Tak działa Komputer Kwantowy - AstroFaza

  Рет қаралды 478,471

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Czym jest komputer kwantowy? W jaki sposób działa? Czy już niedługo pojawi się w każdym domu i zastąpi nasze tradycyjne komputery? Nie bardzo. To skomplikowane urządzenie służące do konkretnych zastosowań, a lepszy Wiedźmin czy Cyberpunk nie należą do jego zadań. W dzisiejszym odcinku opowiem o tym jak działa komputer kwantowy. Jakie kwantowe dziwa mają miejsce w jego wnętrzu. Odcinek powstał we współpracy z firmą Intel, w ramach promocji ich certyfikatu Intel EVO, nadawanego laptopom spełniajacym wyśrubowane wymagania Intela.
Zobacz laptopy Intel EVO - bit.ly/3eyUBgb
[ Współpraca reklamowa ]
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZbin pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - patronite.pl/a...
Więcej szczegółów na profilu w linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZbin. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ / astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ / astromisie
✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzbin.info...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
🎥 EKIPA 🎥
prowadzenie tekst i montaż: Piotr Kosek
zdjęcia: Kamil Ziółkowski
🎵 MUZYKA 🎵
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 899
@Sir_McCloude
@Sir_McCloude 2 жыл бұрын
Przytyk z Cyberpunkiem, że w końcu by działał - piękne. Z filmu zrozumiałem jakieś 50% co oznacza, że i tak dobrze Wam poszło tłumaczenie :-) wielkie dzięki!
@zbigniewzysk2102
@zbigniewzysk2102 3 жыл бұрын
Świetny materiał' dobrze Piotrze że idziesz w tą stronę ,żeby przy takich filmach dodawać ilustracje,które wyjaśniają to, co omawiasz. Dzięki temu materiał jest łatwiejszy w odbiorze i w zrozumieniu takim laikom jak ja🙂, bardziej skomplikowanych zagadnień. 👌👍
@jacekwopiuk1799
@jacekwopiuk1799 3 жыл бұрын
Potwierdzam.
@qijak_
@qijak_ 3 жыл бұрын
Prawda, dodaje to dużo wartości do filmu
@j.3378
@j.3378 3 жыл бұрын
No toć chyba oszywiste ... a co ma robić jak mu płacą? - Siedzieć i knuć! 😉 I Dobrze że zwolnił trochę tempo czytania z promptera, bo był jak bot ten astroshort 🤖
@anonim7304
@anonim7304 3 жыл бұрын
Tę*
@berakfilip
@berakfilip 3 жыл бұрын
Ze stocka ?
@Piotrek1993PL
@Piotrek1993PL 3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Jedna uwaga techniczna: Badając stan (np spin) dwóch cząstek splątanych kwantowo uzyskujemy informację o stanie drugiej, od razu, bez względu na dzieląca je odległość. Jednak Nadanie jednej z nich nowej wartości obserwowanej cechy, zrywa splatanie. Gdyby się tak nie działo, oznaczałoby to, że jesteśmy w stanie wysyłać informacje (np. jako ciagi 0 i 1 odpowiadającym spinom) szybciej niż z prędkością światła. Ja bym to porównał splątanie kwantowe do zrobienia dwustronnej pieczęci. Strony są od siebie różne (np na jednej jest napisane Astro a na drugiej Faza). W czarnej nieprzenikliwej skrzynce przyciskamy do pieczęci dwie kartki. Jedna z jednej druga z drugiej. Następnie bez podglądania jedną wysyłamy na Marsa. W momencie ujrzenia symbolu na kartce na Ziemii, widząc napis Faza wiem od razu (teoretycznie z prędkością szybszą niż światło), że na Marsie jest kartka z napisem Astro. Nie znaczy to jednak, że w momencie ujrzenia kartki na Ziemii skomunikowanismy się z Marsem.
@en_ne
@en_ne 3 жыл бұрын
Myślałem że w tak krótkim filmiku nie da się umieścić tyle wiedzy na ten temat. A tu dostałem porządny wykład i do tego zrozumiały język dla wszystkich. Brawo 👍
@dariuszmichaowski5684
@dariuszmichaowski5684 3 жыл бұрын
Bo on szybko mówi ! :)
@mariaschreiber4532
@mariaschreiber4532 Жыл бұрын
Ostatnie zdanie bardzo wymowne. To tylko jednostki ktöre pragna ponad wszystko slawy ,wladzy i pieniedzy Maja tylko jeden cel - zdobyc skarb - bogactwo . Wmawia sie oczywiscie calej reszcie populacji ktöra chce tylko spokojnie zyc ,ze to dla ich dobra Ciekawe jak sie to skonczy dla gatunku ludzkiego gdy zwykly czlowiek przestanie byc cenionym ,bez jakiegokolwiek zajecia ,czym wypelni swoje zycie . Idziecie po nitce do katastrofy , Idziecie we mgle ignorujac konsekwencje nie zwazajac ile inni na tym straca. Nie kazda droga w labiryncie prowadzi do pozytywnego miejsca. Ta droga prowadzi cala ludzkosc do piekla chociaz klamliwie kusi wszelkimi dobrodziejstwami.
@marcinkwolek423
@marcinkwolek423 3 жыл бұрын
Jeden z najlepszych odcinków Astrofazy jakie popełniłeś.
@filsu
@filsu 3 жыл бұрын
Dzięki za wyjaśnienie działania aktywnego tłumienia hałasu w słuchawkach :D
@macowsky5626
@macowsky5626 3 жыл бұрын
Świetny i merytoryczny, materiał, świetna produkcja i montaż. Dziękuję! Oceny jury: - Kubit 1: 10/10 - Kubit 2: 10/10 - Kubit 3: 10/10 - Kubit 4: 10/10 (kolejność przypadkowa ;p) Gratulacje i kibicuję w tworzeniu kolejnych materiałów! ;)
@hubabz
@hubabz 3 жыл бұрын
Ależ weszło! Piękna robota! Ten film prezentuje się wizualnie świetnie, pod względem prowadzenia i przekazywania treści, również wybornie i właściwie, nie ustępując temu jak wielu czołowych specjalistów opowiada w serialach dokumentalnych o Mechanice Kwantowej, o której nie zdajemy sobie sprawę, że to jej fundamentalny świat, czyli wszystko to, co ma w tym polu miejsce, buduje rzeczywistość w skali makro, jej ogólny obraz, doświadczalny i namacalny, w którym to my jesteśmy. A co do wydźwięku materiału, jego wielowymiarowych i tematycznych implikacji, cóż, sądzę, że przyszłość należy do informacji, a skoro tak jest, to najlepszym sposobem na zarządzanie informacjami i ich przetwarzanie będzie stworzenie sieci komputerów kwantowych, których zastosowanie wyjdzie poza sferę laboratoriów i instytutów badań. Nawet nie mogę wyobrazić sobie nastania tej ery: czasu świtu technologii kwantowej w pełnej krasie! Nawet nie mogę pojąć istoty znaczenia samej różnicy w wydajności między kwantowym a tradycyjnym komputerem, która jest entej rzędy większa na rzecz sprzętu kwantowego. Nikt nie przewidzi jak wyewoluują tego typu technologie. Czy komputery kwantowe będą dla nas powodem do radości, czy przekleństwem? A co z algorytmami, skoro zapowiada się powstanie super-inteligentnych Algorytmów kwantowych, które mogłyby przykładowo w przyszłości obrócić światową gospodarkę w pył? Czy nie powstałaby Algorytmiczna Klasa Wyższa, która posiadałaby większość naszej planety?
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk 3 жыл бұрын
Dawno nie widziałem tak dobrze opracowanego wyjaśnienia zasad, na jakich opiera się działanie komputera kwantowego. Świetne analogie, porównania - perełka ! Łapa w górę, jak zawsze, ale dziś wyjątkowo zasłużenie :-) Piotrze, Panie Braz i reszto ekipy: wszystkiego dobrego w 2022! Rośnijcie, rozwijajcie się dalej i zaskakujcie nas widzów coraz to nowymi treściami :-)
@kamilziokowski4488
@kamilziokowski4488 3 жыл бұрын
Dzięki ;)
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk 3 жыл бұрын
@@kamilziokowski4488 do usług Mistrzu ! ;-) Trzymaj się !
@ravkosela2332
@ravkosela2332 3 жыл бұрын
Udało mi się odkryć pewien swego rodzaju szyfr kwantowy, jego działanie oparłem na powielaniu fraktalnym. Dzięki za kanał, serdecznie pozdrawiam
@adamo12121212
@adamo12121212 3 жыл бұрын
świetne animacje, takie filmy to ja lubię
@AhmeDetona
@AhmeDetona 3 жыл бұрын
Dzięki Intel za sponsoring tak świetnych materiałów
@michalorek3055
@michalorek3055 3 жыл бұрын
Warto wspomnieć że prof. Artur Ekert pracujący na Oxfordzie zajmuje się kryptografią kwantową i jest wymieniany jako kandydat do otrzymania Nobla, czego jemu i polskiej nauce z całego serca życzę
@michalorek3055
@michalorek3055 3 жыл бұрын
Nie wiedziałem że przeniósł się do Singapuru, ale wiem że dr Dragana tam na stanowisko rekomendował. Swoją drogą ich wspólna publikacja narobiła sporo dobrego fermentu świecie fizyki
@dominuseterro9866
@dominuseterro9866 3 жыл бұрын
Lista Wybranych jako kandydata na nobla ukrywana jest zawsze 25 lat pozatym mam uczulenie na naturalistów ;)
@Slavic333
@Slavic333 3 жыл бұрын
wdarła sie mała literówka, powinno być "Artur Ekert" nie Ekiert
@michalorek3055
@michalorek3055 3 жыл бұрын
Slusznie, dzięki za zwrocenie uwagi
@Czapokx
@Czapokx 3 жыл бұрын
@@michalorek3055 czy mówisz o tej publikacji? "Czy względność leży u źródeł kwantowej egzotyki?"
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic 3 жыл бұрын
Jestem w połowie (12:43) i właśnie powiedziałeś coś sprzecznego ze współczesną wiedzą fizyczną : "(...) jeśli w danej splątanej cząstce zmienimy spin z górnego na dolny (...) spin drugiej cząstki zmieni się na odwrotny" - byłoby to wbrew zakazowi transportu informacji z prędkością większą od "c" (po prostu zniszczyłeś splątanie i nic z tego co powiedziałeś nie zajdzie). W rzeczywistości doświadczenie wygląda tak: dwie cząstki splątane, obie w superpozycji góra-dół, teraz mierzymy spin jednej z nich - następuje kolaps funkcji falowej obu cząstek do jednego ze stanów góra-dół (w Twoim przykładzie przeciwne, ale to już zależy od rodzaju splątania - dalej użyję Twojego przykładu splątania). Generalnie, cząstki splątane są w superpozycji stanów i pomiar jednej z nich daje taki efekt jak pomiar obydwu.- kolaps ich wspólnej splątanej funkcji falowej (superpozycja UD+DU) do konkretnego stanu: albo UD, albo DU. [Pominąłem zapis bra-ket-owy i współczynniki normalizujące, ale chyba lepiej odpuścić nadmierne teoretyzowanie.]
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 3 жыл бұрын
Każdy się myli. Piotr w końcu nie jest specjalistą.
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian Ай бұрын
Ciekawy i fajny odcinek! Dziękuję!
@honeybadger9997
@honeybadger9997 3 жыл бұрын
10:50 na ostatnim polu szachownicy jest 2 do potęgi 63, bo zaczynamy od jednego ziarenka na pierwszym polu co oznacza odpowienio 2 do zerowej potęgi.
@Oziaka
@Oziaka 3 жыл бұрын
ta a wszystkich ziarenek jest (2^64) -1 = 18 446 744 073 709 551 615
@pankarton5950
@pankarton5950 3 жыл бұрын
Tyle to jest na ostatnim polu. Na wszystkich łącznie jest 64!
@Slavic333
@Slavic333 3 жыл бұрын
@@pankarton5950 nie będzie 64! bo silnia idzie w sposób taki że 1*2*3*4 itd. a tutaj jest 2*2*2*2... a suma będzie czymś w stylu "SUMA(2^0;2^1;2^2;2^3;2^4....)" i tak do 63 potęgi, albo ewentualnie tak jak pisze przedmówca (2^64) -1
@Aphanvahrius
@Aphanvahrius 3 жыл бұрын
@@pankarton5950Łoo panie, to nawet nie w tej samej galaktyce :p Taki pro tip do sumowania kolejnych potęg 2, bierzesz wartość potęgi o 1 wyższej od ostatniego składnika sumy i odejmujesz 1. Czyli jak kolega wyżej napisał suma potęg dwójki, od zerowej do 63, to jest 2^64-1 ;)
@norvox9038
@norvox9038 3 жыл бұрын
Nauczcie mnie edukacji chce się dalej uczyć:(
@MrKilaf
@MrKilaf 3 жыл бұрын
Astrofaza to zarąbisty ziomek!!! Taki jak ty i ja, nie jakiś profesor z IQ ponad przeciętnym. I to jest mega fajne, bo dzięki temu rozumiem to co taki profesorek z uczelni. On nawet mówi: 'bede' i nie przeszkadza to w tym, by rozpracowywać zawiłe tajemnice kosmosu i technologii !
@fffffffffake
@fffffffffake 3 жыл бұрын
12:35 Nie da się zmienić spinu cząstki a więc nie jesteśmy w stanie wpływać na jej stan! Możemy tylko odczytać w jakim stanie jest jednocześnie niszcząc go.
@LuigiElettrico
@LuigiElettrico 3 жыл бұрын
Fantastyczne! Oby więcej takich wartościowych materiałów na KZbin :) Co prawda były może ze dwa potknięcia, ale i tak, szacuneczek za staranność!
@ryszardszulgo8839
@ryszardszulgo8839 3 жыл бұрын
Jak to dobrze że zgłębiacie coraz częściej pozakosmos. Dzięki za strawne przybliżenie zasady pracy kompa kwantowego, jak powstanie domowy , biurkowy, kwantowy ...to dajcie znać;)
@Wysot
@Wysot 3 жыл бұрын
Mega material w 25min wytłumaczyć Jak działają komputery kwantowe dla laika?! Respekt! Dałeś radę!
@ThePisul
@ThePisul 3 жыл бұрын
Nie chcę się czepiać, ale tłumacząć splątanie kwantowe ( 12:30 ) , popełniłeś duży błąd, gdyby było tak jak mówisz, moglibyśmy przesyłać informacje szybciej niż światło. Chodzi o to,że gdy zmierzysz jakąć własność np. spin splątanej cząstki, to wiesz, że splątana z nią cząstka w danej chwili miała odwrotny spin, ale nie możesz tego spinu zmienić, a to zasadnicza różnica.
@bartoszdominikowski
@bartoszdominikowski 3 жыл бұрын
Genialny odcinek. Jedna z najlepszych prezentacji na temat działania komputera kwantowego jaką widziałem. A temat trzeba przyznać jest trudny i ten odcinek zdecydowanie przybliża nam magię działania świata kwantowego w sposób na tyle prosty na ile jest to możliwe. I tu w tym filmie zdecydowanie się to udało. Drobna uwaga odnośnie szachownicy: w "11:13" filmu na ostatnim polu szachownicy jest 2^63 ziarenek, a nie 2^64 (liczba pokazana w filmie "9 223 ..." to właśnie 2^63). No ale w sumie bez znaczenia... dużo tego jest. 😎
@Astrofaza
@Astrofaza 3 жыл бұрын
Dziękuję za opinię
@Ciapciaq
@Ciapciaq 3 жыл бұрын
Na bogato widzę dwójką zakręcił, nie jak jakaś cebula zeciszem. Szacun!
@Astrofaza
@Astrofaza 3 жыл бұрын
Rozważaliśmy piątaka, ale bank już zamknięty był jak kręciliśmy
@GreggLeee-jd4ht
@GreggLeee-jd4ht 8 ай бұрын
Genialne wyjasnienie WIELU kwestii ktore staram sie objac wyobraznia. Dzieki wam wszystkim za to ze JESTESCIE!!!!
@stop365
@stop365 3 жыл бұрын
Odcinek jak zwykle na wysokim poziomie 😎. Miał bym taką małą prośbe gdybyś mógł nagrać odcinek o tych tzw leczeniach kwantowych czy duchowych bo tego jest coraz więcej a ludzie temu ulegają i co najgorszs w to wierzą a to jest bardzo niebezpieczne. Jeszcze raz super odcinek oby tak dalej
@piotrek9005sc
@piotrek9005sc 3 жыл бұрын
Ludzie są w stanie uwierzyć we wszystko. Historia ma na ten temat naprawdę dużo do powiedzenia. Jest to przerażające ale niestety prawdziwe.
@stop365
@stop365 3 жыл бұрын
@@piotrek9005sc Dokładnie, szkoda ludzi i tylu lat rozwoju nauki
@filmyprywatne2323
@filmyprywatne2323 3 жыл бұрын
A co to leczenia kwantowe czy duchowe?
@arturzawadzki5722
@arturzawadzki5722 3 жыл бұрын
@@filmyprywatne2323 zapewne wyższy poziom homeopatii
@stop365
@stop365 3 жыл бұрын
@@filmyprywatne2323 Ludzie którzy myślą że jest spisek i że wszystko co nauka do tej pory wynalazła to zabija że leki i nowoczesne terapie nie leczą tylko zabiją. w skrócie ludzi którzy mętalnie zatrzymali się 2tysiące lat temu
@magda92678
@magda92678 2 жыл бұрын
Thanks
@kordianronnberg9090
@kordianronnberg9090 11 ай бұрын
Dziekuje za ten film. Par excellence, najbardziej tresciwy z krótkich materiałów na ten temat w necie, nie tylko polskim. :)
@mjana13
@mjana13 2 жыл бұрын
Świetny materiał i świetny dowód, że nie można wytłumaczyć jak działa komputer kwantowy. Ja się nie dowiedziałem, znam działanie procesorów, języki programowania, kod maszynowy (asembler), jestem dr fizyki, orientuję się w mechanice kwantowej. Nie dowiedziałem się z tej prezentacji, ani nie pojąłem jak działa komputer kwantowy. Może należałoby zacząć od początku samej idei i pierwszych pomysłów dot. algorytmów kwantowych. Z racji wieku (72) już niewiele się dowiem. Nb. mam wrażenie braku precyzji przy wyjaśnianiu splątania kwantowego: 2 cząstki splątane (np. elektrony, mają przeciwne spiny, nie wiemy który ma jaki),w materiale powiedziano: zmieniamy stan jednego, a u drugiego jest od razu zmieniony na przeciwny, niezależnie jak daleko są. Pytanie: jak zmieniamy spin elektronu? Musielibyśmy go przecież wcześniej znać lub w jakiś sposób na niego zadziałać. A to jest pomiar/obserwacja i koniec zabawy i splątania. Pozdrowienia i Dzięki.
@GrzGrz-yn8hw
@GrzGrz-yn8hw 5 ай бұрын
Zapisz się na jakiś kurs
@cabdac6049
@cabdac6049 3 жыл бұрын
Pięknie przygotowany materiał i bardzo przejrzyste wytłumaczenie działania komputera kwantowego.
@rumunpl926
@rumunpl926 3 жыл бұрын
super materiał ale w połowie się już pogubiłem 😆 . Ogólna zasada jest mi znana ( tutaj super wytłumaczona ) ale nadal to dla mnie czarna magia . Podziwiam ludzi którzy się tym zajmują-wielki szacun . Pozdrawiam
@Nerphex
@Nerphex 3 жыл бұрын
Bit to najmniejsza jednostka, żeby zapisać informację. Może okazać się, że kubit (z której będą korzystać komputery kwantowe) to zmieni i on będzie najmniejszą jednostką, żeby zapisać informację. Ewolucja to ciąg przemian materii, energii i informacji w przestrzeni. I taki ciąg można przestawić w postaci algorytmu. Każda żywa istota to biopolimerowy robocik (warunkiem życia są nośniki pamięci: DNA, mózg, komputery), który walczy o energię i materiały budulcowe. W przyszłości może będzie możliwość zapisanie informacji w kubitach, która może umożliwi programowanie DNA (DNA ludzkie jest takim dwu metrowym biopolimerowym komputerem kwantowym chodzący systemem ACTG) i może wyjaśnić jak działa kod "moje ja". Komputery kwantowe mogą rozpocząć erę transhumanizmu. Jedyne etos pracy i nauki może polepszyć los biopolimerowych robocików na tej planecie.
@brah5206
@brah5206 3 жыл бұрын
mam tak samo .... to sa moje granice poznawcze :)
@oShibby1
@oShibby1 7 ай бұрын
A etos pracy jest zabijany - historia antykultury
@DominiqEffect
@DominiqEffect 3 жыл бұрын
Splątanie tak nie działa - powiedziałeś - jeśli zmienimy spin z górnego na dolny to natychmiast wpłynie to na splątaną cząstkę. Jedyne co możemy to zbadać spin, a nie zmienić, a to jest poważna różnica. Polecam materiał Sabine Hossenfelder na ten temat.
@tvndno6023
@tvndno6023 3 жыл бұрын
W ten sposób Amerykanie na kwantowych komputerach zbadali że Moskwiczanie napadną na Ruś kijowską
@fortifor5410
@fortifor5410 3 жыл бұрын
Dzięki za filmik. Właśnie przechodzimy transformację ,otwiera się następny wymiar. Będziemy mogli siedzieć i stać w tym samym momencie. W zasadzie cały czas tak robimy, tylko tego nie dostrzegamy. Nie rozumiemy(nie ogarniamy) zasad mechaniki kwantowej, bo obserwujemy w 4. wymiarach. Tak jak płaskoziemcy nie rozumieją, że Ziemia jest okrągła - żart! Niedługo odkryjemy nowe gwiazdy będące bliżej nas niż Proxima Centauri, które nie są widoczne w częstotliwości, w której obecnie funkcjonujemy. Ziemia w w pięciu wymiarach jest zupełnie inna. Jakby jest ich dużo więcej,albo jest energią wibrującą na wielu pasmach częstotliwości jak wszystko inne. Ale nie do opisania na teraz. Będziemy obserwować struktury na wyższych częstotliwościach. Czas stanie się nieco plastyczny. Kwestie, których nie rozumimey będą bardziej oczywiste. Jak życie i śmierć, świadomość. nieskończoność itp. Będziemy obserwować zjawiska nie fizyczne, takie jak w laśnie świadomość. Przyspieszymy rozwój cywilizacyjny wielokrotnie. Będzie dobrze.
@Nerphex
@Nerphex 3 жыл бұрын
Ewolucja to ciąg przemian materii, energii, informacji w przestrzeni. I każdy ciąg można przedstawić za pomocą algorytmu, co jest potrzebne dla każdego biopolimerowego robocika czy nanorobocika (komórka). Komputery kwantowe mogą umożliwić dokonywanie algorytmów na poziomie DNA, który chodzi systemem czwórkowym ACTG (takie nasze laptopy chodzą systemem dwójkowym 01), a zatem może rozpocznie się nowa era - era transhumanizmu. Nikt jeszcze nie wyjaśnił czym jest materia, energia, informacja czy przestrzeń. Jedyne wiemy, że materia powstaje na skutek błyskawicznego pędzącego elektronu wokół atomu, w wyniku czego powstaje "ścianka" wokół atomu, czyli utrzymujemy materialność. A warunkiem istnienia życia są nośniki pamięci (DNA, móżg komputery). Myślę, że transhumaniści, który będą dysponować znacznym wyższym IQ i długowiecznością, wyjaśnią czym jest wszechświat i życie. W tej chwili zwiększamy wydajność naszych nośników pamięci (DNA, mózg, komputery, wiedza, języki wirtualne np. literacki, matematyka, programowania), żeby móc jeszcze lepiej zrozumieć wszechświat. Im lepsze nośniki pamięci (i narzędzia nośników pamięci np. kamerka), tym potężniejszy jest inicjator algorytmów "moje ja". Fascynujące.
@dariuszmichaowski5684
@dariuszmichaowski5684 3 жыл бұрын
Facet ma hipnotyzujący głos i akcent ! Mógłby gadać o wszystkim i tak samo bym to przyswajał, hehe ;) Co nie zmienia faktu, że tematy poruszane w Astrofazie interesują mnie szczególnie !
@batmanVsJok3r
@batmanVsJok3r 3 жыл бұрын
Hehehe właśnie jest na odwrót, "brak sygnału", czyli binarne 0 jest wtedy, gdy prąd płynie, natomiast binarne 1 jest wtedy, gdy prąd przez układ nie płynie. Nie każdy jest inżynierem, nie każdy o tym wie, więc wybaczam 🙂 Jeszcze jedna rzecz: to porównanie do rzutu monetą...jest nietrafione, gdyż w procesorze CPU nie dzieje się nic na zasadzie przypadkowości, lub nie powinno się dziać (poza wynikami obliczeń generatorów liczb pseudolosowych), bo jeśliby się działo to komputer by nie spełniał swojej podstawowej funkcji - obliczania 😉
@emit673
@emit673 5 ай бұрын
A skąd wybitni fizycy mają wiedzieć o tym, że jedynka jest po stronie wyższego napięcia gdy tranzystor nie przewodzi prądu ?
@0sk1
@0sk1 3 жыл бұрын
dzieki astruś skumałem 50%. bede oglądał kilka razy.
@aleksanderzukowski6074
@aleksanderzukowski6074 3 жыл бұрын
No i co tu napisać ? Pogubiłem się po pierwszych 5 minutach. Nowe technologie zaskakują, szokują, wyprzedziły już dawno możliwości pojęcia przez jednego, przeciętnego człowieka. Poxzułem się jak małpa ma gałęzi ;) . Gratki za bardzo ciekawe programy ! Profeska !
@krzysztofurbanowski2681
@krzysztofurbanowski2681 3 жыл бұрын
9:55 liczba zespolona ma część rzeczywista (czyli rzeczywista liczba a nie tylko naturalna) i część urojoną.
@marekski7246
@marekski7246 3 жыл бұрын
Milion splątanych kibiców jest w stanie roznieść każdy stadion.
@arturtoficki7484
@arturtoficki7484 3 жыл бұрын
Mistrzostwo świata Twoje materiały. Baz względu na zainteresowania i wiedzę z przyjemnością można oglądać :)
@modern2k16
@modern2k16 3 жыл бұрын
Ale fajny odcinek. Zawsze mnie to interesowało
@marcindondalski8816
@marcindondalski8816 3 жыл бұрын
super , "krótko" :) i na temat , czekam na dalsze materiały
@South_Ghost
@South_Ghost 3 жыл бұрын
Rewelacyjny materiał. Dużo się dowiedziałam.
@marianskodowski8337
@marianskodowski8337 3 жыл бұрын
ja też, może Astrofaza stworzy komputer astrofazowy
@zbychu171988
@zbychu171988 3 жыл бұрын
Super materiał👏👍 wdarł się tylko jeden błąd w Pana wypowiedzi w 09.55... chodzi o "liczbę naturalną", ma być "część rzeczywista" liczby zespolonej😉
@baqbaq4142
@baqbaq4142 3 жыл бұрын
Ale kozak odcinek, nawet ktoś kto nie ma zielonego pojęcia o tym co to jest procesor i komputer, był by w stanie zrozumieć jak to działa i to dzięki Tobie 😁 mam nadzieję że nagrasz dużo materiałów na temat kwantów i komputera kwantowego. Pzdr
@ziomekjaponski8050
@ziomekjaponski8050 2 жыл бұрын
Lubie twoje programy , jestes bardzo madry i inteligetny ..
@Makafi_PL
@Makafi_PL Ай бұрын
Bardzo dobry materiał, dziękuję za niego! ;)
@vharias1683
@vharias1683 3 жыл бұрын
Intel zaatakował ostro polski YT - Astrofaza, Remigiusz Maciaszek, Kacper Pitala... i pewnie jeszcze kilku. Nie mówię, że to źle, żeby nie było niejasności. Tak po prostu mi się zauważyło. A sam odcinek jak zawsze klasa, choć to jest już chyba setny film jaki oglądam na temat fizyki kwantowej, a nadal jest to dla mnie czarna, nie do ogarnięcia przez mój mózg, magia :)
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 3 жыл бұрын
Mimo to warto nie odchodzic tak latwo od tego tematu, bo to jest tak jak z nauczycielami w szkole, 1-2 na 10 wytlumaczy Ci tak, ze zrozumiesz i Ci sie spodoba, a reszta wiadomo. Warto sluchac wszystkich, wybierac to co najlepsze, samemu analizowac, zadawac pytania, szukac odpowiedzi u odpowiednich ludzi, a moze z tego narodzic sie cos nowego i pozytecznego. Material ciekaw. Dzieki
@surowystan2997
@surowystan2997 2 ай бұрын
Bardzo fajny materiał. Dziękuje
@TzyberSaatanan
@TzyberSaatanan 3 жыл бұрын
Dziękuję za stworzenie najbardziej wartościowego kanału na YT
@mateuszbielesz711
@mateuszbielesz711 3 жыл бұрын
22:27 - Nie! komputery niekoniecznie muszą przeszukiwać bazy danych, żeby odnaleźć konkretny rekord. Komputer może od razu wiedzieć gdzie szukać, jeżeli użyjemy tzw. hash tablic. Najpopularniejszym przykładem jest google - jeśli wpiszemy w polu wyszukiwania fraze, google nie przeszukuje całej bazy danych (zajęłoby to masę czasu), sprawdza tylko jeden - kilka konkretnych rekordów, korzystając właśnie z hash tablic.
@Astrofaza
@Astrofaza 3 жыл бұрын
No tak, ale wciąż musi te rekordy w ramach takiej przerzucić. A w przypadku jeszcze większych baz danych, a te się pojawią, samo przerzucanie zapytania o odpowiednią tablice może zająć zbyt dużo czasu.
@Plaszczej
@Plaszczej 3 жыл бұрын
Jak zwykle film na wysokim poziomie 👊
@Krystianooo77
@Krystianooo77 3 жыл бұрын
Ooookkeejjiii teraz wszystko rozumiem😂 spoko materiał. Pozdrawiam👍
@sid0099
@sid0099 3 жыл бұрын
Zauważyłem "Pan raczy żartować, Panie Feynman" świetna książka i genialny bohater :)
@HiHelloHeyHello
@HiHelloHeyHello Жыл бұрын
Mega dobrze się to ogląda! Poszedł sub.
@michakasprzak6869
@michakasprzak6869 3 жыл бұрын
Niby mi to wyjaśnia, ale przesłuchuję kolejny raz, zatrzymuję, zastanawiam się i niektóre kwestie są dalej nie jasne, przyda się dodatkowa lektura z kilku zagadnień, no i mam nadzieję, że kolejne filmy np. o kwantowych bramkach logicznych rzucą na mój mózg trochę światła :D
@OSTARTFOTO
@OSTARTFOTO 3 жыл бұрын
Stabilizacja w 11 minucie ci się wykrzaczyła :p Super film!
@zurinarctus7755
@zurinarctus7755 3 жыл бұрын
Dzięki za film. Nauka jest niesamowita! I dzięki za jej rozpowszechnianie!
@DzinBeatzProduction
@DzinBeatzProduction 3 жыл бұрын
Nie przestajesz zaskakiwać wiedzą. Super odcinek, rozwijasz swój kanał tak szybko jak oblicza komputer kwantowy :D Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku!
@norbi7842
@norbi7842 3 жыл бұрын
Kurde ja myślałem że sobie w Cyberpunka pogram na kwantowym a tu lipa. Od początku filmu o tym myślałem ale sie rozczarowałem po 20 minutach słuchania :/ Nie no jajca se robię, świetny materiał Piotr. Najlepszego, a może lepiej normalnego Nowego Roku 2022 dla Ciebie i całej załogi Astrofazy.
@berakfilip
@berakfilip 3 жыл бұрын
Cyberpunk jest nawet dla nich zbyt skoplikowany
@arturoxyz177
@arturoxyz177 11 ай бұрын
Na jakim etapie budowy komputera kwantowego jesteśmy w tym momencie? To pytanie padło na początku programu ale odpowiedzi nie usłyszałem. Przeoczyłem coś?
@xenomorphfacehugger3555
@xenomorphfacehugger3555 3 жыл бұрын
to jest najelpszy progrma na yt i w ogóle ten odcinek ogladam drugi raz lub trzeci by zrozumiec jak matrixa ;:D
@marekwozniak7290
@marekwozniak7290 3 жыл бұрын
Komputer kwantowy jako środowisko dla sztucznej inteligencji - to będzie skok jakiego nie było nigdy wcześniej ! No i to byłby dobry temat do następnego odcinka.
@GlampingNowiny
@GlampingNowiny 3 жыл бұрын
łapka i sub za przypomnienie przypowieści o twórcy szachów
@DSW79
@DSW79 3 жыл бұрын
Może połowę z tego rozumiem :) Duży plus za elegancko i finezyjnie wplecioną reklamę, oczywiście zerknę na stronę z opisu.
@jakkata8411
@jakkata8411 3 жыл бұрын
Piękna sprawa, Uwielbiam te odcinki o komputerze kwantowym 👍👍👍👍
@dr.ireneusziwanowski8665
@dr.ireneusziwanowski8665 3 жыл бұрын
Nic dodac nic odjac. Super material!
@mariuszomel8112
@mariuszomel8112 3 жыл бұрын
Swietny film jak kazdy Inny z Twojej reki, gratulacje i dzieki
@kloszek
@kloszek 3 жыл бұрын
Jak zwykle interesujący materiał!
@tomaszheimowski8629
@tomaszheimowski8629 3 жыл бұрын
Ej to było mocne. Materiał rewelacja. Pozdrawiam ekipę dobra robota.
@jurekkonarski9991
@jurekkonarski9991 3 жыл бұрын
Świetny odcinek, widać, ze jest to temat, który Cię bardzo interesuje. Proponuje jednak zmniejszyć nieco ilość specjalistycznego słownictwa, jak hybrydy konwencjonalno-kwantowe, nawet jeśli łatwo się domyślić o co chodzi. Będzie łatwiej słuchać.
@czitels1856
@czitels1856 3 жыл бұрын
Ja myślę, że w przyszłości nei będzie tak, że będziemy posiadać komputer kwantowy zamiast analogowego, ale będzie to po prostu osobny moduł w PCcie jak np karta graficzna, który będzie wykonywał potrzebne obliczenia tam gdzie będzie potrzebny.
@avadakedavra8534
@avadakedavra8534 3 жыл бұрын
Komputer kwantowy, a właściwie procesor/koprocesor kwantowy jako osobny moduł miałby sens. Aczkolwiek do czego zwykły człowiek miałby go wykorzystywać? Ponadto w chwili obecnej wielkim problemem jest utrzymanie qbitów w odpowiednim stanie. Lepszym rozwiązaniem byłby wynajem czasu procesora kwantowego utrzymywanego przez jakąś firmę. PS Obecne komputery są cyfrowe, nie analogowe (z wyjątkiem ich zasilacza i niektórych wejść/wyjść).
@skatemarek
@skatemarek 3 жыл бұрын
No to juz wszystko jasne. Super odcinek, bardzo duzo pracy i to widac. Dzięki!
@Kinomanaiak
@Kinomanaiak 3 жыл бұрын
Super odcinek. Dużo informacji przekazane w prosty sposób. Dobra robota.
@maciksa
@maciksa Жыл бұрын
Uczę się liczb zespolonych ale na uczelni nikt nie wspomina o komputerach kwantowych 😂 Mega fajny film, teraz mam większą motywacje do nauki :D
@dobri7871
@dobri7871 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za podzieleniem się wiedzą. Bardzo interesują mnie takie tematy
@ewazachariasz1000
@ewazachariasz1000 3 жыл бұрын
Herbatka i siadamy do oglądania :)
@Płaskoziemcy_z_Marsa
@Płaskoziemcy_z_Marsa 3 жыл бұрын
10:30 Trochę jak z tymi japońskimi mieczami "Jak stal może posiadać 1000e warstw.." Wystarczy parę razy zgiąć na pół i zaklepać ;)
@1993przemko
@1993przemko 3 жыл бұрын
"4 kubity mogą być w 16 konfiguracjach naraz" ah ta zmienność płci pięknej 😅
@tomaszbrzeczyszczykiewicz4082
@tomaszbrzeczyszczykiewicz4082 3 жыл бұрын
Świetny materiał. Chylę czoła i dziękuję - może ktoś z znajomych/rodziny zrozumie w końcu jak działa komputer kwantowy!
@franekkowalski4696
@franekkowalski4696 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe, dzięki za film!
@gosiaszczechowska
@gosiaszczechowska 3 жыл бұрын
Super materiał! Już nie mogę doczekać się kolejnych 🤩
@francmauler8837
@francmauler8837 3 жыл бұрын
Powalił mnie Pan na kolana, gratuluję nie ograniczonej wiedzy, oby więcej takich publikacji. Pozdrawiam serdecznie .
@tms1574
@tms1574 15 күн бұрын
Jak tak tego słucham, to stwierdzam, że dla świata kwantowego coś takiego jak czas nie istnieje. To nie jest dziwne, że np taki elektron jest wszędzie na raz jeśli wyłączymy taką zmienną jak czas.
@Este213
@Este213 Жыл бұрын
mnie zawsze zastanawiało skąd wiedzą o tym że cząstki mają wszystkie możliwe stany przed obserwacją skoro nie było jeszcze obserwacji, czy to wychodzi z działań matematycznych ?
@DeamonELEJ
@DeamonELEJ 3 жыл бұрын
Liczba podana w 11:22 to po polsku raczej nie "ponad 18 kwintylionów", a ponad 18 trylionów. W Polsce używamy skali długiej (na wiki jest wyjaśnione co i jak), podczas gdy głównie kraje anglojęzyczne używają skali krótkiej. Sam przeżyłem szok z tym związany kilka dobrych lat temu jak zacząłem pracować w Europejsko-Amerykańskim zespole inżynierów. Film jak zwykle bardzo ciekawy. Pozdrowienia od widzów z Płocka!
@mikamoods
@mikamoods 3 жыл бұрын
Juz sie ciesze na wiecej kwantowych odcinkow! 😄
@marekbydgoszcz12
@marekbydgoszcz12 3 жыл бұрын
Fajnie. Czuję, że wiedza jaką przekazałeś spłaca czas poświęcony na wysłuchanie lokowania:)
@Sciemniak000
@Sciemniak000 2 жыл бұрын
Thanks, mate, nice and helpful film. By the way, I really liked your outro.
@pitersport9971
@pitersport9971 3 жыл бұрын
dobrym pomysłem był by film o chemi kwantowej pozdrawiam astrofazę
@krzysztofwiniarz2994
@krzysztofwiniarz2994 3 жыл бұрын
ja bym chciał historię kwantową.
@ambidextrous8356
@ambidextrous8356 3 жыл бұрын
Bardzo dobrze i wmiare szczegolowo opowiedziany mayerial
@chawker67
@chawker67 3 жыл бұрын
Obejrzałem wiele filmów o komputerach kwantowych, po polsku i po angielsku, ale wszystkie były na podobnym poziomie i po którymś filmie miałem w głowie tylko pytania, na które ty tutaj wreszcie mi odpowiedziałeś. Zdecydowanie najbardziej szczegółowy i zrozumiały film w tym temacie jaki oglądałem, oby tak dalej :)
@waclavzdzich2819
@waclavzdzich2819 3 жыл бұрын
Najlepsza reklama laptopa jaką kiedykolwiek widziałem
@keymasta3260
@keymasta3260 Жыл бұрын
Mam nadzieję, że komputery kwantowe nie bedą wykorzystywane do takich bezużytecznych zadań jak zwijanie białek a bedą używane do analizy pozycji szachowych a może nawet do policzenia całego drzewa gry.
@lamanche5576
@lamanche5576 3 жыл бұрын
To fakt, potrzeba lepszych komputerów by tworzyć piękniejsze i bardziej rozbudowane gry i aby podzespoły stawały się tańsze :D
@robciujpk5100
@robciujpk5100 3 жыл бұрын
Świetny Materiał co tu więcej mówić :D Przypomina mi się gra "Soma" w której w Laboratorium używają komputerów by zrobić skan mózgu a następnie zapisać go i odtworzyć w stworzonej wcześniej symulacji by zdobyć pewne informacje które osoba normlanie by nie mogła powiedzieć, Genialna gra chciałbym usłyszeć reakcje @Astrofaza na tą grę. Happy New Year
@dawiddydek2278
@dawiddydek2278 3 жыл бұрын
No ale ciągnąć temat dalej co z zastosowaniem? Szyfrowanie w wojsku i naukowe obliczenia? Jak to wygląda w projektowaniu 3D czy grach VR?
@GieLukas
@GieLukas 3 жыл бұрын
Złe porównanie bitów do rzutu monetą Rzut jest losowy, w procesorze nie ma miejsca na losowość. Jak wcześniej powiedziałeś np bramka AND da 1 w konkretnym przypadku, a nie losowo ;) ogólne założenie porównania rozumiem, ale osoby które nie są do końca zaznajomione z informatyką i elektroniką mogą źle odebrać przekaz.
@user-rz6wu3eo8k
@user-rz6wu3eo8k 3 жыл бұрын
Do monety porównane są kubity, nie bity. Nie oglądałeś uważnie, siadaj, pała. Chciałeś być fajny, ale nie wyszło. :(
@Sylvinho36
@Sylvinho36 3 жыл бұрын
Bardzo fajnie i przejrzyście wytłumaczone👍 super
Dlaczego prędkość światła jest dla nas nieosiągalna?
38:53
IL'HAN - Qalqam | Official Music Video
03:17
Ilhan Ihsanov
Рет қаралды 700 М.
The evil clown plays a prank on the angel
00:39
超人夫妇
Рет қаралды 53 МЛН
Tak działa komputer kwantowy
18:32
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 174 М.
Jak działa komputer?
22:03
Silniki Stirlinga i modelarstwo
Рет қаралды 184 М.
Splątanie kwantowe jest dziwne
13:33
Kacper Pitala
Рет қаралды 552 М.
Czym są komputery kwantowe? KŚ wyjaśnia
21:15
Komputer Świat
Рет қаралды 264 М.
Donald Trump chce wysłać ludzi na Marsa - AstroKomentarz
18:46
Czym tak naprawdę jest energia? - Astrofaza
21:09
Astrofaza
Рет қаралды 58 М.
Dlaczego fizyka kwantowa działa? Prof. Dragan o swoim odkryciu
52:17
386 i komputeryzacja Polski [TOWARY MODNE 156]
23:24
Adam Śmiałek
Рет қаралды 77 М.
Czy komputery kwantowe mogą nigdy nie powstać?
30:52
Komputer Świat
Рет қаралды 7 М.