czasie bylo by wrecz podstawa do tego ze tak wlasnie jest ze elektron zapierdziela szybciej niz foton lub po prostu cofa sie w czasie. Pozatym moim zdaniem fizyka robi duzo bledaw myslowych przy samch podstawach i filarach fizyki. Bo kto jest mi w stanie odpowiedzeć na 3 pytania?? CO TO JEST: PRAWDOPODOBIENSTOWO ELEKTRON FALA
@repozycja5 жыл бұрын
Nie zapominaj że w fizyce kwantowej już sam fakt pomiaru/obserwacji inaczej determinuje układ
@xseper6 жыл бұрын
A ten komp kwantowy od IBM... prawdziwy czy nie?
@sieja7 жыл бұрын
czy Tylko mi Twoje filmy laduja sie kawalek i nie moze dalej sie film zbuforowac? i tak caly czas az mnie zmuszaja do pobierania filmow na dysk bo nie idzie tak ogladac
@filipgara34446 жыл бұрын
ABC lol
@oskarsarnecki82337 жыл бұрын
Pomysł na 1 milion subów zbudujesz komputer kwantowy😂 Odcinek świetny jak wszystkie inne oby tak dalej👍👍😊😊
@krzysiekm.89817 жыл бұрын
Kim Ty jesteś że mówisz o takich trudnych sprawach w tak lekki i w miarę zrozumiały sposób??!
@gupianauka99067 жыл бұрын
Szarym człowiekiem. :)
@galaxystern85185 жыл бұрын
co mnie wiadomo to Fenomen z Lublina…………….. tak potrawi .
@Automatyk4 жыл бұрын
4:00 wiem, że film opublikowany dawno, ale oglądając go zauważyłem błąd. Pokazałeś tranzystor NPN, a on żeby przewodził potrzebuje potencjału na bramce. Ty natomiast pokazujesz tranzystor NPN a mówisz jak o PNP. Cóż :)
@gupianauka99064 жыл бұрын
Nie jest to moje pierwsze potknięcie i zapewne nie ostatnie. Dziękuję za zwrócenie uwagi. A że oglądałeś "stary" film to tym lepiej. :)
@ObstTube7 жыл бұрын
D wave to nie jest prawdziwy komputer kwantowy. A ten od IBM?
@gupianauka99067 жыл бұрын
Jeżeli prawdą jest to, co o nim piszą to takk, jest to komputer kwantowy. Niestety piszą na tyle niewiele, że nie jestem w stanie tego w pełni zweryfikować, a dostępu do samego komputera nie mam, więc nie umiem powiedzieć na 100%.
@leszczu73765 жыл бұрын
Sprawdz jeszce raz jak działa ranzstor.
@janekk_7 жыл бұрын
zawsze, ale to zawsze gdy oglądam filmy o fizyce kwantowej, a następnie próbuje zrozumieć to na logikę, czyli nie jak np. e=mc2, bo to jest wzor ktory zrozumial einstein (i pewnie ktos jeszcze ;p), ale na taką logikę, jak np. F, bo F=m*a, czyli kg * m/sek2 * 3/sek2 (moglem sie pomylic) a tu latwo mozna zrozumiec, ze sekunda kwadrat sie skaraca, zostaje tylko masa podana w kg oraz a, a wychodzi sila. trudno mi to wytlumaczyc, ale poprostu mechaniki kwantowej na logikę się nie weźmie, a ja robię praktycznie wszystko na logikę, oczywiście wykluczając wzory z fizyki oraz niektóre z matematyki :) jedyna szansa na zrozumienie fizyki kwantowej to wierzenie w boga i posiadanie nadziei na to, że w niebie ktoś nam wytłumaczy :
@gupianauka99067 жыл бұрын
Mimo wszystko spróbuj. W serii "Od bomby atomowej do gwiazd" ja próbuję wprowadzić fizykę kwantową na chłopski rozum. I mam zamiar próbować do skutku. Powodzenia w zgłębianiu tajników mikroświata. :)
@StrielokPLsz7 жыл бұрын
taki troche kijowy ten przyklad z tranzystorem gdyz brakuje minimum 1 rezystora do dzialania, z doswiadczenia wiem iz takie podstawy lepiej przenosil na zawory i wode bo z tym ludzie maja kontakt na codzien i latwiej jest to zrozumiec
@gupianauka99067 жыл бұрын
Gdybym mógł, usunąłbym z tego przykładu nawet tranzystor żeby był prostszy. :) Jak już pojmiesz zasadę, potem jest łatwiej dopasować ją do życia. Jak nie pojmiesz... :)
@StrielokPLsz7 жыл бұрын
mozna go usunac zastepujac zaworem a prad woda, tak robil moj nauczyciel elektroniki w technikum a nawet facet od rs elektronika, swoja droga fajny kanal powoli tu wychodzi z wrazenia obejrzalem wszystkie odcinki :)
@mirek1111117 жыл бұрын
Obejrzałem drugi odcinek i dalej nie wiem jak zrobić komputer kwantowy. Lepiej powiedz jak zrobić reaktor atomowy w domu. Kiedyś w USA był jakiś harcerz który go zrobił. Użył toru z wykrywaczy dymu.
@gupianauka99067 жыл бұрын
Chętnie, ale delikatnie się obawiam, czy mi nie skasują kanału.
@fiervainqueur78187 жыл бұрын
wrzuć na zamkniętą grupą i na inny kanał
@gupianauka99067 жыл бұрын
Zastanowię się jak o tym opowiedzieć żeby wszystko było jasne, ale żeby nie stanowiło to przepisu na katastrofę.
@sator6666667 жыл бұрын
Kwantowe komputery można by wykorzystać w Sztucznej Inteligencji tj. do lepszego i szybszego uczenia sztucznych sieci neuronowych. kzbin.info/www/bejne/e4vKnpl3fLFrrbM
@sasori-o31656 жыл бұрын
jaja będą podczas naprawy takiego komputera XD dotkniesz palcem i już procesor lub inna część do wymiany XD
@patrykkingzmotorsport33105 жыл бұрын
Z tego co mi wiadomo to wystarczy że chuchniesz na niego i dupa bo taki komp jest wrażliwy na zmiany temperatury itd...